Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2016., 13:29   #3181
Zna li tko gdje bi se mogla kupiti knjiga (može i pdf) Nikole Mandića, "Podrijetlo hrvatskih starosjedilačkih rodova u Širokom Brijegu i okolici"?
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 04:00   #3182
Mojee prezime

Quote:
mustricolaris kaže: Pogledaj post
Prezime Marušić se nalazi u okolici Omiša; odatle su neki preselili u Split tako da su u Splitu već od početka XVIII stoljeća.
Izgleda da su u Omiš došli iz obližnjih Poljica.
Danas još uvijek postoji naselje Marušići - na cesti iz Omiša u pravcu Makarske niti 5-6 km od Omiša.
Izvinitee sto nisam citao dalje, mozda postoji jos teksta o Marusicima.
Ali koliko ja znam, najveca koncentracija u hrvatskoj sto se tice Marusica je ipak u selu Zemunik Donji pored Zadra?
Varam li se?
lujomir is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 20:20   #3183
Ciao!!!

Interesujeme porijeklo prezimena Kavic! Veoma veoma rijetko prezime. Pokusavala sam na vise rodoslavlja i Bosanki, i Srpski i evo cak na Hrvatskom ali ipak jos uvijek nikakvih pravi rezultata…
Naime radi se o familji Kavic iz sela Rebrovac danas naselja dio Banja Luke. Moj did ze zvao Jovo Kavic pradid Simo Kavic. Srbi pravoslavci starosjedioci u Rebrovackoj crkvi zapisani su jos 1882, Slave Svetog Arhandjela.
Nikada niko u familiji od stariji nije pricao da su se selili a kazem da su starosjedioci zato sto tradicija u samoj porodici a i selu Rebrovcu kao i dva susjedna sela jedno katolicko Debeljaci a drugo muslimansko Vrbanja je stara Slavenska koja se prenosila na nas sve podjednako. Paljenja lila/vatre za Svetog Ivu katolickog i Svetog Petra pravoslavnog je stari paganski Slavenski obicaj. I tako dalje…da ne pisem ada o tome…
Samo sam uspjela da nadjem da negdje u Zagrebu ili okolici ima Kavica. Da li se radi o nama nekakvim rodjacima koji su se preselili u Hrvatsku ko zna kad.
Isto tako sam pronasla da ima prezime Kahvic medju muslimanima u bosni. Da li se tu radi o istom prezimenu jer u Bosni neki muslimani kazu "kahva' ne kava ili kafa…cudno da neko prezime dobije ime po kafi..sto ne vjerujem…
Eto vidim da ovdje neki poznaju tu tematiku dobro pa velim zasto da ne pokusam…Unaprijed mnogo hvala...
ceranic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2016., 19:09   #3184
Quote:
ceranic kaže: Pogledaj post
Interesujeme porijeklo prezimena Kavic! Veoma veoma rijetko prezime. Pokusavala sam na vise rodoslavlja i Bosanki, i Srpski i evo cak na Hrvatskom ali ipak jos uvijek nikakvih pravi rezultata…
Naime radi se o familji Kavic iz sela Rebrovac danas naselja dio Banja Luke. Moj did ze zvao Jovo Kavic pradid Simo Kavic. Srbi pravoslavci starosjedioci u Rebrovackoj crkvi zapisani su jos 1882, Slave Svetog Arhandjela.
Nikada niko u familiji od stariji nije pricao da su se selili a kazem da su starosjedioci zato sto tradicija u samoj porodici a i selu Rebrovcu kao i dva susjedna sela jedno katolicko Debeljaci a drugo muslimansko Vrbanja je stara Slavenska koja se prenosila na nas sve podjednako. Paljenja lila/vatre za Svetog Ivu katolickog i Svetog Petra pravoslavnog je stari paganski Slavenski obicaj. I tako dalje…da ne pisem ada o tome…
Samo sam uspjela da nadjem da negdje u Zagrebu ili okolici ima Kavica. Da li se radi o nama nekakvim rodjacima koji su se preselili u Hrvatsku ko zna kad.
Isto tako sam pronasla da ima prezime Kahvic medju muslimanima u bosni. Da li se tu radi o istom prezimenu jer u Bosni neki muslimani kazu "kahva' ne kava ili kafa…cudno da neko prezime dobije ime po kafi..sto ne vjerujem…
Eto vidim da ovdje neki poznaju tu tematiku dobro pa velim zasto da ne pokusam…Unaprijed mnogo hvala...
did Jovo i pradid Simo!?!?!?

otkada ikavica u Srba?
babarogac is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2016., 19:30   #3185
Quote:
babarogac kaže: Pogledaj post
did Jovo i pradid Simo!?!?!?

otkada ikavica u Srba?
Dobar dio bosanskih Srba vuče podrijetlo iz Hercegovine ili Crne Gore i to se u određenim područjima osjeti i u govoru. Osim toga vi koji nikad niste bili u BL bi se iznenadili kad bi ih čuli kako govore.
__________________
.....žensko.....
ajduk a šimić is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2016., 19:52   #3186
a jok.

meni pada naum, da su to ostatci ostataka, hrvatskog identiteta.

Koliko god čudno zvučalo mišljenja sam, da su hrvatski krajevi koji su

nabrzaka pali pod osmanlije sačuvali hrvatsko stanovništvo, a kasniji prijelaz na

pravoslavlje im je bio manje bolan nego ostale dvije opcije.
babarogac is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2016., 20:00   #3187
Quote:
babarogac kaže: Pogledaj post
a jok.

meni pada naum, da su to ostatci ostataka, hrvatskog identiteta.

Koliko god čudno zvučalo mišljenja sam, da su hrvatski krajevi koji su

nabrzaka pali pod osmanlije sačuvali hrvatsko stanovništvo, a kasniji prijelaz na

pravoslavlje im je bio manje bolan nego ostale dvije opcije.
Nabrzaka? Današnja Bosanska Krajina je padala 170 godina. Bosansko kraljevstvo je propalo 1463. a Velika Kladuša je u turske ruke došla 1633. Ne da Srbi nemaju veze sa srednjovjekovnim stanovništvom, već ni Hrvati ni Bošnjaci koji su do 1991. tamo živjeli. Sve je to doseljeno s jugoistoka.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2016., 09:24   #3188
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Nabrzaka? Današnja Bosanska Krajina je padala 170 godina. Bosansko kraljevstvo je propalo 1463. a Velika Kladuša je u turske ruke došla 1633. Ne da Srbi nemaju veze sa srednjovjekovnim stanovništvom, već ni Hrvati ni Bošnjaci koji su do 1991. tamo živjeli. Sve je to doseljeno s jugoistoka.

Kladuša i Banja Luka su dva različita pojma, mislim čak i da su se prvi održali stotinjak god. dulje.
babarogac is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2016., 21:54   #3189
da li su hrvati boskovici i muslimani boskaile iz stolacke opcine (dubrave) mozda istoga porijekla?
Dionichar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2016., 23:23   #3190
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Nabrzaka? Današnja Bosanska Krajina je padala 170 godina. Bosansko kraljevstvo je propalo 1463. a Velika Kladuša je u turske ruke došla 1633. Ne da Srbi nemaju veze sa srednjovjekovnim stanovništvom, već ni Hrvati ni Bošnjaci koji su do 1991. tamo živjeli. Sve je to doseljeno s jugoistoka.
Ne baš do kraja.
Bosanska kraljevina/banovina je pala 1463, ali je onda Matijaš Korvin proveo rekonkvistu, zauzeo kraljevski grad Jajce te Usoru i Soli (Tuzlu), dok su Turci neko vrijeme u Lašvi držali Hrvatiniće kao vazale.

Turska Hrvatska (ili današnja "bosanska Krajina") je pala tek 1633 s Kladušom.
Kao što kažeš velika većina prostora između rijeka Bosne, Save i linije VKK je u ta skoro 2 stoljeća opustjela te su doseljeni.
Srbi/pravoslavci iz istočne Hercegovine, Muslimani iz područja današnje RH (ikavci su), a Hrvati su dobrim djelom starosjedioci, iako ne svi.

Što se tiče "bosanske jezgre", to je palo relativno brzo, hrvatsko pučanstvo je većinom sačuvano, a muslimani su doseljenici iz Slavonije. Na istoku i na sjeveru ima doseljavanja pravoslavaca iz IH.

Hercegovina je većinom takva kakva je, osim što je bilo popravoslavljivanja na istoku.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2016., 01:07   #3191
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Ne baš do kraja.
Bosanska kraljevina/banovina je pala 1463, ali je onda Matijaš Korvin proveo rekonkvistu, zauzeo kraljevski grad Jajce te Usoru i Soli (Tuzlu), dok su Turci neko vrijeme u Lašvi držali Hrvatiniće kao vazale.
Ovo više skriva nego što otkriva.
Unid is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2016., 18:23   #3192
Quote:
Dionichar kaže: Pogledaj post
da li su hrvati boskovici i muslimani boskaile iz stolacke opcine (dubrave) mozda istoga porijekla?
Vjerojatno nisu. Boškovići u Crniće dolaze oko 1750. Dolazi Ivan sin Petra Boškovića iz Hutova kod Neuma, zajedno sa suprugom Anicom rođ. Maslać i sinovima Matom, Grgom i Nikolom. Od Ivana i sinova mu potiču svi stolački Hrvati Boškovići.

U to vrijeme su Boškaile već živjeli u Hodovu kod Stoca, gdje su živjeli i 250 godina kasnije. Jedno pismo bosanskog valije upućeno blagajskom naibu datirano 17.XI.1729. zahtijeva da ovaj pomiluje određene buntovnike koji su se protivili naredbi da se skupi pomoć za popravku sarajevske tvrđave. Dotični su bunili narod i nagovarali ga da ne da novac. Među četvoricom buntovnika je i Salih Boškailo za kog izrjekom stoji da je iz Hodova.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2016., 19:09   #3193
Zna li netko nesto o prezimenu Lesnjakovic iz Rijeke?
Freidenker is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2016., 23:24   #3194
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Vjerojatno nisu. Boškovići u Crniće dolaze oko 1750. Dolazi Ivan sin Petra Boškovića iz Hutova kod Neuma, zajedno sa suprugom Anicom rođ. Maslać i sinovima Matom, Grgom i Nikolom. Od Ivana i sinova mu potiču svi stolački Hrvati Boškovići.

U to vrijeme su Boškaile već živjeli u Hodovu kod Stoca, gdje su živjeli i 250 godina kasnije. Jedno pismo bosanskog valije upućeno blagajskom naibu datirano 17.XI.1729. zahtijeva da ovaj pomiluje određene buntovnike koji su se protivili naredbi da se skupi pomoć za popravku sarajevske tvrđave. Dotični su bunili narod i nagovarali ga da ne da novac. Među četvoricom buntovnika je i Salih Boškailo za kog izrjekom stoji da je iz Hodova.
hvala

znas li mozda dali je tocno da su doticni boskovici u hercegovinu dosli iz srednje bosne? po narodnome kazivanju bila su dva brata kresevljaka koja su dosla u hercegovinu

i dali su obradovici hrvati i muslimani istoga porijekla? da li je tocno da su vlaskoga porijekla
Hrvati previsici i pavlovici, odakle su porijeklom? Znas li sta o muslimanima baljicima?

odakle vuku porijeklo muslimani iz stolacke carsije? navodno se radi o muhadzirima iz Crne gore.
Dionichar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2016., 12:21   #3195
Quote:
Unid kaže: Pogledaj post
Ovo više skriva nego što otkriva.
Zašto?
Imaš fino kronologiju.
Katoličko je pučanstvo opstalo u BiH oko bitnijih odredišta/spomenika stare države, u blizini kojih su bili rudnici (osmanlije su željele zadržati rudare pa su im dozvolile održati vjeru), te u područjima gdje nije bilo rata.
Cijela današnja sjeverna i zapadna BiH je bila ratna zona pa je to dosta vidljivo u broju Hrvata tamo.
Hrvati u Derventi (i Odžaku i Brodu) su podrijetlom iz Hercegovine (prvi su ikavci, ostali su jekavci iako su možda i jekavizirani), a tu je možda i bilo dijelom starijeg pučanstva koje je novoštokavizirano.
Hrvati u Orašju, Šamcu, Modriči (istočno od rijeke Bosne, za ove zapadno vrijedi kao i za ove iz Odžaka), Gradačcu i Brčkom bi trebali biti starije pučanstvo. Ista stvar bi trebala vrijediti i za Hrvate oko Tuzle.

Općenito, najviše "domorodaca" imaš u Hercegovini i u ponekim djelovima srednje Bosne.
Ostatak su sve doseljenici, ili barem mjesta u kojima su doseljenici nametnuli svoje običaje i govor.

Inače, zanimljivo kako se većinom priča o prezimenima štokavaca, a malo je podataka (i zanimanja) o čakavskim ili kajkavskim prezimenima.
(podjela je naravno uvjetna).
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2016., 12:48   #3196
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Katoličko je pučanstvo opstalo u BiH oko bitnijih odredišta/spomenika stare države, u blizini kojih su bili rudnici (osmanlije su željele zadržati rudare pa su im dozvolile održati vjeru), te u područjima gdje nije bilo rata.
Dodao bih još, opstali su tamo gdje su se nalazili franjevački samostani. Na ostalim područjima su promijenili vjeru ili se iselili.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2016., 18:22   #3197
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Dodao bih još, opstali su tamo gdje su se nalazili franjevački samostani. Na ostalim područjima su promijenili vjeru ili se iselili.
Da, bez franjevaca nema ni katolika u Osmanskom carstvu...
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 14:22   #3198
Quote:
Benardine kaže: Pogledaj post
Mogu dobiti informacije o prezimenu Turek?Hvala vam.
mejl: [email protected]
Tek nedavno sam slučajno naletio na ovaj forum. Ako ste još na forumu molim da mi napišete šti imate podataka za prezime Žiga. Hvala
djulbeg is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 00:35   #3199
Pozdrav. Da li netko zna nešto točnije o porijeklu prezimena Pešut? Malo sam tražio i našao svašta, ali ništa preciznije. Našao sam da su uglavnom hrvati u Hrvatskoj, ali i da ih ima i u Crnoj Gori i u Hercegovini.
det is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 01:43   #3200
ne znam jel već bilo: https://actacroatica.com/hr/
^^
__________________
"Primi sve što te stigne
i budi strpljiv u nestalnosti svoje bijede."
noliđ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:29.