Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2007., 09:10   #1
Hidrofor

Kako mi priključci još nisu na parceli, a dovođenje je preeeskupo, razmišljam da stavim hidrofor. Naravno, prije moram iskopat ili bunar ili zabiti cijevi za pumpu u zemlju.
Budući se i ne razumijem najbolje u to, možete li mi preporučiti koji hidrofor (proizvođača) i koje su cijene. (ZG)
Koristio bi ga za sanitarne potrebe i grijanje - kuća 150 m2.
To bi najvjerojatnije bilo privremeno rješenje, dok ne dođe vodovod.
Thanks
dario101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 09:46   #2
Imaš li dovoljno vode, na kojoj dubini i kakav je dolje materijal?
Kako je kod susjeda?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 13:56   #3
Ako tvoji susjedi u blizini imaju zabijene cijevi, i ručne pumpe za vodu, onda nemaš potrebe kopati bunar! Znači da su podzemne vode na nekoliko metara ispod površine, i da neće biti problema..

Što se tiče vodovoda, dva puta razmisli hočeš li ga uopće dovoditi u kuću! Priključak je prilično skup, trebaš izgraditi vodomjerno okno, i još ako se radi o lokaciji koja je nekoliko km od vodospremnika, po ljetu ćeš imati jako toplu vodu iz takvog vodovoda..

Ja već jako dugo tu vodu ne pijem, niti je koristim za pripremu jela. Znači, vodovod imam samo za sanitarne svrhe. S obzirom da se najvaljuje kako će voda u budučnosti još dosta poskupjeti, već razmišljam o ugradnji hidrofora, tako da s vodovodom više nemam ništa.. Što će mi skupa voda, za koju su desetljećima tajili da sadrži previše nitrata, i danas je zbog nepovjerenje već malo tko pije?
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 14:04   #4
Naravno da je skupa, vodovod mi je udaljen nekih 400 metara, za što su mi dali troškovnik od 150 000 KN!!! Nije ni čudo što susjedi nisu doveli sebi vodu, kad je ovako isplativije. Uglavnom, rekli su mi lokalni ljudi da je voda kvalitetna, sad samo trebam pronaći nekoga tko će mi to izbušit i instalirat.
Još uvijek čekam preporuke od vas za hidrofore i gdje ih nabavit.
dario101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 14:58   #5
Hidrofor će ti trebati na dulje vrijeme. Spremnik oko 200-tinjak litara i od inoksa obavezno.
1. varijanta bunar: pumpa peterostupna - trofazni motor, hoće li sve biti u kući ovisi o dubini vode-takva pumpa može podignuti vodu sa oko 7 m.
2. varijanta cijev: Pumpa potopna. Spremnik u kući (smrzavanje) pumpa u cijevi

Što ćeš imati bunar ili cijev!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 16:52   #6
Ne znam, trebao bi provjeriti šta susjedi imaju, trenutno sam na putu, ali mislim da bi cijev umjesto bunara. Spremnik bi stavio u garažu, obavezno.
Jel zna tko koliko to košta
dario101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 17:41   #7
hmmm bjež od hidrofora, hidropak je mnogo bolje rješenje jer je jeftin, manje mjesta zauzima i tlak u mreži ti je uvijek jednak i nema oscilacija kao kod hidrofora. Za nekih 800-1000 kuna imaš rješenje boli glava
droljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 06:20   #8
Quote:
dario101 kaže: Pogledaj post
Ne znam, trebao bi provjeriti šta susjedi imaju, trenutno sam na putu, ali mislim da bi cijev umjesto bunara. Spremnik bi stavio u garažu, obavezno.
Jel zna tko koliko to košta
Dario101, ja sam u istoj situaciji kao i ti, planiram rijesiti stvar sa cijevi, pumpom i inox hidroforom. Jesi li u međuvremenu pribavio kakve informacije o cijenama i sl? Inace, ja imam grunt u jednom naselju iza Velike Gorice - gdje ti planiras vaditi vodu?
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 09:00   #9
Quote:
droljko kaže: Pogledaj post
hmmm bjež od hidrofora, hidropak je mnogo bolje rješenje jer je jeftin, manje mjesta zauzima i tlak u mreži ti je uvijek jednak i nema oscilacija kao kod hidrofora. Za nekih 800-1000 kuna imaš rješenje boli glava
Koja je razlika između hidrofora i hidropaka, jeli samo do spremnika ili...?
Vodu vadim u selu, Dugom selu
dario101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 11:21   #10
hidrofor=hummer
hidropak=tico
U jednom i drugom se možeš voziti, ne pada kiša, niti ne puše vjetar.....
Što misliš koji će dulje trajati i manje zajebavati?

Ako zabijaš cijev moraš doći do sloja šljunka. Jedino on garantira dovoljnu količinu vode!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 12:17   #11
Quote:
dario101 kaže: Pogledaj post
Koja je razlika između hidrofora i hidropaka, jeli samo do spremnika ili...?
Vodu vadim u selu, Dugom selu
U suštini je razlika samo u veličini spremnika Nema ni jedan razlog zašto taj spremnik mora biti veći od 20-30 litara (bar ja nisam do sada otkrio a volio bi)

Ako ti je dovoljan tlak od 3 bara onda nema dvojbe , hidropak za par stotina kuna (ako ne trebaš ekstremne količine vode) i čiča miča gotova priča
droljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 12:18   #12
Quote:
ZOsvald kaže: Pogledaj post

Ako zabijaš cijev moraš doći do sloja šljunka. Jedino on garantira dovoljnu količinu vode!
hmmm valjda do sloja gline i to one sive iznad koje je obično pijesak
droljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 12:25   #13
Mislim da bi mi trebao spremnik zbog toga što ću imati plinsko grijanje sa kotlom od kojih 120L. Tako bi, da nema spremnika, stalno taj hidropak bio u pogonu. Mislim da to onda i nije isplativo, da se u sezoni grijanja, stalno pali (ili gotovo neprestano radi) i hidropak.?
dario101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 13:11   #14
Quote:
dario101 kaže: Pogledaj post
Mislim da bi mi trebao spremnik zbog toga što ću imati plinsko grijanje sa kotlom od kojih 120L. Tako bi, da nema spremnika, stalno taj hidropak bio u pogonu. Mislim da to onda i nije isplativo, da se u sezoni grijanja, stalno pali (ili gotovo neprestano radi) i hidropak.?
Hidropak zaboravi, to je hobby alat za zaljevanje trave i pranje auta, koji se prije zime demontira sa cijevi zabijene u dvorištu! Svaka čast njemu, korisna je stvar za ljude koji imaju vodovod, a ne žele trošiti sve skuplju vodu za potrebe na dvorištu i vrtu..

Hidrofor ima daleko jaču pumpu, tlak mu ne pada tako brzo, i ne pali se tako često. Ali tebi je potrebna osnovna informacija, dali i na kojoj dubini tamo postoji voda pod zemljom! Ako u susjedstvu ima običnih ručnih pumpi, problema neće biti!

Ako je voda na dubini 10 m ili više, trebat ćeš deblju cijev u zemlji, i adekvatnu cjevnu pumpu, spuštenu u tu cijev, plus spremnik vode!
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 13:14   #15
Thanks, moram se raspitat i pogledat po susjedstvu
dario101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 13:39   #16
Mi imamo hidrofor od 1974.
Pumpa je Elektrokovina Maribor, tip VC105, 3kW (trofazni naravno). Na pumpi je jednom promijenjena lojna vrpca za brtvljenje osovine. I to je bilo sve. U bunaru su dvije cijevi i injektor, jer je do vode ponekad i 18m, pa ne može biti samo korpa. To nikad nije bilo dirano.
Ah da, i spremnik (180 lit), je promijenjen dva puta. Ovaj zadnji (treći) je od inoksa, a spojen je mesinganim spojnicama između pocinčanih željeznih cijevi i spremnika (da se izbjegne elektrokorozija, odnosno propadanje inoksa).

Postoje i manje pumpe VC55, koje mogu biti i jednofazne.
Možeš koristiti i potopne pumpe. U ponudi su,između ostalih, Grundfoss i Pedrolo. Navodno su dobre i jedna i druga.

Zaboravi hidropak, jer s hidroforom i kad nema struje, imaš na raspolaganju bar 50-60 litara vode.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 14:52   #17
Pitanjce: ja planiram imati hidroforski spremnik u prostoriji koja ce se nalaziti u podrumu kuce. Da li moze uopce cijev biti zabita npr 15m od kuce? Ako sam dobro shvatio, u tu zabitu cijev ide druga cijev koja se dovodi do hidroforske posude, pa ako je dobra pumpa, ne bi smjelo biti problema. Je li to tocno?
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 15:08   #18
Ako imaš potopnu pumpu u bunaru, spremnik može biti i 50m dalje. Trebalo bi imati nepovratni ventil neposredno prije spremnika.

Pumpa koju sam spomenul, ugrađena je u podrumu, tik do spremnika, a do bunara ima jedno 40m cijevi (što vodoravno, što okomito i to dvije cijevi 2" i 5/4").
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 15:20   #19
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Ako imaš potopnu pumpu u bunaru, spremnik može biti i 50m dalje. Trebalo bi imati nepovratni ventil neposredno prije spremnika.
Onda nema frke. Necu bunar, biti ce samo cijev.

Sto je sa ispitivanjem kakvoce vode, ja bi to i za pice obzirom da nema vodovoda u blizini?
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 15:31   #20
Quote:
droljko kaže: Pogledaj post
hmmm valjda do sloja gline i to one sive iznad koje je obično pijesak
Što ako je šljunak na 4m-treba mu cijev recimo 5m, a sloj gline dolazi na 15m-zašto cijev 15m?
Šljunak je dovoljno propusan da nadoknadi ispumpano!


Onda nema frke. Necu bunar, biti ce samo cijev.

Brza odluka! Ako bude cijev 2" i voda na 10m što onda-sjedi i plaći!
Kakva cijev-ONA U KOJU IDE POTOPNA PUMPA!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:40.