Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2017., 19:29   #901
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
P.S. Ne samo da je ta tema beskorisna,nego nezdrava kritika i način na koji likovi poput Dokinsa i antiteista kritikuju religiju tipa ''Religija je sranje,vera je glupost,vernici su budale'' može samo da utiče na raspirivanje mržnje i da stvori nove sukobe.
Sve si izokrenuo. Deluzija ne znači glupost ili slaboumnost.
"Antiteisti" su valjda bili Staljin i njemu slični. Uspoređivati te zločince s benignim kritičarima iz "Akademije", jako je podlo.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 21:20   #902
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
...što Mark Twain misli o kršćanstvima i religijama općenito.
Psi laju, karavane prolaze...
__________________
Ribe su morale biti strašno ljute kad su prvi put izašle na plažu i uzdržavale se da ne udahnu dok im otpadnu škrge i razviju se pluća. Ali kad ozbiljno odlučiš da evoluiraš, nema više natrag.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 23:20   #903
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
"Antiteisti" su valjda bili Staljin i njemu slični. Uspoređivati te zločince s benignim kritičarima iz "Akademije", jako je podlo.
Šur, podlo je i kad se dodirne akamedike, jer vrijedniji su od običnih.

Znaš li što "Akamedija" predstavlja u očima jednog vjernika?
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 00:17   #904
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Psi laju, karavane prolaze...
Da. Samo ti i ja imamo dijametralno suprotno mišljenje o tome koga predstavlja pas, a koga karavanu....
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 00:31   #905
Quote:
splićo kaže: Pogledaj post
nego što su komunisti bili nego ateisti?
Nego komunisti! I bili i jesu i biće.

Vidite, čak ni početna slova nisu ista: K (komunizam, komunisti), A (ateizam, ateisti), totalno različito, ne možete pobrkati!

Quote:
inače sam vjernik... ali ne znam što znači pitanje "vjerujem li u bezbožnike"?
Dobro.
AtkoAtkovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 02:31   #906
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Sve si izokrenuo. Deluzija ne znači glupost ili slaboumnost.
"Antiteisti" su valjda bili Staljin i njemu slični. Uspoređivati te zločince s benignim kritičarima iz "Akademije", jako je podlo.
Niko nije rekao da je on recimo poput Staljina,ne znam odakle ti to,a inače se mnogi novoateisti deklarišu kao antiteisti.Kada neko koga smatraju autoritetom govori za verska ubedjenja da su zlo,to je stavljanje mete na čelo onima koji ta ubedjenja prihvataju.Naravno to se uvije u celofan ali je potpuno jasno o čemu se govori,a i kakvu atmosferu takvi stavovi stvaraju.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 03:16   #907
Javni istupi (makar i vjerski, pogotovu vjerski) uzrokuju javnu kritiku.
Možemo mi i paradajzom...
AtkoAtkovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 10:08   #908
Quote:
AtkoAtkovic kaže: Pogledaj post
Javni istupi (makar i vjerski, pogotovu vjerski) uzrokuju javnu kritiku.
Možemo mi i paradajzom...
I ne samo to; sve što odjekuje javnim prostorim mora biti spremno na kritiku.
To je nepisano pravilo uvjetovano politički sustavom kojeg imamo.

Religijski sustavi ne vole kritiku ne svoj račun ali rado kritiziraju svijet u kojem se relativno dobro snalaze.

U privatnosti vlastitog doma kritika je nepoželjna, pa možeš kritičaru udijeliti batine.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 00:30   #909
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
I ne samo to; sve što odjekuje javnim prostorim mora biti spremno na kritiku.
To je nepisano pravilo uvjetovano politički sustavom kojeg imamo.

Religijski sustavi ne vole kritiku ne svoj račun ali rado kritiziraju svijet u kojem se relativno dobro snalaze.

U privatnosti vlastitog doma kritika je nepoželjna, pa možeš kritičaru udijeliti batine.
Eh, kad bi samo skužili da se nalaze u javnom a ne u nečijem, privatnom, Privatnikovom prostoru parabića kojeg (tvrde da) jesu... sindrom vola u kupusu, štali. : zubo :
AtkoAtkovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 11:12   #910
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Tebi kao katoliku nikako nije drago čut što Mark Twain misli o kršćanstvima i religijama općenito.

Pogrešno je komunizam (staljinizam) poistovjećivati s ateizmom.

Ono što sam htio reći je da je Nikola Tesla, koji je bio dugogodišnji prijatelj s Mark Twainom, sigurno dijelio s njim takvo mišljenje, iako ga nije tako vrckavo izrazio.
nije bitno što su tesla i twain rekli o tome... to nije njihova domena.

zašto bi bilo pogrešno dovoditi u vezu ateizam i komunizam?... ateizam je bio čvrsto ugrađen u njihove vrijednosti.
splićo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 12:32   #911
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Tebi kao katoliku nikako nije drago čut što Mark Twain misli o kršćanstvima i religijama općenito.
Quote:
splićo kaže: Pogledaj post
nije bitno što su tesla i twain rekli o tome... to nije njihova domena.
Nekima je bitno, pa izmišljaju da je Nikola Tesla bio vjernik u Boga, a nije.

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Pogrešno je komunizam (staljinizam) poistovjećivati s ateizmom.
Quote:
splićo kaže: Pogledaj post
zašto bi bilo pogrešno dovoditi u vezu ateizam i komunizam?...
Rekao sam poistovjećivati a ne dovoditi u vezu. Možeš sasvim lijepo dovoditi u vezu kršćanstva i komunizam, po načelu da svi sve daju svećenicima a oni od toga svima rasporede po potrebama vjernika rane Crkve (Djela), a one koji to malo lažiraju brutalno pobiju na licu mjesta (Ananiju i Safiru), pa komunističko Trojstvo neprikosnovenih božanstava: Marx, Engels i Lenjin, pa obećanje savršenog "kraljevstva nebeskog" na Zemlji u vidu komunizma, pa komunističke dogme koje ne smiješ mijenjat kao u katolicizmu itd.

Quote:
ateizam je bio čvrsto ugrađen u njihove vrijednosti.
Ateizam je samo izostanak bogoštovlja djelujućega Boga. Kakva je to "vrijednost"? To je prije izostanak ne-vrijednosti.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 14:22   #912
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Nekima je bitno, pa izmišljaju da je Nikola Tesla bio vjernik u Boga, a nije.





Rekao sam poistovjećivati a ne dovoditi u vezu. Možeš sasvim lijepo dovoditi u vezu kršćanstva i komunizam, po načelu da svi sve daju svećenicima a oni od toga svima rasporede po potrebama vjernika rane Crkve (Djela), a one koji to malo lažiraju brutalno pobiju na licu mjesta (Ananiju i Safiru), pa komunističko Trojstvo neprikosnovenih božanstava: Marx, Engels i Lenjin, pa obećanje savršenog "kraljevstva nebeskog" na Zemlji u vidu komunizma, pa komunističke dogme koje ne smiješ mijenjat kao u katolicizmu itd.
da... i tvoje pisanje se može dovesti u vezu s muljanjem da se izbjegne odgovor.

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ateizam je samo izostanak bogoštovlja djelujućega Boga. Kakva je to "vrijednost"? To je prije izostanak ne-vrijednosti.
poanta je da je taj izostanak bogoštovlja i, s njim povezanih, vrijednosti doveo do najpogubnijeg sustava za ljude... vjera nameće život kao glavnu vrijednost.. bez tog načela komunizam je ispred života postavio svoje dogme i tamanio ljude brže i više nego ijedan sustav u povijesti.. to je omogućeno upravo ateističkim karakterom komunizma (izostankom određenih vrijednosti, kako bi ti rekao)... pa se fino sjeti toga svaki put kad budeš pričao što je radila religija.
splićo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 16:48   #913
Quote:
splićo kaže: Pogledaj post
da... i tvoje pisanje se može dovesti u vezu s muljanjem da se izbjegne odgovor.
Ja ne izbjegavam odgovor. Tebi se moji odgovori ne sviđaju, pa muljaš da izbjegavam nešto.

Quote:
poanta je da je taj izostanak bogoštovlja i, s njim povezanih, vrijednosti
To si ti sebi pripisao nekakve "vrijednosti" uzročno povezane sa svojim bogoštovljem.

Quote:
doveo do najpogubnijeg sustava za ljude...
Glupost. Nije ateizam doveo do staljinizma.

Quote:
vjera nameće život kao glavnu vrijednost..
Vjera nameće puno toga, i sofisterijski pripisuje sebu u zaslugu brigu o životu i pozitivnim vrjednotama. Ali počesto je to briga o svojim ideološkim dogmama i kleru.

Quote:
bez tog načela komunizam je ispred života postavio svoje dogme i tamanio ljude brže i više nego ijedan sustav u povijesti..
Tvoja opsesija tvojim vlastitim idejama o "komunizmu" je zapanjujuća. Ohladi malo i vrati se u sadašnjost.

Quote:
to je omogućeno upravo ateističkim karakterom komunizma (izostankom određenih vrijednosti, kako bi ti rekao)... pa se fino sjeti toga svaki put kad budeš pričao što je radila religija.
Meni su dogmatske ideologije, prožete nacionalizmima i strahovladom i zločinima vrlo slične. Tu ubrajam i religijske ideologije. Krvavi trag u povijesti vuku i jedne i druge.

Ateizam je izostanak bogoštovlja.
Kako je to aktivno doprinijelo pojavi staljinizma i sl., to samo ti misliš da "znaš".

Humano ponašanje je ljudima prirođena vrijednost, a ne nakalemljeno od strane svećenstva, Biblije, Isusa ili ovisna o katolicizmu. U mnogim slučajevima vjerska ideologija pomračuje prirodni ljudski osjećaj za pravdu i moral (vidi pod: Opaki Osmjeh).
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 20:00   #914
Quote:
splićo kaže: Pogledaj post
nije bitno što su tesla i twain rekli o tome... to nije njihova domena.

zašto bi bilo pogrešno dovoditi u vezu ateizam i komunizam?... ateizam je bio čvrsto ugrađen u njihove vrijednosti.
Ateizam se po "vrijednosti" razlikuje od vjere jedino po pitanju nevjerovanja u Boga.... Ali i ateizam može biti "vjera" u ljubav, u dobrostivost, u milosrđe, u oprost, u zahvalnost, a te vrijednosti nisu vezane isključivo za vjeru zar ne... Po tom pitanju ne vidim razlike. Razlika je jedino od čovjeka do čovjeka....
vannia is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 20:13   #915
Quote:
vannia kaže: Pogledaj post
Ateizam se po "vrijednosti" razlikuje od vjere jedino po pitanju nevjerovanja u Boga.... Ali i ateizam može biti "vjera" u ljubav, u dobrostivost, u milosrđe, u oprost, u zahvalnost, a te vrijednosti nisu vezane isključivo za vjeru zar ne... Po tom pitanju ne vidim razlike. Razlika je jedino od čovjeka do čovjeka....
... podsjeća na čovjekovo odijelo, vanjština je što mu vidiš

doduše, ne zaboravite, ima ateista koji će ateizmu reči zbogom, zahvaljujući prešez forumima i, dakako, sve dubljim promišljanjima
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2017., 02:07   #916
Quote:
splićo kaže: Pogledaj post
nije bitno što su tesla i twain rekli o tome... to nije njihova domena.

zašto bi bilo pogrešno dovoditi u vezu ateizam i komunizam?... ateizam je bio čvrsto ugrađen u njihove vrijednosti.
Gledajte, Splićo, izjava: "Ima boga!", kao i izjava "Nema boga!", Vas podjednako isključuje iz partije.
Bog, prosto, nije komunistička tema.

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
(...)
Rekao sam poistovjećivati a ne dovoditi u vezu. Možeš sasvim lijepo dovoditi u vezu kršćanstva i komunizam, po načelu da svi sve daju svećenicima a oni od toga svima rasporede po potrebama vjernika rane Crkve (Djela), a one koji to malo lažiraju brutalno pobiju na licu mjesta (Ananiju i Safiru), pa komunističko Trojstvo neprikosnovenih božanstava: Marx, Engels i Lenjin, pa obećanje savršenog "kraljevstva nebeskog" na Zemlji u vidu komunizma, pa komunističke dogme koje ne smiješ mijenjat kao u katolicizmu itd.
(...)
Komunizam isključuje otuđenje od djela koje je, primjerice, u kršćanstvu nezaobilazno, jer valja djelo (službeno) oprati, a to može jedino crkva tj. kler. Blagoslov!

U komunizmu djelo prelazi iz ljevice u desnicu a da pritom ni u jednom momentu ne napušta - djelatnika.
Ne postoji nikakvo komunističko trojstvo ni božanstvo a ni komunistička dogma. Ni božanstvo ni trojstvo a ni dogma nisu komunistički.
Alegorije i metafore, kao poštapalice, svojstvene su neznalicama a sve usljed opšte zatucanosti. Anomija i homonimija vulgaris...
Dršte se doslovnosti!
AtkoAtkovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2017., 02:07   #917
Nikola Tesla i Mark Tven koji su pomenuti nisu bili ateisti,a nisu bili ni religiozni.Medjutim novoateisti u SAD navode i Linkolna i Pejna kao ateiste npr,a poznato je da to ipak nisu bili,a i Bil Maher je prigovorio na račun toga da novoateisti u SAD nisu fer kada je u pitanju svrstavanja nekih istorijskih ličnosti u ateiste.Dakle ateizam nije,kako je nepoznati rekao ''izostanak bogoštovanja'' ,već negacija Boga.Izostanak bogoštovanja imaju i agnostici i deisti i panteisti pa i mi pandeisti naravno.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2017., 02:35   #918
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Nikola Tesla i Mark Tven koji su pomenuti nisu bili ateisti,a nisu bili ni religiozni.Medjutim novoateisti u SAD navode i Linkolna i Pejna kao ateiste npr,a poznato je da to ipak nisu bili,a i Bil Maher je prigovorio na račun toga da novoateisti u SAD nisu fer kada je u pitanju svrstavanja nekih istorijskih ličnosti u ateiste.Dakle ateizam nije,kako je nepoznati rekao ''izostanak bogoštovanja'' ,već negacija Boga.Izostanak bogoštovanja imaju i agnostici i deisti i panteisti pa i mi pandeisti naravno.
Za Twaina nek brigaju anglosaxonci, al Tesla je naš čovjek ! ,
bolje mu recite 'oprosti što si izumio struju, zbog tebe danas ne bismo imali internet, oprosti nam što ti sam si izdahnuo u neobilju i gladan šnjite kruha'

... to mu recite pa se tek onda *pre da ne velim kaj!


Tesla nije bio ateist, zato za njeg postoji vjerojatnost (slično ko kako je on sam experiment strujnim krugom, on sam će uskrsnuti ukoliko mu dozvoli onaj čijim se moćima usudio baratati)
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2017., 11:17   #919
Quote:
vannia kaže: Pogledaj post
Ateizam se po "vrijednosti" razlikuje od vjere jedino po pitanju nevjerovanja u Boga.... Ali i ateizam može biti "vjera" u ljubav, u dobrostivost, u milosrđe, u oprost, u zahvalnost, a te vrijednosti nisu vezane isključivo za vjeru zar ne... Po tom pitanju ne vidim razlike. Razlika je jedino od čovjeka do čovjeka....
eh, da... to je teorija... jedna stvar je govoriti o ateistima pojedincima, ali druga je stvar kad je ateizam sustavan... u tom slučaju praksa kroz povijest nije pokazala to što ti govoriš... to je upravo ovo što pričam u zadnjim postovima.

pitanje je može li ljudski rod bez ideje nečega višeg čemu teži i bez ideje egzistencije izvan ove trenutne slijediti ikakve plemenite vrijednosti... bez tih ideja njegova egzistencija nema svrhe.. bez njih on nema glavne vrijednosti za koju živi niti njegovo djelovanje (plemenito ili zlo) ima ikakve svrhe ili značenja... jer ljudskom rodu u ovom svemiru će doći kraj prije ili kasnije i nestat će svi tragovi o njegovom postojanju... bit će sasvim svejedno da li je ikad postojao ili nije... tako da bez neke više vrijednosti za koju živi ne vidim svrhu njegovom postojanju... a bez svrhe se bojim da će kolabirati.

70-tih je napravljen eksperiment na miševima gdje im je određenim uvjetima oduzeta svrha (u njihovom slučaju prokreacija)... bez svrhe, rezultat je bio kolaps društva iako su imali idealne uvjete za život.
čovjek je kompleksnije stvorenje, ali mislim da su nam osnovni nagoni isti i da se može povući analogija.

evo članak... The Behavioral Sink

Zadnje uređivanje splićo : 28.01.2017. at 11:32.
splićo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2017., 11:46   #920
Quote:
splićo kaže: Pogledaj post
pitanje je može li ljudski rod bez ideje nečega višeg čemu teži i bez ideje egzistencije izvan ove trenutne slijediti ikakve plemenite vrijednosti... bez tih ideja njegova egzistencija nema svrhe.. bez njih on nema glavne vrijednosti za koju živi niti njegovo djelovanje (plemenito ili zlo) ima ikakve svrhe ili značenja... jer ljudskom rodu u ovom svemiru će doći kraj prije ili kasnije i nestat će svi tragovi o njegovom postojanju... bit će sasvim svejedno da li je ikad postojao ili nije... tako da bez neke više vrijednosti za koju živi ne vidim svrhu njegovom postojanju... a bez svrhe se bojim da će kolabirati.
https://infidels.org/kiosk/article/d...f-life-55.html

Očito neki pripadnici ljudskog roda mogu..
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:11.