Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Oprema

Oprema Sve što nam treba (i ne treba, ali želimo :hekla:)

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.12.2008., 08:19   #121
Quote:
~Valerijana~ kaže: Pogledaj post
sa strane ekološkog aspekta...
isto me muči pomisao na nerazgradivost ovih jednokratnih, kad samo pomislim na to gomilanje, a mi ih zdravo za gotovo uzimamo... i potrošiš ih barem 6 dnevno... koliko je to u par godina... ma katastrofa... smuči mi se.

a sa strane djetetova dobra, većina iskustava koje sam čula kažu da su te platnene zdravije pogotovo ako je dijete muško pa da mu se jajca baš ne pregrijavaju.

a što se tiče izlazaka negdje s djetetom na duže vrijeme tipa 5-6 sati kad odeš kod familije... i moraš ga presvuć... pa onda bi se možda dalo kombinirati te platnene sa jednokratnim.

uopće nisam pametna što se tiče toga. vidjet ćemo s vremenom.
Pa nitko nikad nije rekao da se jednokratne ne koriste, ali da se njihovo korištenje treba svesti na normalnu mjeru definitivno jer su jednokratne pelene uz papir i plastiku treći največi zagađivač na svijetu...

Ja sam isto tako čuo i čitao dosta tekstova o pregrijavanju testisa kod muških beba prilikom korištenja jednokratnih pelena što može dovesti do problema u budučnosti pa sam odlučio koristiti platnene. A kad ideš na ljetovanje, kada ideš negdje vanka na duži period (5-6-7 sati) nije nikakav problem uzeti jednokratne čak naprotiv nećeš na ljetovanje sa platnenim jer jednostavno nemaš ih gdje niti držati a niti prati.
__________________
Moja osobna stranica /
Obrisano!!
Torcidas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2008., 08:36   #122
Torcidas, ja pelene ako su samo popišane posprejam mješavinom vode, alkoholnog octa i eteričnog ulja (kombinacija lavande i melise/matičnjaka), i držim ih u prozračnoj plastičnoj posudi - kako se peru svaki 2-3 dan nema mirisa(moje nisu ni poklopljene nego u četvrtastoj posudi kao za robu).
Ako je pokakano, bacim taj papirić u WC i isperem uložak i pelenu pd vodom (bolje prvo pustiti da voda ispere sama kakicu, a onda još malo protrljaj), ocijedim i opet pošpricam.
I sve 5

E da, što se pregrijavanja testisa tiče- to je i meni jedan od razloga Jeste li znali da u Petrovoj je statistika otprilike 70% "krivi" muški, 30% "krive" žene za probleme neplodnosti. I to sad kreću generacije koje su imale jednokratne pelene - vrijedi se zamisliti
__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.
misiz S is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2008., 09:00   #123
Quote:
misiz S kaže: Pogledaj post
Torcidas, ja pelene ako su samo popišane posprejam mješavinom vode, alkoholnog octa i eteričnog ulja (kombinacija lavande i melise/matičnjaka), i držim ih u prozračnoj plastičnoj posudi - kako se peru svaki 2-3 dan nema mirisa(moje nisu ni poklopljene nego u četvrtastoj posudi kao za robu).
Ako je pokakano, bacim taj papirić u WC i isperem uložak i pelenu pd vodom (bolje prvo pustiti da voda ispere sama kakicu, a onda još malo protrljaj), ocijedim i opet pošpricam.
I sve 5

E da, što se pregrijavanja testisa tiče- to je i meni jedan od razloga Jeste li znali da u Petrovoj je statistika otprilike 70% "krivi" muški, 30% "krive" žene za probleme neplodnosti. I to sad kreću generacije koje su imale jednokratne pelene - vrijedi se zamisliti
Hvala na odgovoru. Imam još jedno pitanje. Koji deterđent koristiš za pranje pelena i dječje robe? Dali jedan od ovih standardnih deterđenata ili ekološki deterđent?

Inaće znam za tu statistiku i za probleme kod začeča koji se mogu javiti kada se koriste jednokratne pelene te smo zbog toga a i zbog ekologije izabrali platnene. Je istina lakše se ukakanu jednokratnu pelenu baciti u kantu i ne razmišljati ili reći pa što može mojih par pelena promjeniti ili dodatno zagaditi ali upravo zbog ovakvog razmišljanja i gomilamo smeće u enormnim količinama (to je za neku drugu priču)
__________________
Moja osobna stranica /
Obrisano!!
Torcidas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2008., 09:11   #124
koristim redovni detergent u prahu (mislim da je trenutno FAX), znam staviti i malo Vanish praha, al stavim extra ispiranje i ne omekšivač, nego alkoholni ocat i par kapi eteričnog ulja melise (ljepše mi miriši od čajevca koji tako često preporučaju). I da, detergenta stavim trećinu količine koju bih inače stavila na tu količinu rublja.
Tako perem i njegovu robicu.
__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.
misiz S is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2008., 13:31   #125
misiz, može eterično na bebi stvari?
ja sam prije uvijek stavljala par kapi eteričnog u veš mašinu (jer ne podnosim ove bljutavo umetne mirise konvencionalnih omekšivača pa koristim bezmirisni), ali nisam bila sigurna jel smijem za bembobeba...
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2008., 22:02   #126
Torcidas sad baš gledala te Racman pelene i tamo na njihovom sajtu piše da se peru na 60 No, ionako kažu svi da je to dovoljna temperatura za dezinfekciju.

Nego, pošto sam ja onako ponekad i grozno ekološki svjesna pa me peče savjest ako mali papirić bacim u kantu sa raznim otpadom totalno bi htjela koristiti platnene pelene. Nisam nešto od toga da patim za uzorcima, isprobavanjem tisuća raznih pelena, a naravno bojim se je li to toliko teško ili ipak nije. Uglavnom, najjednostavnije za kupit su mi bambino mio pelene, mogu ih kupiti prvo 8 komada (154kn) pa onda kupiti još, koliko sam skužila to je "obična" kao tetra pelena preko koje ide zaštita i to je to.
Eh sad jel ih netko koristio, kakve su te vaše platnene.. hm, hm..
I naravno postoji opcija onih nekih kao biorazgradivih jednokratnih, ali o tome ću tamo na onom topicu
Uglavnom, koliko ih dnevno koristite? Ja bi odmah išla s njima, od rođenja, čak bi i u bolnicu za izlazak dofurala platnenu, ako se za njih odlučim, nema cile mile
__________________
Sve je dobro :)
Volim te malena
MalaLola is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2008., 22:32   #127
Hej mala, ja sam ti na platnenima i uopće nije problem - bar ne ako si ga ne stvoriš (mislim ako se uvjeriš kako je to teško i oduzima puuuuno vremena )
A što se tiče bambino mio, njih ti koristi sunce moje pa nju pitaj, koliko znam, zadovoljna je.

mi smo doduše s platnenima krenuli nakon što je otpao pupak, nekako mi se ipak činilo bolje, iako platnene imaju i za to rješenja, al šta ja znam, 15 dana samo na pampersicama nije niš prestrašno

I ne, današnje platnene nisu tetra, nego su posebno šivane, pa izgledaju kao pampersice i jednostavno se stavljaju, kao pampersice, samo se peru Pogledaj na Rodu, imaju nove platnene pa ćeš vidjeti točno kako izgledaju

Meni ih je mama šivala, pa možeš nabaviti krojeve i šivati sama, ako imaš mašinu
__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.
misiz S is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2008., 22:41   #128
Ma znam da platnene nisu ko tetra, ali ove bambino mio imaju taj dio ko tetra.. gle tu http://www.bambinomio.com/documents/ug_bs.pdf
Ja isto brijem da je dosta u tome kako si sama to postavim.
Sve više mislim da ću prvo kupiti tih 8 bambino i paket onih kao eko jednokratnih Alana ili Moltex, pa ću vidjeti. Mislim da je to moja konačna odluka, kad Miho dođe najbolje ću vidjeti što i kako
__________________
Sve je dobro :)
Volim te malena
MalaLola is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 07:56   #129
ja sam se definitivno odlučila za platnene pelene i nakon puno, puno istraživanja, slušanja iskustava i proučavanja, odabir je pao na Kamaris...
presudilo je to što mi kuma koristi platnene pelene i imala je 4 vrste za isprobavati, a Kamarisove su se pokazale kao najbolje...

MalaLola, ja sam isto bila jako zagrijana za Bambino mio dok ih nisam vidjela u živo i saznala da postoje različite veličine, ako ti ulogu ne igra to što ćeš svakih par mjeseci kupovati novi set pelena, vjerujem da ćeš biti zadovoljna s njima, meni je to ipak prevelika investicija tako da sam odustala od njih...

Misiz, draga, nekako se osjećam kao da te poznajem, pratim tvoje korištenje platnenih pelenica i čim me netko pokoleba s nekom gluposti, tvoji postovi me ponovno ohrabre i jednostavno znam da ćemo mi to bez problema moći, ja isto planiram svog dečkića prvo stavljati u Pampersice, čisto da se malo uhodamo, ali jedva čekam platnene jer sam stvarno oduševljena njima
titta is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 08:24   #130
Quote:
MalaLola kaže: Pogledaj post
Torcidas sad baš gledala te Racman pelene i tamo na njihovom sajtu piše da se peru na 60 No, ionako kažu svi da je to dovoljna temperatura za dezinfekciju.

Nego, pošto sam ja onako ponekad i grozno ekološki svjesna pa me peče savjest ako mali papirić bacim u kantu sa raznim otpadom totalno bi htjela koristiti platnene pelene. Nisam nešto od toga da patim za uzorcima, isprobavanjem tisuća raznih pelena, a naravno bojim se je li to toliko teško ili ipak nije. Uglavnom, najjednostavnije za kupit su mi bambino mio pelene, mogu ih kupiti prvo 8 komada (154kn) pa onda kupiti još, koliko sam skužila to je "obična" kao tetra pelena preko koje ide zaštita i to je to.
Eh sad jel ih netko koristio, kakve su te vaše platnene.. hm, hm..
I naravno postoji opcija onih nekih kao biorazgradivih jednokratnih, ali o tome ću tamo na onom topicu
Uglavnom, koliko ih dnevno koristite? Ja bi odmah išla s njima, od rođenja, čak bi i u bolnicu za izlazak dofurala platnenu, ako se za njih odlučim, nema cile mile
Evo ovako par riječi od mene Znači bambus pelene se peru isključivo do 60C pošto sam bambus ima antibakterijska svojstva (nije ni čudo ka se zna da u prirodi jedino pande vole njupat bambus) pa se ne pere na preko toga isto tako večina pelena je deklarirana na do 60C osim Racmana pamučnih pelena koje su deklairane na 90C (imam deklaraciju na kojoj tako piše). Uz ovo postoje i biorazgradivi prašci koji ne zagađuju okolinu i antibakterijski dodatak za pranje na nižim temperaturama..

Kdo jednokratnih biorazgradivih pelena sve je super osim što one moraju biti na zraku da bi se razgradile a to je nemoguće kod naših odlagališta smeća tako da opet nisu toliko razgradive.

Bambino Mio imaju zanimljivu kombinaciju samo meni se baš nije to svidilo upravo jer previše su na sistemu tetra pelena (od vanka prema guzi ide ovako - zaštitne hlaće, uložak (tetra) te biorazgradivi papir kad se djete pokaka samo baciš u WC školjku i povučeš vodu.

Ja sam izabrao jedne od ovih "pravih" pelena jer mi se činila bolja kombinacija.

Standardno ti treba oko 20ak pelena pošto dijete (recimo ovo moje atm) troši negdje 5-7 pelena dnevno, a kasnije se ta potrošnja smanji. Ja imam par nočnih pelena (deblji uložak) + 3 extra uloška te ostalo dnevne pelene uz to 3 od bambusa jer me zanimalo kakav je.
__________________
Moja osobna stranica /
Obrisano!!
Torcidas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 08:33   #131
Quote:
titta kaže: Pogledaj post
ja sam se definitivno odlučila za platnene pelene i nakon puno, puno istraživanja, slušanja iskustava i proučavanja, odabir je pao na Kamaris...
presudilo je to što mi kuma koristi platnene pelene i imala je 4 vrste za isprobavati, a Kamarisove su se pokazale kao najbolje...

MalaLola, ja sam isto bila jako zagrijana za Bambino mio dok ih nisam vidjela u živo i saznala da postoje različite veličine, ako ti ulogu ne igra to što ćeš svakih par mjeseci kupovati novi set pelena, vjerujem da ćeš biti zadovoljna s njima, meni je to ipak prevelika investicija tako da sam odustala od njih..
Ja da se mene pitalo bih kupio Kamarisove ali nisam se želio svađat sa ženom upravo zbog njene paranoje sa pranjem na 60C pošto onda da može sve bi derala na 95 (i više da postoji) pa sam prihvatio Racmanove.

Što se tiće Bambino mio treba imati različite zaštitne gaće dok su "tetre" unutra uvijek iste barem ja mislim...

Vidim da se dosta cura (žena) odlučuje za pamučne pelene i to mi je drago. Nije mi drago što patronažne sestre (ova koja dolazi kod nas sigurno) nemaju pojma o platnenim pelenama, a one bi ustvari trebale kad dođu kod roditelja objasniti im prednosti i mane jednih i drugih te pustiti ljude da sami odluče koje koristiti. Sreća u Splitu je bio sajam mama beba i trudnica (a nije bilo i tata) gdje su se predstavila 2 proizvođača pamučnih pelena (Kamaris i Natur pelene ja mislim). Ipak trebalo bi i kroz razne emisije i novine predstaviti platnene pelene te sam uvjeren da bi se u malo vremena broj zainteresiranih parova za korišenje pelena povečao a samim time i cijena istih. Odnosno trebalo bi dati neke beneficije roditeljima tipa manji porez, dodatnih iznos koji dobiju ukoliko kupe platnene pelene..
__________________
Moja osobna stranica /
Obrisano!!

Zadnje uređivanje Torcidas : 03.12.2008. at 08:46.
Torcidas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 08:44   #132
Quote:
Torcidas kaže: Pogledaj post
Ja da se mene pitalo bih kupio Kamarisove ali nisam se želio svađat sa ženom upravo zbog njene paranoje sa pranjem na 60C pošto onda da može sve bi derala na 95 (i više da postoji) pa sam prihvatio Racmanove.

Što se tiće Bambino mio treba imati različite zaštitne gaće dok su "tetre" unutra uvijek iste barem ja mislim...

"tetre" jesu iste, ali su te zaštitne gačice skuplje od ostalih pelena koje se koriste cijelo vrijeme...iako, ne treba me uzeti zdravo za gotovo jer sam ih ja gledala u ljekarni u svom malom gradu gdje se svi tek upoznaju s platnenim pelenama i često sam bila u situaciji da im ja donosim novosti i govorim što moraju pitati i na što paziti, tako da je jako moguće da su mi nešto krivo rekli...

ja bih isto voljela da se mogu prati na 90, ali pošto su mi ovo što imam informacije iz prve ruke, povjerovala sam da je dosta prati ih na 60...
titta is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 09:58   #133
Ja ih perem na 60 i jednom mjesečno na 95. Moje su šivane doma.
I da, malo je bakterija koje mogu preživjeti 60 tako da stvarno ne treba brinuti. Uuostalom bebi na guzu dolazi onaj papirić
I evo da kucnem u drvo sve 5

Titta
__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.
misiz S is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 15:16   #134
ja sam pokusala...nije islo...
imam 5-6 komada, ako je neko zainteresiran nek se javi na pp
p.s. nadam se da je ovo dozvoljeno
Y.T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 22:19   #135
Glede Bambino mio jednako ti treba tih zaštitnih i ima jednako veličina kao što će i tebi trebati za Kamarisove pelene Znači, ne trebaš mijenjati zašitne svaki put kad i pelenu, već svakih 2 dana recimo (ono dok se ne usmrde) kao što ćeš i ti trebati Kamaris zaštitne mijenjati. Razlika je u samoj peleni.
Ja ću probati sa Bambino jer su mi i najjeftinije za početak (a imaju mi super zaštitne bijele ili sa točkicama), pa ako bebo prihvati, lako možda isprobam i neke druge platnene
__________________
Sve je dobro :)
Volim te malena
MalaLola is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 13:16   #136
@ torcidas - ti si meni super

Quote:
Torcidas kaže: Pogledaj post
Sreća u Splitu je bio sajam mama beba i trudnica (a nije bilo i tata)

to nije fer i mislim da se time odmah u startu diskriminira očeve.
__________________
uzrujavati se zbog onoga što nemaš znači uludo trošiti ono što imaš.
MariaDelMar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 18:02   #137
Torcidas - Reci svojoj ženi da je ok povremeno oprati pelene na 95, ali bude li ih stalno prala na toj temperaturi raspast će se prije nego li kaže "keks".

Ja sam bila jedan od izlagača na Sajmu u Splitu i zanimljivo je to da su ovdje kod nas pretežno tate oduševljeni sa pelenama, a žene ni čut ne žele za njih čim im se spomene da tribaju prati.
tabita is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 18:08   #138
Quote:
tabita kaže: Pogledaj post
Ja sam bila jedan od izlagača na Sajmu u Splitu i zanimljivo je to da su ovdje kod nas pretežno tate oduševljeni sa pelenama, a žene ni čut ne žele za njih čim im se spomene da tribaju prati.
Biće da ih odmah uplaše s mogućom povezanosti neplodnosti kod muške djece sa jednokratnim pelenama
__________________
Sve je dobro :)
Volim te malena
MalaLola is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 18:44   #139
Quote:
MariaDelMar kaže: Pogledaj post
@ torcidas - ti si meni super

to nije fer i mislim da se time odmah u startu diskriminira očeve.
Eto da netko iz ZG kaže torcidašu kako je super

Quote:
tabita kaže: Pogledaj post
Torcidas - Reci svojoj ženi da je ok povremeno oprati pelene na 95, ali bude li ih stalno prala na toj temperaturi raspast će se prije nego li kaže "keks".

Ja sam bila jedan od izlagača na Sajmu u Splitu i zanimljivo je to da su ovdje kod nas pretežno tate oduševljeni sa pelenama, a žene ni čut ne žele za njih čim im se spomene da tribaju prati.
Ja sam joj to objasnio i nadam se da će prihvatiti moje mišljenje. Inaće ja sam najviše razmišljao i odlučio na pamučne pelene zbog ekologije. A žena i ja smo prihvatili i dio vezan uz pranje istih. Nažalost ljudi su se debelo razmazili i samo gledaju ono što je njima trenutno lakše a o nekim drugim stvarima ne razmišljaju

Evo pelene se suše

__________________
Moja osobna stranica /
Obrisano!!
Torcidas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 19:04   #140
Nemojte me sad napasti, ali ja se stvarno pitam koliko su baš "ekološke" platnene pelene kad se uzme u obzir silna potrošnja vode i deterdženta...?
amfibija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:48.