Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.07.2005., 14:55   #1
Thumbs up Električno centralno grijanje

Jedna nova tehnologija centralnog grijanja na električnu energiju je pred vama…
Poštovani, ovim putem vam želimo predstaviti potpuno novu revolucionarnu tehnologiju električnih centralnih grijanja sa maksimalnim komforom i minimalnom investicijom.

Radi se o spajanju nekoliko dobrih ideja u jednu cjelinu; proizvod toga su bez cijevna električna grijanja sa maksimalnom mogućnosti regulacije temperatura i vremena za svaku pojedinu prostoriju kako to vi želite, mogućnosti upravljanja su nevjerojatne, sve u cilju maksimalne uštede energije opravdane kako s ekonomske, tako i s ekološke strane.
Npr. svaka prostorija može imati različite zadane temperature i vremena, spavaonica se grije npr. na 17 stupnjeva kroz dan osim pred spavanje od 20 do 23h na 21 stupanj i tako za svaku prostoriju ako to želite. Može se također upravljati iz dnevne sobe jednim klasičnim termostatom cijelim grijanjem. Posebne su prednosti programatora iskorištenje noćne tzv. jeftine struje za zagrijavanje dok se skupljom strujom samo dogrijava.
Postoji mogućnost uključivanja preko telefona kao i mobilnog telefona (pogodno za vikendice).

Sistem grijanja svodi se na standardne radijatore u koje se ugrađuje električni grijač sa radnim i sigurnosnim termostatom. Upravljanje i napajanje radijatora energijom vrši se iz električnog ormarića koji se ugrađuje pokraj postojećeg ormarića sa osiguračima ili se implementira u isti ako postoji prostor.
Svaki radijator ima automatski električni i termički osigurač, te cijeli sistem prolazi kroz najosjetljiviju sklopku za zaštitu od dodirnog napona osjetljivosti 0.03A tzv. FID sklopku. Pregrijavanjem bilo kojeg radijatora preko 100 stupnjeva celzijusa automatski se isključuje cijeli sistem grijanja.

Potrošnja energije se može regulirati do minimuma, a iz našeg višegodišnjeg iskustva možemo tvrditi da se za prosječan stambeni prostor od 80m2 račun električne energije povećava za 300 do 600 kuna mjesečno kroz cijelu godinu.


Osnovni modeli bazirani su na klasičnim radijatorima Lipovica Solar visine 600mm te su raspoređeni u više vrsta ovisno o snazi.
Tako imamo modele:

Solar 5 snage 650W
Solar 10 snage 1300W
Solar 15 snage 1950W
Solar 20 snage 2600W
I druge
Brojčana oznaka iza naziva modela određuje broj rebara.
Potrebno je navesti da dolaze u obzir sve vrste radijatora dostupnih na tržištu kao i kupaonske lojtre.
Snage radijatora također mogu biti definirane prema potrebi prostora ili zahtjevu korisnika.

Od čega bi se zapravo sastojalo Vaše buduće centralno grijanje i kako bi sve to funkcioniralo?
Više radijatora po objektu povezano je sa centralnim sustavom za upravljanje grijanjem s time da svaki pojedini radijator ima na sebi ugrađene radne i sigurnosne termostate koje mu omogućuju posebnu regulaciju paljenja ili gašenja za svaki pojedini radijator dok sigurnosni termostat štiti radijator od pregrijavanja , a u slučaju istoga izbacuje sigurnosnu «FID»sklopku na centralnoj jedinici te otklanja svaku mogućnost strujnog udara ili pregrijavanja.
Na centralnu jedinicu moguće je spojiti jedan ili više sobnih termostata koji će upravljati grijanjem s time da je moguće odabrati između klasičnih i digitalnih jednodnevnih ili sedmodnevnih s kojima je moguće regulirati temperature za svaki dan i noć u tijednu posebno.

Primjer proračuna objekta 100m˛:
Radijatori 8 kom. Po dva od svakog modela =10959 KN
Centralna jedinica za 9. elemenata =1260KN
Montaža 9. elemenata =2700KN
El.Kablovi =300KN
UKUPNO GRIJANJE =15219KN

Ovo je samo okvirni primjer izračuna za točniji i detaljniji potrebno je poslati tlocrt objekta na naš mail ili nas kontaktirati na naše brojeve telefona.
Na sve proizvode dajemo 3 godine garancije i 12 mjesečnu akciju otkupa sve nestandardne opreme po nabavnim cjenama ukoliko ne budete zadovoljni vašim novim centralnim grijanjem.
Grijanje bez cijevi pumpi kotlovnica dimnjaka opasnih ispušnih plinova je grijanje budućnosti , mi to znamo a Vi?

Grijanje je revolucionarno jednostavnošću i povoljnom cijenom, a ruši teoriju o skupom grijanju na električnu energiju. Naime pravilnim iskorištenjem energije, električna energija za centralno grijanje postaje isplativom. Programiranjem temperatura za svaki prostor i maksimalnim iskorištenjem jeftine noćne struje energija je iskorištena maksimalno ekonomično. Troškove koje ste uštedjeli na izvedbi grijanja pokrivati će godinama razliku u cijeni izvora energije (priča kao kod dizela i benzinca) te komfor grijanja na struju kojeg ćete se teško odreći kada ga osjetite (ne razmišljate o nabavi, plaćate na 12 jednakih rata, a bez struje niti jedno grijanje ne radi (pumpe, automatike!). Također vas ne ostavljamo bez rješenja vaše tople sanitarne vode, osim standardnih akomulacijskih bojlera, u ponudi imamo i minijaturne protočne bojlere velike snage, koji kada se uključuju preko centralne jedinice, automatski isključuju grijanje radi smanjenja opterećenja na glavnim osiguračima.
Zato s lakoćom vam nudimo nešto što mi zovemo proba, a u stvari je kupnja!

Za skandinavce znamo kako su ekonomični i ekološki osviješteni narodi, pa bez obzira na njihovu hladnu klimu oni masovno koriste struju za grijanje.

Ugovorite li sa nama posao, mi se obavezujemo da ćemo vam napraviti maksimalno komforno centralno grijanje koje možete zamisliti, doći ćemo u vaš dom, i napraviti projekt sa vama u dogovoru za svaki detalj, nećemo učiniti ništa na vašem sistemu bez vašeg odobrenja, za svaki detalj ponuditi ćemo vam maksimalan broj rješenja.
Odabrati ćete radijatore od bilo kojeg proizvođača na tržištu i mi ćemo vam sastaviti sistem modernog centralnog grijanja. Mogućnosti su nevjerojatne, od telefonske provjere kolika je temperatura i uključivanja i isključivanja grijanja (za vikendice i kuće u koje se dolazi u razna doba dana ili noći) preko fiksne linije ili obične sim kartice ugrađene u grijanje gdje ne postoji telefon, do programiranja vremena koju prostoriju u koje vrijeme zagrijati na koliko stupnjeva i to za svaki sat u tjednu različito ako to želite. Programiranjem spavaonica na nižu dnevnu temperaturu, dnevnih soba na nižu noćnu vi smanjujete nepotrebnu potrošnju i povećavate komfor (ali ne robujete programu jer u bilo kojem trenutku možete ručno paliti i gasiti svaki radijator ili cijeli sistem dodirom tipke).

Mogućnost uključivanja grijanja i prema vanjskoj temperaturi:
Kada vani zahladi ispod temperature koju ste odabrali automatski se aktivira grijanje i održava unutarnje temperature na zadanim vrijednostima, a vi to ne morate niti znati, samo uživati u uvijek istim temperaturama, a ako imate i klima uređaj, spojiti ćemo ga u naš inteligentni sistem da se uključi kada vanjska ili unutarnja temperatura preraste točku koju ste također vi odabrali. Ukoliko nemate klima uređaj možemo vam i njega ugraditi ,a vi ste bez razmišljanja o grijanju postigli maksimalan komfor uz minimalnu brigu, jamstvo od tri godine na svaki detalj u vašem sistemu vas osigurava u kvalitetu našeg proizvoda.
A sada priča sa početka,
Ukoliko iz bilo kojeg razloga niste zadovoljni grijanjem, mi ćemo bez pitanja zašto, otkupiti svu našu opremu i platiti gotovinom po istoj cijeni koju ste vi platili osim standardnih radijatora montiranih na vaše zidove, tako da ih svaki izvođač klasičnog centralnog grijanja može lako spojiti u sistem za cirkulaciono grijanje preko peći na plin, loživo ulje ili kruta goriva.
Imate mogućnost odrediti i različitu temperaturu za svaki radijator (npr. radijator kraj prozora i u kupaonicama na višu temperaturu, a kraj ležaja ili sofe na nižu) dok sobni termostatom određujete kada je zrak u prostoru dovoljno topao. Svi radijatori su povezani kablom promjera 10 mm u centralnu jedinicu kroz kablovske kanalice ili ukopani u zid. Postoji mogućnost iskorištenja kablova koji već jesu u zidu, svaka utičnica se može iskoristiti za spajanje jednog radijatora te se iz postojećeg električnog ormarića prespaja u našu centralnu jedinicu.
Centralna jedinica je smještena u električni ormarić koji je standardni električni ormar za osigurače za kućanstva te može biti različitih oblika i dizajna. Montiran je na zid ili ukopan u bilo kojem dijelu prostora, po vašem izboru.

Upravljačka jedinica prikuplja informacije o vanjskoj temperaturi, temperaturama u prostorijama te uključuje i isključuje svaki radijator i klima uređaj (ukoliko postoji). po zadanom programu. Niti jedna od ovih dodatnih mogućnosti nije obavezna i vi birate sistem koji želite.
Mi imamo još jednu nevjerojatnu ponudu. Nudimo vam da kompletno naše grijanje sa jednim upravljačkim sobnim termostatom (dakle standardno centralno grijanje) izradom projekta, svim materijalom, našom montažom te četverogodišnjim jamstvom i porezom neće preći cijenu od 200 kuna po metru kvadratnom za prosječno izolirani prostor, a za kvalitetnije izolirane prostore troškovi su još niži.
Troškovi grijanja električnom energijom su iz našeg iskustva okvirno izračunati u slijedećem primjeru; za prosječnih 80 m2 stana kontinentalne klime račun za električnu energiju se uvećava kroz svih 12 mjeseci u godini za iznos od 300 kuna za dobro izolirane prostore do 600 kuna za lošije, ovisno također o programiranju i provjetravanju prostora zimi.
strujić is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2005., 22:44   #2
Ajme svako malo se pojavi ovako neki "znalac" sa ovakovim glupostima...
Izvini ali morat cu te malo popljuvati zbog drugih koje bi mozda ovako nesto moglo i zavarati.
Zapravo se cudim sta to vec neko nije napravio..
Ujedno je to i odgovor za onaj topic o grijanju na mramorne ploce koje je vec bilo nekoliko puta al ljudi nikako da svladaju osnove fizike....
"majstore" samo mi odgovori po cemu je to tako revolucionarno i jeftino? Samo jedan podatak kojim vec babe na placu vladaju...od 1m3 plina (koji kosta 2.06kn) dobijes 9.166kwh toplinske energije i sa koef. iskoristivosti plinskih kotlova preko 90% to je recimo 8.2 kwh energije..za samo 2.06kn...el. energija (skuplja varijanta, jer ces po toj i kurit vecinom) daje za 0.72kn samo 1kwh sta ce reci (recimo da imaju oko 100% iskoristivosti) da za 2.06 kn dobijes samo 2.86 kwh toplinske energije...
znaci to je skuplje 2.86 puta...ili ako oces ovako filozofirati kako ti filozofiras onda je to recimo umjesto 3000 kn godisnje 8580 kn....
zakljucak se sam navodi...to je PERFEKTNO I REVOLUCIONARNO grijanje i svakom bi ga preporucio...naravno ako ga mrzim...
ne znam o kakvom ti to grijanju po noci pricas sa el. Radijatorima...ugasi ga i on je za 10tak minuta hladan a akumulacije u supljoj opeci i nema bas previse...taman da imas i betonski zid debel 1m to ne bi bas bilo moguce samo tako...
ma sve u svemu brdo gluposti....
ima jedna druga stvar, a ta je da ljudi koji zive u stanu i griju se na toplanu njima bi se cak vise isplatilo grijati na struju kolko placaju toplani ali jos uvjek ostaje da je to skoro 3 puta skuplje od plina, a o drvima da i ne govorim...al drva su ipak drva...
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2005., 00:47   #3
Jeli ovo reklama za neki novi proizvod ili neku firmu koja to prodaje ili je ovo forum.?
Moderator , daj ovo provijeri.
__________________
bodul: <samo dva put se zivi>
bodul is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2005., 09:32   #4
..no, no ...
..ne se ljutiti, vidim da si bio jedan od boljih učenika kad znaš svu tu silnu teoriju, ali teorija i praksa su uvijek bili dva različita pojma....
..znalac nije samo znalac, nego znalac sa 10 godina iskustva....
..dakle prijatelju, priča sa plinom ne pije vodu jer iskoristivost plina nije 90 posto, to znaš vjerujem, a priča sa jeftinijom strujom u pola cijene od 21 do 7 sati je isto dosta bitna...
..ako imaš još i prednost da prostorije koje ne koristiš pomoću programatora isključiš, kao npr. dnevnu sobu po noći ne treba grijati na 21, dovoljno je 17 i tako spavaće po danu, ti si tu dobio toliko uštede, da bih se ja sada bio spreman okladiti s tobom da grijanje na plin koje je u startu s priključkom skuplje do 400% i više ne može biti isplativije od struje narednih 15 godina...
..a ti budi spreman prihvatiti nove ideje, jer sve se mijenja...
...i drago mi je da si se javio, i da ćeš nadam se još se javiti, jer imam puno argumenata za sočnu raspravu..
strujić is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2005., 10:10   #5
ma nema tu nikakve rasprave...ja vec unapred znam da ti nemozes imati tu nista pametno jer je ovo iz fizike dovoljno da pobije sve tvoje teorije... nemas nikakve argumente...nisam jos vidio ni jedan a nemoze ni biti...

prvo plinski kotlovi imaju iskoristivosti preko 90% i to kao od sale...i to je cinjenica...
drugo ovo oko regulacije su totalne gluposti...pa sta sa centralnim na plin ili ulje nemas automatsku regulaciju? naravno da imas.to sta ces jednu sobu grijat na 17 i nije neka velika usteda...morat ces sobe do nje zakurit na vise jer vrata i izolacija izmedju soba i nije neka pa ces gubiti toplinu iz sobe do da bi zagrijao ovu na manjoj temp......al taman da je to i moguce to isto bih mogao i sa plinom i gdje je tu razlika...
pa plinski kotlovi ti drze temp. cijelu noc na nekoj puno nizoj nego dnevnoj jer su ljudi izracunali da je ispativije tempererati cijelu noc nego ugasiti kotao pa ujutro sve ponovno zagrijavati....

ne znam gdje si to cuo da je plin u startu 400% skuplji...pa to je najobicnija glupost.
ako ovo tvoje kosta preko 15 k kuna onda je to jeftinije od plina mozda 10 k kuna max...a to nije ni blizu 400%....

a ovo o akumulaciji topline mi je stvarno smjesno..pa jesi li ti kad bio u kuci kad je vani -10 a neko iskljuci grijanje...za 2 sata ces vec imati ispod18. el. radijator ce se zacas ohladiti...

otkuda ti jos na kraju da je to tvoje nova ideja...nikako mi nije jasno sta ti to novo vidis u tome...to je starije od tebe i mene....
a dok je omjer cijene struje i plina takav kakav je, mozes zaboraviti grijanje na struju u kucama koje nisu pasivne ili sl gdje bi imao toliko male gubitke da bi trosio na grijanje na struju manje od 500 kn godisnje i onda bi se o tome moglo pricati. al takve kuce u hrv. nema...

ovo mi sve izgleda kao one smjesne reklame: "do savrsene linije za 15 dana"....

i za kraj da ne filozofiramo, jer imam osjecaj da ces se pocet razbacivati svime samo ne argumentima (citaj gradjevinska fizika, matematika i sl.), jel imas ti kakvu teoretsku podlogu i dali znas barem nesto o koef. toplinske vodljivosti ili izracunati gubitke kuce da bi mogao pricati o ispativosti necega? meni se cini da ja raspravljam sa totalnim bleferom.
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2005., 10:40   #6
..opet ti grubo, ne pričaj mi o teoriji i o izračunima, jer ne piju vodu uvijek, blefer ima znanje rada sa ljudima ne sa tablicama... he he dosadno...
..samo se ti drži svojih tablica i proračuna, ali ljudi koji su zadovoljni cijenom koju plaćaju, su jedini pravi dokaz...
...a što bi rekao na jedan teoretski prikaz jednog stana od 70m2 koji ima 4 člana i koji imaju temperaturu stana 22 stupnja i sve moguće uređaje na struju, uvijek je neko doma i perilica se vrti svaki dan, bi li ti vjerovao da oni imaju račun struje 380 kuna mjesečno i da još na kraju godine preplaćaju struju i jedan mjesec ne plaćaju ništa, nevjerni toma, upoznat ću te s njima pa ti ponesi svoje tablice i digitron i naočale za daleko i blizu malo papira pa im objasni da to nije moguće...
..slušaj dalje, njihovi susjedi u istom stanu kat iznad imaju plin i njihov račun plina zbrojen sa njihovim računom za struju iznosi godišnje više od njihovog, a da ne pričam koliko su platili uvođenje plina 10000kn, peć za centralno 10000kn grijanje sa cijevima i prigušnicama, ventilima i još centralašem, nemam pojma, ali ti ćeš znat...
...grijanje na struju koje je u tom stanu, plaćeno je s montažom i materijalom 12000 kuna...
..e pa ti računaj i zbrajaj, ali stvarnost je drugačija...
..pametnjaković...
..i novo je to da se ne koriste cijevi i da je sistem centralan, a postoji sigurno već dugo, samo ne znam gdje...
..a što kažeš na to da se cijela skandinavija grije na struju, francuska....?
strujić is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2005., 11:59   #7
Investicija ugradnje centralnog + cijena energenata + cijena skladištenja energenata = konstanta za bilo koji energent
Jeftinije je ako imaš vlastitu šumu pa piliš, cijepaš i ložiš.
Jeftinije je ako sam postavljaš instalaciju centralnog.
Skuplje ako samo okreneš sklopku i struja radi sve ostalo.
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2005., 14:38   #8
Jedina vrsta centralnog grijanja na struju koja može opravdati korištenje iste je ona s Toplinskom Pumpom. Naime u sistemu centralnog podnog grijanja voda-voda iskorištenje toplinske pumpe ide od 400 do 500%, što znači da za 1kW utrošene el. energ. dobijemo na izlazu u vidu toplote 4 do 5 kW. Moram samo napomenuti da je ova vrsta grijanja pogodna samo za osobne kuće s dvorištem.
Jedina alternativa u stanovima za ovu vrstu grijanja je klima uređaj. Tako da je bolje uzeti klimu nego ovu gore vrstu skupog grijanja s radijatorima. Pridružujem forumašu moja-kucica u njegovim izlaganjima jer se čovjek neda zavesti a nemojte i vi. Nemojte se zavesti sa malim početnim investicijama a poslije ćete muku mučiti s plaćanjem struje!

Tko se prije nije susreo s Toplinskim Pumpama evo i nekoliko prigodnih linkova:

http://www.majstor.hr/teme/2002/1/to...skepumpe.shtml
http://geoexchange.org/about/movie.htm
mdj300B is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2005., 14:53   #9
Quote:
Jedina alternativa u stanovima za ovu vrstu grijanja je klima uređaj.
Klima uređaji za grijanje na principu toplinske pumpe (inverter) nešto su skuplji (8000kn) jer rade i do -15C (imaju odmrzivač leda na vanjskoj jedinici), ali se isplati.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2005., 18:43   #10
Quote:
strujić kaže:
..opet ti grubo, ne pričaj mi o teoriji i o izračunima, jer ne piju vodu uvijek, blefer ima znanje rada sa ljudima ne sa t....

Moras ici grubo da bi probio tu opnu koja se stvori oko mozga pa ju moras pneumatskom busilicom busit. ti se bojis teorije jer ti je preteska..i ona pije vodu..ovo sta ti ja pisem tako projektanti projektiraju grijanje za cijele mastodonte i tocno unapred moraju znati kolko ce to trositi jer ce ga tako i projektirati. a greske koje se ponekad dogode oni znaju ispraviti a legendarni susjedi ce uvjek rec "jebem ti ja teoriju"...
Ovako, tih 380 kuna sta oni placaju za grijanje stana nije cudno...pa to sam ti i rekao u svom postu da je to moguce primijeniti na stanove i bla bla bla, malo procitaj ponovo....
Ali ja znam objasniti i tocno u lipu izracunati zasto je to 380 kuna a ti o tome naravno nemas pojma, pa zato i ne razumijes zasto bi plin u istom tom stanu bio preko 2 puta jeftiniji....

Stanovi imaju nekoliko puta manje toplinske gubitke nego kuce...ja sam racunao za jedan stan isto oko 70m2 koji je imao prosjecne godisnje gubitke oko 1kw sta ako se grijes 18 sati na dan i to sve po skupljoj struji i 180 dana u godini (sta je sve malo pretjerano) ces potrositi oko 2400 kuna godisnje...ali u istom tom stanu bi potrosio plina vise nego duplo manje...naravno ako je izoliran, ima izo stakla ili bolja, i nema ventilacijske gubitke koji su nepredvidjeni...
Sad treba vidjeti u kojoj je klimatskoj zoni taj stan jer to naravno jako ima veze, pa onda jel onaj stan od susjeda gore kojeg si spomenuo mozda na zadnjem katu gdje se situacija sta se tice gubitaka drasticno mjenja...
Ali skroz druga situacija je s kucom koja ima barem 5 puta vece gubitke za recimo prosjecno duplo vecu povrsinu...ali ako neko ima kucu duplo vece povrsine ne znaci da ima i duplo dublji novcanik pa da umjesto 2400 placa 12000 kuna godisnje kolko bi placao za struju....

Zato grublja spika jer si mi ti tipican predstavnik tih skepticnih (da ti, a ne ja, jer meni je sve jasno, i zasto nesto ne a zasto drugo da) koji imaju susjeda koji ima ovakvo grijanje pa ima jednog drugog koji ima onakvo pa krecu usporedbe, mijesaju se kruske i jabuke a nitko o tome nema pojma ukljucujuci tebe koji o tome nemas nikakvo teorijsko znanje nego samo gledas tudja iskustva a pozadinu neznas...ja ti uvjek po malo pokusavam ukljuciti teorije u odgovore al neide to bas lako. Zato ti spominjes tudja iskustva jer je lakse otici nekom doma i procitati mu brojilo 15.10.xy pa onda opet 15.03.x(y+1) i viditi potrosnju nego nauciti zasto se to dogodilo...

Pa onda opet jos jedan od glupih primjera u nizu...kao zasto se onda u europi koristi struja za grijanje..a jel znas ti koliko tamo kosta kwh struje a koliko m3 plina? Ili rade kuce pakleno izolirane pa im je onda svejedno oce li placati 600 kuna struje ili 200 kuna plina godisnje...

O tome nemozes nikako govoriti univerzalno kako ti govoris a tako govoris jel ti je znanje oskudno..svaka prica je za sebe ali ostaje jedna vazna cinjenica koju sam ti spomenuo odmah u prvom postu i koja je najvaznija a ta je omjer cijena struje i plina prema omjeru toplinske energije koju daju iste...to je znanstveno dokazano a ti sad mozes rec da tvoj susjed jura godisnje trosi 150 kuna na grijanje...bez podatka da je on na hvaru, zivi u stanu i grije se na drva....

Inace svako malo se pojavi neki pametnjakovic koji se zaposli kod nekog gazde koji dodje sa nekim "novitetom" pa ovog mladog jelena posalje na neki tecajcic kojeg je mozda i sam zavrsio ili mu sam ulije takve nebuloze u glavu i onda ovaj to siri dalje a nema pojma o cemu prica. A kakva je nezaposlenost kod nas to i nije cudno.moras vjerovati to sta radis..

I uvjek grijanje na tu nesretnu struju..pa je bio neki grijac kojeg su koristili rusi u doba hladnog rata (mora zvucati malo misteriozno da bolje zavara neznalice), pa mramorne ploce, pa norveski radijatori i ne znam ni ja kako su se sve zvali, a ispod svega tog smeca uvjek stoji obicni el. grijac o kome sve znamo...za jedan kwh ces nazalost dobiti samo 1kwh toplinske energije i to ces platit 0.72kn sa pdv-om..
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2005., 01:48   #11
okej, znam ja sve to, i sve to stoji, ali....
..plin je jeftiniji kao energent, ali...
..dok ti otplatiš tu investiciju, proći će dosta godina dok dođeš na isto sa strujom, ali plin je energent koji nije dostupan svugdje, u stvari ima ga samo u razvijenim sredinama i nije pouzdano da će ga u špicama zime biti dovoljno... ..ne smiješ zanemariti i cijenu održavanja takvih instalacija i osam mrtvih osoba prošle zime...

..hoću objasniti ljudima da struja nije bauk, nije to nešto stravično...
..i reci mi sad još u usporedbi sa loživim uljem, gdje tu stoji tvoj prag tolerancije...
..koliko košta izraditi i održavati takvo grijanje i sam energent u usporedbi sa strujom... ..vidim da voliš brojeve, pa nek ti ne bude teško...
strujić is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2005., 08:07   #12
Quote:
strujić kaže:
okej, znam ja sve to, i sve to stoji, ali....
..plin je jeftiniji kao energent, ali...
..dok ti otplatiš tu investiciju, proći će dosta godina dok dođeš na isto sa
cuj, posao kojim se ti bavis zahtjeva i od tebe da budes dobar s brojkama jer ce ti kad tad doci neko ko ce te poceti pitati malo zesca pitanja a ti mu neces moci bog zna sta reci...

sta se tice loze za nju znam brojke samo otprilike jer mi ona nije posebno zanimljiva...
1 litra kosta preko 4 kune (mislim da je 4.3). za to dobijes oko 10kwh toplinske energije...to bi znacilo za jednu kunu samo 2.32 kwh topl. energije a kod struje za 1kn dobijes 1.38kwh sta ce reci da je i od loz ulja 1.6 puta skuplja...
da se malo jos ispravim u korist struje...naime treba naravno ukljuciti i iskoristivost uljnih kotlova koja nije tako dobra kao kod plinskih i ta razlika bi se smanjila na oko samo 1.2 puta bolju situaciju za loz ulje sta kad se uzmu u obzir svi drugi troskovi i odrzavanje i nije bas puno bolje od struje...ruku na srce u zadnjih godinu dana je cijena loze skocila mozda i 70 lipa pa je zato sve vise i vise treba izbjegavati...

na kraju krajeva nitko nije rekao da je struja sama po sebi losa ili da je bauk, ali sa trenutno ovim cijenama ima puno bolji izbor a to je plincina.naravno tko ima mogucnosti za to... kad bi se cijena struje smanjila ja bih bio prvi koji bi za nju navijao...
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 12:08   #13
Centralno grijanje na struju - kontrola

Pozdrav svima,

mozda i nisam na pravom mjestu, ali se nadam da mi neko moze pomoci prije nego zaglibim u probleme

Zapravo je veoma jednostavno, uselio sam u novi stan 51m2, gdje imam instalaciju centralnog grijanja na struju, sastavljenu od Vaillant eloBlock 9v kotla, radijatora u dnevnoj i spavacoj sobi, te jednih "ljestvi" u kupatilu, i u nekakvog Auraton 2005 digitalnog termostata u dnevnoj sobi.

Kako nemam nikakvu dokumentaciju, a termostat je prilicno jasan za programirati, interesuje me sta ciniti sa regulacijom na kotlu? Na samom eloBlocku ima radni termostat koji je trenutno na potpunom minusu, i ne djeluje kao da bilo sta radi, bez obzira na podesavanja na sobnom termostatu.

Ima li neko iskustva sa ovim setupom, odnosno, najvise me interesuje kako da se podesi kotao, kako bi se temperatura regulisala sobnim termostatom, i da mogu da zaboravim na tockic na kotlu

Cisto da nesto ne zeznem

Hvala unaprijed!
neles is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 15:55   #14
Pa, u principu, regulacija na kotlu bi trebala štititi od pregrijavanja vode ako vanjska regulacija zakaže.
Na primjer, svi ventili na radijatorima su zatvoreni, voda se samo grije unutar cijevi i kotao se pregrijava. Kako se prostorije ne zagrijavaju, vanjski termostat samo viče: ˝Još, još!˝
I onda termostat na kotlu kaže: ˝Dosta!˝ i isključi grijač dok temperatura vode ne padne ispod podešene na kotlu.

Iako nemaš priloženu nikakvu shemu, za pretpostaviti je da su ta dva termostata spojena u nekakvu seriju, tj. koji prije dosegne postavljenu temperaturu, isključuje grijače.

Ako ti je termostat na kotlu postavljen na nulu, tj. nisku temperaturu, a kotao grije, provjeri što je s njim. Možda je neispravan, a možda je i krivo spojen.

I da, termostat na kotlu stavi na npr. 60-70 stupnjeva, a onaj sobni na koliko već želiš da ti bude u sobi.
Malo eksperimentiraj s temperaturom kotla, ali nikako ga nemoj okrenuti na maksimum!
I prati malo kotao, ako termostat na kotlu prečesto gasi grijač, podigni temperaturu. Idealno bi bilo da sobni regulator gasi grijače, a ne onaj na kotlu.
A opet, ne želiš se opeći na radijator, pa smanji ako misliš da prejako grije.

Zadnje uređivanje noriega : 10.09.2010. at 16:08.
noriega is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 22:13   #15
Thumbs up

E, stari, hvala, upravo to sam trazio! Firma koja je radila zgradu, radi i profesionalna centralna grijanja svih vrsta, pa vjerujem da je to sve spojeno i odradjeno kako treba. Brinuo sam se jer kada sam konacno dobio struju, kotao je poceo nesto da radi, culo se da prima neku vodu, ali ni jedna od lampica indikatora rada grijaca nije radila, samo lampica da je spojen na strujnu mrezu. Termostat na kotlu je bio na nuli, i sta god da sam radio na sobnom termostatu, nista se nije desavalo.

Dakle, vjerovatno ce poceti cijelo centralno da radi tek kada dignem radni termostat (na kotlu) na 60-70c, a zatim ce regulisati temperaturu na osnovu programiranja sobnog termostata.

Bar se nadam Ali upravo to mi je trebalo, uopste nisam dirao taj radni termostat na kotlu, a sada cemo vidjeti

Hvala puno
neles is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2010., 23:06   #16
Da još malo proširim ......
Svaki električni kotao, svaki bojler ima regulacioni i zaštitni termostat. Regulacioni služi da se ograniči - reguliše temperatura vode koja je u kotlu. Zaštitni je tvornički podešen ( obično je to na 95 C) i služi samo za zaštitu kotla u slučaju kvara regulacionog termostata. Njegova odrada znači prestanak rada kotla dok se ne izvrrši kvitiranje. SObni termostat se stavllja u seriju sa ova dva. Bilo koji od navedena tri termostata na granici svog preklapanja isključuje kotao
.CAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 12:34   #17
Quote:
neles kaže: Pogledaj post
Dakle, vjerovatno ce poceti cijelo centralno da radi tek kada dignem radni termostat (na kotlu) na 60-70c, a zatim ce regulisati temperaturu na osnovu programiranja sobnog termostata.
Pa valjda bi taj bojler trebao imati i glavni prekidač, koji (između ostalog) uključuje i cirkulacionu pumpu, koja će vrtjeti vodu kroz cijevi grijanja.

Radni termostat samo uključuje grijač, ako je voda u kotlu ispod zadane temperature. U momentu kad se grijač isključi, pumpa bi i dalje trebala tjerati vodu, pa makar je ta voda i sasvim hladna.

Osnovne stvari na svakome kotlu su glavni prekidač, i radni termostat. Ovaj digitalni termostat u sobi povezan je (serijski) u krug glavnog prekidača, on također isključuje rad kompletnog kotla, kad se postigne željena temperatura.

Znači, da bi kotao proradio, glavni prekidač treba biti na "ON", sobni termostat postavljen na 20 C, i pumpa će se početi vrtjeti. S radnim termostatom bira se temp. izlazne vode iz kotla.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)

Zadnje uređivanje champ : 13.09.2010. at 12:44.
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2013., 17:01   #18
ja znam da se može napraviti centralno na struju sa još manjim potrošnjam nego što je strujić rekao
duka9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2015., 15:22   #19
pretpostavljam da ima neka aktivna tema o električnom centralnom grijanju ali je ja nenadjoh pa da pitam ovde

može li mi ko reći svoje iskustvo o potrošnji u kilovatima i površini prostora koji grije

trenutno imam kombi kotao na pelet i kad proračunam dnevnu potrošnju peleta izadje i do vrijednosti 130 kilovata, naravnu u hladnijim danima
grijem oko 200 m2 pa nešto razmišljam da me ne bi ni struje puno više došlo nego peleta
nibleri is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2015., 18:09   #20
Zaboravi struju, ako nemaš dooobrooo izoliranu kuću!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:58.