Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2006., 12:58   #1
Temperatura - što napraviti, kada otići liječniku?

Pozdrav,

imam 9 mjescnu curicu. Od jucer ima povisenu temperaturu (38C-39.1C) koji reguliramo s paracetamol cepicima (ili kak se to vec pise). Pitanje za iskusnije ;-).

Kolko dugo smanjujete temperaturu prije odlaska doktoru ili cim se pojavi temperatura idete k doktoru?

Hvala na savjetima,
RoMi
Romi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 13:05   #2
Iznad 38 bi trebala odmah ići kod doktora!
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 13:44   #3
do 38,5 uopće nema potrebe skidati temperaturu.

Ako je opće stanje dobro, onda nema potrebe trčati doktoru. Pazi da puno pije, nije važna hrana kolko tekućina. Ako temperatura traje 3 dana onda je preporuka da se odvede diejte doktoru (ponavljam, ako je opće stanje ok).

Ako je klonula, malaksala i neraspoložena, onda idi odmah doktoru.
Darinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 14:12   #4
ja bi otišla doktoru iako se slažem s darinkom - opći je princip da temperaturu do 38,5 treba pustiti... vrlo, vrlo bitno je paziti na unos tekućine jer pomanjkanje iste dovodi do dehidracije, a dehidracija podiže temperaturu... začarani krug! sretno
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 14:25   #5
naribaj krumpir i stavi joj na stopala
znam da glupo zvuci , ali budi glupa i poslusaj me
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2006., 09:11   #6
Znam da temperaturu do 38,5 treba pustiti, ali moja mala npr. kada ima temperaturu ima strasno visoku.... ako joj ne pocnem skidati sa 38, njoj zacas temperatura ode na 40 pa i vise...
mislim da je to dosta individualno od djeteta do djeteta..
moja curica ima strasno visoke temperature koje traju najduze 2 dana... inace temperatura tijela kada je zdrava je cca od 36,2-36,8.. i tako od njezinog rodjenja..
mislim da do godine dana djeteta treba otici doktoru, ipak oni znaju.. da ja nisam isla, nebi na vrijeme saznala da mi mala ima refluks, sto bi mozda kasnije bio veliki problem, a sada ga na vrijeme lijecimo... moj savjet, otici doktoru...
Dorotea is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2006., 09:43   #7
hvala na odgovorima. mi smo ipak otisli k doktoru, jer nam je to prva temperatura. Ima upaljeno grlo i ako se ne spusti kroz par dana moramo opet k doktoru. Medjutim ovu noc i trenutno nema temperaturu pa se nadam da je to proslost.

Hvala svima,
Romi
Romi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2006., 21:25   #8
ja se na fibru tresem jer mi je sin kao dvogodisnjak imao Febrilnu konvulziju
i dan danas ,vec kao klinjo od 8 god .umirem od straha
srecom bila je jednostavna F.K. pa nije bio na terapiji

ali zato mi je danas bebacica od 5 mj. zafibretala ,(zubici) i stavila sam trikvarta cepica kad je bila 38,5

muz se usro ----FIBRA
jupi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 18:18   #9
svugdje piše da se temperatura počinje skidati s antipireticima kad poraste iznad 38
dijete vodim doktoru dan poslije

a da ima jako visoke temperature ili temperaturu koja dugo traje odvela bih ga u zaraznu bolnicu, za svaki slučaj, oni su najbolji stručnjaci
Kent is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2006., 14:33   #10
da, ali se treba pratiti brzina porasta temperature.
do febrilnih konvulzija dolazi (ne kod sve djece ) kad tjelesna temperatura naglo skoci. zato je stablinih 38 podnosljivo, ali treba paziti da ne raste naglo.
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 00:28   #11
ah ta fibra

nikad nisam drhtuljila kodtuđe djece i uvijek sam bez beda to rješavala.sada imam curicu od 8 mjeseci i nikad nije bila bubana do sad, što je i razlog moje budnoće jer ima temperaturu.38,3...nekako ste me smirili.ja sam njoj dala već 2 čepića.jedan u 18 i jedan malo prije jer joj je skočila sa 38 na 38,3.valjda zato jer je noć.strah me je da ne zaspem a ona utone u san vrućice od 40.no onda si kažem kako brijem jer mi se već čini manje toplom...najradje bih stalno imala djete prikopčano na neki toplomjer koji svjetli po mraku.
pa pa

mislim da ću sutra kod dotorese
 
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 05:46   #12
Meni kad je djete ovak sumnjivo stavim si je k sebi i stalno po noci provjeravam.Vec osjetim pod rukom da li je vruca ili ne. I ja bi se bojala da cu zaspat a da temperatura podivlja.Fala bogu do sada nikada nije imala temperaturu vecu od 38 pa nije bilo potrebe za nekakvim skidanjima. Imamo dve i pol godine i mala je 6 mjeseci. Smao puno tekucine,ako dojis nek je na cici sto vise.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 10:16   #13
cure, ima neko tulavo pravilo da temperatura raste do negdje 1-2 u noći, a onda lagano pada. pa u 6 opet raste (empirijski dokazano na nekoliko bolesti). 38,0 je niš, to se ne dira, osim ako dijete nije klonulo i nikakvo. moj mali je znao imat 39 i trčat po stanu, fakat nema pravila.
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 19:24   #14
Dijete ima višu temperaturu od nas. Do 38 se ne skida uopće, jer time stjeće jači iminutet. Poslije smo koristili Lupocet čepiće i sirup. No kad dođe noć, a to smo izučili na svojoj koži, daj mu Voltaren čepiće. Jači su, djeluju dulje, dijete mirnije spava. Jer ako mu daš Lupocet budiš se svakih 2-3 sata, pipaš dijete,pritom ga razbudiš... . Tuširanje jer temperatura raste, svi nervozni...
Kupili smo i digitalni toplomjer za uho radi mjerenja temperature. Treba mu par sekundi da ju izmjeri. No odstupanja su bila dosta velika (cca 0,5 stupnja) od običnog ( kad se preračuna-dijete ima višu temp. u uhu), tako da nam je služio samo da vidimo da li raste temperatura ( bio je i topic na tu temu ).
Ne trebaš odmah trčati doktoru. Ako postraje 2-3 dana otiđi. Ako nisi sigurna šta raditi radije ga nazovi.
kocul is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2007., 21:45   #15
ja idem kod doktora odmah,tj.zavisi o smjeni ali nikad neznaš dali je viroza ili neka upala. a čekat 2-3 dana sa upalom pa opet dok upala padne nema smisla. odmah odem pa sam na mir.
Flores is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 12:02   #16
Ja se temperature bojim koliko i samog Boga! Kada neko ima temp u nasoj kuci je vojna vjezba-niko niti jedem niti spava...Imam kcerke bliznakinje, obe vrlo osjetljive na blago povisene temperature. Znale su imati konvulzije i na samo 37.8, koje gotovo da nisam ni primjecivala. Ona slabija je jednom dobila napad, a tek nakon par sati joj je porasla temperatura. Kad je dobiju, onda citav tim ljekara i sestara u bolnici ne moze da je obori niti za stupanj!!!
Moj vam je savjet, sa temperaturom UVIJEK oprezno, sve dok dijete ne napuni tri-cetiri godine, te malo ojaca.
Trebate je mjeriti cesto, bar svaki sat, kod malih bebica ona u trenu skoci. Ja sam nocu navijala sat na svakih sat-sat i po pa je provjeravala. I ne pipkajte ih rukom, ima puno djece koja nisu vrela, a ipak imaju temperaturu, moja mladja kcerka je takva. nocu sam im obicno, da ih ne budim, stavljala toplomjer na celo. On nije precizan, ali pokaze da li ima ili ne temp.Digitalni toplomjeri takodjer nisu precizni, najbolji je onaj starinski, sa zivom. Kod djece koja su osjetljiva vrlo je bitno da toplomjer bude precizan.
Jos jedna informacija interesantna,kod jedne od mojih kcerki kad mjerim tem ispod pazuha ona bude npr37.8, ali rektalno (u guzu) bude i za cijela dva stupnja visa. To nije pravilo, ali eto ima primjera...
Sve sto vam neko kaze da probate za temperaturu (krompir, sirce, razblazenu rakiju...)probajte. Nekad su ljudi tako obarali djeci temp, mozda je bas vase dijete jedno od onih kojima to pomogne.
Ne sopajte ih antipireticima, dobro vodite racuna da izmedju dve doze prodje dovoljno dugo vremena, da se temp ne bi smanjila ispod normale, pa eto vam novog problema. Ako jos sta mogu pomoci, slobodno pitajte. Nazelost, iz ove teme sam sve iskusila
bliznakinje is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 12:05   #17
voltaren cepici i brufen sirup nisu bas preporucljivi za djecu mladju od dvije godine zbog bubrega(mogli bi otkazati). No ako bas to radite obavezno se cujte sa dr oko doziranja. Ja mislim da ako dijete ima temp duzu od dva tri dana,ipak trebate otici dr. Sva sreca ako je sve u redu>
bliznakinje is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 13:22   #18
Ovisi o općem stanju djeteta.Temperatura može biti povišena i zbog zubića.
Moj je jucer imao 38 i učestale rijetke stolice.
Temperaturu sam mu skidala oblozima i dala sam mu probiotik .
Pred večer se temperatura spustila, a danas je više nema.
Naravno nazvala sam svoju pedijatricu no kako sam i sama misila vjerojatno je riječ o prolaznoj crijevnoj virozi. Da mu se stanje nije poboljšalo išli bi doktoru.
__________________
očaravanje

paralelni svijet
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 13:37   #19
Quote:
Dijete ima višu temperaturu od nas...
Koliko višu?
__________________
"Describe your relationship with God." I just put "He never writes, he never calls. Frankly, I think the guy is dead."
SaveAss is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 14:29   #20
a kako znate da beba ima temperaturu?
mislim, kako posumnjate pa mu idete mjerit?
koji dio tijela bude vruc? jel se beba znoji?
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:28.