Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.03.2008., 14:54   #1
Prešutno/dopušteno prekoračenje (minus)

ljudi, recite mi, koja banka obobrava najveći minus. jer će mi naljeto trebati veća količina keša.a trenutno sam pripravnik i imam ugovor na godinu dana;te nisam kreditno sposoban i moja draga i predraga PBZ banka mi ne odobrava minus...

help, people...da ne bih morao vršiti prepade na monetarna odlagališta onih stvari koje svrbe kad ih imaš a propuh je džepu kad ih nemaš
albe is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 21:27   #2
ne preporucam ti ulazak u minus, i mislim da ti svaka banka daje minus u iznosu jedne place ako pricamo o debitnoj kartici
bavarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2008., 00:09   #3
Quote:
bavarac kaže: Pogledaj post
ne preporucam ti ulazak u minus, i mislim da ti svaka banka daje minus u iznosu jedne place ako pricamo o debitnoj kartici
Niti ja ne preporučujem ulazak u minus jer to može biti opako dvosjekli mač, ali banka daje i više minusa od iznosa jedne plaće. Konkretno, meni daje skoro tri plaće.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2008., 08:21   #4
Quote:
lahor kaže: Pogledaj post
Niti ja ne preporučujem ulazak u minus jer to može biti opako dvosjekli mač, ali banka daje i više minusa od iznosa jedne plaće. Konkretno, meni daje skoro tri plaće.
niko nije lud preporučit ulazak u minus ali mi se ipak čini da malo ljudi ima dovoljnu plaću da bi proživio mjesec tako da ako se mora-mora i tako vjerovatno cijeli život ako se baviš poštenim radom....nažalost je kod nas tako.....
amerdin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2008., 11:32   #5
Quote:
amerdin kaže: Pogledaj post
..malo ljudi ima dovoljnu plaću da bi proživio mjesec tako da ako se mora-mora i tako vjerovatno cijeli život...
Ovo je najveća zabluda ljudi koji su konstantno u minusu - svi s kojima sam razgovarao, a u takvoj su situaciji, tvrde kako bez minusa ne bi mogli zatvoriti mjesečne obveze/potrebe, a nisu (ili ne žele biti) svjesni da su iznos za koliko su u minusu potrošili samo jednom i da dalje sa svakom novom plaćom samo popunjavaju nastalu rupu (+kamate, naravno, i to relativno visoke), znači da dalje trajno žive od plaće umanjene za kamatu, dakle očito da bi mogli živjeti i od cijele plaće.
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2008., 19:04   #6
Quote:
3007 kaže: Pogledaj post
Ovo je najveća zabluda ljudi koji su konstantno u minusu - svi s kojima sam razgovarao, a u takvoj su situaciji, tvrde kako bez minusa ne bi mogli zatvoriti mjesečne obveze/potrebe, a nisu (ili ne žele biti) svjesni da su iznos za koliko su u minusu potrošili samo jednom i da dalje sa svakom novom plaćom samo popunjavaju nastalu rupu (+kamate, naravno, i to relativno visoke), znači da dalje trajno žive od plaće umanjene za kamatu, dakle očito da bi mogli živjeti i od cijele plaće.
sve to ja razumijem,svijestan sam da sam iznos potrošio samo jednom i pokušavao sam ne uć u minus ali onda mi ispada da ću biti ili gladan,bit ću gol i bos,dijeca će biti ko zadnja bijeda...itd a to ne želim i neću...
radim pošteno i želim da moja djeca a i ja imaju ono najpotrebnije jer ja u dijetinstvu nisam mogao imat...
neka nam živi lijepa NJIHOVA pa kad može država (MI)biti u dugu do grla moramo i mi....
da ponovim ja bi najrađe da smo svi u hrvatskoj u plusu i da uživamo plod NAŠIH bitaka ali smo nazvani stoka sitnog zuba....
amerdin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 15:31   #7
Quote:
3007 kaže: Pogledaj post
Ovo je najveća zabluda ljudi koji su konstantno u minusu - svi s kojima sam razgovarao, a u takvoj su situaciji, tvrde kako bez minusa ne bi mogli zatvoriti mjesečne obveze/potrebe, a nisu (ili ne žele biti) svjesni da su iznos za koliko su u minusu potrošili samo jednom i da dalje sa svakom novom plaćom samo popunjavaju nastalu rupu (+kamate, naravno, i to relativno visoke), znači da dalje trajno žive od plaće umanjene za kamatu, dakle očito da bi mogli živjeti i od cijele plaće.
Ovo nije tocno. Ljudi valovito ulaze i izlaze iz minusa. Dignu kredit, pokriju minus. Izadu iz kredita, udu u minus, dobiju nekako neku ekstra lovu i pokriju minus, onda opet udu u njega itd. S tim da se minus stalno povecava. Moras gledati da ljudi ne udu odmah 15 000 kn u minus. Niti ga nemaju tolikog. Prvo udu 2000, pa 4000, pa 5000, pa 8000, pa 9500, pa 12000 pa 15000... Ovisno koliko im svakih par mjeseci usfali love i koliko im na kvartalnoj ili polugodisnjoj bazi banka povecava minsu.
snowleopard is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2009., 22:18   #8
pomagaj

Quote:
3007 kaže: Pogledaj post
Ovo je najveća zabluda ljudi koji su konstantno u minusu - svi s kojima sam razgovarao, a u takvoj su situaciji, tvrde kako bez minusa ne bi mogli zatvoriti mjesečne obveze/potrebe, a nisu (ili ne žele biti) svjesni da su iznos za koliko su u minusu potrošili samo jednom i da dalje sa svakom novom plaćom samo popunjavaju nastalu rupu (+kamate, naravno, i to relativno visoke), znači da dalje trajno žive od plaće umanjene za kamatu, dakle očito da bi mogli živjeti i od cijele plaće.
evo "malo" ćitan po ovom forumi, vrtin teme a nigdi naći šta mi triba, stoga pomozi, jer san vidila da su tvoji postovi jako dobri i vidin da se kužiš u to---
vako-našla san 2 posla za ovo lito a ocu kupit motorić, prvi posa je na neodređeno drudi na određeno-3 miseca, taj je ok, a ovi prvi baš i ne, tila bi uć minus na tekućem, al neznan el to mogu odma nakon prve plaće???? il moran ćekat, pataj neki prosjek 3-6 plaća šta se spominje tu po forumu, i dali mogu u minus ako san na određeno zaposlena??? vjerovatno to ovisi od banke do banke al eto pitan-unaprid fala
ljudi pozdrav, ako neko zna....dobro bi došlo
mare2610 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2008., 23:25   #9
Ah taj minus!!!



Nešto me u zadnjih nekoliko mjeseci snašlo ( nekontrola, nestrpljivost, računi, računi itd....)
.... i nađoh se u VELIKOM minusu!
I što sad? Kako to promijeniti?
Naravno, kontrola i ja smo sad dobri prijatelji, no je li moguće ubrzati izlazak iz ove visokokamatne situacije?!?!?!

Da li ima ikakva smisla minus pokrivati nekim brzinskim kreditom uz odgodu plaćanja?

Help.....
__________________
Carol
Carol is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2008., 23:54   #10
Definiraj prvo (samoj sebi) što ti znači veliki minus - apsolutno, u odnosu na tekuća primanja ili u odnosu na "višak" novaca nakon podmirenja redovnih obveza (hrana, režije...).

Uz pretpostavku da si u dozvoljenom minusu i da je minus reda veličine 1-2 mjesečne plaće (recimo 10-15tisuća kuna), najpovoljnije je (po mom mišljenu) napraviti plan otplate prema svojim realnim mogućnostima, npr.1000-2000kn/mjesečno i tijekom sljedećih 6-12 mjeseci izaći iz minusa. Kako će se pritom iznos duga konstantno smanjivati, ukupno plaćeni iznos kamata neće biti pretjerano visok, tako da ne vjerujem kako bi se podizanjem zamjenskog kredita nešto dobilo - osim kamate, potrebno je uračunati i troškove obrade novog kredita, ovjere, osiguranja...

Druga je stvar ako je minus jako velik u odnosu na plaću/dio plaće koji se može upotrijebiti za otplatu. U to slučaju bi moglo biti povoljnije dizanje nenamjenskog kredita s rokom otplate od nekoliko godina, kako bi se uz manje-više normalan život (ne pretjeranu ratu) otplatio dug.
I nakon toga: disiplinirano trošenje - u skladu s prihodima (minus koristiti isključivo kao sredstvo za premošćivanje trenutne rupe, ali unaprijed planirati njegovo zatvaranje unutar max 3 mjeseca.
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 19:29   #11
potpuno mi je jasno o čemu pričaš

ajmo probat ovak ...

npr.
imaš minus u banci 6.000 kn, žena ima 3.000 ... pretpostavka je da ste vremenom (zbog poznatih xy stvari) do kraja u minusu ... sjedne plaća ...
ti si na 0, supruga još uvijek -600 kn i slijedećih mjeseci nemate ništa osim gole plaće (ukupno 7.400) s time da vam banka svaka 3 mjeseca još i naplaćuje kamate ... Što sad? minus se ne povećava, prihodi ne rastu, rastu "samo" troškovi, a nema se više od kuda uzeti ... užasna situacija ...

htjela sam reći da taj minus nije vreća iz koje kad uzmeš ne trebaš vratiti, a kad uzmeš sve opet ostaje gola plaća ...
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 20:29   #12
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
potpuno mi je jasno o čemu pričaš

ajmo probat ovak ...

npr.
imaš minus u banci 6.000 kn, žena ima 3.000 ... pretpostavka je da ste vremenom (zbog poznatih xy stvari) do kraja u minusu ... sjedne plaća ...
ti si na 0, supruga još uvijek -600 kn i slijedećih mjeseci nemate ništa osim gole plaće (ukupno 7.400) s time da vam banka svaka 3 mjeseca još i naplaćuje kamate ... Što sad? minus se ne povećava, prihodi ne rastu, rastu "samo" troškovi, a nema se više od kuda uzeti ... užasna situacija ...

htjela sam reći da taj minus nije vreća iz koje kad uzmeš ne trebaš vratiti, a kad uzmeš sve opet ostaje gola plaća ...
Drugim riječima, kad-tad dođeš do naksimalnog dopuštenog minusa, nakon čega opet ne možeš trošiti ni kune više nego što ti iznosi plaća... samo umanjeno za kamatu od 15-ak posto iznosa minusa. Drugim riječima, ako možeš s minusom, definitivno možeš i bez njega. Ako se dogodi neki neplanirani trošak, bolje uzeti neki kratkoročni kredit.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 20:31   #13
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
potpuno mi je jasno o čemu pričaš

ajmo probat ovak ...

npr.
imaš minus u banci 6.000 kn, žena ima 3.000 ... pretpostavka je da ste vremenom (zbog poznatih xy stvari) do kraja u minusu ... sjedne plaća ...
ti si na 0, supruga još uvijek -600 kn i slijedećih mjeseci nemate ništa osim gole plaće (ukupno 7.400) s time da vam banka svaka 3 mjeseca još i naplaćuje kamate ... Što sad? minus se ne povećava, prihodi ne rastu, rastu "samo" troškovi, a nema se više od kuda uzeti ... užasna situacija ...

htjela sam reći da taj minus nije vreća iz koje kad uzmeš ne trebaš vratiti, a kad uzmeš sve opet ostaje gola plaća ...
Upravo ovak

Sada ti je teško i živjeti samo od plaće a kako tek misliš to vratiti, tj. živjeti sa samo dijelom plaće a ostatkom vračati minus? Kad odeš u mirovinu, koja će ti biti 3 puta manja od plaće? I uz mogučnost da kamata bude jednostrano i dosta povećana (kad kuna malo olabavi)

Kad bi ljudi na minuse počeli gledati kao na najobičnije kredite (kaj ustvari i jesu) samo sa najnepovoljnijom kamatom na tržištu i "pogodnosti" da možeš vračati samo kamatu, sigurno ih ne bi tako olako koristili.

Da, i ja bi radije revolving karticu nego minus jer je kamata tu negdje ali barem bi me prisililo da polako vračam glavnicu (ako ne bi mogao do klasičnog kredita, koji je ipak najbolje rješenje kad se već mora)
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 21:38   #14
da vam ja kažem moje mišljenje:da mi hrvati imamo plaću kao na zapadu večina nas bi imala bazen iza kuće....jer smo toliko sposobni da od skoro ničega imamo puno pa makar i na kredit...
kako bi se reklo u Istri -krepat ma ne molat...
amerdin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 13:48   #15
hehe... snalazimo se da, plivati u .....

ali ja ipak mislim da nam i daju takve plaće vrlo brzo većina bi se našla u još gorim dugovima
elvar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 22:44   #16
Evo mene s idejom! A vi recite da li je dobra (tj da li sam u pravu)
1. U minusu sam. Efektivna kamatna stopa: 16,50%
2.Kredit GO kartica : kamatna stopa: 12,0%...recimo EKS: 13,5% (moglo bi biti, jel da?-imam model otplate na 24 rate )
Ako uzmem gotovinski nenamjenski kredit iznos kojeg bi bio kompletan iznos minusa + iznos za otplatiti na GO kartici, a čija je EKS 11,95%...
...imala bih pokriven minus ( dakle baratat ću s plusom, a usput zatražim da mi limitiraju minus na ca 1000 kn ) i ne bih imala kredit po GO kartici.
Manji gubitak na kamatama, prisiljena bih bila mjesečno platiti ratu tog kredita... i naravno u plusu sam!
U pravu sam ili?
Cijenim savjete...
__________________
Carol
Carol is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 20:09   #17
Ja ću vam dati jednu pametnu ideju, pa vi vidite možete li.
Žena i ja živimo na jednoj plaći (ne moram vam ni pričati što to znači!) nemam basnoslovna primanja, nemamo djecu ni auto. Prije godinu dana smo zaglibili u minus 9.500,00kn i ni makac. I onda mi sine ideja da razgovaram s nekim u banci i dogovrim se da mi svaki mjesec, kad sjedne plaća, smanje minus za 500kn. To je bilo prije 5 mjeseci, i od tad, svaki mjesec plaća sjedne, žena u banci mi smanji minus za 500kn.
Ili imate opciju broj dva: skupljajte kovanice. Svaki mjesec ćete skupiti bar 400-500kn, promijenite ih u dućanu, otiđite s njima u banku i recite im da vam to uplate na tekući i za taj iznos smanje minus. Probajte tako bar dva-tri mjeseca, pa ćete vidjeti možete li i dalje praksirati ovaj način- meni za sad pali, jer mi je minus trenutno umjesto 9.500,00 pao na 7.000,00kn.

P.S. Znam da što je više članova obitelji to je i više izdataka, lai vjerujte mi, i žena i ja imamo posebne izdatke, pa se još uvijek snalazimo. Istina je da cijela nacija živi pretakanjem iz šupljeg u prazno, ali ježi ga, bar savjetujem da probate.
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2008., 17:43   #18
Quote:
Carol kaže: Pogledaj post
Evo mene s idejom! A vi recite da li je dobra (tj da li sam u pravu)
1. U minusu sam. Efektivna kamatna stopa: 16,50%
2.Kredit GO kartica : kamatna stopa: 12,0%...recimo EKS: 13,5% (moglo bi biti, jel da?-imam model otplate na 24 rate )
Ako uzmem gotovinski nenamjenski kredit iznos kojeg bi bio kompletan iznos minusa + iznos za otplatiti na GO kartici, a čija je EKS 11,95%...
...imala bih pokriven minus ( dakle baratat ću s plusom, a usput zatražim da mi limitiraju minus na ca 1000 kn ) i ne bih imala kredit po GO kartici.
Manji gubitak na kamatama, prisiljena bih bila mjesečno platiti ratu tog kredita... i naravno u plusu sam!
U pravu sam ili?
Cijenim savjete...
Minus je zapravo samo još jedna vrsta kredita, prednost mu je velika fleksibilnost (možeš ga podiči kad god želiš, zatvorti kad god želiš...), a nedostatak vrlo visoka kamata. Dakle, u biti je dilema uzeti krediti veće fleksibilnosti i više kamate, ili manje fleksibilan kredit niže kamate. Meni se čini da je bolje uzeti onaj s višom kamatom jedino u koliko si sigurna da ćeš ga moči zatvoriti mnogo ranije od onog drugog.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 18:23   #19
Red face kriza!!!

ovako... muci mi jako kriza tako da me full strah sta ce napraviti sa dozvoljenim minusom.. dakle , imam kod pbz-a otvoren racun i dali su mi dozvoljeni minus od 30000kn... smanjit ce mi ga do kraja mjeseca.. uplate nisam neke velike imala.. dakle, tri place, bozicnica... i neke sitne uplate... znaci priljev u ta tri mjeseca mi je oko 12 000 kn... stoga, dali je netko imao takvu sitaciju da su mu sa 30 000 smanjili minus?? jer me uzasno zanima koliko ce mi sad staviti,..
i koliko oni imaju pravo smanjiti minus, jer mi je prosli minus bio 11 000...
nepoznanica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 22:56   #20
Prvo, nema dozvoljeni minus i smanjenja i povečanja istog veze sa nikakvom krizom nego sa tvojim prihodima.

Drugo, sudeći prema tih 12000 kn prihoda u tromjesečju, toliko bi ti ti otprilike trebao iznositi novi minus (maksimalno). Ako sam dobro shvatio i tih 12k je ukupni iznos prihoda (a ne prosječni), tada ti je mjesečni prosjek 4000 kn. S obzirom da se visina odobrenog minusa izračunava prema metodi prosjek plaće + bonus (max 200%) što prevedeno znači maksimalno 3 prosječne plaće, tada je lako izračunati da maksimalno možeš dobiti 12000kn. Ujedno me čudi kako si prethodno dobila 30000kn..

Što se tiče prava, imaju ti pravo smanjiti koliko god žele, pa i ukinuti samo tako, bez obrazloženja.
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:16.