Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.05.2014., 16:55   #81
Pa ne bas

Jer pokus nije pokazao nista neocekivano
Tj sol je sol, slana je, i nema nikakvog drugog okusa tj minerali koji se u njoj nalaze ili ne nalaze ne utjecu na okus
Razlika je u postotku vode , a ona koja ima veci postotak je i nesto manje slana
Ne 50% manje slana kako se tvrdi jer za to bi trebala imat puno vecu razliku u udjelu vode
__________________
mi ti u kroejši rijetko imamo kante za separirane otpatke.. nama je svako smeće jednakovrijedno (c) sunček
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2014., 16:57   #82
A razlicte soli koje koristis? Jel su jednako sitnih kristala?
Ako nisu, onda bas i nema smisla usporedivat saku jedne soli i saku druge soli
__________________
mi ti u kroejši rijetko imamo kante za separirane otpatke.. nama je svako smeće jednakovrijedno (c) sunček
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2014., 17:00   #83
Quote:
cilla kaže: Pogledaj post
A razlicte soli koje koristis? Jel su jednako sitnih kristala?
Ako nisu, onda bas i nema smisla usporedivat saku jedne soli i saku druge soli
Sitnu sol istog proizvođaća . jednako sitnih kristala(vidljivo golim okom, nisam išao mikroskopom gledat). brijem da se ta razlika u slanoći soli kod malih količina jela ne primjeti nego kod velikih jer nije isto soliti 2 l juhe i 100 l juhe
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2014., 17:04   #84
Da malo obuzdamo žestinu ( slanost)...

Pročitah negdje da je u promet dozvoljeno puštati sol koja sadrži najviše do 7% vlage tako da bi između ostalog i tu bio razlog eventualne razlike u slanosti. No, to je i dalje samo rezultat koncentracije NaCl u žlici soli kojom solimo a uz to sadrži neki postotak vlage.
Vjerojatno kolega Ivica na poslu ne drži soljenku hermetički zatvorenu a relativna vlažnost zraka u restoranskoj kuhinji je vjerojatno visoka.
Povećani sadržaj magnezijevih soli daje navodno gorkast okus i povećava higroskopnost soli. Kažu da NaCl pro analysi uopće ne navlači vlagu na sebe.

Pošto sam ja samo običan kemičar-amater sklon barutu i draži su mi nitrati i klorati od klorida, neka me netko ispravi i nadopuni.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2014., 17:27   #85
A kad su vec napisani traktati o soli, evo i malo slika iz solane secovlje

Pogled na bazene






Vagon, i brdo soli


Kako izgleda sol tek izvadena iz bazena







I nesto drugacije

I kako izgleda plaza kad u moru ima malo vise soli ( ovo nije iz solane, nije ni isto more)

__________________
mi ti u kroejši rijetko imamo kante za separirane otpatke.. nama je svako smeće jednakovrijedno (c) sunček
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2014., 21:53   #86
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Gledaj jedina razlika je što se slanosti tih dviju vrsta soli tiče je u količini vode dakle manje je morska sol slana na isti volumen, drugi minerali (kojih ionako ima samo u tragovima ne utječu na slanost uopće a mislim niti na druge okuse jer tih minerala ima daleko više u samoj hrani (a pogotovo u morskim plodovima) nego u to malo soli koliko se dodaje
Ja se kladim da manja/veća slanost nema puno veze sa sadržajem vlage, on u morskoj soli nominalno iznosi 1-2 promila, a sumnjam da može biti znatno iznad par posto.
Stvar je vjerojatno u gustoći pakiranja. Ovisno o prosječnoj obliku i veličini kristala, i još bitnije, distribuciji veličine kristala, može se postići i preko 20% razlike u gustoći. To je već primjetno manje slano ako odmjeravaš sol volumno (žlicom i sl.).
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2014., 22:29   #87
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Ja se kladim da manja/veća slanost nema puno veze sa sadržajem vlage, on u morskoj soli nominalno iznosi 1-2 promila, a sumnjam da može biti znatno iznad par posto.
Stvar je vjerojatno u gustoći pakiranja. Ovisno o prosječnoj obliku i veličini kristala, i još bitnije, distribuciji veličine kristala, može se postići i preko 20% razlike u gustoći. To je već primjetno manje slano ako odmjeravaš sol volumno (žlicom i sl.).
I to isto, sol većih kristala u prosjeku ima manje soli po volumenu od soli manjih kristala, ali opet ako je rijeć o onoj pravoj krupnoj amorfnoj morskoj soli onoj onak sivkastoj s nešto MgCl2 koji navlači vodu, tu ima dosta vode u međukristalnom području
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2014., 22:31   #88
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Ja se kladim da manja/veća slanost nema puno veze sa sadržajem vlage, on u morskoj soli nominalno iznosi 1-2 promila, a sumnjam da može biti znatno iznad par posto.
Stvar je vjerojatno u gustoći pakiranja. Ovisno o prosječnoj obliku i veličini kristala, i još bitnije, distribuciji veličine kristala, može se postići i preko 20% razlike u gustoći. To je već primjetno manje slano ako odmjeravaš sol volumno (žlicom i sl.).
to funkcionira samo ako mjeriš sol na šake. kemik & kumek priznaju samo gram, a kod takvog mjerenja na vagu jedino nečistoće (aka voda, jer su ostale zanemarive) utječu na intenzitet okusa.
20% veliš? sumnjam da na tako sitnim kristalima mogu biti tolike razlike. isto i ovo s vlagom, tj. vodom - sumnjam da je baš toliko može biti da bi se znatno osjetila razlika ako šibneš 2 šake soli u 100 litara juhe. prije će se osjetiti razlika jer nikad nećeš zagrabiti količinski identične 2 šake soli, nego što u morskoj soli ima vode koja smanjuje slanoću u odnosu na kamenu.

edit: nisam čitap post do kraja, vidim da si to i napisao
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2014., 23:05   #89
jel Paška sol fakat sa Paga ili iz Tunisa?
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2014., 23:12   #90
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
jel Paška sol fakat sa Paga ili iz Tunisa?
Oboje
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2014., 23:45   #91
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Oboje
o ti mater

ali tamo su 2 solane, Solana Pag (Todorić) i neka druga solana pag ili se varam?
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2014., 00:08   #92
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
I to isto, sol većih kristala u prosjeku ima manje soli po volumenu od soli manjih kristala, ali opet ako je rijeć o onoj pravoj krupnoj amorfnoj morskoj soli onoj onak sivkastoj s nešto MgCl2 koji navlači vodu, tu ima dosta vode u međukristalnom području
Evo, upravo sam izmjerio kolika je razlika. Imam krupnu morsku sol iz Tunisa, i nekakvu englesku sitnu sol.
U posudu istog volumena je stalo 262 g krupne i 310 g sitne soli. Dakle, sitne stane 48 g ili 18.3% više.
Još bi trebalo vidjeti kolika je razlika u količini vode u njima, ali vrlo sumnjam da to ima ovako znatan efekt.
Ne pada mi na pamet kako da procijenim količinu vlage u soli, osim pečenjem na 250 stupnjeva, to bi ju pretpostavljam dobro isušilo.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2014., 03:08   #93
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
to funkcionira samo ako mjeriš sol na šake.
kad kuham veču količinu nečega sol mjerim na šake . tako da je moguće da je stvar u gustoći kristala soli ...
i nije stvar u tome da je razlika u tome kolko zagrabiš šakom jer sam jednom baš vagao svoje šake soli i razlika je bila od pola deke do maksimalno 2 deke.
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2014., 13:23   #94
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Evo, upravo sam izmjerio kolika je razlika. Imam krupnu morsku sol iz Tunisa, i nekakvu englesku sitnu sol.
U posudu istog volumena je stalo 262 g krupne i 310 g sitne soli. Dakle, sitne stane 48 g ili 18.3% više.
Još bi trebalo vidjeti kolika je razlika u količini vode u njima, ali vrlo sumnjam da to ima ovako znatan efekt.
Ne pada mi na pamet kako da procijenim količinu vlage u soli, osim pečenjem na 250 stupnjeva, to bi ju pretpostavljam dobro isušilo.
Majstor!!!! Ma ja sam dominanto mislio na onu amorfnu krupnu sol ne na ove različite kristaliće
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2014., 13:32   #95
Ja imam doma užasno, užasno vlažne krupne morske soli koja bi bila idealna za pokus sušenja na 250° C, ali nažalost zaista ne posjedujem nikakvu vagu kojom bih mogla izvagati prije i poslije sušenja, tako da ćemo ostati uskraćeni za taj podatak

Iako vjerujem da bi razlika mogla biti čak i 10%, što s ovih JPK-ovih izmjerenih 18% daje ukupno preko 25% razlike Što je, mislim da ćemo se svi složiti, fakat dovoljno da objasni razliku u slanosti.

EDIT: ima stvarno zanimljivih radova na ovu temu

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2874635/
http://pubs.rsc.org/en/Content/Artic...k#!divAbstract
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3383500/
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/1...BCBC990.f02t01
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose

Zadnje uređivanje kemik : 31.05.2014. at 13:38.
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2014., 13:52   #96
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
Ja imam doma užasno, užasno vlažne krupne morske soli koja bi bila idealna za pokus sušenja na 250° C, ali nažalost zaista ne posjedujem nikakvu vagu kojom bih mogla izvagati prije i poslije sušenja, tako da ćemo ostati uskraćeni za taj podatak

Iako vjerujem da bi razlika mogla biti čak i 10%, što s ovih JPK-ovih izmjerenih 18% daje ukupno preko 25% razlike Što je, mislim da ćemo se svi složiti, fakat dovoljno da objasni razliku u slanosti.

EDIT: ima stvarno zanimljivih radova na ovu temu

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2874635/
http://pubs.rsc.org/en/Content/Artic...k#!divAbstract
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3383500/
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/1...BCBC990.f02t01
Eto na, pa ti sad zovi znanstvenike na raspravu o kuhinji
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2014., 14:08   #97
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
Iako vjerujem da bi razlika mogla biti čak i 10%, što s ovih JPK-ovih izmjerenih 18% daje ukupno preko 25% razlike Što je, mislim da ćemo se svi složiti, fakat dovoljno da objasni razliku u slanosti.
Da, ali moje mjerenje ne razlikuje sasvim efekt različitog pakiranja i različitog postotka vlage.
Izmjerio sam samo razliku u prosječnoj gustoći, a ona može biti i zbog jednog i zbog drugog.
Gustoća vode je manja od gustoće soli, i kad sol adsorbira vodu, pretpostavljam da će se prosječna gustoća nešto smanjiti. Ali to ne može biti glavni uzrok, jer je gustoća vode tek oko duplo manja nego soli, i trebala bi navući kakvih 40% vlage za ovaj efekt od 18%. A sol koju imam izgleda vrlo suho.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2014., 14:51   #98
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Eto na, pa ti sad zovi znanstvenike na raspravu o kuhinji
da, imaš pravo, molim moderatore karton za stavljanje linkova na znanstvene radove na pdf. gastronomija
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2014., 15:26   #99
Prije nekoliko godina je bilo popularno nešto što se zove "aromatizirana sol", gledao sam kako neki kuhar dolazi u kuhinju sa koferom, otvara ga a unutra 20 vrsta soli kamena, morska, plava, crvena, dimljena... lik kaže da nigdje ne ide bez toga jer to potpuno promijeni okus jela...
Jel to isto prodavanje magle kao Himalajska sol iz Pakistana?
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2014., 16:15   #100
Ok ekipa, čitala sam o himalajskoj soli i i dalje ne mislim da je prodavanje magle. Istina, priznam da sam pogriješila jer očito se ne vadi s Himalaja, ali i dalje ostaje činjenica da ima 84 minerala i elemenata te da ne uzrokuje dehidraciju i nedostatak elektrolita kao klasična sol. Recimo, ima i crna himalajska sol koja ima miris po sumporu, dolazi iz Indije i bogata je željezom. Kako to može biti prodavanje magle?

I na kraju, nakon dvije godine korištenja osjetim razliku između nje i obične soli. I ne samo ja. Zato vas barem pitam, imate li iskustva s korištenjem te soli da mi možete reći da, stvarno je to isto, plaćaš maglu. Neovisno i mineralima u njoj, jednostavno nisam od nje nikad žedna, a kad pojedem nešto što drugi kuhaju i što sadrži običnu sol muka mi je.
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:09.