Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.03.2014., 16:41   #201
Quote:
bajadojaja kaže: Pogledaj post
Ovako kako je kerbi opisao je jedino ispravno spajanje. Do prekidača se dovedu 3 nule i 3 faze, odlaz na potrošače isto tako. .
MA riješio sam isti dan problem, samo sam nule stavio na drugu strani i sve radi kak treba... Samo da navedem da mi taj kupaonski prekidač služi samo za uključivanje svjetla kupaonice, te uključivanje napona perilice rublja koja je bajdevej u zasebnoj prostoriji pokraj kupaonice gdje nema nikakve vlage... Nemam nikakvih bojlera i sličnih jačih trošila u kupaonici... osim ako se 5 led žarulja smatraju većim trošilima

Zadnje uređivanje Majstor : 20.04.2015. at 11:19. Reason: Skraćivanje quotanja
fegi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 16:49   #202
[QUOTE=Gilach;49033019]Trenutno imam ovakvu [URL="http://www.njuskalo.hr/image-w920x690/bojleri/sklopka-trostruka-dvopolni-salter-prekidaci-kupaonu-kupatilo-bojler-slika-[/QUOTE]

Ja sam uz prekidač dobio u kutijucu za ugradnju... tako da nisam siguran kako bi baš sve pasalo tako lako... MOžda ti je najbolje potražit neke modele koji se ne šarafe u kutiju, već koji imaju one "stezaljke" kao standardni prekidači i koje se onda pričvrste za unutarnji rub kutije...vjerujem da većina tih prekidača koristi iste dimenzije

Zadnje uređivanje Majstor : 20.04.2015. at 11:19. Reason: Skraćivanje quotanja
fegi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 18:41   #203
Nisu isti.

Našvrljano na Alcatelu X popu
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 19:02   #204
Quote:
Gilach kaže: Pogledaj post
Trenutno imam ovakvu [URL="http://www.njuskalo.hr/image-w920x690/bojleri/sklopka-trostruka-dvopolni-salter-prekidaci-kupaonu-kupatilo-bojler-slika-19830926.jpg"]old school ploču s prekidačima za kupaonu
Naravno da postoji, kutija podžbukna koja ti je ugrađena odgovara novom modelu

ak si iz ZG odi u schrack ili mar-mir i traži TEM ČATEŽ kupaonski indikator

http://www.tem.si/sl/proizvodi-line

zgleda ko na ovom linku samo ima oznake svjetla,grijalice,bojlera

edit : dodje oko 100kn bez pdv
__________________
■“Ja, otkako sam sam sebe ufatio u laži, više nikome ne vjerujem!”

Zadnje uređivanje Majstor : 20.04.2015. at 11:22. Reason: Skraćivanje quotanja
kavasaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 20:59   #205
Koliko znam imaš i te "standardne" prekidače od kojeg si stavio sliku sa keramičkim sklopkama koje su nešto kvalitetnije. A i pitanje je je li sam prekidač kriv što se plastika rastopila ili netko nije stisnuo žicu kako treba
Tiki is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 21:00   #206
Znači ovaj TEM-ov indikator se može montirati na podžbuknu kutiju za ovaj stari elektro kontaktov? Super ako je tako, i povoljnije jer isti ovaj stari model košta 200-265kn (ovisno o dućanu).

Nego, pogledao sam postojeći kojem je pregorio ovaj prekidač za bojler i imam što za vidjeti, na par žica je izolacija gotovo rastaljena + vidim da je nepropisno spajano s premosnicama. Tako da ne bih se sam upuštao u spajanja, tim prije što je vjerojatno potrebna i izmjena nekih žica pa me zanima ima li netko peporuku za dobrog električara (Zagreb, Folka) koji bi mi to sve propisno spojio i po potrebi izmijenio žice?
Gilach is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 21:04   #207
Quote:
tiki66 kaže: Pogledaj post
Koliko znam imaš i te "standardne" prekidače
Da, izgleda da nije pravilno bilo ni spojeno u startu (vidim da je brikano), iako je radilo sve bez problema nekoliko godina da bi jučer iznenada počelo iskriti i paliti plastiku.

Zadnje uređivanje Majstor : 20.04.2015. at 11:22. Reason: Skraćivanje quotanja
Gilach is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 00:45   #208
kupaonski indikatori nakon nekog perioda, ovisno o kvaliteti, jednostavno pregore.... sumnjam da je moguće baš sve prepojiti jer to ovisi o tome što imaš u dolazu... treba promijeniti kupaonski indikator i spojiti ga čvrstim spojevima....

žice možeš mijenjati ako imaš cijevi a ako je kabel u zidu onda jedino štemanje i novo...

nisi prvi kojem treba promijeniti kupaonski indikator
hcerinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 00:51   #209
Quote:
Gilach kaže: Pogledaj post
Da, izgleda da nije pravilno bilo ni spojeno u startu (vidim da je brikano), iako je radilo sve bez problema nekoliko godina da bi jučer iznenada počelo iskriti i paliti plastiku.
Nema veze što je brikano, to se obično radi s nulom (kako bi radile lampice). Ako nisu puno izgorile žice, i ako su dovoljno dugačke, možeš odrezati to izgoreno i stavit novi indikator bez mjenjanja. Naravno ako imaš cijevi onda najbolje provuć sve nanovo.

Što se tiče spajanja, treba to dobro obaviti, nije to prekidač di će bit spojena žarulja od 100w... treba što više žice spojiti, napravi se krug ili barem se savije u obliku slova U tako da žica što bolje sjedne na mjesto i onda se još dobro pritegne
Tiki is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 21:04   #210
Molim pomoć

Pozdrav svima... Hitno trebam pomoć (savjet) električara... Ukratko, trebam spojiti kupaonski indikator s tri sklopke i tinjalicama. Iz razvodne kutije strše 3 plave žice, 1 crvena i 1 zelena koja je omotana izolirbandom. Potrošači su svjetlo na stropu, svjetlo na zidu i ventilator. Kupila sam nekakav indikator u specijaliziranoj trgovini, ali sve u komadima, uključujući i 3 tinjalice iz kojih strše po 2 žičice. Nekako sam sklepala sve tri sklopke, (rekla bih uspješno...), no sada taj "uspješno sklepani" prekidač treba spojiti sa žicama iz razvodne kutije. Budući da sam totalni tutlek po tom pitanju, pomagajte ako Boga znate...!!! Svaka sklopka ima rupu za lampicu tinjalice dolje, a gore su dva puta po dvije rupice. Koju žicu u koju rupu da tutnem, a da sklopke i tinjalice pravilno funkcioniraju? Sačuvala sam dva kratka komadića žice iz starog prekidača kojima je nešto bilo prebrikano, (zaboravila što...) ali se novi prekidač razlikuje od staroga pa taman i da sam zapamtila što je gdje bilo ugurano, na ovom novom prekidaču ne bi funkcioniralo. Bila bum neizmjerno zahvalna svakom dobronamjernom majstoru ako mi sve to "doslovno" nacrta. Unaprijed zahvalna svima.

Zadnje uređivanje Majstor : 20.04.2015. at 11:23. Reason: Promjena naslova
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 17:13   #211
Da li se to može napraviti???

htio bi si na stubištu složiti struju ali da se pali i gasi naizmjenično(gore i dolje)...

imam ovakve prekidače, sad kad spojim ne radi kako bi trebalo.

http://s22.postimg.org/btgnuooip/20141213_154930.jpg
http://s22.postimg.org/ppow6kkrl/20141213_155029.jpg

mogu ja paliti i gasiti, ali gdje upalim, moram i ugasit da bi onaj drugi mogao upalit.

inače spojena su 2 komada(Slika 1), i to tako da je na L je doveden napon, na broj 2 je postavljena masa... ostalo mi je još uzemljenje od žica, drugih žica nemam...

da li se treba nešto prespojiti da bi to radilo ili što napraviti?

Zadnje uređivanje Majstor : 20.04.2015. at 11:24. Reason: Postavljanje linka umjesto slike
Buzz1984 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 17:47   #212
Sa ova dva nikako. Ako ja dobro vidim imaš jedan obični i jedan križni a trebaju ti dva izmjenična. Još bi ovaj jedan izmjenični mogao upotrijebiti mjesto križnoga, ali ovaj obični (donja slika) jednostavno nije za tu vrstu instalacije. Dakle ili kupi dva izmjenična, pa ti onda objasnimo shemu spajanja ili bar još jedan izmjenični a mjesto drugoga se spoji križni bez jednog kontakta (pa u biti radi kao izmjenični)
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 18:16   #213
Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
Sa ova dva nikako.)
imam 2 križna(ili tri neznam ).....
jel se može iz toga nešto iskombinirati?

ovo sam stavio da se samo vidi kakvi su prekidači....

Zadnje uređivanje Majstor : 20.04.2015. at 11:25. Reason: Skraćivanje quotanja
Buzz1984 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 18:26   #214
Može. Hočeš sa dva ili tri prekidaća?
Sa dva : Faza ide na L, od kontakta 1 i 2 vučeš žice (dvije paralelno) do drugoga križnog prekidaća i tamo ih spajaš na kontakte 1 i 2 a iz kontakta L vučeš žicu prema žarulji (lampi). Nula naravno ide direktno na lampu.
Kod verzije sa tri prekidaća :
Faza ide na L od prvoga, od prvoga do drugoga vućeš iz 1 i 2 dvije žice i spajaš ih na kontakte L i 3 od drugoga prekidaća a iz drugoga do trećega vučeš dvije žice od 1 i 2 do 1 i 2 od zadnjeg prekidaća. Eto , jednostavno
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 18:50   #215
Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
Može. Hočeš sa dva ili tri prekidaća?
hvala na trudu, ali situacija je malo zeznuta

žice mi idu iz zida, ispod žbuke su, a iznad je već lamperija tako da ne mogu baš vući žice.....

majstor koji je radio(prije cca 20-ak godina), nije to spojio tako da je meni to ostalo, a sad ne mogu više do njega....

od žica koje "izlaze" jesu plava, crna i žuto-zelena, i na početku stubišta i na kraju....

Zadnje uređivanje Majstor : 20.04.2015. at 11:25. Reason: Skraćivanje quotanja
Buzz1984 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 19:05   #216
Bilo bi dobro znati šta je koja od tih žica. Po bojama ćeš teško što skužiti kod izmjeničnih prekidača, pogotovo kod starih instalacija. Prvo gdje ti je faza? Na donjem ili gornjem prekidaču? Jer od te tri žice na jednom prekidaču imaš fazu i dvije žice koje idu prema drugome prekidaču (tj mjesto za njega) najvjerojatnije je žutozelena jedna od te dvije 8to su one što bi trebale ići između dva prekidača na 1 i 2). Dakle prvo pronađi gdje je faza. To možeš i sa tinjalicom (isuse kad me sad satru ) Dakle pustiti struju na osiguračima i tražiti od žice do žice gdje je faza. Kad to otkriješ znaš koji ti je prvi prekidač. Kad si to napravio, tu fazu direktno spoji sa jednom od preostale dvije žice (naravno ne pod naponom) i pusti opet struju i sad traži na drugom prekidaču koja je žica gore pod naponom i našao si prvu žicu koja ide od prvog do drugoga prekidača, ponovi to i sa drugom žicom (spojiš ju na fazu) i provjeriš na drugome koja je sad pod naponom. I kad to napraviš na konju si. Imaš fazu na prvom prekidaču i nju spajaš na L. Ove druge dvije idu na 1 i 2. Na drugome prekidaču spajaš te žice spajaš na 1 i 2 drugoga prekidača . Preostala žica na drugom prekidaču ti ide prema lampi i nju pukni u L drugoga prekidača. I mora raditi.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 19:26   #217
Quote:
Buzz1984 kaže: Pogledaj post
hvala na trudu, ali situacija je malo zeznuta
A jel možeš do kutija razvodnih da vidiš kud su te žice spojene pogotovo ova žutozelena

Zadnje uređivanje Majstor : 20.04.2015. at 11:25. Reason: Skraćivanje quotanja
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 19:42   #218
Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
Bilo bi dobro znati šta je koja od tih žica.
:klap::klap::klap::klap:

hvala majstore.....

bilo me malo strah spajati fazu(na donjem prekidaču je bila faza)na žuto zelenu žicu jer bi ona trebala biti uzemljenje, ali spojio sam i otkrio "drugu žicu".....

spojio sam sve po tvojoj shemi i sve šljaka... svaka čast....

imao sam situaciju sa trofaznom strujom gdje mi je taj isti "majstor" zamijenio uzemljenje i fazu i svaki put kad sam uključio nešto u tu utičnicu fidovka OFF
ali to sam sam uspio riješiti metodom isprobaj jednu po jednu


za ovo je ipak trebala pomoć.... hvala


Zadnje uređivanje Majstor : 20.04.2015. at 11:26. Reason: Skraćivanje quotanja
Buzz1984 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 21:35   #219
Ma bitno da to tebi svijetli. Malo primjenjene elektrike i pravilan rad sa tinjalicom (čudno da me još nisu napali radi preporuke da koristiš nju a ne neki profi alat) i puno se toga da riješiti.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 22:13   #220
Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
Ma bitno da to tebi svijetli. Malo primjenjene elektrike i pravilan rad sa tinjalicom (čudno da me još nisu napali radi preporuke da koristiš nju a ne neki profi alat) i puno se toga da riješiti.
svjetjelo je i do sada, samo što nije radilo kako spada(kad sam dolje uključio,a gore isključio,moramo sam gore opet uključit da bi dolje radilo)

a koristio sam ispitivač i radio sam pod naponom sve (a kome smeta neka priča, koristimo što imamo pri ruci, a ne sad neki profi alat)
danas me 2 puta stepla strujica(spajao sam i grlo od žarulja pa sam umjesto na prekidač, prstom spojio + i -, svijetilm ja, svijetil žarulja )


ovo sam prvi put spajao(izmjenične prekidače) i nisam znao kako treba izvesti, ali uz malu pomoć, sve smo riješili..

hvala još jednom....
Buzz1984 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:29.