Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.06.2012., 23:16   #41
Quote:
piliceva mamica kaže: Pogledaj post
sve mi je jasno osim ovog da do punoljetnosti nesmiju ustajat sami doma preko noći, a sto im se može dogoditi sa 17 i pol godina a ne s 18? molim vas sami mi to odgovorite.

svoje wsinove od 14-15 ostavljam same preko noći doma, imam povjerenje u njih, nevučem ih na vikende sa sobom, nevučem ih na poslovna putovanja. znaju sebi podgrijat znaju da nestavljaju prste u struju, znaju da neostavljaju ništa uključeno u struju kadd zgotove, znaju podić novce na bankomatu, znaju stavit žlicu usta.

i ovo nisam skužila buditedobro tvoja kćer nije ostajala sama jer je tvoj djed živio s vama, i onda je umra pa je ostala, nekužim al qrca ovog posta, ako ti nije problem objasniti mi ovo
Radilo se o tome da je djed uvijek bio kod kuće kad je moja starija kći bila dijete/djevojka, tako da nije imala priliku biti sama. Kad je umro, ona je imala 18. Valjda to nije bilo tako nejasno iz mog prvog posta.
Da djed nije živio s nama, sigurno bi ostala ponekad sama.
Izlazila je, znala je ostati cijelu noć vani, prespavati gdje je bio tulum ili kod prijateljice.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 23:38   #42
aha trako

ja sam razumjela potpuno nešto drugo

ispričavam se zbog malo burnijeg posta (predhodnog)..
i aprapo ostajanja spavanja na tulumima tamo rijetko ko bude punoljetan (ako se već maloljetnici skupe) znam iz osobog iskustva, mada to nema veze s temom
piliceva mamica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 00:08   #43
Quote:
piliceva mamica kaže: Pogledaj post
aha trako

ja sam razumjela potpuno nešto drugo

ispričavam se zbog malo burnijeg posta (predhodnog)..
i aprapo ostajanja spavanja na tulumima tamo rijetko ko bude punoljetan (ako se već maloljetnici skupe) znam iz osobog iskustva, mada to nema veze s temom
Nažalost bude takvih, ali onih macana od 20 koji su dečki naših curica od 17-18.I onih koji ih s 18,001 voze kući u autima svojih tatica. Na to je bio u jednom od mojih prethodnih postova.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 08:56   #44
Moja ove godine krece u prvi razred. Produzenog boravka uopce nema, u malom gradu ne mozes naci tetu cuvalicu cak i kad bih je mogla platiti, moji su 200 km dalje i imamo samo svekrvu koju zanimaju jedino sapunice, s kojom sam se do krvi posvadjala jer je jednom prilikom pizdila na mene sto djete od onda 3 godine nisam pustala da bez nadzora jurca po trgu dok mi sjedimo u restoranu na nekoj proslavi ("pusti na miru to djete, sta joj stalno jases za vratom, ti se trebas druziti s nama!") i koja je cuvala sogoricinu djecu i toliko puta sam je cula kako prigovara zbog toga...

Da se ubijem, ne znam sto da radim. Poludjet cu... Najradije bih se odselila negdje gdje ima skola s produzenim boravkom.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 12:44   #45
Pa što je ona nesposobna da ostane sama doma? Prvi razred, mala ima već 7 godina
__________________
Yes, I have a dirty mind and I refuse to clean it!! :)
mIšIca:P is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 13:13   #46
Quote:
mIšIca:P kaže: Pogledaj post
Pa što je ona nesposobna da ostane sama doma? Prvi razred, mala ima već 7 godina
Ja s posla dolazim oko 16 (dragi jos dobrano kasnije), znaci da bi trebala 4 sata min.biti sama. Hoces reci da je to pis of kejk za sedmogodisnje djete?
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 13:34   #47
dali možda imaš nekog prijatelja s kojim bi se djete moglo igrat tih 4 sata? tj. dali ono ima nekog prijatelja. mi smo tako moj mađi sin kretao u školu i trebao ostajat sam, znači jedan dečko je svaki dan dolazio i od 12 do 15 bio kod nas jer su njegovi radili, a ja i muž smo uvjek imali isplanirano vrijeme da ipak sa 7 nebi ostali sami.

koliko sam shvatila iz tvog posta isto ti je ostavila je kod sveki ili samu
piliceva mamica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 13:59   #48
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Ja s posla dolazim oko 16 (dragi jos dobrano kasnije), znaci da bi trebala 4 sata min.biti sama. Hoces reci da je to pis of kejk za sedmogodisnje djete?
4 sata??
Ja sam sa sedam ostajala po cijelo popodne, pa sam živa i zdrava
__________________
Yes, I have a dirty mind and I refuse to clean it!! :)
mIšIca:P is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 14:07   #49
Quote:
mIšIca:P kaže: Pogledaj post
4 sata??
Ja sam sa sedam ostajala po cijelo popodne, pa sam živa i zdrava
imas ti djece?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 14:09   #50
Ja imam 18 god
__________________
Yes, I have a dirty mind and I refuse to clean it!! :)
mIšIca:P is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 14:10   #51
Ali fakat ne vidim problem u tome ako dijete nije problematično. Meni je to bilo super, došla bi iz škole, pojela, napisala nešto.. Onda bi odmarala, gledala crtane, odspavala.. Baš sam uživala... to mi je bilo ono
__________________
Yes, I have a dirty mind and I refuse to clean it!! :)
mIšIca:P is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 14:55   #52
Quote:
mIšIca:P kaže: Pogledaj post
Ja imam 18 god
Vidi se

Enivej, nije samo tako ostaviti klinca od 7 godina samog doma popodne, ja bi se isto bojala.

Shtefy:
Ovo je super ideja gore navedeno, da pozoveš nekog kepeca (preferabilno ženskog, ako se tvoja više voli družiti sa svojim spolom, moja recimo da a tu su si negdje po dobi). Ipak, provjeri kakav je taj drugi kepec- ja svoju ne bih nikad ostavila samu s njenom najboljom prijateljicom, recimo.

Ne da je mala loša, štoviše, ali njih dvije kad su skupa to je raspašoj i histerija. Vjerojatno bi bacile mačke kroz prozor a onda skočile za njima, da vide ko će se bolje dočekati na noge- s trećeg kata. Ne znam, neka histerija ih ćopi pa divljaju, a odvojene su tako fine

Možda bi ti mogla biti mala utjeha sto ste ipak u manjem gradu (ili na selu, nisam skuzila) pa je manja sansa da je netko ozlijedi ili nesto, teze ce se izgubiti ako odluta, a i ako se neka nesreca desi, susjedi sve prije primijete na selu nego u zgradi usred Zagreba.
__________________
A life-sentence sweeping confetti from the floor of a concrete hole..
Absolutely* is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 15:05   #53
joj joj, poznavajuci djecu u toj dobi i sjecajuci se sebe, ja bi radije da je moja sama nego s nekim djetetom
kad si sam nemas se pred kim praviti vazan, i kad si sam postoji u stanu samo jedan blesavi 7godisnji mozak kojem moze pasti na pamet neka glupost

inace, mislim da je vecina djece od 7 godina sposobna ostati sama doma. jednako, sposobni su i za rad u tvornicama pa ni to ne bi preporucila

vjerojatno ce mnogoj djeci to biti fora, samostalnost i odgovornost i tako, ali mislim da se prelako mogu osjettiti izgubljeni, prestraseni i usamljeni i da postoji cijeli niz situacija u kojima je upitno koliko bi dobro reagirali.
istina je da se te situacije vjerojatno nece dogoditi, ali slaba je to utjeha roditelju koji mora dijete ostaviti.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 15:54   #54
Slažem se da je to individualno. Dijete možda neće napraviti ništa čime bi se ugrozilo fizički, no imam učenika koji ide u 7. razred i koji je užasno nesretan što je redovito od 14 do 20 h sam kod kuće, katkad i duže jer roditelji rade i ponekad moraju ostati i do 21 sat na poslu pa dođu oko 22 h da bi osigurali osnovnu egzistenciju. Njegov cijeli dan sastoji se od čekanja da netko dođe. Dečko se skrije negdje u školi i plače... S roditeljima sam razgovarala o tome, no oni nemaju načina da netko bude s njim... Nema baka, djedova, prikladnih susjeda... Kad je moguće, organiziramo mu mi iz škole da bude kod nekoga od prijatelja iz razreda nekoliko sati.
Dečko je normalan u svemu, samostalan, zna ponešto i skuhati, ali ne podnosi samoću.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 17:38   #55
Quote:
Absolutely* kaže: Pogledaj post
Ovo je super ideja gore navedeno, da pozoveš nekog kepeca (preferabilno ženskog, ako se tvoja više voli družiti sa svojim spolom, moja recimo da a tu su si negdje po dobi). Ipak, provjeri kakav je taj drugi kepec- ja svoju ne bih nikad ostavila samu s njenom najboljom prijateljicom, recimo.
Palo mi je na pamet.

A onda sam pomislila na ovo:

Quote:
Ne da je mala loša, štoviše, ali njih dvije kad su skupa to je raspašoj i histerija. Vjerojatno bi bacile mačke kroz prozor a onda skočile za njima, da vide ko će se bolje dočekati na noge- s trećeg kata. Ne znam, neka histerija ih ćopi pa divljaju, a odvojene su tako fine
i na ovo:

Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
joj joj, poznavajuci djecu u toj dobi i sjecajuci se sebe, ja bi radije da je moja sama nego s nekim djetetom


Quote:
Možda bi ti mogla biti mala utjeha sto ste ipak u manjem gradu (ili na selu, nisam skuzila) pa je manja sansa da je netko ozlijedi ili nesto, teze ce se izgubiti ako odluta, a i ako se neka nesreca desi, susjedi sve prije primijete na selu nego u zgradi usred Zagreba.
Uh, imaš iluzije o manjim gradovima. Ovdje ti babe iz susjedstva trzaju samo kad cura dovede dečka kući, drugi dan je odmah fufa, droca, možda čak i trudna... Ostalo je sve normalno: to da sitna djeca sama hodaju ulicom, da plaču, da povremeno naprave neku pizdariju dok su sama, to se sve zove čeličenje...

Quote:
vjerojatno ce mnogoj djeci to biti fora, samostalnost i odgovornost i tako, ali mislim da se prelako mogu osjettiti izgubljeni, prestraseni i usamljeni i da postoji cijeli niz situacija u kojima je upitno koliko bi dobro reagirali.
istina je da se te situacije vjerojatno nece dogoditi, ali slaba je to utjeha roditelju koji mora dijete ostaviti.
Mene brine što je moja presigurna s jedne i puna strahova s druge strane. (Fakat je kontradiktorno, ali tako je... ) Kad netko pozvoni, odjurit će otvoriti vrata bez obzira što sam joj oko milijunsedamstotri puta objašnjavala i opisivala sve moguće i nemoguće crne scenarije. S druge strane će se zavući pod stol i umirati od straha satima ako samo zalaje ona beštija od susjedovog cucka... Ili će čuti čudne zvukove, škripanje, struganje, koješta - kao posljedicu svih crtića i knjiga koje guta.


A to da će me na posao zvati bar sedamsto puta, u o uopće ne sumnjam.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 17:55   #56
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post

Mene brine što je moja presigurna s jedne i puna strahova s druge strane. (Fakat je kontradiktorno, ali tako je... ) Kad netko pozvoni, odjurit će otvoriti vrata bez obzira što sam joj oko milijunsedamstotri puta objašnjavala i opisivala sve moguće i nemoguće crne scenarije. S druge strane će se zavući pod stol i umirati od straha satima ako samo zalaje ona beštija od susjedovog cucka... Ili će čuti čudne zvukove, škripanje, struganje, koješta - kao posljedicu svih crtića i knjiga koje guta.


A to da će me na posao zvati bar sedamsto puta, u o uopće ne sumnjam.
zato sam ti i rekla, ako njih dvoje ili njih dvije neće im se pričinjat zvukovi, niti će biti plašljive.

dobro kod nas je bila drugčija situacija jer je neko uz njih bio doma, znači oni bi bili pod koliko tolikim nadzorom, moji svekići koliko kod bili "mladi" (65 godina) nikako nisu pričuvali niti jedno od moje djece, niti sam im ikad slala zamolbe da to naprave.
piliceva mamica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2012., 10:19   #57
Moj će ostajati sam sa 6,5.
Ne želim ga dati u boravak a mislim da će tad biti dovoljno zreo da može koji sat ostati sam (ako može sam do škole ili busa koji ga vozi u školu zašto ne bi mogao i sam doma biti).
Već sada zna uzeti si nešto za jesti iz frižidera, napraviti čokolino...

Ja sam bila doma sama od 6 godina, tj od početka škole.

Moji žive ispod nas i ako ne budu radili moći će ga pogledati povremeno.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2012., 17:26   #58
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Moja ove godine krece u prvi razred. Produzenog boravka uopce nema, u malom gradu ne mozes naci tetu cuvalicu cak i kad bih je mogla platiti, moji su 200 km dalje i imamo samo svekrvu koju zanimaju jedino sapunice, s kojom sam se do krvi posvadjala jer je jednom prilikom pizdila na mene sto djete od onda 3 godine nisam pustala da bez nadzora jurca po trgu dok mi sjedimo u restoranu na nekoj proslavi ("pusti na miru to djete, sta joj stalno jases za vratom, ti se trebas druziti s nama!") i koja je cuvala sogoricinu djecu i toliko puta sam je cula kako prigovara zbog toga...

Da se ubijem, ne znam sto da radim. Poludjet cu... Najradije bih se odselila negdje gdje ima skola s produzenim boravkom.
a možda ima neka mama koja je kučanica pa joj ne bi bil problem uz svojeg klinca pričuvati i tvoju malu???pa ju pokupiš kad ideš s posla....moj najstariji sin je imal jednog prijatelja koji je cjeli 1.razred dolazil kod nas poslije škole, ručal i družil se pa su ga starci pokupili u 16 h poslije posla....bili su dobri još od vrtića a evo ih i u srednjoj školi su odlični.ili neku susjedu kojoj fale unuci...uglavnom svakako mislim da dijete ne bi trebalo biti samo, i stvarno ne treba uspoređivati nekad i sad.sad je puno više opasnosti koje vrebaju
lea321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2012., 07:54   #59
Nekako mi je neprihvatljiva ideja ostavljati dijete nepoznatoj osobi. Niti ikoga opterecivati brigom za tudje dijete. Jednako kao sto meni nikada ne bi palo na pamet primiti tudje dijete.

A glede susjeda, nema sanse da bih sedmogodisnje zdrijebe ostavila nekoj bakici iz susjedstva. Susjedi su jednako nepoznati ljudi i ne znam po cemu bih mogla procijeniti moze li im se dijete povjeriti ma niti na pet minuta.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2012., 14:04   #60
moja završava prvi razred i još je nisam ostavila doma samu osim kad odem po kruh 5 minuta. zrela je i samostalna, zna sama napravit sendvu, čokolino, sok...nije od tipova djece koja nešto eksperimentiraju sa svim i svačim i mogla bih je komodno ostavit par sati samu. ali problem je što ja i muž radimo od 7-15,30. znači dijete bi moralo praktički bit samo pola dana a ako joj je škola popodne znači morala bi i ručat sama, a ta mi se ideja baš ne sviđa...zasad imamo tetu čuvalicu (jednu ženu iz susjedstva koju poznajem od prije i koja ima sina slične dobi), a dokad nemam pojima

eh da, mala ima jednog frenda iz razreda koji od prvog dana praktički ide sam u školu, sam ide na igralište, kod prijatelja u susjedstvu itd...malog sam znala već neko vrijeme i učinio mi se dosta inteligentan, zreo...ali...

jednog je dana došao kod nas, njih dvoje su zajedno pisali domaći rad u kuhinji. ja sam na pet minuta otišla u dnevni boravak (srića da nije bilo ništa na televiziji zanimljivo pa sam se odmah vratila u kuhinju) u tih pet minuta mali je uzeo peglu koja je bila na ladici, uključio je u struju i peglao kontrolni ispit koji mu se izgužvao u torbi. noge su mi se osikle, mogli su se ispeć obodvoje, mogli su požar izazvat ufff. kad je otišao ća vidila sam da mi fali pola sapunice za pranje suđa, mala mi je rekla da je on to ulio u nekakvu bočicu da može radit balunčiće od pjene....

koliko god ja mislila da mi je mala stvarno zrela za ostat par sati doma, kad sam vidila ovo gore napisano a uostalom kad se sjetim sebe i brata u toj dobi kakve smo pi*darije izvodili aaaaaaaa, ne znam kad ću je ostavit samu doma
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:58.