Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.07.2012., 13:53   #201
Quote:
leteči kaže: Pogledaj post
Jel ti to neki srbin rekel da je "tavan" srpska rječ.
nije,nego je to toboze turska,a mi smo je usvojili preko srba, barem tako kazu. Ja svakako kazem "šufit" ili "potkrovlje".
Klipan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 13:59   #202
... i tako koristiš izvorne hrvatske riječi.
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 14:04   #203
Pa "krov " je staroslavenska rijec a kako hrvatski potice iz protoslavenskog,to znaci da je to tocna rijec "potkrovlje " znaci tocno "pod+ krov" to jest "ispod krova". I zato "potkrovlje" je tocna slavenska rijec. "tavan" je turska a "sufit" e latinska. Svakako izmedu turske i latinske, rade cu koristiti latinsku.
Klipan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 14:07   #204
Šufit je talijanizam, točnije. To što ti se latinski korijen čini prestižnijim od ovog orijentalnog, ne znači da ne koristiš tuđicu, jel.
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 14:10   #205
Da,imas pravo, nije latinizam nego talijanizam,ali ja koristim u glavnom "potkrovlje",to jest cistu slavensku rijec.
Klipan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 14:17   #206
Pa, ja zapravo od svega najmanje koristim talijanizam. Ove druge dvije riječi pak koristim s nijansom u značenju. Stan će recimo biti u potkrovlju, ne i na tavanu, dočim će tavan biti nekakav manji i niži prostor u potkrovlju u kakvom se ne bi moglo živjeti.
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 14:23   #207
Quote:
zec gadiš mi se kaže: Pogledaj post
Pa, ja zapravo od svega najmanje koristim talijanizam. Ove druge dvije riječi pak koristim s nijansom u značenju. Stan će recimo biti u potkrovlju, ne i na tavanu, dočim će tavan biti nekakav manji i niži prostor u potkrovlju u kakvom se ne bi moglo živjeti.

joj,ulovila si me.I ja zapravo koristim potkrovlje samo kao stan u potrkovlju ,to jest mjesto gdje se moze zivjeti,dok tavan / sufit samo kao skaldiste gdje se ne moze zivjeti.Dobro, zavrsavam ovdje moju malu polemiku
Klipan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 14:28   #208
ali,eto, mozda bi bilo bolje koristiti "potrkovno spremiste",jel ti se svida ovaj moj novi izraz?
Klipan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:30.