Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2011., 04:33   #1
Cool Kako se kod nas zove taj dio mesa?

Molila bih za objasnjenje,kako se kod nas zove dio mesa, kojeg nazivaju -hiftl- njemacki, huftel., i kako izgleda.Zadnji mesar mi je rekao da je to frikando,ali po rijecima ljudi -nije.Na placu isto, neki me mesari blijedo gledaju.Hvala na odgovoru.
jtvatn10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2011., 07:35   #2
Quote:
jtvatn10 kaže: Pogledaj post
Molila bih za objasnjenje,kako se kod nas zove dio mesa, kojeg nazivaju -hiftl- njemacki, huftel., i kako izgleda.Zadnji mesar mi je rekao da je to frikando,ali po rijecima ljudi -nije.Na placu isto, neki me mesari blijedo gledaju.Hvala na odgovoru.
Da li govorimo o junetini ?

Misliš li na Hüfte - Huft - Rosenspitz ?



Da ne piskaram bez veze, ako to nije dio koji trebaš. Ako je, napiši, pa ću ti objasniti kako kod nas trebaš mesaru objasniti što želiš.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2011., 08:31   #3
to ti je dio od buta. but se sastoji od šola, frikandoa i tzv. "ruže".
ta "ruža" se sastoji od 2 komada i izgleda ti ko grudnjak. jedan dio je okrugliji i naziva se "orah", a drugi dio je plosnatiji i "kockastiji" i naziva se hiftl.

eto
informacije od pravog mesara
__________________
često zvučim glupo.... da se odem ispovjedit?
Bunny Slippers is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 01:36   #4
Hvala puno.
jtvatn10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 01:39   #5
Ikako da objasnim mesaru taj dio koji hocu kupiti?
jtvatn10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 12:06   #6
Quote:
jtvatn10 kaže: Pogledaj post
Ikako da objasnim mesaru taj dio koji hocu kupiti?
točno ovako kako sam ti napisala.
i, Pellaprat je dala dobru sliku, samo je stavila juneće meso. svinjetina je puno sitnija.

reci da hoćeš komad od buta-plosnatiji dio ruže (ne orah, nego hiftl)

ovo dolje na slici ti je orah od ruže-svinjetina. bez obzira je li svinjetina, teletina ili junetina, razlika je u boji mesa i veličini. oblik je uvijek isti.

znači, ti ne trebaš to na slici, nego onaj drugi dio. eto, ako se pitaš kako ćeš to objasniti mesaru, uzmi ovu sliku, pokaži mu i reci da trebaš onaj dio koji na toj slici fali (iskreno, ne znam kako da ti drugačije objasnim a da ne zvuči ovako blesavo)

__________________
često zvučim glupo.... da se odem ispovjedit?
Bunny Slippers is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 03:23   #7
PUno VAM hvala.
jtvatn10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 22:37   #8
Imam i ja pitanje. Kako se zove ovaj komad telećeg buta koji je prikazan pod brojem 19?
http://www.cucinaitaliana.info/COSA_...E%20nobili.htm

Talijani to zovu fesa. Što je to? Šol, ruža, frikando?
Hvala
rossa.01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 01:25   #9
Quote:
rossa.01 kaže: Pogledaj post
Imam i ja pitanje. Kako se zove ovaj komad telećeg buta koji je prikazan pod brojem 19?
http://www.cucinaitaliana.info/COSA_...E%20nobili.htm

Talijani to zovu fesa. Što je to? Šol, ruža, frikando?
Hvala
Shematska slika je malo nespretno napravljena. Trebala bi pokazivati i vanjski i isprekidanom linijom unutarnji dio. Fesa je naški ali i talijanski ruža. No fesa je i za Italiju malo nesvakidašnji izraz jer za ružu Talijani će prije reći scannello ili rosa.
Kako se ovaj dio mesa dijeli na vanjski i unutrašnji potrebno je razlikovati oba njegova dijela. Dio pomaknut naprijed, a drži se uz vanjsku stranu bedrene kosti pravilno se zove orah, a i talijani ga zovu noce. No kada u Italiji tražiš fesa ili scannello ili rosa trebaš dobiti ovaj rez.



Ovo je juneći, normalno da je teleći manji i puno svjetliji ali izgledom ovakav.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2013., 17:42   #10
Quote:
jtvatn10 kaže: Pogledaj post
PUno VAM hvala.
To se zove lažni biftek, u nekim krajevima igla.
brodačka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2013., 19:02   #11
Quote:
brodačka kaže: Pogledaj post
To se zove lažni biftek, u nekim krajevima igla.
Ne bi bilo, loš ti je prijevod.


Lažni biftek ili po hrvatskoj terminologiji butni valjak njemački je Schwanzrolle.

Hüfte, Blume ili Rosenspitz je dio ruže dio od kojega se radi čuveni kuhani Tafelspitz s hren umakom, austrijsko nacionalno jelo.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 23:38   #12
Quote:
rossa.01 kaže: Pogledaj post
Imam i ja pitanje. Kako se zove ovaj komad telećeg buta koji je prikazan pod brojem 19?
http://www.cucinaitaliana.info/COSA_...E%20nobili.htm

Talijani to zovu fesa. Što je to? Šol, ruža, frikando?
Hvala
taj dio regionalno različito nazivaju u Italiji, opisno ti mogu reći da je riječ o mesu koji se nalazi s vanjske strane buta, iznad ruže i oraha. Uglavnom se naziva controgirello, controfesa, sottofesa ...
Taj dio nije ruža koju se specificira kao fesa interna. Cijela terminologija, pod jakim regionalnim utjecajima je totalno zbrčkana, a izgleda da i svaka zemlja ima neke svoje stilove rezanja junećeg/telećeg buta.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 01:11   #13
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
taj dio regionalno različito nazivaju u Italiji, opisno ti mogu reći da je riječ o mesu koji se nalazi s vanjske strane buta, iznad ruže i oraha. Uglavnom se naziva controgirello, controfesa, sottofesa ...
Taj dio nije ruža koju se specificira kao fesa interna. Cijela terminologija, pod jakim regionalnim utjecajima je totalno zbrčkana, a izgleda da i svaka zemlja ima neke svoje stilove rezanja junećeg/telećeg buta.
Terminologija je zbrčkana i različita je po regijama. I u Italiji i kod nas. No, fesa esterna i fesa interna su dijelovi ruže. Ruža se sastoji od dva okruglasta dijela, kao spojene polulopte. Ako se but otvara samo osnovnom rezu; frikando, šol i ruža tada će i orah pripasti ruži.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 08:43   #14
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Ruža se sastoji od dva okruglasta dijela, kao spojene polulopte.
Zato ti i velim da termin fesa esterna nije ono što će ti u Italiji prodati pod ružu, ruža je upravo taj okruglasti lijepi dio buta, bez žilica i sl. dok je fesa dio iznad, tako da nerijetko sadrži i dio ovojnice mišića (ovojnicu shvati uvjetno jer blagog pojma nemam kako se to zapravo zove. ovako se nazivaju i izgledaju komadi mesa u Italiji, pa obzirom da poznaješ anatomiju goveda, lako ćeš odrediti konkretan termin na hrvatskom ako ga ima .... ako ga nema onda barem znamo da se sve to kolektivno naziva ruža u Hr.

Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Ako se but otvara samo osnovnom rezu; frikando, šol i ruža tada će i orah pripasti ruži.
Šol kao termin mi je nepoznat, nisam se do sada s njim susretala. Gdje se konkretno taj šol nalazi?
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 10:15   #15
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
ovako se nazivaju i izgledaju komadi mesa u Italiji,
Hvala za ovaj link, baš mi je to trebalo. Ako ima još takvih, molim. I zanimaju me nazivi mesa u raznim krajevima u Hrvatskoj.
Argentinac is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 13:04   #16
Malo da oživim temu
Spremam se pripremati pašticadu i pripremam se nabaviti juneći frikando (govedine nemam ) Koliko vidim na netu, neki govore da je frikando isto što i ruža, a ovdje se govori da nije.
Može li mi tko pomoći i reći točnu definiciju frikanda?
Na slici bi to trebao biti eye round??
Tunjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 13:19   #17
Quote:
Tunjica kaže: Pogledaj post
Malo da oživim temu
Spremam se pripremati pašticadu i pripremam se nabaviti juneći frikando (govedine nemam ) Koliko vidim na netu, neki govore da je frikando isto što i ruža, a ovdje se govori da nije.
Može li mi tko pomoći i reći točnu definiciju frikanda?
Na slici bi to trebao biti eye round??
Meni je junetina i bolja za pašticadu, plus što je dobru govedinu teže naći.

Čini mi se da su ovi rezovi s fotke drugačiji nego kod nas, to će ti netko drugi bolje objasniti.

Što se dijelova buta za pašticadu tiče, frikando i lažni biftek su najtvrđi dijelovi buta, zato se uglavnom uzimaju za pašticadu, teško je s njima išta drugo. No, možeš komotno uzeti i šol illi ružu, malo su mekši i meni osobno finiji. Uglavnom, ruža i frikando nisu ista stvar, toliko znam

Zadnje uređivanje MisterNo007 : 09.09.2016. at 13:29.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 13:44   #18
Meni je za pašticadu najbolji ovaj komad od lopatice, jer je jako sočan, što me ni u pašticadi ne smeta.



E sad, ja ga u mesnici dobijem kad tražim meisel spitz, ali kad gledam ovu fotku

https://www.google.hr/search?q=meise...pXMKqeIRRdM%3A

to ne bi bio meisel, vel schulterscherzel. Može li ko razjasnit?
__________________
@Anderlon: Ne sanjajte o demokraciji na Forumu. To nikad nije postojalo i neće postojati.
Mamekica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 14:03   #19
Quote:
Mamekica kaže: Pogledaj post
Meni je za pašticadu najbolji ovaj komad od lopatice, jer je jako sočan, što me ni u pašticadi ne smeta.
E sad, ja ga u mesnici dobijem kad tražim meisel spitz, ali kad gledam ovu fotku
https://www.google.hr/search?q=meise...pXMKqeIRRdM%3A
to ne bi bio meisel, vel schulterscherzel. Može li ko razjasnit?
Uf, moj mesar ne zna ni hrvatski kako spada a ne da mu pričam o meiselu
Nema veze. Frikando ili lažni biftek ili ružu ću uzeti pa kako bude!!
Tunjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 22:42   #20
Ja za gulas uzimam nesto sto u Metrou zovu 'govedja kugla', komadi oko 2 kile, smrznuti... Dobro ispadne... Junetina mi za gulas ne pase, prebrzomi se raskuha...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:49.