Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.11.2005., 05:06   #1
Palestina - ljuta rana

Palestina je muslimansko-arapska zemlja čiji je glavni grad Kuds. Ona nosi ovo ime od dvanaestog vijeka prije rođenja Isaa a.s., kada se zvala Erd Kenan (Zemlja Kenana). U Palestini ima više svetih mjesta, a najvažnija su Mesdžidu-l-Aksa i Ibrahimova džamija. Površina Palestine je 27 000 km2, a graniči sa Egiptom, Sirijom, Jordanom i Libanom. Palestinci kao narod broje 7,3 miliona stanovnika, dok ih je danas tek 2,8 miliona u Palestini (ili 39%). Nakon okupacije od strane Israelćana, 4,46 miliona (61%) Palestinaca postaje dijasporom.

Historijski gledano, muslimanska vojska je porazila Rimljane u bitci Ađnadin, pod komandom Amra ibn Asa r.a., 634.godine, kada su oslobođeni: Bisan, Nablus, Jafa i Allud. Nakon pobjede na Jermuku pod vođstvom Halida ibn Velida r.a., ključevi Jerusalema su predati halifi Omeru ibn Al-Hattabu r.a.. Kršćani su okupirali Kuds 1099.godine, uz pokušaj okupacije cijele Palestine. Pod vođstvom Salahudina Al-Ejjubija, godine 1187., oslobođen je Kuds nakon bitke na Hittinu i vraćen u posjed Muslimanima. Potpuno oslobađanje Palestine se odigralo 1291.godine. Britanija je okupirala Palestinu 1917.godine, a okupacija je trajala sve do 1948.godine. Projekat naseljavanja Palestine Jevrejima je realiziran uz pomoć Engleske kao kolonijalizatora i SAD. Palestinci su se odupirali tome, kroz nekoliko revolucija: revolucija Al-Burak 1929.g., revolucija Al-Kassam 1935.g. i velika revolucija od 1936-1939.g.. 1930 godine zajednička Komisija Muslimana i Židova je ustanovila da je 'Haitu Burak' (Zid Plača – kako ga nazivaju Židovi), sastavni dio Mesdžidu-l-Aksaa, i to njegov zapadni dio. To isto se odnosi i na prostor ispred tog zida, koji je sastavnim dijelom Harema. Na osnovu izvještaja te Komisije, te nakon potvrde Britanske vlade i odluke Ujedinjenih nacija, zaključak Komisije je postao snagom zakonskog propisa.

Odmah nakon povlačenja Engleza iz Palestine, Cionisti su proglasili formiranje jevrejske države (tzv. Izrael) 14.05.1948.god.. 1967.godine su Cionisti okupirali cijelu Palestinu, Sinaj i Golansku visoravan, te 1982.godine, južni dio Libana.

1964. godine je formirana Palestinska Oslobodilačka Organizacija (PLO), a 1965.godine formira se pokret 'Fatah', koji je sebi u obavezu uzeo oslobađanje cijele Palestine. Od 08.12.1987.godine je počela Intifada (ustanak), u Palestini protiv cionističeke okupacije i zablistali su Islamski Odbrambeni pokret 'Hamas' i pokret 'Al-Džihadu-l-islami', baš u vrijeme kada je PLO počeo političke pokušaje za proglašenje države mirnim putem, zaboravivši da sve što se rađa mora da se namuči i rodi se u krvi. Punih 38 godina PLO pregovara i zagovara proglašenje Palestinske države, a Palestine kao države ni na vidiku. PLO misli da će do države doći za pregovaračkim stolom, dok čitavo vrijeme okupacije Palestine teku potoci nedužne palestinske krvi. U isto vrijeme su Izraelski zatvori puni palestinskih mladića, kao i maloljetne djece, a za samo jedan pronađeni 'podmetnuti' metak određena je petnaestogodišnja zatvorska kazna. Mučenja u zatvorima su nesnosna i da ih ljudski um ne može ni pojmiti. Nasilno se oduzima privatna palestinska imovina i naseljavaju je Jevreji koji dolaze iz cijeloga svijeta. Prave se ogromna židovska naselja na palestinskoj zemlji.

Formiranje države Izrael je politička i historijska prevara, a po riječima Rože Garodija: 'Izrael ne posjeduje legitimitet – ni historijski, ni Biblijski, ni pravni – u pogledu prostora na kojem je osnovan!'

Najduže odlagano rješenje nekog međunarodnog problema, koje pamti novija povijest, je upravo pitanje Palestine. Palestinci su narod nad kojim se krše sva ljudska prava i to se sve dešava na očigled i uz prećutnu podršku cijelog 'civiliziranog' svijeta. Obzirom da mi živimo u vremenu duplih standarda, prava koja se odnose na narode trećeg svijeta su više nego očigledno ugrožena, pa nije ni čudo što se palestinsko pitanje još uvijek ne riješava.

Niti jedan prostor na kugli Zemaljskoj nije bio predmetom donošenja brojnih Rezolucija od strane Savjeta bezbjednosti, kao što je to slučaj sa Palestinom, a da ništa od toga nije realizirano. 69 Rezolucija je donešeno u posljednjih 55 godine od okupacije Palestine. U isto vrijeme su SAD uložile veliki broj veta, u prilog zaštiti izraelskih zločina. Palestinci se okrivljuju za teorizam, dok se Jevreji prikazuju kao žrtve i mirotvorci.
TuzlaK_i_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2005., 05:07   #2




TuzlaK_i_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2005., 12:45   #3
Re: P a l e s t i n a - ljuta rana

Quote:
TuzlaK_i_ kaže:
Historijski gledano, muslimanska vojska je porazila Rimljane u bitci Ađnadin, pod komandom Amra ibn Asa r.a., 634.godine, kada su oslobođeni: Bisan, Nablus, Jafa i Allud.
Oslobođeni...
 
Odgovori s citatom
Old 01.11.2005., 13:14   #4
Re: Re: P a l e s t i n a - ljuta rana

čitao sam jučer o Martinu Luteru nešto.
Kažu da je bio razočaran što Židovi ne prelaze masovno na protestantizam, pa je počeo pisati kako ih treba preseliti u Palestinu
Od kada je ta ideja da se Židovi trebaju preseliti u Palestinu?
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2005., 21:00   #5
Re: Re: Re: P a l e s t i n a - ljuta rana

Quote:
g2sl kaže:
čitao sam jučer o Martinu Luteru nešto.
Kažu da je bio razočaran što Židovi ne prelaze masovno na protestantizam, pa je počeo pisati kako ih treba preseliti u Palestinu
Od kada je ta ideja da se Židovi trebaju preseliti u Palestinu?
Ne znam otkad je ideja, a treba gledat na stvar dvojako, na ideju kod Židova i ne-Židova.

Ako sam dobro zapamtio, cionizam kao pokret nastaje nakon velikih antižidovskih demonstracija u Francuskoj (afera Dreifuss).

Njemački car Vilim II je pokušavao za vrijeme posjete Turskoj, prije Velikog rata, isposlovat da se Palestina otvori za Židove, no ili nije uspio, ili ih je omeo rat.

Istu stvar su uspjeli Židovi isposlovat preko Velike Britanije (čuvena Balfourova deklaracija).

Bilo je i drugih ideja, da se nasele negdje u Africi, a najopopularnija od svih je bila nacistička ideja o seobi na Madagaskar. No, Madagaskar nije bio njemački teritorij, što implicira da je bila potrebna međunarodna akcija. Ideja se pojavila nešto prije rata, a svi znamo što je kasnije bilo: umjesto na Madagaskar, Hitler je većinu protjerao kroz dimnjake.
 
Odgovori s citatom
Old 01.11.2005., 22:15   #6
Quote:
Sarajevo: 07. ša'ban 1424.h. / 03. oktobar 2003.g. Hutba: Džamija “Kralj Fahd”
http://www.sehara.com/hutbe/default.asp?ArtikalID=7223
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2005., 22:55   #7
http://www.angelfire.com/scary/svetopismo/42.html

Na pitanje "Što mi kršćani trebamo činiti s prokletim Židovima?" Luter daje sljedeće naputke:
1. Židovske škole i sinagoge zapaliti
2. Židovske kuće zapaliti i Židove smjestiti u štalu kako bi im se dalo do znanja da nisu gospodari na zemlji.
3. Oduzeti im njihove svete knjige jer su u njima same laži.
4. Rabinima zabraniti djelovanje.
5. Zabraniti Židovima izlazak na ulicu i narediti im da moraju ostati kod kuće!
6. Oteti im svu imovinu jer su ionako sve što imaju zaradili prijevarom i krađom.
7. Židovi moraju fizičkim radom zarađivati za svoju životnu egzistenciju.

"Griješimo što ih ne porobljavamo. Zapalimo njihove sinagoge i zakopajmo ili prekrijmo zemljom sve što ne izgori... To treba učiniti u čast našeg Gospodina i kršćanstva, kako bi Bog vidio da smo kršćani."
Martin Luther
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2005., 22:58   #8
Po cijenu da opet ispadnem antisemit pitat ću zašto ja uvijek najašim na linkove koji ne vode na odgovore?

Pa, borgovi jeli vama jasno da bi neki od nas rado pročitali i drugu priču, a na ovakav način ... jedino vidim da je ili čovjek dobro prezentirao ili ste toliko ogorčeni da ne želite davat odgovore (ali onda nas valjda podcjenjujete).
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2005., 23:14   #9
Re: P a l e s t i n a - ljuta rana

Quote:
Basta kaže:

Ako sam dobro zapamtio, cionizam kao pokret nastaje nakon velikih antižidovskih demonstracija u Francuskoj (afera Dreifuss).
to sam i ja mislio, dok nisam naišao na ovo o Luteru
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2005., 18:16   #10
Quote:
d@d@ kaže:
Po cijenu da opet ispadnem antisemit pitat ću zašto ja uvijek najašim na linkove koji ne vode na odgovore?

Pa, borgovi jeli vama jasno da bi neki od nas rado pročitali i drugu priču, a na ovakav način ... jedino vidim da je ili čovjek dobro prezentirao ili ste toliko ogorčeni da ne želite davat odgovore (ali onda nas valjda podcjenjujete).
Pa d@do, ocito jesi (osim ako nisi turbo neobrazovana... mozes se izvuci na to ). Ja sam dala link na site odakle je MAR (aka Tuzlak) prepisao ovaj pamfletic.

A pamfletic, koji raspiruje vjersku i nacionalnu mrznju zapravo je transkript propovijedi odrzane u dzamiji u Sarajevi, koju su, sudeci po njenom imenu, izgradili Saudijci, koji su poznati po tome da svijetom sire netolerantni wahabizam.

Bas zato sto nikoga nisam potcijenila, nisam ni odgovarala na gore napisane nebuloze. Sad, ili precjenjujem ljude, ili ti je ovo ipak samo povod, da iskazes svoje osjecaje - ne poznajem te pa ne mogu procijeniti, sto je, zapravo, razlog.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2005., 21:45   #11
Nije mi namjera prvokacija, iskreno nisam o tome ni razmišljala do dolaska na ovaj forum, židovi ljudi ko i svi drugi, a nisu mi ni ljudi u mojoj bliskoj okolini ukazivali na takve stvari (napomena ne pitam ljude za vjeroispovijes i seksualnu orjentaciju kad komunicram s njima). Prvi put sam se sa tim srela kad sam primjetila vaš anemozitet prema ljudima iz Bosne.

Sad, gdje bi čovjek mogao pročitat jedan dobar pregled, bez previše predznanja, onako šturo povijesno da stvori prvu sliku.

Hvala.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2005., 22:03   #12
rambi ti je tu na ovom forumu napisala odlično o Židovima u turskom carstvu
potraži, tako se nekako i zove, imaš sadržaj gore
ali vidim da ti kompjuter zauzet
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2005., 23:15   #13
I ja sam ante semit.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2005., 23:49   #14
Quote:
d@d@ kaže:
Nije mi namjera prvokacija, iskreno nisam o tome ni razmišljala do dolaska na ovaj forum, židovi ljudi ko i svi drugi, a nisu mi ni ljudi u mojoj bliskoj okolini ukazivali na takve stvari (napomena ne pitam ljude za vjeroispovijes i seksualnu orjentaciju kad komunicram s njima). Prvi put sam se sa tim srela kad sam primjetila vaš anemozitet prema ljudima iz Bosne.
Uopce vise necu ulaziti u ovakve diskusije. Ocito nisi provela dovoljno vremena na politici da shvatis kako je sve pocelo, a meni se stvarno ne da objasnjavati iste stvari po n-ti put.

Ako te stvarno zanima tko koga zapravo ne podnosi i na koji su mene nacin ti ljudi tretirali kad sam dosla na forum (tada jos nije bilo Borga), slobodno prolistaj arhiv foruma.

Ako te ne zanima, onda neces procitati ni moje objasnjenje geneze naseg sukoba na forumu, so why bother...
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2005., 23:50   #15
Quote:
Zavelim kaže:
I ja sam ante semit.
Pa Imocani jesu Zidovi .
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2005., 07:26   #16
Quote:
rambi kaže:
Pa Imocani jesu Zidovi .
i bageristi
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2005., 11:17   #17
Quote:
d@d@ kaže:
Nije mi namjera prvokacija, iskreno nisam o tome ni razmišljala do dolaska na ovaj forum, židovi ljudi ko i svi drugi, a nisu mi ni ljudi u mojoj bliskoj okolini ukazivali na takve stvari (napomena ne pitam ljude za vjeroispovijes i seksualnu orjentaciju kad komunicram s njima). Prvi put sam se sa tim srela kad sam primjetila vaš anemozitet prema ljudima iz Bosne.
da li si to "primijetila" prije ili poslije ovog:
Quote:
d@d@ kaže:
Zašto se tolerira da Borg ekipa eliminira svaku potenicjalno ineteresantnu temu iz hrvatske unutranje politike anuliraju, bez da daju argumente, jesu li ti ljudi hrvatski državljani, ako jesu ispričavam se?
https://www.forum.hr/showthread.php?s...5&pagenumber=8

leclerq is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2005., 13:02   #18
Prije i tebe sam pitala isto pitanje - ljetos, drugačije formulirano, ali evo Rambi bar ima povijesnih podataka.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2005., 13:25   #19
Quote:
d@d@ kaže:
Prije i tebe sam pitala isto pitanje - ljetos, drugačije formulirano, ali evo Rambi bar ima povijesnih podataka.
dobro je, stari, skužili smo.
leclerq is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2005., 13:40   #20
Quote:
rambi kaže:
Pa Imocani jesu Zidovi

g2sl kaže:
i bageristi
Kombinacija za bogove.

E niko se nije nosa s Matan efendijom ko Šalom efendija. To su bila nosanja kakva se još po Dinaridima pamte.

koju li ću kooooju dektivu ću moju..
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:54.