Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.06.2011., 09:40   #621
Quote:
pattie_boyd kaže: Pogledaj post
ovako,kanim studirati švedski i još nekaj uz to(povijest umjetnosti,pedagogiju ili sociologiju)...voljela bih upisati neki dodiplomski ili neto slično u uppsali,göteborgu...recite mi koliko je to moguće i kakve su mi šanse da nakon toga dobijem tam neki posao?inače imam rođake tam,pa dal je to neki dodatan bonus?

Da bi studirala svedski , moras proci SFI ( svedski za imigrante)
Kreces od totalne 0 i ides gore lvl po lvl dok ne dodjes na nivo kad zapravo mozes studirati svedski.
Ja htjela pa se raspitivala.

U Lundu imas masu predmeta koji se predaju a i polazu na Engleskom.
Tako da bi ti mozda to bila dobra kombinacija dok ne dostignes nivo sto se svedskog tice.
__________________
Carpe the fuck out of diem !Jag måste bajsa.
majaazdaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 01:23   #622
Quote:
majaazdaja kaže: Pogledaj post
Da bi studirala svedski , moras proci SFI ( svedski za imigrante)
Kreces od totalne 0 i ides gore lvl po lvl dok ne dodjes na nivo kad zapravo mozes studirati svedski.
Ja htjela pa se raspitivala.

U Lundu imas masu predmeta koji se predaju a i polazu na Engleskom.
Tako da bi ti mozda to bila dobra kombinacija dok ne dostignes nivo sto se svedskog tice.
mislila sam tu na studij prvo švedskog,ali mi je to tako i tako otpalo zbog glupog prijemnog...dali mogu studirati svejedno tamo ako tu u zg-u završim npr.politologiju i raditi u nekim odnosima sa šveđanima?švedski bih uz faks sad na jesen krenula učiti...i da,koliko otprilike dođe tam studij?
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 04:20   #623
Quote:
pattie_boyd kaže: Pogledaj post
mislila sam tu na studij prvo švedskog,ali mi je to tako i tako otpalo zbog glupog prijemnog...dali mogu studirati svejedno tamo ako tu u zg-u završim npr.politologiju i raditi u nekim odnosima sa šveđanima?švedski bih uz faks sad na jesen krenula učiti...i da,koliko otprilike dođe tam studij?
Ako se ne varam sada za master programe je prosjek nesto manje od 15K eura za dvije godine - do sada je studiranje bilo free, ali su uveli placanje od akademske godine 2011/2012. Tu je jos i 15K eura za boravisnu dozvolu na dvije godine, makar se iznos moze nesto smanjiti ako dokazes da mozes boraviti negdje besplatno ili imas podrsku nekoga odavde...
Sharkaat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 22:36   #624
Quote:
Sharkaat kaže: Pogledaj post
Ako se ne varam sada za master programe je prosjek nesto manje od 15K eura za dvije godine - do sada je studiranje bilo free, ali su uveli placanje od akademske godine 2011/2012. Tu je jos i 15K eura za boravisnu dozvolu na dvije godine, makar se iznos moze nesto smanjiti ako dokazes da mozes boraviti negdje besplatno ili imas podrsku nekoga odavde...
kud su baš sad uveli plaćanje...jao...da je bar još ove god free,odmah bih otišla u göteborg studirat,a ne tu u zg-u
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 23:58   #625
Quote:
Sharkaat kaže: Pogledaj post
Ako se ne varam sada za master programe je prosjek nesto manje od 15K eura za dvije godine - do sada je studiranje bilo free, ali su uveli placanje od akademske godine 2011/2012. Tu je jos i 15K eura za boravisnu dozvolu na dvije godine, makar se iznos moze nesto smanjiti ako dokazes da mozes boraviti negdje besplatno ili imas podrsku nekoga odavde...

Cek cek cek, i to placas? Neeee, pa nisam to nigdje procitala!

Ja se planiram prijaviti za PhD na Uppsalu, StockholmsUni, GöteborgsUni ili na Lund, i to planiram traziti doctoral studentship, sto znaci da radim i dobivam placu. Ako igdje bude uopce bilo otvoreno mjesto za moju struku. Uz to jos moram TOLIKO dati i za boravisnu (4 godine)? Ajme, pa i ovako su mi slabe sanse...

Idem pasti u depresiju odma.
The Whistler is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 00:11   #626
Quote:
pattie_boyd kaže: Pogledaj post
kud su baš sad uveli plaćanje...jao...da je bar još ove god free,odmah bih otišla u göteborg studirat,a ne tu u zg-u
S dragom sam uhvatio zadnji vlak, doslovno.

Quote:
The Whistler kaže: Pogledaj post
Cek cek cek, i to placas? Neeee, pa nisam to nigdje procitala!
Nisi citala na pravom mjestu. http://www.migrationsverket.se/info/...hallstillstand

7300kruna mjesecno...

Quote:
The Whistler kaže: Pogledaj post
Ja se planiram prijaviti za PhD na Uppsalu, StockholmsUni, GöteborgsUni ili na Lund, i to planiram traziti doctoral studentship, sto znaci da radim i dobivam placu. Ako igdje bude uopce bilo otvoreno mjesto za moju struku. Uz to jos moram TOLIKO dati i za boravisnu (4 godine)? Ajme, pa i ovako su mi slabe sanse...

Idem pasti u depresiju odma.
Bilo bi jako fora da upadnes na PhD - probaj, sto drugo savjetovati. A razdoblja depresije prolazim i danas kada ne pronalazim posao, a kamoli kada sam checkirao upisne liste za master stupanj...to je sastavni dio zivota.
Sharkaat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 00:31   #627
Joj sranje. Ma znala sam da se placa nesto, ali nisam znala da je bas toliko. Iako, mogla sam pretpostaviti, mjesecna placa mi je otisla maltene samo na prehranu za 7 dana u Stockholmu, ne znam sta bih jela da nije Ica-e bilo.

Iskreno da ti kazem, ja sam se toliko zaljubila u taj grad i u jezik dok jos i nisam bila tamo, nakon posjeta mislim da bih bila u stanju raditi skoro bilo sta, samo da odem odavde. Svjesna sam da turisticki posjet i zivot negdje nije jedno te isto, ali ne mogu, a da barem ne probam. Iako, ako se ikojim slucajem desi cudo i mene prime, nemam pojma odakle cu jos i te krune nasmagat. Minimalac je, koliko mi je prijatelj iz Stockholma objasnio, 1600 eura. Ovo je skoro pola. :O

Pa kako se ti snalazis (ako nije preosobno pitanje)?

EDIT
Ali cekaj, na stranici koju si mi poslao kaze da je tih 7300SEK support requirement. Znaci, ne placas ti nikome taj novac, samo moras dokazati da mjesecno imas toliko na racunu i da si sposoban uzdrzavati sam sebe tim novcem zato da te ne mora uzdrzavati drzava. Ili sam opet nesto pogresno shvatila?

Quote:
You must enclose a bank statement showing that you have your own bank assets available in an account belonging to you. If you have a scholarship you must present a certificate proving this. We do not accept that a sponsor (such as a relative or a company) supports you during your stay in Sweden.

The support requirement is at present a minimum of SEK 7,300 per month. If you intend to study for one year or more you must show that you can support yourself for 10 months per year. (See fact box below.)

Zadnje uređivanje The Whistler : 15.06.2011. at 00:49.
The Whistler is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 03:31   #628
Quote:
The Whistler kaže: Pogledaj post
Joj sranje. Ma znala sam da se placa nesto, ali nisam znala da je bas toliko. Iako, mogla sam pretpostaviti, mjesecna placa mi je otisla maltene samo na prehranu za 7 dana u Stockholmu, ne znam sta bih jela da nije Ica-e bilo.

Iskreno da ti kazem, ja sam se toliko zaljubila u taj grad i u jezik dok jos i nisam bila tamo, nakon posjeta mislim da bih bila u stanju raditi skoro bilo sta, samo da odem odavde. Svjesna sam da turisticki posjet i zivot negdje nije jedno te isto, ali ne mogu, a da barem ne probam. Iako, ako se ikojim slucajem desi cudo i mene prime, nemam pojma odakle cu jos i te krune nasmagat. Minimalac je, koliko mi je prijatelj iz Stockholma objasnio, 1600 eura. Ovo je skoro pola. :O

Pa kako se ti snalazis (ako nije preosobno pitanje)?

EDIT
Ali cekaj, na stranici koju si mi poslao kaze da je tih 7300SEK support requirement. Znaci, ne placas ti nikome taj novac, samo moras dokazati da mjesecno imas toliko na racunu i da si sposoban uzdrzavati sam sebe tim novcem zato da te ne mora uzdrzavati drzava. Ili sam opet nesto pogresno shvatila?
Istina, dobro si shvatila a ja sam se krivo uhvatio na to. Mora se na racunu imati taj iznos (sto je meni na zalost bilo isto kao i da moram placati to ). Samo vadjenje boravisne je cca 800kn (bar je tako mene doslo).

Jos uvijek crpimo zalihe (dosao sam sa zarucnicom na studij) koje smo imali od ovoga za bor.dozvolu, a stalnih primanja nema. Zato se i zalim da je malo hebeno naci posao (bilo kakav). Najbolje prolaze Nijemci i Turci. Imaju poznanstva na svakom koraku i tesko se tu ubaciti za ova (za svedske standarde) losije placena zanimanja. No ide to laganini zapravo, hranimo se jeftinije nego u Hr, sto mi malo tko vjeruje.

Ipak, kako namjeravas probati doktorat, to je vec placeno - pa si u startu u bonusu, samo upadni u izbor! Drzim fige da probas.
Sharkaat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 11:18   #629
Quote:
Sharkaat kaže: Pogledaj post
S dragom sam uhvatio zadnji vlak, doslovno.



Nisi citala na pravom mjestu. http://www.migrationsverket.se/info/...hallstillstand

7300kruna mjesecno...
"Försörjningskravet är för närvarande minst 7 300 kronor/månad. "
To ne znaci da ti PLACAS njima nego da imas OBEZBJEDJENO prije doseljenja svojih prihoda najmanje toliko da se mozes izdrzavati (ustedjevinu, stipendiju, placu....?)

edit
da, vidim da ste se isparvili
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota

Zadnje uređivanje Septembar : 15.06.2011. at 11:31.
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 12:20   #630
Quote:
Sharkaat kaže: Pogledaj post
Istina, dobro si shvatila a ja sam se krivo uhvatio na to. Mora se na racunu imati taj iznos (sto je meni na zalost bilo isto kao i da moram placati to ). Samo vadjenje boravisne je cca 800kn (bar je tako mene doslo).
Uf dobro je, vec me herc strefio skoro
Da, tebi je teze buduci da tamo nemas prihode. Ne postoji neka stipendija za koju se mozes prijaviti ili tako nesto?

Quote:
Sharkaat kaže: Pogledaj post
Jos uvijek crpimo zalihe (dosao sam sa zarucnicom na studij) koje smo imali od ovoga za bor.dozvolu, a stalnih primanja nema. Zato se i zalim da je malo hebeno naci posao (bilo kakav). Najbolje prolaze Nijemci i Turci. Imaju poznanstva na svakom koraku i tesko se tu ubaciti za ova (za svedske standarde) losije placena zanimanja. No ide to laganini zapravo, hranimo se jeftinije nego u Hr, sto mi malo tko vjeruje.

Ipak, kako namjeravas probati doktorat, to je vec placeno - pa si u startu u bonusu, samo upadni u izbor! Drzim fige da probas.
Uf, pa tesko ti je onda skroz. Da, to za poslove mi je i rekao taj prijatelj, on je domar na zeljeznici, a i to je dobio preko poznanstva. A zivi tamo od seste godine. Ali zato bi mu moja trenutna placa (a ja predajem u osnovnoj, dakle imam, za nase prilike, sasvim solidna primanja) bila jedva dosta za stanarinu.
Eto, od srca vam obojma zelim da nadete nesto da vam bude lakse, a hvala i tebi na lijepim zeljama.

Sto se hrane tice, i meni tesko povjerovati, cim se sjetim "hot doga" za 25 SEK i kave za 30, no dobro, mi smo bile kod Odenplana, tako da vjerujem da su cijene dosta vise tamo zbog toga sto je centar.

A kako se snalazite s ljudima? Ovi koje smo upoznali su dosta suzdrzani, iako vjerujem da je dio toga upravo zato sto smo bile toliko ociti turisti.
The Whistler is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 14:25   #631
Quote:
The Whistler kaže: Pogledaj post
Uf dobro je, vec me herc strefio skoro
Da, tebi je teze buduci da tamo nemas prihode. Ne postoji neka stipendija za koju se mozes prijaviti ili tako nesto?
Imao bih da sam iz BiH, Pakistana, Indije...

Quote:
The Whistler kaže: Pogledaj post
Eto, od srca vam obojma zelim da nadete nesto da vam bude lakse, a hvala i tebi na lijepim zeljama.
Tnx

Quote:
The Whistler kaže: Pogledaj post
Sto se hrane tice, i meni tesko povjerovati, cim se sjetim "hot doga" za 25 SEK i kave za 30, no dobro, mi smo bile kod Odenplana, tako da vjerujem da su cijene dosta vise tamo zbog toga sto je centar.
Pazi, hot dog, kava i sve to imas i visestruko skuplje od toga sto si navela - ali je caka u tom da smo mi razmazeni navikli na svakodnevne kave vani, tople sendvice i restorane. Mentalitet je potpuno drugaciji po tom pitanju ovdje... Tu nije bed donositi rucak/klopu/kavu od doma i podgrijati u mikrovalki na faksu/poslu/cemu god. To tako velika vecina radi, barem ako govorimo o ovim ljudovima koje mi upoznasmo do sada.

Quote:
The Whistler kaže: Pogledaj post
A kako se snalazite s ljudima? Ovi koje smo upoznali su dosta suzdrzani, iako vjerujem da je dio toga upravo zato sto smo bile toliko ociti turisti.
A ne znam, valjda to ovisi od sredine. Nasa iskustva su jako jako pozitivna kada god su "prave" Svede bili u pitanju. Imamo fora frendicu iz Karlstada, gazda nam je zakon, ma uglavnom to sve stima kada ih se upozna. Mozda djeluju "hladno", no mislim da je to povrsina samo. S imigrantima je pak, druga prica. xD
Sharkaat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 15:11   #632
Quote:
Sharkaat kaže: Pogledaj post
A ne znam, valjda to ovisi od sredine. Nasa iskustva su jako jako pozitivna kada god su "prave" Svede bili u pitanju. Imamo fora frendicu iz Karlstada, gazda nam je zakon, ma uglavnom to sve stima kada ih se upozna. Mozda djeluju "hladno", no mislim da je to povrsina samo. S imigrantima je pak, druga prica. xD
Odlicno onda. Ako mi se (daj boze, jel) desi da ipak odselim tamo, lijepo je znati da ima nade da necu ostati Pale sam na svijetu. :P

Nista, hvala ti na informacijama, necu te daviti vise. Mislim, mogla bih, ali i ovako vam totalno zavidim jer ste tamo, ako budem citala jos o tome kako je super, sjedam na avion ponovno i odoh...
The Whistler is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 01:08   #633
Quote:
Sharkaat kaže: Pogledaj post
Istina, dobro si shvatila a ja sam se krivo uhvatio na to. Mora se na racunu imati taj iznos (sto je meni na zalost bilo isto kao i da moram placati to ). Samo vadjenje boravisne je cca 800kn (bar je tako mene doslo).

Jos uvijek crpimo zalihe (dosao sam sa zarucnicom na studij) koje smo imali od ovoga za bor.dozvolu, a stalnih primanja nema. Zato se i zalim da je malo hebeno naci posao (bilo kakav). Najbolje prolaze Nijemci i Turci. Imaju poznanstva na svakom koraku i tesko se tu ubaciti za ova (za svedske standarde) losije placena zanimanja. No ide to laganini zapravo, hranimo se jeftinije nego u Hr, sto mi malo tko vjeruje.

Ipak, kako namjeravas probati doktorat, to je vec placeno - pa si u startu u bonusu, samo upadni u izbor! Drzim fige da probas.
jeftinije??...u švedskoj je sve jeftinije,samo ne hrana...kad se sjetim sendviča od cirka 80 kruna
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 01:11   #634
Quote:
The Whistler kaže: Pogledaj post
Odlicno onda. Ako mi se (daj boze, jel) desi da ipak odselim tamo, lijepo je znati da ima nade da necu ostati Pale sam na svijetu. :P

Nista, hvala ti na informacijama, necu te daviti vise. Mislim, mogla bih, ali i ovako vam totalno zavidim jer ste tamo, ako budem citala jos o tome kako je super, sjedam na avion ponovno i odoh...
i meni se sad opet ide tam...hvata me nostalgija...
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 07:51   #635
Za One koji mogu bez svakodnevnih kava sendvica i uopceno hranjenja vani zivot i nije toliko djup, hrana u marketima kosta koliko i u Hrvatskoj ponesto je cak i jeftinije.
tsh is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 11:18   #636
Quote:
The Whistler kaže: Pogledaj post
Odlicno onda. Ako mi se (daj boze, jel) desi da ipak odselim tamo, lijepo je znati da ima nade da necu ostati Pale sam na svijetu. :P

Nista, hvala ti na informacijama, necu te daviti vise. Mislim, mogla bih, ali i ovako vam totalno zavidim jer ste tamo, ako budem citala jos o tome kako je super, sjedam na avion ponovno i odoh...
Slusaj, ja savjetujem probati. Ako nista drugo nama bi bilo drago jos domacih imati tu, zasto ne.

Quote:
pattie_boyd kaže: Pogledaj post
jeftinije??...u švedskoj je sve jeftinije,samo ne hrana...kad se sjetim sendviča od cirka 80 kruna
Cijene iste kao u hr, ako ne i jeftinije na namirnice (i pri tom ne spominjem sendvice, kave i sl. po gradu, makar je hrpa mjesta sa all-you-can-eat za 70-80 kruna). Posebno zato jer ovdje akcije imaju smisla - i ne, nije u pitanju pokvarena roba. U zamrzivacu konstantno imam par kilograma mesa, dok sam se u Dubrovniku hranio u studentskoj menzi i opet mi nedostajalo novca za nesto doma spraviti - a trosimo vise manje - isto.

Quote:
tsh kaže: Pogledaj post
Za One koji mogu bez svakodnevnih kava sendvica i uopceno hranjenja vani zivot i nije toliko djup, hrana u marketima kosta koliko i u Hrvatskoj ponesto je cak i jeftinije.
O tome cijelo vrijeme i govorim. Jedno je naletiti turisticki i potrositi par placa u par dana, a drugo ziviti tu.
Sharkaat is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 21:52   #637
Ma probat cu definitivno. U devetom mjesecu su prijave pa cu vidjeti hoce li biti slobodnih mjesta, a negdje ce vjerojatno biti i otvorene prijave, bez da imaju vacant position. Ako dobijem ista, hvalit cu se ovdje prvom prilikom.

@ pattie_boyd - sretno ako se odlucis prijavljivati igdje
The Whistler is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2011., 01:18   #638
Quote:
The Whistler kaže: Pogledaj post
Ma probat cu definitivno. U devetom mjesecu su prijave pa cu vidjeti hoce li biti slobodnih mjesta, a negdje ce vjerojatno biti i otvorene prijave, bez da imaju vacant position. Ako dobijem ista, hvalit cu se ovdje prvom prilikom.

@ pattie_boyd - sretno ako se odlucis prijavljivati igdje
tnx...trebat će mi
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 21:14   #639
Kakve šanse za zaposlenje imaju mlađi ljudi (stranci, naravno) u Švedskoj?
Npr. kao turistički vodiči ili u nekim muzejima i slično... Ako ko zna...

Htjela bi s nekim porazgovarati o Švedskoj i životu u Švedskoj jer bi htjela slijedeće godine upisati skandinavistiku pa ako ću imat tolko sreće na kraju krajeva preseliti tamo...
Pa da znam dal se uopće isplati upisivat tak nešto
__________________
...I can't help myself...
The Perkins is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 17:48   #640
Quote:
The Perkins kaže: Pogledaj post
Kakve šanse za zaposlenje imaju mlađi ljudi (stranci, naravno) u Švedskoj?
Npr. kao turistički vodiči ili u nekim muzejima i slično... Ako ko zna...

Htjela bi s nekim porazgovarati o Švedskoj i životu u Švedskoj jer bi htjela slijedeće godine upisati skandinavistiku pa ako ću imat tolko sreće na kraju krajeva preseliti tamo...
Pa da znam dal se uopće isplati upisivat tak nešto

Jag är inte säker, men jag tror att det finns en stor möjlighet, kanske genom anslutningar.

Nisam siguran, ali mislim da baš i nema velikih šansi, možda preko veze.
Lent11 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:03.