Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2017., 16:23   #761
Mislio sam na "kategorizaciju" prostora, ako imaš prostor s više soba u kojima je više kreveta, bez privatnog kupatila/wc odnosno s zajedničkim wc/kupatilom i eventualno kuhinjom, hostel bi bio najbliži opis. Iako, koliko se sjećam, postoji i kategorizacija "sobe".

Ako kupuješ, da, ali ako imaš stan (nasljeđen, ili kupljen ranije), onda vrijedi ono što sam napisao. Uzeti stariju gradnju u kojoj je bio jedan wc/kupatilo te preurediti tako da svaka soba ima kupatilo je vrlo skupo odnosno upitno isplativo.

Kolika je površina sobe (en suite) bila potrebna u tvom slučaju da bi dobila 4*?
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 17:04   #762
može li se poslovni prostor u razizemlju iznajmljivat kao soba legalno, da se pretvori u sobu za backpekere
Loui is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 17:07   #763
Quote:
crazysplico kaže: Pogledaj post
Apsolutno kao i u svakom poslu
Ali nemoze mi netko tko ima stan na rivi koji vrijedi 400,500 000 i radi 20 000EUR prihoda,a ne zarade reci da je to odlican posao

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
za 500 iljada ja napravim hacijendu na tri kata sa bazenom i tenis terenom i parkićem sa srebrenim jelama, cedrovima, i palmama i fontanom , neš ti stan na rivi
Loui is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 17:56   #764
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Mislio sam na "kategorizaciju" prostora, ako imaš prostor s više soba u kojima je više kreveta, bez privatnog kupatila/wc odnosno s zajedničkim wc/kupatilom i eventualno kuhinjom, hostel bi bio najbliži opis. Iako, koliko se sjećam, postoji i kategorizacija "sobe".

Ako kupuješ, da, ali ako imaš stan (nasljeđen, ili kupljen ranije), onda vrijedi ono što sam napisao. Uzeti stariju gradnju u kojoj je bio jedan wc/kupatilo te preurediti tako da svaka soba ima kupatilo je vrlo skupo odnosno upitno isplativo.

Kolika je površina sobe (en suite) bila potrebna u tvom slučaju da bi dobila 4*?


Soba 4 *min povrsina 21.5 m2, ides na 22 m2 ako mozes nikako ispod ali ako si u podrucju Dioklecijanove palace mozes ic 1m2 ispod znaci 20.5m2 ,tako je bilo 2008 ,e sada jeli se sta mjenjalo ne znam .

Suite koliko se sjecam( veca kvadratura nesto kao i studio apartment) jer treba imat sjdeci i spavaci dio plus kupaonicu .Ali pogledaj u NN imas tocno sve update .
Minimalna visina plafona ti je isto jasno definirana .

Ne znam sta bi ti rekla o isplativosti , trebas imat viziju , stavit sve na papir sta zelis i kakve su realne mogucnosti za realizaciju .
Stara gradnja ,derutna , svejedno zahtjeva adaptaciju bez obzira u koju svrhu ces ti koristit prostor .Lokacija eto daje vise poslovnih opcija ako je namjena stana bila za poslovnu svrhu .
__________________
Zbog jedne ljubavi s kojom se rodimo .....
Zloba je neograničeno oružje ograničenih ljudi!
spalatinaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 18:26   #765
Quote:
crazysplico kaže: Pogledaj post
Apsolutno kao i u svakom poslu
Ali nemoze mi netko tko ima stan na rivi koji vrijedi 400,500 000 i radi 20 000EUR prihoda,a ne zarade reci da je to odlican posao

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

Pa za mene i tebe to nije dobar posao,dapace !

Onaj tko ima stan na rivi tolike vrijednosti taj prihod od tog mu ocito nije ni bitan nesto .

Nisam ga vidjela ,pa neznam kako je sreden ,koja vrsta najma ako je dugorocno mjesecno 1600 eura i nema zafrkancije ,ali ako je sreden i najam za turizam onda je jako lose .
__________________
Zbog jedne ljubavi s kojom se rodimo .....
Zloba je neograničeno oružje ograničenih ljudi!
spalatinaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 19:40   #766
Quote:
crazysplico kaže: Pogledaj post
Apsolutno kao i u svakom poslu
Ali nemoze mi netko tko ima stan na rivi koji vrijedi 400,500 000 i radi 20 000EUR prihoda,a ne zarade reci da je to odlican posao
To sam često pokušavao objasniti i onima koji iznajmljuju i onima koji misle da se od iznajmljivanja diže grda lova.

Istina, ako imaš tri stana u privatnoj kući i dobiješ 6000 eur netto godišnje, to je 18000 eur ili 1500 eur mjesečno. A radiš manje nego blagajnica u Konzumu, Plodinama ili Studencu koja za svoj radi dobije jedva 4000kn (ako i toliko). Ali, gledajući brojke, takva kuća nerijetko vrijedi 300t eur, pa je roi ustvari loš.

Ali u praksi se najčešće radi o specifičnim slučajevima gdje nema smisla računati roi. Kuća je izgrađena prije xx godina tako što je otac ili djed radio u brodomerkura ili lavčevića pa je materijal došao s strane, gradilo se pomalo, uz pomoć obitelji i prijatelja. A sad sin ili unuk nema volje negdje crnčit za 3500kn, pa su ga roditelji zadužili da vodi te apartmane jer im je to bolje nego da leži cijeli dan jer ne može naći posao i živi na njihov teret.

Quote:
spalatina-nyc kaže: Pogledaj post

Suite koliko se sjecam( veca kvadratura nesto kao i studio apartment) jer treba imat sjdeci i spavaci dio plus kupaonicu .
Krivo smo se skužili, nisam mislio na Suite kao kategorizaciju smještaja, već en suite, odnosno sobu s vlastitim wc-om i kupatilom. Ta soba može bit rupa, ako imaš svoje kupatilo, naziva se en suite, iako bi pravilno bilo bathroom en suite. Npr.

Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 20:26   #767
u glavi imam sliku da je suite dvije spojene sobe sa zajedničkim kupatilom (nebitno da li su spavaća i dnevna ili su dvije spavaće), ali da se iznajmljuju isključivo zajedno... možda sam fulala ceo fudbal

bilo kako bilo, svaka soba ako hoće imati kategorizaciju unatrag 5+ godina MORA imati vlastito kupatilo... i mislim da je prag za sobu sa 4 zvijezdice po novome više od 21-22 m2... min visina mislim da više nije ograničena

kod nas je velika šarolikost smještaja unutar iste kategorije zvijezdica jer su istovremeno na tržištu objekti kategorizirani prije 20+ godina i oni kategorizirano ovih dana, a skoro svake godine se donese novi pravilnik koji trebaju ispunjavati oni koji kategoriziraju u tom periodu

oni koji imaju papire od prije nisu dužni prilagoditi smještaj novom pravilniku, ali oni koji se tek upuštaju u to moraju se držati trenutno važečeg pravilnika
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 20:41   #768
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
To sam često pokušavao objasniti i onima koji iznajmljuju i onima koji misle da se od iznajmljivanja diže grda lova.

Istina, ako imaš tri stana u privatnoj kući i dobiješ 6000 eur netto godišnje, to je 18000 eur ili 1500 eur mjesečno. A radiš manje nego blagajnica u Konzumu, Plodinama ili Studencu koja za svoj radi dobije jedva 4000kn (ako i toliko). Ali, gledajući brojke, takva kuća nerijetko vrijedi 300t eur, pa je roi ustvari loš.

Ali u praksi se najčešće radi o specifičnim slučajevima gdje nema smisla računati roi. Kuća je izgrađena prije xx godina tako što je otac ili djed radio u brodomerkura ili lavčevića pa je materijal došao s strane, gradilo se pomalo, uz pomoć obitelji i prijatelja. A sad sin ili unuk nema volje negdje crnčit za 3500kn, pa su ga roditelji zadužili da vodi te apartmane jer im je to bolje nego da leži cijeli dan jer ne može naći posao i živi na njihov teret.



Krivo smo se skužili, nisam mislio na Suite kao kategorizaciju smještaja, već en suite, odnosno sobu s vlastitim wc-om i kupatilom. Ta soba može bit rupa, ako imaš svoje kupatilo, naziva se en suite, iako bi pravilno bilo bathroom en suite. Npr.

Ma upravo to ljudi uopce ROI ne racunaju ili renoviraju stan pa neracunaju godisnju amortizaciju...

A ovih "maminih sinova" ima koliko hoces,al dobro lakse se probiti jer je vecina zadovoljna sa 3500kn...

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
crazysplico is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 20:51   #769
Quote:
Loui kaže: Pogledaj post
može li se poslovni prostor u razizemlju iznajmljivat kao soba legalno, da se pretvori u sobu za backpekere
MOŽE.
Ovo je nekad bio kafić. Preko ceste je zadarska riva.
U sobe se ulazi direkt s ulice. Ako dobro ne namjestiš zastore vidi se krevet s ulice.

http://www.booking.com/hotel/hr/four...ighlight_room=
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 21:02   #770
Quote:
crazysplico kaže: Pogledaj post
Ma upravo to ljudi uopce ROI ne racunaju ili renoviraju stan pa neracunaju godisnju amortizaciju...

A ovih "maminih sinova" ima koliko hoces,al dobro lakse se probiti jer je vecina zadovoljna sa 3500kn...

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
koji ROI ako imas nasljedjenu nekretninu u koju nisi lipe ulozio nego ti je pala sa neba? iznajmis apartmane imas placu od 10 soma kuna godisnje kada tu lovu podijelis na svaki mjesec a da se nisi iz fotelje ustao. eventualno nesto malo obojas i promjenis rucnike i wc dasku.

ako nemas nista nego ides sada investirati ti sam onda gledas roi
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 21:08   #771
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
koji ROI ako imas nasljedjenu nekretninu u koju nisi lipe ulozio nego ti je pala sa neba? iznajmis apartmane imas placu od 10 soma kuna godisnje kada tu lovu podijelis na svaki mjesec a da se nisi iz fotelje ustao. eventualno nesto malo obojas i promjenis rucnike i wc dasku.

ako nemas nista nego ides sada investirati ti sam onda gledas roi
Kako nemas?Nije palo s neba nego su ti starci ostavili i zaradili.Mos se zavaravati ali ta nekretnina ima trzisnu vrijednost od x EUR a ne 0EUR.Ako ti je dosta 120 000KN ok ali na nekretninu od 300 000EUR to je tragedija od posla i povrata na vrijednost

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
crazysplico is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 21:14   #772
Većina onih koji iznajmljuju nasljeđeno ne računaju isplativost, oni računaju dal na kraju godine mogu kupit auto i nešto investirati u to nasljedstvo. I naravno podebljati mjesečni buđet.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 21:31   #773
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
koji ROI ako imas nasljedjenu nekretninu u koju nisi lipe ulozio nego ti je pala sa neba? iznajmis apartmane imas placu od 10 soma kuna godisnje kada tu lovu podijelis na svaki mjesec a da se nisi iz fotelje ustao. eventualno nesto malo obojas i promjenis rucnike i wc dasku.

ako nemas nista nego ides sada investirati ti sam onda gledas roi
To što je netko glup, ne znači da ROI ne postoji. Imaš nekretninu od 500k eura, a ok ti je zarada od 15k eura? Onda je to velik problem.

Nije problem u početku, problem je kasnije. Naravno, takva osoba nema baš mozak da tih 500k eura pokrene da zaradi 40-60k eura, ali kad dođe vrijeme obnove, onda se hvataju za glavu.

Nakon 7-8 godina slijedi ili kredit za obnovu ili jako velik pad prometa, jer je konkurencija tu s novim objektima i uređenjem, a tvoje je u raspadu.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 21:34   #774
Moram se umjesati, a koji biznis vi ocekujete od posla gdje je najveci posao imati sat na ruci i docekati goste?
Kakav posao, jos je lova i velika.
U jaka stvar , ne smijes imati namjestaj iz lesnine nego ikee.
Mislim da je ja na mom poslu moram imati koji skill vise ako hocu dobiti placu svaki mjesec, radim preko cijele godine i tak.

Dalmacija zivi od turizma i neka im.DA nije tako, ova zemlja bi se doslovno svela na Zagreb, a IStra bi odsetala Italiji.
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 21:51   #775
Quote:
MMachéte kaže: Pogledaj post
Moram se umjesati, a koji biznis vi ocekujete od posla gdje je najveci posao imati sat na ruci i docekati goste?
Kakav posao, jos je lova i velika.
U jaka stvar , ne smijes imati namjestaj iz lesnine nego ikee.
Mislim da je ja na mom poslu moram imati koji skill vise ako hocu dobiti placu svaki mjesec, radim preko cijele godine i tak.

Dalmacija zivi od turizma i neka im.DA nije tako, ova zemlja bi se doslovno svela na Zagreb, a IStra bi odsetala Italiji.
Kako koji?Oprosti ali kakav ti je to stav?U ovaj posao iznajmljivaci ulaze sa nekretninama od 100,200 000 EUR ili vise plus svoje vrijeme trud i znanje.
Ti u svoju firmu ne ulazes ni kunu osim znanja truda i vremena i to je ogromna razlika.
I jos jedna iluzija oni koji misle da mogu raditi posao bez pristojne godisnje amortizacije stalnog ulaganja najcesce rade mali postotak i u buducnosti ce jos manji.

Aj pitaj vlasnika firme da bi ulozio 100 ili 200 000EUR pa nam javi kolika bi ti bila placa

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
crazysplico is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 21:53   #776
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Većina onih koji iznajmljuju nasljeđeno ne računaju isplativost, oni računaju dal na kraju godine mogu kupit auto i nešto investirati u to nasljedstvo. I naravno podebljati mjesečni buđet.
tocno. on zivi u svom selu ili gradu na otoku. u kuci koju je djed sagradio uz apartmane. ne misli nikud dalje otici nego ce tamo podizati svoju djecu i na kraju umrijeti. tako da to sto kuca vrijedi 500k eura i sto je roi mal nista ne znaci njemu jer sto da proda kucu, investira u financijske instrumente sa povratom 10% i sto onda? da kupi opet tu istu kucu? ovako ima ziherica prihode, kucu bezkredita i bez nervoze do smrti. eventualno se zaposli na opcini da se malo muva uz ljude i ide socijalno i obradi koju maslinu radi ulja.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 22:24   #777
Samo što kuća ne traje baš 5 generacija.

Iako, u pravu si, većinu ne zanima kako će se djeca snaći za sebe, važno da je njima dobro.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 22:48   #778
Većina ipak nije toliko retardirana, zima služi za opiturat i sanirat što je potrebno, često i za pronalazak prostora za proširenje i dodatnih 6000eur, a onda to nije 18 već 24 ili 30, nek od tih 30 ulože 15 za bolje pvc prozore, mirni su sljedećih 15-20 godina po tom pitanju. S tim da se najčešće ne radi o 6000 po apartmanu već 10+, tih 6 bude netto kad uračunamo sve troškove uključujući i adaptaciju.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 23:46   #779
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Samo što kuća ne traje baš 5 generacija.

Iako, u pravu si, većinu ne zanima kako će se djeca snaći za sebe, važno da je njima dobro.
Ja sam jednu nekretninu koju sam naslijedio od oca potrošio za školovanje dvoje djece. A mogao sam i dalje dobivati 2000 kuna od najma mjesečno.
Onda mi djeca ne bi imala početnu plaću od 6000 kuna, nego 3500.

A što se tiče turizma, ja sam i dalje opčinjen liđerim građevinama koje puno daju, a investicija je minimalna.
Doduše, ja imam na raspolaganju nekoliko poljoprivrednih terena uz more.
Evo jedne takve u Biogradu:
https://www.viamichelin.de/web/Hotel...inzon-ex9xiupw

120 eura na dan mi se čini fantastična cijena za kućicu koja te koštala jedva 15 - 20 000 eura.
Doduše, njezina trajnost je nekih 10-15 godina.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 23:57   #780
Mos ti rec da je ROI od 3% mali.

Samo reci mi di ces u HR dobit veci.
lostcase is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:40.