Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.11.2012., 23:29   #81
Quote:
Aage kaže: Pogledaj post
Znaš li za onu: zaključuj iz konteksta?!
Ti si qoutala moj post koji se odnosio na ovaj post: https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...8&postcount=68
Dakle, ja sam to stajalište, koje je i biblijsko, iznio o vračarama i gatarama, i slično. A ne o snovima.
sjećam se tog posta otprije, a po ovome sada, vidim da nisi razumio i da se vjerovanje u snove odnosi na isto
oprosti, al fakat ne vidim kakvo si to biblijsko stajalište stavio

možda će bit najjednostavnije ukoliko se potvrdiš nekim stavcima, onda nam se ne bi problem komunikacije desio samo tako

evo napiši... pa ako ima što da raspravimo, il se nadovežemo, potvrdimo, il ostalo sve a isto, onda izvoli
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 01:19   #82
Sve te puste sanjarice su izvlačenje iz konteksta i put su u sujevjerja.Razumjeti kontekst sna je umjeće koje nije uopće jednostavno jer san ima toliko ponekad besmislen poredak stvari da čovjek odustane od sam pomisli kad se sjeti sna ili ako ne odustane upadne u bukvalizam koje stvara praznovjerje misleći da san nešto predviđa doslovce ili isčupa dio pa lista sanjarice koje nešto predviđaju..
AvluV is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 14:30   #83
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
sjećam se tog posta otprije, a po ovome sada, vidim da nisi razumio i da se vjerovanje u snove odnosi na isto
oprosti, al fakat ne vidim kakvo si to biblijsko stajalište stavio

možda će bit najjednostavnije ukoliko se potvrdiš nekim stavcima, onda nam se ne bi problem komunikacije desio samo tako

evo napiši... pa ako ima što da raspravimo, il se nadovežemo, potvrdimo, il ostalo sve a isto, onda izvoli
O snovima gajim drugačije mišljenje. Oni su kao hvatanje vjetra, ali nekad nam Bog uistinu želi objaviti nešto kroz snove. A kad to učini, onda se potrudi i učini da shvatimo.

O gatanju i tome gajim drugačije mišljenje, rekoh. To je moguće demonskim silama, ali je grijeh. I vrlo je malo zastupljeno. Ovaj citat govori upravo da je gatanje grijeh, ali ne i da je nemoguće -


Pnz 18:10-15 Neka se kod tebe ne nađe nitko tko bi kroz oganj gonio svoga sina ili svoju kćer; tko bi se bavio gatanjem, čaranjem, vračanjem i čarobnjaštvom; nitko tko bi bajao, zazivao duhove i duše predaka ili se obraćao na pokojnike. Jer, tko god takvo što čini, gadi se Jahvi; zbog takvih odvratnosti te narode i goni ispred tebe Jahve, Bog tvoj. Budi posve vjeran Jahvi, Bogu svome. Narodi koje ćeš naskoro otjerati s posjeda slušaju vračare i gatare, ali tebi to Jahve, Bog tvoj, ne dopušta. Proroka, kao što sam ja, iz tvoje sredine, od tvoje braće, podignut će ti Jahve, Bog tvoj: njega slušajte!
__________________
Don't tell me there's no hope at all
Aage is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2012., 14:46   #84
Quote:
Aage kaže: Pogledaj post
O snovima gajim drugačije mišljenje. Oni su kao hvatanje vjetra, ali nekad nam Bog uistinu želi objaviti nešto kroz snove. A kad to učini, onda se potrudi i učini da shvatimo.

O gatanju i tome gajim drugačije mišljenje, rekoh. To je moguće demonskim silama, ali je grijeh. I vrlo je malo zastupljeno. Ovaj citat govori upravo da je gatanje grijeh, ali ne i da je nemoguće -


Pnz 18:10-15 Neka se kod tebe ne nađe nitko tko bi kroz oganj gonio svoga sina ili svoju kćer; tko bi se bavio gatanjem, čaranjem, vračanjem i čarobnjaštvom; nitko tko bi bajao, zazivao duhove i duše predaka ili se obraćao na pokojnike. Jer, tko god takvo što čini, gadi se Jahvi; zbog takvih odvratnosti te narode i goni ispred tebe Jahve, Bog tvoj. Budi posve vjeran Jahvi, Bogu svome. Narodi koje ćeš naskoro otjerati s posjeda slušaju vračare i gatare, ali tebi to Jahve, Bog tvoj, ne dopušta. Proroka, kao što sam ja, iz tvoje sredine, od tvoje braće, podignut će ti Jahve, Bog tvoj: njega slušajte!
citat govori sam za sebe, a i nije jedini u Bibliji, tako da, stoji

nego, reci, oko snova, što zamjećuješ u NZ?
ima li bar jedan jedini stavak koji bi upućivao da su apostoli i kršćani u to vrijeme ili netom iza, vjerovali u snove ili podržavali misao na isto?

ako nađeš, stavi, jer ja nisam uspjela pronaći, pitam se zašto
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2012., 18:00   #85
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
nego, reci, oko snova, što zamjećuješ u NZ?
ima li bar jedan jedini stavak koji bi upućivao da su apostoli i kršćani u to vrijeme ili netom iza, vjerovali u snove ili podržavali misao na isto?

ako nađeš, stavi, jer ja nisam uspjela pronaći, pitam se zašto
Tko je pobogu rekao da vjerujem u snove?!
__________________
Don't tell me there's no hope at all
Aage is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 21:19   #86
Quote:
Aage kaže: Pogledaj post
Tko je pobogu rekao da vjerujem u snove?!
a ko nije reko.. asocijacijom?

i ko je što reko, i u koju skretnicu skreno, i što je na kraju...

mislin da s'e jasno

budi dobro
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 10:09   #87
Općenita je pogreška da ljudi na spomen snova i njihovog tumačenja odmah uvode u priču sanjarice. One su još jedan izraz nemoćnog i nedovoljno razvijenog duha, koji se iz istih dvaju razloga održao do danas.

Svaki san je podložan tumačenju, i dobro je da pojedinac stekne (nauči) alate kojima će ga biti u stanju protumačiti, imajući u vidu osnovno načelo o prirodi sna: san se uvijek odnosi na prošlost, nikada na budućnost.

Pojasnit ću ovo teorijom koju neki danas nespretno nastoje diskreditirati, no koja i dalje opstaje zadržavajući svoju konzistentnost. San je čuvar spavanja; on je djelatnost nesvjesnog, koje nastavlja s procesiranjem neposredno stečenog iskustva u vrijeme dok se racionalna svijest 'odmara', koristeći pritom alate koji su mu na raspolaganju, poput asocijacija, slika (umjesto pojmova), i sl. Pojedinac bi teško našao prostor za odmor kada ne bi do kraja raščistio ono što ga opterećuje; u tome mu pomaže san. Uvedemo li ovdje i definiciju sna kao ispunjenja želje, jasnije je da u tom procesu pojedinac imaginarno ostvaruje ono što mu u realnom svijetu nije moguće ostvariti, a psiha se time na poslijetku zadovolji. Ovdje ću za sada stati, možda i nastavim ako bude potrebno.

Samo da dodam primjedbu u vezi kršćanstva; ne vidim nikakav problem da vjernik prihvati ovakav pristup, koji ga ničime ne konfrontira njegovom vjerovanju. Ako se iz tumačenja snova izbace sanjarice, koje posredstvom neke neimenovane i nepoznate moći (ili 'sile') u sadržaju sna nalaze anticipaciju budućih događaja (i koje općenito nemaju nikakav značaj), samo tumačenje nužno se okreće onom realnom sadržaju sna kojeg je pomnom analizom moguće racionalno objasniti.

O intervenciji božanstva ili Boga u san ne bih posebno govorio, jer ju svrstavam u kategoriju srodnu tumačenju iz sanjarica.
Echoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 18:08   #88
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
mislin da s'e jasno
meni ne. daj citat u kojem to rekoh.
__________________
Don't tell me there's no hope at all
Aage is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 00:27   #89
Quote:
Aage kaže: Pogledaj post
meni ne. daj citat u kojem to rekoh.
ma sve ok, pravo da ti velim ne da mi se više rastezat, bitno da se uglavnom kužimo
znaš kako stvari idu na javi, ljudi povjeruju u bar jedan san
... što god da to značilo, ko će ga znat, valja priupitat pjesnika koji je izjavio

mislim si, vjerojatno je lakše, 'bestežinsko stanje', onima koji ne sanjaju, il pak jedva il se pak svojih snova nikad ne sjećaju
lakše se uskovitlat onima koji puno i stalno sanjaju, osobito iste snove, koji mogu iza sebe ostavit upravo tu spomenutu 'podijeljenost, sklonost san uzet kao neko proročanstvo'
... i tak to, bla bla dalje

see ya
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 22:08   #90
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
ma sve ok, pravo da ti velim ne da mi se više rastezat, bitno da se uglavnom kužimo
znaš kako stvari idu na javi, ljudi povjeruju u bar jedan san
... što god da to značilo, ko će ga znat, valja priupitat pjesnika koji je izjavio

mislim si, vjerojatno je lakše, 'bestežinsko stanje', onima koji ne sanjaju, il pak jedva il se pak svojih snova nikad ne sjećaju
lakše se uskovitlat onima koji puno i stalno sanjaju, osobito iste snove, koji mogu iza sebe ostavit upravo tu spomenutu 'podijeljenost, sklonost san uzet kao neko proročanstvo'
... i tak to, bla bla dalje

see ya
lucidni sanjar želja mi je biti. iz cilja... iz cilja pustolovne naravi.
__________________
Don't tell me there's no hope at all
Aage is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 22:55   #91
Quote:
Aage kaže: Pogledaj post
lucidni sanjar želja mi je biti. iz cilja... iz cilja pustolovne naravi.
a onda dobrodošao u klub

premda, osobno?... ne, ne bih nazvala nit klubom a nit snovima kao snovima
jer... znaš, ljudi stvarne snove tek nazivaju snovima, ni se za čudit, ionak ne znaju čime bi drugim nazvali u ovom, hm, turobnom svijetu sa sve lošijim vijestima sa sviju strana, treba imat razumijevanja i za njih, kaj ne da je

pustolovna narav... eh, tu sad more bit svašta, a da ne ispitkujem a onda ću unaprijed reć 'pamet u glavu jer ima pustolovina i pustolovina'

ajd dobro da smo 'snove' zgotovili
... jer sjutrom nov dan i nova tema, nova pomisao, i sve to tako redom
... a kak bi reko pisac, a ne ja, ne, ne, samo ne ja
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 23:21   #92
Quote:
Aage kaže: Pogledaj post
lucidni sanjar želja mi je biti. iz cilja... iz cilja pustolovne naravi.
Možeš vježbati, recimo po ovoj knjizi: http://www.mediamagazin.info/knjige/...prirucnik.html

Kao što ste verovatno i sami zaključili iz naslova, ˝Astralna projekcija - praktični priručnik˝ nije teoretska knjiga, već tekst koji daje precizna i jasna uputstva kako da sami postignete ono o čemu ste do sada samo čitali ili slušali. 10% teorije, a 90% prakse jeste osnovna deviza ovog priručnika, koji daje detaljne instrukcije kako da sami doživite voljnu astralnu projekciju ili vantelesno iskustvo.
U svom spiritualnom razvoju ili spiritualnoj evoluciji čovek zapravo stalno teži proboju naviše tj. prevazilaženju uslovljenosti fizičkog plana i prodiranju na više planove egzistencije a ovo je samo jedan od načina ...


Nisam baš toliko siguran da Crkva voli da netko vježba ovako nešto !?
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2012., 13:45   #93
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
premda, osobno?... ne, ne bih nazvala nit klubom a nit snovima kao snovima
jer... znaš, ljudi stvarne snove tek nazivaju snovima, ni se za čudit, ionak ne znaju čime bi drugim nazvali u ovom, hm, turobnom svijetu sa sve lošijim vijestima sa sviju strana, treba imat razumijevanja i za njih, kaj ne da je
no kako da ih zovu?
Quote:
pustolovna narav... eh, tu sad more bit svašta, a da ne ispitkujem a onda ću unaprijed reć 'pamet u glavu jer ima pustolovina i pustolovina'
ajd dobro da smo 'snove' zgotovili
uglavnom sve pozitiva. npr. hoću letjeti, otić u sred grada i zafrkavat ljude bez posljedica (AHAHAHAAHAH joke, joke ); ništa negativno na što misliš. negativno religijski, naravno.

Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Nisam baš toliko siguran da Crkva voli da netko vježba ovako nešto !?
astralna projekcija - grijeh, lucidni snovi - ne, pogotovo iz mog prioriteta.
__________________
Don't tell me there's no hope at all

Zadnje uređivanje Aage : 06.12.2012. at 13:51.
Aage is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 19:52   #94
Sanjanje egzorcizma

Sinoć sam sanjala nešto što mi natjeralo strah u kosti.

Krenut ću redom: ja sam prava princeza na zrnu graška, što će reć da mi sve mora bit ka po špagi kako bih se naspavala. Ne smije bit vruće ni hladno, krevet ne smije bit ni mekan ni tvrd, ne daj Bože grbav , i mora vladati tišina i mrak.

Jednako tako, ja ne pravim nikakve šumove dok spavam, ne pištim, ne hrčem, ne šištim, ne buncam Nikad.

E pa sinoć sam sanjala da je vrag ušao u moju kćer I da ja nad njom molim Oče naš i zapovjedam vragu da izađe u ime Isusovo Bilo je kao u horor filmu - nikako me vrag nije htio poslušati i ja sam umirala od straha misleći kako ja o egzorcizmu pojma nemam i da mora to neki svećenik obaviti i ne ja. Probudila sam se sva u znoju i odmah otišla pogledati dijete, koje je mirno i spokojno spavalo. Pa sam se malo prošetala da ohladim glavu i ne sanjam opet isto.

Ujutro će meni muž : "Draga moja, ti si sinoć u snu buncala?!! I to grozno je zvučalo, k'a da je đava iz tebe govorija, uopće nije bija tvoj glas, baš sam se prepa!"

Nisam gledala nikakav horor, već dugo, ni na misu nisam otišla zadnji mjesec jer sam svaku nedjelju bila bolesna, ili ja ili djeca, i na kraj pameti mi nisu bile nikakvi egzorcisti ni ništa nalik.

Dan prije sanjala sam jednog muževog prijatelja, kojeg nikad nisam sanjala, da je srušio svoju kuću, poravnao teren i sprema se napraviti novu, veliku i da nas traži da mu malo pripomognemo. Ispričala sam to mužu i rekla mu da nazove prijatelja (jer mu je prije desetak dana umrla majka koju je predano njegovao). Rekla sam mu i da će pokrenuti neku promjenu u svom životu, tako očigledno je bilo iz mog sna.
Nekoliko sati kasnije, on je banuo u naš dom, gdje nikad ranije nije dolazio,( jer je takav, čudak, umjetnik, poznat i priznat ali boem, nikud ne ide i nikomu ne da uć kod sebe doma), i rekao mom mužu da planira novi veliki projekat i da mu treba njegova pomoć.
Ovo za mene nije neuobičajeno, nego uobičajeno, i meni normalno. Ali ovaj san s vragom me prepade
__________________
treachery and treason - there's always an excuse for it
simon3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 20:40   #95
Quote:
simon3 kaže: Pogledaj post
Sinoć sam sanjala nešto što mi natjeralo strah u kosti.

Krenut ću redom: ja sam prava princeza na zrnu graška, što će reć da mi sve mora bit ka po špagi kako bih se naspavala. Ne smije bit vruće ni hladno, krevet ne smije bit ni mekan ni tvrd, ne daj Bože grbav , i mora vladati tišina i mrak.

Jednako tako, ja ne pravim nikakve šumove dok spavam, ne pištim, ne hrčem, ne šištim, ne buncam Nikad.

E pa sinoć sam sanjala da je vrag ušao u moju kćer I da ja nad njom molim Oče naš i zapovjedam vragu da izađe u ime Isusovo Bilo je kao u horor filmu - nikako me vrag nije htio poslušati i ja sam umirala od straha misleći kako ja o egzorcizmu pojma nemam i da mora to neki svećenik obaviti i ne ja. Probudila sam se sva u znoju i odmah otišla pogledati dijete, koje je mirno i spokojno spavalo. Pa sam se malo prošetala da ohladim glavu i ne sanjam opet isto.

Ujutro će meni muž : "Draga moja, ti si sinoć u snu buncala?!! I to grozno je zvučalo, k'a da je đava iz tebe govorija, uopće nije bija tvoj glas, baš sam se prepa!"

Nisam gledala nikakav horor, već dugo, ni na misu nisam otišla zadnji mjesec jer sam svaku nedjelju bila bolesna, ili ja ili djeca, i na kraj pameti mi nisu bile nikakvi egzorcisti ni ništa nalik.

Dan prije sanjala sam jednog muževog prijatelja, kojeg nikad nisam sanjala, da je srušio svoju kuću, poravnao teren i sprema se napraviti novu, veliku i da nas traži da mu malo pripomognemo. Ispričala sam to mužu i rekla mu da nazove prijatelja (jer mu je prije desetak dana umrla majka koju je predano njegovao). Rekla sam mu i da će pokrenuti neku promjenu u svom životu, tako očigledno je bilo iz mog sna.
Nekoliko sati kasnije, on je banuo u naš dom, gdje nikad ranije nije dolazio,( jer je takav, čudak, umjetnik, poznat i priznat ali boem, nikud ne ide i nikomu ne da uć kod sebe doma), i rekao mom mužu da planira novi veliki projekat i da mu treba njegova pomoć.
Ovo za mene nije neuobičajeno, nego uobičajeno, i meni normalno. Ali ovaj san s vragom me prepade
Vrag je u tebi nije van nigdje.San je uvjek vezan za onoga koji sanja a okolnosti oko njega su samo projekcija vlastitoga na druge i tu treba osvještenja i samo je pitanje koliko se tko spreman pogledati u ogledalo da shvati san.
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:00.