Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Eno i ino

Eno i ino (Bez)Alkoholna pića - Ne očekujte Mladena Grdovića na stolu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.09.2009., 11:12   #1
Čepovi na buteljama vina i drugih pića

Bok,

imam pitanje u vezi vina. Radi se o vinu s Novog Zelanda, nije jeftino, cca 100kn. Stvar je u tome da cep nije pluten nego je onaj metalni obicni na sarafljenje (kao Ballantines npr.). Da li mi moze netko reci u cemu je fora s tim cepom i da li to znaci da vino i nije neke posebne kvalitete?
#Baxter# is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2009., 12:23   #2
ne, nema veze s kvalitetom vina. puno vinarija je napustilo plutene ćepove jer ima puno problema s njima i prešlo ili na pvc ćepove ili na navojni ćep. australske i nz vinarije su uglavnom na navojnom ćepu. ja volim navojni ćep jer se lako otvara ( ne treba imati vadićep) i nema ćudnih mirisa vina po pljesnivom ćepu.
Juraj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2009., 16:11   #3
Pluteni čepovi su na pola puta prema prošlosti

Nego koje si to NZ vino nabavio?!
Glavni frajer kaže: is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2009., 18:15   #4
Quote:
Juraj2 kaže: Pogledaj post
ne, nema veze s kvalitetom vina. puno vinarija je napustilo plutene ćepove jer ima puno problema s njima i prešlo ili na pvc ćepove ili na navojni ćep. australske i nz vinarije su uglavnom na navojnom ćepu. ja volim navojni ćep jer se lako otvara ( ne treba imati vadićep) i nema ćudnih mirisa vina po pljesnivom ćepu.
tako je

nećeš više naći niti jednog australca pod plutenim čepom
prešli su svi na navojni ilitiga stelvin, isto kao i čileanci, polako prelaze i španjolci i talijani polako... jedino se francuzi još drže plutenih hehe...

meni je isto draži stelvin ali ipak ima neke čari u otvaranju plutenog čepa
žale se jako restorateri da im gostima fali onaj protokol otvaranja boce... možda i ima nešto u tome, ali ipak, kad znam da mi je ispod stelvina vino garant onakvo kakvo je i ušlo u bocu - onda mi je mam lakše pri srcu
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2009., 18:16   #5
ja se zaljubila u NZ sauvignone... držala sam se do sad ženom od charonnaya i ovo me totalno iznenadilo
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 08:52   #6
Kvalitetan pluteni čep je temeljna odlika vinara koji poštuje vlastiti proizvod. Ima tih tehničkih novotarija što se čepova tiče, ali ništa ne zamjenjuje pravi čep.
Cthulhu is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 10:58   #7
Neznam kak vam se pluteni čep uspije pokvariti? Ako pravilno skladištite, nema šanse.
__________________
ex load katfile upstore filejoker
EasyOn is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 12:16   #8
Quote:
EasyOn kaže: Pogledaj post
Neznam kak vam se pluteni čep uspije pokvariti? Ako pravilno skladištite, nema šanse.
Što točno misliš pod "pravilnim skladištenjem"? Ako to podrazumijeva držanje butelje s plutenim čepom u vodoravnom položaju, na suhom, tamnom i hladnijem mjestu, bez ikakvog pomicanja-mrdanja, to uopće nije garancija da pluteni čep najbolje kvaliete neće procuriti. To se jednostavno zna dogoditi (ne prečesto doduše), i to najkvalitetnijim vinima (čitaj: najskupljim), na kojima se sigurno nije štedjelo po pitanju kvalitete boce i čepa. To i jest glavni razlog zašto neki proizvođači poput gore navedenih prelaze na metalne čepove.

Da se razumijemo, meni se metalni čepovi uopće ne sviđaju, jer otvaranje nekog super vina i mirisanje čepa spada u dio rituala.
Bear is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 19:50   #9
Vina sa silikonskim ili navojnim čepovima nisu namijenjena višegodišnjem čuvanju. Takvi čepovi znak su da je vino najbolje popiti u roku najviše 2-3 godine. Sva vina koja imaju tenziju da kroz 6-7 i više godina čuvanja razviju kulminaciju okusa bit će zatvorena plutenim čepom. To naravno ne znači da su sva vina s plutenim čepom namijenjena čuvanju. Naprotiv, u današnje vrijeme vrlo ih je malo takvih.
dante79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 22:35   #10
Quote:
Cthulhu kaže: Pogledaj post
Kvalitetan pluteni čep je temeljna odlika vinara koji poštuje vlastiti proizvod. Ima tih tehničkih novotarija što se čepova tiče, ali ništa ne zamjenjuje pravi čep.
totalno si u krivu i vidjet ćeš koliko će vinara koristiti plutene čepove za 10 godina
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 22:37   #11
Quote:
EasyOn kaže: Pogledaj post
Neznam kak vam se pluteni čep uspije pokvariti? Ako pravilno skladištite, nema šanse.
nema to toliko veze sa skladištenjem već sa kvalitetom pluta, tj sa nekim malim bićima koja žive u plutu

ako ja od 120 boca poznatog hrvatskog vinara, vratim cca 5-6 butelja jer su po čepu - o čemu onda tu pričamo?
vinar nije dobro skladištio vino od berbe 2007 ili 6?

Zadnje uređivanje Francesca : 18.09.2009. at 22:43.
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 22:40   #12
Quote:
dante79 kaže: Pogledaj post
Vina sa silikonskim ili navojnim čepovima nisu namijenjena višegodišnjem čuvanju. Takvi čepovi znak su da je vino najbolje popiti u roku najviše 2-3 godine. Sva vina koja imaju tenziju da kroz 6-7 i više godina čuvanja razviju kulminaciju okusa bit će zatvorena plutenim čepom. To naravno ne znači da su sva vina s plutenim čepom namijenjena čuvanju. Naprotiv, u današnje vrijeme vrlo ih je malo takvih.
mislim da ni ti nisi potpuno u pravu

australci su unatrag par godina počeli eksperimentirat sa navojnim čepom, i ukoliko su zatvorili skupa vina namjenjena višegodišnjem odležavanju, uzmi u obzir da ta vina još uvijek odležavaju, i da će tek nakon nekoliko godina oni moći reći da li taj čep utječe na kvalitetu vina ili ne...
mislim ako Penfold istražuje mogućnost da se Grange pojavi sa navojnim čepom, o čemu onda pričamo?
dakle morat ćemo se strpiti još malo
baš ću u ponedjeljak malo bacit oko do koje klase vina australci još uvijek stavljaju pluto
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 23:56   #13
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
mislim da ni ti nisi potpuno u pravu

australci su unatrag par godina počeli eksperimentirat sa navojnim čepom, i ukoliko su zatvorili skupa vina namjenjena višegodišnjem odležavanju, uzmi u obzir da ta vina još uvijek odležavaju, i da će tek nakon nekoliko godina oni moći reći da li taj čep utječe na kvalitetu vina ili ne...
mislim ako Penfold istražuje mogućnost da se Grange pojavi sa navojnim čepom, o čemu onda pričamo?
dakle morat ćemo se strpiti još malo
baš ću u ponedjeljak malo bacit oko do koje klase vina australci još uvijek stavljaju pluto
Eksperimentiraju sa sintetičkim čepovima zato jer je više teško pronaći kvalitetno pluto i bit će ga sve manje pa oće-neće moraju ubrzo smisliti alternativu.
dante79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2009., 23:49   #14
pluta ima sve manje i manje u prirodnom okolisu zato se koriste silikonski ili navojni cepovi.. kvaliteta vina nema nikakve veze sa tim..stavise Villa Maria sauvignon sa Novog Zelanda ima bas takav cep kakav ti spominjes a jedan je od barem meni boljih sauvignjona....
trustno1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 16:02   #15
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
totalno si u krivu i vidjet ćeš koliko će vinara koristiti plutene čepove za 10 godina


Milostiva, čisto sumnjam. Poluindustrijski pomodarci vjerojatno budu prešli na tehničke novotarije, ali pravi igrači i dalje budu pravili pravu robu, a to podrazumjeva kvalitetan pluteni čep.
Cthulhu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 16:58   #16
Quote:
Cthulhu kaže: Pogledaj post


Milostiva, čisto sumnjam. Poluindustrijski pomodarci vjerojatno budu prešli na tehničke novotarije, ali pravi igrači i dalje budu pravili pravu robu, a to podrazumjeva kvalitetan pluteni čep.
ne bih se složila.A čini se ni vinari:


http://www.wine.com/V6/La-Vieille-Fe...95/detail.aspx

http://www.wine.com/V6/Elderton-Shir...40/detail.aspx

etc...etc...
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 21:22   #17
Quote:
Cthulhu kaže: Pogledaj post


Milostiva, čisto sumnjam. Poluindustrijski pomodarci vjerojatno budu prešli na tehničke novotarije, ali pravi igrači i dalje budu pravili pravu robu, a to podrazumjeva kvalitetan pluteni čep.
oprosti a tko su onda pravi igrači, osim francuza jer znam da ćeš njih navest?
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2009., 19:52   #18
kao sto rekog pomodarci ili "pravi" igraci? nema veze.. pluta ima sve manje i to je cinjenica..naravno da je lijepse i vise
posh otvoriti vino sa plutenim cepom, u tome se slazem. ali jednog dana pluta ce nestat...tako da sad vec treba mislit sto koristiti u buducnosti....
trustno1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 08:52   #19
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
oprosti a tko su onda pravi igrači, osim francuza jer znam da ćeš njih navest?
Prava francuska vina probao nisam jer se prava francuska vina u Hrvatskoj ne prodaju, tako da nema svrhe teoretizirat o nečemu što ti nije raspoloživo nit si probao.

S obzirom na diplomatsku osjetljivost, neću navoditi točne vinske podrume, ali tko zna, zna di su najbolja vina kod nas. Di je najbolji rajnski, di je najbolji traminac, graševina, sauvignon bijeli, pinot sivi, pinot crni, sauvignon cabernet, merlot, frankovka, babić, plavac... ak ne znaš, onda manje kupuj vino i butelje u supermarketu a malo više tamo di se pravi, u podrumu.

S obzirom na rast kvalitete hrvatskih vina ima u Hrvatskoj popriličan broj podruma koji kvalitetom sigurno mogu parirati bilo kojoj inozemnoj vinskoj regiji s istim sortama.

Ja ni u jednom nisam vidio čep drugi osim plutenog, i kvalitetan pluteni čep se podrazumjeva. Isto tako, od nekih 50-ak butelja koje sam uzimao po podrumima u Baranji, nijedna nije dobila po nosu.
Cthulhu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 09:00   #20
Quote:
Cthulhu kaže: Pogledaj post
Prava francuska vina probao nisam jer se prava francuska vina u Hrvatskoj ne prodaju, tako da nema svrhe teoretizirat o nečemu što ti nije raspoloživo nit si probao.


A koja su to kriva francuska vina koja možemo kupiti u Hrvatskoj?
__________________
Što na Forumu nije dozvoljeno?
- vrijeđanje po bilo kojoj osnovi/
psovanje, flejmanje, spamanje
German is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:52.