Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.11.2006., 03:34   #61
Quote:
...ska kaže:
Vecina auta u drzavi vam je starija od same drzave...
"države" si trebao staviti pod navodnicima jer tzv RS nije država. Nije nikad ni bila niti će ikad biti.
100% is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2006., 11:30   #62
Broj poginulih je oko 80 tisuća ljudi. To je cifra kojom barataju hrvatski povjesničari koji rade za našu Vladu u sklopu projekta kojim bi Jasenovac bio iskorišten u obrazovne svrhe za naše đake - gdje bi učili o NDH, holokaustu, genocidu itd.

Od tog broja blizu 5/8 su Srbi. Ogroman broj je i Roma, židova i Hrvata.

Ove nebulozne brojke koje daju razne srpske organizacije su sramotna laž s političkim ciljem.
schmokljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2006., 11:50   #63
Quote:
champ kaže:
Arhiv Hrvatske više puta je pokušavao dobiti građu od Arhiva Jugoslavije, Saveznoga zavoda za statistiku i beogradskog Muzeja genocida. Popisi svih žrtava urađeni su vrlo točno i precizno još 60-tih godina.

No, svi su pokušaji odbijani s obrazloženjem da je popis navodno nepotpun i da bi se mogao zloupotrijebiti.

Najveća komedija u čitavoj priči je u tome da se popis imena žrtava jako točno poklapa s našim brojkama o stvarnome broju ubijenih.. Jasno, razlika do 700.000 spada u kategoriju "NN"

Nek mi netko pokuša objasniti: ako nije poznato ime žrtve, mjesto rođenja niti ništa drugo, kako je onda poznat broj 700.000? Što su to oni ustvari brojili, Mrtve duše?
Ovako nekako. Ako se znaju imena za cirka 50 tisuca zrtava Jasenovca, a od tog broja je recimo 30.000 muskih i 20.000 zenskih osoba, e sad zamisli koliko bi oni djece imali da su ostali zivi. Najmanje 650.000.

Najstravicniji ustaski zlocin, genocid nad nerodjenom djecom.
Vanjushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 23:28   #64
Tito ništa nije učinio da se otkrije istina o broju stradalih, govorilo se o 700 000 i više, o genocidnim hrvatima. To je sve trajalo do 1990. kada je Tuđman rekao daje broj 70 000. I to je glavni dokaz da je Tuđman neki fašist i rasist jer "umanjuje" broj žrtava. Čak kažu da je on govorio da je stradalo oko 40 000 i maje. A u svojoj knjizi je naveo broj od 70 000.
HR123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 02:53   #65
Quote:
HR123 kaže:
Tito ništa nije učinio da se otkrije istina o broju stradalih, govorilo se o 700 000 i više, o genocidnim hrvatima. To je sve trajalo do 1990. kada je Tuđman rekao daje broj 70 000. I to je glavni dokaz da je Tuđman neki fašist i rasist jer "umanjuje" broj žrtava. Čak kažu da je on govorio da je stradalo oko 40 000 i maje. A u svojoj knjizi je naveo broj od 70 000.
Pa cak i da je Njofra bio u pravu (sto sigurno nije),za tebe 70000 nije nista???
Prepusti povijest povijesnicarima i istoriju istoricarima.Vidim da to nije fah za tebe
 
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 02:59   #66
Quote:
HR123 kaže:
Tito ništa nije učinio da se otkrije istina o broju stradalih, govorilo se o 700 000 i više, o genocidnim hrvatima. To je sve trajalo do 1990. kada je Tuđman rekao daje broj 70 000. I to je glavni dokaz da je Tuđman neki fašist i rasist jer "umanjuje" broj žrtava. Čak kažu da je on govorio da je stradalo oko 40 000 i maje. A u svojoj knjizi je naveo broj od 70 000.
Tuđman u svojim knjigama novodi brojeve koji ne prelaze 30 000.
__________________
Kada se stvori kritična masa meni sličnih, obrazovanih, pametnih i lijepih, takva će Hrvatska i biti.Dokle god imamo ružne glupe, i ljigave glasače, dotle imamo ružnu, glupu i ljigavu hrvatski politiku
Ložač is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 03:18   #67
Quote:
Ložač kaže:
Tuđman u svojim knjigama novodi brojeve koji ne prelaze 30 000.
Neznam, ali vidiš a da se ovaj muslimanski istraživač poziva na Tuđmanovu knjig u kojoj se navodi broj od 70 000.
HR123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 03:29   #68
Quote:
HR123 kaže:
Neznam, ali vidiš a da se ovaj muslimanski istraživač poziva na Tuđmanovu knjig u kojoj se navodi broj od 70 000.
Dr. tuđman je kao urednik Jugoslavenske Enciklopedije Leksikografskog Zavoda , specijalnost 2 svj rat u Jugoslaviji, i istraživanju povijesne građe, dokumentacije i timu za istraživanje zločina došao do max 30 000 stradalih Srba koje je objavio u svojim knjigama, a sa mitskom brojkom od 700 000 se nije slagao kategorički.
Tada je počeo njegov strmoglavi pad, unatoč što su i neki srpski istraživači (?) stali na njegovu stranu.
__________________
Kada se stvori kritična masa meni sličnih, obrazovanih, pametnih i lijepih, takva će Hrvatska i biti.Dokle god imamo ružne glupe, i ljigave glasače, dotle imamo ružnu, glupu i ljigavu hrvatski politiku
Ložač is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 03:33   #69
http://www.bhdani.com/arhiva/80/tekst180.htm
HR123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 03:37   #70
Evo baš sam pregledao taj popis i vidim da je u Jasenovcu poubijano 5 mojih rođaka s očeve strane i 48 mojih rođaka s mamine strane, svi iz okolice Sinja
No22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 03:43   #71
Quote:
ZULFIKARPASIC: Po ovom dokumentu, u Jasenovcu i Gradiskoj ubijeno je 59.086 osoba. Od toga je 33.846 Srba, 9.044 Jevreja, 1.471 Rom, 942 Muslimana, 6.544 Hrvata, 194 Slovenca, 60 madjarskih Zidova i oko 50 Makedonaca, a 6.849 osoba je nacionalno neidentificiranih.
E, to kaže Zukfikarpašić. Imam neke Tuđmanove knjige u vikendici, ako se sjetim, i nađem dovoljno vremena provjerit ću. Da se razumijemo, niti ja ne vjerujem u apsolutnu točnosta, ali približnu procjenu da.
Važno je napomenuti da su istraživanja iako od vrha forsirane, brojke stalno padale od 100 000, 70 000, 45 000, do manje od 30 000.
__________________
Kada se stvori kritična masa meni sličnih, obrazovanih, pametnih i lijepih, takva će Hrvatska i biti.Dokle god imamo ružne glupe, i ljigave glasače, dotle imamo ružnu, glupu i ljigavu hrvatski politiku
Ložač is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 04:09   #72
Quote:
100% kaže:
Valja i ovo pročitati:
http://www.bhdani.com/arhiva/80/tekst180.htm
Quote:
ZULFIKARPASIC: Zato sto smo upravo mi i nasi roditelji, djedovi i pradjedovi zivjeli u jednoj multinacionalnoj i multikulturnoj sredini zajedno sa Srbima, Hrvatima i Zidovima medju kojima sam imao i imam bezbroj prijatelja. Vidite sta se dogodilo sa onim nasim starim pravoslavnim komsijama, Srbima, onim taslihanima koji su se generacijama s nama radjali, skolovali i odrasli, koji su bili tolerantni i nosili u sebi onu urbanu toleranciju, jednu podnosljivu vjersku i nacionalnu atmosferu. Oni su, moze se reci, nestali, a na njihovo mjesto dosli su ovi stocari, necu da kazem poludivlji, ali svakako necivilizacijski oformljeni ljudi, koji su kasnije davali jedan brutalan ton i pridonosili uravnilovki. Nestalo je carsije po svim nasim gradovima, nema je u Foci, Zvorniku, Travniku, Banjoj Luci, Tuzli i, prije svega, nema je u Sarajevu. Onih starih carsijskih familija koje su od bogumila naslijedile ono najpozitivnije sto je ova zemlja dala, vise nema. Taj element u Bosni je stradao, jer su, nakon unistavanja nasih sela, nasi brdjani pobjegli i slili se kao jedna rijeka u te carsije i te gradove i donijeli sa sobom jedan drugi nacin zivota, necu da kazem los, ali jedan suroviji nacin zivota koji je potisnuo stare bosnjacke familije. Potisnute su i one hrvatske familije koje su bile primjer jednoga tolerantnog suzivota i nezamjenjivi faktor u stvaranju multinacionalnog karaktera Bosne. Oni su bili nosioci rada, najbolje nase zanatlije, administratori... Potisnuti su, necu da kazem, od hercegovackih divljaka, nego od onih sirovih hrvatskih seljaka koji su zamijenili ove vec isklesane, ove vec oformljene, vec kultivirane Hrvate koje smo mi u Bosni imali. Mi imamo razloga da zalimo za ovim ljudima i ovim sredinama. Zato moramo nastojati da ovu atmosferu docaramo nasoj omladini, da joj pokazemo da je ona bila takva i takva. Zadatak Bosnjackog instituta je da tu atmosferu tolerancije i podnosljivosti razvija, jer mi moramo zivjeti zajedno i to je jedan od najvaznijih elemenata nase egzistencije. A sve to mi mozemo ako budemo respektirali istinu.
Nimalo tendenciozno...zaista
"Neću da kažem..al´ ajde..kad me već terate"..
E moji multietnićari..
kad ćete shvatiti da je praktičnije da bude svako na svome
..bar u polu-zavisnim banana-državama kao što su trenutno sve ex-yu zemlje?!
Da bi se izgradjivali federacijski ili konfederacijski modeli državnog uredjenja potreban je jak državni aparat i sistem iz koga nema iskakanja.
Potrebno je sve ono što mi nikad nismo imali-da svi gradjani poseduju svest o tome šta je korisno za društvo...ili da plastično objasnim: Da Peri ne bude bitno da li će imati sprat više od Žike i da se ne šokira kad čuje od komšije "gastosa" da "oni tamo Ameri nisu normalni jer, zamislite, molim vas, svaki od njih bi odmah prijavio komšiju ako mu nije uredno podšišan travnjak".

Izvinjavam se na off-topicu!

Što se tiče jasenovačkih žrtava..degutantno mi je da se o ljudskim žrtvama uopšte polemiše kao o brojkama i podržavam svako nastojanje da se otkrije prava istina. Ako je bilo manipulacija (a verujem da ih je bilo u svim ratovima od WWI na ovim prostorima) u intresu nam je svima da se razotkriju, ali se bojim da je svaka od strana sa ovih prostora previše pristrasna za to.
I da je istina o broju žrtava u knjizi dr. F. Tudjmana odn. gosp. Zulfikarpašića, tj. da je približna brojka oko 70.000 ljudi, zar je to malo????
Za jedan logor? Bojim se da nije i bojim se da je metod dugogodišnjeg "napumpavanja" imao isti efekat kao sada metod smanjivanja ili totalnog negiranja. A taj efekat nikako nije dobar...
Real gone is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 04:16   #73
Pa nitko nije rekao da je ta brojka mala. Nego se govori o manipulaciji i o tome da se do 1991. govorilo o brojci od 700 000. A za Bleiburg nitko nije ni znao.
HR123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 04:21   #74
A i o srpskom koncentracijskom logoru Banjica nitko ne govori.
No22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 04:23   #75
za Srbe i druge nearijevce mislis ?
Henry_Kinasky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 04:50   #76
Quote:
No123 kaže:
A i o srpskom koncentracijskom logoru Banjica nitko ne govori.
Koncentracioni logor na Banjici formiran je od strane nemačkih okupacionih vlasti u Srbiji jula 1941. godine. Uprava je poverena specijalnom SS odredu (Sonderkommando beim KCL Banjica), a pomoćne policijske organe davala je i srpska kolaboracionistička vlada. Kroz logor je, od osnivanja do 3/4. oktobra 1944. godine prošlo preko 24000 Srba, rodoljuba, boraca pokreta otpora, taoca, ali i Jevreja, Roma i gradjana iz 17 zemalja širom sveta.

http://www.mgb.org.yu/srp/pmuz/banjica/p_banji.htm

Zadovoljan?

Samo mi nije jasna analogija izmedju Banjice i Jasenovca?
1) ni po "čuvenju"
2) ni po broju žrtava
3) ni po osnivaču (SS odred..KCL Banjica - NDH)
Real gone is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 05:20   #77
Quote:
Real gone kaže:
Koncentracioni logor na Banjici formiran je od strane nemačkih okupacionih vlasti u Srbiji jula 1941. godine. Uprava je poverena specijalnom SS odredu (Sonderkommando beim KCL Banjica), a pomoćne policijske organe davala je i srpska kolaboracionistička vlada. Kroz logor je, od osnivanja do 3/4. oktobra 1944. godine prošlo preko 24000 Srba, rodoljuba, boraca pokreta otpora, taoca, ali i Jevreja, Roma i gradjana iz 17 zemalja širom sveta.

http://www.mgb.org.yu/srp/pmuz/banjica/p_banji.htm

Zadovoljan?

Samo mi nije jasna analogija izmedju Banjice i Jasenovca?
1) ni po "čuvenju"
2) ni po broju žrtava
3) ni po osnivaču (SS odred..KCL Banjica - NDH)
A što je sa zdanjem koje je izgradio svrgnuti srpski Vožd Aleksandar Karađorđević krajem 1920-tih Stara Gradiška i Jasenovac, arhitektonski vrlo sličan blizancu u Sremskoj Mitrovici, ali višestruko obimniji po svom kapacitetu (tko zna zašto??)? Dakako samo talibanskom fanatičnom umu neće pasti na pamet da glasno izusti prelogično pitanje:
"Zašto partizani, zajedno sa svim ostalim domaćim izdajnicima nikada nisu niti pokušali osvojiti jasenovački radni logor?"

Hjah, valjda zato što im je odgovarao kako bi ga pustili u puni pogon 1946- 1952.
__________________
Kada se stvori kritična masa meni sličnih, obrazovanih, pametnih i lijepih, takva će Hrvatska i biti.Dokle god imamo ružne glupe, i ljigave glasače, dotle imamo ružnu, glupu i ljigavu hrvatski politiku
Ložač is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 05:53   #78
Bleiburg

Quote:
HR123 kaže:
Pa nitko nije rekao da je ta brojka mala. Nego se govori o manipulaciji i o tome da se do 1991. govorilo o brojci od 700 000. A za Bleiburg nitko nije ni znao.
Znali smo svi mi malo pismeniji-samo nije smelo o tome da se pise negde do 89-e.Jeli,a znas li ti da su kod Bleiburga ubijeni i mnogi Srbi-pripadnici ZBOR-a(tzv. Ljoticevci),pripadnici Nedicevog SDK i Jugoslovenske Vojske U Otadzbini?
Ne mogu da tvrdim da sam u pravu,ali se govori o cifri cca. 30000.
U Bleiburgu su stradali SVI koji nisu bili po volji komunistima
 
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 07:22   #79
Quote:
HR123 kaže:
A za Bleiburg nitko nije ni znao.
Otkud ti to

Iako milion puta prežvakana tema (kao uostalom i Jasenovački logor), pošto si ljubitelj "komparativnih metoda" spoznaje, a zarad pijeteta svim žrtvama:

Quote:
Političko i vojno vodstvo NDH pokušalo se predati zapadnim saveznicima, da bi izbjegli pokolj od strane pobjedničkih komunističkih partizana. Kod Bleiburga, međutim, britanski general Patrick Scott nije prihvatio predaju generala Herenčića, nego je inzistirao da se moraju predati Jugoslavenskoj armiji, čiji je predstavnik bio Danilo Basta, politički komesar 51. vojvođanske divizije.

Nakon predaje, vojnici i civili vraćeni su na područje Jugoslavije. Druge grupe HOS-a, slovenskih domobranaca i srpskih i crnogorskih četnika predavale su se na području Koruške tijekom prethodnih dana, te neke manje grupe nakon toga. Jugoslavenska armija je bila prisutna na području Koruške do 24. svibnja. Mnogi zarobljeni Hrvati, Slovenci, Crnogorci i Srbi, koji su se ranije predali Britancima ili Amerikancima, bili su smješteni u zraboljeničkim logorima u Koruškoj ili u Italiji; većina njih predana je Jugoslaviji, tj. komunističkoj vlasti.

Slijedila je tortura i pokolj koji se intenivno nastavila slijedećih nekoliko mjeseci, kada su zarobljenici vođeni raznim putevime kroz cijelu Jugoslaviju i smještani u razne logore i zatvore, što je nazvano Križni put a u manjem, ali još uvijek značajnom obimu sve do 1948. godine. Samo manji broj zarobljenih ustaša i dužnosnika NDH izveden je pred prijeke sudove, a velika većina žrtava pobijena je bez ikakvog suda.
izvor: hrvatska verzija Wikipedie - http://hr.wikipedia.org/wiki/Bleibur%C5%A1ki_pokolj
Real gone is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 08:02   #80
Quote:
Ložač kaže:
"Zašto partizani, zajedno sa svim ostalim domaćim izdajnicima nikada nisu niti pokušali osvojiti jasenovački radni logor?"

Hjah, valjda zato što im je odgovarao kako bi ga pustili u puni pogon 1946- 1952.
Moguće.
I to menja, šta?
Jesu li partizani inicirali i poglavnikov povratak u domovinu, dogovor sa italijanskim ministrom spoljnih poslova, Cianom, o podizanju ustanka u Hrvatskoj, italijanskoj vojnoj intervenciji, uspostavljanju NDH, ulasku Hrvatske u carinsku i monetarnu uniju sa Italijom, uspostavljanje UHOP-a (Ustaško-hrvatski oslobodilački pokret), GUS-a i UNS-a, te njegovo napuštanje mesta predsednika vlade u maju `43 nakon kapitulacije Italije?

Ili su za sve to (po inerciji) ipak krivi Srbi..počev od, tebi omiljenog "anatolskog paramecijuma" (elem..mnooogo ranije se ta "zavera" kovala)?
Očekujem novi balkanski Bestseller u izdanju "Hrvatskog tiska u rasejanju", autora Noryla alias Ložač-a: "Kako sam raskrinkao belosvetsku zaveru protiv Hrvata".

Ma neee, nisi ti mitoman, ko te to lagao??!
Real gone is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:48.