Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2014., 16:31   #5281
Quote:
Dukkai kaže: Pogledaj post
ma, imam ja posao ovdje, ali bi ipak htio otici raditi van. Najvise zbog napredovanja u struci, pare su mi manje bitne. A s obzirom da imam par godina staza, dosta toga otpada.
Nekako mi se cini da je realna opcija Njemacka ipak, a da ce VB uvijek biti neki san. Naravno, slati cu mailove, ali nisam optimistican.
btw. gdje uopce nadjes mjesta gdje bi mogao volontirati? i koji tip volontiranja je to?
Ovako kratak post, a uspio si u njega nabiti vec tri negativnosti. Grozde je kiselo, iako ga ni probao nisi, ha?
Sto tocno znaci "imam par godina staza pa dosta toga otpada"? Kao prestar si za sto? Prestar mozes jedino biti za pohadat vrtic i osnovnu skolu s ostalom djecom ili biti pionirski/kadetski/juniorski prvak grada/drzave/europe/svijeta u... izaberi sportsku disciplinu. Za sve ostalo nisi prestar. I to sto imas par godina staza moze ti samo pomoci, a nikako odmoci. Nemoj da te to sto ja sad ovdje studiram (opet) i to sto sam tak volontirao i putovao zavara. Mozda sam cak i stariji od tebe. 31 mi je godina.
Volontiranja sam nasao preko neta. Sve na www.workaway.info. Imas jos i stranicu http://www.helpx.net/, a ima i jos takvih slicnih. Tim tipom volontiranja se moze baviti 90% ljudi koji su voljni za tako nesto. Gledaj na to prvenstveno kao iskustvo kojim upoznajes lokalce i drzavu jer nije nuzno da ces se usavrsavat u struci. To su vrlo jednostavni poslovi, netko trazi pomoc na farmi, s odgojem djece, s musterijama, negdje pomoc u kuci. Dosta ih trazi i pomoc s kompjuterima. Mozda bi za nekoga tako nesto bio preveliki zaokret u zivotu ili prelazak s konja na magarca, ali u svakom slucaju ti se moze otvoriti jedna potpuno nova perspektiva.
crvac is offline  
Old 09.01.2014., 18:16   #5282
Quote:
Sadie G. kaže: Pogledaj post
Dukkai, za blue certificate trebas vec biti u UK kad se prijavis.

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eu...atia/applying/
Da, ali tehnički može se doć na vikend ili tako nešto, predati zahtjev na pošti i vratiti se doma u Hrvatsku s osobnom iskaznicom (: Samo treba imati neku adresu u UK koju im se može dati (gdje će oni poslati odgovor) ali to može biti adresa i od poznanika ili obitelji jer ne treba prilagati nikakve dokaze o adresi s prijavom.
__________________
Moj blog: Studiranje u Engleskoj
halves is offline  
Old 09.01.2014., 18:25   #5283
Jedno brzopotezno za vas koji živite u UK i imate poznanike/prijatelje iz ovog dijela Europe:

Kako ste ih upoznali?

Ja se ovdje (nenamjerno) družim većinom s Englezima, ali mislim da bi bilo lijepo moći se ponekad "otkvačiti" s nekim domaćim. Ali u dvije i pol godine nisam naišla ni na jednu mladu osobu iz ovih krajeva
__________________
Moj blog: Studiranje u Engleskoj
halves is offline  
Old 09.01.2014., 19:05   #5284
Quote:
Rajnus kaže: Pogledaj post
Onda krivo pise. Uvjerenje/potvrda o nekaznjavanju se vadi na sudu, a u mistarstvu izvadak/potvrda iz kaznene evidencije. Prvo je potvrda da se trenutno ne vodi proces protiv tebe ili neka nepravomocna presuda, a drugo je tvoja "kaznena povijest"
Razliku ne razumiju ni nase institucije, a kamoli britanske stoga vjerovatno traze izvadak iz kaznene evidencije. "Izdavanje potvrda iz kaznene evidencije u svrhu ostvarivanja prava u inozemstvu"
Da, čak su me i sa suda poslali u Ministarstvo jer su skužili o čemu se radi. U Ministarstvu se vadi potvrda koja potvrđuje da NISI/JESI osuđivan/a u prošlosti i tam, normalno, piše za koju svrhu. Danas sam je izvadila.
__________________
...I can't help myself...
The Perkins is offline  
Old 09.01.2014., 21:05   #5285
Quote:
halves kaže: Pogledaj post
Jedno brzopotezno za vas koji živite u UK i imate poznanike/prijatelje iz ovog dijela Europe:

Kako ste ih upoznali?

Ja se ovdje (nenamjerno) družim većinom s Englezima, ali mislim da bi bilo lijepo moći se ponekad "otkvačiti" s nekim domaćim. Ali u dvije i pol godine nisam naišla ni na jednu mladu osobu iz ovih krajeva
U skoli gdje su nam klinci isli kad su bili mladi. Izvan Londona sam i nema bas puno stranaca u nasoj skoli ali smo se bas potrefile.

A jos jedan kontakt mi je frendica iz srednje skole za koju sam skuzila da je u UK kad se organizirala matura i saznala sam da nisam jedina iz tog razreda u UK.

I upoznala sam nekoliko nasih zenski/frajera preko foruma Croats in the UK, pa smo se nekada nasli na partyjima. Kontakt nije cesti ali dobro dode kao promjena od 100% engleskog okruzenja.
Fish and chips is offline  
Old 10.01.2014., 02:10   #5286
Kod mene pak druga priča. Uglavnom se družim samo sa strancima koji su tu
I baš bi se nekako htjela više družiti s Britancima.
Maisie is offline  
Old 10.01.2014., 07:37   #5287
Quote:
crvac kaže: Pogledaj post
Ovako kratak post, a uspio si u njega nabiti vec tri negativnosti. Grozde je kiselo, iako ga ni probao nisi, ha?
Sto tocno znaci "imam par godina staza pa dosta toga otpada"? Kao prestar si za sto? Prestar mozes jedino biti za pohadat vrtic i osnovnu skolu s ostalom djecom ili biti pionirski/kadetski/juniorski prvak grada/drzave/europe/svijeta u... izaberi sportsku disciplinu. Za sve ostalo nisi prestar. I to sto imas par godina staza moze ti samo pomoci, a nikako odmoci. Nemoj da te to sto ja sad ovdje studiram (opet) i to sto sam tak volontirao i putovao zavara. Mozda sam cak i stariji od tebe. 31 mi je godina.
Volontiranja sam nasao preko neta. Sve na www.workaway.info. Imas jos i stranicu http://www.helpx.net/, a ima i jos takvih slicnih. Tim tipom volontiranja se moze baviti 90% ljudi koji su voljni za tako nesto. Gledaj na to prvenstveno kao iskustvo kojim upoznajes lokalce i drzavu jer nije nuzno da ces se usavrsavat u struci. To su vrlo jednostavni poslovi, netko trazi pomoc na farmi, s odgojem djece, s musterijama, negdje pomoc u kuci. Dosta ih trazi i pomoc s kompjuterima. Mozda bi za nekoga tako nesto bio preveliki zaokret u zivotu ili prelazak s konja na magarca, ali u svakom slucaju ti se moze otvoriti jedna potpuno nova perspektiva.
Negativnosti su mi specijalnost..

Ma, pod ovo da imam staz i to sam vise mislio na razne graduate programe koji se nude i u neku ruku studiranje. Jer, prije 4 godine sam zavrsio faks i malo bi se teze opet vratio u taj rezim ucenja, a pogotovo uz rad ili tako nes. A da ne spominjem da studij u VB ipak kosta.
Sto se tice volontiranja, ja ne bi imao problem sa volontiranjem kad bi to bilo u struci ili u necemu sto bi mi pomoglo za dalje, ali van toga bas i ne. Jednostavno se ne vidim u tome, a zelim se dalje usavrsavati. Vec me ovdje u RH ubija stagnacija na tom polju, mogu si misliti kako bi mi bilo kada bi neko vrijeme radio negdje nevezano uz struku...
Dukkai is offline  
Old 10.01.2014., 13:12   #5288
Quote:
Dukkai kaže: Pogledaj post
Negativnosti su mi specijalnost..

Ma, pod ovo da imam staz i to sam vise mislio na razne graduate programe koji se nude i u neku ruku studiranje. Jer, prije 4 godine sam zavrsio faks i malo bi se teze opet vratio u taj rezim ucenja, a pogotovo uz rad ili tako nes. A da ne spominjem da studij u VB ipak kosta.
Sto se tice volontiranja, ja ne bi imao problem sa volontiranjem kad bi to bilo u struci ili u necemu sto bi mi pomoglo za dalje, ali van toga bas i ne. Jednostavno se ne vidim u tome, a zelim se dalje usavrsavati. Vec me ovdje u RH ubija stagnacija na tom polju, mogu si misliti kako bi mi bilo kada bi neko vrijeme radio negdje nevezano uz struku...
Pa onda neka te i dalje ubija. Ponekad je dobro odmaknuti se od svega jer ti se otvori jedna sasvim nova strana. I sa svojim znanjem da premjestas svinjske polovice po hladnjaci ti moze sinuti ideja kako energetski napraviti ucinkovitiju hladnjacu ili pokretne kuke ili program za reguliranje temperature. Nemam pojma sto ti je inzenjerska struka. Samo iznosim primjere. Trebas samo probati nove stvari, snimiti ih, iskoristiti svoje iskustvo i upotrijebiti mastu.
Studij u VB kosta. Istina. No velikih ima razlika medu cijenama studija i mnogo su skuplji ovi u Engleskoj. Ionako se na ovoj temi pise uglavnom o Engleskoj, sto ne cudi jer ima preko 50 milijuna stanovnika i mnogo vise ljudi tamo odlazi. Skotska skoro da ne postoji. A opet iako je to sve jedna drzava (VB) postoje dosta velike razlike u zakonodavstvu. Pogotovo sto se tice obrazovanja i zdravstva. Studiji ovdje su jeftiniji nego u Engleskoj (makar mislim da bi se od svih silnih sveucilista i tamo naslo nesto prihvatljivo), a Skotska ima i agenciju koja ti moze pokriti studij. Ako si bakalar tada ti je skolarina pokrivena, ali se trebas pobrinuti za smjestaj, a na master studijima mozes biti pokriven djelomicno ili u cijelosti - no to trebas vratiti kad se zaposlis. To vrijedi samo za EU drzavljane.
Ja te ni na sto ne nagovaram niti ti dijelim savjete, vec samo misljenja ili pokazivanje nove perspektive. Ponekad je potrebno samo malo hrabrosti. Ja tvoj stav "da bi ti ovo, ali ne i ovo; da bi ti ono, ali ipak onako" postujem, ali ipak me malo podsjeca na onu nasu narodnu pa da ne budem prost cu je parafrazirati: "Ti bi htio imati seksualne odnose bez koitusa"
crvac is offline  
Old 10.01.2014., 13:36   #5289
Quote:
Maisie kaže: Pogledaj post
Kod mene pak druga priča. Uglavnom se družim samo sa strancima koji su tu
I baš bi se nekako htjela više družiti s Britancima.
Ovi kontakti sa Hrvatima su jako sporadicni, 98% se druzim sa native ljudima
Valjda da zivim usred velikog grada ,primjer London, stranci bi bili na svakom koraku, ovdje sam pak ja egzotika :-)
Fish and chips is offline  
Old 10.01.2014., 13:37   #5290
Quote:
crvac kaže: Pogledaj post
Pa onda neka te i dalje ubija. Ponekad je dobro odmaknuti se od svega jer ti se otvori jedna sasvim nova strana. I sa svojim znanjem da premjestas svinjske polovice po hladnjaci ti moze sinuti ideja kako energetski napraviti ucinkovitiju hladnjacu ili pokretne kuke ili program za reguliranje temperature. Nemam pojma sto ti je inzenjerska struka. Samo iznosim primjere. Trebas samo probati nove stvari, snimiti ih, iskoristiti svoje iskustvo i upotrijebiti mastu.
Studij u VB kosta. Istina. No velikih ima razlika medu cijenama studija i mnogo su skuplji ovi u Engleskoj. Ionako se na ovoj temi pise uglavnom o Engleskoj, sto ne cudi jer ima preko 50 milijuna stanovnika i mnogo vise ljudi tamo odlazi. Skotska skoro da ne postoji. A opet iako je to sve jedna drzava (VB) postoje dosta velike razlike u zakonodavstvu. Pogotovo sto se tice obrazovanja i zdravstva. Studiji ovdje su jeftiniji nego u Engleskoj (makar mislim da bi se od svih silnih sveucilista i tamo naslo nesto prihvatljivo), a Skotska ima i agenciju koja ti moze pokriti studij. Ako si bakalar tada ti je skolarina pokrivena, ali se trebas pobrinuti za smjestaj, a na master studijima mozes biti pokriven djelomicno ili u cijelosti - no to trebas vratiti kad se zaposlis. To vrijedi samo za EU drzavljane.
Ja te ni na sto ne nagovaram niti ti dijelim savjete, vec samo misljenja ili pokazivanje nove perspektive. Ponekad je potrebno samo malo hrabrosti. Ja tvoj stav "da bi ti ovo, ali ne i ovo; da bi ti ono, ali ipak onako" postujem, ali ipak me malo podsjeca na onu nasu narodnu pa da ne budem prost cu je parafrazirati: "Ti bi htio imati seksualne odnose bez koitusa"
ma, sve 5..

Ne dozivljavam ovo tvoje kao nesto negativno, jebiga, znam kakav sam.

Moras uzeti u obzir da ja ovdje imam skoro pa sve, ali nemam onaj strukovni dio zadovoljavajuci. Znaci, imam stan, auto, curu, posao i slicno i onda automatski ako bi htio ici u neku avanturu u inozemstvo, morao bi se dosta toga odreci, sto mi predstavlja odredjeni problem. Pa bi htio imati sto vise toga definirano ili barem dogovoreno prije odlaska van. Zasad saljem molbe u Njemacku, ali istrazujem i ostale opcije, zato sam i na ovoj temi..
Dukkai is offline  
Old 10.01.2014., 14:06   #5291
Crvac ti si u Skotskoj? Bila mi je jedno vrijeme zanimljiva kao mortgage free opcija, ali me pokolebalo vrijeme i "pet dana jahanja" do aviona za Zagreb. Tako da smo ostali u Berkshire-u. Kako je gore?
JTB is offline  
Old 10.01.2014., 14:43   #5292
Quote:
JTB kaže: Pogledaj post
Crvac ti si u Skotskoj? Bila mi je jedno vrijeme zanimljiva kao mortgage free opcija, ali me pokolebalo vrijeme i "pet dana jahanja" do aviona za Zagreb. Tako da smo ostali u Berkshire-u. Kako je gore?
Jesam. U Aberdeenu. Nisam bas siguran da jos mogu dati sud na temelju prevelikog iskustva. Na magisteriju sam ovdje i nakon toga imam namjeru ostati ovdje i raditi. Bar na neko vrijeme. Stigao sam prije nesto vise od tri mjeseca, ali sve mi se jako svida. Aberdeen je poprilicno skup grad sto se tice smjestaja (Edinburgh i Glasgow su jeftiniji), a i velika je navala na stanove. Tu su smjestena predstavnistva svih energetskih kompanija pa je zato skuplje. I sva nafta sto se crpi iz Sjevernog mora ide preko Aberdeena. Helikopteri svaki dan lete na platforme i ovdje je najprometniji heliport na svijetu.
S druge strane zaista mi se sve svida ovdje. Grad je fenomenalan Nezaposlenost je jako niska (oko 2%) vrijeme je fenomenalno. Dobro, ovo je jako topla zima kako mi kazu, ali ipak. Ona sva nevremena sto su bila, to je sve bilo na zapadu. Meni na istoku ovdje samo vjetar puhao. Vidjet cemo ostatak zime.
Ne znam gdje se nudilo vama za zivjeti u Skotskoj. Ako je negdje u Highlands ili jos gore Orkney ili Shetland onda shvacam da je trebalo 5 dana jahanja. Ali iz Aberdeena u Zagreb se moze stici jako brzo ili donekle brzo. Lufthansom presjedanje u Frankfurtu, KLM-om u Amsterdamu, Air-Francom u Parizu ili BA u Londonu (najskuplje i velika vjerojatnost kasnjenja). Moze jos Easyjet na London ali nije transfer karta. Jos je Lufthansa najjeftinija. Najnize sto sam vidio je 179 funti povratna karta Aberdeen - Zagreb. Siguran sam da bi manje vise iste cijene bile iz Edinburgha ili Glasgowa - naravno sve transfer letovi.
crvac is offline  
Old 10.01.2014., 15:14   #5293
Quote:
Dukkai kaže: Pogledaj post
ma, sve 5..

Ne dozivljavam ovo tvoje kao nesto negativno, jebiga, znam kakav sam.

Moras uzeti u obzir da ja ovdje imam skoro pa sve, ali nemam onaj strukovni dio zadovoljavajuci. Znaci, imam stan, auto, curu, posao i slicno i onda automatski ako bi htio ici u neku avanturu u inozemstvo, morao bi se dosta toga odreci, sto mi predstavlja odredjeni problem. Pa bi htio imati sto vise toga definirano ili barem dogovoreno prije odlaska van. Zasad saljem molbe u Njemacku, ali istrazujem i ostale opcije, zato sam i na ovoj temi..
Zlobnik bi ti rekao da trazis kruha preko pogace, odnosno pa sto ti uopce treba vise.
S druge strane ja u tome samo vidim bolju odskocnu dasku za dalje. Prodas auto, prodas stan, curu za ruku ili bolje ona tebe i u nove zivotne pobjede. Kapital za tako nesto svakako imas.
crvac is offline  
Old 10.01.2014., 19:34   #5294
Quote:
crvac kaže: Pogledaj post
Jesam. U Aberdeenu. Nisam bas siguran da jos mogu dati sud na temelju prevelikog iskustva. Na magisteriju sam ovdje i nakon toga imam namjeru ostati ovdje i raditi. Bar na neko vrijeme. Stigao sam prije nesto vise od tri mjeseca, ali sve mi se jako svida. Aberdeen je poprilicno skup grad sto se tice smjestaja (Edinburgh i Glasgow su jeftiniji), a i velika je navala na stanove. Tu su smjestena predstavnistva svih energetskih kompanija pa je zato skuplje. I sva nafta sto se crpi iz Sjevernog mora ide preko Aberdeena. Helikopteri svaki dan lete na platforme i ovdje je najprometniji heliport na svijetu.
S druge strane zaista mi se sve svida ovdje. Grad je fenomenalan Nezaposlenost je jako niska (oko 2%) vrijeme je fenomenalno. Dobro, ovo je jako topla zima kako mi kazu, ali ipak. Ona sva nevremena sto su bila, to je sve bilo na zapadu. Meni na istoku ovdje samo vjetar puhao. Vidjet cemo ostatak zime.
Ne znam gdje se nudilo vama za zivjeti u Skotskoj. Ako je negdje u Highlands ili jos gore Orkney ili Shetland onda shvacam da je trebalo 5 dana jahanja. Ali iz Aberdeena u Zagreb se moze stici jako brzo ili donekle brzo. Lufthansom presjedanje u Frankfurtu, KLM-om u Amsterdamu, Air-Francom u Parizu ili BA u Londonu (najskuplje i velika vjerojatnost kasnjenja). Moze jos Easyjet na London ali nije transfer karta. Jos je Lufthansa najjeftinija. Najnize sto sam vidio je 179 funti povratna karta Aberdeen - Zagreb. Siguran sam da bi manje vise iste cijene bile iz Edinburgha ili Glasgowa - naravno sve transfer letovi.
O pa ti si jos novi. Cekaj dok prodje par zima, meni je i na jugu dugo docekati toplije dane nakon duge zime, pitam se kako je tek gore. Vjetar bas ne volim, a kad imas obitelj i mnozis avio karte sa odredjenim multiplikatorom, onda vise-manje ovisimo o EasyJet-u za 2-3 puta godisnje posjetiti domovinu. To izadje otprilike pola od ove tvoje cifre po osobi. A i presjedanja su isto sa djecom nesto sto volim izbjeci ako je moguce.
JTB is offline  
Old 10.01.2014., 20:23   #5295
Rad u Engleskoj kao taksista

Poštovani ,

Ako nekoga zanima može da ide da radi u Englesku kao taksista.Potrebno je znanje eng jezika ,važeća Hr dozvola za auto koja se zamjeni za Englesku dozvolu.
Procedura je takva da se prvo nastanite u nekom od gradova Engleske evo ja ću uzeti kao primjer Liverpool.
Kuću nađete preko agencije za izdavanje ili stan nebitno.Onda tražite da zamjenite hr dozvolu.
A ako nećete da je zamjenite nemorate ,tako piše na njihovom web sajtu evo


You can drive in Great Britain on a full, valid driving licence from another EU country until you’re 70, or for 3 years after becoming resident in Great Britain, whichever is longer.
You don’t have to exchange your licence, but follow these steps if you want to.


Order form D1 from DVLA.
Send the form, the £50 fee and any documents you need to (including your driving licence) to the address on the form.
You should get your new licence within 3 weeks.

Slijedeći korak je da odete u lokalni city council koji izdaje dozvole za taksiste ,u ovom slučaju uzećemo dozvolu za private hire taxi driver.To vam je za vas koji ne znate vozilo koje prima putnike samo na poziv .Znači kada mušterija hoće negdje da ide nazove taxi firmu kaze svoju adresu i vozilo se šalje .Kad taksist dođe na adresu pritisne dugme i mušterija dobija poziv da je auto ispred kuće.Kada putnik uđe kaže gdje želi da ide ,ako taksist nezna ima navigaciju koju dobije od firme i ona ga vodi na odrediste.A ponekada i mušterija pokaže put.
evo šta vam treba da bi bili private taxi driver od papira
http://www.sefton.gov.uk/pdf/EPD_ide...0documents.pdf

y documents from Group 1?
Yes No
3 documents must be seen
One document from
Group 1 plus any two from
Groups 1 or 2
5 documents must be seen
Five documents from
Group 2
List of Valid Identity Documents (continued)
Group 2
•Marriage/Civil Partnership Certificate
•Financial Statement** e.g. pension, endowment, ISA
•BirthCertificate
•VehicleRegistrationDocument(Document V5 old style and V5C new style only)
•P45/P60 Statement(UK)**
•Mail OrderCatalogue Statement*
•Bank/Building Society Statement*
•Court ClaimForm(UK)** documentation issued by Court Services
•UtilityBill* electricity, gas, water, telephone – inc. mobile phone contract/bill
•ExamCertificate e.g. GCSE, NVQ, O Levels, Degree
•TV Licence**
•Addressed Payslip*
•Credit Card Statement*
•NationalInsurance Card (UK)
•Store Card Statement*
•NHSCard (UK)
•Mortgage Statement**
•Benefit Statement* e.g. Child Allowance, Pension
•Insurance Certificate**
•Certificate ofBritish Nationality (UK)
•Council Tax Statement(UK)**
•WorkPermit/Visa (UK)**
•A documentfromCentral/Local Government/Government
Agency/Local Authority giving entitlement(UK)* eg. Department for Work and
Pensions, the Employment Service, Customs & Revenue, Job Centre, Job Centre Plus
and Social Security.
•One ofthe following documents fromthe Borders and Immigration Agency (BIA)
(formerly the Immigration and NationalityDirectorate – IND) (UK) Do not use
more than one of the following documents. Convention Travel Document(CTD),
Stateless Person’s Document(SPD), Certificate of Identity (CID), Application
Registration Card (ARC)
•Connexions Card (UK)
•CRB Disclosure Certificate**
•Letter froma Head Teacher*
* Documentation should be less than three months old.
** Issued within past 12 months.
This list is subject to amendment. Please check the ‘ID Checking Process’ at www.crb.gov.uk/dip
List of Valid Identity Documents
Group 1
•Passport any nationality
•UK Birth Certificate issued within 12 months of date of birth – full or short form
acceptable including those issued by UK authorities overseas, such as Embassies,
High Commissions and HM Forces.
•UK issued Driving Licence England/Wales/Scotland/Northern Ireland/Isle of Man;
either photocard or paper. A photocard is only valid if the individual presentsit with the
counterpart licence
•EU NationalIdentityCard EU countries only
•HM Forces ID Card (UK)
•UKFirearms Licence
•Adoption Certificate (UK)
Please note all documents must be in your current name (marriage certificate excepted).
At least one document mustshow your current address and at least one docu

Znači putovnica i dva odreska od plaćenih režija npr plin,tv dozvola ,ili neki drugi piše u spisku....

također ispod vam je objašnjeno šta vam treba i kakve su procedure pa pročitajte.
http://www.sefton.gov.uk/default.aspx?page=5270

U Liverpoolu postoje mnoge taxi firme,kada dođete u njohovu općinu gdje predajte molbu za dozvolu morate da kažete za koju firmu ćete da radite.
Jer dozvola vam važi samo za tu firmu,nemožete da pređete u drugu...
Mozete ,ali onda opet podnosite papire tj molbu...
Uzećemo u obzir firmu npr Delta taxis

https://www.liverpoolmutualhomes.org...-delta-driver/

ovo iznad je samo jedan od mnogih njohovih oglasa u kojima traže vozače.Nije ovo jedina firma ima ih na pretek ,ali ova je najveća i najviše imaju posla od svih firmi pa sam zato njih uzeo u obzir...

Svaka taxi firma tj private taxi firma ako nemate svoj auto ,oni vam daju njihov koji vi svaki petak plaćate za iznajmljivanje ....
Za razliku od Hr firmi,ovdje vam nitko neće tražiti prijevod diplome ili radno iskustvo ili koje kakve budalaštine kao kod nas.
Jedino što morate je biti čisti da niste osuđivani za krvne delikte ili ubojstvo ,sitnije prekrsaje tolerišu.
Morate izvaditi kod nas potvrdu u sudu o nekažnjavanju i prevesti je na Eng jezik i to je sve što treba od naših dokumenata.
Znam da će sad netko reći ovo i ono,ali onoga koga zanima i ima volju da ide voljan sam mu pomoći u savjetima kako da uspije.Ne pričam napamet ,bio sam već tamo 10 godina i na proljeće se vraćam ponovno.Također mogu i žene da rade kao taksisti,to sam zaboravio ali i to je bitno ako ima neka dama voljna da radi ovu vrstu posla...
Taj auto koji vam daju da radite s njim, je 24h kod vas i vi sami regulirate radno vrijeme.Ne nosi se nikakva uniforma i slično kao kod recimo camea....
Ako ćete raditi danas 10 sati ili 3 sata ili 3 h radite pa 6 ne a onda opet hoćete samo uključite uređaj koji firmi šalje signal da se "on duty"...
Auti su im oko 5 god starosti ima raznih,opel insignia,astra,vectra,skoda ,ww,itd..Vi birate koji ćete auto....

Ima samo to što morate da čekate oko dva mjeseca dok se te sve dozvole ne povade i odobre....
Još jednom ću da ponovim
prvo je da se iznajmi kuća,drugo odete na razgovor u firmu u kojoj želite da radite.
Odete u općinu da predate zahtjev ispuni se formular kod službenika i VEOMA BITNO plaćate tek ako vam odobre dozvolu mislim oko 100 funti(manje više)...
Odete u job centre plus da tražite national insurance number to vam je nešto kao oib kod nas potrebno vam je za rad...
Nađete doktora opće prakse da vam izda potvrdu da ste zdravstveno sposobni da radite kao taksista,ne ide se na 100000 pregleda kao kod nas ........
DA bi radili kao taksista morate neki tečaj da polažete tj da dobijete nvq diploma u prevozu putnika ili slično se zove...
Ona se sastoji od 3 dana predavanja i onda se polaže ispit i dobije se certifikat da ste polozili prvi dio od ukupno 5 lekcija da tako kazem.Taj prvi dio vam daje pravo da počnete da radite i imate 1 godinu da polozite ostalo inace nista od dozvole iduće godine...U pitanju su lagana pitanja ništa komplicirano sve se tiče putnika imate pitanje i 4 ponuđena odgovora koje se radi na kompjuteru...
Plaće ili zarade su koliko sam upućen tjedno ako radite oko 60 sati kad platite sve troškove ostaje vam čisto oko 400funti ,može biti i više a može i manje sve zavisi od vas i od doba godine ,to taksisti već znaju koji to rade...
Engleska je zabranila rad za hr građane ali posao taksiste se vodi kao self employed job a na nasem to je samozaposlen i to je dozvoljeno i nije potrebno da se traži nikakva dozvola od države.
Ovo važi za sve gradove što sam pisao ali morao sam uzeti primjer Liverpoola.........
Ako imate kakvih pitanja slobodno pitajte.....
Pozdrav

http://srctaxis.co.uk/srctaxis_recruiting.html

Ako znate engleski pročitajte ovo iznad ,to je jedna druga firma ali isto vam piše i sve je objašnjeno...

još jedna informacija koja povrđuje da možete da radite kao self employed ispod vam je komplet zakon za Hr građane

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/si...a/live-work-uk

Zadnje uređivanje mali mrav 007 : 10.01.2014. at 20:52. Reason: dodatak
mali mrav 007 is offline  
Old 10.01.2014., 22:08   #5296
Quote:
JTB kaže: Pogledaj post
O pa ti si jos novi. Cekaj dok prodje par zima, meni je i na jugu dugo docekati toplije dane nakon duge zime, pitam se kako je tek gore. Vjetar bas ne volim, a kad imas obitelj i mnozis avio karte sa odredjenim multiplikatorom, onda vise-manje ovisimo o EasyJet-u za 2-3 puta godisnje posjetiti domovinu. To izadje otprilike pola od ove tvoje cifre po osobi. A i presjedanja su isto sa djecom nesto sto volim izbjeci ako je moguce.
A ni ne znam koliko cu se zadrzati. Mozda samo i ovu zimu, vidjet cu kako ce biti. Ma ne puse ovdje vjetar cesto. Inace, volim hladno vrijeme, uopce ne patim za suncem i morem, a i interesi mi inace leze iznad polarnice. Za sada sam jako iznenaden jer su mi svi pricali razne hladne price o Aberdeenu. To stoji da s djecom ide sve drugacije i naravno skuplje. Doduse moji prihodi su skoro pa nikakvi pa cu si priustiti valjda samo jedan odlazak godisnje do Hr. Bar u iducih pola godine. Lani sam isto bio ovdje, na proputovanju, a onda sam se dotepao busom do Londona pa Ryanairom za Zadar. Nisam bas siguran da bih tako skoro to htio ponoviti, ali uhvatio sam kartu za bus za samo 10 funti pa se ne bih trebao pretjerano zaliti . Kad bi ryanair krenuo iz EDI za Zadar, e to bi bilo divno.
crvac is offline  
Old 10.01.2014., 23:52   #5297
Svaka čast na postu.
Da li cca 400 funti za 60 časova ostaje u Liverpulu ili Londonu i, ukoliko je u Lierpulu, koliko ostaje u Londonu?
Mupovac is offline  
Old 11.01.2014., 00:36   #5298
self employed nije da radis za drugu kompaniju vec da imas svoju vlastitu kompaniju, tako da ti job centre nece dati NI tako lako ukoliko ne pokazes da radis i da placas porez, Class2 i Class 4 NI contributions i da imas vlastitu kompaniju. ukoliko im das invoice koji dobijes od taxi kompanije job centre ce da te odbije. znam osobu koja je 5 puta dobila odbijenicu za NI u roku od 2mjeseca. osoba radi kao field reps za kompaniju i vodi se kao self employed al ne moze dobiti NI jer taj invoice koji dobije od svoje kompanije nije dokaz za job centre da je osoba self employed. tacno je da su rumuni i bugari prolazili na te fore, al za osobu iz hr koja je novajlija malo teze ide.

stan, kucu neces dobiti od agencije u startu ukoliko im ne pokazes platu sigurnu, 3 mj unazad payslip a znaju traziti i vise od 3mj, sto znaci nije tako jednostavno kako si ti napisao. osoba mora traziti sobu za rentanje, gdje ces odmah na stan il kucu i to preko agencije.

mladji od 21 godine ne mogu aplicirati, takodje ako imas vozacku sa iskustvom ispod 3 god, ne mozes aplicirati. DSA driving test - sto znaci moras poznavati mjesto. malo teze za novajlije.

sve je to lijepo sto si ti pronasao, al malo teze ide u praksi i neka se ko zeli otici raspita malo bolje da ne izvisi. u startu ti takodje treba novac dok ti docekas dozvolu za taxi rad, a ta svota nije malena.
__________________
"I don't suffer from insanity; I enjoy every minute of it"
vagrant is offline  
Old 11.01.2014., 01:05   #5299
Quote:
Mupovac kaže: Pogledaj post
Svaka čast na postu.
Da li cca 400 funti za 60 časova ostaje u Liverpulu ili Londonu i, ukoliko je u Lierpulu, koliko ostaje u Londonu?
Ja sam pisao za Liverpul ,za London ne znam stvarno...
mali mrav 007 is offline  
Old 11.01.2014., 01:20   #5300
Quote:
vagrant kaže: Pogledaj post
self employed nije da radis za drugu kompaniju vec da imas svoju vlastitu kompaniju, tako da ti job centre nece dati NI tako lako ukoliko ne pokazes da radis i da placas porez, Class2 i Class 4 NI contributions i da imas vlastitu kompaniju. ukoliko im das invoice koji dobijes od taxi kompanije job centre ce da te odbije. znam osobu koja je 5 puta dobila odbijenicu za NI u roku od 2mjeseca. osoba radi kao field reps za kompaniju i vodi se kao self employed al ne moze dobiti NI jer taj invoice koji dobije od svoje kompanije nije dokaz za job centre da je osoba self employed. tacno je da su rumuni i bugari prolazili na te fore, al za osobu iz hr koja je novajlija malo teze ide.

stan, kucu neces dobiti od agencije u startu ukoliko im ne pokazes platu sigurnu, 3 mj unazad payslip a znaju traziti i vise od 3mj, sto znaci nije tako jednostavno kako si ti napisao. osoba mora traziti sobu za rentanje, gdje ces odmah na stan il kucu i to preko agencije.

mladji od 21 godine ne mogu aplicirati, takodje ako imas vozacku sa iskustvom ispod 3 god, ne mozes aplicirati. DSA driving test - sto znaci moras poznavati mjesto. malo teze za novajlije.

sve je to lijepo sto si ti pronasao, al malo teze ide u praksi i neka se ko zeli otici raspita malo bolje da ne izvisi. u startu ti takodje treba novac dok ti docekas dozvolu za taxi rad, a ta svota nije malena.
Pozdrav,

Čuo sam da ima problema oko insurance ali sam također čuo i osobno upoznao par Rumunja s kojima sa radio na crno na građevini....Prošle godine u 10 mjesecu je to bilo...Mnogi od njih nisu mogli da dobiju insurance a dvojica su dobila i to vjerovao ti ili ne kao berači jagoda u Škotskoj...
Što se tiče da se kuća nemože iznajmiti to nije točno ,jer sam je ja iznajmio na moje ime i na hr putovnicu.Pitali su me da dam iz banke potvrdu da imam lovu,da radim itd ...NA kraju sam platio tri mjeseca unaprijed rentu i 200f depozita i dobio sam ključ od stana.Kasnije sam nazvao za plin,struju itd i dobio račune na moje ime...
Taksi posao je self employed posao tj samozapošljavanje i ne radi se za drugu firmu nego radi se za sebe ,a druga firma ti daje poslove u ovom slučaju delta taxi ...Ili neki drugi...
Ja osobno imam insurance number jer sam bio u Uk ranije i meni nije frka ,ja sam radio i bez radne dozvole prije 6god kao vozač gradskog busa .A bio sam deportiran 4 godine ranije 2004 točnije,ušao preko Republike Irske i zaposlio se u firmi i radio još 4 godine...Sva sreća pa nije bilo naših ljudi pa me nije nitko prijavio....
Nešto ranije sam pitao na immigration boardu u vezi ovoga i dobio sam odgovor da mogu da radim kao taksista,pokušaću to da nađem...
Avio karta je oko 150 f ,stan 300 mjesecno ima tu raznih troškova ,slažem se ako nekoga baš zanima napisaću mu točne troškove.
Savjetujem da ljudi koji neznaju jezik ne pokušavaju ni da krenu.A siguran sam da će se snaći onaj tko je vozio kamione po inozemstvu jer takav je naučio da se snađe.Ili netko tko ima iza sebe iskustvo kao taksist...
Polaže se test poznavanja grada tzv city knowledge test ima 40 pitanja i radi se na kompjuteru dobije se jedno pitanje i 4 odgovora od kojih je 3 lazna ...Točno je da se mora imati vozačka 3 god Engleska ili neka od zemalja EU .
Ne polaže se nikakav DSA test ili ti driving standard agency test ako se polaže daj mi link a nećeš ga naći.
Nemora nitko da zna grad 100% jer ga ne znaju ni englezi.Bitno je da se nauči tih 40 pitanja i da se položi da čovjek dobije papir .
Taj test neće položiti onaj tko ne zna da čita engleski,isto ko što ja ne bi na Njemačkom recimo položio.

http://www.immigrationboards.com/eea...0.html#p867040

Evo gore ima na njihovom forumu to sam ja napisao i pitao.

Još da nadopunim taksi firma nikome ne daje nikakav invoice nego sve novce koje mušterija da taksistu ostaju kod njega npr.Ako si ovaj tjedan uzeo 1000 funti pazara ili prometa ,250 f odprilike manje više zavisi od auta koji čovjek ima daje taksi firmi za tzv iznajmljivanje auta.Ostalo je gorivo itd što ide uz potrošnju.Ako ti je ostalo 500 funti onda prijaviš računovođi i on to oporezuje tih 500 f bruto ostatak je tvoje recimo 400f....
Ne pričam napamet imam prijatelje koje poznajem godinama i oni valjda znaju jer to rade....

E sad imam ja jedno pitanje za tebe pošto si dosta upoznat sa materijom.DA li hr građanin koji hoće da otvori recimo bravarsku radnju može da dobije national insurance number?i ako se registrira kao sole trader jel to onda kompanija?ili kako treba da bi odradio sve ok?Hvala unaprijed na odgovoru

Zadnje uređivanje mali mrav 007 : 11.01.2014. at 01:42. Reason: dopuna
mali mrav 007 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:04.