Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.04.2011., 23:11   #221
Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
EU nije rezultat ili uzrok, već reakcija na globalizaciju.
EU je produkt globalizacije. Formiranje velikih političko-ekonomskih unija je pretposljednja faza u stvaranju centraliziranog globaliziranog svijeta s jednom vladom koja ima neograničenu moć. U shematiziranom prikazu to izgleda ovako.

Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
EU je zapravo, sasvim suprotno tvom shvaćanju, zamišljena da suzbije negativne utjecaje globalizacije.
To sam i ja mislio prije 20 godina. Ispostavilo se da je EU loša kopija SAD-a.

Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Neoliberalni kapitalizam je pak razlog zašto ti trenutno imaš kuću i auto. To nije nekakv zli sistem, već ekonomsko uređenje, nije samo po sebi ni dobro ni zlo, već takvo kakvo je.
Kao ni robovlasništvo ili feudalizam...

Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Na nama je hoćemo li znati iskoristiti to u svoju korist. Mnogi prije nas jesu...
Jesu multinacionalne korporacije. Običnom građaninu su se smanjila prava, radi više za manje novca, kasnije ide u mirovinu i nema nikakve sigurnosti.

Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Na kraju krajeva, možeš samo lajati na zvijezde, jer je nemoguće djelovati izvan tog sustava, osim ako nisi velesila ili ako nemaš nedemokratski sustav vladavine, zbog kojega padaš u izolaciju.
Moguće je djelovati izvan tog sustava (ako nisi u EU). U stvari, to je sine qua non dugoročnog opstanka.
__________________
19. svibnja 1991. - Hrvati na referendumu izabiru neovisnost, samostalnost i izlazak iz višenacionalne državne zajednice...
22. siječnja 2012.
- Hrvati na referendumu izabiru ovisnost, nesamostalnost i ulazak u višenacionalnu državnu zajednicu ***Piramida moći***
Negromant is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 23:16   #222
Ljudi zaboravljaju da postoji preko 150 država na svijetu koje nisu u EU, pa šta im fali?
Clint Eastwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 07:01   #223
Quote:
Ovcoder kaže: Pogledaj post
Zato ćemo mi na referendumu lijepo reči NE pa nek se jebu i političari i bogatuni koji imaju najviše koristi od ulaska u EU.

Za većinu običnih ljudi, ulazak u EU može biti jedino štetan.
Podržavam referendumsko NE... pa ako treba, nek se ide i referendumom na referendum.
Sturmbannführer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 15:37   #224
http://www.scribd.com/doc/48987952/S...chengena-Zarez

Temat iz Zareza: S onu stranu Schengena. EU - politička ekonomija i demokracija.

>>>> Za one koje zanimaju racionalni antiEU argumenti.
karambol is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 16:07   #225
Quote:
Negromant kaže: Pogledaj post
EU je produkt globalizacije. Formiranje velikih političko-ekonomskih unija je pretposljednja faza u stvaranju centraliziranog globaliziranog svijeta s jednom vladom koja ima neograničenu moć. U shematiziranom prikazu to izgleda ovako.
Ti si blesav ako misliš da se bilo koji Nijemac ili Francuz želi odreći svoje nacionalnosti i granica, te ući u državu s nekim tamo Grcima ili Hrvatima. Ovaj scenarij iz linka je popriličan SF, ne toliko drugačiji od Zvjezdanih staza...


Quote:
To sam i ja mislio prije 20 godina. Ispostavilo se da je EU loša kopija SAD-a.
Uopće neću komentirati, ali izgleda da o SADu znaš još manje nego o EU...



Quote:
Kao ni robovlasništvo ili feudalizam...
Ovaj komentar je poprilično indikativan za tvoje kronično nepoznavanje onoga o čemu pričaš. Robovlasništvo i feudalizam su oblici društvenih odnosa sa ekonomskim značajkama, neoliberalni kapitalizam je ekonomska doktrina. Ako ne znaš razliku, preporučam udžbenik Politika i gospdarstvo za Opću gimnaziju...



Quote:
Jesu multinacionalne korporacije. Običnom građaninu su se smanjila prava, radi više za manje novca, kasnije ide u mirovinu i nema nikakve sigurnosti.
Ljudi idu kasnije u mirovinu jer se životni vijek produljio u prosjeku za 10 (negdje i više) godina u posljednjih 60 godina. Vrlo jednostavno. Danas osoba koja odlazi u mirovinu u EU ima više sigurnosti i veća prava nego bilo koja starija osoba u dosadašnjoj povijesti čovječanstva.


Quote:
Moguće je djelovati izvan tog sustava (ako nisi u EU). U stvari, to je sine qua non dugoročnog opstanka.
Ne, nije. Pronađi mi jednu jedinu državu (a koja ne spada u 10 najrazvijenijih na svijetu), a da opstaje samostalno kraj jedne velesile... Problemi? I mislio sam.

Quote:
Clint Eastwood kaže: Pogledaj post
Ljudi zaboravljaju da postoji preko 150 država na svijetu koje nisu u EU, pa šta im fali?
Pa od tih 150 ih tek desetak ima jednak ili bolji standard života, mislim da to dosta govori.

Uostalom, mi nismo u Africi ili Južnoj Americi, već u sred EU. Treba pogledati kartu ponekad, informativno je...
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 16:21   #226
Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Uostalom, mi nismo u Africi ili Južnoj Americi, već u sred EU. Treba pogledati kartu ponekad, informativno je...

ne.
treba pogledati u remetinec. prazno je...
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 16:52   #227
Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Ti si blesav ako misliš da se bilo koji Nijemac ili Francuz želi odreći svoje nacionalnosti i granica, te ući u državu s nekim tamo Grcima ili Hrvatima.
Ne žele se ni Nijemac ni Francuz odreći granica. Stvar je u tome da je sve manje važno što građani žele (pa tako i Nijemci i Francuzi). Važno je ono što žele nadnacionalne elite jer one imaju moć.

Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Ovaj scenarij iz linka je popriličan SF, ne toliko drugačiji od Zvjezdanih staza...
Zato što ti tako kažeš?


Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Uopće neću komentirati, ali izgleda da o SADu znaš još manje nego o EU...
Naravno, lakše je ići ad hominem nego argumentirano komentirati.


Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Ovaj komentar je poprilično indikativan za tvoje kronično nepoznavanje onoga o čemu pričaš. Robovlasništvo i feudalizam su oblici društvenih odnosa sa ekonomskim značajkama, neoliberalni kapitalizam je ekonomska doktrina. Ako ne znaš razliku, preporučam udžbenik Politika i gospdarstvo za Opću gimnaziju...
Hvala na preporuci, ali ne treba. Položio sam ispit iz političke ekonomije na fakultetu. Robovlasništvo, feudalizam i kapitalizam su društveno-ekonomski sustavi. Neoliberalni kapitalizam je jedna od doktrina kapitalizma.


Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Ljudi idu kasnije u mirovinu jer se životni vijek produljio u prosjeku za 10 (negdje i više) godina u posljednjih 60 godina. Vrlo jednostavno. Danas osoba koja odlazi u mirovinu u EU ima više sigurnosti i veća prava nego bilo koja starija osoba u dosadašnjoj povijesti čovječanstva.
Znam za starenje stanovništva u razvijenim zemljama. Priznat ćeš da su socijalna prava u Europi bila mnogo veća 70-ih i 80-ih godina nego što su danas.


Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Pronađi mi jednu jedinu državu (a koja ne spada u 10 najrazvijenijih na svijetu), a da opstaje samostalno kraj jedne velesile... Problemi? I mislio sam.
Da spada ili da ne spada? Već poslovične Norveška (spada - najviši HDI) i Švicarska (ne spada).

Budući da si konstatirao da sam blesav, ne znam ništa i ne poznajem materiju o kojoj pričam, za kraj jedan citat Johna Maynarda Keynesa:

Quote:
“Kapitalizam je društveni sustav koji se temelji na uvjerenju da će najpokvarenija djela najporočnijih ljudi rezultirati boljitkom svih”
Možda je i Keynes bio blesav, nije znao ništa i nije poznavao ono o čemu je pričao?
__________________
19. svibnja 1991. - Hrvati na referendumu izabiru neovisnost, samostalnost i izlazak iz višenacionalne državne zajednice...
22. siječnja 2012.
- Hrvati na referendumu izabiru ovisnost, nesamostalnost i ulazak u višenacionalnu državnu zajednicu ***Piramida moći***
Negromant is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 17:43   #228
Quote:
Negromant kaže: Pogledaj post
Ne žele se ni Nijemac ni Francuz odreći granica. Stvar je u tome da je sve manje važno što građani žele (pa tako i Nijemci i Francuzi). Važno je ono što žele nadnacionalne elite jer one imaju moć.
Noup, one samo imaju lovu. Pridaješ previše značaja "eliti", jer to nije sekta, već vrlo dinamičan i izmjenjiv sloj, koji u jednom životnom vijeku radikalno mijenja svoja svojstva... Nadalje, puno je teže, skuplje i opasnije kontrolirati velike državne konglomerate nego rasjepkane državice. Si kad čuo za onu divite et impera?


Quote:
Naravno, lakše je ići ad hominem nego argumentirano komentirati.
Pa jasno, samo što sam u ovom slučaju pogodio, bez da moram slušati dodatna trabunjanja o tome...


Quote:
Hvala na preporuci, ali ne treba. Položio sam ispit iz političke ekonomije na fakultetu. Robovlasništvo, feudalizam i kapitalizam su društveno-ekonomski sustavi. Neoliberalni kapitalizam je jedna od doktrina kapitalizma.
E vidiš, tu si pogriješio. Robovlasništvo i feudalizam su u osnovi DRUŠTVENI odnosi, dok je pripadajuća im ekonomska doktrina uzročno-posljedično vezana uglavnom na mikroekonomskoj i lokalnoj razini (primjer: najpoznatija robovlasnička i feudalna društva, uzmimo da su Rimsko Carstvo i Franačka, nikada nisu strateški ovisili o radu robova ili kmetova - to je bilo rezervirano za zemljoposjednike, već su robu za zalihe i vanjsku trgovinu uzgajali na zasebnom državnom zemljištu, uzimajući slobodne sejake u najam, što je zapravo jedan primitvni oblik kapitaizma). Kapitalizam sam za sebe ne ovisi o društvenom uređenju, postoji u demokracijama, despotskim diktaturama, socijalizmu i jedina bitna značajka koju posjeduje je EKONOMSKE prirode. Društveni odnosi mogu biti samo pod utjecajem kapitalizma, ali svejedno u okviru postojećeg društvenog uređenja.



Quote:
Znam za starenje stanovništva u razvijenim zemljama. Priznat ćeš da su socijalna prava u Europi bila mnogo veća 70-ih i 80-ih godina nego što su danas.
Socijalna prava se moraju gledati u korelaciji sa drugim faktorima, uključujući cijenu života, robe i usluga, dostupnost potonja dva, razvijenost i rasprostranjenost tržišta rada i niz drugih faktora. To što je danas lakše otpustiti nekoga nije problem kada uzmeš u obzir dinamičnost i fleksibilnost radne snage, pogotovo mlađe dobi, povećanu cijenu rada, razgranatost i dostupnost programa preškolovanja i sl. Ono što ti krivi percepciju je ekonomska kriza, zbog koje se uvijek socijalna prava čine ugrožena, a u biti je to dinamičan sustav koji malo kaska za naglijim promjenama, to je sve.

I nemoj sad ulaziti u to što je uzrokovalo krizu, to je mislim sasvim jasno, no i dalje ne mjenja činjenicu da svijet tako funkcionira i da bolje rješenje nije realno, a niti još postoji....



Quote:
Da spada ili da ne spada? Već poslovične Norveška (spada - najviši HDI) i Švicarska (ne spada).
Gledano po BDP per capita i kvaliteti života, obije zemlje su u svjetskom vrhu. Kroz Švicarsku mjesečno procirkulira više kapitala nego je RH vidjela u svojoj novijoj povijesti.


Quote:
Budući da si konstatirao da sam blesav, ne znam ništa i ne poznajem materiju o kojoj pričam, za kraj jedan citat Johna Maynarda Keynesa:

Možda je i Keynes bio blesav, nije znao ništa i nije poznavao ono o čemu je pričao?
Dr. Kary Mullins je svojedobno dobio Nobela za metodu otkrivanja HIVa, frajer je bio genije. Do kraja života je pak tvrdio da HIV ne uzrokuje AIDS, a zadnjih 10 godina života je bio ovisan o LSDu.

Dr. Pavuna, između ostaloga i Obanin savjetnk, te poznati fizičar, je uz to religijski fanatik i teoretičar zavjera (čisto me fascinira kako to pomiruje sa životom i funkcijom u SADu ).

To što je netko pametan i stručan ne znači da nije fulao cijelo igralište ili da mu ne fali koji vijak... Znanost se temelji na provjerljivosti, svi neprovjereni navodi su trabunjanja.
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 22:20   #229
Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Noup, one samo imaju lovu.
U sustavu koji se bazira na multiplikaciji novca vrijedi ona money equals power.

Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Pridaješ previše značaja "eliti", jer to nije sekta, već vrlo dinamičan i izmjenjiv sloj, koji u jednom životnom vijeku radikalno mijenja svoja svojstva...
Skoro da bismo mogli reći da je sekta (čak i doslovno). Taj "dinamični i izmjenjivi sloj" o kojem govoriš nije visoko u svjetskoj hijerarhiji. On je samo u službi (svjesno ili ne) svjetskih gazda. Elita o kojoj ja pričam je već dugo stabilna na vrhu piramide moći.


Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Nadalje, puno je teže, skuplje i opasnije kontrolirati velike državne konglomerate nego rasjepkane državice. Si kad čuo za onu divite et impera?
Naprotiv, cilj je centralizacija moći u rukama vrlo uskog kruga ljudi. To je put ka totalnoj kontroli. Maksima divide et impera vrijedi prema van (odnosi se na neprijatelja), a ne prema unutra. Vladajuće elite ne žele cjepkati i umanjivati vlastitu moć nego je uvećavati i konsolidirati.


Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Pa jasno, samo što sam u ovom slučaju pogodio, bez da moram slušati dodatna trabunjanja o tome...
Što si pogodio?

Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
E vidiš, tu si pogriješio. Robovlasništvo i feudalizam su u osnovi DRUŠTVENI odnosi, dok je pripadajuća im ekonomska doktrina uzročno-posljedično vezana uglavnom na mikroekonomskoj i lokalnoj razini (primjer: najpoznatija robovlasnička i feudalna društva, uzmimo da su Rimsko Carstvo i Franačka, nikada nisu strateški ovisili o radu robova ili kmetova - to je bilo rezervirano za zemljoposjednike, već su robu za zalihe i vanjsku trgovinu uzgajali na zasebnom državnom zemljištu, uzimajući slobodne sejake u najam, što je zapravo jedan primitvni oblik kapitaizma). Kapitalizam sam za sebe ne ovisi o društvenom uređenju, postoji u demokracijama, despotskim diktaturama, socijalizmu i jedina bitna značajka koju posjeduje je EKONOMSKE prirode. Društveni odnosi mogu biti samo pod utjecajem kapitalizma, ali svejedno u okviru postojećeg društvenog uređenja.
Znači, zaključak je da se robovlasništvo i feudalizam ne mogu uspoređivati s kapitalizmom jer su robovlasništvo i feudalizam "zapravo jedan primitivni oblik kapitalizma"?


Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Socijalna prava se moraju gledati u korelaciji sa drugim faktorima, uključujući cijenu života, robe i usluga, dostupnost potonja dva, razvijenost i rasprostranjenost tržišta rada i niz drugih faktora. To što je danas lakše otpustiti nekoga nije problem kada uzmeš u obzir dinamičnost i fleksibilnost radne snage, pogotovo mlađe dobi, povećanu cijenu rada, razgranatost i dostupnost programa preškolovanja i sl. Ono što ti krivi percepciju je ekonomska kriza, zbog koje se uvijek socijalna prava čine ugrožena, a u biti je to dinamičan sustav koji malo kaska za naglijim promjenama, to je sve.

I nemoj sad ulaziti u to što je uzrokovalo krizu, to je mislim sasvim jasno
Neću ići u preveliki off topic, samo ću kratko pripomenuti kad je napravljen zaokret. U razdoblju hladnog rata Zapad se morao pokazivati Istoku kao konzumeristička utopija u kojoj svima cvatu ruže, pa je zapadnjački welfare state tukao konkurenciju njenim oružjem. Kad je postalo jasno da će SSSR propasti i sa sobom povući u bezdan pripadajući društveno-ekonomski model, onda je Zapadu prestalo biti nužno glumiti raj na Zemlji jer više nema konkurencije. Od izbora slavenskog pape, preko reganomike i tačerizma, sve je planski rađeno na rušenju alternative, a usput je i padala maska kapitalizma kao idealnog društvenog uređenja.


Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
no i dalje ne mjenja činjenicu da svijet tako funkcionira i da bolje rješenje nije realno, a niti još postoji....
Svijet tako funkcionira jer elitama odgovara status quo i brane ga svim sredstvima. Štoviše, postojeću globalnu arhitekturu žele ojačati i utvrditi kroz nadnacionalne institucije i političko-ekonomske unije da bi eliminirali mogućnost konkurencije. Bolje rješenje ne samo da je realno nego je i nužno jer je postojeći model destruktivan u svojoj srži, u konačnici čak i za one koji imaju najviše koristi od njega.


Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Gledano po BDP per capita i kvaliteti života, obije zemlje su u svjetskom vrhu. Kroz Švicarsku mjesečno procirkulira više kapitala nego je RH vidjela u svojoj novijoj povijesti.
Po BDP per capita jesu, ali složit ćeš se da to ne bi trebao biti jedini kriterij. Primjerice, Katar i UAE su po BDP per capita na 3. i 8.mjestu, a istovremeno su po HDI na 38. i 32. mjestu.

Osim toga, ako je EU tako dobra, zašto Norveška i Švicarska ne žele ući?


Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Dr. Kary Mullins je svojedobno dobio Nobela za metodu otkrivanja HIVa, frajer je bio genije. Do kraja života je pak tvrdio da HIV ne uzrokuje AIDS, a zadnjih 10 godina života je bio ovisan o LSDu.

Dr. Pavuna, između ostaloga i Obanin savjetnk, te poznati fizičar, je uz to religijski fanatik i teoretičar zavjera (čisto me fascinira kako to pomiruje sa životom i funkcijom u SADu ).

To što je netko pametan i stručan ne znači da nije fulao cijelo igralište ili da mu ne fali koji vijak... Znanost se temelji na provjerljivosti, svi neprovjereni navodi su trabunjanja.
Ako sam dobro razumio, Keynes je neznalica poput mene, a Obama u svoj savjetnički tim okuplja uvrnute freakove.
__________________
19. svibnja 1991. - Hrvati na referendumu izabiru neovisnost, samostalnost i izlazak iz višenacionalne državne zajednice...
22. siječnja 2012.
- Hrvati na referendumu izabiru ovisnost, nesamostalnost i ulazak u višenacionalnu državnu zajednicu ***Piramida moći***

Zadnje uređivanje Negromant : 05.04.2011. at 22:29.
Negromant is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 09:45   #230
Quote:
Negromant kaže: Pogledaj post

Skoro da bismo mogli reći da je sekta (čak i doslovno). Taj "dinamični i izmjenjivi sloj" o kojem govoriš nije visoko u svjetskoj hijerarhiji. On je samo u službi (svjesno ili ne) svjetskih gazda. Elita o kojoj ja pričam je već dugo stabilna na vrhu piramide moći.







Quote:
Neću ići u preveliki off topic, samo ću kratko pripomenuti kad je napravljen zaokret. U razdoblju hladnog rata Zapad se morao pokazivati Istoku kao konzumeristička utopija u kojoj svima cvatu ruže, pa je zapadnjački welfare state tukao konkurenciju njenim oružjem. Kad je postalo jasno da će SSSR propasti i sa sobom povući u bezdan pripadajući društveno-ekonomski model, onda je Zapadu prestalo biti nužno glumiti raj na Zemlji jer više nema konkurencije. Od izbora slavenskog pape, preko reganomike i tačerizma, sve je planski rađeno na rušenju alternative, a usput je i padala maska kapitalizma kao idealnog društvenog uređenja.


I običnog čovjeka na zapadu očekuje osjetni pad standarda, što je sve vidljivije kroz selidbu proizvodnje i kapitala u zemlje sa nižim standardima i jeftinom radnom snagom.
Sve se planski radi i dugoročno provodi.

Padom berlinskog zida pokrenule su se ogromne promjene koje ne vidi pgroman broj naivaca,
Od tog dana svijet više nije isti a "veliki gazde" ostvarili jedan od svojih največih uspjeha. Otvorile su se neizmjerne mogučnosti za bolju "mužnju i gospodstvo" nad cijelim planetom




Quote:
Svijet tako funkcionira jer elitama odgovara status quo i brane ga svim sredstvima. Štoviše, postojeću globalnu arhitekturu žele ojačati i utvrditi kroz nadnacionalne institucije i političko-ekonomske unije da bi eliminirali mogućnost konkurencije. Bolje rješenje ne samo da je realno nego je i nužno jer je postojeći model destruktivan u svojoj srži, u konačnici čak i za one koji imaju najviše koristi od njega.



Quote:
Ako sam dobro razumio, Keynes je neznalica poput mene, a Obama u svoj savjetnički tim okuplja uvrnute freakove.
Nisi u potpunosti

Autoriteti se priznaju samo kad nekima to odgovara u suprotnom su , blago rečeno, ,kontraverzni, od vjerskih fanatika do "loših nogometaša" koji "profulaju" cijelo igralište a ne vidi da je on "profulao" cijeli planet zemlju.

Zadnje uređivanje #kocar# : 06.04.2011. at 09:54.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:39.