Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.04.2011., 10:50   #8961
Imam jedno pitanje, pa molim odgovor.

Radi se o doljnjoj sedmici, na njoj je mala bijela plomba već dvije godine i do sada nisam imala problema sa tim zubom. Primijetila sam u zadnje vrijeme da me zaboli s te strane na jako hladno recimo kada popijem hladnu vodu ili jedem sladoled, više nekako kao da mi utrne ta strana. Mislim da bi to moglo biti od te sedmice jer je to živi zub, šestica je mrtvi zub sa krunicom. Malo mi se čini kao da osjećam i inače taj zub, iako me ne boli baš osim na hladno. Što bi tu bilo najbolje napraviti za tu sedmicu? Ja bi htjela ako je moguće da se sačuva taj zub, da se ne mora vaditi živac jer stvarno je mala bijela plomba koja je stavljena kada je slučajno otkriven kontaktni rubni karijes prije dvije godine. Tada je prvo bio stavljen lijek za revitalizaciju živca u taj zub prije dvije godine koji je stajao možda i više od mjesec dana, a poslije je stavljena bijela plomba.

Može li se ponovo staviti lijek za revitalizaciju živca u taj zub? Čini mi se i da je plomba malo popustila na rubu, vidi se kao pukotina. To sam primijetila rubnu pukotinu još prije 4. mjeseca, pa sam rekla dr i ona je samo malo zagladila plombu sa brusilicom, ali tada me još nije zub bolio na hladno.
prilika is offline  
Old 14.04.2011., 11:52   #8962
Quote:
Daisy28 kaže: Pogledaj post
Ah, pročitala sam ovaj vikend sve na netu o mojim simptomima, i čini mi se da imam upalu vilice. Definitivno uzimam bolovanje i sutra pičim ponovo kod stomatologa, ovaj put ne idem od njega dok mi ne otvori zub. Stavljam si hladne obloge cijeli dan pa imam osjećaj da je mrvicu popustilo, ali noćima već ne spavam. U srijedu ponovo idem na "rašpanje" kanala, samo ne znam jel ću do tad doć k sebi. Koji je tvoj savjet?
Antibiotici mi nisu nimalo pomogli.
Lilianaa kaze:
Sorry kaj upadam ko padobranac, al sa mnom ista stvar upala vilice tj kosti(sedmica bila u pitanju, granulom, nakon obrade kanala grozna bol mjesec dana, nisam to mogla izdrzati, dala sam izvaditi zub, ali bol nije nakon toga stala
ja k zubaru, a na rtg-u nekakvo okostanje, ostri rubovi vilice (od izvadjenog zuba) rezu u meso, plus alveolitis, bolovi nisu bili za opisati, izrezao mije vilicu, skroz u cik cak, vidi se na rentgenu kako je povadio komade kosti zbilja u cikcak liniji nije za vjerovat i sada je bol stala, hvala bogu.
Ovo ti pisem jer ako imas upalu vilice ti moras kod celjusnog kirurga da on tu upalu vadi van, svakako nakon obrade kanala kod zubara , jer kad celjusni kirurg reze obicno izvadi i dio tog korjena koji je izazvao upalu (apex resectie)
nakon cega nemozes vise obradjivat kanale, znaci punjenje zuba i kanala mora prvo kod zubara
puno srece
ljiljana
lilianaa is offline  
Old 14.04.2011., 12:37   #8963
Pitanje u vezi aparata za zume :

Davnp dok sam ima kojih 15-16 godina dobio sam onog monstruma od HZZO-a onaj plasticni aparat kaj se stavlja svake noci i ujutro skida. Te se svaki tjedan malo "proširi".

To cijela usta su mi bila buna te plastike, nisam mogao zaspim svi jastuci puni sline, morao sam svaki dan novu jastucnicu mijenjati, osim toga sjebao mi je celjust, kojaj je pocela prekakati kad bih jace otvorio usta..., javljale se afte u ustima (neznam jel od aparata) ali kad bih dobio aftu nema sanse da bih stavio aparat koji diktno svojom zivom dira po bolnoj afti.
Nikad se nisam privikao na redivito nosenje tog aparata. miran san po noci mi je vazniji od ravnih zubi

Zubi prednji i nisu tada bili previse krivi, i jednostavno sam odustao od tog MUČENJA, neka radije izvade sve zube nego da nosim to govno u ustima...

Eh sad 10 godina kasnije prednji zub se vec dosta nakosio prema unutra jel ga dva susjedna zuba iztiskuju iz položaja. Kao sto sam vec napisao gore sam vadio sedmice, da bude mjesta za osmice, sad rastu devetke (koje cu uskoro zivadit, ali one nista ne istiskaju jel izmedju devetke i osimice ima mjesta, problem je sto dole grizu u prazno i nemaju funkciju)..

Dakle konkretno pitanje, da li POSTOJI "human" fiksni aparatic (onaj tanki metalni koji se priljepi na svaki zub) koji moze "siriti " zube prema van koji zele istisnuti ovaj zub.
Te da li se takav moze dobiti na HZZO, ili HZZO radi samo ove plasticne "hrge" koje moras stavljat svaki dan.? Navnodno HZZO placa aparatice do 18 godine samo. Te ako moram ja placati koja bi bila cijena, jos par mjeseci imam "dopunsko" osiguranje jel sam student(uskoro cu prestat bit student)..
grizli is offline  
Old 14.04.2011., 12:40   #8964
Quote:
prilika kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje, pa molim odgovor.

Radi se o doljnjoj sedmici, na njoj je mala bijela plomba već dvije godine i do sada nisam imala problema sa tim zubom. Primijetila sam u zadnje vrijeme da me zaboli s te strane na jako hladno recimo kada popijem hladnu vodu ili jedem sladoled, više nekako kao da mi utrne ta strana. Mislim da bi to moglo biti od te sedmice jer je to živi zub, šestica je mrtvi zub sa krunicom. Malo mi se čini kao da osjećam i inače taj zub, iako me ne boli baš osim na hladno. Što bi tu bilo najbolje napraviti za tu sedmicu? Ja bi htjela ako je moguće da se sačuva taj zub, da se ne mora vaditi živac jer stvarno je mala bijela plomba koja je stavljena kada je slučajno otkriven kontaktni rubni karijes prije dvije godine. Tada je prvo bio stavljen lijek za revitalizaciju živca u taj zub prije dvije godine koji je stajao možda i više od mjesec dana, a poslije je stavljena bijela plomba.

Može li se ponovo staviti lijek za revitalizaciju živca u taj zub? Čini mi se i da je plomba malo popustila na rubu, vidi se kao pukotina. To sam primijetila rubnu pukotinu još prije 4. mjeseca, pa sam rekla dr i ona je samo malo zagladila plombu sa brusilicom, ali tada me još nije zub bolio na hladno.
plomba je dosla do zivca a mala je? daj mi objasni taj kriterij
to sto je na povrsini malog dijametra, ne znaci da je mala...ovo je sve samo ne mala plomba jer je ocito dosla u blizinu ili živac.
Ne znam samo odakle vam ovakvi izrazi...lijek za revitalizaciju....strasno...
Ne mislim pritom da ti nesto krivo kazes, jer si vjerojatno to cula od nekoga...kako god strava.
Zivac se ne moze revitalizirati...daj boze da je taj "lijek" bio kalcij hidroksid...jer svasta sam vidio da se prodaje kao "lijek". U svakom slucaju, ako je jednom vec radeno prekrivanje pulpe jako je malo vjerojatno da se moze uspjesno napraviti opet. Ako ta bol na hladno traje svega par sekundi treba probati...ali ako je po minutu ili dulje...ne bi se kladio.
Chain is offline  
Old 14.04.2011., 12:40   #8965
question....

kako se u danasnje vrijeme rade navlake?
naime, imam jednu koja je sa štiftom dole, a zubarka (nova, privatna) mi zeli raditi jednu bez štifta. Uzela je otisak i kaze da ce to ici bez njega.
Da li je to novija/bolja metoda ili...?
Taroth is offline  
Old 14.04.2011., 17:52   #8966
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
question....

kako se u danasnje vrijeme rade navlake?
naime, imam jednu koja je sa štiftom dole, a zubarka (nova, privatna) mi zeli raditi jednu bez štifta. Uzela je otisak i kaze da ce to ici bez njega.
Da li je to novija/bolja metoda ili...?
štift se stavlja kad nema dovoljno tvrdog zubnog tkiva da se na njega može sidriti krunica(navlaka) pa ako je zubarica procjenila da može i bez njega onda je sve ok.Smisao štifta je da se na njega stavi kruna,ako nema dovoljno tvrdog zubnog tkiva onda se stavlja štift pa nije pitanje jel bolje ili lošije sa ili bez štifta nego jel štift potreban ili nije.Naravno da ga bez stvarne potrebe nije dobro stavljati a na stomatologu je da procjeni jel štift potreban ili nije
__________________
Ali opravda se Mudrost pred svom djecom svojom
Paraklet is offline  
Old 14.04.2011., 17:57   #8967
Quote:
prilika kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje, pa molim odgovor.

Radi se o doljnjoj sedmici, na njoj je mala bijela plomba već dvije godine i do sada nisam imala problema sa tim zubom. Primijetila sam u zadnje vrijeme da me zaboli s te strane na jako hladno recimo kada popijem hladnu vodu ili jedem sladoled, više nekako kao da mi utrne ta strana. Mislim da bi to moglo biti od te sedmice jer je to živi zub, šestica je mrtvi zub sa krunicom. Malo mi se čini kao da osjećam i inače taj zub, iako me ne boli baš osim na hladno. Što bi tu bilo najbolje napraviti za tu sedmicu? Ja bi htjela ako je moguće da se sačuva taj zub, da se ne mora vaditi živac jer stvarno je mala bijela plomba koja je stavljena kada je slučajno otkriven kontaktni rubni karijes prije dvije godine. Tada je prvo bio stavljen lijek za revitalizaciju živca u taj zub prije dvije godine koji je stajao možda i više od mjesec dana, a poslije je stavljena bijela plomba.

Može li se ponovo staviti lijek za revitalizaciju živca u taj zub? Čini mi se i da je plomba malo popustila na rubu, vidi se kao pukotina. To sam primijetila rubnu pukotinu još prije 4. mjeseca, pa sam rekla dr i ona je samo malo zagladila plombu sa brusilicom, ali tada me još nije zub bolio na hladno.
probaj s ovim

http://www.youtube.com/watch?v=dTwtiGX0WeU

dosad jedno od najučinkovitijih sredstava za rješavanje problema kao što je tvoj tj.zubna preosjetljivost (osim ako nije u pitanju upala živca)
__________________
Ali opravda se Mudrost pred svom djecom svojom
Paraklet is offline  
Old 14.04.2011., 18:20   #8968
Jel moze netko reci okvirnu cijenu navlaka za jedinice i dvojke te jel bolan taj postupak i koliko dugo traje?
rezervna guma is offline  
Old 14.04.2011., 18:46   #8969
Upala u čeljusti, nepoznati uzrok.

Pozdrav svima!

Nadam se da je netko imao nekakvo iskustvo ili će se možda naći netko tko bi mogao malo rasvijetliti moj problem, jer se patim već duže od 2 mjeseca.

Započelo je bolovima u području umnjaka, upalom i manjom oteklinom.
Moja zubarka mi je dala Klavocin (500 mg) i poslala me slikati zube (kompletno sve zube).
Na snimci nije vidjela ništa što bi moglo upućivati na uzrok mojih problema. Umnjak raste ravno, zdrav je i ima dovoljno mjesta. Na kraju krajeva, vani je skroz - mislim, izrastao je.
Ja puno radim, pa je od prvog posjeta zubaru, slikanja i ponovnog odlaska proteklo oko 2 tjedna - u međuvremenu sam popila Klavocine. Smirili su mi upalu, ali ne zadugo. Par dana nakon što sam ih popila, ponovno se upalilo, pa mi je dala Medazol i poslala me na čeljusnu kirurgiju u KBC Dubrava.
Tamo niti njima nije bilo jasno zašto bi mi taj umnjak radio probleme, pa ga nisu htjeli vaditi, već su mi samo "obrezali" zubno meso oko njega.
To je bilo 22. 03.
Sve je bilo OK do nedjelje 10. 04. kad sam se probudila poprilično natečena, sa oteklinom prema obrazu, koja se protezala od 8-ice do 6-ice.
Otišla sam na hitnu u KBC Dubrava sa slikom zubiju.
Tamo mi je doktor opet dao antibiotik (Dalacin) i rekao da niti on ne vidi uzrok na slici, ali da umnjak mora van.
Isti sam dan počela piti Dalacin (300 mg), ali mi je u utorak bilo još gore.
Opet sam otišla svojoj zubarki.
Stvorila mi se fistula pored 6-ice sa vanjske strane (prema obrazu).
Otvorila je 6-icu, ali ništa sumnjivo nije vidjela.
Razrezala mi je tu fistulu i istisnula gnoj, te mi opet dala Klavocin (ovaj puta od 1 g) i poslala me slikati 6-icu.
To sam otišla privatno i rekla im neka za svaki slučaj još poslikaju i 8-icu, tako da sam dobila slike na kojima se lijepo vide zubi od 8-ice do 6-ice.
Sad sam bila opet kod zubarke sa tim slikama - na slikama sve super, nigdje ništa. Zubi zdravi, nigdje ničega, 8-ica lijepa, ravna i zdrava.
Zubarka je ostala zatečena i rekla da je njoj to "znanstvena fantastika".
Poslala me doma i rekla da popijem Klavocin do kraja i dođem u ponedjeljak na kontrolu, pa ćemo vidjeti.
Trenutno mi je više manje dobro - splasnula je oteklina, jedino me još malo boli zubno meso pored umnjaka, ali samo na pritisak.
Bojim se da će mi se, čim prestanem piti antibiotik opet sve ponoviti, jer nekakav uzrok mora postojati, a on nije otkriven, niti uklonjen.
Već sam ozbiljno zabrinuta. Bilo kakvo iskustvo i znanje bi mi dobro došlo.
Hobby is offline  
Old 14.04.2011., 18:55   #8970
Ajd nam stavi slike na net, pa da vidimo šta ima.
xx23 is offline  
Old 14.04.2011., 18:57   #8971
Quote:
xx23 kaže: Pogledaj post
Ajd nam stavi slike na net, pa da vidimo šta ima.
Ne znam kako da to napravim.
Imam skener, ali kako da ih postavim?
Hobby is offline  
Old 14.04.2011., 19:25   #8972




Evo, nešto sam skemijala, ne znam jel to to, niti koliko ćete išta moći vidjeti.
Pokušala sam skenirati nekoliko puta, ovo je najbolje što mogu.

P.S. Radi se o lijevoj strani - onaj umnjak pored 7-ice na kojoj je plomba.

Zadnje uređivanje Hobby : 14.04.2011. at 19:33.
Hobby is offline  
Old 14.04.2011., 20:05   #8973
Quote:
Hobby kaže: Pogledaj post




Evo, nešto sam skemijala, ne znam jel to to, niti koliko ćete išta moći vidjeti.
Pokušala sam skenirati nekoliko puta, ovo je najbolje što mogu.

P.S. Radi se o lijevoj strani - onaj umnjak pored 7-ice na kojoj je plomba.
Na slikama fakat ne vidim nikakvu patologiju.
Dali je provjeren vitalitet na šestici i sedmici? (dali su zubi živi?)
Dali upala uvjek počne kod osmice?
xx23 is offline  
Old 14.04.2011., 20:12   #8974
Quote:
xx23 kaže: Pogledaj post
Na slikama fakat ne vidim nikakvu patologiju.
Dali je provjeren vitalitet na šestici i sedmici? (dali su zubi živi?)
Dali upala uvjek počne kod osmice?
Da i da.
Sve je krenulo kod osmice. U početku nitko nije sumnjao u to da upravo osmica radi probleme, jedino su svi bili zbunjeni tim ortopanom, jer izgleda da raste normalno i ima mjesta. Ukupno 4 zubara je pogledalo tu snimku i svi su ostali zbunjeni.
Ova zadnja upala je bila najgadnija. Prvo mi je "nabubrilo" meso prema obrazu, ali ne odmah kod zubiju, već u onoj "udubini" ispod zubiju s unutarnje strane obraza. Tamo na spoju zubnog mesa i zubiju i dolje sve do one "udubine" je sve bilo OK. Tu zubno meso nije bolilo, nije bilo natečeno, niti crveno.
Čovječe, u početku sam pomislila da možda nemam neki prolupali herpes.
Onda je to postajalo sve gore i stvorila se fistula.
Čim mi je zubarka to zarezala i istisnula gnoj, bilo je puno bolje.
Hobby is offline  
Old 14.04.2011., 20:26   #8975
E da, još nešto.
Oko 8-ice mi je nateklo zubno meso i to baš oko zuba, ali nije to djelovalo strašno. Malo je bilo nabubrilo, ali nije bilo jako crveno. Ja sam to nastojala četkati koliko mogu (još dok nije bilo tako gadno).
Nije me čak niti jako boljelo - mogla sam bez problema dobro iščetkati. Krvarilo nije uopće. Općenito tijekom cijele ove muke, nikad mi nije krvarilo zubno meso, čak niti unatoč mojem detaljnom četkanju.
I svakodnevno sam ispirala (i još uvijek ispirem) Curaseptom 2 puta dnevno.

Pitala sam svoju zubarku je li moguće da je ipak kriva 8-ica, odnosno da je sve krenulo od nje, pa su mi cirkumcizijom zapravo otklonili početni problem, ali je dublje u čeljusti ostala upala koja nikad nije bila sanirana do kraja, pa se rasplamsala.
Ona je rekla da joj to zvuči kao "znansvena fantastika".
Što vi mislite? Jel takav scenarij moguć?
Možda mi se sve skupa od 8-ice "spustilo" niže, pa je nastala fistula kod 6-ice.

Zadnje uređivanje Hobby : 14.04.2011. at 20:37.
Hobby is offline  
Old 14.04.2011., 20:51   #8976
Sumnjam u svoju zubaricu

Već godinu dana popravlja li popravlja zube.
Imam kutnjake koji su u katastrofalnom stanju, bolje reć sranju.
Pred mjesec i pol mi je stavila plombu na onaj kutnjak prije zadnjeg kutnjaka, znači treći zub počevši od umnjaka.
Stavila je plombu amalgamsku (onu crnu) i nešto se dogodilo, kao neki razmak, zbog čega kada god jedem hrana mi se nakuplja. Ta hrana kao da upada u samo zubno meso, ali ona mi je rekla da je to najvjerojatnije rupica (znači između plobiranog zuba i drugog isto tako plombiranog zuba) i sada mi je prošli tjedan to kao zakrpala, ali mene i dalje boli. Ne znam možda je li bol potječe od umnjaka koji je zakrpan s lijekom (dio lijeka se odlomio), ali ta tri zuba su u teškoj katastrofi.
Sada je ona na godišnjem, a ja sam očajna. Čak i kada joj se požalim ona nekako to posluša jedva jedvice, napravi nešto, pročačka i bok. Dođem doma, a problem isti.
Zubarica je socijalna, a ne privatnik. Za privatnika nemam para. Mogla bih možda otići jednom da mi sredi taj zub koji zeza, ali kada nije samo jedan u pitanju.
Ne znam što da radim. Ne mogu više ništa jesti. Najradije bih isčupala sve te plombe i živjela na mlijeku.

E da - zub diše. Ono, osjetim pulsiranje i lagano zatezanje.
čaša_vode is offline  
Old 14.04.2011., 21:15   #8977
Quote:
Hobby kaže: Pogledaj post
E da, još nešto.
Oko 8-ice mi je nateklo zubno meso i to baš oko zuba, ali nije to djelovalo strašno. Malo je bilo nabubrilo, ali nije bilo jako crveno. Ja sam to nastojala četkati koliko mogu (još dok nije bilo tako gadno).
Nije me čak niti jako boljelo - mogla sam bez problema dobro iščetkati. Krvarilo nije uopće. Općenito tijekom cijele ove muke, nikad mi nije krvarilo zubno meso, čak niti unatoč mojem detaljnom četkanju.
I svakodnevno sam ispirala (i još uvijek ispirem) Curaseptom 2 puta dnevno.

Pitala sam svoju zubarku je li moguće da je ipak kriva 8-ica, odnosno da je sve krenulo od nje, pa su mi cirkumcizijom zapravo otklonili početni problem, ali je dublje u čeljusti ostala upala koja nikad nije bila sanirana do kraja, pa se rasplamsala.
Ona je rekla da joj to zvuči kao "znansvena fantastika".
Što vi mislite? Jel takav scenarij moguć?
Možda mi se sve skupa od 8-ice "spustilo" niže, pa je nastala fistula kod 6-ice.
Žao mi je što se ortopan užasno vidi pa je neupotrebljiv.
Priča s osmicom je moguća ali malo vjerovatna, ja sumnjam da se na šestici desila nekroza pulpe.
Ajde neka provjere jer živa na sljedećem pregledu.
xx23 is offline  
Old 14.04.2011., 21:37   #8978
Daj neka netko i meni odgovori, zaboga. Umirem od gladi i bola.
čaša_vode is offline  
Old 14.04.2011., 21:50   #8979
Quote:
xx23 kaže: Pogledaj post
Žao mi je što se ortopan užasno vidi pa je neupotrebljiv.
Priča s osmicom je moguća ali malo vjerovatna, ja sumnjam da se na šestici desila nekroza pulpe.
To je i ona pomislila, ali je to danas eliminirala. Rekla je da definitivno nije od pulpe. Pretpostavljam da ne bi tako nešto fulala - pa nije žena od jučer.
A zbog čega uopće dođe do nekroze pulpe?

Jel moguće da je od pušenja? Pušim oko kutije dnevno.
Hobby is offline  
Old 14.04.2011., 22:44   #8980
Quote:
borna07 kaže: Pogledaj post
joooooj
ovo su mi najdraži postovi
odi pa si kupi anesteziju...i kaj budeš onda s njom?????????????
sama ju injicirala?

Btw, voljela bih vidjeti razinu tvog arlaukanja da ti daju anestziju u ranu od vađenja.
To se ne radi jer boli za poluditi.
Za razliku od vađenja šavi.
Koje ne boli.
e kako ja znam potrefiti najdraze postove xd i ja volim isto ovakve kakav je i tvoj
pa kupit cu si ju, i ako treba sama cu ju i injicirat.

ma divno,zdravstveni djelatnik pa se tako ponasa prema pacijentu xD.mene stvarno strah toga a ti se tu lijepo sprdas. ma divno. mogla si samo lijepo reci da to boli jer se mora ubosti u ranu, smatram da ovo sve nije bilo potrebno. al ok.

meni je danas konac ispao sam od sebe. to se bas i ne bi smjelo desiti,jel da? xD
malla4 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:31.