Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.11.2010., 02:49   #1
Question Odakle dolaze bolesti?

Nedavno sam čuo zanimljivu opservaciju. Navodno, krajem 50-tih, tokom 60-tih i prve polovine 70-tih je bila prava epidemija čira na želucu. Navodno je svaka treća osoba u Hrvatskoj imala čir na želucu u ovoj ili onoj formi, a svaka druga u vojsci, policiji, zatvorenici i sl. Tu je uključen i gastroenteritis i razne crijevne bolesti i poremećaji.

Stvar me zaintrigirala, jer nigdje nije bilo formalne potvrde. Onda sam slučajno naišao na podatak da je pisac Upton Sinclaire još 1906 napisao novelu "The Jungle" gdje je opisao uvjete rada čikaških radnika u mesnoj industriji, koji su bili užasavajući, a Čikago je imao najrazvijeniju mesnu industriju u SAD, vjerojatno i na svijetu.

No ono što je najviše užasnulo SAD javnost tog doba nisu bili uvjeti rada radnika, nego, paradoksalno i na Sinclairovo razočaranje, higijenski uvjeti u klanicama i način klanja životinja (da, i onda su dobre imućne ljude više zanimale životinje nego ljudi). Bukvalno, u kobasice bi se lopatama nabijao sav otpad sa tla nakon klanja, uključujući fekalije i štakore. Otuda je došla i ogromna epidemija gastroenteritisa i čireva u SAD početkom stoljeća, koja je došla sa procvatom mesne idnstrije i konzervirane hrane.

Simptomatično, 1950-tih, 60tih i polovinom 70-tih dolazi do procvata iste takve industrije u Hrvatskoj - sa istim posljedicama. Znači da je i uzrok bio isti.

Zašto ovo napominjem. Naime, zadnjih godina smo svjedoci eksplozivnog porasta broja oboljelih od raka u Hrvatskoj. Druga smo zemlja u Evropi. Po broju umrlih takodjer, ali je to možda rezultat slabije zdravstvene skrbi. Odakle dolazi takav ekslopzivan rast? Pa, usporedba je sasma opravdana. Promatrajmo što jedemo u zadnjih 10-15 godina. U čemu je razlika? U zadnjih je 10 godina u Hrvatskoj došlo do eksplozivnog rasta velikih prodajnih lanaca. Koji su inače drastično snizili, zajedno s cijenama i kriterije kvalitete i porijekla roba, specijalno prehrambenih. Da li je teško izvući zaključak odakle dolazi ova eksplozivna epidemija kancera po Hrvatskoj?

Tko će izvući profit, a tko će platiti štetu, zdravljem, gubitkom radnih sati ili ekstra-ulaganjem u zdravstveni sustav? I to za faktor 10 većim nego što je profit?
ruka-slave is offline  
Old 12.11.2010., 07:11   #2
Ako izbacimo teoriju zavjere koja se provlači kroz tvoje tvrdnje, ostaje nam neuredan način života (alkohol, cigarete, nezdrava prehrana i nedovoljno kretanja ) i zagađenje okoliša - dakle, vode i zraka. Za obje kategorije samo smo si krivi i sami možemo promijeniti razvoj događaja.

No, kakve to veze ima sa politikom?
Smotani2 is offline  
Old 12.11.2010., 08:39   #3
Quote:
Ruka.Slave kaže: Pogledaj post
Nedavno sam čuo zanimljivu opservaciju. Navodno, krajem 50-tih, tokom 60-tih i prve polovine 70-tih je bila prava epidemija čira na želucu. Navodno je svaka treća osoba u Hrvatskoj imala čir na želucu u ovoj ili onoj formi, a svaka druga u vojsci, policiji, zatvorenici i sl. Tu je uključen i gastroenteritis i razne crijevne bolesti i poremećaji.

Stvar me zaintrigirala, jer nigdje nije bilo formalne potvrde. Onda sam slučajno naišao na podatak da je pisac Upton Sinclaire još 1906 napisao novelu "The Jungle" gdje je opisao uvjete rada čikaških radnika u mesnoj industriji, koji su bili užasavajući, a Čikago je imao najrazvijeniju mesnu industriju u SAD, vjerojatno i na svijetu.

No ono što je najviše užasnulo SAD javnost tog doba nisu bili uvjeti rada radnika, nego, paradoksalno i na Sinclairovo razočaranje, higijenski uvjeti u klanicama i način klanja životinja (da, i onda su dobre imućne ljude više zanimale životinje nego ljudi). Bukvalno, u kobasice bi se lopatama nabijao sav otpad sa tla nakon klanja, uključujući fekalije i štakore. Otuda je došla i ogromna epidemija gastroenteritisa i čireva u SAD početkom stoljeća, koja je došla sa procvatom mesne idnstrije i konzervirane hrane.

Simptomatično, 1950-tih, 60tih i polovinom 70-tih dolazi do procvata iste takve industrije u Hrvatskoj - sa istim posljedicama. Znači da je i uzrok bio isti.

Zašto ovo napominjem. Naime, zadnjih godina smo svjedoci eksplozivnog porasta broja oboljelih od raka u Hrvatskoj. Druga smo zemlja u Evropi. Po broju umrlih takodjer, ali je to možda rezultat slabije zdravstvene skrbi. Odakle dolazi takav ekslopzivan rast? Pa, usporedba je sasma opravdana. Promatrajmo što jedemo u zadnjih 10-15 godina. U čemu je razlika? U zadnjih je 10 godina u Hrvatskoj došlo do eksplozivnog rasta velikih prodajnih lanaca. Koji su inače drastično snizili, zajedno s cijenama i kriterije kvalitete i porijekla roba, specijalno prehrambenih. Da li je teško izvući zaključak odakle dolazi ova eksplozivna epidemija kancera po Hrvatskoj?

Tko će izvući profit, a tko će platiti štetu, zdravljem, gubitkom radnih sati ili ekstra-ulaganjem u zdravstveni sustav? I to za faktor 10 većim nego što je profit?
S ovim se u potpunosti slažem. Trgovački centri uvoze meso iz zemalja EU kojima je istekao rok trajanja. Moj savjet je da kad kupujete bilo koji prehrambeni artikl, obavezno pogledate rok trajanja. Jednom smo kupili mljeveno meso, a nismo pogledali rok trajanja. Rezultat: Svi smo imali par dana infektivni proljev.
bumbar15 is offline  
Old 12.11.2010., 10:12   #4
Ova bi priča bila zanimljiva kad bi se, osim forumaških svjedočenja, statistički potvrdilo veliko povaćanje incidencije raka u zadnjih 10 g!
zaba1111 is offline  
Old 12.11.2010., 11:40   #5
Pa ne znam prije je rak bio izuzetak,prije 10 godina,npr,kod mame na poslu su tri žene su u kratko vrijeme obolile od raka (jedna za drugom) jedna tumor na mozgu,druga negdje na crijeevu i treća je pri kraju sa tom borbom,ne znam gdje ga ima...
__________________
----
Novi233 is offline  
Old 12.11.2010., 11:47   #6
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Ako izbacimo teoriju zavjere koja se provlači kroz tvoje tvrdnje, ostaje nam neuredan način života (alkohol, cigarete, nezdrava prehrana i nedovoljno kretanja ) i zagađenje okoliša - dakle, vode i zraka. Za obje kategorije samo smo si krivi i sami možemo promijeniti razvoj događaja.

No, kakve to veze ima sa politikom?
Kako ne kužiš?

Krivi su pederi i Srbi.
balade is offline  
Old 12.11.2010., 16:29   #7
Quote:
Ruka.Slave kaže: Pogledaj post
Nedavno sam čuo zanimljivu opservaciju. Navodno, krajem 50-tih, tokom 60-tih i prve polovine 70-tih je bila prava epidemija čira na želucu. Navodno je svaka treća osoba u Hrvatskoj imala čir na želucu u ovoj ili onoj formi, a svaka druga u vojsci, policiji, zatvorenici i sl. Tu je uključen i gastroenteritis i razne crijevne bolesti i poremećaji.

Stvar me zaintrigirala, jer nigdje nije bilo formalne potvrde. Onda sam slučajno naišao na podatak da je pisac Upton Sinclaire još 1906 napisao novelu "The Jungle" gdje je opisao uvjete rada čikaških radnika u mesnoj industriji, koji su bili užasavajući, a Čikago je imao najrazvijeniju mesnu industriju u SAD, vjerojatno i na svijetu.

No ono što je najviše užasnulo SAD javnost tog doba nisu bili uvjeti rada radnika, nego, paradoksalno i na Sinclairovo razočaranje, higijenski uvjeti u klanicama i način klanja životinja (da, i onda su dobre imućne ljude više zanimale životinje nego ljudi). Bukvalno, u kobasice bi se lopatama nabijao sav otpad sa tla nakon klanja, uključujući fekalije i štakore. Otuda je došla i ogromna epidemija gastroenteritisa i čireva u SAD početkom stoljeća, koja je došla sa procvatom mesne idnstrije i konzervirane hrane.
Zar ne bi poboljšavanje higjenskih uvjeta i načina klanja automatski poboljšalo i uvjete rada ???
mau123 is offline  
Old 12.11.2010., 16:32   #8
Iz središnjice HDZ-a.
__________________
U ratu s demagozima.
Inox 18/10 is offline  
Old 15.11.2010., 14:53   #9
Quote:
zaba1111 kaže: Pogledaj post
Ova bi priča bila zanimljiva kad bi se, osim forumaških svjedočenja, statistički potvrdilo veliko povaćanje incidencije raka u zadnjih 10 g!
Uvozom smeća svih vrsta, naravno da se povećao broj oboljelih i onih koji još to još ne znaju. Dokumentarna emisija na HRT -u prije par mjeseci oslikava stanje i statistike, o kancer tumorima kod djece i mladih u istočnoj Slavoniji... Poglavito u Vukovarskom području, te Ernestinovo se spominjalo kad najviše pogođeni tumornim oblicima NESVAKIDAŠNJIH i novih bolesti. Tako da osim rata, uranija kojim smo zatrovani i o kojem se uglavnom šuti, nastavljena je politika trovanja za profit, cvjetanjem raznih export-import firmi.
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Old 16.11.2010., 01:14   #10
Quote:
Ruka.Slave kaže: Pogledaj post
Nedavno sam čuo zanimljivu opservaciju. Navodno, krajem 50-tih, tokom 60-tih i prve polovine 70-tih je bila prava epidemija čira na želucu. Navodno je svaka treća osoba u Hrvatskoj imala čir na želucu u ovoj ili onoj formi, a svaka druga u vojsci, policiji, zatvorenici i sl. Tu je uključen i gastroenteritis i razne crijevne bolesti i poremećaji.

Stvar me zaintrigirala, jer nigdje nije bilo formalne potvrde. Onda sam slučajno naišao na podatak da je pisac Upton Sinclaire još 1906 napisao novelu "The Jungle" gdje je opisao uvjete rada čikaških radnika u mesnoj industriji, koji su bili užasavajući, a Čikago je imao najrazvijeniju mesnu industriju u SAD, vjerojatno i na svijetu.

No ono što je najviše užasnulo SAD javnost tog doba nisu bili uvjeti rada radnika, nego, paradoksalno i na Sinclairovo razočaranje, higijenski uvjeti u klanicama i način klanja životinja (da, i onda su dobre imućne ljude više zanimale životinje nego ljudi). Bukvalno, u kobasice bi se lopatama nabijao sav otpad sa tla nakon klanja, uključujući fekalije i štakore. Otuda je došla i ogromna epidemija gastroenteritisa i čireva u SAD početkom stoljeća, koja je došla sa procvatom mesne idnstrije i konzervirane hrane.

Simptomatično, 1950-tih, 60tih i polovinom 70-tih dolazi do procvata iste takve industrije u Hrvatskoj - sa istim posljedicama. Znači da je i uzrok bio isti.

Zašto ovo napominjem. Naime, zadnjih godina smo svjedoci eksplozivnog porasta broja oboljelih od raka u Hrvatskoj. Druga smo zemlja u Evropi. Po broju umrlih takodjer, ali je to možda rezultat slabije zdravstvene skrbi. Odakle dolazi takav ekslopzivan rast? Pa, usporedba je sasma opravdana. Promatrajmo što jedemo u zadnjih 10-15 godina. U čemu je razlika? U zadnjih je 10 godina u Hrvatskoj došlo do eksplozivnog rasta velikih prodajnih lanaca. Koji su inače drastično snizili, zajedno s cijenama i kriterije kvalitete i porijekla roba, specijalno prehrambenih. Da li je teško izvući zaključak odakle dolazi ova eksplozivna epidemija kancera po Hrvatskoj?

Tko će izvući profit, a tko će platiti štetu, zdravljem, gubitkom radnih sati ili ekstra-ulaganjem u zdravstveni sustav? I to za faktor 10 većim nego što je profit?
Nije baš tako crno.

E sad nisam shvatio, zanima te li zdravlje nacije ili profit pojedinaca, nadam se ovo prvo.
Ne znam jeli tako bilo i prije jer statistički podaci ništa ne govore, ali unazad desetak godina ispratio sam puno svojih vršnjaka, a još mi fali do pedesete.
AnteNaš is offline  
Old 17.11.2010., 15:35   #11
Quote:
Inox 18/10 kaže: Pogledaj post
Iz središnjice HDZ-a.
Svaka čast na njihovim raznim sposobnostima, ali ne vjerujem da su i za takvo nešto sposobni.
Omaha is offline  
Old 17.11.2010., 15:39   #12
Bolesti dolaze iz podsvijesti. Čak ni virus ne strefi baš svakog.
Begemotica is offline  
Old 20.11.2010., 14:20   #13
Quote:
Ruka.Slave kaže: Pogledaj post
Nedavno sam čuo zanimljivu opservaciju. Navodno, krajem 50-tih, tokom 60-tih i prve polovine 70-tih je bila prava epidemija čira na želucu. Navodno je svaka treća osoba u Hrvatskoj imala čir na želucu u ovoj ili onoj formi, a svaka druga u vojsci, policiji, zatvorenici i sl. Tu je uključen i gastroenteritis i razne crijevne bolesti i poremećaji.Stvar me zaintrigirala, jer nigdje nije bilo formalne potvrde. Onda sam slučajno naišao na podatak da je pisac Upton Sinclaire još 1906 napisao novelu "The Jungle" gdje je opisao uvjete rada čikaških radnika u mesnoj industriji, koji su bili užasavajući, a Čikago je imao najrazvijeniju mesnu industriju u SAD, vjerojatno i na svijetu.

No ono što je najviše užasnulo SAD javnost tog doba nisu bili uvjeti rada radnika, nego, paradoksalno i na Sinclairovo razočaranje, higijenski uvjeti u klanicama i način klanja životinja (da, i onda su dobre imućne ljude više zanimale životinje nego ljudi). Bukvalno, u kobasice bi se lopatama nabijao sav otpad sa tla nakon klanja, uključujući fekalije i štakore. Otuda je došla i ogromna epidemija gastroenteritisa i čireva u SAD početkom stoljeća, koja je došla sa procvatom mesne idnstrije i konzervirane hrane.

Simptomatično, 1950-tih, 60tih i polovinom 70-tih dolazi do procvata iste takve industrije u Hrvatskoj - sa istim posljedicama. Znači da je i uzrok bio isti.

Zašto ovo napominjem. Naime, zadnjih godina smo svjedoci eksplozivnog porasta broja oboljelih od raka u Hrvatskoj. Druga smo zemlja u Evropi. Po broju umrlih takodjer, ali je to možda rezultat slabije zdravstvene skrbi. Odakle dolazi takav ekslopzivan rast? Pa, usporedba je sasma opravdana. Promatrajmo što jedemo u zadnjih 10-15 godina. U čemu je razlika? U zadnjih je 10 godina u Hrvatskoj došlo do eksplozivnog rasta velikih prodajnih lanaca. Koji su inače drastično snizili, zajedno s cijenama i kriterije kvalitete i porijekla roba, specijalno prehrambenih. Da li je teško izvući zaključak odakle dolazi ova eksplozivna epidemija kancera po Hrvatskoj?

Tko će izvući profit, a tko će platiti štetu, zdravljem, gubitkom radnih sati ili ekstra-ulaganjem u zdravstveni sustav? I to za faktor 10 većim nego što je profit?
Opće nezadovoljstvo. Prvo reagira probavni sustav. FNRJ ili SFRJ?
rama is offline  
Old 20.11.2010., 18:50   #14
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Pa ne znam prije je rak bio izuzetak,prije 10 godina,npr,kod mame na poslu su tri žene su u kratko vrijeme obolile od raka (jedna za drugom) jedna tumor na mozgu,druga negdje na crijeevu i treća je pri kraju sa tom borbom,ne znam gdje ga ima...
U DAlmaciji se umire samo od raka ili starosti. Te poneki mozdani udar.
Jede se riba, blitva i kupus iz Neretve (tlo oko Neretve vec je odavno zagadjeno pesticidima, gomilom natalozenih nitritnih djubriva i cega sve ne), prska se puno i cidokorise tlo oko kultura (npr. maslina), pravi se vino od loze koja je zagadjena kemikalijama, ne pazi se na zagadjenje neispravnih "kaica" koji dime i zajedno sa omaglicom s mora direktno atakuju na pluca posebno kada nema vjetra, konstantno se vrsi paljevina smeca i gradj. materijala nakon svake gradnje ili ciscenja, puno se loce (mislim konzumira alkohol) pa su i adekvtani organi dosta ugrozeni.
A sto onda reci za Sisak, za kastela zagadjena, za Karlovac, Zagreb?

Incidencija raka je ogromna a i smrtnost. I na zalost, nema strategije niti u jednoj zd. oblasti. Jedina strategija je strategija farmaceutskih kuca kako ce zaraditi na losim proizvodima cije se reklame stalno vrte po TV emisijama.
Kamo srece da nisam u pravu.
Slizim is offline  
Old 20.11.2010., 18:59   #15
Prije 3 godine smo slusali u ;jednoj emisiji proeuropskog tipa kako se raznorazni proizvodi koji se vise zbog svoje lose kvalitete ne smiju prodavati u EU i u nekim zemljama preko bare, ubrzano tovare i prevoze negdje gdje propisi nisu tako niske tolerancije, kao npr. Hrvatska, Srbija, BiH, Kosovo, Makedonija, zemlje treceg svijeta itd. itd.
Tu spadaju proizvodi za kucanstvo: pokrivaci punjeni, jastuci, deke, odjeca, namjestaj premazan kemikalijama koje se vise vani ne koriste, odredjene boje, lakovi, gomila plasticnih proizvda, itd. itd.
Jer, gdje vi mozete u Europi kupiti boje i lakove koji smrde do neba i dugo se suse?
Cini mi se, da su mnoge stvari dosle u Hrvatsku i povoljno se mogu kupiti iz razoga sto iim kvaliteta nije dobra a nema se gdje ni kontrolirati.

Mi nismo kemijski strucnjaci, nit strucnjaci za ispitivanje kakvoce proizvoda u smislu kemijske, sanitarne i uporabne ispravnosti. Imamo dzavu da osigurava provjeru kvalitete robe koja se ovdje proizvodi te koja se uvozi. Eh, da li te sluzbe rade svoj posao, pitanje je sad?

Vec se odavno nprl zna da je plastika opasna jer otpusta odredjene hormone, da je karbon plastika losa za zdralje beba kojima se hrana grije u tim posudama i koje sisaju iz tih posuda, da su omeksivaci gume losi za zdravlje, a ubacuju se da omeksaju gumu zaraznoraznu uporabu.
Svasta bi se moglo napisati.
Ali, sto je najgore od svega, nema strategije zastite stanovnistva niti u jednom segmentu koristenja bilo cega. Prepusteni smo sami sebi i zdr. pameti pa u strahu od posljedica ne smijemo nekad kupiti neke stvari koje nisu uvijek lose.
Slizim is offline  
Old 20.11.2010., 19:08   #16
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Bolesti dolaze iz podsvijesti. Čak ni virus ne strefi baš svakog.
Da, neplodni ljude podsvjesno ne žele djecu, ljudi s tumorima podsvjesno žele umrijeti, ljudi koji nose naočale podsvjesno žele oćoraviti.

Za otvarača: prvo, odakle ti da ima više kancerogenih bolesti? Drugo, ako preventiva i kontrola u Hrvatskoj su očajne. Ne samo zbog loše zdravstvene skrbi, nego jer ljudi ne idu na preglede. Već je Ivanicapeca pisala o tome kako se u Hrvatskoj gube hrpe para na liječenje rakova u zadnjim stadijima, koji su se lako, jeftino i brzo mogli uočiti i izliječiti u prvom stadiju.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Old 21.11.2010., 00:16   #17
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Bolesti dolaze iz podsvijesti. Čak ni virus ne strefi baš svakog.
Ima različitih virusa, ne samo alternativnih.
hašismotko is offline  
Old 21.11.2010., 00:32   #18
ako je hrana tako loša i otrovna kako onda na svijetu ima toliko ljudi???
Osim toga ja se hranim zdravo, zbilja! Pa imam sjeban želudac i sve što s njime ide (nikad nisam imao preko 68 kg).
Jednostavno se rodiš bolestan i samo je pitanje vremena kad ćeš se načeti!
Z_interactive is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:11.