Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2013., 15:38   #3001
Quote:
Alpinac kaže: Pogledaj post
Odakle je podrijetlo prezime Vučić?

Jesu li sva prezimena nastala od imence vuk iz područja dinarskih planina?

Ja živim u središnjoj Bosni, a pradjed mi se ovdje doselio krajem 19-tog stoljeća iz okoline Posušja, a tetka je dalje istraživala do nekog podrijetla iz okoline Šibenika... Bio sam i u tvrđavi Nehaj gdje Vučići imaju i svoj grb kao jedna od uskočkih obitelji, a tu piše da su Vučići podrijetlom iz Dalmacije.

Uglavnom, jesu li sva ova prezimena nastala od vuka podrijetlom s neke planine?
zapravo je dosta teško konkretno reći nešto o prezimenu Vučić s obzirom da je popriličn često, a tu su i razne varijante koje koriste vuka, Vuković, pa Farkaš, Wolf itd...
Uglavnom za hrvatske Vučiće se pretpostavlja da su doista porijeklom iz Sinjskog područja i to kao plemstvo. Također i ogulinsko područje. No, postoje i Vučići u Hercegovini, pa sve do Crne Gore. Ukoliko si iz Bosne, pretpostavio bi da si ta hercegovačka grana koja moguće da ima veze s hrvatskom plemićkom familijom, ali ako ima to je dosta daleka veza.
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2013., 15:52   #3002
Quote:
5rush kaže: Pogledaj post
Moze netko ako zna o prezimenu Petraš. Rijetko je u Hrvatskoj, dolazi iz Srednje Bosne ali kao familija mi je rekla da su tamo svi doseljenici u njihovom kraju a Petraša ima najvise u Češkoj i Slovačkoj. Tak da moze mi netko ovo potkrijepit ili mi reci mozda nekaj vise
Dosta se Čeha i Slovaka naselilo na širem hrvatskom području u 19. stoljeću. Dolazili su u potrazi za poslom, a kako su razumjeli naš jezik, dosta ih je ovdje i ostalo. Eto moj pradjed je primjer jednog takvog, on je došao iz Moravske sredinom 19. stoljeća kao stolar, tu je zasnovao obitelj i ostao. Petraš je slavenskog porijekla, ne miješati s Petras, makar će se u Mađarskoj napisati kao Petras, ali će se čitati Petraš. Petras bi ukazalo na grčku etimologiju i vlaško porijeklo.
U svakom slučaju, najvjerojatnije se radi o post-turskom doseljeniku s područja Češke, Moravske ili Slovačke.
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2013., 11:46   #3003
Zar nitko ne zna ništa o Levačićima?
__________________
Koga briga?
Civetta is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2013., 15:20   #3004
Quote:
Civetta kaže: Pogledaj post
Zar nitko ne zna ništa o Levačićima?
Pogledaj tu, i javi se na Fejsu!

http://imehrvatsko.net/namepages/vie...zime-levacic-2
stBoni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2013., 16:17   #3005
Quote:
Civetta kaže: Pogledaj post
Zar nitko ne zna ništa o Levačićima?
Oprosti, no shvatio sam iz tvog posta da već dosta toga o tom prezimenu znaš. Ovo za Ist je vjerojatno od 17. stoljeća kada je i rađen prvi popis stanovnika ako želiš nekakve konkretnije informacije savjetujem ti posjet župnom uredu na Istu. Ako su bili plemstvo, to se relativno lako provjeri, uhvati nekog učenijeg stanovnika i sasvim sigurno će ti moći dati neke informacije. Postoji plemićka grana te obitelji iz Turopolja, no to su plemstvo dobili od vladara, cara odnosno kralja. Ako bi neka grana odselila na područje druge države, trebala je dobiti potvrdu i od tog vladara, u ovom slučaju Mletaka.
Prezime Levačić se na Istu pojavljuje u malo drugačijem obliku (Levacich) nego u Turopolju (Leuachich). Postoji zapis o izvjesnom Martinu Levacichu koji je bio seoski knez Ista 1608. godine, no na taj način je nemoguće dokazati plemstvo. Dapače, ti seoski knezovi najčešće nisu bili nikakvo plemstvo, nego izabrani ili odabrani povjerenici. Ja bi osobno stavio pod sumnju plemstvo Levačića s Ista, no ako postoje dokazi, sasvim sigurno se mogu pronaći.
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2013., 19:08   #3006
Koliko je meni poznato, na Istu je 1608. popisan Martin Livacich, zudese,, što bi bio seoski sudac. Osim njega, tu su bile još i familije Elene Livacichia, Zuanne Livacich, te Simon Livacich. Tako je barem prepisao Roman Jelić.

Kristijan Juran nalazi izvjesnog Zuanne Livacich 1740. godine, tako da izgleda Jelić nije pogriješio u prepisivanju.
__________________
Vrata na umu fanatika otvaraju se prema vani, tako da ih pritisak izvanjskih činjenica još čvršće zatvara.
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2013., 22:46   #3007
Quote:
hexenkind kaže: Pogledaj post
Oprosti, no shvatio sam iz tvog posta da već dosta toga o tom prezimenu znaš. Ovo za Ist je vjerojatno od 17. stoljeća kada je i rađen prvi popis stanovnika ako želiš nekakve konkretnije informacije savjetujem ti posjet župnom uredu na Istu. Ako su bili plemstvo, to se relativno lako provjeri, uhvati nekog učenijeg stanovnika i sasvim sigurno će ti moći dati neke informacije. Postoji plemićka grana te obitelji iz Turopolja, no to su plemstvo dobili od vladara, cara odnosno kralja. Ako bi neka grana odselila na područje druge države, trebala je dobiti potvrdu i od tog vladara, u ovom slučaju Mletaka.
Prezime Levačić se na Istu pojavljuje u malo drugačijem obliku (Levacich) nego u Turopolju (Leuachich). Postoji zapis o izvjesnom Martinu Levacichu koji je bio seoski knez Ista 1608. godine, no na taj način je nemoguće dokazati plemstvo. Dapače, ti seoski knezovi najčešće nisu bili nikakvo plemstvo, nego izabrani ili odabrani povjerenici. Ja bi osobno stavio pod sumnju plemstvo Levačića s Ista, no ako postoje dokazi, sasvim sigurno se mogu pronaći.
Da,znam dosta,al ne opet dovoljno

Da,Levačići su plemička obitelj,al mene više zanima jel možda znaš imaju li možda neko strano porijeklo,čime su se uglavnom bavili i to
__________________
Koga briga?
Civetta is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2013., 23:03   #3008
Quote:
Civetta kaže: Pogledaj post
Da,znam dosta,al ne opet dovoljno

Da,Levačići su plemička obitelj,al mene više zanima jel možda znaš imaju li možda neko strano porijeklo,čime su se uglavnom bavili i to
Raspitaj se kod DZZS-a, možda oni imaju koju informaciju, ili - u blizini ti je knjižnica, ne košta te ništa otić i vidit
stBoni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2013., 12:08   #3009
Quote:
Civetta kaže: Pogledaj post
Da,znam dosta,al ne opet dovoljno

Da,Levačići su plemička obitelj,al mene više zanima jel možda znaš imaju li možda neko strano porijeklo,čime su se uglavnom bavili i to
ako imaš volje za istraživanjem, trebat ćeš dosta kopat po starim papirima. Znam to iz iskustva. No, podaci su svi tu. Plemićku titulu je morao potvrditi Sabor, stoga u saborskom arhivu moraju biti barem neki pdoaci. A što se tiče genealogija, župni ured.

Za Levačiće s Ista ne znam, dapače, rekoh, mislim da čak i nisu plemstvo. Turopoljski Levačići su bili neko niže plemstvo, spomenuti su i kod Bojničića i na popisu su plemstva Hrvatske i Slavonije. Na kasnije dobivanje plemstva ukazuje činjenica da prezime ne označava neki toponim, a ne radi se o nekom od starih hrvatskih plemena. Samo prezime pak ukazuje na to da se onaj koji se prvi "okitio" njime bavio nečim što ima veze s tekućinama, lijevak, moguće vino, ali i netko tko lijeva metale, željezo primjerice. Turopolje baš i nije bogato rudama, no to opet ne znači da nisu imali veze s time, dapače, moje je mišljenje da se radi upravo o tome.
Pronašao sam i da je postojao jedan pukovnik Josip Levačić iz Drežnika krajem 18. stoljeća.
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2013., 19:59   #3010
mogu li od Vas dobiti bilokakve informacije o prezimenu Jurman.
naime radio bi knjigu postanka navedenog prezimena.
molim da mi napišete poruku na e-mail- [email protected]
hvala!!
Jura24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2013., 14:38   #3011
Zna li itko išta o porijeklu prezimena Šobat... koje je značenje te riječi... navodno je vlaška/ilirska/tračanska... po nekom njihovom imenu
Pedes'tri is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2013., 15:23   #3012
Quote:
Pedes'tri kaže: Pogledaj post
Zna li itko išta o porijeklu prezimena Šobat... koje je značenje te riječi... navodno je vlaška/ilirska/tračanska... po nekom njihovom imenu
Šobat je varijacija od Šobot, a dolazi od pojma šobotati što znači tutnjati, šuplje odjekivati...riječ se može pronaći i na hrvatskom jezičnom portalu, nešto konkretnije o porijeklu te riječi ne znam...no, ta se riječ navodi i kao turcizam...ako je tome tako onda bi moglo dolaziti od turke riječi şob (šob) koja znači "trijezan"...dakle, šobat=trezvenjak...Šobati su porijeklom iz bosanske krajine, tako da su moguće i vlaška i turska veza...
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2014., 13:12   #3013
Bok !
Zanima me porijeklo prezimena Šiljeg, i da li svi siljezi vuku iste korijene? . Negdje se navodi da potječu od franića iz okolice Vrgorca, a negdje od mijatovića !

zahvaljujem.
trebizat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2014., 14:10   #3014
Quote:
starks kaže: Pogledaj post

Quote:
pajdo06 kaže:
Bravo starks!
Nevirovatno kako smo lose potkovani sto se tice te tematike.

A bas srbi koriste prezimena kad pricaju o tzv."pok.srbima"...

A sto kaze starks,kad smo mi Hrvati imali prezimena te srbijanske spodobe su bili jos mjesavina raznoraznih vlaha,cincara,bugara,..i bez ikakavog nacionalnog
identiteta,a kamoli prezimena.

Da ne zaboravim,raznorazni karadzici,samardzici,kujundzici,serdari,delici,bas ici,pasici,bebek,
kolak..su sve turcizmi..e sad da li su i svi oni i turci,mozda..
Meni su uvik išli na nerve naši "velikoHrvati" koji su da bi se napravili boljim
Hrvatima od drugih "poklanjali" Srbima imenski i prezimenski fond...
Kako mi znamo biti glupi to je čudo neviđeno...
Evo moj otac se zove Milan...i sada ti jedan njegov kolega njemu kaže da
je Milan više srpsko ime a Mile više hrvatsko...
ćaća mu je odmah odbrusio da ga pozdravlja Mile Mrkšić
no mogao mu je isto tako reći da je Ivan Rusko ime(tako se zove taj koji se pravio pametan) jer ih je tamo najviše...iako znam da je istina da je Ivan
I Rusko ime pored hrvatskog...

Najveću laž su takvi slični izvalili tvrdivši da su prezimena na ić srpska...
Kod nas je nešto manji udjel takvih prezimena nego kod Srba no i dalje se radi o najvećoj grupi preziemena i kod nas...stvar je u tome da su Srbi dobili kasnije prezimena i da su se uglavnom tvorila patronimno..Zanimljivo je da je i kod Srba u Hrvatskoj nešto manji udio prezimena na ić...
A ić je deminutivni oblik u puno slavenskih jezika pa tako i u hrvatskom,kao
i genitivni oblik ov ...Prezimena na ov gotovo svi povezuju sa bugarskima zato što su tamo ekstremno česta,no istina je da postoje i kod nas i da nemaju veze sa bugarskim...
Bez obzira što piše npr. Zavelim u svojim postovima(ne mislim ništa begativno) krajnji rezultat je da smo mi jezično Slaveni...
Tako imamo veliki dio imenskog fonda koji je slavesnkog porijekla,a isto tako smo kroz kršćanstvo dobili veilik broj imena i posljedično prezimena...


P.S.

Ne radi se oTurcima kod ovih prezimena pajdo..Vrlo malo je i među današnjim muslimanima onih koji su porijeklom Turci...Vrlo,vrlo malo..
Nažalost jako puno ima takvih koji će ti za stara izvorna hrvatska i slavenska imena poput Milan, Radovan, Dušan i slično govoriti da su srpska, a neki će ti i rimsko ime Marko proglasiti srpskim jer je postojao Marko Kraljević, pa će i Petar biti sumnjiv zbog kralja Petra, da ne govorim o Aleksandru, što je meni prekrasno grčko ime, a za mnoge Hrvate je zapravo srpsko, dok će neka hebrejska ili romanska ili germanska poput Bruno, Antonio, Lara itd. za te Hrvate biti hrvatskija od Milana, Milice ili Radovana (kao što se zvao sin kralja Zvonimira) ili pak starog hrvatskog kneževskog imena Mutimir. A nedavno me je jedan pametnjaković uvjeravao da je ime Mislav zapravo srpsko ime dok se taj pametnjaković zove Sebastijan i za njega je to čisto hrvatsko ime.

Ista stvar s prezimenima, jako puno je takvih neznalica koji će sve na -ić proglasiti Srbima, ne shvaćajući da na taj način samo poklanjaju Srbima dio baštine.

I ne samo imena i prezimena, mnogi će ti veliki dio hrvatskih tradicionalnih običaja, glazbe, dijelova nošnji proglasiti srpskim, npr. gusle i opanci su hrvatski isto koliko i srpski, pa onda čak i harmoniku koja se svirala i svira i u Hrvatskoj, podrijetlom je mislim iz Italije, a naši pametnjakovići će to sve proglasiti srpskim.

Pa onda imaš pametnjakovića koji će dubrovački govor proglasiti crnogorskim govorom, a zagorski slovenskim.

Tu je glavna razlika između nas i Srba, Srbi će zato što i mi i oni dijelimo prezimena na -ić, proglasiti sve Hrvate Srbima, dok ćemo mi isto tako proglasiti sve Hrvate na -ić Srbima, Srbi uvijek prisvajaju ono što dijele s drugima dok se mi uvijek odričemo onoga što dijelimo s drugima.

Za Srbe je sve što je južnoslavensko zapravo srpsko, a Hrvati će pod hrvatskim smatrati samo ono što ne dijele s nijednim drugim južnoslavenskim narodom, dok će neke hebrejske ili romanske ili germanske ili pak anglosaksonske ili čak američke elemente, imena i običaje radije prihvatiti od vlastitih hrvatskih i slavenskih.

Srbin bi, da je na hrvatskom mjestu (da je Hrvat sa srpskim mentalitetom), Slovence prozvao alpskim Hrvatima dok će Hrvat doći u Zagorje i onda Zagorce zaj.....vati da su oni Slovenci.

I ta naša minimalistička i mazohistička autodestruktivna navika mi ide žestoko na živce ...

Zadnje uređivanje JohnnyWalker : 03.01.2014. at 14:16.
JohnnyWalker is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2014., 17:42   #3015
Ako može neko reći nešto o mom prezimenu Vulić Hvala
Jakov Vulić is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2014., 10:38   #3016
Quote:
trebizat kaže: Pogledaj post
Bok !
Zanima me porijeklo prezimena Šiljeg, i da li svi siljezi vuku iste korijene? . Negdje se navodi da potječu od franića iz okolice Vrgorca, a negdje od mijatovića !

zahvaljujem.
Šilježe je starije janje ili mlada ovca. Riječ je vjerojatno vlaškog porijekla. Samo prezime pojavljuje se u Hercegovini, možda točnije na nekadašnjem humskom području. Da, Franići, Mijatovići, ali i Dobroslavići...to su bile velike familije, pa su neki članovi dobili nadimak kako bi se razlikovali od drugih. Taj nadimak je kasnije postao prezime.
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2014., 10:46   #3017
Quote:
Jakov Vulić kaže: Pogledaj post
Ako može neko reći nešto o mom prezimenu Vulić Hvala
Često prezime u Dalmaciji. Dolazi od pojma vuk - vukota - vule...da bi nešto konkretnije rekao, trebalo bi mi više informacija.
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2014., 12:31   #3018
Quote:
hexenkind kaže: Pogledaj post
Često prezime u Dalmaciji. Dolazi od pojma vuk - vukota - vule...da bi nešto konkretnije rekao, trebalo bi mi više informacija.
Hvala pozzz iz Zadra
Jakov Vulić is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2014., 13:22   #3019
Ispada da ogromna većina Hrvata ima podrijetlo iz Hercegovine.
Honey 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2014., 13:23   #3020
Quote:
Jakov Vulić kaže: Pogledaj post
Hvala pozzz iz Zadra
Ima jedna grana obitelji Vulić porijeklom iz okolice Benkovca. Ako si iz Zadra, moguće je da vučeš porijeklo od njih. Pozdrav i tebi iz Zagreba

hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:04.