Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.12.2009., 14:41   #21
Quote:
colbert kaže: Pogledaj post
Nekoliko je besmislica u ovome postu, pocevsi od ideje da je normalno da osoba pise na losem hrvatskom zato sto nema vremena za forum.

Hrvatsko drustvo, odnosno neki njegovi elementi mogli bi se okarakterizirati kao primitivni u nekim aspektima, ali "nase primitivno drustvo" izlizana je sintagma iz istog kosa kao i "samo na Balkanu". Po mom iskustvu, takve argumente rabe ozbiljno uglavnom osobe niskih intelektualnih dosega.

Sto se tice same Waldorfske skole, da si malo poguglala, nasla bi da je 2003. jedan forumas pokrenuo temu na podforumu Roditelji i djeca. A vidjela bi da postoji skola i u Rijeci. Dalje nisam trazila.

Mozda se varam, ali imam osjecaj da ne znas ni za skole Montessori, kojih takodjer ima u Hrvatskoj.
Uh, Colbert ovo je bilo vrlo snobish. Sad si ti sebe smjestila u tu kategoriju o kojoj si govorila.
lilaamrit is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 16:14   #22
Quote:
lilaamrit kaže: Pogledaj post
Uh, Colbert ovo je bilo vrlo snobish. Sad si ti sebe smjestila u tu kategoriju o kojoj si govorila.
Mislis, snobbish.
Snob sam jer trazim minimum suvislosti u komunikaciji. Ok.
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 16:38   #23
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
mogučnost
Da se i to dogodi!
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 17:47   #24
Quote:
wenus kaže: Pogledaj post
puno znam o štajneru i sve mi se to jako sviđa

jedino mislim da neše primitivno društvo nije spremno za takve škole
pa mislim da lagano moram brisati van


Sviđa ti se i ona njegova genijalna ideja da srce zapravo ne tjera krv, nego služi za usporavanje krvi (tj. krv tjera srce), koju i dan danas štajnerovci religiozno ponavljaju?

Pa, ako želiš društvo spremno za takve njuejđerske budalaštine, predlažem ti da odeš u Afriku, ili negdje u Zapadnu Europu, gdje čak i retardi imaju novca za privatne škole.

Uglavnom, dati dijete u ruke sektaškim njuejđerima... Osobno bih ga prije dao Crkvi, majkemi
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 17:50   #25
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Da se i to dogodi!
Užas! Tako mi i treba kad ne editiram post bar triput.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 17:54   #26
ja sam u srednjoj imao par kolegica koje su završile walfdorsku školu i nisu se baš snašle. jedna je napustila školu nakon 1. polugodišta kako bi uspjela završiti razred, a druga je svake godine bila na rubu popravnih/razrednih ispita. djelovale su dosta izgubljeno i neorganizirano, neozbiljno. ali takvi su i neki koji završe državne škole.
__________________
__________ disciplina kičme _____________ _uvijek imati na umu.
shosho is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 18:04   #27
Quote:
lilaamrit kaže: Pogledaj post
Zasto Didi? Pa, ako dozivljavaju ucenje kao igru, ne znaci da su ne ozbiljni i da bi morali zato prestajati igrati se. Djeca nisu ne ozbiljna, ali iz nekoga razloga mi ih ne ozbiljno shvacamo. I stvarno ne znam zasto je to tako? Mogu biti ne dovoljno spremna prihvatiti neke odgovornosti, obveze, ne dovoljno zrela za shvatiti neke drustvene odnose, ali ne ozbiljna?

Pa, sada ako cemo gledati tu "ozbiljnost" kroz waldorfsku skolu, mislim da je sve to relatvno. Mozda se tu vise radi na onom duhovnom, aspektu i stvaranju jace veze s samim sobom, pa i dobivanje bolje slike o sebi - sto opet razvija nase zelje, teznje ...a ove poticu na njihovo ispunjenje itd. Da bi se mozda moglo govoriti da ta skola razvija svijest o sebi, samopostovanju i samopouzdanju uz naravno, toleranciju.
Nijednom riječju nisam spomenula ozbiljnost niti smatram da je ozbiljnost suprotnost igri. Suprotno igri jest odgovornost za ono što radiš. Ako je sve samo igra i ako može biti ili ovako ili onako, to doduše uvelike oponaša život s njegovom nasumičnošću, ali ne pomaže puno u uklapanju u društvene tokove. A nisam govorila ni o djeci, nego o ljudima kojii su završili srednju školu i fakultet. U jednom se trenutku hoću-neću spavanje poslije ručka neminovno sukobljava s obaveznim svakodnevnim odlaskom na posao.

Uostalom, kad smo već kod tog primjera, i moju su generaciju tjerali poslije ručka na spavanje: naša se igra sastojala u tome da to ili izbjegnemo ili da umjesto spavanja radimo nešto drugo - pričamo, čitamo, no nitko ne može reći da na taj način nismo razvijali kreativnost.

I da, po mojem je mišljenju bolje doživljavati igru kao učenje ili mogućnost za učenje nego učenje kao igru.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 18:15   #28
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Nijednom riječju nisam spomenula ozbiljnost niti smatram da je ozbiljnost suprotnost igri. Suprotno igri jest odgovornost za ono što radiš. Ako je sve samo igra i ako može biti ili ovako ili onako, to doduše uvelike oponaša život s njegovom nasumičnošću, ali ne pomaže puno u uklapanju u društvene tokove. A nisam govorila ni o djeci, nego o ljudima kojii su završili srednju školu i fakultet. U jednom se trenutku hoću-neću spavanje poslije ručka neminovno sukobljava s obaveznim svakodnevnim odlaskom na posao.

Uostalom, kad smo već kod tog primjera, i moju su generaciju tjerali poslije ručka na spavanje: naša se igra sastojala u tome da to ili izbjegnemo ili da umjesto spavanja radimo nešto drugo - pričamo, čitamo, no nitko ne može reći da na taj način nismo razvijali kreativnost.

I da, po mojem je mišljenju bolje doživljavati igru kao učenje ili mogućnost za učenje nego učenje kao igru.
totalno potpisujem
Keya is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 20:55   #29
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Nijednom riječju nisam spomenula ozbiljnost niti smatram da je ozbiljnost suprotnost igri. Suprotno igri jest odgovornost za ono što radiš. Ako je sve samo igra i ako može biti ili ovako ili onako, to doduše uvelike oponaša život s njegovom nasumičnošću, ali ne pomaže puno u uklapanju u društvene tokove. A nisam govorila ni o djeci, nego o ljudima kojii su završili srednju školu i fakultet. U jednom se trenutku hoću-neću spavanje poslije ručka neminovno sukobljava s obaveznim svakodnevnim odlaskom na posao.

Uostalom, kad smo već kod tog primjera, i moju su generaciju tjerali poslije ručka na spavanje: naša se igra sastojala u tome da to ili izbjegnemo ili da umjesto spavanja radimo nešto drugo - pričamo, čitamo, no nitko ne može reći da na taj način nismo razvijali kreativnost.

I da, po mojem je mišljenju bolje doživljavati igru kao učenje ili mogućnost za učenje nego učenje kao igru.
Eh...

Didi, nisam prosudjivala sto je bolje. Ono je bilo samo vidjenje sto bi ta skola mogla razviti kod djece. Nisam niti ja spominjala spavanje.

Osim toga mozda bi razvila jos vise kreativnost. Tko zna, tko zna...


Ucenje i igra - to su sinonimi.

Zadnje uređivanje lilaamrit : 01.12.2009. at 21:02.
lilaamrit is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 21:03   #30
Nisam previše upućena, ne mogu linkovima potkrijepiti ono što govorim , ali pričali su mi na faksu kad se o tome pričalo da ta djeca postižu čak i bolje rezultate kasnije nego djeca koja idu u obične škole.

Što se neodgovornosti tiče, mislim da nije škola jedina koja je zaslužna za razvijanje toga, nego i roditelji i njihova uključenost u takav razvoj djeteta. Kako su mi rekli, roditelji su više uključeni kad im dijete ide u takvu školu (a kako i ne bi s obzirom na novce koje daju za to ), a to je ono što je bitnije, po meni, za uspješno školovanje djeteta.
Nije ni svako dijete za takvo nešto. Mislim da bi neka djeca jako profitirala od toga pa je i dobro da postoji nešto poput toga.
fat slut is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 21:26   #31
Quote:
lilaamrit kaže: Pogledaj post
Eh...

Didi, nisam prosudjivala sto je bolje. Ono je bilo samo vidjenje sto bi ta skola mogla razviti kod djece. Nisam niti ja spominjala spavanje.
Ja sam prosuđivala. Ja sam spominjala spavanje. O tome što bi ta i takva škola mogla razviti kod djece volim govoriti konkretno, a ne filozofski. I nije riječ o tome jesam li u pravu ja ili ti ili netko treći, nego o tome da razgovaramo konkretno, s konkretnim primjerima.

Quote:
Osim toga mozda bi razvila jos vise kreativnost. Tko zna, tko zna...
Dopusti da te podsjetim na jednu situaciju iz školskih klupa: slobodni sastavak iz hrvatskog. Školska zadaća, svi gunđaju i cvile kad dobiju temu, ajme, što će s tim, kako je to glupo, a onda jednog dana dođe profa i kaže im pišite što hoćete. Svi se zblenu, nema ideja. Kreativnost se ne rađa ni iz čega, mora se postavljati u odnos prema nečemu, u praznom se prostoru teško snaći, trebaju nam orijentiri, čak i kad... reći ću "ostarimo", a ne "odrastemo". Ako smo sami sebi jedini orijentir, početak i kraj, kako možemo postojati u zajednici? Ili, još bolje, kako uopće može postojati zajednica koja se sastoji od samih individua?

Quote:
Ucenje i igra - to su sinonimi.
Nisi ih tako upotrijebila. Vjerojatno zato što ipak nisu.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 21:28   #32
Quote:
fat slut kaže: Pogledaj post
Kako su mi rekli, roditelji su više uključeni kad im dijete ide u takvu školu (a kako i ne bi s obzirom na novce koje daju za to ), a to je ono što je bitnije, po meni, za uspješno školovanje djeteta.
Ako je to jedini ili bar glavni razlog, rješenje je jednostavno: ukinimo besplatno školovanje.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 21:57   #33
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Ja sam prosuđivala. Ja sam spominjala spavanje. O tome što bi ta i takva škola mogla razviti kod djece volim govoriti konkretno, a ne filozofski. I nije riječ o tome jesam li u pravu ja ili ti ili netko treći, nego o tome da razgovaramo konkretno, s konkretnim primjerima.
Pa, nekako mi o tom spavanju malo bezveze pricati, pogotovo kad ne znam o njemu koliko i sta, a nisi niti ti to napisala.

Quote:
Dopusti da te podsjetim na jednu situaciju iz školskih klupa: slobodni sastavak iz hrvatskog. Školska zadaća, svi gunđaju i cvile kad dobiju temu, ajme, što će s tim, kako je to glupo, a onda jednog dana dođe profa i kaže im pišite što hoćete. Svi se zblenu, nema ideja. Kreativnost se ne rađa ni iz čega, mora se postavljati u odnos prema nečemu, u praznom se prostoru teško snaći, trebaju nam orijentiri, čak i kad... reći ću "ostarimo", a ne "odrastemo". Ako smo sami sebi jedini orijentir, početak i kraj, kako možemo postojati u zajednici? Ili, još bolje, kako uopće može postojati zajednica koja se sastoji od samih individua?
Kreativnost mozes naci na svakom koraku. Druga je stvar sustavno razvijanje u nekom polju. Jos nisam upoznala covjeka koji nije negdje kreativan. Stvar je u razvoju tih potencijala. Sto redovne skole malo poticu. Citam da si se i ti s tim slozila. Ne mogu govoriti o Waldrofskim ucenicima, ali mogu pokusati shvatiti samu koncepciju skole. Praksa je drugo i vjerujem da se same te waldorfske skole razlikuju po kvaliteti, kao i ove regularne. Drustvo smo razlika i vjerujem da roditelji upisuju djecu u takve skole po vlastitom nahodjenju zivota, koji ne mora biti nuzno losiji i bolji od obitelji koje upisuju djecu u regularne skole. Samo drugaciji.

Sto se tice ovoga drugoga dijela, mislim da je suvisno ga komentirati. Ta djeca nisu izolirana, odrastaju u zapadnjackim strukturama, tako da ih iskljucivo gledam kao bogatsvo raznolikosti i potencijal da mozda mozemo od njih i nesto novo nauciti sto bi nam olaksalo zivote. Niti jedna individua tj. individualac u zapadnjackom sistemu nije iskljucen iz drustva, niti se tako lako iz njega moze iskljuciti. A ako je asocijalan, to je i tako neki drugi dio price.


Quote:
Nisi ih tako upotrijebila. Vjerojatno zato što ipak nisu.
Oh, jesam.

Zadnje uređivanje lilaamrit : 01.12.2009. at 22:02.
lilaamrit is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 22:32   #34
Nemam nekog sustavnog iskustva s waldorfskom pedagogijom. Nešto smo malo, ali zaista malo, o tome govorili na faksu (studij psihologije, kolegij školska psihologija) i sjećam se da sam bio prilično skeptičan prema tome.

Prošle godina je u literarnu radionicu koju vodim pri Gradskoj knjižnici došao učenik koji polazi waldorfsku. Nije se dugo zadržao, ali u tom periodu u kojem je dolazio primjetilo se da se nikako ne uspijeva uklopiti u grupu

To je pojedinačni slučaj pa ne mogu na osnovu njega generalizirati, ali volio bih upoznati više polaznika jer me baš zanima kako funkcioniraju u "stvarnom svijetu".
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 22:47   #35
Ja znam osobno tri slučaja iz moje okoline -- moji kolege i poznanici čija su djeca polazila te alternativne škole. Sva tri su završila skoro katastrofalno i bilo je potrebno potrošiti godinu-dvije truda i dosta novca na vanškolske instrukcije da se ta djeca uspiju uključiti u daljnje normalno školovanje. Ti roditelji (u sva tri slučaja) misle da su takve škole doslovno zločin prema djeci, jer ih pripremaju za život u zemlji Nedođiji, a ne u stvarnom svijetu.

Uloga škole nije da bude ugodna. Uloga škole je da djecu pripremi za život. Alternativne škole to ne rade. One djecu nastoje učiniti sretnima. I ostave ih bez ikakvog alata kojim bi djeca tu svoju sreću nekako uspjela ostvariti i dalje, u 'stvarnom' životu, kad odu iz tog staklenog zvona specijalne škole. Čim se djeca maknu iz te umjetne atmosfere, lažna 'sreća' naglo ishlapi. I djeca se nađu u stvarnim govnima.

Zanimala bi me statistika uspjeha prolaska te djece kroz ostatak obrazovnog sustava. Postoji li tako nešto?
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 23:08   #36
Ima nekih podataka na wikipediji.

A 2008 report by the Cambridge-based Primary Review found that Steiner/Waldorf schools achieved superior academic results to English state schools.

U.S. Waldorf pupils' SAT scores have usually come above the national average, especially on verbal measures.

Studies comparing students' performance on college-entrance examinations in Germany found that as a group, Waldorf graduates passed the exam at double to triple the rate of students graduating from the state education system.
fat slut is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 23:15   #37
Imala sam i ja ovakvu temu samo nije baš zaživjela
Prijateljica, koja je već više od godine dana tamo, je jako zadovoljna djecom, roditeljima i svime IKAD. Ali, kao što rekoh, svaki cigo svoga konja hvali...
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 23:15   #38
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Uloga škole nije da bude ugodna. Uloga škole je da djecu pripremi za život. Alternativne škole to ne rade. One djecu nastoje učiniti sretnima. I ostave ih bez ikakvog alata kojim bi djeca tu svoju sreću nekako uspjela ostvariti i dalje, u 'stvarnom' životu, kad odu iz tog staklenog zvona specijalne škole. Čim se djeca maknu iz te umjetne atmosfere, lažna 'sreća' naglo ishlapi. I djeca se nađu u stvarnim govnima.
Em, jos ti samo prut fali.

Prije bih rekla da te skole nisu za Hrvasku.
Skola treba biti udobna. To sto mi nismo na to navikli i ne mozemo imati percepciju da ih pravilno inkorporiramo u drustvo, ne znaci da su lose. Ne bi se u krajnjoj lijiji tako i rasirile po trzistu. A ima ih, nisu rijetke.

Quote:
Zanimala bi me statistika uspjeha prolaska te djece kroz ostatak obrazovnog sustava. Postoji li tako nešto?
Jesi li mislio izrazeno u postocim i u usporedbi s djecom iz regularnih skola? U Hrvatskoj ili Europi?
lilaamrit is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 23:18   #39
Quote:
fat slut kaže: Pogledaj post
Ima nekih podataka na wikipediji.

A 2008 report by the Cambridge-based Primary Review found that Steiner/Waldorf schools achieved superior academic results to English state schools.

U.S. Waldorf pupils' SAT scores have usually come above the national average, especially on verbal measures.

Studies comparing students' performance on college-entrance examinations in Germany found that as a group, Waldorf graduates passed the exam at double to triple the rate of students graduating from the state education system.
Zvuči dobro, ali se protivi onome što sam čuo i vidio i iskusio u 'real life'. Na Wikipediji je to postavio neki zagovaratelj. Pogledaj malo tu stranicu -- to nije kritički prikaz i analiza nego praktički reklama. Ni najmanju sitnicu ne navode kao moguću sumnju u taj sustav osim problema s vakcinacijom.

Više bi me zanimao nekakav nezavisni izvor.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 23:21   #40
Quote:
lilaamrit kaže: Pogledaj post
Em, jos ti samo prut fali.

Prije bih rekla da te skole nisu za Hrvasku.
Skola treba biti udobna. To sto mi nismo na to navikli i ne mozemo imati percepciju da ih pravilno inkorporiramo u drustvo, ne znaci da su lose. Ne bi se u krajnjoj lijiji tako i rasirile po trzistu. A ima ih, nisu rijetke.
Lila, raširile su se i Kabala i Scijentologija. Ne znači da je to dobro.

Nije uloga društva da se prilagodi školi nego škole da djecu pripremi za društvo. Ja želim da moje dijete iz škole izađe spremno za slijedeću školu. Ova djeca mi se ne čine spremna. I volio bih zato vidjeti praktične rezultate. Oni koje sam osobno vidio bili su katastrofalni.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:43.