Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.03.2007., 03:02   #61
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
e svaka čast, netko se i toga sjetio
nemogućnost saznavanja podataka, jer samim zadiranjem u sustav, mijenjamo ga.
Kol'ko znam,zato ćemo sa kvantnim fizičarima još jako dugo morat igrat na povjerenje
__________________
rembrandt
rembrandt is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 03:14   #62
Quote:
Pilence kaže: Pogledaj post
Baš zato, što znam čitati, sam napisao ono. A ima i neki mali smajlek koji namiguje tamo....
No, ako želimo nastaviti raspravu, trebamo definirati, vladanje svojim postupcima, u smislu, ako digneš kredit, postaneš još više ovisan o svom poslu, jel? E, onda ti jedan dan dodje šef i kaže daj guze ili letiš s posla. Ti činiš što? I vladaš svojim postupcima ili daš guze, opet "vladaš" svojim "postupcima" Ili se prilagodjavaš situaciji.
Ili...previše filozofije za 2 ujutro.....
Ja zaista poštujem slobodno mišljenje,ali si rekao totalnu glupost,a glupost je produkt nerazmišljanja(ne može te amnestirati ni trenutno vrijeme).
Naveo si primjere koji jasno daju do znanja da imaš mogućnost izbora,samo su ti opcije možda loša i lošija.
Ali uopćio si problem.
Ipak je moje mišljenje da je najgenijalnija kvaka što je učinio bog ta što je u igru uključio kaos.
Razmisli ujutro,kako bi se osjećao da zaista ZNAŠ sve što će se desiti?
__________________
rembrandt
rembrandt is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 03:23   #63
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
ne, ne postoji savršena jednadžba za amortizer. postoji jednadžba koja ga aproksimira. točka.
nije točka nego upitnik...

a za loto 7 od 39 postoji kombinacija ovoliko: 39!/7!*(32!)
gdje je ! = faktorijela... kad bi sada svaku od tih kombinacija rasčlanili na npr. 5 uvjeta koji su uzrokovali tu kombinaciju.. dakle za jednu kombinaciju odgovorni su..brzina rotacija kut temp vlažnost zraka itd...
koliko mogućih kombinacija uvjeta postoji??? jako puno... ovih gore izračunatih kombinacija povrh ovih 5 uvjeta...
i sad kada bi mogli simulirati te sve kombinacije uvjeta odjednom, dakle možeš mijenjat svih 5 uvjeta, dobili bi simulator kuglica od lota...a time i reverzibilan proces...iz znanih uvjeta znali bi koja kuglice bi izašle...problem je opet dovoljno jako računalo...

šta misliš kakva su računala meteorologa i vojske..eto uzmi samo predviđanje meteorologa..oni predviđaju slučajnost da će ta i ta zračna masa doći iznad nas, a na to utječe milijun uvjeta..eto ti očiti primjer izračunavanja slučajnosti..

normalno da oni nemaju obična računala temeljena na cisc arhitekturi, već superračunala...zato postoji mala pogreška pri predviđanju..
ali sa superračunalima budućnosti, te pogreške bi mogle biti otklonjene
fiki21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 03:26   #64
fiki, ja ne mogu predočiti mol, a ti vjerojatno niti ne znaš što je to.
niti jedna osoba zdravog razuma koja zna o kolikim brojevima i o koliko interakcija se tu radi ne može reći da je svijet egzaktno i apsolutno predvidljiv.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 03:32   #65
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
fiki, ja ne mogu predočiti mol, a ti vjerojatno niti ne znaš što je to.
niti jedna osoba zdravog razuma koja zna o kolikim brojevima i o koliko interakcija se tu radi ne može reći da je svijet egzaktno i apsolutno predvidljiv.

to što si ti nemožeš predočiti to je tvoj problem.. mol tvari znam šta je imao sam kemiju u srednjoj, sada sam više okrenut nečemu drugom.. no nećemo vrijeđati siromino14 prihvati objašnjenje sa drugoga gledišta
fiki21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 03:35   #66
Quote:
fiki21 kaže: Pogledaj post
to što si ti nemožeš predočiti to je tvoj problem.. mol tvari znam šta je imao sam kemiju u srednjoj, sada sam više okrenut nečemu drugom.. no nećemo vrijeđati siromino14 prihvati objašnjenje sa drugoga gledišta
znači ti misliš da je čudno to što sebi ne mogu predočiti mol nečega, a ti kao možeš? LOL, gluplji si nego što sam mislio.

BTW, piše se "ne možeš", a ne "nemožeš". To se uči u nižim razredima osnovne.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 03:45   #67
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
znači ti misliš da je čudno to što sebi ne mogu predočiti mol nečega, a ti kao možeš? LOL, gluplji si nego što sam mislio.

BTW, piše se "ne možeš", a ne "nemožeš". To se uči u nižim razredima osnovne.

ne ja sam rekao ako nešto nemožeš predočiti da je to tvoj problem.. i mogu si predočiti što je mol tvari kao i svaku drugu formulu koja postoji..

a ne možeš ili nemožeš mogu napisati i n emožeš i nem ožeš jer ovdje nepišem zadaćnicu iz hrvatskog...

vidim skrenio si sa teme...tako ti priznaješ da nisi bio u pravu
fiki21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 03:46   #68
Quote:
fiki21 kaže: Pogledaj post
ajd onda sinomire objasni mi fraktale...godinama se mislilo da nastaju slučajno, a sada svaki fraktal možeš opisati diferencijalnom jednadžbom stanje...slučajnosti a opet definirane jednadžbama?? čudno zar ne?? e pa vidiš zato se i vladimir paar pozvao na boga jer mu nije jasno kako je to moguće..al je ipak moguće.. ak neznaš ko je on, ko te je..
Meni je Paar poklonio njegovu knjigu kada sam imao 6 godina i uveo me u fiziku i teoriju kaosa. Prekrasan čovjek, ali se ne slažem s njime oko uplitanja božanskog u trenutku prelaska iz regularnog režima u kaotični. Meni je to samo potvrda da bog nije potreban. No nije bitno, to je stvar pogleda na svijet.
Na kraju, i Einstein je bio u krivu kad je rekao - nije bog bacao kocku kada je stvarao svijet - misleći na probabilističku interpretaciju kvantne fizike.
Ako uključiš i teoriju kaosa, ne samo da je bog bacao kocku, nego nije niti znao kuda je baca.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 03:50   #69
Quote:
fiki21 kaže: Pogledaj post
ne ja sam rekao ako nešto nemožeš predočiti da je to tvoj problem.. i mogu si predočiti što je mol tvari kao i svaku drugu formulu koja postoji..

a ne možeš ili nemožeš mogu napisati i n emožeš i nem ožeš jer ovdje nepišem zadaćnicu iz hrvatskog...

vidim skrenio si sa teme...tako ti priznaješ da nisi bio u pravu
hahahaha
pa mol nije formula
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 03:51   #70
Baš mi ne daš spavat!

Quote:
fiki21 kaže: Pogledaj post
nije točka nego upitnik...

a za loto 7 od 39 postoji kombinacija ovoliko: 39!/7!*(32!)
gdje je ! = faktorijela... kad bi sada svaku od tih kombinacija rasčlanili na npr. 5 uvjeta koji su uzrokovali tu kombinaciju.. dakle za jednu kombinaciju odgovorni su..brzina rotacija kut temp vlažnost zraka itd...
koliko mogućih kombinacija uvjeta postoji??? jako puno... ovih gore izračunatih kombinacija povrh ovih 5 uvjeta...
i sad kada bi mogli simulirati te sve kombinacije uvjeta odjednom, dakle možeš mijenjat svih 5 uvjeta, dobili bi simulator kuglica od lota...a time i reverzibilan proces...iz znanih uvjeta znali bi koja kuglice bi izašle...problem je opet dovoljno jako računalo...

šta misliš kakva su računala meteorologa i vojske..eto uzmi samo predviđanje meteorologa..oni predviđaju slučajnost da će ta i ta zračna masa doći iznad nas, a na to utječe milijun uvjeta..eto ti očiti primjer izračunavanja slučajnosti..

normalno da oni nemaju obična računala temeljena na cisc arhitekturi, već superračunala...zato postoji mala pogreška pri predviđanju..
ali sa superračunalima budućnosti, te pogreške bi mogle biti otklonjene
Gle,ne treba ti superkompjutor za to.
I ja ti znam odgovor:SVE KOMBINACIJE SU U IGRI.
Odnosno,mogao bi saznati koje kuglice bi izašle da su takvi i takvi uvjeti,ali apsolutno nemaš i nikada nećeš imati mogućnosti da u superkomp uneseš uvjete koji će TEK BITI,jer je paradoks u tome da to ne možeš znati.Znači,uvijek i uvijek pretpostavljaš uvjete(jer analizom uvjeta utječeš na njih i mjenjaš ih)i tako uvijek imaš pretpostavku da će ti i ti brojevi izaći,a sve to imaš i bez superkompa.On bi ti samo mogao reći KAKO BI BILO KAD BI BILO...
Taj uređaj bi ti mogao pomoći samo utoliko što bi povećao postotak vjerovatnosti i to na principu "determinizacije kaosa"po zakonu vjerovatnosti zadanog uzorka.
Isto ti je i sa meteorolozima.Kao prvo,nije istina da oni ne griješe,i to kada bi napravio statistiku,u dosta velikom postotku(zbog posla kojim se bavim,moj džep to najbolje zna).
__________________
rembrandt
rembrandt is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 03:58   #71
Quote:
rembrandt kaže: Pogledaj post
Gle,ne treba ti superkompjutor za to.
I ja ti znam odgovor:SVE KOMBINACIJE SU U IGRI.
Odnosno,mogao bi saznati koje kuglice bi izašle da su takvi i takvi uvjeti,ali apsolutno nemaš i nikada nećeš imati mogućnosti da u superkomp uneseš uvjete koji će TEK BITI,jer je paradoks u tome da to ne možeš znati.Znači,uvijek i uvijek pretpostavljaš uvjete(jer analizom uvjeta utječeš na njih i mjenjaš ih)i tako uvijek imaš pretpostavku da će ti i ti brojevi izaći,a sve to imaš i bez superkompa.On bi ti samo mogao reći KAKO BI BILO KAD BI BILO...
Taj uređaj bi ti mogao pomoći samo utoliko što bi povećao postotak vjerovatnosti i to na principu "determinizacije kaosa"po zakonu vjerovatnosti zadanog uzorka.
Isto ti je i sa meteorolozima.Kao prvo,nije istina da oni ne griješe,i to kada bi napravio statistiku,u dosta velikom postotku(zbog posla kojim se bavim,moj džep to najbolje zna).
nisam rekao da meteorolozi ne griješe... svako računanje ima u sebi grešku, ali fora je u tome da se ona svede na minimum...na to mislim
fiki21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 04:46   #72
Nihib sub sole novum

Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
Meni je Paar poklonio njegovu knjigu kada sam imao 6 godina i uveo me u fiziku i teoriju kaosa. Prekrasan čovjek, ali se ne slažem s njime oko uplitanja božanskog u trenutku prelaska iz regularnog režima u kaotični. Meni je to samo potvrda da bog nije potreban. No nije bitno, to je stvar pogleda na svijet.
Na kraju, i Einstein je bio u krivu kad je rekao - nije bog bacao kocku kada je stvarao svijet - misleći na probabilističku interpretaciju kvantne fizike.
Ako uključiš i teoriju kaosa, ne samo da je bog bacao kocku, nego nije niti znao kuda je baca.
"Nema ništa novo pod suncem"
Biblija kaže:"In die bona fruere bonis
et malam diem praecave;
sicut enim hanc,sic et illam
fecit Deus,ut non invential homo
contra eum instas qerimonias."

ili:
U sretan dan uživaj sreću,
u zao dan razmišljaj:
Bog je stvorio jedno kao
i drugo-da čovijek ne otkrije ništa
od svoje budućnosti."

i na domaćem: Mrš iz raja bando glupa!
Van razmišljat!
Eto vam sve sve kombinacije
Nikad nećete znat koja će bit prava!



In saecula saeculorum.
__________________
rembrandt
rembrandt is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 11:02   #73
sinhronicitet bi se teoretski mogao ovako objasniti: recimo da se znanost nekih 200 godina eksperimentalno odnosila prema materiji koja nas okružuje i koje smo sastavni dio - kao neživom objektu kojeg mi promatramo i analiziramo s neke neutralne točke. Do izvjesne granice takav pristup je bio savršeno funkcionalan. Međutim - što ako je materija koja nas okružuje i koje smo sastavni dio - zapravo živo biće i ima neku svijest.
Počev od toga da mi ne znamo što je to svijest - i samo nagađamo - možemo uzeti hipotezu da smo sastavni dio nekog svjesnog organizma (svemira) u kojem, osim kauzalnih povezanosti - postoji i neka vrsta rezonancije.
__________________
If You Can't Change Your Mind, Do You Still Have One?
“There are no facts, only interpretations”– Friedrich Nietzsche
mandragora is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 11:51   #74
Quote:
mandragora kaže: Pogledaj post
sinhronicitet bi se teoretski mogao ovako objasniti: recimo da se znanost nekih 200 godina eksperimentalno odnosila prema materiji koja nas okružuje i koje smo sastavni dio - kao neživom objektu kojeg mi promatramo i analiziramo s neke neutralne točke. Do izvjesne granice takav pristup je bio savršeno funkcionalan. Međutim - što ako je materija koja nas okružuje i koje smo sastavni dio - zapravo živo biće i ima neku svijest.
Počev od toga da mi ne znamo što je to svijest - i samo nagađamo - možemo uzeti hipotezu da smo sastavni dio nekog svjesnog organizma (svemira) u kojem, osim kauzalnih povezanosti - postoji i neka vrsta rezonancije.
i meni se ponekad čini da smo sastavni dio bića koje postoji kao shema, dakle, koje se uvijek jednako ponaša, ali ne bih rekla da je ta materija živo biće, nego da je jednostavno tako "uređena" da se ponaša po nekakvoj shemi, predvidljivo. u tom slučaju, kad bi bilo tako, slučajnosti ne bi bile više samo slučajnosti.

@fiki
diki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 22:07   #75
Quote:
diki kaže: Pogledaj post
i meni se ponekad čini da smo sastavni dio bića koje postoji kao shema, dakle, koje se uvijek jednako ponaša, ali ne bih rekla da je ta materija živo biće, nego da je jednostavno tako "uređena" da se ponaša po nekakvoj shemi, predvidljivo. u tom slučaju, kad bi bilo tako, slučajnosti ne bi bile više samo slučajnosti.

@fiki
Bilo bi prejednostavno da je to tako,a sa nas bi bila skinuto breme odgovornosti za svoje postupke.
Pretpostavka da smo mi dio cjeline koja je zapravo živo biće uvjetuje činjenicu da to biće smisleno djeluje u nekoj višoj ili većoj domeni nego mi.(nemojte mi samo doći sa izjavom da smo mi pre ovo ili pre ono pa nemremo shvatiti funkcioniranje tog bića).Dakle ako smo mi dio tog bića,a nama nedvojbeno vlada KAOS,tada niti to biće ne može biti u višem redu spoznaje jer je sačinjeno od nas(pod MI smatram nas kao vrstu i naše spoznaje o prirodi koja nas okružuje).
Moje mišljenje je da jedino moguća neka vrsta rezonancije jer vjerojatna je pretpostavka modernih kvantnih teorija da je sve sačinjeno od titraja,tako da tvar zapravo ne postoji,nego samo frekva.Tu dozvoljavam mogućnost nekih naoko slučajnih povezanosti između različitih frekvencija,što može dovesti do rezonancije koja se u našem redu veličine manifestira kao neobična podudarnost iliti slučajnost,odnosno SINKRONICITET...
__________________
rembrandt
rembrandt is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 22:39   #76
Quote:
rembrandt kaže: Pogledaj post
Ja zaista poštujem slobodno mišljenje,ali si rekao totalnu glupost,a glupost je produkt nerazmišljanja(ne može te amnestirati ni trenutno vrijeme).
Rekao sam glupost? A ja sam mislio kako sam napisao moguć scenarij koji "uvjetuje nečije ponašanje" zbog novonastale situacije, a ista je produkt hrvatske zbiljnosti!!!


Quote:
rembrandt kaže: Pogledaj post
Naveo si primjere koji jasno daju do znanja da imaš mogućnost izbora,samo su ti opcije možda loša i lošija.
Ali uopćio si problem.
Ipak je moje mišljenje da je najgenijalnija kvaka što je učinio bog ta što je u igru uključio kaos.
Razmisli ujutro,kako bi se osjećao da zaista ZNAŠ sve što će se desiti?
Naveo sam primjere koji "filozofski" daju mogućnost izbora, ali pravi izbor ne daje mjesto filozofijii i izvrdavanju stvari! Ili si za ili protiv! Odluči se!
Pilence is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 22:59   #77
Quote:
rembrandt kaže: Pogledaj post
Bilo bi prejednostavno da je to tako,a sa nas bi bila skinuto breme odgovornosti za svoje postupke.
Pretpostavka da smo mi dio cjeline koja je zapravo živo biće uvjetuje činjenicu da to biće smisleno djeluje u nekoj višoj ili većoj domeni nego mi
Nadam se da te neću razočarati, ako ti napišem kako je "svak saam kovač svoje sreće!".
Ti, kao takav si jedinstven, i trebaš preuzeti odgovornost za svoje postupke. Kad to učiniš, otvara ti se Svijet sa mnoštvom daljnih opcija koje ovise o svakom ponaosob!
Pilence is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 23:01   #78
Quote:
diki kaže: Pogledaj post
i meni se ponekad čini da smo sastavni dio bića koje postoji kao shema, :

Čini ti se! Daj se probudi iz učmalog samozadovoljstva izazvanog kikirikijem, i pokreni se.....!!!!!
Nema sheme, svako svojom individualnošću doprinosi kolektivnom boljitku!
Pilence is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 23:25   #79
Quote:
Pilence kaže: Pogledaj post
Čini ti se! Daj se probudi iz učmalog samozadovoljstva izazvanog kikirikijem, i pokreni se.....!!!!!
Nema sheme, svako svojom individualnošću doprinosi kolektivnom boljitku!
oukej, kako god
diki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 23:33   #80
Quote:
rembrandt kaže: Pogledaj post
Bilo bi prejednostavno da je to tako,a sa nas bi bila skinuto breme odgovornosti za svoje postupke.
Pretpostavka da smo mi dio cjeline koja je zapravo živo biće uvjetuje činjenicu da to biće smisleno djeluje u nekoj višoj ili većoj domeni nego mi.(nemojte mi samo doći sa izjavom da smo mi pre ovo ili pre ono pa nemremo shvatiti funkcioniranje tog bića).Dakle ako smo mi dio tog bića,a nama nedvojbeno vlada KAOS,tada niti to biće ne može biti u višem redu spoznaje jer je sačinjeno od nas(pod MI smatram nas kao vrstu i naše spoznaje o prirodi koja nas okružuje).
Moje mišljenje je da jedino moguća neka vrsta rezonancije jer vjerojatna je pretpostavka modernih kvantnih teorija da je sve sačinjeno od titraja,tako da tvar zapravo ne postoji,nego samo frekva.Tu dozvoljavam mogućnost nekih naoko slučajnih povezanosti između različitih frekvencija,što može dovesti do rezonancije koja se u našem redu veličine manifestira kao neobična podudarnost iliti slučajnost,odnosno SINKRONICITET...
ja ni ne mislim da mi svi sada trebamo odustati od svega i prepustiti se nečemu što se navodno treba dogoditi, a na što ne možemo utjecati. ja sam samo napisala da mi se čini da smo dio nekakve sheme i da smo i mi sami shema. no, ne čini mi se da je ta shema živo biće koje smisleno djeluje, nego mislim da je ta shema uređenje/sustav oblikovan po nekim pravilima.
diki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:32.