Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.04.2007., 13:59   #1
IELTS i pitanja o istom

Molim one koji su polagali da navedu teme o kojima su pisali.
Hvala!
Berava is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 14:42   #2
pa ne znam dal ti to moze puno pomoc kad svaki put budu druge teme...
znam samo da im je vazno da stavis sve za i protiv npr na neku temu i obavezno das primjere...

jel polazes academic ili general?
imala sam opis grafa koji je prikazivao zastupljenost razlicitih vrsta transporta dobara kroz 20 stoljece...
za esej sam imala temu : sve vise djece na svijetu - je li to dobro ili lose i zasto...
a trece se ne mogu sjetit da ga j...
ak se sjetim javim...


pozz
__________________
Theatrical, dramatical...
13Lilly13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2007., 08:39   #3
Quote:
13Lilly13 kaže: Pogledaj post
pa ne znam dal ti to moze puno pomoc kad svaki put budu druge teme...
znam samo da im je vazno da stavis sve za i protiv npr na neku temu i obavezno das primjere...

jel polazes academic ili general?
imala sam opis grafa koji je prikazivao zastupljenost razlicitih vrsta transporta dobara kroz 20 stoljece...
za esej sam imala temu : sve vise djece na svijetu - je li to dobro ili lose i zasto...
a trece se ne mogu sjetit da ga j...
ak se sjetim javim...


pozz
General !

Ma ponovi se, ima ih sigurno par stotina koje se vrte, ali nije loše znati teme, da se ima neki okvir
Berava is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 10:19   #4
Zdravo.

Prva tema: "General"

1. Napisi pismo prijatelju u kome ga pozivas na zabavu. Objasni mu povod,
planove za zabavu i koliko ti je stalo da se pojavi na njoj...

2. Napisi pismo prijatelju u kome ga obavestavas da se iseljavas iz svog
stana, predlozi mu da ga preuzme i navedi prednosti toga...

3. U blizini tvoje zgrade nalazi se park koji nije bas u dobrom stanju.
Napisi pismo gradskom vecu, ukazi im na problem i daj svoje predloge da
se situacija poboljsa.

4. Vratio si se sa razmene studenata. Napisi pismo domacinima u kome im se
zahvaljujes na gostoprimstvu, opisi svoj put do kuce, gde spominjes da si
upoznao nekoga, ko ti je bio vrlo interesantno drustvo u povratku...

Druga tema:

1. Da li deca trebaju profesionalno da se bave sportom. Argumenti za
i protiv...razrada, zakljucak...

2. Znacaj zelenih povrsina u gradskim jezgrima...

3. Da li su zooloski vrtovi adekvatna mesta za drzanje zivotinja i njihov
znacaj za ljude...

4. Da li se skolska deca, danas, adekvatno hrane, kako u skoli, tako i kod
kuce. Da...ne...zasto...predlozi u vezi poboljsanja kvaliteta ishrane itd...

5. Znacaj interneta u zivotu savremenog coveka...

Pozdrav!
Dial 013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 12:19   #5
Sta je IELTS?
Tvrtko1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 12:52   #6
Quote:
Tvrtko1995 kaže: Pogledaj post
Sta je IELTS?
IELTS - International English Lenguage testing System.

Test, koji su obavezni da polazu svi oni koji zele da emigriraju u vecinu zemalja engleskog govornog podrucja, da rade ili studiraju tamo. Test je podeljen u dve kategorije: Academic level i general level. Academic polazu onu koji se spremaju za studiranja ili rad u specificnim strukama, kao na primer lekari, a general svi ostali. Test se inace sastoji iz 4 modula: Slusanje, citanje, pisanje i govor. Ocene su od 1 do 9, a da bi ga prosao, u glavnom moras da imas minimalno petice iz svih modula, mada postoje razni kriterijumi (negde traze prosek), u zavisnosti od institucije koje to zahtevaju.
Test je veoma ozbiljan, mada je, po meni, farsa i cist mafijasluk. Cena ispita je 85 GBP, bilo gde da ga polazes. Na svakom ispitu, u Beogradu, ima minimalno 100 ljudi, a polaze se, mislim, svake druge subote. I tako u svim centrima sirom sveta. Loooova, nema sta Ranije ga mnoge zemlje nisu zahtevale, ali, predpostavljam, da je Cembridge umesao malo svoje prste i eto, sad ga svi traze. Mozda gresim?
Dial 013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 13:39   #7
Vreme je najveci neprijatelj na testu, posebno na citanju. Mnogi imaju, vise nego dovoljno znanja da prodju iz prve, ali neadekvatno potrose vreme i
fljus...i tako nekoliko puta. Prouci malo taktiku polaganja ispita, imas je na njihovom sajtu.
Dial 013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 14:15   #8
aj meni je najgore bilo slusanje...
neka luda tema o jupiterovim mjesecima (izmedzu ostalog)
i najgore ako samo na tren "odlutas" ode sve u tri lijepe m....

al za usmeni preporucljivo slistit par piva prije...ma ono opustenosti radi...jer ja znam da sam imala tremu na daj boze...

eo bas sam danas dobila pripremne materijale za seku, ona polaze u 7 mj pa kad uhvatim malo vremena (sutra vjerojatno) cu vam napisat teme i iz njih ako zelite...

a sta se polaze za ameriku i kanadu?
esol ili toefl ili nest drugo?

pozz
__________________
Theatrical, dramatical...
13Lilly13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 16:46   #9
Quote:
13Lilly13 kaže: Pogledaj post
aj meni je najgore bilo slusanje...

a sta se polaze za ameriku i kanadu?
esol ili toefl ili nest drugo?

pozz
Slusanje je najtezi modul, ali ja sam redovno dobijao 6, 6.5 ili 7, ali sam zato redovno padao iz citanja, za koji se prica da je najlaksi, iz kog sam redovno dobijao 5 ili 5,5, a trebalo mi je 6. Nikako nisam mogao na brzinu da napravim razliku izmedju odgovora: "false" i "not given". Tu sam gubio mnogo vremena i na kraju mi je uvek bila frka da sve kompletiram, a i redovno sam promasivao ta pitanja. Meni je to uglavnom bilo isto i u razgovorima sa kandidatima, posle testa, uvek sam konstatovao da sam se za*eb'o. Iz ispita u ispit sam nabacivao sve veci kompleks od tog citanja, tako da mi je i to odmagalo, ali eto...jednom sam i to premostio. U sustini, najlosiji prosek sam imao, upravo kada sam polozio, dok sam ranija imao jako dobre ocene, ali uvek ispod 6 iz citanja. Toliko sam bio opterecen, da sam, nakon sto sam polozio, cesto sanjao da sam pao i odprilike sam u snu reagovao: "Ma ljudi, ovo je greska...polozio sam, keve mi..." I tako...
Dial 013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 17:47   #10
Ma polozit cete vi to!

Sretni mi koji smo dosli prije Domovinskog rata: diplome su nam bile priznate jos prije lijecnickog pregleda doma koji je bio zadnja stepenica za dobijanje vize u Kanadu i AU. Prije lijecnickog smo imali samo desetominutni intervju na engleskom u ambasadi i to je bilo to. Putuj!

I po dolasku ovamo smo bili testirani engleski na faksu da bi nam odredili koji tecaj da pohadjamo engleskog koji vlada placa, onako - iz dosade, da se nesto radi, da se ne sjedi kod kuce. Muz mi nije niti stigao poceti svoj tecaj - bio dobio posao u struci, a ja sam uzivala dopodneva provoditi na RMIT-u (Uni) u Melbourneu, kad je vec besplatno ..

Samo za informaciju, kasnije sam, uz posao, upisala vanredni vecernji faks na NotreDame Uniju (da bih mogla poceti filozofirati i na engleskom jeziku). Faks sam upisala automatski - bez prijemnog, jer sam imala overseas bachelor of ...

Dala sam dvije godine, dosadilo mi, prekinula, upisala drugi faks Edith Cowan Uni i studirala dvije godine vanredno ... i sve se to priznalo kao PD (professional development) ili PL (profess. learning) i svi se troskovi odbili od taxe.

BTW Imate neke linkove dobre za vjezbanje engleskog kod kuce, koje dajem NOVIMA koji sada dolaze ovamo i moraju sve zivo polagati kao i vi:

na Forumu > Dijaspora, str 2 - Skole stranih jezika u inozemstvu (topic)

Zadnje uređivanje todaytonight : 04.05.2007. at 20:13.
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 08:43   #11
hej

@ tt a ja sam sad sva zbunjena?!
pa jesi ti studirala online na ECU i notre dame ili ta sveucilista imaju svugdje po au?

@berava : evo mislila sam da ima vise primjera u ovoj knjizi sto sam kupila sestri za ielts al imaju samo 2 za general

1. You have just started a course in a college whivh has no sports facilities of its own. Write a letter to the manager of the nearest private sports club.
-introduce tourself
-say why you are interested in this sports club
-ask some questions about the club (e.g. facilities, members, costs)



2. In many countires people no longer wear their national costumes. They are forgetting their history and traditions. More people should be encouraged to wear their national costumes every day. Agree or disagree.


pozz i sretnoooo

ovaj smajlic sto se belji nije trebao bit ovdje, da ne bi slucajno pogresno shvatila, prsti bjeze
__________________
Theatrical, dramatical...
13Lilly13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 08:49   #12
Quote:
13Lilly13 kaže: Pogledaj post
a sta se polaze za ameriku i kanadu?
esol ili toefl ili nest drugo?

pozz
za kanadu moze esol, toefl ili ielts

mislim da je najlaksi toefl
to cu ja uzeti
iako ovaj ielts ima ova 4 dijela
obozavam citanje na engleskom, i razgovor, i pisanje

cujem da za pisanj ocjenjuju i vokabular.
dakle, dobro je da iz rjecnika nadjes 100 novih (i rjedjih rijeci) nastrebas
i da ih po smislu uguras u esej...to ti podigne ocjenu jer imas kao ''bogat'' vokabular
camundongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 09:01   #13
Quote:
camundongo kaže: Pogledaj post
za kanadu moze esol, toefl ili ielts

mislim da je najlaksi toefl
to cu ja uzeti
iako ovaj ielts ima ova 4 dijela
obozavam citanje na engleskom, i razgovor, i pisanje

cujem da za pisanj ocjenjuju i vokabular.
dakle, dobro je da iz rjecnika nadjes 100 novih (i rjedjih rijeci) nastrebas
i da ih po smislu uguras u esej...to ti podigne ocjenu jer imas kao ''bogat'' vokabular

ne bih znala...
nisam se pripremala na taj nacin...
mislila sam aj idem prvi put onak s onim znanjem koje imam...samo sam malo vjezbala iz onih knjiga za priremu tek toliko da dobijem osjecaj kolko mi vremena treba i tak...

ma volim ga i ja i slusat i pricat al bogati kad su mi pustili onu kazetu o jupiterovim mjesecima sva sam se zbunila...
al pivce mi je puno pomoglo za usmeni...kud sam si skratila vrijeme izmedzu prvog dijela i usmenog kud sam se raspricala ko papiga...
sve u svemu dobro proslo...
e da i ja sam cula da je toefl tezi i ja mislim da ti duze vrijedi, ielts vrijedi 2 god

pozz
__________________
Theatrical, dramatical...
13Lilly13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 09:54   #14
Lilly kaze:
Quote:
@ tt a ja sam sad sva zbunjena?!
pa jesi ti studirala online na ECU i notre dame ili ta sveucilista imaju svugdje po au?
Lilly, pohadjala sam predavanja, navecer poslije posla, sjedala ispite, vikendom isla u uni knjiznicu - sve kako Bog zapovijeda.

(u Vic i u WA ... znas gdje je Freo NotreDame? a Edith Cowan znas, ako si iz Pertha, da ima nekoliko campusa po Perthu Eto, trbuhom za kruhom: po cijeloj AU, ukljucujuci i country/outback )

Kad sam rekla "vanredno", mislila sam godina redovnog studija za dvije godine uz rad i sl.

Istina je da mozes studirati i dopisno. Iz Pertha mozes studirati u Sydneyu, to znas. A i na NotreDamu u USA-u, iz svoje sobe u Perthu ili Zagrebu.

A sto se jezicnih igara (online) tice, to je drugo: i to mozes u pidzami sjedeci u svom dvoristu! Da zivim u HR i da imam karijeru tamo, ne bih isla npr u London studirati - pokraj nasih svjetski priznatih (barem su bili u mojoj eri) sveucilista, vec bih stedjela novac i zivce studirajuci kuci i uceci engleski iz svoje sobe u HR, online ...
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 10:18   #15
Quote:
camundongo kaže: Pogledaj post
obozavam citanje na engleskom, i razgovor, i pisanje

cujem da za pisanj ocjenjuju i vokabular.
dakle, dobro je da iz rjecnika nadjes 100 novih (i rjedjih rijeci) nastrebas
i da ih po smislu uguras u esej...to ti podigne ocjenu jer imas kao ''bogat'' vokabular
Modul "citanje" na IELTS-u je sve samo ne opusteno citanje... Ti u roku od sat vremena, strogih sat vremena, moras da odgovoris na 40 pitanja (to ti je 1.5 min. po pitanju), i ako mislis da uzivas u citanju - vreme ti je isteklo. Radi se o tri vrlo ozbiljna teksta (dva vrlo opsirna), izvucena iz nekih knjiga, naucniih casopisa ili dnevne stampe. Pitanja su sastavljena tako da te totalno zbune. Svi ponudjeni odgovori ti deluju tacno. Razlika izmedju tacnog i netacnog odgovora je cesto u takvoj sitnici, da moras jako da se koncentrises (citaj "prolazi ti vreme") da bi uocio smisao. Sto vise pitanja sa odgovorima: "true, false and not given" ili pitanja gde treba da ubacis rec koja nedostaje, utoliko je tezi test. Po meni ima razlike u testovima, pa sta ti se zalomi...
Nema uzivanja u citanju, nego, cisto, preletanje pogledom po tekstu i uocavanje odgovora, po principu "skimming and scanning". Ako imas srece da ti u ponudjenom odgovoru stoji neka vlastita imenica ili broj (ime osobe, grada , neka godina...) onda samo letis pogledom po tekstu i kad naletis na to - stop... i u par recenica, ispred ili iza te reci ti se, najverovatnije, krije odgovor. Da bi zasluzila 6 moras da odgovoris tacno na 30 od 40 pitanja.

Sto se tice pismenog dela, da bitan je fond reci i pravopis. Na prvoj temi nije preporucljivo potrositi vise od 20 min., da bi ti ostalo optimalnih 40 min, za onu drugu, tezu temu. U prvoj temi (pismu), potrebno je da upotrebis minimalno 150 reci, a u drugoj 250. Svaka nepravilno napisana rec ili gramaticka greska se penalizuje. Za vecu ocenu od 5, jako je bitna i forma eseja. Znaci, uvod, razrada i zakljucak, odvojeni paragrafi itd... Onaj, ko nema smisla za sastave, pa jos i na stranom jeziku (dolazi do izrazaja na drugoj temi), moze lako da se zbuni, ne zna kako da poce i prodje mu vreme. Misli ti odu u jednom smeru, a onda shvatis da nemas fond reci da se adekvatno izrazis, pa brisi sve i kreni iz pocetka. Uglom oka samo primetis kako kandidati uspaniceno brisu gumicom po papiru. Jednoj "ribi" je tom prilikom ispala gumica i odskakutala, a ona se, uz skripu stolice, bacila na nju kao golman na loptu i trk nazad da nastavi. Adrenalinska je atmosfera.
Dial 013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 12:10   #16
Rajo, skvadro, maso, ruljo, ljudi

kad pisete esej drzite se teme, i kao sto Dial rece razradite po paragrafima. Barem u pet pasusa/paragrafa (introductory paragraph koji ukljucuje thesis of statement - body parahraphs - conclusion paragraph). Pisanje na engleskom mora pokazati 'pismeni' (bolje citaj: engleski) nacin razmisljanja i ORGANIZIRANJA stvari u glavi. Ako to nemres demonstrirat - ne prolazis! Zabadava vokabular.

Svaki paragraph neka vam je koncizan, kohezivan - zasebna cjelina. Ne setajte pointe i sadrzaj po svim paragrafima vracajuci se na ono iz prethodnog jer ste mozda bili zaboravili nesto. Gradite paragraf pocev od topic recenice (naslovne recenice/uvodne recenice), nastavite sa supportive evidences recenicama (nesto opsirnije o topic recenici, parafraziranje iste, primjeri), i zavrsite paragraf sa zakljucnom recenicom, koja mozda otvara novi paragraf. I tako barem 3 body paragrafa kojima je prethodio introduktorni paragraf i nakon kojih slijedi zavrsni paragraf.

Paragrafe povezite s tzv linking words: koje nabiflate (sa jednih od 'mojih' linkova) i uvijek su isti, u zavisnosti koju vrstu eseja pisete ... i koji level vam treba.
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 13:02   #17
Quote:
Dial 013 kaže: Pogledaj post
Ako imas srece da ti u ponudjenom odgovoru stoji neka vlastita imenica ili broj (ime osobe, grada , neka godina...) onda samo letis pogledom po tekstu i kad naletis na to - stop...
Postoji vrlo jednostavna taktika pobjede vremenskog ograničenja kod modula čitanja: čitaju se prvo pitanja, onda tekst. Ništa lakše.

Polaganje IELTS, Proficiency-a, itd ovisi o koliko o znanju toliko i taktici i snalažljivosti. Ti se ispiti moraju naučiti polagati.
Cpatain Rbubish is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 13:34   #18
Tako je Captain! Citas pitanje i ides u text s key word/s iz pitanja.

I jos nesto, u M/C (multiple choices) prvo eliminiras ono sto sigurno nije odgovor, i tako dok ti ne ostanu 2 koja su uvijek tricky/blizu - onda ili skuzis pravi odgovor, ili bubnes, riskiras pa zaokruzis jedan od preostala dva.

I sve se to radi munjevito brzo u glavi, sto se postize vjezbom, vjezbom i vjezbom tajmiranja.
Ima online jako puno Reading Comprehension kvizova i vjezbi.
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 14:48   #19
Quote:
Cpatain Rbubish kaže: Pogledaj post
Postoji vrlo jednostavna taktika pobjede vremenskog ograničenja kod modula čitanja: čitaju se prvo pitanja, onda tekst. Ništa lakše.

Polaganje IELTS, Proficiency-a, itd ovisi o koliko o znanju toliko i taktici i snalažljivosti. Ti se ispiti moraju naučiti polagati.
Da.
Dial 013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 17:03   #20
[QUOTE=todaytonight;8373543]Lilly kaze:

Lilly, pohadjala sam predavanja, navecer poslije posla, sjedala ispite, vikendom isla u uni knjiznicu - sve kako Bog zapovijeda.

joj ma nemoj mislit da sam te mislila uvrijedit ili nesta, samo sam iz prijasnjih tvojih postova ja nekako slozila u glavi da si ti u Adelaide-u , ko ce ga znat kako ja to sve skupa slozim haha...pa sam onda pomislila da su to ono au sveucilista koja imaju po cijeloj au (znas ko kod nas npr ff u zg i st i os), pitam sestricnu a ona kaze da misli da nisu al nije sigurna...eto zato sam bila zbunjena...
a ja sam na ECU u Joondalup-u...

pozz
__________________
Theatrical, dramatical...
13Lilly13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:38.