Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2004., 12:36   #1
Thumbs up Javni apel za vrtiće iz bajke

Akcija za poboljšanje uvjeta u vrtićima


http://www.roda.hr/apeli.php?ID=2
 
Odgovori s citatom
Old 09.02.2004., 12:33   #2
Podizem, i kad sam tu da upitam potpisujete li.
Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2004., 13:04   #3
da
__________________
The written word is the only way to present yourself on the forum. So if you type like an idiot, people will assume you are one.
Desiree is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2004., 08:23   #4
Pridružujem se ovoj hvalevrijednoj inicijativi i sa svoje strane učiniti ću sve u skladu sa svojim mogućnostima da standard vrtića u svojoj sredini prilagodim zahtijevima ove akcije.

Vrtić odnosno jaslice u mom gradu osnovala je lokalna samouprava koja proračunskim dotacijama osigurava oko 50% potrebnih sredstava za funkcioniranje i znam da nije jednostavno izbalansirati sve troškove u toj ustanovi sa sve većim očekivanjima roditelja.

Cijena mjesečnog boravka u jaslicama koje rade od 6.30-15.30 iznosi 500,00kn i smatram je veoma prihvatljivom i postavlja se pitanje da li je ona održiva s obzirom na neminovnost prihvaćanja standarda iz gore spomenute akcije.

Također sa nameće pitanje da li lokalna samouprava treba dotirati i potencirati osnivanje privatnih vrtića?

Uvijek sam zastupao stajalište da se cijena vrtića treba prilagoditi primanjima roditelja jer nisu u istom košu roditelji koji ,svaka čast,zarađuju 15000,00kn mjesečno i oni roditelji koji su nezaposleni ili samo jedno od njih radi i zarađuje recimo 5000,00kn.

Možda sam dao akcent na materijalnu stranu problema ali na žalost,sistem u kojem živimo sve manje uzima u obzir socijalnu komponentu društva a zahtijevi udruge Roda u ovm primjeru neminovno povećavaju cijenu boravka dijece u jaslicama tj.vrtiću.

Pozdrav svima
Veli Jože is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2004., 08:38   #5
Quote:
Veli Jože kaže:


Uvijek sam zastupao stajalište da se cijena vrtića treba prilagoditi primanjima roditelja jer nisu u istom košu roditelji koji ,svaka čast,zarađuju 15000,00kn mjesečno i oni roditelji kod kojih je jedan nezaposlen a drugi prima npr.5000,00kn.

Možda sam dao akcent na materijalnu stranu problema ali na žalost,sistem u kojem živimo sve manje uzima u obzir socijalnu komponentu društva a zahtijevi udruge Roda u ovm primjeru neminovno povećavaju cijenu boravka dijece u jaslicama tj.vrtiću.

Pozdrav svima
Odlično objašnjeno, mislim da je ipak potrebno trezveno razmišljati.
Slažem se da uvjeti u vrtićima i jaslicama nisu savršeni, ali već duže vrijeme postoji alternativa toj "državnoj" ustanovi:
naime, imate privatne igraonice, baka servise, tete i babysitterice, profesionalne dadilje... Pa tko može to platiti, dobit će i uvjete koje traži (naravno, i tu je potreban oprez, jer ima svačeg).

Mislim da, uza sve mane i nesavršenosti, a prošli smo tri ustanove do sada, vrtići još uvijek pružaju optimum s obzirom na cijenu koštanja.

Vi koji živite vani, recite nam gdje dijete i po kojoj cijeni dobije tri obroka, edukativne sadržaje i cjelodnevnu skrb - moje dijete u vrtiću proboravi od 7h30 do 16h30.
__________________
"…il peut y avoir de la honte d'être heureux tout seul."
Camus
Blueberry is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2004., 09:36   #6
Ali vrtic nije (samo) igraonica, vrtic je odgojno-obrazovna institucija. Ne moze se stavljati na istu razinu s privatnim igraonicama, priucenim dadiljama i bakama (osim ako doticne nisu studirale pedagogiju i psihologiju). Govorim o dobnoj skupini od tri godine na vise. Djeca mladja od tri godine idu u jaslice, koje mnogo vise slice "cuvalistu".

Da me ne shvatite pogresno, nemam nista protiv baka i to je dobro rjesenje kad je moguce, no djecu ne bi trebalo upisivati u vrtic samo zato da ne budu sami doma dok roditelji rade.
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2004., 10:29   #7
Quote:
violent_femmes9 kaže:
Ali vrtic nije (samo) igraonica, vrtic je odgojno-obrazovna institucija. Ne moze se stavljati na istu razinu s privatnim igraonicama, priucenim dadiljama i bakama (osim ako doticne nisu studirale pedagogiju i psihologiju). Govorim o dobnoj skupini od tri godine na vise. Djeca mladja od tri godine idu u jaslice, koje mnogo vise slice "cuvalistu".

Da me ne shvatite pogresno, nemam nista protiv baka i to je dobro rjesenje kad je moguce, no djecu ne bi trebalo upisivati u vrtic samo zato da ne budu sami doma dok roditelji rade.
Odgojno-obrazovnu funkciju više nemaju niti škole ... no to je neka druga tema.

Sorry, ali "brutalna realnost" je da većina djece ide u vrtić PRVENSTVENO zato da ne budu sami doma.
Gdje bi ti ostavila svoje dijete koje ima godinu dana, a i ti i muž morate raditi?
__________________
"…il peut y avoir de la honte d'être heureux tout seul."
Camus
Blueberry is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2004., 15:44   #8
Kao sto rekoh, djeca dobi od jedne do tri godine idu u jaslice, i to se u principu svodi na cuvanje. Tete u vrticu (dakle, koje rade s djecom od tri godine navise) imaju zavrsen Pedagoski fakultet (ili se to u Hr zove Uciteljska akademija), takodjer i plan i program rada. U cijenu koju placate ulazi i strucnost doticnih odgojiteljica, a ako je vi ne znate ili ne mozete prepoznati (jer neke odgojiteljice ne rade dobro svoj posao), to je druga stvar. Vrtic jest (bar u teoriji) odgojno-obrazovna ustanova, a djeca ispod tri godine u jaslicama se cuvaju.
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2004., 20:55   #9
potpisala
nego mene zanima imaju li ikakvog smisla ove rodine akcije i silno potpisivanje peticija? odnosno,..jesu napravili kakve promjene onom peticijom za poboljsanje uvjeta u porodilistima npr?
thalia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2004., 10:22   #10
Svaka inicijativa ima smisla.
Nego, potpisala i ja!
__________________
Pinta. Nina. Santa Maria. (Into eternity)
maristella69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2004., 10:37   #11
Potpisala.
iggix is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2004., 15:16   #12
I ja
Brunda is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2004., 14:13   #13
Thalia, prenosim poruku za tebe od clana upravnog odbora:


Prije godinu dana održali smo peticiju "Moje tijelo, moj porod, moj izbor" koja je polučila izniman medijski odjek. Skupljeno je 8000 potpisa. Iako je nakratko izgledalo da smo produbili jaz s liječnicima, ova akcija dovela je do iznimno dobre suradnje s Hrvatskim društvom za perinatalnu medicinu. Trenutno zajednička radna skupina izrađuje zajednički plan porođaja i preporuke za vođenje normalnog porođaja. Osim ove suradnje, peticija je donijela još jedan veliki rezultat: podizanje svijesti rodilja i očeva o njihovoj važnosti u procesu rađanja te svijest liječnika o tome da pacijent uvijek mora biti na prvom mjestu i da je njegovo pravo na izbor neporecivo. U mjesecima nakon peticije dobili smo i još dva priznanja:

* Ministarstvo zdravstva nas je na vlastitu inicijativu imenovalo u komisiju za očuvanje zdravlja žena


* Postali smo dijelom svih konferencija vezanih uz ovu problematiku.

Neposredno nakon peticije nekolicina hrvatskih rodilišta počela je promptno uvoditi promjene koje vode humanizaciji rađanja.

Upravo na posljednjim Perinatalnim danima usvojena je rezolucija koja propagira sve ono što smo tražili našom peticijom. Rezoluciju su donijeli hrvatski perinatolozi.



Tekst je sa ovog linka na kojem je jos stvari na koje su Rode ponosne.
Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2004., 14:22   #14
Ovde je link na tekst rezolucije.
Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2004., 14:28   #15
Jos da dodam da se na dijelu portala Roda u akciji mogu naci informacije o aktivnostima udruge.


http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=1
Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:12.