Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.10.2010., 11:39   #41
MUFINI OD TIKVICA

tikvicu naribati posoliti i pustiti da pusti vodu, nakon toga dobro iscjediti

verzija 1:
u naribane i isjeđene tikvice dodati žlicu dvije posnog sira, 2 jaja, i integralnog brašna da se sve poveže. Napuniti kalup za mufine (meni je to taman 12 komada) i peći oko pola sata na 200.


verzija 2:
u naribane i iscjeđenje tikvice dodati samo posni sir i jaja i odmah u kalup.

Bitno je kad pravite smjesu da dobro iscjedite tikvice i odmah ih stavljate peći da ne puštaju previše vode.
Ukoliko nemate kalup za mufine odite u pekaru i kupite nešto lisnato ;
ili jednostavno stavite papir za pečenje na tepsiju i žlicom napravite hrpice.
Moguće je i ispeći kao mini pljeskavice na tavi u malo masnoće.
__________________
Aries vs. Aries
ksrena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2010., 19:50   #42
Mislim da bi ovaj kolač mogao proći:

Zdravko

40 dag naribanih ocijeđenih jabuka- ribati na sitniji ribež
25 dag svježeg posnog sira
40 dag KUHANE heljde (cca 150g nekuhane)
10 dag mljevenih lanenih sjemenki
3 jaja- odvojeno žutanjci/ bjelanjci
1 dl kiselog mlijeka
5 mikro žličica stevije
limunova ili narančina korica
cimet

gris za posip kalupa


Naribati jabuke bez kore, pustiti da malo puste sok pa taj sok rukama ocijediti (i popiti ).
Dodati im kuhanu heljdu (dobro ju skuhati, da ne bude rastresita, omjer s vodom 1:4, nakon što voda zakipi kuhati oko 15 minuta). Pomiješati sir s kiselim mlijekom, žutanjcima, lanom, stevijom i začinima.
Bilo bi dobro da se vilicom, kako se dodaje sastojak po sastojak, pasira smjesu da bude što više kašasta. Dobro sve izgnječiti. Dodati izlupane bjelanjke.

Na dno kalupa staviti pek papir, namazati tanko maslinovim uljem i posuti grisom, žlicom smjesu raspodijeliti po kalupu (srednji od pecnice) i poravnati, lagano utisnuti da ne ostane rastresita smjesa, nije tekuća! Peći cca 45-50 min. na 180 stupnjeva.

Ostaviti da se suši vani. Rezati dok se skroz ohladi, najbolje sutradan. Što dulje kolač stoji, bolji je.Može se preko noći ostaviti i opteretiti.
Eyecandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2010., 20:52   #43
ZAPEČENE PALAČINKE

za palačinke

1 jaje
integralno brašno (ja sam imala neku mješavinu namjenskog brašna za integralni kruh)
malo mlijeka
malo masnoće
voda
sol
umutiti klasično tijesto i ispeći palačinke, ispalo mi 8

za punjenje

cca 250 gr šampinjona
kuhano pileće meso (kuhala sam juhu od kostiju, poskidala bijelo meso i to sitno nasjeckala)
malo poma iz tetrapaka
začini po želji
ribani sir
maslinovo

prepržila gljive dok ne ispari voda, dodala paradajz i začine, još malo prokuhala

za na vrh
opcija 1: vrhnje i parmezan (može i bez)
opcija 2: paradajz + sir

palačinke punila nadjevom, slagala u nauljenu tepsiju, odozgo opcija 1.

zapekla na 10-tak min na 2oo.
Kris79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 12:44   #44
skuta/ricotta/paneer

dugo sam trazila recept za skutu, ducan u kojem ju se moze naci tokom cijele godine... i nista. onda slucajno u zelji da napravim neko indijsko jelo u kojem se spominjao sir paneer otkrijem da ima posve isti okus. najslicnije tome je ricotta (ja kupim u lidlu). okus je nekako slatkast, mlijecni, sto mi strasno pase jer mi posni ni jedan okusom nikad nije sjeo (meni je sve prekiselo). u ovom zbilja uzivam, a nakon nesto malo eksperimentiranja, otkirla sam relativno jefin i jednostavan nacin kako sama napraviti tako nesto. pa evo skracene vezije, kom se da google -> paneer, ima puno verzija i savjeta (pogotovo je jutjubu).

sastojci:

1 - 1,5 l punomasnog mlijeka (svježeg)
par žlica milerama
limunov sok

kuhanje:

mileram se pomijesa s mlijekom i kuha dok se ne krene dizati. makne se s vatre i u trenutku kad se pjena pocne spustati, kap po kap (znaci vrlo polako) se dodaje limunov sok. kreće grušanje i to je najvažniji trenutak. tad se stvara sir. kako se sir gruša, odvaja se od sirutke. malo mikješati tako bez vatre i kad se ulio sav limunov sok, vratiti da se sirutka do kraja odvoji i postane zlatno-zelena i bistra. ugasiti i još malo miješati.

cijeđenje:

slijedi najvazniji dio. kroz gazu i cjedilo se izlije smjesa, ispere pod mlazom hladne vode i isjedi najprije rukama a onda ostavi u cjedilu s nekim utegom na sebi. na taj nacin se stvrdnjava. nakon 20-tak minuta bi se to trebalo pretvoriti u jednu 'pločicu' dosta tvrdu da se moze rezati nozem. i jesti ofkors.

opcija:

na jednom od skečeva s jutjuba vidla sam da žena svježu smjesu smiksa u blenderu da bude kremasta i spremi u plasticnu kutiju na stvrdnjavanje. onda je onako vise tvrdom siru nalik.

ovakav sir je pogodan za neka indijska jela, ja nisam eksperimentirala, pojedem ga ovako, meni je to prefino.
Kris79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 13:18   #45
Int.tjestenina + povrće + parmezan= ful lagan a fini recept!

Upravo sam ovo ručala i baš sam oduševljena, tolko jednostavno ,a tolko fino

Int.tjestenina se skuha posebno ( ja sam koristila penne ovaj put )

Tikvicu sam ogulila i narezala na ploške, te iz zamrzivača izvadila kontinentalnu mješavinu povrća i to sve stavila da se kuha na pari.

Od začina sam koristila sol, češnjak u granulama, kurkumu, bosiljak.

Nakon 10ak minuta gotova je i tjestenina i povrće, to se sve stavi u zdjelu i promiješa uz žličicu masl.ulja da se sve bolje poveže.
Na kraju se posipa sa parmezanom i uživa u klopanju



( oke, ovo i nije neki recept ,ali mi je ovo stvarno predobro pa sam morala to oduševljenje podijelit s vama )
__________________
Ne podučavaj svinje pjevanju. Trošiš vrijeme i nerviraš svinju.
pure evil is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 10:45   #46
Piletina na umaku od celera

Sastojci za dvije osobe:
- 1 bijelo meso piletine,
- 160 g zelenih domaćih rezanaca
-1/2 glavice crvenog luka
- 50 g celerovog korjena
- 100 g tikvica/patašona
- šaka nasjeckanog zelenog dijela celera
- 150 g jogurta lgg
- 1 režanj češnjaka
- stisak limuna


Postupak:
  • bijelo meso piletine, speć na naglo ili u pećnici začinjeno samo sa soli (meni je ostalo od jučerašnjeg ručka)
  • rezance skuhati al-dente
  • na kockice nasjeckati luk, celerov korjen, tikvice/patašone, piletinu
  • luk nasjeckati i povenuti na tavi uz podlijevanje s malo vode
  • celerov korjen lagano dinstati na luku, podlijevati vodom, kad omekša dodati tikvice /patašon*, pa zatim dodati piletinu,
  • kad je kuhano dodati jogurt, limun, sol, papar, kopar preliti po tjestenini

*mogućnost: skuhati bez piletine pa smiksati sve u pastu štapnim mikseom uz dodatak jogurta i ostalog pa tek na kraju umiješati piletinu
__________________
****moja galerija **** moji kreativni uratci****
d-a-m-a is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2010., 09:25   #47
evo od mene opet jedan kolač

nastao je kao varijacija na temu ovog: http://www.coolinarika.com/recept/zdrav-kolac-od-jabuka

KOLAČ OD JABUKA I ZOBENIH PAHULJICA

potrebno:
5 jabuka
3 dcl zobenih pahuljica
0,5 dcl sirupa od agave
jogurt 0,1 ili 0,9%
2 žlice pekmeza bez šećera
malo cimeta

jabuke oguliti, naribati i pomiješati sa sirupom od agave i malo cimeta (ja sam stavila i malo klinčića)
u zobene dodati samo toliko jogurta da se sve poveže (da ne budu suhe) i 2 žlice pakmeza (ja stavila onaj od šumskog voća)
dobro pomiješati sve sastojke i rasporediti u lim na papir za pečenje
peči cca 35 min na 200°C
meni je ispalo kompaktno (ne kao na slici iz coolinarike), ali je stajalo preko noći prije rezanja)
...okus je kao onaj muesli bars
Sagitta is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2010., 09:29   #48
greška

Zadnje uređivanje ciganche : 21.10.2010. at 09:30. Reason: kriva tema
ciganche is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2010., 20:03   #49
IMPROVIZIRANI MUFFINI

2 jaja
1 dcl mlijeka
Sok od pola narance
Kora 1 limuna
1 dcl ulja (malo manje)
5 žlica ruma
2/3 šalice integralnog brašna (šalica veća za čaj)
2 ribane jabuke
Šalica rogača, maka i kokosa (miješano)
3 žličice kakaa
3 žlice smeđeg šećera
1 vanilija šećer

Miksati jaja pjenasto, dodavati smješane suhe sastojke i na kraju mokre.
Peći cca 15 min na 220.
Kris79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2010., 14:03   #50
OMLET OD SVEGA

doslovce svega sto se nadje u frizideru.

najcesce je ovo kombinacija koju radim (i volim):

1 mala tikvica
pola paprike
nekoliko sampinjona
kapula
malo speka na kockice ili neka pureca/pileca sunka
malo sira ribanog ili par kockica mozarelle

poprzim redom: luk, paprika, tikvice, sampinjoni, spek, sunka.
dodam umucena jaja (na ovu gore kolicinu dosta su 2) sol, papar.

meni super pase obicna zelena salata uz ovo.
kad imam volje i inspiracije eksperimentiram sa zacinma. danas sam ubacila mjesavinu provansalska trava i pretjerala. imala sam feeling da jedem cvjetnu livadu.
Kris79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 08:42   #51
evo recepta:
http://www.coolinarika.com/recept/heljdini-klipici

imate i ovu varijantu istog recepta (samo skrolajte gore):
http://www.coolinarika.com/recept/ki...omentar2765921
Sagitta is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 08:51   #52
polu ražena peciva sa sjemenkama:

http://www.coolinarika.com/recept/po...a-s-sjemenkama
Kris79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 09:23   #53
* Faširanci sa tikvicama *

* 50 dag mljevenog mesa
* 1 manja tikvica
* 1 luk
* malo suhog vrata ( i ne mora)
* velika šalica krušnih mrvica
* 1 jaje
* vegeta, sol, papar
* 1 žličica mljevene crvene paprike
* 1/2 žličice sode bikarbone


1. Tikvicu naribati, posoliti i ocijediti.
2. Na malo ulja pržiti nasjeckan luk i suhi vrat ili pancetu, te dodati ocijeđene tikivice. Kratko pržiti uz miješanje nekoliko minuta. Ovim postupkom tikvice dobivaju baš finu aromu.
3. U većoj posudu pomiješati meso, jaje, mrvice, začine te dodati pržene tikvice. Sve dobro izmiješati rukom a raditi male polpete – faširance. Masa je dosta mekana, pa će vam biti lakše polpete napraviti ako ih radite vlažnim rukama.
4. Pržiti u ulju s jedne i sa druge strane dok ne porumene.
5. Pečene faširance ocijediti na papirnom ubrusu od suvišne masnoće.
dianna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 11:17   #54
PIRE OD SLANUTKA

slanutak
cesnjak
maslinovo ulje
petrusimul
po zelji sjemenke sezama
sol, papar

- namocimo slanutak preko noci
- stavimo kuhati, nakon 15ak min prvu vodu bacimo, stavimo kuhati u drugu cistu, posoljenu vodu nekih 45-60 min
- kuhani slanutak procijedimo ( sacuvati vodu u kojoj se kuhao! ) i izmiksamo ( ja koristim stapni mikser) te dodavamo vodu u kojoj se kuhao, ovisno u gustoci koju zelimo
- na mrvici ulja provaljamo sjemnke sezama i cesnjak, samo da svene, ne duze od pola minute ( kome ne smeta cesnjakova zestina moze preskociti ovu stavku i direktno ga umijesati u slanutak)
- sezam i cesnjak dodamo pireu, zatim zacinimo maslinovim uljem, soli, paprom i sjeckanim petrusimulom
tihana22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 12:36   #55
KVAZIPAŠTICADA (nema pancete ni vina, al nije loše - ODRŽAVANJE)

junetina
sol
češnjak
senf
ocat

junetinu nasoliti i ostaviti 15 minuta, zatim ju našpikati sa češnjakom i premazati sa žličicom senfa pa preliti sa malo jabučnog octa. (ostaviti preko noći umotano u frižideru)

na tavi (dodati malo ulja, meni je bila žlica dovoljna) prvo kratko prepržiti meso i izvaditi ga i onda na to baciti luk i mrkvu, kratko pržiti i vratiti meso, podliti vodom i dinstati cca 1 sat. Nakon toga dodati cca 1 dl passate i malo vode i nastaviti dinstati još 10 minuta. Na kraju za one koji vole kombinaciju slatko - slano dodati žlicu džema od šljiva. (ili suhe šljive (malo namočene u vodi prije) koje onda možete staviti kada i passatu).

a jesam zakomplicirala ovo, k'o da je umjetnost.
azucena is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 17:24   #56
evo pita samo za tebe recepti za muffine:

MUFFINI S KOKOSOM

1/2 šalice* datulja (ili brusnica ili grožđica)
250 g tofua
1 i pol šalica zobenog mlijeka
1 šalica jabučnog soka
1/2 šalice mljevenih lješnjaka
2 šalice integralnog brašna
1 šalica zobenih pahuljica
1 šalica kokosovog brašna
2 jušne žlice praška za pecivo ( to se misli na onaj iz bio&bio, a stavljaš klasični, stavi jednu vrećicu)
1/2 male žličice soli
1/2 male žličice vanilije

MUFFINI BEZ PŠENICE

1 šalica kukuruznog griza
1/2 šalice brašna od pira
1/2 šalice rižinog brašna
2 jušne žlice praška za pecivo
1/2 male žličice soli
1 i pol šalica sojinog mlijeka
1 i pol mala žličica limunovog soka
1/4 šalice agavinog sirupa
2 jušne žlice ulja
1 žličica vanilije


*šalica = cca 2 dcl

recepti su iz knjige J.B.Pejić "Prirodno i slatko"
Sagitta is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2010., 10:08   #57
RECEPT ZA KRUH

sastojci:
-1 kg integralnog brašna
- 2 digo kvasca
- 6 dl vode (možda 7 ovisi o brašnu)
- žlica soli, maaala žličica šećera

pomiješati kvasac, vodu, šečer i u to staviti žlicu brašna. Sataviti na toplo da se kvasac digne. Sol staviti u brašno i sve zamijesiti sa vodom i kvascem. Ostaviti tijesto na toplom da se digne (do sat vremena, ili manje ovisi koliko je toplo). Uključiti pećnicu na 200. Od tijesta oblikovati štrucu i ostaviti još malo u tepsiji ili kalupu dok se pećnica zagrije. Peći 1 sat na 200.





Ovo je osnovni recept za sve kruhove, vrste brašna birate po želji uz naglasak ako želite kukuruzni kruh on mora biti 300 gr kukuruznog brašna i 700 grama običnog inača dobijete ko kamen tvrde pečene žgance

Ja pravim 1,5 masu (znači od 1,5 kg integralnog brašna) dobijem 2 štruce kruha, s tim da ja uvijek umiješam hrpu sjemenki: bučinih, suncokretovih, lanenih. Ako želite sjemeke one idu odmah u brašno dalje sve po receptu.
__________________
Aries vs. Aries
ksrena is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 22:57   #58
ČOKOLADNI MUFFUNI ( nisu baš za mršavljenje hehe )

sastojci:

200 g brašna obično bijelo ( ja nekad stavljam integralno,raženo,i tak, kombiniram )
20g kakaa u prahu
100 g šećera ( može i fruktoza )
prašak za pecivo
125 dkg putra ( ja ulje stavljam )
1,2dl mlijeka
1 jaje (malo veće)
i mrvica soli

-ako imate one čokoladne mrvice,možete s tim posipat, ili naribat čokoladu malo pa stavit gore...
-može se voće stavit,npr maline ili višnje

-ako ih želite punit sa Nutellom, stavite prvo pola smjese u košaricu, na par minuta u pećnicu, pa izvadite kalupe van, napunite na nutellom , i nutellu prekrijete sa ostatkom smjese

peku se na 180, oko 25-30 min
__________________
Ne podučavaj svinje pjevanju. Trošiš vrijeme i nerviraš svinju.
pure evil is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 12:39   #59
piletina/puretina punjena sviježim sirom i začinima

pileća/pureća prsa narezati na tanke veće šnicele (istuči batom da budu što veći i tanji)
začiniti prema ukusu i puniti sa sviježim sirom
sir ja koristim posni, ali može i neki drugi (npr. zrnati fino paše), začinim ga sa solju, malo papra, češnjaka po ukusu i kopar ili vlasac (stavljam ili jedno ili drugo)
šnicele napunite, zarolate i učvrstite čačkalicama da sir ne izlazi prilikom pečenja

piletina/puretina zapečena sa sviježim sirom i začinima

pileća/pureća prsa izrezati na šnicle, začiniti i kratko popržiti na malo ulja, dodati sir (2-3 žlice) začinjen kao gore i podliti sa malo vode dinstati dok tekućina ne ishlapi i sve se lagano zapeče (obavezno raditi na teflonki jer se sir prima)
Sagitta is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 10:48   #60
evo, jer ste vi tako tražili..odnosno, d-a-m-a

SALATA OD AVOKADA I JAJA

količina za jednu osobu, zasitni obrok, koji meni paše i za doručak i za ručak i za večeru:

2 tvrdo kuhana jaja
pola avokada
pola manjeg luka
par štapića surimija/pola konzerve tunjevine/malo tvrdog sira izrezanog na kockice i sl.

sve narazati na komadiće, povezati s limunovim sokom, žlicom maslinovog ulja, po žličicu senfa i majoneze!

ostaviti da se ohladi u frižideru!

dobar tek!
__________________
Ne možeš više ni potpis imati, a da ti ga netko ne ukrade.
mali buco is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:41.