Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.03.2012., 08:56   #301
Quote:
Prosjecan kaže: Pogledaj post
Istina je da cu se lakse dogovorit s nekim poznatim nego nepoznatim, no jasan mi je i sasvim realan strah od zavirivanja u lonac.
Što god neki rekli , i s posebnim ulazom , i odvojenim režijama , i s ne znam kakvom obostranom tolerancijom , život na odvojenom katu , ili u istom dvorištu s njegovim / njenim starcima je život u zajednici . U početku se čini kao najbolja opcija , ali vremenom ( barem nakon 10-ak godina ) ovaj realan strah od zavirivanja u lonac postaje daleko nerealan .
I ako se već ulazi u takvu opciju ne pristajte na ono , sve je sada naše ,a kada odapnemo , onda je vaše . Lijepo pravno riješite što je čije pa ako ne daj Bože , dođe do razvoda , neće vam se desiti kao mnogima u takvoj situaciji , da nakon x godina braka izađete iz te zajednice doslovce s nekoliko vrećica ( bez obzira na sve što ste ulagali ).
Samo što većina nas u brak ulazi kao s garancijom, dok nas smrt ne rastavi.

Zadnje uređivanje Difference : 29.03.2012. at 09:06.
Difference is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 09:04   #302
Quote:
Prosjecan kaže: Pogledaj post
like I said, javi se nakon 20 godina podstanarstva kad ti starci budu imali 70ak i ne bili dovoljno zdravi da mogu sami pa ces imat trosak dolazaka,odlazaka, odrzavanja na 2 ili 3 strane..
Kud bi stigao da razmišljaš toliko unaprijed, što sa starcima kad budu stari Po toj logici svi bi trebali preselit k starcima kad im bude potrebna pomoć.

Lord ti je postavio pitanje - što ako se rastanete, recimo za 10, 20 godina? Ti se vraćaš podstanarstvu, jer ovo nije tvoje kućanstvo, ona ostaje u svojoj kući
Tyaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 09:09   #303
Quote:
-different- kaže: Pogledaj post
I ako se već ulazi u takvu opciju ne pristajte na ono , sve je sada naše ,a kada odapnemo , onda je vaše .
Je, ovo fino zvuči, ali kad pogledam da moja baka ima 90 i kusur godina, da je moj stari čekao na njenu kuću, stvarno bi se načekao Čak i za unuke je to pre kasno, svi smo se već skućili Eventualno bi nam njena kuća pomogla u prebijanju kredita kad bi nam starci i poklonili te novce, što nije izgledno
Tyaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 09:13   #304
S obzirom na statistiku u RH koja kaže da svaki treći ili četvrti brak završava razvodom, sasvim legitimno je pitanje - čemu uopće sticati zajedničku nekretninu? (Kad već pričamo o perspektivi mladog para...)

Štos je samo u onom... we're getting too old & too tired for that shit... bilo to podstanarstvo (su)život ovakav ili onakav, na kraju se sve svodi na ono koliko si sam napraviš toliko ćeš i imati. (Su)život iz naše priče nosi neka sitna zadovoljstva koja kao podstanar ne mogu imati (izrada vlastitog vina, kobasica i uzgoj vlastitog povrća te imanje potoka u dvorištu na 20 minuta od centra grada) i neke nedostatke (nepostojanje zajedničke pričuve, čistačice koja pere stubište, grijanje na toplanu sa smiješno niskim režijama zimi, obračun vode "po članu").

Živim li kvalitetnije no što bi u stanu identične kvadrature? I da i ne. Imam li za stan te kvadrature SADA, ili ću ući u kredit "do iza penzije" za navedeno? Ne pada mi na pamet ovo drugo, keša za prvo nemam.
__________________
Proud to be tolerant - plead to be ignorant.(nekad ili sad?)
Prosjecan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 09:15   #305
Quote:
Tyaa kaže: Pogledaj post
Kud bi stigao da razmišljaš toliko unaprijed, što sa starcima kad budu stari Po toj logici svi bi trebali preselit k starcima kad im bude potrebna pomoć.

Lord ti je postavio pitanje - što ako se rastanete, recimo za 10, 20 godina? Ti se vraćaš podstanarstvu, jer ovo nije tvoje kućanstvo, ona ostaje u svojoj kući
Nismo vjenčani pa se shodno tome ni rastavljat ne možemo.

A o vraćanju bi se dalo raspravljat, s obzirom da imam i ja "starce" (gle čuda, rastavljene, svaki sa svojom nekretninom).

I ne, ne razmišljam unaprijed, njeni starci sad imaju 70... i pomoć im treba SAD, a ne za 10, 20 godina.
__________________
Proud to be tolerant - plead to be ignorant.(nekad ili sad?)
Prosjecan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 10:53   #306
Quote:
Prosjecan kaže: Pogledaj post
Lorde, alternativa je?
Nismo se razumjeli. Nemam namjere određivati što je najbolje za vas - samo samo konstatirao da trenutno nijedno od vas nije "u svome", a da ti u toj kući nikada nećeš ni biti.

Quote:
Prosjecan kaže: Pogledaj post
Ne pada mi na pamet ovo drugo, keša za prvo nemam.
Ako se ostave po strani zadovoljstva koje donosi posjedovanje vlastite nekretnine (opremanje po svom guštu), uopće nije jednostavno odgovoriti na pitanje je li sad vrijeme za kupnju i onima koji u ruci drže potreban keš za nekretninu.

Pisao sam već: na jednoj strani je trošak podstanarine i režija, bez opremanja i investicijskog održavanja. Na drugoj je strani mogućnost kakvog-takvog oplođivanja tog keša, i mogućnost ozbiljnog pada cijena nekretnina (kad ljudi iz čiste nužde počnu prodavati starogradnju - a nužda nema strpljenja čekati).

Ako će se današnji stan od 100.000€ za nekoliko godina moći kupiti (ili, kupljen, prodati) za 80.000€ (što ne tvrdim, ali se ne bih čudio), odluka uopće nije jednostavna.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 11:05   #307
Ni ne tražim te da odrediš najbolje... samo te pitam koja je alternativa nakon mojih 10 a njenih 20 godina podstanarstva... koliko još je "prihvatljivo" biti podstanar prije nego se odlučiš istu količinu novca odvajati za nešto što bi jednog dana moglo postati tvoje?

Sa 50 bit podstanar je daleko teže nego sa 20 ili 30... a i ić se kućit u tim godinama je ne baš jako zgodno.

Poanta je da ti živjet moraš, možeš i trebaš SADA, planirat možeš jedino ručak za prekosutra... sve drugo je ŠBBKBB (ček da uđemo u EU pa da vidiš na što će tržište nekretnina sličiti).
__________________
Proud to be tolerant - plead to be ignorant.(nekad ili sad?)
Prosjecan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 17:28   #308
Quote:
Prosjecan kaže: Pogledaj post
Poanta je da ti živjet moraš, možeš i trebaš SADA, planirat možeš jedino ručak za prekosutra...
Naprotiv, kod odluka čija se financijska težina mjeri desetcima tisuća eura, itekako treba planirati i barem pokušati naslutiti tijek budućih zbivanja.

Quote:
ček da uđemo u EU pa da vidiš na što će tržište nekretnina sličiti.
Ako želiš reći da će cijene nekretnina narasti, rado bih čuo argumente za to. Naime, tko su ti kupci koji će nahrupuiti na naše debelo precijenjene nekretnine, i što će s tim nekretninama raditi kad ih kupe?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 18:13   #309
Da, pored drugih 27 zemalja EU svi će pohrliti u obećanu zemlju Hrvatsku.
Cijene neće rasti, barem ne značajno.

Mene interesira, pošto ne živimo svi u ZG, što je sa gradovima gdje nema stana od 100.000€, barem ne normalnog i gdje cijene podstanarstva nisu 1.500kn nego 3.000kn+? A plaće iste.
Pink touch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 19:49   #310
@Lord - odluku o desecima tisuća eura ionako moraš donijeti sad... druga stvar je da SAD imaš te desetke tisuća pa da ne znaš bi li kuću ili stan i da li na moru ili na kontinentu. Ovako kad spajaš kraj s krajem i gledaš što ćeš od prvog do prvog i jel Konzum, Kaufland ili Lidl... blesavo je pričat o desecima tisuća eura koje ne znaš kad ćeš i da li ćeš ih imati. Što se pak cijena tiče, ono što mene zanima je - otkud ti da su kvadrati precijenjeni? I koliko dobro poznaješ tržište nekretnina u EU i kretanje cijena istih?

A što će stranci s nekretninama kad ih kupe? HR je ponajprije turistička zemlja... čeka nas "timesharing" turizam u kojem će oni isti Česi koji su paštete nosili k nama redat se u svojim apartmanima...
__________________
Proud to be tolerant - plead to be ignorant.(nekad ili sad?)
Prosjecan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 21:46   #311
Quote:
Prosjecan kaže: Pogledaj post
A što će stranci s nekretninama kad ih kupe? HR je ponajprije turistička zemlja... čeka nas "timesharing" turizam u kojem će oni isti Česi koji su paštete nosili k nama redat se u svojim apartmanima...
Ne vidim kakve veze ima ovaj scenarij s cijenama stambenih kvadrata u, na primjer, Zagrebu - pa čak ni u stambenim četvrtima gradova na moru.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 21:50   #312
vidjet ćeš... ja imao prilike vidjet u EU što se dogodilo s cijenama...
__________________
Proud to be tolerant - plead to be ignorant.(nekad ili sad?)
Prosjecan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 22:07   #313
Quote:
Prosjecan kaže: Pogledaj post
vidjet ćeš... ja imao prilike vidjet u EU što se dogodilo s cijenama...
Fakat me zanima koji će to Česi, s kojim novcima, i nadasve zašto, navaliti na socijalističku, pedesetak godina staru, izgradnju u nekakvom Trnskom, Zapruđu ili Dugavama.

Gdje si to, i što si to vidio? Ono što vjerujem je da će porasti cijene elitnih lokacija, prije svega uz more.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 12:45   #314
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Rata kredita plaća cijenu nekretnine plus cijenu kredita.

Ne znam točne uvjete kreditiranja, ali svi spominju da za stan kupljen na kredit, još jedan stan platiš banci. Ajmo biti optimistični pa pretpostaviti da za kredit od 50.000€ moraš banci vratiti 75.000€ (dakle, omjer je u startu 1:1,5).
ista stvar se dešava i s podstanarstvom. tijekom xy godina podstanarstva, dobar dio love ostaviš vlasniku stana, umjesto banci.

Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Ako si podstanar i ostaneš bez posla, možeš u jeftiniji stan/svoju bivšu dječju sobu ako te roditelji puste/iznajmit sobu za sto eura.

Ako imaš stambeni kredit (s ratom većom od stanarine, naravno), što se desi kad ga ne možeš više vraćati?
ako je tako lako naći jeftiniji stan, zašto onda odmah ne otići u jeftiniji stan i uštediti razliku love?

u svoju bivšu sobu i sa kreditom.

Quote:
marijani kaže: Pogledaj post
U tome što su ti puno veće pizdarije i troškovi kada prestaneš sa ratom kredita, zato što ako ne prodaš stan i ne zatvoriš prate se stotine tisuća kuna duga, a kad si podstanar dužan si jednu stanarinu, ne vjerujem da se to pitanje uopće postavlja.
dužan si jednu stanarinu, i onu iduću, i onu iduću, jer negdje moraš stanovat i to platiti.

Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post
I povrh tog gubitka nekretnine svejedno ostaneš dužan stotine tisuća kuna.

Samo podsjećam da ne bi netko pomislio 'pa što ako zagusti, banci vratim stan i opet sam na nuli'.
e ovo mi je jedan suvisli komentar. i slažem se s tim.

podstanarstvo nije loša stvar, kao ni dizanje kredita, jedino ako nije riječ o dugom vremenskom periodu. jednako sranje je biti podstanar 30 godina, kao i dignuti kredit na 30 g.

uostalom, ako imaš jedno, dvoje djece, treba ti i veći stan, i naravno cijena podstanarstva (dvosobnog stana) se skoro izjednačava s ratom kredita, tako da biti podstanar i štediti pada u vodu (kad imaš dva klinca). jedino ako ne živite i dalje u 35 kvadrata. onda je to druga priča.
volim čokoladu is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 00:01   #315
Quote:
volim čokoladu kaže: Pogledaj post
ako je tako lako naći jeftiniji stan, zašto onda odmah ne otići u jeftiniji stan i uštediti razliku love?
Zato što si možeš priuštiti komotniji život. Kad više ne možeš, odeš u manje komotan, ali nisi nikome ništa dužan pritom. Kad ne možeš plaćati kredit a platio si nešto malo kamata, nije baš da samo možeš u jeftiniji stan.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 06:36   #316
Quote:
volim čokoladu kaže: Pogledaj post
dužan si jednu stanarinu, i onu iduću, i onu iduću, jer negdje moraš stanovat i to platiti.
Možeš promijeniti stan i prilagoditi se novonastaloj situaciji odmah. Tete u banci nemaju razumijevanja za prijedlog "malo smo se prebacili s mogućnostima, ajmo prepolovit iznos kredita".
Quote:
e ovo mi je jedan suvisli komentar. i slažem se s tim.
Lijepo - osim što je čovjek napisao isto što i mi nesuvisli: upadneš li u probleme, ostaneš bez nekretnine, bez novca koji si do sada dao, s vjerojatnim ostatkom duga koji nisi zatvorio - i još podstanarinom preko svega toga "jer negdje moraš stanovati".

Quote:
uostalom, ako imaš jedno, dvoje djece, treba ti i veći stan, i naravno cijena podstanarstva (dvosobnog stana) se skoro izjednačava s ratom kredita
Rata kedita ne ovisi o veličini stana?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2012., 14:53   #317
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post

Rata kedita ne ovisi o veličini stana?
naravno da ovisi.
iako nije isto ako uzmeš kredit na 10, 20 il 30 godina, tj rata nije ista.

ne želim da me se krivo shvati. i mi ćemo uskoro u podstanare, i ne smatram to nešto nužno lošim, dapače, upravo suprotno.

ali šizim kad me se uvjerava da je biti podstanar 10, 20 i više godina super, milina, a dignuti kredit na isti toliki period je katastrofa širih razmjera.

kužim ja da je banka kurva, i bolje s njom nemat posla, ali nemojte me uvjeravat da je biti podstanar nešto super, i to pogotovo na duži vremenski period.
volim čokoladu is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2012., 15:51   #318
Quote:
volim čokoladu kaže: Pogledaj post
ali šizim kad me se uvjerava da je biti podstanar 10, 20 i više godina super, milina, a dignuti kredit na isti toliki period je katastrofa širih razmjera.
Ti ćeš, naravno, naći u mojim nesuvislim komentarima "uvjeravanje da je biti podstanar super i milina"? Mislim, nije vrag da uvredljivo izmišljaš?

Jebogapatak, ubijem se od pisanja o tome kako je dvojba o podstanarstvu ili kreditu vrlo teška za prelomiti, štoviše da je danas i ovdje teško odlučiti se na kupnju nekretnine kešom (ili čekati normalnije cijene nekretnina), a onda mi nešto ovako prišiješ .
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2012., 20:14   #319
Quote:
volim čokoladu kaže: Pogledaj post
naravno da ovisi.
iako nije isto ako uzmeš kredit na 10, 20 il 30 godina, tj rata nije ista.

ne želim da me se krivo shvati. i mi ćemo uskoro u podstanare, i ne smatram to nešto nužno lošim, dapače, upravo suprotno.

ali šizim kad me se uvjerava da je biti podstanar 10, 20 i više godina super, milina, a dignuti kredit na isti toliki period je katastrofa širih razmjera.

kužim ja da je banka kurva, i bolje s njom nemat posla, ali nemojte me uvjeravat da je biti podstanar nešto super, i to pogotovo na duži vremenski period.
ja sam bila podstanar cca 10 godina. i ne smatram da je to katastrofa, ukoliko se nađu normalni najmodavci i sklopi se ugovor.
jedini razlog što nisam za podstanarstvo je to što ga smatram bacanjem novca.
Tinkerbell 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2012., 08:57   #320
Quote:
Tinkerbell 8 kaže: Pogledaj post
ja sam bila podstanar cca 10 godina. i ne smatram da je to katastrofa, ukoliko se nađu normalni najmodavci i sklopi se ugovor.
jedini razlog što nisam za podstanarstvo je to što ga smatram bacanjem novca.
Mislim da je čokolada i ciljala na to.
__________________
Tempus fugit!
Lepricorn is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:23.