Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2007., 14:19   #1
Bitka za Kupres 1992.

Vaša saznanja i, posebno, svjedočanstva.

Ovaj tekst je baziran na srpskim vojnim izvorima:
http://hrcak.srce.hr/index.php?show=...nak_jezik=4877
(kliknuti na puni tekst - pdf, 1,61 MB)
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 14:20   #2
Tamo su poslali Vukovarce da izginu, jer su nekome smetali...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 19:06   #3
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Tamo su poslali Vukovarce da izginu, jer su nekome smetali...
pitaj kaplara kome su smetali
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 02:28   #4
Imas nesto sitno o tome u Inkvizitorovom blogu.
Ne zelim ulazit u teorije zavjere, ali kombinacija katastrofalnog vremena, reljefne specificnosti Kupreskog polja i nedostatka pravog oruzja su bile presudne u toj bitci.
Pugsley Adams is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 03:06   #5
IMHO od tri razloga koje navodiš, važan je – ali izvanredno važan - samo onaj treći.
Bilo je tu, koliko znam, još toga. Ne bih ulazio ni u kakve teorije, zato prepuštam diskusiju vama – što više činjenica, to bolje. Svaki je prilog dobrodošao; s naše je strane ta bitka povijesno nedovoljno obrađena, a poznato je o koliko se strateški dominantnom području radi.
Nadajmo se da će se i Inkvi javiti.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 19:48   #6
Inkvi, strucnjak za cakijanje.Ljudi, on vam je izvor informacija.Bosnjaci nisu ratovali za Kupres, mozda su trebali

1995 su Bosnje uzele Kupres i predali ga Hrvatima
filatelista is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 19:56   #7
Inkvi, strucnjak za ''cakijanje''.Ljudi, on vam je izvor informacija.Bosnjaci nisu ratovali za Kupres, mozda su trebali

1995 su Bosnje uzele Kupres i predali ga Hrvatima

http://www.youtube.com/watch?v=VBL0xMLA_9E

http://www.youtube.com/watch?v=hZvCN...elated&search=

U drugom snimku, kao ljudi sjede, smiju, puse cigare, i cekaju kada ce Hrvati doci, vise da podbodu zastavu armije kraj Kupresa na par km prema Bugojnu.Ne prikazuju Armiju u gradu

Imao sam ja arhivski snimak u Bosni, tv Sarajeva, Armija ulazi u Kupres mjesto.Nema Hrvata ni za lijeka.Igraju se saha, jedan obija jedini kiosk u mjestu, prica kako su se cete branile onako zestoko, par sati rata

filatelista is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 21:10   #8
Kupres je oslobođen 1994. Bošnjaci su tada, koliko znam, oslobodili Stožer, Kupreška vrata i Koprivnicu, a moguće je da su prvi ušli i u grad. HVO je nastupao s juga. Ostatak općine i Demirovac, koji kontrolira šire područje Bugojna, Kupresa i Donjeg Vakufa, oslobodila je 1995. Hrvatska vojska, nakon što ga je Armija BiH dugo neuspješno i uz velike žrtve pokušavala osloboditi.

Ne bih volio da se na ovoj temi politički prepucava.

U svakom slučaju, hvala na prilogu. Ako imaš još, slika ili priča, keep it coming.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 21:18   #9
Da 1994, senilnost, sta mozes.

Pomjesao sam sa Vlasicem Mart 1995, ali dobro

filatelista is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 21:37   #10
Quote:
Manaslu11 kaže: Pogledaj post
IMHO od tri razloga koje navodiš, važan je – ali izvanredno važan - samo onaj treći.
Bilo je tu, koliko znam, još toga. Ne bih ulazio ni u kakve teorije, zato prepuštam diskusiju vama – što više činjenica, to bolje. Svaki je prilog dobrodošao; s naše je strane ta bitka povijesno nedovoljno obrađena, a poznato je o koliko se strateški dominantnom području radi.
Nadajmo se da će se i Inkvi javiti.
Ima u knjizi Davora Marijana "smrt oklopne brigade" jedan dio posvećen bici za Kupres. Precizno i točno napisana.

Napad na Kupres 1992-ge smo izveli mi..tj HVO koji nije bio apsolutno dorastao tome..jednoj frontalnoj bici na toj zlosretnoj visoravni. valjda nošeni mitom iz 2. svj rata šta li. Inače nema nekog vojniučkog rezona da na Kupres iziđeš sa dva tenka. Dok smo se tukli sa lokalnim Srbima nije bio problem. Uzeti su Malovan..Gornji i Donji ( oba oba su pala..oba Malovana...to se pjevalo tada.. )..koji su se nalazili na putu Tomislavgrad-Kupres. Srpska sela koja su se nalazila prema Rami..Vukovsko i Ravno nisu ni napadana..valjda se njih mislilo riješiti kad se uzme Kupres jer su se nalazili duboko u tzv. našom teritoriju...a bila su i slabo naseljena. I još neka srpska sela...Rilić, Zanagline...itd. Došlo se od Kupresa i tu su se razvile ulične borbe. Srbi koji su ostali okruženi u Kupresu..dobro su branili..i nikad Kupres nije bio cijeli zauzet. Bilo je dosta žrtava na obje strane. U napadu s hrvatske strane je djelovala tek osnovana brigada Kralj Tomislav iz Tomislavgrada..totalno neobučena kojoj je to bilo prvo vatreno krštenje, dio bojne Zrinski, dobrovoljci iz hercegovačkih mjesta i u toku borbe došlo je satnija iz Bugojna i Gornjeg Vakufa koja se samoinicijativno povukla s položaja čim su Srbi napali jačim snagama od Šipova. Te srpske snage je predvodio Slavko Lisica jedan od najsposobnjih srpskih operativnih oficira. Kad je probijena naša linija na Olovu i Zloselima..gdje su se momci čak i dobro tukli i onesposobili nešto tenkova..nastalo je rasulo. Svak se povlačio kako je mogao. Još jednom je pokušana obrana kad se postavila crta posred kupreškog polja...e tu su izginuli Vukovarci. Žuti mravi i to. Sin Blage Zadre, Andrija Marić i ostali...

To se dogodilo 10. 4..da ironija bude veća. taj dan je poginulo naših oko 150. Ono što nije izginulo se povuklo u rasulu..i lutalo po sniježnom nevremenu..pravoj mećavi...iako je bio četvrti mjesec. Studentska bojna iz Zagreba zalutala u Glamoč gdje su neki izginuli i zarobljeni a neki se uspjeli izvuć..

ko je naredio taj nesuvisli napad na Kupres sa neorganiziranim brigadama..to je i dalje misterija..veze nisu postojale...koordinacija nikakva..sve pretpostavke za katastrofu koja se i dogodila..

Kupres je ponovno zauzet 1994-te a ne 1995-te...

ABiH je došla do kupreških vrata odmah iznad Kupresa i Srbi su se povukli iz Kupresa..tu nije ni bilo neke borbe...izginulo valjda ono nešto kojima nisu javili da slijedi povlačenje...
Inkvizitor is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 23:34   #11
Koliko je tada bilo i sreće…da nisu zaustavljeni u onoj jaruzi ispod Malovana, mogli su bez problema uzeti Tomislavgrad, a onda bi ih samo još Čvrsnica dijelila od njihovih snaga kod Mostara. To bi bio kraj Bosne, a srpska vojska bi otvorila front praktički iznad Imotskog.
Gledam ove srpske dokumente iz linka s prvog posta, i u njima ima isto tako pogrešnih procjena koje su ih koštale - plašili su se nepostojećih hrvatskih Leopard tenkova, pa su i oni bili oprezni. Ali svejedno, oni bi Kupres napali bez obzira pokušali ga mi držati ili ne…
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 16:40   #12
Tetka, koja je u to vrijeme zivjela u Kupresu, mi pricala da tih dana u Kupresu stanje bilo prilicno konfuzno. Srbi su nestajali iz grada, u okolna sela se vise bas nitko nije usudio ici. Vodstvo kupreskog HDZ-a je nekoliko tjedana prije organiziralo nekakvu civilnu zastitu i vodstvo, uglavnom u gradu je atmosfera bila takva da se moglo osjetiti da se nesto događa. Mojoj tetki je prijateljicin muz rekao da bjezi iz grada, naravno prijeteljica joj nista nije htjela rec, i zadnjim autobusom je pobjegla. Dosta Hrvata je ostalo u gradu jer su iz nekog razloga zatvorili ulaz u Šuicu nakon sto je sranje pocelo.
Pugsley Adams is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 23:54   #13
Quote:
Manaslu11 kaže: Pogledaj post
Koliko je tada bilo i sreće…da nisu zaustavljeni u onoj jaruzi ispod Malovana, mogli su bez problema uzeti Tomislavgrad, a onda bi ih samo još Čvrsnica dijelila od njihovih snaga kod Mostara. To bi bio kraj Bosne, a srpska vojska bi otvorila front praktički iznad Imotskog.
Gledam ove srpske dokumente iz linka s prvog posta, i u njima ima isto tako pogrešnih procjena koje su ih koštale - plašili su se nepostojećih hrvatskih Leopard tenkova, pa su i oni bili oprezni. Ali svejedno, oni bi Kupres napali bez obzira pokušali ga mi držati ili ne…
Da su oni krenili na Imotski,vidili bi Boga svoga.Moji rodjaci već ,90. počeli po brdima radit male bunkere i rupe u koje bi se sakrivali kalašnjikovi i granate.Hvala Bogu nikad im nije zatrebalo.Ali da i jesu nekako došli do Imotskog kraja,ja mislim da bi i dica išči na njih.
__________________
Here’s Johnny
MiG 0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 20:40   #14
Jel ima itko podatke koliko je točno ljudi poginulo na Kupresu?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2007., 18:38   #15
Quote:
MiG 0 kaže: Pogledaj post
Da su oni krenili na Imotski,vidili bi Boga svoga.Moji rodjaci već ,90. počeli po brdima radit male bunkere i rupe u koje bi se sakrivali kalašnjikovi i granate.Hvala Bogu nikad im nije zatrebalo.Ali da i jesu nekako došli do Imotskog kraja,ja mislim da bi i dica išči na njih.
Da, te rupe u zemlji i kalašnjikovi bi im pomogli
Antimon2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2007., 18:47   #16
Quote:
Antimon2 kaže: Pogledaj post
Da, te rupe u zemlji i kalašnjikovi bi im pomogli
__________________
U ratu protiv organiziranog kriminala, opstanak ovisi o mitu i korupciji
rocco-spalato is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2007., 02:13   #17
A nije mudracima palo na pamet ono što je i Praljak rekao u Haagu: da je Kupres bio svjesno krvarenje s ciljem da se oterete druge bojišnice ? A što bi silni generali poslije bitke učinili ? Predali Kupres bez borbe i iselili se, kao Muslimani iz Kozluka kod Zvornika ili u Kozarcu kod Prijedora ? I možda još dali Srbima upute i pomoć kako da ovladaju cijelim područjem južne Bosne, odsijeku Duvno i Livno, napreduju kamo god hoće....stvarno, "stratezi" se aktivirali, nema što.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2007., 13:23   #18
Polako. Nitko ovdje ne kaže da je bitka za Kupres bila nepotrebna. Štoviše, bila je: 1. ključna, i 2. nije Hrvatska, a pogotovo ne Praljak, odlučivala o tome hoće li tamo biti bitke, nego onaj tko je i planirao zauzimanje Bosne, po Memorandumu SANU i po doktrini JNA. Kupres je dominantna točka, i Srbi su ga planirali napasti svakako.

Da je operacija loše i stihijski planirana, jest. I zbog nečije gluposti, koja se nastavlja u umišljenosti, platili su hrvatski vojnici. To nije tema, ali ako ti ili netko drugi to želi, mogla bi biti.

I treće, rat je završio prije 11 godina. Niti su Srbi sada tako jaki kao onda, niti su u Mostaru. Niti je sve ovo što mi ovdje kažemo njima nepoznato. A da je netko mislio da još postoji opasnost da ovladaju cijelim područjem južne Bosne, ne bi im vratio Šipovo.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2007., 13:50   #19
1. uz omjer snaga kakav je bio u travnju 1992., moglo se jedino-izgubiti. Govoriti o tom kako je bila "loše planirana" nema previše smisla. Uz pokrivene tenkove koji su pucali na vojnoj vježbi mjesecima prije, ostali skriveni i pokriveni (njihov broj se kreće u desetcima), na terenu idealnom za tenkove plus potporu MiGova i Orlova (neki su naši ubijeni izravnom paljbom iz zrakoplova)- nije se moglo učiniti nešto više od gubitka po neku cijenu. Koja je to naknadna pamet o "lošem planiranju" ? A tko bi išta bolje "planirao" na terenu u kojem je bila hrpa ukopanih tenkova, letjeli su zrakoplovi i helikopteri, a ti imaš tek pokoji tenk, uglavnom RPG-e i Zolje, te nešto minobacača ? Nije to slučaj s većim gradom kao Vukovar. 2. zašto je Šipovo vraćeno ? Jednostavno-Tuđmanov politički promašaj, jer je još i onda (zapravo do kraja života) gojio iluzije o Muslimanima. Teritorijalno, Mrkonjić i Šipovo su OHOHOOOO više prostora nego što je Hrvatima vraćeno oko Odžaka i drugdje. U Daytonu je Tuđman, osvojenim srpskim teritorijem Šipova i Mrkonjića, darovao Muslimanima kompletno Sarajevo i proširen koridor do Goražda.

Pomozi sirotu na svoju sramotu.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2007., 14:05   #20
...

Kupres je Hrvatima ključna točka. Situacija gdje se nije ovladalo Kupres je dovela do kraha u Bugojnu, a indirektno i onemogućila ozbiljnije djelovanje prema Srednjoj Bosni.

Srbima je Kupres bio bitan kao položaj čijim držanjem slabe položaj Hrvata i osiguravaju Bosansku Krajinu u isto vrijeme onemogućavajući Muslimanima djelovanje ka Jajcu i dalje niz Vrbas.

Ukratko Srbima baš Kupres i nije bio toliko bitan ako nisu htjeli prodirati prema Duvnu i Livnu, ali Hrvatima jest ako su htjeli kompaktan i obranjiv teritorij od Lašve do Imotskog.

Da smo ovladali Kupresom 1992. ko zna što bi bilo u ratu s Muslimanima Bošnjacima.

Taj pokušaj treba gledati u duhu stvaranja pozicije za daljnje djelovanje jr je postalo očito da će i u Bosni rat izbiti.

Ovdje treba razlikovati Kupres 1992. od Ravnog 1991.. U područje Ravnog je HV trebala ući zbog osiguranja dubine za potrebno djelovanje. Moralo se tamo ući prije JNA. To se i učinilo ali je JNA bila prejaka i izbacila nas je odatle a onda je palo sve do Stona i mosta na Bistrini, ako se ne varam.

Ravno je bio potez vezan uz obranu teritorija Hrvatske, a Kupres je bio potez vezan uz osiguranje što bolje pozicije za predstojeći sukob u Bosni.


Moj osobni sud je da su tamo krivo procijenili srpsku reakciju. Oni su uzvratili iskusnim oklopnim jedinicama, ako se ne varam, i jednostavno nismo imali šanse. Valjda su naši dični planeri očekivali malo jače puškaranje sa par tromblona i minobacača.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:23.