Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2003., 20:27   #61
Negdje sam pročitao da je granica tri pića dnevno.

Sve više od toga je alkoholizam bez obzira na to kako ti organizam podnosi alkohol.

Naravno, to je gruba podjela, teško je to generalizirati, neki su i sa tri pića alkoholičari a neki ne rade gluposti iako piju sedam osam pia dnevno...

Ipak ako se mora postaviti granica onda mi se tri pića dnevno čine OK kao ta granica.
Ahil is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2003., 10:33   #62
Alkoholizam je užasan sociološki problem. Zato što remeti sklad društva, razara obitelji, povečava stopu kriminala, smrtnih slučajeva uzrokovanih od pijanih osoba.

Podmakli alkoholizam postaje i psihološki problem osobe ako upada u delirijum tremens.

Ali uglavnom mislim da je to više sociološki problem zapadne kulture, onog dana kada su sociolozi to tako kategorizirali.

Piti i biti alkoholičar je potpuno druga stvar. Zato protiv pića nemam ništa protiv.

Kod nas kad se radi fizički posao normalno je da se popije piva, dvi, i što se mene tiče to je normalno, ja osobno bolje teglim, ili miješam cement kada popijem malo.
Mada kada sam radio u Italiji gazda kada je vidio da sam za vrijeme marende popio zamalo mi je dao otkaz.

Ako čovjek osjeća neku tremu pred nečim zašto se ne bi malo opustio alkoholom, pa ne mora sve biti psihoanaliza nečijeg ponašanja.
Akinetoh blues is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2003., 14:07   #63

Akinetoh blues kaze:

Kod nas kad se radi fizički posao normalno je da se popije piva, dvi, i što se mene tiče to je normalno, ja osobno bolje teglim, ili miješam cement kada popijem malo.
Mada kada sam radio u Italiji gazda kada je vidio da sam za vrijeme marende popio zamalo mi je dao otkaz.

Ako čovjek osjeća neku tremu pred nečim zašto se ne bi malo opustio alkoholom, pa ne mora sve biti psihoanaliza nečijeg ponašanja.



Eto dobar primjer moje historije, gradili smo cijelu kucu sve od kopanja temelja ,betoniranja ,mjesalo se je sa rukama, zidanja
kamenjem i ciglom ,otac (ja sam tada bio poceo sa 12 godina),
i majka.
Ja sam do onda vec bio veoma jak i mogao sam raditi kao odrasla osoba.Toliko sam bio dobar da sam mogao zidati ciglu.

Uz mjesanje betona ...nosenja vode ...kopanja ..redovito sam dobio i gimist pola pola. Nije se niti vidjelo na meni niti sam ja osjetio.

Gradili smo tu prokletu kucu(nikada zavrsene ,jer sirotinja nema novac)3-4 godine.

U 15 godini sam poceo i elektricarski zanat, u to vrijeme i prije zanata sam mogao popiti po 2-3 litre vina bez velikog problema sa teskim poslom.

Majstori kao majstori ,radili smo po kolicini....cugalo se je na veliko......OH Vilko je bio pravi segrt i kasnije pomocnik ,dobar radnik...posten covjek sve napravi i dobro moze popiti.

Dok su drugi mojih godina isli po plesu u druzili se djevojkama ja sam do 20 godine i po terenu......cugao na litre svaki dan....poceo od ranog jutra...ponekada nabrzinu napravio posao samo da bi opet predvecer zavrsio pijan.

A i bio sam povucen u seba ,tako da je alkohol me MNOGO ohrabio i dao mi sta mi je falilo kurazu da sa drugima komjuniciram.

Ozenio sam se sa divnom djevojkom koja je znala da pijem, ali ne i koliko...kod kuce nisam nikada taknuo.

Rezultat pio sam sve vise i teze ,doslo je dijete .....nisam bio los otac ,nedjeljom sam ga gurao kolicima ,kupio cvijece za zenu i sve je bilo u redu....ali preko tjedna sam se opijao da sam jedva hodao.......zakljucak , zena mi je kazala da ne moze ona takoreci voditi sve brige i djete i jos sve placati.....tako ne mozemo.......
Otisao sam u Graz trebalo mi je 3 godine da sam prestao piti ,supruga mi je dala ponovo sansu i poceli smo novi zivot odvojen od drustva i pijace.

To je bilo 1969 i do danas ne pijem......jest napio sam se jedno 5 puta samo da sam dokazao da kada pocnem ne znadem stati, ali uvijek nisam drugi dan vise pio.

Nakoncu oko prije 15 godina sam dosao da sam mogao popiti casu dvije i stati......sada radi bolestih kada bi i htjeo ne mogu piti.

Eto moje misljenje je dosta ljudi pokrivaju svoju nervozu /anxiety/ sa alkoholom.
Nekoji radi drustva.... pa svi pijemo......za mene je veci covjek koji
kaze "Ja ne pijem ili popije jednu casu ili dvije i ode kuci bez da nastavlja....nego pravi muskarci /pijanci alkoholicari.

Ja samo zalim ali je prekasno da nisam imao izgubljenu mladost u radu i pijanstvu,( ali ne krivim oca na takav nacin je i on bio odgojen........rad od 5 godina starosti dok ne umres!

Zao mi je sta je ispalo malo predugacko.
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2003., 17:44   #64
Kad se drugi dan zbudiš pijan ko graba iz tebe smrdi ko iz bačve a po sobi lete vinske mušice, i moliš boga samo da ti bude bolje i nikad više ne piješ..........................do iste većeri !!!!!!
__________________
Tko leti vrijedi, tko vrijedi leti, to ne leti ne vrijedi !!!

IRON MAIDEN LIVES FOREVER
Denichy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2003., 19:33   #65
Quote:
VILKO kazˇe:

Zao mi je sta je ispalo malo predugacko.
Nije predugacko.
Veoma hrabro i veoma posteno.
Hvala ti!
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2003., 23:47   #66
VILKO, Bog te pozivio!
globus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2004., 13:19   #67
Alkohol - najmasovniji ubojica 21. stoljeća

Alkohol - najmasovniji ubojica 21. stoljeća

Mladi počinju piti sve ranije
Nešto se neobično događa s navikama pijenja alkoholnih pića diljem Europe. Dok odrasli Europljani piju sve manje, europski tinejdžeri piju sve više i više i počinju s tom navikom u sve ranijoj dobi.
Da stvar bude još gora, to sve češće nije samo opijanje već tzv. binge drinking ili 'betoniranje', odnosno ispijanje 5 ili više pića za redom kojem je jedina svrha napiti se što jače i u što kraćem vremenu.


Popiti preko deset pića za mnoge današnje tinejdžere je norma za izlazak vikendom.

A socijalno štetne posljedice ovakvog trenda – vožnja u pijanom stanju, delinkvencija, samoubojstva, tučnjave, maloljetničke trudnoće - samo se gomilaju.

U južnoj Italiji, gdje je broj mladih potrošača alkohola u proteklom desetljeću porastao za 80 posto, opijanje je prema mnogima izravni krivac za tjedno krvoproliće na cestama petkom i subotom navečer. Broj smrti povezanih s alkoholom utrostručio se u Velikoj Britaniji u posljednjih 20 godina, a čak 40 posto svih intervencija službi hitne pomoći u toj zemlji povezano je s konzumacijom alkohola. Irska bilježi veliki porast kancerogenih oboljenja izazvanih alkoholom.

Prema jednoj studiji, otprilike četvrtina svih smrti zapadnoeuropskih muškaraca u dobi između 15 i 29 godina može se izravno pripisati alkoholu.


Nova alkoholna pića dizajnirana su tako da privuku vrlo mladu populaciju

Trend potiču dijelom i ušminkane marketinške kampanje za alkoholna pića, novi alkoholni proizvodi dizajnirani tako da privuku maloljetnike te rastuća globalna party-kultura koju promoviraju zapadnjački teen filmovi i sve popularniji rave i rock festivali koje često sponzoriraju proizvođači pića.

Statistike su upravo poražavajuće. U Velikoj Britaniji djeca ispod 16 godina piju dvostruko više nego prije 10 godina, otprilike po pet velikih krigli piva tjedno. U Irskoj 59 posto mladića i 26 posto djevojaka između 18 i 29 godina 'betonira' se barem jednom tjedno. U Danskoj je broj 15-godišnjaka koji piju bar jednom tjednom od 1988. skočio sa 20 na 39 posto za djevojčice i sa 37 na 50 posto za dječake.

U Francuskoj je 1990. godine s alkoholom imalo problema 45 posto dječaka i djevojčica u dobi od 12 do 18 godina, previše čak i za zemlju u kojoj je čaša vina poslije ručka stvar tradicije. Danas taj broj iznosi 70 posto i više se ne radi samo o vinu - polovica ispitanika izjavila je da su prešli na žestoka pića. I to nije sve: 70 posto djevojčica i 80 posto dječaka svoje je prvo piće popilo u nježnoj dobi od 11 godina!


Svoje prvo piće djeca obično popiju kod kuće

Na istoku stanje nije ništa bolje. Potrošnja alkohola u zemljama bivšeg komunističkog bloka uvijek je bila visoka, ali u zadnje je vrijeme postala upravo bjesomučna. U Mađarskoj je alkoholizam u ogromnom porastu od pada komunizma, postalo je normalno da djeca svoje prvo piće popiju ne sa 17 ili 18, već u dobi od 12-13 godina. 71 posto Poljaka u dobi od 11 do 15 godina bar je jednom bilo pijano. Opijanje među mladima učetverostručilo se u Litvi, udvostručilo u Češkoj i za 25 posto poraslo u Slovačkoj.

U Češkoj, gdje u Pragu turiste dočekuju autobusi koji ih odmah po dolasku voze na zabave, i gdje je pivo jeftinije od sokova, djeca u dobi od 11 godina česti su gosti hitne pomoći. Tamo ih dopremaju ljubazni stranci koji ih pronalaze kako na cesti leže onesviješteni u vlastitoj bljuvotini.

Iako se po učestalosti opijanja 10 ili više puta nalazi na donjem dijelu europske ljestvice, u Hrvatskoj, gdje je alkohol također tradicionalno vrlo prisutan u društvu i kulturi, gotovo sva djeca su barem jednom probala alkohol – 85 posto dječaka i 79 posto djevojčica 1995. godine te 89 posto dječaka i 85 posto djevojčica 1999. godine.

Da se barem jednom u životu jače opilo 1995. godine izjavilo je 56 posto hrvatskih dječaka i 32 posto djevojčica, a četiri godine kasnije brojke su prilično porasle: 62 posto za dječake i 44 posto za djevojčice. Dok se jedno opijanje još može smatrati relativno bezopasnim mladenačkim incidentom, više od tri već ukazuju na ozbiljnije probleme. I ovakvo ponašanje u velikom je porastu: u roku od četiri godine sa 32 na 37 posto za dječake i 10 na 19 posto za djevojčice.

Razgovor s predstojnikom Klinike za psihijatriju, alkoholizam i druge ovisnosti KB Sestre milosrdnice, prof. dr. sc. Vlatkom Thallerom:


'Čak 30 posto mladih u zadnjih dva tjedna tri puta je bilo 'mrtvo pijano'. To je više nego zabrinjavajuće!'


U Hrvatskoj je osobito upečatljiva promjena ponašanja djevojčica u tzv. binge drinking, inače karakterističnom za zemlje sjeverne Europe. Dok je učestalost takvog ponašanja za dječake u četiri godine porasla s 36 na 38 posto, kod djevojčica je u istom razdoblju porasla sa 18 na 24 posto.

Vidljiv je, dakle, znatno veći porast crnih brojki za djevojčice u svim načinima konzumacije alkohola, što je zabrinjavajuće iz više razloga.

Uz standardne opasnosti po psihičko i fizičko zdravlje, opijanje žene stavlja u položaj potencijalne lake žrtve za nezgode i seksualna iskorištavanja, jer uslijed omamljenosti alkoholom više ne mogu donositi odgovorne odluke o pitanjima kao što je seks ili osobna sigurnost.

Rezultati britanskog istraživanja provedenog na uzorku od 1.000 žena u dobi od 18 do 30 godina pokazali su da ih je 19 posto pod utjecajem alkohola ušlo u nepoznati automobil, 41 posto imale su jednonoćnu vezu u koju se nikad ne bi upustile da su bile trijezne, jedna trećina priznaje da je u pijanom stanju imala nezaštićeni seksualni odnos, a 10 posto ih je zatražilo pregled zbog moguće venerične bolesti.

Ne smijemo zaboraviti da ista količina alkoholnog pića kod žena rezultira većim postotkom alkohola u krvi, a ženska jetra i mozak prije će stradati od muškog, djelomično stoga što žensko tijelo sporije prerađuje alkohol. Treba upozoriti i na to da se dugoročne posljedice trenutačno još teško mogu predvidjeti, budući da je ovo, ustvari, prva ženska generacija koja se ponaša na ovaj način.

Najveći porast konzumacije alkohola kod ženske populacije od 1999. godine bilježi Španjolska – 31 posto, a predviđa se da će do 2007. narasti daljnjih 60 posto. U ovoj kategoriji ipak vode Britanke, koje su 2002. popile prosječne 203 litre alkohola, trostruko više od svojih španjolskih 'konkurentica'.


Žene danas piju 'muški'

Kako provode vrijeme alkoholizirana djeca?

Otkad je grčki otok Rodos postao vrlo popularno odredište alkoholu sklone europske mladeži, ulične su tučnjave postale svakodnevica, a broj silovanja na otoku se udvostručio. Malo bi bilo reći da su mještani zbog toga uznemireni. 'Uplašeni su. Do ponoći je gomila tih mladih ljudi toliko pijana da počinju juriti okolo potpuno goli. To je jednostavno opsceno', objasnio je gradonačelnik Falirakija, mjesta koje je zbog ovakvih događanja steklo naziv 'ljetovališta iz pakla'.

U Rimu maloljetne pijanice svake noći zakrčuju pitoreskne trgove i mašući otvorenim bocama maltretiraju starije građane u kupovini, turiste, pa čak i opatice. 'Oni su prava opasnost!' riječi su konobarice iz kafića na jednom od trgova u centru Rima: 'Bacaju boce, pljuju na naše mušterije. A situacija je sve gora i gora.'

U Madridu su mladi ljubitelji dobre kapljice također zauzeli gradske trgove i provode na njima cijele noći u zabavi koji nazivaju el botelon. U velikoj boci iz koje pije cijela ekipa nalazi se calimocho, mješavina crvenog vina i kole, među hrvatskom omladinom omiljena pod nazivom bambus.

Europsko istraživanje provedeno na reprezentativnom uzorku (ESPAD) pokazalo je da najviše pića djeca ipak konzumiraju kod kuće (28 posto), slijedi kafić (17 posto), zatim kućni tulum (16 posto) pa disko (14 posto).
 
Odgovori s citatom
Old 03.01.2004., 13:20   #68
Maloljetnici o opijanju

Od 'pozitivnih učinaka alkohola' maloljetnici na najviše mjesto stavljaju 'osjećaj ugode i druženja' (54 posto), zatim da će 'od alkohola imati osjećaj zadovoljstva' te da će im 'alkohol pomoći da zaborave probleme'. Da je pod utjecajem alkohola bilo jednom ili više puta navedeno na neželjeni seks ili seksualni odnos bez zaštite izjavilo je 2 posto djevojaka i čak 8 posto mladića.

Maloljetnici uglavnom ne misle da je povremeno uzimanje alkohola loša navika. Ovakvo ponašanje odobrava samo 30 posto, a opijanje jednom tjedno ne odobrava nešto veći postotak djece, 64 posto dječaka i 77 posto djevojaka. Zabrinjava to što uzimanje jednog do dva pića svakog dana samo 32 posto ispitanika smatra velikim rizikom, a 4-5 pića svaki dan velikim rizikom smatra 58 posto dječaka i 74 posto djevojaka.

Od negativnih učinaka za većinu djece na prvom je mjestu štetan utjecaj alkohola na zdravlje, čega se boji 76 posto dječaka i 83 posto djevojčica. Na drugom mjestu kod dječaka je bojazan da će imati problema s policijom (68 posto), a kod djevojčica da će im biti zlo (72 posto).

36 posto dječaka i 46 posto djevojaka misli da sa 25 godina više neće piti, ali oko polovice ih o ovom pitanju uopće nema izgrađen stav.

Što se tiče dostupnosti pića, to za maloljetnike nije nikakav problem. Preko 80 posto ispitanika oba spola izjavilo je da im nabaviti pivo ili vino ne predstavlja nikakav problem, a tek nešto manje dostupna su im i žestoka pića (71 posto).

Razvoj ovisnosti

Svakim pijenjem alkohola povećavaju se mogućnosti pojave ovisnosti o njemu.

- 25-godišnjak može postati ovisnik nakon 12-15 godina pijenja alkohola

- 20-godišnjak može postati ovisnik nakon pet godina pijenja alkohola

- 15-godišnjak može postati ovisnik nakon šest mjeseci pijenja alkohola

Pod jakim stresom može se i ranije postati ovisnik o alkoholu. Mogućnost ovisnosti povećava se ovisno o količini i učestalosti pijenja.


Stadiji pijanstva

Akutno pijanstvo ili opitost posljedica je jednokratnog uzimanja veće količine alkohola. Količina ispijenog pića koja dovodi do akutnog pijanog stanja individualna je i uz koncentraciju alkohola ovisi i o nekim drugim čimbenicima - pije li se prije ili poslije jela, polako ili naglo, pije li se u trenucima stresa, depresije ili u trenucima stresa i depresije ili u razmjerno normalnom psihičkom stanju, u iscrpljenom ili odmornom stanju.

Lagana obuzetost alkoholom - koncentracija do 0,5 promila alkohola u krvi, a simptomi su: osjećaj bistrine uma, smanjena reakcija na podražaje i smanjena oštrina vida.

Pripito stanje - koncentracija alkohola 0,5 - 1,5 promila, očituje se u slobodnom vladanju, spolnoj neopreznosti, a odluke donesene u takvom stanju su smjelije.

Pijano stanje - koncentracija alkohola 1,5 - 2,5 promila, očituje se u pospanosti, niskom krvnom tlaku, ubrzanom pulsu, otežanom govoru, vidu, koncentraciji i ravnoteži, nekontroliranom veselju i ponašanju.

Teško pijano stanje - koncentracija alkohola 2,5 - 3,5 promila, očituje se nekoordiniranošću, jačom nasrtljivošću, pospanošću, teškim disanjem, padom tlaka zbog suženja krvnih žila, povraćanjem, puštanjem mokraće i stolice.

Duboko nesvjesno stanje - koncentracija alkohola 3,5 - 5,0 promila. Pijana osoba može biti u nesvijesti prije nego što količina alkohola dosegne smrtonosnu dozu. Ovo nesvjesno stanje može završiti smrću.


Alkoholizam je bolest

Prema definiciji Svjetske zdravstvene organizacije, alkoholičarom se smatra osoba koja duže i prekomjerno pije alkoholna pića, kod koje se razvila ovisnost o alkoholu i koja pokazuje najčešće poremećaje ponašanja te dolazi do oštećenja duševnog i tjelesnog zdravlja i gospodarskog stanja. U pojam alkoholičara uključuje se već i osoba koja pokazuje početke poremećaja u tom smislu.


Prema tipu ovisnosti alkoholičari se dijele na duševne i tjelesne ovisnike.
Duševni ovisnici piju da si olakšaju svladavanje poteškoća. Njihova je značajka gubitak mogućnosti nadzora nad daljnjim pijenjem. Kad popiju nekoliko pića, više ne mogu stati i piju dok se ne opiju.
Tjelesni ovisnici osjećaju metaboličku žudnju za alkoholom, ne mogu živjeti bez pića te piju svakodnevno. Njihova je značajka gubitak mogućnosti nepijenja.
Simptomi sustezanja su tjeskoba, nemir, ubrzano bilo, znojenje, drhtanje ruku, mučnine i povraćanja, uzbuđenost, nesanica, napadaji padavice, prolazna dodirna, slušna i vidna priviđenja.

Ovisnost može biti i kombinirana, duševna i tjelesna. Obično se prvo javlja duševna ovisnost koja potom prelazi u tjelesnu.

Razvoj alkoholizma, to jest alkoholne bolesti, ima određeni tijek:

1. Faza društvene potrošnje označuje privikavanje na alkohol. Što se više pije, to više raste podnošljivost prema alkoholu (tolerancija) koja je ovisna o pojedincu. Zbog porasta podnošljivosti je da bi se postigao isti učinak potrebno sve više i više pića.

2. Faza alkoholizma započinje prestankom rasta podnošljivosti, a označena je alkoholnim zaboravom. Dolazi do ovisnosti o alkoholu i različitih znakova društvenih i zdravstvenih oštećenja. Osobnost i ponašanje alkoholičara se mijenjaju.

3. Faza nepovratnih oštećenja započinje padom podnošljivosti alkohola. Alkoholičaru je na kraju dovoljna jedna čaša da se opije. On ima velik broj alkoholnih oštećenja, osjeća razne smetnje i nesanicu.

Društveni običaji potiču alkoholizam

Običaji društva koje ima problema s alkoholom:

- povezanost alkoholnih pića s hranom
- skupni karakter pijenja
- pristup alkoholnim pićima od rane dobi
- određivanje prigoda i mjesta te načina pijenja
- naglasak na takozvanu umjerenost, osuda pijenja 'bez društva', društveni pritisci obitelji i zajednice na one koji piju neumjereno.

Kontrolirano pijenje alkohola znači piti pomalo ili piti prigodno, što je česti i postupni prijelaz na nekontrolirano pijenje.

Postoji tzv. 'alkoholna kultura' - pijenje je prihvatljivo i alkohol je nazočan u svim područjima društvenog života. Društvo ne samo da tolerira pijenje nego ga i promiče.

Iako proizvodnja i potrošnja alkoholnih pića donosi državi prihod, prisutni alkoholizam u društvu povećava troškove nesreća, liječenja i rehabilitacije koji višestruko prelaze državne prihode od proizvodnje i potrošnje alkohola.

Ipak, ministarstva ne zabranjuju reklamiranje alkoholnih pića na velikim okupljalištima mladeži, nema trajne izobrazbe stručnjaka u suzbijanju alkoholizma, kao ni financijske potpore klubovima liječenih alkoholičara.

Pitanje je vremena kada će države iz financijskih razloga prihvatiti široke preventivne mjere u suzbijanju alkoholizma i širenje 'kulturne nepijenja'.

U Hrvatskoj ima oko 300.000 alkoholičara i oko jedan milijun osoba koje pate zbog neumjerenog pijenja, što znači da svaka četvrta osoba pati od posljedica alkoholizma.
 
Odgovori s citatom
Old 04.01.2004., 14:57   #69
Kao starija osoba (62 godine sada), bio sam alkoholicar svojih 12 godina.
Od 14 godina do jedno 26 godina.Nasa kultura i obicaji su bili duboko i vidim ostali su isti ako ne i gorji.

Ako nisi pio bio si "papucar",nisi musko i tako dalje.Ja to razumijem prije 40 godina ali danas kada se toliko uci u skoli
i znade koliko utice na osobu kao i koliki je problem sa socijalnim i familijskim zivotom ocekivalo bi se bolje.

Isto je i sa pusenjem...ja sam ostavio prije 16 godina ,jer sam htjeo biti primjer mome sinu, nisam ga mogao pitati da ne pusi ako ja pusim.

Kada sam na bilo kojem Forumu izneo moje misljenje i razloge bio sam napadan i kazan da sam Pi**A i budala.

Kao sta mozete vidjeti i po odgovoru na topic nitko ne voli da mu se pokazuje nesto sta ne valja .

Isto je u svemu...ako zelis nesto istici o bolesti povesti veci clanak i prepastati informaciju ...nitko ne voli svi vole kratke zajebancije.

Ja sam imao teme o AZBESTOZ, jer i sam bolujem ,ali ne nitko ne voli......a na stotine ljudi u Hrvatskoj umiru.

Nazalost takav je Hrvatski narod misli da moze raditi sta hoce i ne ce nikada da oboli.

Ja sam htjeo vec prije pisati tocno isti clanak ,ali nisam jer vec sam dobio dosta po prstima kako sam dosadan.

U svakom slucaju slazem sa cijelim clankom i lijepo je vidjeti da se je netko kao i ja prihvatio vecega clanka i opisa.

Pozdrav i sve najbolje.

__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2004., 15:20   #70
Quote:
VILKO kaže:
Kao starija osoba (62 godine sada), bio sam alkoholicar svojih 12 godina.
sad mi je SVE jasno
kokica3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 06:44   #71
Bravo Goro kao i komenti od Vilka..zar doista nitko nema nista za dodati ili dati koment i iskustvo ili zivotni problem u familiji.

Za sada Zivjeli GORO i Vilko!

Forget Me Not is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 14:18   #72
Quote:
VILKO kaže:
Nazalost takav je Hrvatski narod misli da moze raditi sta hoce i ne ce nikada da oboli.

Da, ljudi su užasno nemarni prema zdravlju.Nedavno sam imao smrtni slučaj u daljnoj familiji, čovjek je previše pio i pušio i srce mu je otkazalo.
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2004., 09:03   #73
madmax3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2004., 16:16   #74
Quote:
Forget Me Not kaže:
Bravo Goro kao i komenti od Vilka..zar doista nitko nema nista za dodati ili dati koment i iskustvo ili zivotni problem u familiji.

Za sada Zivjeli GORO i Vilko!


Vilkec - pa vec su te otkrili na dijaspori...
dzaba se kloniras da se sa sobom slazes


ajde - ziv ti meni bio 150 godina
kokica3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2004., 07:06   #75
alkohol

.recimo teoretski, odem u apoteku i kupim si decilitar alkohola i to pomijesam sa litrom nekog soka, dodam koju zlicu secera i onda se od toga napijem.

jel bi mi bilo kaj?

mislim kaj ej ribar nego cisti C2H5OH (naucio formulu dok je bila reklama ) pomijesan sa vodom i nekom bojicom
bilde is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2004., 17:34   #76
Ako se ne varam, u alkoholu kojeg prodaju u ljekarnama bi trebalo biti i CH3OH.
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2004., 21:24   #77
Ova druga formula nije bila u reklami pa ne bi bilo lose napomenuti da je to metanol, a s tim se ne zelis otrovati, vjeruj mi
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2004., 23:17   #78
ma kemija mi ionak nikad nije bila jaca strana. ali jeli meni moze nesto biti ?
bilde is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2004., 23:54   #79
od metanola može..
otrovan je i može se oslijepiti..
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2004., 00:55   #80
Quote:
bilde kaže:
ma kemija mi ionak nikad nije bila jaca strana. ali jeli meni moze nesto biti ?
Moze i te kako. Nemoj se s tim zezati.
Imas krasnu ponudu po trgovinama za svrhe opijanja, pa izaberi nesto sto sadrzi etanol
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:22.