Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.08.2014., 16:51   #1
Plaćamo li previše majstorske i obrtničke usluge, a premalo intelektualne u državi znanja:)?

Ako vam dođe električar, vodoinstalater i slični, za 10 minuta veleumnog rada strpaju 100 200 300 koliko mu treba kn u džep.

Građevinski poduzetnici razgovaraju o desecima tisuća kuna jer to im je najmanja iznosna jedinica , mogli bi za njih izmisliti i apoene od 10 000kn itd .....

Jasno je da ta, iako neuka ekipa (obično školovana tek par mjeseci srednje škole , a ne godine, budući da svaki drugi tjedan u tim školama imaju praksu , pa za sjedenje u klupama niti neznaju kako izgleda , posebno ako su 3 godišnja srednja) precjenjuje svoje usluge.

Postavlja se pitanje ne bi li u zemlji znanja intelektuaci trebali drukati cijene svojeg intelektualnog znanja i minorizirati rad šarafljenje šarafa musavog mehaničara i sličnih.

Ako jedan mehaničar traži satnicu od 200 kn , ne vidim problem da se instrukcije , poduke, konzultacije , liječnički pregledi, ................. ne naplaćuju jedno 2000kn. Ali može i varijanta da se te prizemne obrtničke usluge spuste na razine koje i zaslužuju.

Sjetimo se, servis auta da ti ispusti ulje, promjeni fitere ... 1000kn barem za cca 20 min, pa s obzirom na to intelektuaci bi trebali više cijeniti svoj sat.

Zadnje uređivanje ilicatrg : 09.08.2014. at 16:58.
ilicatrg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2014., 17:36   #2
iako se slažem s tobom, jednostavno se radi o ponudi i potražnji.
Pogledaj kvote upisa u strukovne škole i gimnazije. Trenutni omjer je 50:50 , s tim da od tih 50% strukovnih mjesta popuni možda tek polovica.

Trenutno u RH ima 19% visokoobrazovanog stanovništva s tendecijom rasta. Posla za sve očito nema, jednim dijelom zbog strukture visokoobrazovanih ali većim dijelom jer nemamo industrije koja bi progutala toliki broj visokoobrazovanih.

S druge strane strukovnjaka nema toliko, potražnje za poslom ima samo u velikim gradovima i tamo ekipa stvarno naplaćuje neke nebulozne cifre. S druge strane jedan vodoinstalater ako ima prosječno 2 popravka/intervencije dnevno smatra se da je vrlo zaposlen. Neka uzme ukupno 500 kuna i ne bih rekao da je nešto previše zaradio kad odbiješ troškove. Još ako se drži na plaći znači da mu ostane 200-tinjak kuna.
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2014., 18:02   #3
Svatko može tražiti koliko misli da vrijedi. Pitanje jest da li će to i dobiti.

Majstorima nije toliko bajno koliko se na prvi pogled čini, ali svakome kome je bitno zarađivati novce što prije u životu preporučam da ode u strukovnu školu. Jedino je i njima ugled opao kakve sve kriplove primaju kod sebe.

Osobe s visokim obrazovanjem ionako statistički više zarađuju, ali je teže naći posao.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2014., 18:24   #4
druže Ilicatrg, ja također smatram da bi trebalo ukinuti tržišno formiranje cijena i dekretom povećati cijene instrukcija (za npr. pisanje gluposti po forumima) na bar 2000 kn/sat. Također, to treba uvesti kao obavezu (pohađanje instrikcija po toj cijeni), ne kao mogućnost izbora.
SayWhatAgain is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2014., 18:50   #5
Quote:
ilicatrg kaže: Pogledaj post
Jasno je da ta, iako neuka ekipa (obično školovana tek par mjeseci srednje škole , a ne godine, budući da svaki drugi tjedan u tim školama imaju praksu , pa za sjedenje u klupama niti neznaju kako izgleda , posebno ako su 3 godišnja srednja) precjenjuje svoje usluge.
A ti si tko da određuješ da je netko sa srednjom školom neuk? Ne znaju ni gimnazijalci kako izgleda zaprljati svoje ruke i praksa...
Ne bi rekao da precjenjuju svoje usluge ako su ih uspjeli naplatiti, da ih precjenjuju ne bi dobili posao
Ajde da si se okomio na nogometaše i ekipu koja zarađuje milione za loptanje...


Quote:
Postavlja se pitanje ne bi li u zemlji znanja intelektuaci trebali drukati cijene svojeg intelektualnog znanja i minorizirati rad šarafljenje šarafa musavog mehaničara i sličnih.
Čemu vrijeđanje? Ako ne znaš zašarafiti šaraf onda plati za uslugu ko sav normalan svijet. A svo znanje svijeta ne vrijedi ništa ako ga ne upotrijebiš.


Quote:
Ako jedan mehaničar traži satnicu od 200 kn , ne vidim problem da se instrukcije , poduke, konzultacije , liječnički pregledi, ................. ne naplaćuju jedno 2000kn. Ali može i varijanta da se te prizemne obrtničke usluge spuste na razine koje i zaslužuju.
Ako ne vidiš problem slobodno traži tih 2000kn
Kada bude veća konkurencija sigurno će se spustiti. A s obzirom kako puno ljudi ne želi da im djeca budu musavi mehaničari već ih šalju u gimnazije bojim se da ćeš i dalje morati plaćati cijene kakve jesu.


Quote:
Sjetimo se, servis auta da ti ispusti ulje, promjeni fitere ... 1000kn barem za cca 20 min, pa s obzirom na to intelektuaci bi trebali više cijeniti svoj sat.
Važnije je koliko ova druga strana koja plaća cijeni rad i spremna platiti.
Yosemite Sam is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2014., 18:53   #6
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
iako se slažem s tobom, jednostavno se radi o ponudi i potražnji.
Pogledaj kvote upisa u strukovne škole i gimnazije. Trenutni omjer je 50:50 , s tim da od tih 50% strukovnih mjesta popuni možda tek polovica.

Trenutno u RH ima 19% visokoobrazovanog stanovništva s tendecijom rasta. Posla za sve očito nema, jednim dijelom zbog strukture visokoobrazovanih ali većim dijelom jer nemamo industrije koja bi progutala toliki broj visokoobrazovanih.

S druge strane strukovnjaka nema toliko, potražnje za poslom ima samo u velikim gradovima i tamo ekipa stvarno naplaćuje neke nebulozne cifre. S druge strane jedan vodoinstalater ako ima prosječno 2 popravka/intervencije dnevno smatra se da je vrlo zaposlen. Neka uzme ukupno 500 kuna i ne bih rekao da je nešto previše zaradio kad odbiješ troškove. Još ako se drži na plaći znači da mu ostane 200-tinjak kuna.

Itekako bi se dalo pričati o 19% visokoobrazovanih-vjerujem da su barem pola njih završili tzv fakultet kao promet, ili još gore privatne ekonomske škole tipa Libertas, Vern i sl. Nakon njih ne znaju raditi doslovno ništa korisno.

I onda se opet vraćamo na ponudu i potražnju, jedan vodoinstalater mi može ponuditi neku konkretnu i korisnu uslugu, većina ovih kvaziobrazovanih mi zapravo samo uzima novac, jer se redom nakon toga zapošljavaju u javnoj upravi preko veze, gdje rade na fiktivnim radnim mjestima gdje ja iz poreza koje plaćam moram plaćati njihov nerad i neznanje. No naravno, toga ima i u strukama koje dolaze sa drugih škola i fakulteta, ali puno manje.
__________________
This is the way
angrif is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2014., 19:23   #7
Quote:
ilicatrg kaže: Pogledaj post
Ako vam dođe električar, vodoinstalater i slični, za 10 minuta veleumnog rada strpaju 100 200 300 koliko mu treba kn u džep.

Građevinski poduzetnici razgovaraju o desecima tisuća kuna jer to im je najmanja iznosna jedinica , mogli bi za njih izmisliti i apoene od 10 000kn itd .....

Jasno je da ta, iako neuka ekipa (obično školovana tek par mjeseci srednje škole , a ne godine, budući da svaki drugi tjedan u tim školama imaju praksu , pa za sjedenje u klupama niti neznaju kako izgleda , posebno ako su 3 godišnja srednja) precjenjuje svoje usluge.

Postavlja se pitanje ne bi li u zemlji znanja intelektuaci trebali drukati cijene svojeg intelektualnog znanja i minorizirati rad šarafljenje šarafa musavog mehaničara i sličnih.

Ako jedan mehaničar traži satnicu od 200 kn , ne vidim problem da se instrukcije , poduke, konzultacije , liječnički pregledi, ................. ne naplaćuju jedno 2000kn. Ali može i varijanta da se te prizemne obrtničke usluge spuste na razine koje i zaslužuju.

Sjetimo se, servis auta da ti ispusti ulje, promjeni fitere ... 1000kn barem za cca 20 min, pa s obzirom na to intelektuaci bi trebali više cijeniti svoj sat.


nisi ti mrdnuo dalje od rvacke da vidiš kad jedan elektromehničar sa trogodišnjom školom u Siemensu šije u plaći ing. elektrotehnike i to drastično ili gdje jedan haus majstor u zgradi na održavanju ima 50% veće primanje od profersora matematike zaposlenog u gimnaziji...

pročitaj šta naša ekipa na dijaspori piše kakve satnice i cijene imaju vodoinstalateri, električari i sl. kad ti dođu doma neku sitnicu napraviti i to još imaju monopol kao u Australiji gdje ne smiješ skoro zamjeniti žarulju ili utičnicu samostalno već moraš zvati licenciranog električara koji te odere kao mačku ili žešći su vodoinstalateri koji su jedni od najbolje plaćenih strukovnih zanimanja...

hoćeš brzu lovu i nije ti problem zaprljati ruke ideš u strukovnu školu i deri onda satnicu koliku želiš jer je takva potražnja.
isto ti je i sa instrukcijama nitko ama baš nitko ti ne brani da levatiš klince sa satnicom ako imaš kandidata
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2014., 19:36   #8
Pa kad si sam ne znaš osigurač promijeniti ili ti pukne gumica na ventilu od radijatora ko ti kriv. Nauči se raditi takve stvari sam pa ne trebaš platiti majstora.
Bugsy93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2014., 20:12   #9
Quote:
ilicatrg kaže: Pogledaj post
Ako vam dođe električar, vodoinstalater i slični, za 10 minuta veleumnog rada strpaju 100 200 300 koliko mu treba kn u džep.

Građevinski poduzetnici razgovaraju o desecima tisuća kuna jer to im je najmanja iznosna jedinica , mogli bi za njih izmisliti i apoene od 10 000kn itd .....

Jasno je da ta, iako neuka ekipa (obično školovana tek par mjeseci srednje škole , a ne godine, budući da svaki drugi tjedan u tim školama imaju praksu , pa za sjedenje u klupama niti neznaju kako izgleda , posebno ako su 3 godišnja srednja) precjenjuje svoje usluge.

Postavlja se pitanje ne bi li u zemlji znanja intelektuaci trebali drukati cijene svojeg intelektualnog znanja i minorizirati rad šarafljenje šarafa musavog mehaničara i sličnih.

Ako jedan mehaničar traži satnicu od 200 kn , ne vidim problem da se instrukcije , poduke, konzultacije , liječnički pregledi, ................. ne naplaćuju jedno 2000kn. Ali može i varijanta da se te prizemne obrtničke usluge spuste na razine koje i zaslužuju.

Sjetimo se, servis auta da ti ispusti ulje, promjeni fitere ... 1000kn barem za cca 20 min, pa s obzirom na to intelektuaci bi trebali više cijeniti svoj sat.
Prijatelju dragi, ti dosta visoko letiš...
Ako su oni tako glupi, primitivni i musavi, zašto ih zoveš i koristiš njihove usluge?
A ti tako pametan i školovan, nebi npr sam sebi popravio perilicu ili ofarbao stan kada su oni već toliko skupi?
ar2d2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 00:05   #10
Plaćamo previše no to je tržište. Npr blesav primjer no pada mi na pamet, radni sat u bmw servisu je oko 25 kn + pdv, a u audiju 289 kn + pdv. No zato je u bmw-u promjena ulja po normativu bubam 3 radna sata, u audiju 0,3 sata i opet dođeš skoro na isto pa ti plati ili nauči sam mjenjati, u ovom slučaju, ulje. Svi kamufliraju. Nema norme, cehovskih određenih cijena, izdavanja računa, certificiranja majstora. garancija na rad (jer je u sivoj zoni).... you name it.
Bočko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 01:02   #11
Quote:
ilicatrg kaže: Pogledaj post
Ako vam dođe električar, vodoinstalater i slični, za 10 minuta veleumnog rada strpaju 100 200 300 koliko mu treba kn u džep.

Građevinski poduzetnici razgovaraju o desecima tisuća kuna jer to im je najmanja iznosna jedinica , mogli bi za njih izmisliti i apoene od 10 000kn itd .....

Jasno je da ta, iako neuka ekipa (obično školovana tek par mjeseci srednje škole , a ne godine, budući da svaki drugi tjedan u tim školama imaju praksu , pa za sjedenje u klupama niti neznaju kako izgleda , posebno ako su 3 godišnja srednja) precjenjuje svoje usluge.

Postavlja se pitanje ne bi li u zemlji znanja intelektuaci trebali drukati cijene svojeg intelektualnog znanja i minorizirati rad šarafljenje šarafa musavog mehaničara i sličnih.

Ako jedan mehaničar traži satnicu od 200 kn , ne vidim problem da se instrukcije , poduke, konzultacije , liječnički pregledi, ................. ne naplaćuju jedno 2000kn. Ali može i varijanta da se te prizemne obrtničke usluge spuste na razine koje i zaslužuju.

Sjetimo se, servis auta da ti ispusti ulje, promjeni fitere ... 1000kn barem za cca 20 min, pa s obzirom na to intelektuaci bi trebali više cijeniti svoj sat.
Okani se elitizma.

Svatko ima svoje vještine i znanja i tržište odlučuje koliko te vještine vrijede.

Npr. ja znam svašta organizirati i urediti, i za to sam adekvatno plaćena dokle god to dobro radim, ali ne znam promijeniti pokvareni bojler ili strganu roletu ili prazan akumulator na autu, pa budući ja to ne znam - nemam nikakvog problema platiti onog koji zna, jer za mene je to znanje i vještina vrijednosno jednaka mojem - neophodna mi je da nastavim svoju svakodnevicu bez nekih velikih poremećaja, u mraku ili bez tople vode ili auta. Jednako kao što je tom mehaničaru nužno moje znanje da bi on/ona neke stvari koje ne zna sam/a napraviti mogao konzumirati.

Koliko te stvari/usluge vrijede je samo stvar tržišta. Da ima viška mehaničara koje mogu nazvati da riješe mnoj problem - njihove bi usluge bile jeftinije.

Dokle god će i svaki "intelektualac" trebati doma funkcionalan WC, veš mašinu koja radi, klimu koja radi, rolete koje se dižu i spuštaju, auto koji vozi ... a neće si to znati sam napraviti (ili neće imati vremena da napravi ako i zna), u čemu je problem da plati cijenu koju traže očito malobrojni koji to sve znaju srediti?

Budući je društvo takvo da ne treba velikom broju ljudi usluge onoga što ti zoveš "intelektualci", a apsolutno svim ljudima treba ponekad usluga onoga što ti zoveš "musavi mehaničar", rekla bih da su mehaničari u prednosti.

Možda i zato što velik dio onoga što se danas smatra "intelektualizmom" od tzv. "intelektualaca", svaki mehaničar zna i bez da je završio velike škole

Na kraju, ne može se reći i da društvu potrebne intelektualne usluge kod nas ne koštaju; i te kako koštaju, samo nekih vrijednosti nismo ni sami svjesni; npr. usluge liječnika ili profesora svi će lako svrstati u "besplatne", jednostavno zato što večina ljudi ne pojmi sustav u kojem netko (neimenovano "društvo") sve te usluge plati. Ne zaboravimo da su u tom "neimenovanom društvu" koji plaćaju te usluge i oni koje ti ovako elitistički nazovaš "musavim mehaničarima".

S time će se složiti svatko tko je bolestan i treba liječnika i uputi se privatno, jer mu "društveni sustav" ne pruža potrebnu uslugu u razumnom roku, svatko tko plati školovanje u inozemstvu itd ... dakle svatko tko zaista plati uslugu koju mnogi u našem društvu podrazumijevaju besplatnom, samo zato što netko drugi ili mnogi drugi za tu uslugu plaćaju.

Zadnje uređivanje NemremSeSjetit : 10.08.2014. at 01:08.
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 12:09   #12
Bio ti "intelektualac" ili "majstor", summa summarum hrvatkog tržišta usluga je : preskupa cijena za često neadekvatnu uslugu.
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 12:20   #13
tjah, definicija inteligencije je sposobnost snalazenja
prema tome, ili bi receni intelektualac trebao biti u stanju sam shvatiti sto se pokvarilo i kako se popravlja, ili barem toliko da majstoru musavom u zamjenu proda svoje sposobnosti i instrukcije...
no izgleda da je pojam intelektualca postao pojam za nekoga tko je nesposoban za zivjeti
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 16:08   #14
Quote:
angrif kaže: Pogledaj post
Itekako bi se dalo pričati o 19% visokoobrazovanih-vjerujem da su barem pola njih završili tzv fakultet kao promet, ili još gore privatne ekonomske škole tipa Libertas, Vern i sl. Nakon njih ne znaju raditi doslovno ništa korisno.
Pa ne bih se baš složio s tobom. Osobno sam završio jedan od tih tebi omraženih fakulteta, radim "intelektualni" posao za koje trebaš vrlo konkretna znanja koja ne znaš sam od sebe, već većinu naučiš na fakultetu, a dio izbrusiš na poslu. Iznimka nisam. Moji kolege rade po "Big Four" kućama, neki su se probili u srednji management u bankama i osiguranjima (što je s 30-35 godina, barem po meni, uspjeh) a neki su osnovali autoindustriju u državi kao što je Hrvatska i rade najbrže električne automobile na svijetu.
Naravno ima i onih koji za par tisuća kuna "pate" u knjigovodstvenim servisima ili još traže posao.

Iako, reći nekome da nakon fakulteta ne zna doslovno ništa korisno raditi je istina, bez obzira koji fakultet završio. Pa čak i medicinari moraju proći višegodišnje prakse (koje se nazivaju malo ljepšim imenima) nakon fakultetskog obrazovanja da bi mogli raditi kao samostalni doktor.
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2014., 23:32   #15
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
tjah, definicija inteligencije je sposobnost snalazenja
prema tome, ili bi receni intelektualac trebao biti u stanju sam shvatiti sto se pokvarilo i kako se popravlja, ili barem toliko da majstoru musavom u zamjenu proda svoje sposobnosti i instrukcije...
no izgleda da je pojam intelektualca postao pojam za nekoga tko je nesposoban za zivjeti
Dopunit ću ako ne smeta - sposobnost snalaženja u novim i nepoznatim situacijama. Slažem se s upisom. Nažalost.
__________________
Na rubu pameti... Otišla sam sa živcima, ne znam kad se vraćam.
I don't want it to be normal, I want it to be right. - Josh Homme
Vesper Arlene is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2014., 00:08   #16
Poštovanje,
više i visoko obrazovani građani nemaju industriju u kojoj bi mogli raditi.
Kod nas se ne obrazuje za potrebe države i gospodarstva, nego za kasnije uhljebljivanje u stranačke kadrove.
:floskule: eh

Lijep pozdrav
Doktor Zločesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2014., 11:07   #17
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
tjah, definicija inteligencije je sposobnost snalazenja
prema tome, ili bi receni intelektualac trebao biti u stanju sam shvatiti sto se pokvarilo i kako se popravlja, ili barem toliko da majstoru musavom u zamjenu proda svoje sposobnosti i instrukcije...
no izgleda da je pojam intelektualca postao pojam za nekoga tko je nesposoban za zivjeti
Neki misle da treba pozvati popa pa da zaprijeti paklom onima koji su skupi u svojoj satnici :
https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...&postcount=130


Sličan problem: moj je punac električar vrlo jeftino instalirao pola sela. Kada mu je sin završio škole, počeo je i on postavljati elektroinstalacije. Ali je sada sin ugovarao posao. Ljudi su počeli negodovati je je preskup. Čak je i otac negodovao, iako je on sada dobivao više. Ali je sin skužio jednu bitnu stvar: na otoku nema električara osim njegi i njegovog oca. Kuće se grade ili obnavljaju, a to rade solidno potkovani ljudi (umirovljenici amerikanci ili kapetani, , gastarbajteri....itd) Sin je nabio takvu cijenu da se ljudima ipak više ispalti uzeti njega kao vrlo skupog, nego jeftinije električare iz grada. Ako dovedeš radnika iz kopna moraš mu dati stan i hranu. Pa si na istome. Radije uzimaš skupog domaćeg električara. A uz to znaš kako on radi i možeš mu posao reklamirati. A želektričari iz grada (kopna) je neprovjeren ali jeftin.
Pitanje glasi: DA LI JE SIN GRJEŠNIK AKO JE PODUPLAO SVOJU SATNICU ELEKTRIČARA !!??? DA LI ON LEGALNO PLJAČKA LJUDE , JER SE OKORISTIO SPECIFIČNOM SITUACIJOM !!???
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2014., 11:57   #18
Dno dna našeg društva je ovo što vi mene ovdje uvjeravate da više ljudi zna kub binoma , strane jezike, pisati projekte, ..... raditi operacije srca ......... nego zamutit ljepilo za pločice ili poslagati laminat hahahahh

Zadnje uređivanje ilicatrg : 12.08.2014. at 12:07.
ilicatrg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2014., 13:14   #19
Što ti ustvari hoćeš? Da se u ustav unesu minimalne i maksimalne satnice?
Btw...čim ti znaš da se ljepilo za pločice ne maže na kruh već zamućuje, ti si ili musavi mehaničar ili trol.
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2014., 13:47   #20
Quote:
ilicatrg kaže: Pogledaj post
Dno dna našeg društva je ovo što vi mene ovdje uvjeravate da više ljudi zna kub binoma , strane jezike, pisati projekte, ..... raditi operacije srca ......... nego zamutit ljepilo za pločice ili poslagati laminat hahahahh
To nije dno dna. To se zove stručno: TRŽIŠTE !!

Nije automehaničar kriv što on naplaćuje izmjenu korpe i lamela kao privatni lječnik specijalista ultrazvučni pregled.

Evo, jedan moj susjed na otoku čeka zidara već pola godine da mu napravi neki zid uz kuću. Cijena rada je oko 1000 eura, a to je zidaru oko 3 dana rada (pola ruke - pola materijal). Ali nikako da on dođe na red jer je to za majstora premali posao, pa on uzima uvijek bolje plaćene !!! Iako dobiti 500 eura za 3 dana i nije baš mala lova (3 dnevnice za 2 radnika) Dakle dnevnica od 8 sati rada je 600 kuna u prosjeku. Pa ipak čovjek čeka već pola godine.

Napravio bi čovjek posao sam da nema 85 godina i da zid ne mora imati betumensku izolaciju. A zvao bi on i bosance iz grada da dođu na otok par dana. Ali je to i bosancima premali posao, a prevelika gnjavaža.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:59.