Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2006., 09:37   #81
SCHWARZWALD TORTA
(biskvit sa čokoladom i bademima, slatko vrhnje, višnje)


Tijesto:
- 10 dkg putra
- 10 dkg šećera
- 1 vanilin šećer
- 4 jaja
- 7 dkg oguljenih, mljevenih badema
- 10 dkg naribane čokolade
- 5 dkg brašna
- 5 dkg gustina
- ½ praška za pecivo
Putar i šećer pjenasto izmiješajte. Umiješajte jedan po jedan žumanjak stalno miješajući. Dodajte ostalo i čvrsti snijeg od bjelanjaka.
Ulijte u kalup i ispecite.
Ohlađeno prerežite dva puta vodoravno tak da dobijete 3 lista.

Krema:
- ¾ l slatkog vrhnja
- kremfiks
Vrhnje i kremfiks se izmiješaju u čvrsti šlag.

- kompot od višanja
Višnje dobro ocijedite.


Prvi list dobro natopite višnjevačom pomiješanom sa malo soka od kompota, premažite tučenim vrhnjem i pospite ocijeđenim višnjama. Ponovite sa drugim listom i poklopite trećim.
Cijelu tortu premažite tučenim vrhnjem.
Ukrasite višnjama i krupnim strugotinama čokolade.


BAKLAVA OD JABUKA
(vučeno tijesto, jabuke, preljev)


Potrebno:
- 12 kora za baklavu
- 1,5 kg očišćenih, naribanih jabuka
- 10 dkg grožđica

Preljev:
- 3 dl vode
- 2 dl šećera
- 1 žlica cimeta
- 15 dkg margarina
Prokuhajte.


Stavite u protvu 3 lista tijesta, pospite naribane jabuke pomiješane sa grožđicama, poškropite sa preljevom i tako ponavljajte dok sve ne potrošite. Na vrhu treba biti tijesto.
Narežite na kocke i ispecite.
Pečeno prelijte sa ostatkom preljeva.




BAKINA TORTA OD JABUKA
(biskvit sa lješnjacima, žele sa jabukama, krema od sira, slatko vrhnje)


Tijesto:
- 4 jaja
- 2 velike žlice vode
- 4 na vrh žlice šećera
- 2 na vrh žlice brašna
- 2 na vrh žlice gustina
- 10 dkg mljevenih lješnjaka
- ½ praška za pecivo
Žumanjke, šećer i vodu pjenasto izradite. Umiješajte ostalo i čvrst snijeg od bjelanjaka.
Ulijte u kalup i ispecite. Hladno prerežite jedan put vodoravno.

Žele:
- 80 dkg očišćenih jabuka narezanih na šnitice
- 2 velike žlice šećera
- 2 velike žlice soka od limuna
- 1 komad cimeta
- 1 velika žlica grožđica
- 4 dl vode
- 1 puding od vanilije
Jabuke sa šećerom, sokom od limun, cimetom i 3 dl vode skuhajte. Puding razmutite u ostatku vode i ukuhajte u jabukama. Umiješajte grožđice.
Izlijte na jedan list tijesta oko kojeg ste stavili obruč od kalupa.

Krema:
- 25 dkg mascarponea
- 25 dkg svježeg sira
- 3 dl slatkog vrhnja
- 1 želatina u vrećici
Mascarpone i sir kremasto izradite. Želatinu pripremite prema uputi na vrećici. Slatko vrhnje istucite u čvrsti šlag.
Sve troje zajedno izmiješajte i stavite na ohlađen žele u kalupu.
Poklopite drugim listom tijesta.
Stavite u frižider na par sati da se stisne.

Premaz:
- 2 dl slatkog vrhnja
- kremfiks
Vrhnje i kremfiks istucite u čvrsti šlag.

Tortu cijelu premažite tučenim vrhnjem.
Možete ju ukrasiti kriškama jabuka prepečenim na karamelu i sjeckanim lješnjacima.



KOLAČ OD MRKVE I JABUKA
(biskvit sa mrkvom i orasima, nadjev od mrkve, jabuka i slatkog vrhnja)


Tijesto:
- 5 jaja
- 20 dkg šećera
- 10 dkg brašna
- 15 dkg mljevenih oraha
- 1 dl ulja
- 1 dl vruće vode
- 3 srednje mrkve
- 1 prašak za pecivo
Žumanjke i šećer pjenasto izmiješat. Dodati ulje i vodu i promiješati. Dodati ostalo i čvrsti snijeg od bjelanjaka.
Izliti u protvu i ispeći.
Hladno prerezati jedan put vodoravno tako da se dobiju dva lista tijesta.

Krema:
- 4 srednje mrkve
- 3 jabuke
- 15 dkg šećera
- ½ l slatkog vrhnja
- 12 listića želatine
Jabuke i mrkve očistite, narežite i skuhajte sa šećerom. Malo ohlađeno izmiksajte i ohladite do kraja.
Umiješajte želatinu priređenu prema uputi na vrećici.
Slatko vrhnje izmiksajte i pomiješajte sa smjesom jabuka i mrkve.

Premaz:
- 2 dl slatkog vrhnja
- kremfiks
- sjeckani orasi
Slatko vrhnje i kremfiks istucite u čvrsti snijeg.

Na jedan list tijesta stavite svu kremu, poklopite drugim listom i premažite tučenim slatkim vrhnjem.
Obilno pospite sjeckanim orasima.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2006., 11:20   #82
Polly, molim te napisi da li za kolace sa biskvitom koristis glatko ili ostro brasno. Ja mislim da se stavlja ostro ali molim te da ti napises.
Hvala.
vemar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2006., 11:30   #83
Polly, koliko cesto peces kolace u tjednu i koje kolace najvise voli tvoja obitelj, djeca i ?
vemar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2006., 19:06   #84
sada pećem jako rijetko
ako 2 puta na mjesec
nekad sam ih pekla i po 3 tjedno, ali to su tak i tak uglavnom pojeli susjedi
u zgradi di sam sad nemam baš potrebe častit susjedstvo

mojima je bitno da je kremasto, ne jako slatko i ne masno, čokolada dobro došla
ali se pojede i fini štrudl ili pita
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2006., 00:27   #85
A da li za biskvit koristis glatko ili ostro brasno? Za sta se koristi glatko a za sta ostro?
Hvala
vemar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2006., 23:24   #86
pozdrav

polly, svaka pohvala za topic

a evo i da ja navedem nesto, definitivno najjednostavniji vocni kolac

napravi se obican biskvit, samo sta se u njega stavi 1 jogurt i posloze kriske breskve, marelice, ociscene visnje tj. koje kod voce vise volite

15min posla i svi ga vole
meni zbog tog omjera vrijeme(trud)/kvaliteta posebno drag
Rajčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2006., 11:33   #87
i ja imam pitanje za tetu sveznajuću Polly

napravila bih košarice od lisnatog i u hladne stavila kremu od mascarponea i na to malo šumskog voća.
e ali neda mi se kupovati kalup za košarice pa me zanima kako ih mogu tako složiti da se speku? na čaše?
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2006., 11:46   #88
navodno da može na čaše, da neće popucati od vrućine
stvarno ne znam

kad razvaljaš lisnato, pospi ga sa kakaom ili čokoladom u prahu pa zrolaj u čvrstu roladu
roladu nareži na šnitice koje još malo povaljaj i stavi u kalupeke ili na čaše
bit će zgodno za vidjet, spiralno šareno

javi jel' su čaše ostale cijele
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2006., 21:29   #89
hvala polly.
a daj mi reci još jednu stvar, kad radim prhko tijesto, ono s margarinom i šećerom, na to se obično hiti neko voće i zapeče, zašto nikad to tijesto ne mogu razvaljati i dići sa stola u protvu da mi se ne potrga?
probala sam ga prije valjanja staviti u friđ da se margarin stisne i tako tijesto stisne ali opet ista stvar.
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2006., 02:31   #90
Quote:
chiquita kaže:
hvala polly.
a daj mi reci još jednu stvar, kad radim prhko tijesto, ono s margarinom i šećerom, na to se obično hiti neko voće i zapeče, zašto nikad to tijesto ne mogu razvaljati i dići sa stola u protvu da mi se ne potrga?
probala sam ga prije valjanja staviti u friđ da se margarin stisne i tako tijesto stisne ali opet ista stvar.
A meni pak to prhko tijesto ispadne jako tvrdo, kao kamen. Mozda zato sto ne ide u njega prasak za pecivo? A voce mi bas pase na prhko tijesto.
vemar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2006., 03:01   #91
Jako su mi fini kolaci sa prhkim tijestom i sumskim vocem. Ali vidim da u bakin kolac od kupina, ili sta vec i kolac od malina ide 3/4 ili 1 kg voca. Pa to sumsko voce se uvijek prodaje najerice i jako je skupo. I ovdje, u Australiji su mjerice od 150 g pakirane i jedna kosta preracunat, oko 20 kuna. Znaci da za kolac trebam takvih najmanje 5. Pa to je preskupo. Te bobice kupujem samo junioru.
vemar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2006., 09:25   #92
Quote:
chiquita kaže:
hvala polly.
a daj mi reci još jednu stvar, kad radim prhko tijesto, ono s margarinom i šećerom, na to se obično hiti neko voće i zapeče, zašto nikad to tijesto ne mogu razvaljati i dići sa stola u protvu da mi se ne potrga?
probala sam ga prije valjanja staviti u friđ da se margarin stisne i tako tijesto stisne ali opet ista stvar.
nisam ti ni ja puno uspješnija s tim tijestom
prhko tijesto treba raditi sa hladnim namirnicama, masnoću (putar ili margarin) narezati na tanke listiće i brzo zamijesiti
i staviti u frižider na pola sata da se stisne, kao što si napravila
razvaljano tijesto narolaš na valjak i tako ga lakše preneseš u protvu
ja sam problem trganja riješila tako da sam si kupila onaj mali valjčić s drškom (izgleda ti slično kao valjak za tapete) i s njim tijesto valjam direktno u protvi
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2006., 12:28   #93
Quote:
polly kaže:
nisam ti ni ja puno uspješnija s tim tijestom
prhko tijesto treba raditi sa hladnim namirnicama, masnoću (putar ili margarin) narezati na tanke listiće i brzo zamijesiti
i staviti u frižider na pola sata da se stisne, kao što si napravila
razvaljano tijesto narolaš na valjak i tako ga lakše preneseš u protvu
ja sam problem trganja riješila tako da sam si kupila onaj mali valjčić s drškom (izgleda ti slično kao valjak za tapete) i s njim tijesto valjam direktno u protvi

Probaj razvaljati između dva lista papira za pečenje (masnog papira) - to radim već godinama, ne lijepi se, a donji odmah prenesem na lim i na tome pečem

Za gornju koru - ako se baš ne da razvaljati ili se kida - u zamrzivač i zatim naribam po kolaču - meni lakše, a dobijem čupavu pitu!
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2006., 13:19   #94
Polly, nisi meni odgovorila.
Hvala.
Ja kada radim pitu od jabuka uopce ju ne razvlacim jer znam da mi to ne bi uspjelo. Tijesto otkidam i stavljam sa prstima male komadice u lim. Te komadice sa prstima spajam. I ispadne super. Kao da je razvuceno tijesto. Ne znam kako bi bilo kod ostalog.
vemar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2006., 15:42   #95
Quote:
vemar1 kaže:
Polly, nisi meni odgovorila.
Hvala.
a što da ti odgovorim? da je šumsko voće skupo? sve je to relativno
meni je npr poriluk za 3 kune skup, jer mi ne valja


na ovo sa masnim papirom sam zaboravila, a valjal sam tako tijesto za Božićne kolačiće

imam taj mali valjčić i zadovoljna sam, kupila sam ga da si žifce zašparam
i ovo ribanje tijesta za gornji sloj je i ljepše za vidjet
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2006., 16:35   #96
Quote:
polly kaže:
i ovo ribanje tijesta za gornji sloj je i ljepše za vidjet

ovo sa ribanim tjestom, jel se to zove cupavi kolac? da li ga zamrznete nakratko prije ribanja? hvala.
 
Odgovori s citatom
Old 30.03.2006., 17:52   #97
Quote:
enigma kaže:
ovo sa ribanim tjestom, jel se to zove cupavi kolac? da li ga zamrznete nakratko prije ribanja? hvala.
Jest - to je čupavi kolač. Zamrzneš ga - taman toliko da bude krut i da se može ribati!
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2006., 02:39   #98
Quote:
polly kaže:
a što da ti odgovorim? da je šumsko voće skupo? sve je to relativno
meni je npr poriluk za 3 kune skup, jer mi ne valja


na ovo sa masnim papirom sam zaboravila, a valjal sam tako tijesto za Božićne kolačiće

imam taj mali valjčić i zadovoljna sam, kupila sam ga da si žifce zašparam
i ovo ribanje tijesta za gornji sloj je i ljepše za vidjet
Ma ne, Polly. Mislila sam da li mozda stavljas manje voca nego sto pise u original receptu? Meni se cini da bi bilo dobro i sa jedno 300 g voca ako nije veliki protvan. Ali nemam iskustva toliko pa me zanima koliko ti stavljas. Ili da li mozda koristis smrznuto voce ako je jeftinije mozda?
vemar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2006., 05:08   #99
Polly, radila sam tvoj kolac od malina. Muz je odusevljen. To mu je jedini kolac osim strudle od jabuka da si sam uzima sa tanjura. I kada je poslije rucka otvorio hladnjak da uzme pivo odusevljeno je rekao: O pa imamo cake! Inace ga niti ne primjeti.
Stavila sam oko 450 dkh malina samo. Naravno da je puno finije sa 1 kg ali mislim da bi se moglo prosvercati sa jedno 600 g. Taman mi je falila jos jedna mjerica. Onaj biskvit mi je na pocetku izgledao malo presuh, kao kruh ali kada se sve ohladilo i smeksalo fantasticno. Obecala sam muzu da ce jednom mjesecno biti jedan od tvojih vocnih kolaca. Ili sa malinama ili kupinama ili borovnicama. Vec i on zna za tebe po kolacima. Hvala puno.
vemar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2006., 09:04   #100
ŠVEDSKI KOLAČ OD JAGODA

Tijesto:
- 25 dkg margarina
- 6 jaja
- 15 dkg šećera
- 2 dl mlijeka
- 15 dkg brašna
- 1 prašak za pecivo
- ribana korica limuna
- 10 dkg bademovih listića
Margarin i šećer pjenasto izradite. dodajte jedan po jedan žumanjak stalno miješajući. Umiješajte brašno, prašak, limunovu koricu i mlijeko.
Podijelite na dva dijela. Prvi stavite u protvu i ispecite. Kako je tijesto dosta mekano i tanko obavezno stavite u protvu papir za pečenja kako bi ga mogli izvaditi.
Bjelanjke istucite sa 15 dkg šećera u čvrsti snijeg.
Stavite u protvu drugu polovicu tijesta, premažite snijegom i pospite bademima. Ispecite.

Krema I:
- 5 žumanjaka
- 15 dkg šećera
- 3 ravne žlice gustina
- ½ l mlijeka
- 2 dl slatkog vrhnje
Žumanjke, šećer i gustin izmiješajte sa malo mlijeka i skuhajte u preostalom kao puding.
Umjesto žumanjaka možete skuhati i običan puding od vanilije ili slatkog vrhnja.
Slatko vrhnje istucite i umiješajte u ohlađenu kuhanu smjesu.

U protvu stavite prvo tijesto bez bezea, premažite kremom i pospite sa 1 kg očišćenih, narezanih jagoda.

Krema II:
- 25 dkg mascarponea
- 4 dl slatkog vrhnja
- 2-3 žlice štaub šećera (ako baš mora)
Sir i štaub izmiksate. Slatko vrhnje istučete u čvrsti šlag. Izmiješate zajedno.

Preko jagoda premažete drugu kremu i poklopite tijestom sa bezeom. Stavite u frižider na par sati da se dobro rashladi.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:37.