Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2010., 23:39   #381
Samo jedan update - mozda ce nekome dobro doci...
Sa frendom s kojim sam zabijao sam malo popricao, pa smo dosli do zakljucka da je moguce da kad se cijev iskrivila, ono sto smo okretali je u stvari bio navoj na spoju izmedju dvije cijevi (do 11m trebaju 2!) tako da se donja cijev nije ni makla!!
kinfamr is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 15:12   #382
moze mi netko pojasniti busenje rupe za malu rucnu pumpu. koliko sam shvatio u zemlju ide cijev 5/4 coli koja ima neke rupe odozdo. kako i cime zabijati cijev ili je bolje prvo busiti nekim svrdlima pa postaviti cijev.
bing01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 15:30   #383
Quote:
bing01 kaže: Pogledaj post
moze mi netko pojasniti busenje rupe za malu rucnu pumpu. koliko sam shvatio u zemlju ide cijev 5/4 coli koja ima neke rupe odozdo. kako i cime zabijati cijev ili je bolje prvo busiti nekim svrdlima pa postaviti cijev.
Ovisi da li radiš bunar (u koji kasnije stavljaš neku pumpu) ili trebaš vodu za hidrofor ili ručnu pumpu. Za bunar se buši svrdlima ili se kopa rupa određenog f (ovisno o željama i potrebama) a za hidrofor i ručne pumpe se zabije samo cjev.

Vrh cjevi je špica od nekih 1-1,5 m koja po sebi ima perforacije kroz koje se skuplja voda. Na taj vrh šerafiš cjev određene dužine ovisno do koje dubine misliš cjev nabiti. Cjev se nabija jednom vrstom alata koji se ili posudi ili ga sam napraviš. To je isto tako cjev večeg profila dužine nekih 2 metra kojoj se jedan kraj zatvori nekim masivnijim komadom željeza (da dobije na težini). Na donjem djelu cjevi se navare ručke i to je to. Napraviš skelu na kojoj mogu stajati bar dva čovjeka koji onda tom večom cjevi lupaju po cjevi koju nabijaš (ustvari oni samo dižu nabijač koji slobodnim padom i svojom težinom nabija cjev u zemlju). Naravno na vrh cjevi koja se nabija treba staviti holender po kojem se lupa da se ne oštečuje sama cjev. Prilikom nabijanja cjev je dobro okretati ali se mora paziti da se cjev uvjek okreče tako da se ne odpušta spoj vrha i cjevi..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 23:02   #384
Neki kazu da je previse 1,5m za spicu i da je bolje kad je manja duzina cijevi gdje su rupice! Jer dolje mora bit stupac vode koliko su visoke rupice inace pumpa povlaci zrak.
kinfamr is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 23:51   #385
Quote:
kinfamr kaže: Pogledaj post
Neki kazu da je previse 1,5m za spicu i da je bolje kad je manja duzina cijevi gdje su rupice! Jer dolje mora bit stupac vode koliko su visoke rupice inace pumpa povlaci zrak.
Pa ako ti cjev nije u sloju vode večem od 1,5 m onda je sigurno ni nečeš imati.
Pa i podzemne vode padaju i rastu i to po par metara kroz godinu
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 12:49   #386
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post

Vrh cjevi je špica od nekih 1-1,5 m koja po sebi ima perforacije kroz koje se skuplja voda. Na taj vrh šerafiš cjev određene dužine ovisno do koje dubine misliš cjev nabiti. Cjev se nabija jednom vrstom alata koji se ili posudi ili ga sam napraviš. To je isto tako cjev večeg profila dužine nekih 2 metra kojoj se jedan kraj zatvori nekim masivnijim komadom željeza (da dobije na težini). Na donjem djelu cjevi se navare ručke i to je to. Napraviš skelu na kojoj mogu stajati bar dva čovjeka koji onda tom večom cjevi lupaju po cjevi koju nabijaš (ustvari oni samo dižu nabijač koji slobodnim padom i svojom težinom nabija cjev u zemlju). Naravno na vrh cjevi koja se nabija treba staviti holender po kojem se lupa da se ne oštečuje sama cjev. Prilikom nabijanja cjev je dobro okretati ali se mora paziti da se cjev uvjek okreče tako da se ne odpušta spoj vrha i cjevi..
nije mi jasna spica. zasto ona mora uopce biti. zar se nemoze na cijev od recimo 5/4 coli duzine 3m sa strane koja ide u zemlju navariri siljasti vrh da ju zatvorimo a ujedno i imamo siljak za prodor u zemlju (povrh siljka rupe za vodu). nije mi ni nabijac jasan. da li on ide slobodnim padom preko koloture.
bing01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 15:20   #387
Quote:
bing01 kaže: Pogledaj post
nije mi jasna spica. zasto ona mora uopce biti. zar se nemoze na cijev od recimo 5/4 coli duzine 3m sa strane koja ide u zemlju navariri siljasti vrh da ju zatvorimo a ujedno i imamo siljak za prodor u zemlju (povrh siljka rupe za vodu). nije mi ni nabijac jasan. da li on ide slobodnim padom preko koloture.
pa to što si opisao je špica, cjev koja ima šiljak na vrhu i po sebi perforaciju za skupljanje vode. Cjena ti je mislim manje od 100 kn ili neznatno više....

Ne netreba nikakva kolutura jednostavno ga dva čovjeka dignu u zrak i puste da padne na cjev. On je težak možda 40-50 kila ili više ovisi kako ga napraviš. On je navučen na cjev koju zabijaš tako da nemre ispasti, digneš ga tih metar metar i pol i pustiš da padne. Ukoliko je šljunčano tlo cjev ide bez večih problema u zemlju...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 19:12   #388
Bat za zabijenje cijevi može se izraditi od cijevi 3" i to tako da jedan kraj cijevi dobro zavarimo. U taj dio cijevi treba rastopiti olova da ono bude tampon zona izmeđucijevi koju zabijamo i samog bata. Koliko treba olova rastopiti?
Ako ima više olova ,bat je teži i cijev se prije zabije. Znaci mozemo rastopiti oko pola metra olova u samoj cijevi. Kod zabijanja to se olovo i sabija i pomalo trosi ,ali se ne rastuce cijev koju zabijamo.
Preporuca se zabijati cijelu cijev,i to tako da na mjestu gdje zelimo zabiti cijev ,iskopamo jednu rupu cca 1 met duboko . Ovo je zbog toga da na kraju mozemo zabiti cijejelu cijev do zeljenje visine,jer duzina bata ide u tu rupu.
Kad se postavi cijev ,treba napraviti oko nje skelu ,da na nju mogu stati barem tri osobe,koje podizanjem bata gore-dolje zabijaju cijev u zemlju.
Na samoj cijevi treba biti od 1 met -2 met izbušene sitne rupe cca 6 mm kroz koje nam ulazi voda. Da nam za vrijeme zabijanja u cijev ne ulazi zemlja ,kroz bušene rupe,u cijev se nasipa kuhinjska sol.Ta se sol kasnije u vodi ionako rastopi.Ako zabijemo više od 6 met cijevi tada sa kolcakom-mufom spojimo cijevi,ali tek tada kada je prva cijev zabijena do nivoa zemlje. U toku zabijanja cijev se treba povremeno okretati samo u desnu stranu. Pazi samo u desno dakle uvijek se priteze,jer u suprotnom se moze odsarafiri jedna od druge. Okretanjem cijevi olaksavamo zabijanje i skida se zemlja koja se moze zabiti u busene rupe na cijevi.
Kada je cijev zabijena ,dobro je odmah namontirati pumpu i pokušati ispumpavanje vode.
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2010., 09:54   #389
e sad je jasno. nisam razumio cijev kojom se lupa. ona je dakle deblja od cijevi bunara i NATAKNE se na cijev bunara, te se podize po bunarskoj cijevi i njome lupa.. sve 5. pokusacu kad vrijeme dozvoli zabiti cijev za bunar. koliko metara otprilike duboko ide cijev u zemlju( slavonija). kako znati kad je dosla do vode.(vjerovatno bucka)
bing01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2010., 11:50   #390
bunar

koja je cijena za područje Đakova, i na kojoj dubini je voda

Zadnje uređivanje Majstor : 09.03.2015. at 18:04. Reason: Obrisana reklama
tata857 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2010., 15:41   #391
Quote:
bing01 kaže: Pogledaj post
e sad je jasno. nisam razumio cijev kojom se lupa. ona je dakle deblja od cijevi bunara i NATAKNE se na cijev bunara, te se podize po bunarskoj cijevi i njome lupa.. sve 5. pokusacu kad vrijeme dozvoli zabiti cijev za bunar. koliko metara otprilike duboko ide cijev u zemlju( slavonija). kako znati kad je dosla do vode.(vjerovatno bucka)
To nije bunarska cijev, bunar se kopa pa se onda stavljaju cijevi. Zabija se cijev za hidrofor ili ručnu pumpu.
Na kojoj dubini je voda je teško znati ali uvjek se dobro raspitati kod susjeda na koju su oni dubinu zabijali cijev. Ništa ne bučka nego odlućiš na koju dubinu češ zabijati i onda kad postigneš tu dubinu u cjev spustiš neki visak i špagu i izmjeriš jel ima vode ili nema i koliko je ima. Nakon toga moraš bar 3-4 dana ručnom pumpom ispumpavati zemlju i pjesak (i vodu naravno) da bi se oko cjevi stvorio mali bazenčić samo vode kako ti ne bi pjesak i druge nečistoče ulazile u pumpu i rezorvar hidrofora.....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2010., 08:56   #392
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
To nije bunarska cijev, bunar se kopa pa se onda stavljaju cijevi. Zabija se cijev za hidrofor ili ručnu pumpu.
Na kojoj dubini je voda je teško znati ali uvjek se dobro raspitati kod susjeda na koju su oni dubinu zabijali cijev. Ništa ne bučka nego odlućiš na koju dubinu češ zabijati i onda kad postigneš tu dubinu u cjev spustiš neki visak i špagu i izmjeriš jel ima vode ili nema i koliko je ima. Nakon toga moraš bar 3-4 dana ručnom pumpom ispumpavati zemlju i pjesak (i vodu naravno) da bi se oko cjevi stvorio mali bazenčić samo vode kako ti ne bi pjesak i druge nečistoče ulazile u pumpu i rezorvar hidrofora.....

ma sve je jasno sada. kad sam napisao bunarska cijev to je bilo u smislu razlikovanja osnovne cijevi 5/4 cola koja ide u zemlju od cijevi za nabijanje. prije sam spomenuo za rucnu pumpu mi treba.
susjeda nemam jer je to na osami pa cu probati zabiti 6 m i vidjeti da li ima vode.
bing01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 16:25   #393
pozdrav tata857,,,
u đakovu je potrebno bušiti oko 40 metara,,, ali ovisi igdje si,nivo vode ovisi gdje si u đakovu,,,
imaš broj ,,nazovi pa ću ti objasniti pobliže,,,
brkson is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 16:55   #394
pozdrav forumašima bunardžijama,,,
nema od tog nabijanja ništa,,, a pogotovo nema bazena u bušotini,,, možete samo vući pijesak u instalaciju,,,
ako trebate bunar nazovite - reklama!

Zadnje uređivanje Majstor : 25.01.2019. at 13:06. Reason: Obrisana reklama
brkson is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2010., 22:37   #395
Quote:
majstor52 kaže: Pogledaj post
To sada može izvaditi samo bager!!
ma kakav bager.proslo ljeto su zabijali pumpu na jednom rancu u novom zagrebu i previse su zabili.otiso kum doma i donio dvije dizalice i jednu onu kopcu za skele zasarafio na cijev u zemlji na drugi kraj zasarafio cijev od metar i na svaki kraj po jednu dizalicu.ide van ko iz pi____
deri valdez is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 11:56   #396
Smile

Quote:
mucko kaže: Pogledaj post
nije ništa preduboko.što dublje to bolje.probaj šlauf gradskog vodovoda ubaciti u cijev i spustiti do perfuracija kod 5/4" cijevi.ona će ti otštopati cijev a ako nemaš gradski vodovod iznajmi ili posudi građevinski kompresor s njim ćeš odmah napraviti i bazen okolo perfuracija.inače nije pametno zabijati u šljunku pocinčanu cijev jer cink oguliš več do trečeg metra.imam kamion za bušenj i 10m s mojim cijevima za cijevi 5/4"(ručne pumpe)košta 1700kn+dolazak.bunar sa cijevima od 2.5"10m košta 3400kn+dolazak dok u ilovači 10m cijevi fi 110 reklama - obrisano
kakav je to "sam svoj majstor" koji će dati tebi 3400,00 kuna plus 100 e dolazak za nešto što svako može napraviti? za te novce ja napravim vikendicu sa pogledom na havaje.

Zadnje uređivanje Majstor : 25.01.2019. at 13:08. Reason: Brisana reklama.
bing01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 21:04   #397
Quote:
bing01 kaže: Pogledaj post
kakav je to "sam svoj majstor" koji će dati tebi 3400,00 kuna plus 100 e dolazak za nešto što svako može napraviti? za te novce ja napravim vikendicu sa pogledom na havaje.
trebaš bunar ili vikendicu?
mucko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 08:48   #398
Quote:
mucko kaže: Pogledaj post
trebaš bunar ili vikendicu?
bunar, vikendicu, dve od dvadeset, i 1000 e. može?
bing01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2010., 20:34   #399
[QUOTE=bing01;27092422]kakav je to "sam svoj majstor" koji će dati tebi 3400,00 kuna plus 100 e dolazak za nešto što svako može napraviti? za te novce ja napravim vikendicu sa pogledom na havaje.[/QUOT

baš me zanima tko če si sam postaviti 2.5" u šljunku 10m za te novce
mucko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2010., 16:48   #400
bunar

Poštovanje!ako ima koga zainteresiranog za bušenje bunara,i sa ugradnjom bunarskih originalnih cijevi i adekvatnom izradom samog bunara može se obratiti na Obrisano reklama

Zadnje uređivanje Majstor : 09.03.2015. at 18:05. Reason: Obrisana reklama
hrv999 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:36.