Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci

Kućni ljubimci Za vlasnike pasa, mačaka i ostalih životinjica dragih
Podforumi: Zdravlje kućnih ljubimaca, Psi, Mačke, Udomljavanje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2013., 21:07   #61
Quote:
Kirita kaže: Pogledaj post
E pa yopa, kako ti znaš kakav ja zrak imam doma kod mene je uvik bar malo otvoreno, bez obzira na temperaturu vani.

Vidiš, ja sam uvjerena da je pas najsretniji kad spava kod ljudi (ne mislim na krevet nego na prostor), a ne sam pa makar vani imao zrak sa listićima zlata od kojeg ljudi postaju jednorozi i od kojeg udovi ponovo rastu. Osim ako imaš više pasa pa si rade društvo.

Pas je biće čopora. Biti sam nikako nije bolje pa makar i na "zraku".

Mada, jednog dana ću imat veeeliko dvorište, ali pas će i dalje biti sa mnom unutra
Nisam baš siguran da pas sam zna odlučiti što je bolje za njega.Ja još uvjek mislim da su ovi uvjeti i stanište puno prirodniji za psa a mislim da većina misli tako.
Ja mislim da su ovo odlični uvjeti za mog psa ustvari siguran sam u to jer je pas u prirodi a tamo je i nekad bio.
yopa1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2013., 21:17   #62
Ponešto ovisi i o psu, pred nešto više od 20 g htjela sam tornjaka, gospođa mi je rekla da taj pas voli biti vani, voli čuvati.
Tada nije bilo previše informacija koje sada mogu dobiti pa sam nabavila sve što se može pročitati i odlučila se za labradora.
Sin mi je imao 13 g pravi pogodak jer se on mogao baviti s njim a to što je želio biti s nama i to uvijek bez obzira gdje smo mi bilo mi je baš ono što sam htjela.
Kada smo ga nabavili bilo je ljeto i vrat su bila uvijek otvorena, zatim je bio u kući na hodniku a vani je imao lijepu kućicu obloženu toplim dekama i mačke koje su odlazile spavati k njemu.
Par puta smo se probudili poslije 12 sati u noći jer nam je netko zvonio na vrata, međutim kako nikoga nije bilo shvatili smo da to pas zvoni na vrata jer je uvijek kada smo otvorili vrata "šmugnuo" unutra.
Od tada je stalno bio u kući, preko dana vani ako je bilo sunce ali sa pristupom u kuću kada poželi odnosno kada zalaje i pozove da mu otvorimo.

Ako pas sam izabere da želi biti vani neka bude međutim uvijek treba postojati mogućnost da može ući u kuću ako to sam želi.

Kako je gore rečeno 90% pasa je na zraku vezani nerijetko nekim špagom od 2 m nerijetko i nekim lancem i to je stvarnost držanja pasa kod nas.

Nisam za psa na mom krevetu niti na kauču ali mora imati svoj ležaj ili fotelju koja je samo njegova.

Pas kojega imam sada (mix labrador i još nešto) ima ležaj u boravku, ležaj u hodniku i ležaj na katu jer kada odemo spavati mora biti pred ulazom u sobu.
Soba nije zaključana ali ne ulazi već čeka da se dignemo i da izađe obaviti što treba i da dobije hranu.
Bubinjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 00:49   #63
Quote:
yopa1 kaže: Pogledaj post
Ja koda pričam kineski pa me nitko ne razumje.:rofl
Reagirala sam zbog ovoga:
Quote:
yopa1 kaže: Pogledaj post
Pas nema drugog izbora nego onako kako mu je vlasnik zacrtao da živi,jer nemože on prošetat ili trčati ako je zatvoren u stanu.

Moj pas to može i u tom je ta prednost a kod njih nedostatak,samo što neki misle da to i nije neki nedostatak.Kao što rekoh pas se mora prilagodit na sve jer mu nema druge.
Kineski ili ne,dobila sam utisak da mislis da ljudi koji zive u stanu ne smatraju da bi bilo bolje da zive na nekom velikom imanju. A to zapravo ne ovisi o njima i njihovim zeljama,nego o mogucnostima. Stoga mi je pomalo bespredmetno razglabati o tome sto je idealno,jer idealno i ne postoji

Vecina ti je ljudi tu reklo da je dvoriste definitivno prednost,ali sto da rade oni koji ga nemaju? Da sjede i citaju ovu temu i placu od muke? Mislim,koja je poanta?

A ja cu ti reci da uradis eksperiment sa svojim psom,pa da ga pustis u kucu svaki put kad bi on rado usao unutra,pa stopaj koliko bi vremena on volio provesti vani,a koliko unutra. To bi ti moglo mozda reci sto bi bilo idealno za tvog psa
Twinkle T is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 05:58   #64
Quote:
yopa1 kaže: Pogledaj post
Nisam baš siguran da pas sam zna odlučiti što je bolje za njega.Ja još uvjek mislim da su ovi uvjeti i stanište puno prirodniji za psa a mislim da većina misli tako.
Ja mislim da su ovo odlični uvjeti za mog psa ustvari siguran sam u to jer je pas u prirodi a tamo je i nekad bio.
Ja i dalje mislim da je psu najdraže uz svog čovjeka, di god bio.

No, stalno zaboravim reć: naravno da zavisi di imaš kuću, kakva je ograda i kakvi su ljudi okolo, ali ja ne bi psa ostavljala nikad samog u dvorištu.

Mogu ga dica dražit, gađat, bacat hranu i štajaznam šta sve ne. Pred godinu dana su mi stricu dva psa odjednom otrovana (na dvorištu sami, usred bijela dana).

A sad petarde? Pa da mi neko baci petardu pasu u dvorište.

Jok. Meni čuvar imanja ne treba.
__________________
Sapere aude.
Quirita is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 09:02   #65
Kako su neki dosad rekli mislim da to najvise ovisi o pasmini.Ne mozemo govoriti o istim uvjetima za drznje pekinezera i sarplaninca.
Takoder unutar pasmine psi se karakterno razlikuju neki ce htjeti boraviti u kuci vise neki manje,ali moj osobni stav je da nije bas odgovorno od ljudi koji zive u centru grada i nabavljaju psa tipa sarplaninac,srednjeazijski ovcar,pa cak i tornjak.takvi psi imaju drugacije potrebe,u skladu s njihovom pasminom i mislim da ih nebi trebali prilagodavati nama bas u tolikom smislu.sumnjam da puno ljudi koji nabave takvog psa u centru grada ima vremena tog istog psa svaki dan odvesti na sljeme,nasip,livadu itd itd.(naravno ima iznimaka)tako zapravo osudimo psa na takav zivot i cijeli zivot se tjesimo kako je tom psu super i odlicno u 60 kvadrata jer nije na lancu i ima hranu uz ljude je i na toplom.
mislim da bi mi kao svjesni trebali razmisliti malo vise prije nabavka odredene pasmine i ne ga nabaviti jer je lijepi veliki i flafasti,nego mozda nabaviti neku drugaciju pasminu koja nam izgledom mozda i nije No.1 ali kojoj ce takav nacin zivota puno bolje odgovarati.
Isto tako ljudi koji imaju male pse koji bas nisu predvideni za drzanje vani pa ih se stavlja u dvoriste,ni to ne mislim da je u redu.
laanicaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 10:30   #66
Quote:
laanicaa kaže: Pogledaj post
Kako su neki dosad rekli mislim da to najvise ovisi o pasmini.Ne mozemo govoriti o istim uvjetima za drznje pekinezera i sarplaninca.
Takoder unutar pasmine psi se karakterno razlikuju neki ce htjeti boraviti u kuci vise neki manje,ali moj osobni stav je da nije bas odgovorno od ljudi koji zive u centru grada i nabavljaju psa tipa sarplaninac,srednjeazijski ovcar,pa cak i tornjak.takvi psi imaju drugacije potrebe,u skladu s njihovom pasminom i mislim da ih nebi trebali prilagodavati nama bas u tolikom smislu.sumnjam da puno ljudi koji nabave takvog psa u centru grada ima vremena tog istog psa svaki dan odvesti na sljeme,nasip,livadu itd itd.(naravno ima iznimaka)tako zapravo osudimo psa na takav zivot i cijeli zivot se tjesimo kako je tom psu super i odlicno u 60 kvadrata jer nije na lancu i ima hranu uz ljude je i na toplom.
mislim da bi mi kao svjesni trebali razmisliti malo vise prije nabavka odredene pasmine i ne ga nabaviti jer je lijepi veliki i flafasti,nego mozda nabaviti neku drugaciju pasminu koja nam izgledom mozda i nije No.1 ali kojoj ce takav nacin zivota puno bolje odgovarati.
Isto tako ljudi koji imaju male pse koji bas nisu predvideni za drzanje vani pa ih se stavlja u dvoriste,ni to ne mislim da je u redu.
S ovim se potpuno slažem.
Izabrati psa prema načinu života tako da budu oba zadovoljni.
Bubinjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 10:56   #67
Naravno da ovisi o pasmini, yopa kaze da mu je pas dlake slican malamutu. Naravno da moze i voli biti po hladnom vani. Moje ne mogu. Da jos dodam probleme na proljece s tezim alergijama na trave i jos dosta toga,takodjer na jesen, uz alergije Alba ima problema s osjetljivom kozom i najgore doba joj je zima zbog pucanja koze i cestih rana. Objema je zajednicko sto im je hladno po zimi. Btw.oduvijek smatram da se kvaliteta pseceg zivota ne mjeri samo ovim pitanjem,to je samo dio. Tu ulaze briga kad je pas bolestan, kvalitetna ishrana a cesto i prilagodjena jer puno pasa ima intoleranciju na nesto,pa odgoj i mentalni rad sa psom od skola za pse do rad sami da pas uci cesto nekaj novoga itd... Da li je pas u dvoristu je samo dio cjeloukupne brige za dobrobit,a recimo u slucaju moje alergicarke bi ja njoj radila upravo lose da ju tjeram u odredjena doba godine da bude dugo u prirodi. Tako da je ovo pitanje dosta sire od samo stan ili dvoriste.
afra is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 16:27   #68
Quote:
Twinkle T kaže: Pogledaj post
Reagirala sam zbog ovoga:


Kineski ili ne,dobila sam utisak da mislis da ljudi koji zive u stanu ne smatraju da bi bilo bolje da zive na nekom velikom imanju. A to zapravo ne ovisi o njima i njihovim zeljama,nego o mogucnostima. Stoga mi je pomalo bespredmetno razglabati o tome sto je idealno,jer idealno i ne postoji

Vecina ti je ljudi tu reklo da je dvoriste definitivno prednost,ali sto da rade oni koji ga nemaju? Da sjede i citaju ovu temu i placu od muke? Mislim,koja je poanta?

A ja cu ti reci da uradis eksperiment sa svojim psom,pa da ga pustis u kucu svaki put kad bi on rado usao unutra,pa stopaj koliko bi vremena on volio provesti vani,a koliko unutra. To bi ti moglo mozda reci sto bi bilo idealno za tvog psa
Bile to želje ili mogućnosti nije ni bitno nego je bitno da ljudi shvate da je za psa zdravija,idealnija,prirodnije:livada,šuma nego beton,asvalt.Ali svatko ima pravo na svoje mišljenje i odabir.

E neću baš o tom dvorištu.
Većina vas ima brzi internet ali eto ja nemam i mislim da vam to i nije neka prednost.Šalim se,naravno da je prednost ali eto ja priznajem i čekam bolja vremena kad ću i ja imat tu mogučnost.

Ovo što se tiče eksperimenta,nisam baš siguran jer kad bi mu stavio vani pola kile mesa a otvorio mu vrata da ide u toplu kuću,mislim da bi meso izabrao.
Moj pas voli zaletit u kuću jer zna da će se ogrebat za neki zalogajčić i ostane se izležavat ali ne predugo jer čim iziđe van već na nešto laje i čuje druge pse i puno je razigraniji.
Ovako samo leži u kući i ...
yopa1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 16:51   #69
Yopa, ne znam koliko si pasa imao u životu i s koliko si njih došao u kontakt, u tom smislu da si imao prilike promatrati njihovo ponašanje, ali nekako mi se čini - ispravi me ako mi je dojam pogrešan - da sve svodiš na uvjete u kojima živi tvoj pas i te uvjete apriori postavljaš, ako već ne kao idealne, a ono bar kao bolje od bilo kakvih drugih.

Definitivno se slažem da je za svakoga, bio u pitanju pas ili čovjek, bolje živjeti na svježem zraku, nego u gradskom smogu. No, dodala bih da svi, i psi i ljudi, imamo dvije strane - psihičku i fizičku. Kod pasa psihičko zovemo mentalnim, ali to je već stvar terminologije. Obje strane moraju biti zadovoljene da bi čovjek i/ili pas bili sretni, zadovoljni i zdravi. Ova psihička / mentalna strana prečesto se zaboravlja.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 16:54   #70
Quote:
laanicaa kaže: Pogledaj post
Isto tako ljudi koji imaju male pse koji bas nisu predvideni za drzanje vani pa ih se stavlja u dvoriste,ni to ne mislim da je u redu.
S ovim se ja nebi složio.Govoriš kao da su psi malih pasmina neki električni aparati pa nesmije bit na vani zbog vlage.
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
- da sve svodiš na uvjete u kojima živi tvoj pas i te uvjete apriori postavljaš, ako već ne kao idealne, a ono bar kao bolje od bilo kakvih drugih.

Definitivno se slažem da je za svakoga, bio u pitanju pas ili čovjek, bolje živjeti na svježem zraku, nego u gradskom smogu.
Ja mislim da si sama dala odgovor na pitanje.

Ja samo navodim svoj primjer i primjer svog psa i iznosim svoje mišljenje pa ako netko misli da nisam u pravu neka slobodno reče.
Ja mislim da su još neki forumaši iznosili primjere svoih pasa i oko nekih stvari se slažemo a oko nekih ne,a bože moj.

Edit:
Ovo o idealnim uvjetima sam mislio naravno na mjesto gdje živi moj pas ali ne uspoređujem to sa nikim drugim,naravno.Ja i pas smo tu gdje jesmo spletom okolnosti.

Zadnje uređivanje yopa1 : 10.12.2013. at 18:11.
yopa1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 21:29   #71
Quote:
afra kaže: Pogledaj post
Naravno da ovisi o pasmini, yopa kaze da mu je pas dlake slican malamutu. Naravno da moze i voli biti po hladnom vani.
Nisam rekao tako nego ovako ali nema veze.
"Moj nije malamut ali je stvoren za zimu i hladnoću"
yopa1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 21:36   #72
Ma nema beda, kuzi se kaj smo htjeli reci.
afra is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2013., 00:59   #73
Quote:
Kirita kaže: Pogledaj post
No, stalno zaboravim reć: naravno da zavisi di imaš kuću, kakva je ograda i kakvi su ljudi okolo, ali ja ne bi psa ostavljala nikad samog u dvorištu.

Mogu ga dica dražit, gađat, bacat hranu i štajaznam šta sve ne. Pred godinu dana su mi stricu dva psa odjednom otrovana (na dvorištu sami, usred bijela dana).

A sad petarde? Pa da mi neko baci petardu pasu u dvorište.
Dobro si rekla,ljudi i okruženje u kojem se pas nalazi.
Iskreno ja nemam takvih problema ni sa djecom niti sa petardama tako da neznam što bih rekao po tom pitanju.
Ja imam ponekad problem sa lovcima koji love ove neke ptice pa znaju pucat u blizini kuća a mom se psu to baš i ne sviđa ali kad je samnom onda nema straha.
yopa1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2013., 04:13   #74
Quote:
yopa1 kaže: Pogledaj post
Bile to želje ili mogućnosti nije ni bitno nego je bitno da ljudi shvate da je za psa zdravija,idealnija,prirodnije:livada,šuma nego beton,asvalt.Ali svatko ima pravo na svoje mišljenje i odabir.
Ama prijatelju,ja opet o zabama a ti o babama Nisi ti mene razumio mozda. Nisam jos vidjela komentar u kojem je neko rekao da imati kucu sa dvoristem nije prednost u odnosu na stan. Ja sam ti isto posteno rekla da bih radije zivjela na selu,nego u gradu. Znaci apsolvirali smo to da vecina nas misli da je bolja opcija i za ljude i za pse da imaju dvoriste ili ogradjeno imanje u odnosu na neki balkoncic u stanu kao jedinu ''prirodu'' u svom stambenom prostoru.
I sad ti tu velis svako ima misljenje i odabir... Eh,ali nema svako kreditnu sposobnost da zamijeni stan u gradu za kucu sa okucnicom na selu.
I sad te ja opet pitam:da li to znaci da ljudi,koji ne zive po tvojim idealima,mozda ne treba da imaju pse? Ili mozda da,ako ih vec imaju u takvim uvjetima,treba da sjedu i placu nad ovom temom jer su shvatili da zivot u stanu ima nedostatke kako za pse,tako i za njih? Ako ti je odgovor negativan na ova pitanja,onda da te jos pitam sto pokusavamo dokazati ovom temom? Ja strasno volim da dokazujem ljudima stvari,ali ovdje se iskreno nemam za sto uhvatiti niti ti nudis neku debatu

Sto bi rekao Djuro u malim kucnim carolijama ''za evi eksperiment nam ne treba meso,tako da moremo oma da ga bachimo''(sorry,nemam kvacice na tipkovnici,pa cu ovako). Nit mu treba meso vani,niti zalogajcic u kuci. Pusti ga svaki put kad zeli unutra,pusti ga da se popne do tebe na kauc i gleda tv s tobom dok ga ceskas,pa vidi za koliko ce mu dotuzit i da li ce prestati ulaziti u kucu ili ce traziti vise vremena da provede unutra. Ja ne bih davala pretpostavke na to,posto nisam vidovita,ali ce moguce tebi to pokazati sto tvoj pas smatra boljom opcijom za njega,tj. sto je njemu idealno.

Sve ostalo sto mi smatramo idealnim su samo nase percepcije i sudovi doneseni na osnovu onoga sto mi mislimo. Pa tako niti jedna opcija ne mora biti idealna,jer mi nismo psi i ne znamo o cemu psi sanjaju
Twinkle T is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2013., 08:30   #75
Ono kaj ja mogu reci da mojim psima je bitna blizina ljudi odnosno mene i mog dragog, nekog tko nam dode u goste, jer on obavezno svi se naguraju pored nas i tada su najsretniji.
Dok smo bili u kuci prije kojih mjesec dana imali su dakle ogromno dvoriste jedino su bili u njemu kada smo mi bili uz njih cim bi se netko od nas dvoje pobro u kucu odmah su se instalirali pred vratima od kuce i provaljivali unutra. Istina oni su svi od malena naucni da su kucni psi, mozda bi bilo drugacije da nisu.
Velika je prednost imati dovriste, pogotovo sto ih ja imam vise pa ih je lakse kontrolirat u dvoristu, mogu se izdivljat bez da pazis oce ti koji pas dojuriti ili sl. ali nakon svega toga oni udu u kucu skoce na krevet i spavaju
__________________
~Sto nitko ne smije da te zamjeni, sto nitko ne moze da te zamjeni~ MEDO 10.10.1999-11.11.2011 ~ REA 08.06.2009-16.06.2017 ~ MO 23.04.2010-01.01.2020 ~ .... Sometimes it's hard to follow your heart ....
masha01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2013., 09:56   #76
Quote:
yopa1 kaže: Pogledaj post
Ja mislim da si sama dala odgovor na pitanje.
Pa baš i nisam. Naime, uopće nisam postavila pitanje, nego sam konstatirala da je cijela tema pogrešno postavljena.

Quote:
Ja samo navodim svoj primjer i primjer svog psa i iznosim svoje mišljenje pa ako netko misli da nisam u pravu neka slobodno reče.
Evo, na ovo sam mislila: ne vidim što se ima raspravljati o nečijem posebnom primjeru. Čini mi se uputnijim razgovarati o nekom općem i/ili zajedničkom pitanju.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2013., 11:14   #77
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Evo, na ovo sam mislila: ne vidim što se ima raspravljati o nečijem posebnom primjeru. Čini mi se uputnijim razgovarati o nekom općem i/ili zajedničkom pitanju.
Postoji li opće/zajedničko pitanje?

Postoje neki psi koji su za dvorište (da su stalno vani, na to mislim), a postoje neki koji nisu. Recimo, kako imam samojeda sretala sam ljude koji ih imaju u kući, a i oni koji ih imaju samo na dvorištu.

Samojedi su JAKO JAKO JAKO nesretni kad nisu uz gazdu, eto to je moje iskustvo. Ima jedna žena koja ima samojedicu i veeeeeliko dvorište kojem ona stalno ima pristup i gle čuda, samojed je stalno u kući, odnosno tamo gdje su oni. Ode van kad hoće, popiškit se, ali je s njima.

Gledam samojede po dvorištima same. Jadni su, vidi im se u očima. Da, vidi im se, ja to vidim jer imam samojeda i taj pas ima poseban pogled kad je nesretan.

Naše dvorište nije neko, tek od nedavno kak spada ograđeno. Ak je pustim van, gledat će di sam ja, uzet si štap i počet ga jest ili kopat rupe jer joj je dosadno. Onda je pozovem u kuću i spava pored mene.

Dakle: da je sve SAVRŠENO I IDEALNO ja bih živjela isto u kući s velikim dvorištem i često bismo i ona i ja bile vani, a u tom SAVRŠENOM STANJU ja ili ne bih radila ili bih radila od doma. Mom psu konkretno, toj pasmini, mjesto je uz gazdu, bio on vani ili unutra. Meni je moja dokazala nekoliko puta da je to vani ne zanima ako nema mene.
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2013., 11:26   #78
Postoje kombinacije - pas je na friškom zraku cijele dane sam ili pak dok je vlasnik sa njime, pa pas je na friškom zraku dok je u dužim šetnjama i istražuje nove mirise i sreće druge ljude i pse ili je čuvar nekog imanja i po cijele dane opet sam.

Za moje pse nije bolje da budu na zraku ako su u dvorištu bez ljudi.
Jako su vezani na ljude i ne podnose biti same.
Unutra ili vani.
Jednoj od nervoze proradi kronični gastritis a druga ima od malena napadaje panike i samooozljeđivanje koliko ne može ostajati nigdje sama. Nebitno vani ili unutra.

S druge strane, biti će jako sretne na istom tom friškom zraku bilo u našem dvorištu bilo u dugim šetnjama ako su s ljudima u tom procesu.
I onda im taj friški zrak i priroda čini dobro, uživaju, udišu svježi zrak, trčakaraju, baš uživancija.
Dapače, zato sam i preselila u kuću s dvorištem od nedavno da bi i one imale benefit od svega toga.
Ali uvijek uz preduvjet da nisu same.
Tako da često postoji taj "ali" i nije sve samo biti na zraku ili unutra.

A inače ako ćemo generalno gledati pse po pasminama i za što je koja stvarana, koje su im karakteristike...
Svi znamo da nisu sve pasmine iste i neke su samostalnije pasmine tipa pastirci, neki ovčari, pogotovo čuvarske pasmine neće možda uopće patiti ako provode puno vremena na nekom imanju ili dvorištu bez ljudi.
Pa i postoji razlog zašto je neka pasmina čuvarska, zašto se neke oduvijek koriste za čuvanje ovaca na ogromnim otvorenim prostorima i potpuno im je prirodno biti na ogromnim prostorima i obavljati neku čuvarsku dužnost i to bez prisustva ljudi, neke su za čuvanje imovine... sve ima svoje, nisu svi isti, nisu stvarani za isto od fizičkih karakteristika do onih karakternih.
Pa zato i postoje FCI i razne klasifikacije po grupama pasmina i svaka ima neku svoju karakteristiku - od navedenih čuvarskih do onih koji nisu taj tip psa.

A sa treće strane - zato sam i rekla da je i to generalno gledanje, jer i unutar svih pasmina(a da ne spominjemo tu još i mješance), postoje različite jedinke različitih karaktera.

Isto kao što kaže forumašica za samojeda iako ima predivnu veliku dlaku i teoretski može biti dugo vani i po zimi, može biti pas "za van", oni ne vole ništa od toga ako su sami.
Isto to vrijedi i za staforde, oduvijek se zna za pasminu da je jako vezana uz ljude - kopali vi u vrtu ili bili doma a on uz vas dok kuhate, sjedite uz knjigu ili tv...
afra is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2013., 13:29   #79
Eto napokon se i ja odlučih ostaviti komentar na ovu temu, nakon dana i dana čitanja i gledanja kako se tema razvija (zapravo se ne razvija nego cijelo vrijeme vrti u krug ali ok ).

Ono što smatram da bi meni bilo idealno za život sa psima: kuća s velikim kvalitetno ograđenim dvorištem, te da mi je blizu kuće nešto za pravu šetnju (tipa Maksimir, Dotršćina, šuma, polje ili plaža. To bi bilo meni idealno, jer bih mogla svaki dan barem jednom naravno, u poštenu šetnju, a opet ne bih imala presing da moram prvo ujutro voditi pse van pod kojim god uvjetima (nevrijeme, bolest, ne radi lift itd.) i tako više puta dnevno. Nego bi ih samo pustila u dvorište da obave i eventualno se sami zabave ako žele, a šetnju veliku tempiram u doba dana kako meni odgovara.

Eto to bi meni kao vlasnici bilo idealno, da ne kažem najkomotnije. Naravno, pod uvjetom da pas slobodno ulazi i izlazi kuća/dvorište u svako godišnje doba, kad god hoće, zamišljam nešto kao ona vratašca za pse da mu ne mora netko stalno biti vratar.

Druga stvar, ne mogu si zamisliti da odemo svi na recimo 8 sati od doma, i pas ostane sam u dvorištu. Nema šanse, prevelik sam paranoik i stalno bih vjerojatno brinula hoće li netko psu ubaciti neki otrov preko ograde, hoće li ga klinci iza ograde izazivati, ili će ga netko ne znam pokušati ukrasti, itd. Friški zrak ili ne, radije ću ga onda ostaviti u kući gdje znam da voli biti, ionako će spavati cijelo vrijeme ili npr. gledati kroz prozor, a znam da je na sigurnom. Dobro, sad tako razmišljam jer imam male pse, ali i da imam psa od 30 kila, ne vjerujem da bih tako lako promjenila mišljenje. Naravno i tu se podrazumijeva da pas ide s obitelji kad god i gdje god može, znači na ljetovanje i sl. Eto, tako ja sebi zamišljam idealno.

E sad, ono što mislim da bi psima bilo idealno, to je možda teže reći, ali govorim sad o svojim psima koje dobro poznajem i s kojima živim 12 i 3 godine pa znam ''kako dišu'' (ne ulazim u to kako bi bilo nekom drugom psu, vašem ili mom budućem).

Dakle zamislim da moji sadašnji psi žive u gornje opisanim uvjetima koje sam rekla da ja smatram sebi idealnima. Paaaa, zapravo mislim da im se ništa drastično ne bi promjenilo, jer su jedni od onih priljepaka, kud ja tud i oni.
Starija pogotovo, i uz otvorena vrata izašla bi na dvorište sama eventualno obaviti nuždu, ili da čuje neko komešanje provjerila bi što je, i vratila se nazad. Prati me i po stanu, kako se ja krećem tako se i ona seli tisuću puta dnevno.
Mlađa bi možda malo više iskoristila beneficije dvorišta, iako je također priljepak. Ali uz ovo obavljanje nužde, provjera komešanja vani i sl., možda bi provodila neko vrijeme sunčajući se, to jako voli. Ali i tad bi svako malo došla k nama unutra. E da, i obje bi vjerojatno guštale lajući na ogradi kad netko prolazi što mi baš i nije neki plus

Ovo sve pišem iz iskustva, jer mi živimo zasad još kombinirano, u Zg u stanu bez balkona i terase, i na moru gdje uz apartman imamo i terasu/balkon. I koliko god su balkonska vrata otvorena, jedino se mlađa povremeno ode sunčati, ostalo su non stop nama za petama po stanu.

Dakle, da zaključim svoj ogromni post:
Psi mi žive u stanu, na zatvorenom, uz redovne šetnje, nekad duže nekad kraće, ili po kvartu, na psećoj livadi, kad stignemo izletići tipa Dotršćina, kad smo na moru onda plaža (koja je većinu godine samo naša) ili polje... Ostalo su s nama u stanu prate sve zbivanja (doslovno i kuhanje i spremanje i sve), a kad su same, vjerojatno cijelo vrijeme spavaju, site, prošetane i na sigurnom i toplom.
Da li mislim da bi im bilo bolje da su umjesto toga same vani na dvorištu, točnije da li bi bile sretnije, na zraku kako kažete jel... iskreno? Moji psi ne bi. Sretnije su ovako.
Emma_86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2013., 15:10   #80
Quote:
Twinkle T kaže: Pogledaj post
Ama prijatelju,ja opet o zabama a ti o babama Nisi ti mene razumio mozda. Nisam jos vidjela komentar u kojem je neko rekao da imati kucu sa dvoristem nije prednost u odnosu na stan.

Ja sam ti isto posteno rekla da bih radije zivjela na selu,nego u gradu. Znaci apsolvirali smo to da vecina nas misli da je bolja opcija i za ljude i za pse da imaju dvoriste ili ogradjeno imanje u odnosu na neki balkoncic u stanu kao jedinu ''prirodu'' u svom stambenom prostoru.

I sad ti tu velis svako ima misljenje i odabir... Eh,ali nema svako kreditnu sposobnost da zamijeni stan u gradu za kucu sa okucnicom na selu.
I sad te ja opet pitam:da li to znaci da ljudi,koji ne zive po tvojim idealima,mozda ne treba da imaju pse? Ili mozda da,ako ih vec imaju u takvim uvjetima,treba da sjedu i placu nad ovom temom jer su shvatili da zivot u stanu ima nedostatke kako za pse,tako i za njih? Ako ti je odgovor negativan na ova pitanja,onda da te jos pitam sto pokusavamo dokazati ovom temom? Ja strasno volim da dokazujem ljudima stvari,ali ovdje se iskreno nemam za sto uhvatiti niti ti nudis neku debatu

Sto bi rekao Djuro u malim kucnim carolijama ''za evi eksperiment nam ne treba meso,tako da moremo oma da ga bachimo''(sorry,nemam kvacice na tipkovnici,pa cu ovako). Nit mu treba meso vani,niti zalogajcic u kuci. Pusti ga svaki put kad zeli unutra,pusti ga da se popne do tebe na kauc i gleda tv s tobom dok ga ceskas,pa vidi za koliko ce mu dotuzit i da li ce prestati ulaziti u kucu ili ce traziti vise vremena da provede unutra. Ja ne bih davala pretpostavke na to,posto nisam vidovita,ali ce moguce tebi to pokazati sto tvoj pas smatra boljom opcijom za njega,tj. sto je njemu idealno.

Sve ostalo sto mi smatramo idealnim su samo nase percepcije i sudovi doneseni na osnovu onoga sto mi mislimo. Pa tako niti jedna opcija ne mora biti idealna,jer mi nismo psi i ne znamo o cemu psi sanjaju
Mislim da ima i takvih komentara ali to što se ja neslažem sa tim neznači da imam nešto protiv takvih vlasnika.

Znam sve što si rekla ali ja ovdje nisam govorio za tebe nego općenito ali nema veze.

Evo sad sam naišao na ovo podebljano i sad ti nemam volje više odgovarati na pitanja.Lijepo te molim da pročitaš ovih negoliko stranica pa ćeš vidjet gdje je problem.
yopa1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:19.