Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.05.2004., 09:30   #1
Ukrajina

ja sam bila dva puta, preko faksa
neke stvari su me odusevile, neke sablaznile.
znate li da oni cigarete prodaju na komade?
znate li da jos uvijek meso motaju u novinski papir?
znate li da su im cijeli zidovi crkava prepuni zlata?
znate li da im je glavni trg u Kievu jedan od najljepse uredenih koje sam vidjela?
__________________
zasoli me
valentina is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2004., 09:35   #2
Zaboravila si nesto:
znate li da vam kosu u frizeraju peru polijevajuci vam glavu loncicem?
__________________
Ptičica! :)
Ipanema is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2004., 09:47   #3
Da, bili smo vise puta i vidjeli jako grozne stvari kao i one lijepse stvari
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2004., 19:47   #4
Quote:
Indi kaže:
Da, bili smo vise puta i vidjeli jako grozne stvari kao i one lijepse stvari
u kojem gradu? sto vas je najvise zgrozilo, a sto fasciniralo?
ja sam pala na dupe kad sam vidjela da obicna pizza kosta 100 kn!
__________________
zasoli me
valentina is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2004., 15:45   #5
Quote:
valentina kaže:
u kojem gradu? sto vas je najvise zgrozilo, a sto fasciniralo?
ja sam pala na dupe kad sam vidjela da obicna pizza kosta 100 kn!
Ja sam recimo pala na dupe kad sam vidjela u kakvim stravicnim uvijetima zivi sirotinja (veci dio stanovnistva) i kako jedva prezivljavaju i kako im je uzasno hladno po zimi... I kako bolnice nemaju nista, a kamoli djecji domovi...
Kiev nije prava Ukraina na kraju krajeva jer se nevidi bas tako pravo stanje zemlje. Kiev je sve u svemu predivan grad i ima predivne crkve.
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 18:20   #6
Quote:
Indi kaže: Pogledaj post
Ja sam recimo pala na dupe kad sam vidjela u kakvim stravicnim uvijetima zivi sirotinja (veci dio stanovnistva) i kako jedva prezivljavaju i kako im je uzasno hladno po zimi... I kako bolnice nemaju nista, a kamoli djecji domovi...
Kiev nije prava Ukraina na kraju krajeva jer se nevidi bas tako pravo stanje zemlje. Kiev je sve u svemu predivan grad i ima predivne crkve.
nije u svemu. traznica je koma.
studentski domovi su jadni.
ljudi su vecinom siromasni. osim u centru grada.
valentina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2004., 10:47   #7
Quote:
Indi kaže:
Ja sam recimo pala na dupe kad sam vidjela u kakvim stravicnim uvijetima zivi sirotinja (veci dio stanovnistva) i kako jedva prezivljavaju i kako im je uzasno hladno po zimi... I kako bolnice nemaju nista, a kamoli djecji domovi...
Kiev nije prava Ukraina na kraju krajeva jer se nevidi bas tako pravo stanje zemlje. Kiev je sve u svemu predivan grad i ima predivne crkve.
naravno kad je bio pod rusijom, mene grozi sto ukrajinci iz gradova cak i ne znaju dobro pricati ukrajinski
mi smo u lavovu bili krajem mjeseca. bili smo u studenskom domu deset dana. premda se temperatura spustala preko noci ispod nule, oni nisu grijali jer je po datumu bilo proljece! koma ziva, stakla su se smrzavala....
a da ne pricam koje kucne ljubimce ima svaki dom - zohare!
tad sam prvi put vidjela zohara uzivo!
__________________
zasoli me
valentina is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2006., 00:18   #8
Ukrajina

Planiram ovo ljeto ići u grad u topicu, pa me zanimaju vaša iskustva, ako ih netko ima iz Ukrajine?
Općenito, cijene, smještaj, dobre loše strane i sl.
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2006., 23:48   #9
Bio sam prije dvije godine u Kijevu. Super sam se proveo, za smještaj ne znam kako je jer sam bio kod prijateljice, ali sve ostalo je izuzetno jeftino. Nikad mi nije bilo jasno zašto ljudi "navaljuju" u Moskvu kad se u Kijevu može puno bolje proći.

Kao lošu stranu, ništa posebno, nije mi se svidio aerodrom u Kijevu koji je premali za tako velik grad i ilegalni taksisti koji se muvaju tamo. Sve ostalo

Napiši što te konkretno zanima, Lvov bi trebao biti jeftiniji od Kijeva iako možda neke stvari nisu organizirane kao u Kijevu. (javni prijevoz npr.)
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2006., 21:29   #10
Quote:
neno1966 kaže:
Bio sam prije dvije godine u Kijevu. Super sam se proveo, za smještaj ne znam kako je jer sam bio kod prijateljice, ali sve ostalo je izuzetno jeftino. Nikad mi nije bilo jasno zašto ljudi "navaljuju" u Moskvu kad se u Kijevu može puno bolje proći.

Kao lošu stranu, ništa posebno, nije mi se svidio aerodrom u Kijevu koji je premali za tako velik grad i ilegalni taksisti koji se muvaju tamo. Sve ostalo

Napiši što te konkretno zanima, Lvov bi trebao biti jeftiniji od Kijeva iako možda neke stvari nisu organizirane kao u Kijevu. (javni prijevoz npr.)
Pa čuo sam da policija zna praviti probleme ( u stilu, kao da vole primati mito ) tj. da znaju zagnjaviti ako vide da je netko turist.
Kako je što se tiče jezika? Jel pričaju engleski? Iako su meni i ukrajinski i ruski poprilično razumljivi.
Jel mi možeš napisati otprilike kako se kreću cijene osnovnih namirnica, tipa kruh, mlijeko...?

Na netu sam našao hotele u Lvovu i nema ništa ispod 50 dolara po noćenju. A i hosteli su oko 14 eura pa mi i nije jasno, s obzirom na ukrajinski prosjek zašto je smještaj tako skup?!

Hvala na odgovoru!
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2006., 22:11   #11
u lvovu ti nitko ne govori engleski, ali može se snaći.
iako će svi za tebe misliti da si poljak (pa čak i sami poljaci ). grad je lijep, no pomalo oronuo - mislim da će za 10-15 godina izgledati super... za sada je malo čudno jer je jako slabo osvijetljen, tako da noću baš nije ugodno

ovi hoteli su stvarno dosta skupi - koliko se ja sjećam, može se naći odsta povoljno... ja sma bila preko agencije, pa nisam ništa tražila. no ti jeftiniji su stvarno soc, tako da se pripremi. a ja sam prošla hostela...

hrana i piće su vrlo jefitni - čak i kad jedeš u restoranima (naravno ne nekim skupim). njihova autohtona hrana je vrlo ukusna i preporučam ti da se baciš na gastronomsko istraživanje. imaju dobre i jeftine pive. prekrasne nošnje koje jeftino možeš naći na placu u centru grada - otkrit ćeš ga vrlo brzo, prepun je suvenira.

želim ti lijep provod (i ako ikako možeš izbjeći vožnju busom do tamo.... najgorih 26 sati u mom životu).
__________________
predem...
Schnitzel is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 00:03   #12
Pretpostavljam da u Lvov ideš sa autom u vlastitoj organizaciji ili...

Što se tiče policije nisam imao niti najmanjeg problema. By the way, tamo sam bio za vrijeme "Naranđaste revolucije" i to kad su se donosile ključne odluke. Cijelo vrijeme sam furao naranđastu traku na jakni, bio sam i sa zastavom na barikadama ali nije bilo niti najmanjeg problema ili incidenta.

Što se tiče cijena osnovnih namirnica možeš računati na cca. 50% naših. Pivo po lokalima može se naći od 3 kn na dalje tako da možeš ručati za nekih 10 kn.
Javni prijevoz je smiješnih 55 lipa, privatni minibusevi su "čak" duplo skuplji 1,10 kn ali pazi da te ne uhvate bez karte, te će te sigurno koštati nekih 20 kn!

Što se tiče hotela, to je nažalost tako, ima i jeftinijih za domaće stanovništvo ali nisu za preporučiti...
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 00:13   #13
Quote:
Schnitzel kaže:
u lvovu ti nitko ne govori engleski, ali može se snaći.
iako će svi za tebe misliti da si poljak (pa čak i sami poljaci ). grad je lijep, no pomalo oronuo - mislim da će za 10-15 godina izgledati super... za sada je malo čudno jer je jako slabo osvijetljen, tako da noću baš nije ugodno
Ovako na slikama mi izgleda lijepo, a što se tiče osvjetljenosti, ne vjerujem da je gori od Osijeka

Quote:
ovi hoteli su stvarno dosta skupi - koliko se ja sjećam, može se naći odsta povoljno... ja sma bila preko agencije, pa nisam ništa tražila. no ti jeftiniji su stvarno soc, tako da se pripremi. a ja sam prošla hostela...
Ja bi išao najvjerojatnije sam, ali u hostelu nisam nikada spavao, tako da nekako mislim da li bi mi možda "sigurnije" riješenje bio hotel?

Quote:
hrana i piće su vrlo jefitni - čak i kad jedeš u restoranima (naravno ne nekim skupim). njihova autohtona hrana je vrlo ukusna i preporučam ti da se baciš na gastronomsko istraživanje. imaju dobre i jeftine pive. prekrasne nošnje koje jeftino možeš naći na placu u centru grada - otkrit ćeš ga vrlo brzo, prepun je suvenira.
Nekako mi je to najbitnije, da hrana nije skupa ( i prijevoz ).

Quote:
želim ti lijep provod (i ako ikako možeš izbjeći vožnju busom do tamo.... najgorih 26 sati u mom životu).
Mrzim bus.
Idem vlakom, jer autom ipak nisam toliko luđak da idem.
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 00:52   #14
kad se cujem s poznanicima u ukrajini uvijek spominju kako su placali dodatno posteljinu u vlaku...to jos do sad nisam shvatila sto misle ali se ti raspitaj, tko zna sto je to
judita is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2006., 14:12   #15
Lvov dojmovi

Eto ja bio u Lvovu ili kako oni kažu Lvivu...
Dojmovi jako dobri. Ukratko...
Viza treba ali najlakše se dobije preko njihove agencije. Nađeš agenciju u Ukrajini (Lvovu) da ti pošalje pismo u kome se navode razlozi boravka broj dana i smještaj. Turistička viza 30 eura, poslovna 40 eura. Čeka se par dana na konzulatu u Zagrebu. To treba za granicu jer njihova policija obavezno traži to pozivno pismo uz vizu. Kasnije to nitko ne provjerava. Njihove agencije mogu naći jako dobar smještaj uz povoljnu cijenu. Ja sam npr. bio privatno smješten u samom centru Lviva u apartmanu gdje nema što nema za 50 eura dnevno. To možda djeluje puno ali takav apartman ovdje nejde ispod 100 eura. Solidan smještaj može se naći za 25-30 eura. Ali kao i svugdje ako poznajete nekog domaćeg ili se ide preko domaće agencije povoljnije će se proći. Zato internet i traži...
Put - najbolje i najjeftinije vlakom. stajanje u Budimpešti, ima se vremena za razgledavanje Budimpešte (cca 3 sata). Vlak je uredan, ja sam imao spavaću kabinu samo za sebe...nema gužve...posada ruska jer je to vlak za Moskvu i to može biti problem jer će pokušati naplatiti "usluge" kao ovo s posteljinom što se spominje. Meni su pokušali naplatit čuvanje prtljage u Budimpešti dok sam bio vani a prtljaga u vlaku. Treba se samo nasmijati i pokazati da nisi naivan. Znaju nuditi i poslove oko šverca i sl. ali nisu napasni ako se čovjek zna postaviti. Na kraju su me častili i mađarskim tokajcem..jedino ženskama može biti neugodno ali pravi stav i stvar je riješena...
Grad je lijep, pun zelenila i spomenika...veličine Zagreba i mene podsjeća jako na Zagreb. Ustvari nešto između Zagreba i Krakowa. Fali samo svježe boje na fasadama. Pun je crkava (valjda imaju sve osim dzamije). Oni su puno mijenjali države kao i mi. Bili su dio Poljske, Austrougarske (u isto vrijeme kad i mi), Rusije i svi su ostavili traga. I ne vole baš ruse.
Standard znatno niži. Javni prijevoz bagatela, restorani ok, cijene oko 50% niže. Plaće oko 150 eura. Onaj tko ima love ili je kriminalac ili političar ili lovi u mutnom.
Mi smo za njih zapad i to im se vidi u očima. Oni još pate za simbolima zapada kao i mi tamo negdje 80ih. Jako su ljubazni i uopće je to siguran grad. ništa posebno samo obične mjere opreza kao npr. i u ZG. Jedino navečer se vidi hrpa pijanaca ali oni su zabavljeni samim sobom. Inače piju svi i to vodku i pivu u ogromnim količinama, tu se ne možemo mjeriti s njima.
S jezikom nisam imao problema. Uglavnom mladi ljudi znaju engleski a može ih se i ovako razumjeti.
Ukratko asocijacije na Lviv su: jeftino, vodka i pivo i lijepe žene
Onaj tko voli gledati žene sigurno neće ostati razočaran. Nisu uzalud Napoleon, Franz Jozef i dr.(tko bi ih sve popamtio) imali ljubavnice iz tog grada i često svraćali...
U Ukrajini se još isplati vidjeti Kijev, Krim i Karpati (ako bude sve u redu eto me na zimu na skijanju u Karpatima).
Explorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2006., 15:53   #16
Quote:
Explorer kaže:
...posada ruska jer je to vlak za Moskvu i to može biti problem jer će pokušati naplatiti "usluge" kao ovo s posteljinom što se spominje.
Naplacivanje posteljine u ruskim vlakovima nije nista ilegalno. To placaju svi pa i Rusi. Ako je ne zelis ne moras ni platiti. Dusek i jastuk ne naplacuju, samo posteljinu (dvije plahte i jastucnicu) Cijena je ovoga ljeta bila 68 rublja (cca 2 eura)
Nikola_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2006., 08:02   #17
Ja nisam ništa platio, nikakvu posteljinu a dobio sam sve...možda zato kaj je to međunarodni vlak ali pokušali su mi ekstra naplatiti čuvanje stvari u Budimpešti koje sam ostavio u vlaku jer sam otišao malo obići grad. Tip je tražio 10 eur. Naravno da nisam pristao jer on je odgovoran za čitav vagon, ima ključeve i mora paziti na stvari. Kad sam odlazio vidio sam da ide od kupea do kupea i zaključava ih a poslije me tražio lovu...I pokušao me uvući u nekakvo švercanje robe...Vidio sam da je neki naš ušao u Varaždinu sa torbom a izašao u Čakovcu bez torbe...znači isporuka i solarno plaćanje...Poslije Budimpešte smo se skompali, kako je bio malo putnika, i cugali neko vino glavoboljček koje je on zvao "tokajcem".
__________________
Ako plačem lakše mi je plakati u rols rojsu nego na autobusnoj stanici.
Explorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2006., 11:57   #18
Quote:
Nikola_M kaže:
Naplacivanje posteljine u ruskim vlakovima nije nista ilegalno. To placaju svi pa i Rusi. Ako je ne zelis ne moras ni platiti. Dusek i jastuk ne naplacuju, samo posteljinu (dvije plahte i jastucnicu) Cijena je ovoga ljeta bila 68 rublja (cca 2 eura)


Posteljina se naplacuje ali jako malo,ne mogu se vise sjetit. A to iskustvo je bilo na vlaku KIjev - Lvov. Inace Lvov je lijep ali se osvjetljenje stvarno ne moze usporedit ni sa jednim nasim gradom jer je uzasno tj. nema ga osim u par ulica u centru. Grad je dekadentno lijep, tj. raspada se na gospodski nacin... a uskoro ce valjda i njima krenit pa ce se fasade obnovit. Inace za turizam bi ipak radje u Kijev jer je veci i ma se vise za vidit. Naravno ni jedan ni drugi grad ne ici zimi ako se moze.
__________________
Resistence is futile! Unless you are Rene from zi Cafe!
Seven of Nine is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2006., 11:05   #19
Lvov dojmovi

--------------------------------------------------------------------------------

Eto ja bio u Lvovu ili kako oni kažu Lvivu...
Dojmovi jako dobri. Ukratko...
Viza treba ali najlakše se dobije preko njihove agencije. Nađeš agenciju u Ukrajini (Lvovu) da ti pošalje pismo u kome se navode razlozi boravka broj dana i smještaj. Turistička viza 30 eura, poslovna 40 eura. Čeka se par dana na konzulatu u Zagrebu. To treba za granicu jer njihova policija obavezno traži to pozivno pismo uz vizu. Kasnije to nitko ne provjerava. Njihove agencije mogu naći jako dobar smještaj uz povoljnu cijenu. Ja sam npr. bio privatno smješten u samom centru Lviva u apartmanu gdje nema što nema za 50 eura dnevno. To možda djeluje puno ali takav apartman ovdje nejde ispod 100 eura. Solidan smještaj može se naći za 25-30 eura. Ali kao i svugdje ako poznajete nekog domaćeg ili se ide preko domaće agencije povoljnije će se proći. Zato internet i traži...
Put - najbolje i najjeftinije vlakom. stajanje u Budimpešti, ima se vremena za razgledavanje Budimpešte (cca 3 sata). Vlak je uredan, ja sam imao spavaću kabinu samo za sebe...nema gužve...posada ruska jer je to vlak za Moskvu i to može biti problem jer će pokušati naplatiti "usluge" kao ovo s posteljinom što se spominje. Meni su pokušali naplatit čuvanje prtljage u Budimpešti dok sam bio vani a prtljaga u vlaku. Treba se samo nasmijati i pokazati da nisi naivan. Znaju nuditi i poslove oko šverca i sl. ali nisu napasni ako se čovjek zna postaviti. Na kraju su me častili i mađarskim tokajcem..jedino ženskama može biti neugodno ali pravi stav i stvar je riješena...
Grad je lijep, pun zelenila i spomenika...veličine Zagreba i mene podsjeća jako na Zagreb. Ustvari nešto između Zagreba i Krakowa. Fali samo svježe boje na fasadama. Pun je crkava (valjda imaju sve osim dzamije). Oni su puno mijenjali države kao i mi. Bili su dio Poljske, Austrougarske (u isto vrijeme kad i mi), Rusije i svi su ostavili traga. I ne vole baš ruse.
Standard znatno niži. Javni prijevoz bagatela, restorani ok, cijene oko 50% niže. Plaće oko 150 eura. Onaj tko ima love ili je kriminalac ili političar ili lovi u mutnom.
Mi smo za njih zapad i to im se vidi u očima. Oni još pate za simbolima zapada kao i mi tamo negdje 80ih. Jako su ljubazni i uopće je to siguran grad. ništa posebno samo obične mjere opreza kao npr. i u ZG. Jedino navečer se vidi hrpa pijanaca ali oni su zabavljeni samim sobom. Inače piju svi i to vodku i pivu u ogromnim količinama, tu se ne možemo mjeriti s njima.
S jezikom nisam imao problema. Uglavnom mladi ljudi znaju engleski a može ih se i ovako razumjeti.
Ukratko asocijacije na Lviv su: jeftino, vodka i pivo i lijepe žene
Onaj tko voli gledati žene sigurno neće ostati razočaran. Nisu uzalud Napoleon, Franz Jozef i dr.(tko bi ih sve popamtio) imali ljubavnice iz tog grada i često svraćali...
U Ukrajini se još isplati vidjeti Kijev, Krim i Karpati (ako bude sve u redu eto me na zimu na skijanju u Karpatima).
__________________
Ako plačem lakše mi je plakati u rols rojsu nego na autobusnoj stanici.
Explorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2006., 18:56   #20
Ja sam bio prije 2 godine u Kijevu i opet ću ići vjerovatno slijedeći mjesec. Ovaj put ne u Kiev nego dalje na istok. Slažem se da se po stanju u Kijevu ne može ocijeniti stanje u cijeloj zemlji, uostalom to je svugdje tako. Ipak u Kijevu nisam vidio ništa što bi me zgrozilo, baš naprotiv bilo je bolje nego što sam očekivao.

Evo dvije stvari koje su me stvarno iznenadile i fascinirale:

1.Bio sam tamo za vrijeme Naranđaste revolucije i šećem među prosvjednicima. Vidio sam mladu familiju sa jako malim djetetom ispred šatora u kojem su boravili za trajanja prosvjeda. Izgledali su stvarno jadno i još sa djetetom u rukama sve skupa je izgledalo još jadnije. Upitao sam ih dali ih smijem slikati pošto mi je kadar izgledao ok. Odgovaraju da nema problema ali da bi voljeli da im donesem sliku. To bi vrlo rado učinio, rekoh, ali vidite da sam stranac i da za 2-3 dana letim kući?! Nema problema, odgovaraju, evo ovo je naš e-mail i možeš nam poslati fotografije! Stvarno su me iznenadili, dobio sam e-mail od nekoga ko živi na komadu stiropora a kad se sjetim koliko imam prijatelja poduzetnika u Hrvatskoj koji ni ne znaju kompjuter upaliti.

2. Otišao sam van Kijeva u jednu recimo to tako marinu, privezište brodova. Po zimi tamo nema nikoga samo dvoje staraca, muž i žena koji to tamo čuvaju. Nemaju ni vode pa smo skočili sa autom da im donesemo, to vjerovatno svi čine koji navrate. Vidim starci, sirotinja, računam nešto malo dobiju od čuvanja, besplatno stanuju...Stari se oduševio kad sam rekao da sam iz Hrvatske i odmah izvukao od negdje pomorsku kartu Jadrana. Pričamo tako o Jadranu, pijemo kavu i ajde zove me starac da prošetamo po marini. Ulazimo u hangar marine kad tamo jedrilica od 10-11 metara, stari govori još malo mu fali da ju opremi i onda na more. Stvarno me šokirao, penzioner od 70 godina gradi jedrilicu usred Ukrajine, vjerovatno će mu cilj biti Jadran kad jednom zaplovi. Neka mu je sretno!
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:50.