Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.04.2011., 15:17   #8841
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Znanje je velika riječ. Pogrešno ju je u mene tražiti. Kad o sebi govorim, ne potežem ju olako. I uvijek bih ju rado stavio pod navodnike. Ako ništa drugo, zato jer ju je teško definirati.

Ja sam u velikoj većini stvari diletant. Umjesto znanja najčešće imam pokoju informaciju i dosta razmišljanja.
hajd, ovo je ok, da ne cjepidlacimo dalje.

ali, opet naglasavam, ponukao me na pisanje tvoj odnos prema forumasu koji nije znao da li je pravilno reci/napisati rengen/rentgen/rendgen ili rontgen sto je u najmanju ruku zanimljiva i prilicno teska jezicna dvojba za razluciti. pisem kao glazbenik sa poprilicno glazbenog iskustva (i papira), a interesantno je upravo to sto se pravilo o kojem je ovdje rijec naziva "jednacenje po zvucnosti". dakle, zvuk! kada bih zelio biti, i bio ohol, rekao bi nesto u stilu: vi jezicari, o zvuku neznate, i sta se kojeg vraga petljate u nesto o cemu pojma nemate! trebali ste prvo konzultirati siru populaciju glazbenika pa onda postavljati ovakva pravila, a ako ste iole pametni kao struka, to ste i uradili. ironicno, dakle, da je upravo oko zvuka i zvucnosti ovdje rijec, i da je struka, kao nekakvo, jel, "znanje", u ovom konkretnom slucaju tudjim kurcem gloginju mlatnula. metaforicki, a i doslovno. puno mi vise nekako pase ova usporedba tebe kao metaforickog kurca a one forumasice kao metaforicke gloginje, vec ove usporedbe oko gentlemana i dame, koje su uzgred receno, nakon konflikta poprilicno promasene i omalovazavajuce.
ssns is offline  
Old 30.04.2011., 15:33   #8842
Quote:
Finenngan kaže: Pogledaj post
Čovjek barem zna komunicirati.
izes komunikativnost buraz. nije sva mudrost u elokventnosti.

znas onu od partibrejkersa:
lijepo pricas, lijepo hodas
slatka mala, nemoj lako da se prodas
ssns is offline  
Old 30.04.2011., 15:34   #8843
Quote:
ssns kaže: Pogledaj post
kada bih zelio biti, i bio ohol, rekao bi nesto u stilu: vi jezicari, o zvuku neznate, i sta se kojeg vraga petljate u nesto o cemu pojma nemate! trebali ste prvo konzultirati siru populaciju glazbenika pa onda postavljati ovakva pravila, a ako ste iole pametni kao struka, to ste i uradili. ironicno, dakle, da je upravo oko zvuka i zvucnosti ovdje rijec, i da je struka, kao nekakvo, jel, "znanje", u ovom konkretnom slucaju tudjim kurcem gloginju mlatnula.
Ovaj… o čemu ti briješ?
Misliš li da je zvuk jedino glazbenicima stručna domena?
Fizičari, fonetičari… svi su oni gô kurac prema glazbenicima?

Daj se saberi malo.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Old 30.04.2011., 15:40   #8844
Quote:
Finenngan kaže: Pogledaj post
Kopaj dublje.
Dirljiva mi je tvoja briga za moje geološke rezultate. Međutim, nije potrebna, hvala. Nemoj zamjeriti, ali kopat ću tamo gdje meni paše.

Quote:
Gentlemanski se ponašaš prema damama. Zbog toga i postoji svijet dama i gentlemana. I onaj drugi...
Malkice si krivo shvatio koncept gentlemanstva. Nije mi to neobično; u ovo doba, a posebice na ovim prostorima, to nije baš popularan koncept. Čak je i na internetu teško pronaći definiciju, toliko je ta ideja jadno zanemarena. Ali evo, potrudio sam se i pronašao. Kako biti gentleman u deset koraka. Oprosti što je na engleskom.

Quote:
Obrambeni refleks je jasan, ali on često zapada u fašizam.
Naravno. Samo, u ovom je trenutku u nas napad još uvijek gori i od najgore obrane. I ne vidim da imalo jenjava. A fašizma niotkuda.

Quote:
Misliš, na početku Balkana.
Ako ćemo cijepati dlake, ploha (a riječ je o geografskom plošnom prostoru) nema početak. Ali ima rub.

Quote:
Pa ni tu nisi u pravu. Neki početak je Slovenija. Prava Mitteleurope je Austrija. Nemojte živjeti u zabludi.
Zagreb je upravo na rubu jednog i drugoga. Evo, i opet sam se potrudio:



Quote:
Predrasuda, ideologija, laž...Malo je na ovome svjetu istinskih žena individualki. Kao i muškaraca. Sve su to naučeni recepti iz suvremenih udžbenika podobnog ponašanja za direktan plasman u europsko uljuđeno pučanstvo nakon raspada socijalizma.
Moje je dosadašnje iskustvo (a govorim o četrdesetak godina emocionalno-seksualne aktivnosti) puno, puno bolje od tvoje slike. Da, istina je, broj nije velik, ali sasvim dovoljan za onoga tko otvori oči.

Quote:
Drago mi je zbog tvojih muda. Suosjećam s njima kao da su moja. Samo, čuvam ih od pirana. Pogotovo kad se prodaju ko suvremene žene.
Hvala ti na upravo očinskoj brizi.
Emericzy is offline  
Old 30.04.2011., 15:46   #8845
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Ovaj… o čemu ti briješ?
Misliš li da je zvuk jedino glazbenicima stručna domena?
Fizičari, fonetičari… svi su oni gô kurac prema glazbenicima?

Daj se saberi malo.
o zvuku (brijem). sigurno da je prva asocijacija na spomen rijeci zvuk – fonetika, ili pak geiger counter (dobro malo sam fulio, ali zvuci mi nekako na fiziku). no, kao sto i napisah, kada bih zelio biti, i bio ohol... no, ne cu i ne zelim, pa mi se bas i ne da trenutno upustati u "strucne rasprave".
ali, cudno da si se i ti nadovezao. da imas oholosti, to znas; no, koliko i kako je ispoljavas, to je vec neka druga prica. ovu tvoju repliku bih, doduse, prije strpao u coporativno ponasanje, psihologiju mase, inerciju, mozda ugrozenost vrste, itd.
ssns is offline  
Old 30.04.2011., 15:50   #8846
Quote:
ssns kaže: Pogledaj post
ponukao me na pisanje tvoj odnos prema forumasu koji nije znao da li je pravilno reci/napisati rengen/rentgen/rendgen ili rontgen
Ispravak netočnog navoda:

Forumašici koja nije znala (što uopće nije problem), a koja se ponašala kao da je to normalno i očekivano (što već jest). Štoviše, ona toliko podcjenjuje tu razinu znanja da izjavljuje da puno takvih stvari ne pamti namjerno. U mojim očima, takva osoba zaslužuje packu.

Quote:
sto je u najmanju ruku zanimljiva i prilicno teska jezicna dvojba za razluciti. pisem kao glazbenik sa poprilicno glazbenog iskustva (i papira), a interesantno je upravo to sto se pravilo o kojem je ovdje rijec naziva "jednacenje po zvucnosti". dakle, zvuk! kada bih zelio biti, i bio ohol, rekao bi nesto u stilu: vi jezicari, o zvuku neznate, i sta se kojeg vraga petljate u nesto o cemu pojma nemate! trebali ste prvo konzultirati siru populaciju glazbenika pa onda postavljati ovakva pravila, a ako ste iole pametni kao struka, to ste i uradili. ironicno, dakle, da je upravo oko zvuka i zvucnosti ovdje rijec, i da je struka, kao nekakvo, jel, "znanje", u ovom konkretnom slucaju tudjim kurcem gloginju mlatnula.
Zanimljiv stav. Lastan ti je odgovorio bolje nego bih to ja učinio.

Quote:
ove usporedbe oko gentlemana i dame, koje su uzgred receno, nakon konflikta poprilicno promasene i omalovazavajuce.
Gentlemanstvo ne podrazumijeva glađenje nabusitog ignoranta po glavi i govorenje mamici, 'Joj baš vam je dijete slatko!'. Evo, dao sam link u postu prije. Ako imaš interesa, pogledaj.
Emericzy is offline  
Old 30.04.2011., 15:56   #8847
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Ispravak netočnog navoda:

Forumašici koja nije znala (što uopće nije problem), a koja se ponašala kao da je to normalno i očekivano (što već jest). Štoviše, ona toliko podcjenjuje tu razinu znanja da izjavljuje da puno takvih stvari ne pamti namjerno. U mojim očima, takva osoba zaslužuje packu.
Joj, daj, Em, molim te, sjaši već jednom. Žena to uopće nije rekla. I možeš ti izvrtati njezine riječi koliko god hoćeš, ali to neće opravdati tvoju potrebu da se obrušiš na nju, što ti zbilja nije trebalo. Ne kažem da sve ono što si rekao možda nije primjenjivo u nekom drugom slučaju, ali krivi si primjer našao, bojim se.
Zekoslawa is offline  
Old 30.04.2011., 16:00   #8848
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Perzefono, dušo, a da se ti i ja malkice bolje upoznamo?
Uz dužno poštovanje, ova mi rečenica zvuči poput onih vječitih "padobranaca" koji se utrpavaju k liječniku preko reda jer su, eto, "oni naručeni", ili pak "imaju samo nešto pitati". Cijenio bih da se, barem u ovoj stvari, izvoli poštivati neki red i redoslijed.

Drugim riječima: uvaženi kolega, lijepo Vas molim, cijenim Vašu domišljatost, no unatoč njoj izvolite stati u red i naoružati se strpljenjem.

Lord Byron is offline  
Old 30.04.2011., 16:05   #8849
Quote:
zec gadiš mi se kaže: Pogledaj post
Joj, daj, Em, molim te, sjaši već jednom. Žena to uopće nije rekla. I možeš ti izvrtati njezine riječi koliko god hoćeš, ali to neće opravdati tvoju potrebu da se obrušiš na nju, što ti zbilja nije trebalo. Ne kažem da sve ono što si rekao možda nije primjenjivo u nekom drugom slučaju, ali krivi si primjer našao, bojim se.
Ja sam davno sjahao. Ne zato što mislim da sam u krivu, nego zato jer smo na tu temu rekli što smo imali reći. Ali eto, čovjek je temu opet potegnuo. Ne vidim baš nikakvog razloga da mu dam za pravo. Dakle, ako ne želiš tu raspravu, javi se onome tko ju je ponovo pokrenuo.

Druga stvar, ono što sam ti boldao. Jest, ona je to rekla. Tako je to izgledalo mojim očima. Tebi je možda izgledalo drukčije, pa ti onda lijepo debatiraj na svoj način. Ja ću na svoj, prema svojoj percepciji. Nemoj očekivati da stvari vidim jednako kao ti.
Emericzy is offline  
Old 30.04.2011., 16:08   #8850
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Uz dužno poštovanje, ova mi rečenica zvuči poput onih vječitih "padobranaca" koji se utrpavaju k liječniku preko reda jer su, eto, "oni naručeni", ili pak "imaju samo nešto pitati". Cijenio bih da se, barem u ovoj stvari, izvoli poštivati neki red i redoslijed.

Drugim riječima: uvaženi kolega, lijepo Vas molim, cijenim Vašu domišljatost, no unatoč njoj izvolite stati u red i naoružati se strpljenjem.

Ali, ja samo trebam recept!
Emericzy is offline  
Old 30.04.2011., 16:11   #8851
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Ja sam davno sjahao. Ne zato što mislim da sam u krivu, nego zato jer smo na tu temu rekli što smo imali reći. Ali eto, čovjek je temu opet potegnuo. Ne vidim baš nikakvog razloga da mu dam za pravo. Dakle, ako ne želiš tu raspravu, javi se onome tko ju je ponovo pokrenuo.

Druga stvar, ono što sam ti boldao. Jest, ona je to rekla. Tako je to izgledalo mojim očima. Tebi je možda izgledalo drukčije, pa ti onda lijepo debatiraj na svoj način. Ja ću na svoj, prema svojoj percepciji. Nemoj očekivati da stvari vidim jednako kao ti.
O, da, pokušala sam i debatirati. Druga je stvar to što si ti sve to uredno preskočio i nastavio tupiti po svome. Ne krivim tebe što se ova rasprava opet potegnula, vidim tko ju je započeo, ali ništa nisi ponudio osim tvrdoglavoga tupljenja po svome, kao i dosad.

Ne moraš ti ništa vidjeti na isti način kao ja, daleko od toga, ali izvoli onda barem odgovoriti na nešto od onoga što sam dosad rekla ja, pa i colour. No, sve ako i jest tako kako ti kažeš, tvoj je postupak u mojim očima podjednako promašen. Ali to je neka druga tema. Izuzmimo to. Ali ako ćeš nastaviti u istom pravcu, onda dođi do toga na drugi način. Mene ovim inzistiranjem na svom viđenju stvari nisi uvjerio.
Zekoslawa is offline  
Old 30.04.2011., 16:16   #8852
Quote:
zec gadiš mi se kaže: Pogledaj post
O, da, pokušala sam i debatirati. Druga je stvar to što si ti sve to uredno preskočio i nastavio tupiti po svome. Ne krivim tebe što se ova rasprava opet potegnula, vidim tko ju je započeo, ali ništa nisi ponudio osim tvrdoglavoga tupljenja po svome, kao i dosad.

Ne moraš ti ništa vidjeti na isti način kao ja, daleko od toga, ali izvoli onda barem odgovoriti na nešto od onoga što sam dosad rekla ja, pa i colour. No, sve ako i jest tako kako ti kažeš, tvoj je postupak u mojim očima podjednako promašen. Ali to je neka druga tema. Izuzmimo to. Ali ako ćeš nastaviti u istom pravcu, onda dođi do toga na drugi način. Mene ovim inzistiranjem na svom viđenju stvari nisi uvjerio.
Pa, nije moja namjera da te uvjerim. Ja izložim svoj stav, drugi izloži svoj, a ljudi čitaju, razmišljaju i dođu do svojih zaključaka. Ne mora debata nikoga ni u što uvjeriti.

Ja nemam neke osobite volje nastavljati. Tema se davno iscrpla. Međutim, ostajem pri svemu što sam u njoj napisao.

A moderatoru nije teško malo počistiti, ako misli da je štogod suvišno.
Emericzy is offline  
Old 30.04.2011., 16:28   #8853
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Dirljiva mi je tvoja briga za moje geološke rezultate. Međutim, nije potrebna, hvala. Nemoj zamjeriti, ali kopat ću tamo gdje meni paše.


Malkice si krivo shvatio koncept gentlemanstva. Nije mi to neobično; u ovo doba, a posebice na ovim prostorima, to nije baš popularan koncept. Čak je i na internetu teško pronaći definiciju, toliko je ta ideja jadno zanemarena. Ali evo, potrudio sam se i pronašao. Kako biti gentleman u deset koraka. Oprosti što je na engleskom.


Naravno. Samo, u ovom je trenutku u nas napad još uvijek gori i od najgore obrane. I ne vidim da imalo jenjava. A fašizma niotkuda.


Ako ćemo cijepati dlake, ploha (a riječ je o geografskom plošnom prostoru) nema početak. Ali ima rub.


Zagreb je upravo na rubu jednog i drugoga. Evo, i opet sam se potrudio:




Moje je dosadašnje iskustvo (a govorim o četrdesetak godina emocionalno-seksualne aktivnosti) puno, puno bolje od tvoje slike. Da, istina je, broj nije velik, ali sasvim dovoljan za onoga tko otvori oči.


Hvala ti na upravo očinskoj brizi.
Hvala na edukaciji za gentlemana. Bez tebe ne bih znao da gledajući u piranu zapravo gledam u damu. Vi'š ti šta su opasne zablude akvarijuma. (Oprostite na srbizmu; otelo mi se od jednog od mojih identiteta.)

Da, fažizam u ovom trenutku. Ja govorim o onom općem, koji zrači kroz trenutnu Perzefonu (i u trenutnom i u nekadašnjim nastupima.) Sorry, neko od nas treba leće za kulturalnu miopiju.

Za Mitteleuropu: Jesi li ti crtao tu mapu? Mislim, da li je to tvoj san kako bi trebala izgledati Mitteleuropa. Jasno da je u tvojoj REM fazi Zagreb upravo negdje na rubu. Međutim, kako ćeš kartografirati kategorije duha. Govorim o kulturi.

Za jaja: It's just the ugly truth! http://1.bp.blogspot.com/_tp_X3DDGwC..._truth_005.jpg

Usput, razgovarate s kolumnistom e-novina. Stoga pazite što pišete.

Identitet neću otkrivati.

Zadnje uređivanje Finenngan : 30.04.2011. at 16:50.
Finenngan is offline  
Old 30.04.2011., 16:41   #8854
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
...
Oh!

Prestani! Hoćeš da se razmekšam i ugrozim si forumsku reputaciju?
Perzefona is offline  
Old 30.04.2011., 17:03   #8855
Quote:
ElliQuinn kaže: Pogledaj post
Dragi Finenngane, uspori - to što si na chatu ne daje ti odvezane ruke da trollaš.
Naravno, potpuno se slažem s činjenicom da mi to što sam na chatu ne daje odvezane ruke da trollam, ali mi zato daje odvezan jezik da kažem istinu. Što tebe očito nije spriječilo da mi zapizdiš tri crvena kartona. Očito istina nije tvoja miljenica. A moderatorica si...
Finenngan is offline  
Old 30.04.2011., 17:06   #8856
Samo da ti se kaže na vrijeme - komentiranje moderiranja izvan odgovarajuće teme ili podforuma kršenje je pravila foruma.
__________________
O mačkama i psima.
ElliQuinn is offline  
Old 30.04.2011., 17:13   #8857
Primljeno na znanje. Demokracija je kad mnoštvo nesposobnih izabere nekolicinu korumpiranih.
Finenngan is offline  
Received Infraction
Old 30.04.2011., 17:19   #8858
Morao si iskomentirati, ha?
__________________
O mačkama i psima.
ElliQuinn is offline  
Old 30.04.2011., 17:31   #8859
A što je tu točno iskomentirano a da zaslužuje karton? Ne znam baš, Elli. Ovo što ja sada činim jest komentiranje moderiranja na neodgovarajućoj temi. S tim da i tu postoji mogućnost da se primijeni onaj mehanizam koji se primjenjuje na neke druge slučajeve u kojima se ne sankcionira ono što bi trebalo - prebacivanje na odgovarajuću temu kako se nešto ne bi moralo sankcionirati pod krinkom chata.

U čemu je točno razlika između nazivanja nekoga nabusitim ignorantom i umišljenom veličinom? Oboje je spuštanje rasprave na osobnu razinu. To je ono što bi tebe trebalo zanimati.
Zekoslawa is offline  
Received Infraction
Old 30.04.2011., 21:06   #8860
Quote:
ssns kaže: Pogledaj post
o zvuku (brijem). sigurno da je prva asocijacija na spomen rijeci zvuk – fonetika, ili pak geiger counter (dobro malo sam fulio, ali zvuci mi nekako na fiziku).
Od zvuka do glazbe velik je korak.
Štoviše, između tih je dvaju pojmova nekoliko velikih koraka, a svaki traje po koju godinu mukotrpna vježbanja. Kao što zna svatko kome je kakav klinac u susjedstvu godinama natezao violinu ili trubu.

Postoji toliko mnogo vrsta zvuka koji nikad ne bi mogli postati glazbom (i ne mislim pritom samo na glas Zdravka Mamića) da mi uopće nije jasno kako bi ikome osim profesionalnom glazbeniku glazba mogla biti prva asocijacija na zvuk.

Quote:
no, kao sto i napisah, kada bih zelio biti, i bio ohol... no, ne cu i ne zelim, pa mi se bas i ne da trenutno upustati u "strucne rasprave".
Kada bih želio biti nepristojan, poslao bih te u kurac.

Ali ne želim biti nepristojan pa te zapravo sad nisam poslao u kurac. Ako ti se slučajno učinilo da sam zapravo bio nepristojan i poslao te u kurac, zajebunio si se. Naime, izričito sam tu rečenicu stavio u kondicional; dakle, poslao bih te u kurac ako i samo ako bih želio biti nepristojan. A svi znamo da sam ja pristojan dečko i logički slijedi da te nipošto nisam poslao u kurac.

Ukratko, bio si ohol, ali ne želiš ili ne umiješ braniti stavove koje si tako oholo iznio.

Ali ja tebe još uvijek nisam poslao u kurac.

Quote:
ali, cudno da si se i ti nadovezao. da imas oholosti, to znas; no, koliko i kako je ispoljavas, to je vec neka druga prica. ovu tvoju repliku bih, doduse, prije strpao u coporativno ponasanje, psihologiju mase, inerciju, mozda ugrozenost vrste, itd.
Čoporativno ponašanje, kažeš?

Možeš li mi samo, molim te, odrediti pripadnike tog čopora, a da ne uključiš eksplicitno i simbiotske bakterije koje mi žive u utrobi?
Primijeti pritom da ne možeš uključiti ni moje eventualne višestruke ličnosti jerbo, ako postoje, svi pišemo pod istim imenom te time nastupamo kao jedan.

Iznimno me zanima tvoj uvid u psihologiju kako pojedinca, tako i navodne mase. Već me jedan psihoanalitički genij secira na Psihokauču, što me prilično zabavlja na jedan pomalo perverzan način, no siguran sam da će tvoja perspektiva biti unikatna.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:24.