Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.08.2008., 08:42   #1
Darovito dijete

Zanima me ima li tko od vas dijagnosticirano darovito dijete i kako se s tim nosi? Naime pročitala ja dosta literature o takvoj djeci i uvijek ispadne da takva iznimna djeca imaju probleme...Koje ima vaše? Možda slične mojemu...nesigurnost, eneureza, preosjetljivost...i kako mu pomažete?
mea37 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2008., 08:47   #2
znam jedno takvo djete i zasada nema problema
cvijetić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2008., 08:49   #3
super cvjeticu...a jel ide u skolu?
mea37 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2008., 08:52   #4
da, u 6 razred
koliko je staro tvoje dijete, ako se radi o njemu?
cvijetić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2008., 09:01   #5
moje ima 6 god i 3 mjeseca
mea37 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2008., 09:03   #6
za koja područja pokazuje interese? da li si ga uključila u neke radionice, aktivnosti? kako potičeš, tj. njeguješ tu njegovu darovitost?
cvijetić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2008., 09:04   #7
divno je za čuti da tvoje nema problema...rekli su nam da najvise problema takva djeca i imaju oko 5, 6 godine...
mea37 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2008., 09:12   #8
Quote:
mea37 kaže: Pogledaj post
divno je za čuti da tvoje nema problema...rekli su nam da najvise problema takva djeca i imaju oko 5, 6 godine...
a koje probleme ima tvoje dijete?
cvijetić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2008., 09:13   #9
od van vrtickih aktivnosti sama je odabrala pjevanje, na moju inicijativu uci njemacki, ide u radionicu Bistric (trudimo se da bude u kontaktu i sa slicnom djecom)...problem je u tome sto ona jako, jako dugo drzi informacije u glavi (ima zaista nevjerojatno pamcenje) i sve to povezuje na neke cudne nacine, a trazi vrlo malo objasnjenja, evo recimo trenutno joj se vrzmaju pitanja oko rata i smrti, i zaista nije jednostavno takvom djetetu davati odgovore...kako si se ti nosila s takvim pitanjima
mea37 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2008., 09:28   #10
to nije moje dijete, pa nisam svaki dan imala prilike odgovarati na pitanja, ali znam da je to vrlo teško i da sam se sama često posramila da to dijete ima više informacija i znanja u mnogim poljima od mene, a fakultetski sam obrazovana.
mnoge aktivnosti i radionice pomažu i to što si rekla- slična djeca
cvijetić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2008., 09:32   #11
jel ti dijete darovito za nešto konkretno (crtanje, pjevanje...) ili je jednostavno inteligentna pa ju zanima sve? Ljevoruka?
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2008., 09:55   #12
nije ljevoruka...natprosjecno je inteligentna, a ima i neke specificne sposobnosti, npr. moze istovremeno raditi vise stvari odjednom jednako kvalitetno, iznimno pamcenje, a ono sto je tesko njoj a onda i nama u odgoju takvog djeteta je da njoj nista ne promakne...iznimno je osjetljiva na detalje, intonacije, mimiku...npr. dodje iz vrtica pa kaze danas je teta stavila ruke isprod brade mislim da je bila zbog neceg zabrinuta, tako analizira i nas...i sad voljeli bi joj pomoci da ne bude tako osjetljiva na detalje
mea37 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2008., 10:17   #13
Quote:
mea37 kaže: Pogledaj post
npr. dodje iz vrtica pa kaze danas je teta stavila ruke isprod brade mislim da je bila zbog neceg zabrinuta, tako analizira i nas...i sad voljeli bi joj pomoci da ne bude tako osjetljiva na detalje
to je njezin nacin, nemojte joj pokusavati olaksati, da joj ne bi "podrezali krila", ali istina je..trebat ce ju usmjeravati, ne kao osobu vec kao dio zajednice. nas sustav slabo podnosi razlicitosti, pa ju prije ili kasnije tezi ukalupiti u prosjek, a to zna biti dosta zbunjujuce.

ja vjerujem da ce ona kad krene u skolu zapravo morati vise uciti, dijelom socijalne vjestine, a dijelom drugi sistem povezivanja podataka i ucenja, sto bi joj trebao biti izazov, a ne gnjavaza, samo ju na to treba pripremiti
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2008., 10:44   #14
moj brat je naučio čitati i pisati sa 2 i pol godine glagoljicu uglatu sa 4 god, sa dvije godine je znao sve zastave svijeta (neka djecu u toj dobi ni ne pričaju)...sa 6 mj. je stajao uz rub krevetića i pokazivao na telku skijaša i vikao Tomba (Alberto Tomba), kad je krenuo u prvi razred oš odmah su učiteljice dale prijedlog da preskoći razred (nije radi visine jer bi previše odskakao od drugih),
sad će biti maturant...dakle zadnji razred gimnazije, doista nikada nije učio doma i prošao sve do jednog razreda u oš i gimnaziji s odličnim uspjehom..nadam se da će tako biti i na faksu...(planira upisati pravo )...
profesori u školi su se uvijek čudili njegovim ogromnim znanjem iz povijesti i zemljopisa...stvarno zna puno podataka i to puno više nego što treba...ali njega je uvijek sve zanimalo...sa 3 godine su mu štiva bila tipa enciklopedija ...i još gledala sam ga jednom kad je pisao zadaću iz matematike, imao je mp3 na ušima i gledao tv...sve u isto vrijeme i to mu uopće ne predstavlja neki problem...
eto toliko...darovitu djecu stvarno ne treba sputavati u nicemu i treba ih podupirati
magaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2008., 10:47   #15
Quote:
putnica kaže: Pogledaj post
ja vjerujem da ce ona kad krene u skolu zapravo morati vise uciti, dijelom socijalne vjestine, a dijelom drugi sistem povezivanja podataka i ucenja, sto bi joj trebao biti izazov, a ne gnjavaza, samo ju na to treba pripremiti
putnice nisam te baš dobro shvatila.
što si mislila pod " više učiti"?
i što si mislila pod "drugi sistem povezivanja podataka i ucenja"?
cvijetić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2008., 13:10   #16
Quote:
cvijetić kaže: Pogledaj post
putnice nisam te baš dobro shvatila.
što si mislila pod " više učiti"?
i što si mislila pod "drugi sistem povezivanja podataka i ucenja"?
joj, cvjeticu, ja sam potpuni laik i mogu ti samo reci svoj utisak.

gledam sad godinu dana frendicinu malu. predivno stvorenje, njezna, draga, bistra, inteligentna, matematicar, a nadarena i za slikanje, sto je killer kombinacija

to dijete je imalo svoj sistem racunanja, mnozenja, koji ni ja ne kuzim (oni koji znaju shvatit ce o cemu se radi), istrazivala je galaksije i rimsku povijest od drugog razreda, dok su vrsnjaci bili na prelazenju preko ceste i stranama svijeta, ali kako nas obrazovni sustav ne podnosi dijete koje iz matematike napise samo rezultat, vec do njega treba doci postupkom koji mora biti za sve isti, a njoj je taj postupak bio nejasan ili dosadan, postupno je pocela zazirati od matematike...

to je jedan primjer.

mi ih obozavamo, bodrimo i podrzavamo u toj njihovoj razlicitosti, ali mislim da darovitu djecu treba ili pripremiti na to da prosiruju podlogu...ne znam, konkretno da se tablica mnozenja mora znati napamet, bez obzira sto je njihov sistem racunanja drugaciji, te ih usmjeriti da je to (vise pristupa istom problemu) dobro i korisno, ili ih potpuno podrzati u darovitosti upisom u predvidjene skole s individualnim pristupom.

ovoj maloj samopouzdanje je padalo protekom skolovanja, jer je bilo sve vise podrucja, a prelaskom u vise razrede i profesora koji su tezili tom ukalupljivanju, sto je rezultiralo i nekim padom ugleda u razredu (kad si cetiri godine odlikas, a onda u petom i setstom razredu pocnes padati, pojede te grupa iznad koje si bio po znanju, pa ste recimo bili ravnopravni, jer su oni u socijalnim vjestinama bili brzi i bolji)

prvo moram jos napomenuti da je darovito dijete izuzetan dar, ali i odgovornost. ja nisam bila spremna uhvatiti se s tim ozbiljno kad su moji bili prvoskolci i odbila sam tu mogucnost kad mi je bila ponudjena, pustila sam ih u rijeku i plivaju super, a ja se moram prestati zamarati jesam li im time sto uskratila. bruse mozak na drugim poljima, a bez opterecenja.

tak, to su moje impresije sa strane, voljela bih da se jave roditelji koji imaju darovitu djecu u visim razredima, da cujemo iz prve ruke
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2008., 22:45   #17
Znam ja jednog decka.. Hm.. Od skoro 40 god ...
Nevjerojatno inteligentan, zavrsio 2 ili 3 fakulteta (), mislim 3.. Od toga 2 tehnicke znanosti :MIG:..
Necu sada nabrajati primjere kako je on sve pametan, nego samo kako danas zivi..
Nije ozenjen, nema curu, macku, psa.. jako je sutljiv, plah,.. Radi u jednoj firmi nevjerojatno obican posao, cistu operativu.. koji je na nivou za srednju skolu (ako I srednju).
Ugl, svi se cude I svi ga zale.. .. On je, umjesto netko kome se treba diviti, zapravo cudak kojeg svi gledaju sa zaljenjem..
Neznam kako je doslo do toga, ali vjerujem da se desilo nekakvo krivo "poticanje" od okoline u mladosti

Edit: I da.. Svi ga nagovarali da promjeni posao, salje cv.. A njegov odgovor je da ne zeli, jer ovdje mu je ok I on je zadovoljan.. ..
__________________
U izradi
Leonee is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2008., 22:53   #18
ama bas nista AKO NECES ULOZIT U NJEGA

kupi mu sve sta pozeli... kad vidis da se nasao u necemu s kojih 16g... udri po tom... do se to sve preobrazi u profesionalne svrhe

a moze i topik? dal se isplati ulagat u djecu? mislim da da kad pokaz talent. ako ga zakocis netko drugi ce ga sotignut. i cemu cuvat kesicu prasicu? sve naravno pod uvjetom da se ima... ako se nema nema se
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2008., 23:15   #19
Quote:
mea37 kaže: Pogledaj post
Zanima me ima li tko od vas dijagnosticirano darovito dijete i kako se s tim nosi? Naime pročitala ja dosta literature o takvoj djeci i uvijek ispadne da takva iznimna djeca imaju probleme...Koje ima vaše? Možda slične mojemu...nesigurnost, eneureza, preosjetljivost...i kako mu pomažete?
Dijagnosticirano darovito dijete...jel to misliš na rješavanje testa inteligencije kod lokalnog pedijatra? Kak se to dijagnosticira i tko to dijagnosticira?
Ja mislim da znam hrpu DAROVITE djece.

Darovitost uopće ne treba za posljedicu imati probleme tipa ovih nabrojanih...no često je super probleme djeteta staviti pod okrilje darovitosti i iznimnosti.
__________________
Što želi propasti, treba pustiti da propadne.
Mag is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2008., 01:58   #20
darovito je?

nauči ga da prihvati činjenicu da su ljudi u prosjeku glupi, da pametni/inteligentni/kreativni/daroviti ne prolaze uvijek najbolje

time ćeš mu mnogo pomoći, jer će s tim činjenicama sudariti prije ili kasnije

govorim iz iskustva (više na pm, ako te zanima)
__________________
Wanna be your lover, lover
wanna be your lover, lover
loverboy
teniska loptica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:09.