Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.01.2012., 00:33   #41
Quote:
Entrerios kaže: Pogledaj post
Pa razmišljao sam o otvaranju, al to je ispod mog intelektualnog nivoa. Nadam se da neće kopati nos sad kad ne budu mogli više krasti . On kao birtijaš mora znati svoj položaj u društvu.

Gore je netko napisao da nikada nije vidio da gazda zamjeni konobara cijelu smjenu i slažem se s time.

90 % vlasnika kafića su sirovine koje uspješno posluju zahvaljujući varanju na računima + niskim cijenama najmova jer su u dealu sa gradskom vlašću ili imaju sreću pa su u svom prostoru.

Kod nas ne postoji sistem zalogajnica koje sam mogao vidjeti po Italiji , Njemačkoj... gdje bračni par umirovljenika vodi i radi u tom objektu u kojem možeš pojesti tost, 2 jaja i sl. Nema kod nas sustav restorana kakav postoji u SAD-u(recimo u seriji Seinfeld), gdje ja mogu sjesti i za jeftine pare pojesti 2 jaja na oko. Ne to je našim ugostiteljima neisplativo jer njima treba brža lova. Oni meni žele colu naplatit 12 kn iako je u trgovini 2.5l -12 kn. Oni meni žele čaj naplatiti 8 kn iako za te pare mogu kupiti kutiju čaja...da ne spominjem ekstra profit na kavama.

A da ne govorimo kako pekari varaju... usporedi cijenu krafne i cijenu kile brašna...
A kolko moras koli prodat da platis placu jednom konobaru, najam prostora i sve harace za drzavu?

I kolko caja skuhat za to? Koda je jedini trosak birtijasa ta sirovina, sve ostalo mu je valda djabe.
lostcase is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 01:15   #42
O tome se i radi. Kažeš koliko coca-coli mora prodati da plati konobara? A zašto ne odrađuje smjenu sam pa će moći spustiti cijenu pića a tada će imati i više posjetitelja.
Pazi možemo do sutra ovoj temi, neki ugostitelj živi bolje neki lošije, neki je malo manje pohlepan ,neki više. Razlika je dali govorimo o ugostiteljstvu u Istri , Dalmaciji, Zagrebu ili Slavoniji. Ali svima njima je zajedničko da jako dobro žive. Nije normalna država u kojoj 90 % birtijaša ima ista ili veća primanja nego 90 % liječnika. Ajd da se zalomi desetak ugostitelja još bi i shvatio. Znam ih barem dvadesetak i svi imaju isti mentalni sklop.
Prije si mogao popiti 2 deci točene pive što me je koštalo 6-7 kn, onda su valjda skužili da im je to neisplativo pa deru na bocama 0.25 i 0.33 koje minimalno koštaju 10 kn. Puno kafića je izbacilo točenu.(možda je i neki tehnički razlog u pitanju ne ulazim u to). Idem u kafiće svako malo , ali isključivo u one gdje gazda radi !


Kad tome pridodaš varanje na računima, eto ti milijuni iscurili iz proračuna.
Entrerios is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 01:30   #43
Quote:
Entrerios kaže: Pogledaj post
O tome se i radi. Kažeš koliko coca-coli mora prodati da plati konobara? A zašto ne odrađuje smjenu sam pa će moći spustiti cijenu pića a tada će imati i više posjetitelja.
Pazi možemo do sutra ovoj temi, neki ugostitelj živi bolje neki lošije, neki je malo manje pohlepan ,neki više. Razlika je dali govorimo o ugostiteljstvu u Istri , Dalmaciji, Zagrebu ili Slavoniji. Ali svima njima je zajedničko da jako dobro žive. Nije normalna država u kojoj 90 % birtijaša ima ista ili veća primanja nego 90 % liječnika. Ajd da se zalomi desetak ugostitelja još bi i shvatio. Znam ih barem dvadesetak i svi imaju isti mentalni sklop.
Prije si mogao popiti 2 deci točene pive što me je koštalo 6-7 kn, onda su valjda skužili da im je to neisplativo pa deru na bocama 0.25 i 0.33 koje minimalno koštaju 10 kn. Puno kafića je izbacilo točenu.(možda je i neki tehnički razlog u pitanju ne ulazim u to). Idem u kafiće svako malo , ali isključivo u one gdje gazda radi !


Kad tome pridodaš varanje na računima, eto ti milijuni iscurili iz proračuna.
A reko bi ti ako mislis da tolko dobro zive da otvoris svoj. Ja da mislim da im ide tak dobro sigurno bi to napravio. Poso u sturci necu dobit tak skoro kak se cini.
lostcase is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 01:42   #44
Zadovoljan sam svojim sadašnjim financijama, vremena nemam za birc,a i mislim da će ih puno popadati ako profunkcioniraju ovi fiskalni pisači.

Zasad toliko. Pustimo malo da i drugi kažu nešto o ovoj temi.
Entrerios is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 10:49   #45
U Njemačkoj u malim britijama, fast foodovima, malim restoranima i sl. ne izdaju račune i nisu rigorozi kao u Hrvatskoj, a porez se plaća kao nekad u bivšoj Jugoslaviji godišnjom uplatnicom.
Ne ugnjetavaju male obiteljske uslužne djelatnosti sa masom propisa, izdavanjem računa i cijelim čudom računa i papirologije nepotrebne.

A ova naša država više nezna na koji bi način zagorčala rad malih obrta koji ionako preživljavaju i jedva posluju u ovakvim teškim vremenima, a i svakim danom ih je sve manje. A mišljenja sam da će se uvođenjem još ovakvih nepotrebnih kontrola ubrzati zatvaranje jako velikoga broja tih malih uslužnih obrta.
To se zove poticanje na samozapošljavanje na hrvatski način.
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 11:28   #46
Quote:
more kaže: Pogledaj post
Ima ugostitelja koji imaju izvrstan promet,ali ja znam masu koji nemaju ni za pokriti troškove a to nije mali broj nego ogroman broj i vjerovatno zapošljavaju tisuče radnika.Nameti su im preveliki.vema mali broj restorana van zagreba sad radi sa plusom.Šta vi mislite zbog čega male trgovine non-stop po gradovima mjenjaju namjenu.
Ove budale u našoj vladi moraju shvatit ne možete imati namete u rangu manhetena,berlina,beča a mušterije dotičnih lokala su u rangu etiopije.
Kojeg đavla nas više uspoređuju sa njemačkom,austrijom kad smo malo ispod ranga Albanije,Etiopije i ostalih siromašnih afričkih država.
Meni da ostane samo 20% od poreza koliko dam državi ja bi bio presretan čovjek.
Oni jednostavno moraju smanjit potrošnju,ukinuti sve poticaje svima i uvesti flat tax od 15% svima čak i na socialnu pomoč.
Ja sam več kupio 2 stana u regensburgu i iznajmio ih za 650 eura.Lagano će cijeli moj hrvatski kapital preselit u njemačku.Osim jednog objekta koji je napravljen na crno kojega neču nikada legalizirat tako da mi nemaju ništa ni naplatit
Usro si sam sebe.
Prvo kažeš da bi bio sretan da ti ostane i 20% od poreza, maltene kao da si živi siromah a onda bubneš da si kupio dva stana u njemačkoj i da imaš još jednu nekretninu na crno. Pa od kuda su ti pare za to, Ha ?!?
Od tvojeg katastrofalnog minimalaca?
E pa ja ću ti reći, kradeš !! Jer neplaćanje poreza nije snalaženje već krađa. Koliko god ti to opravdavao i kukao kako ti je teško i djeca gladna (što me posebno iritira kad god čujem iz ustiju poduzetnika).
Sa 3 nekretnine ti si među zadnjima koji bi trebao kukati. Kako te nije sram.
Ali budeš ti brzo okrenuo ploču kad skužiš da na tvoj kapital u njemačkoj treba platiti i porez i da nema izvrdavanja.
Što misliš zašto nitko od naših vrlih poduzetnika nije preselio poslovanje u njemačku kad je to krasna država sa malim porezom.
E pa tamo sinko nema krađe i utaje. Ostaćeš ti u hrvatskoj dokle god možeš utajivat i krast.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 11:31   #47
zato sto njemcu nece na pamet past da utaji porez, kod nas je tonormalno, stovise lud si ako placas.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 11:46   #48
Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
zato sto njemcu nece na pamet past da utaji porez, kod nas je tonormalno, stovise lud si ako placas.
Ne može utajiti kad dobije jednu uplatnicu na kraju godine koju mora uplatiti inače mu ne gine zatvor.
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 12:08   #49
čujte jel Švedska uređena zemlja po pitanju poreza i slično. Koliko znamo jest, e vidite oni imaju fiskalne pisače.

lista zemalja s FP:

Quote:
Albania
Argentina
Bangladesh
Brazil
Czech Republic
Ethiopia



Greece
Hungary
Italy
Kenya
Lithuania
Malta



Serbia & Montenegro
Slovakia
Sweden - QUORiON Boxen control unit
Poland
Romania
Venezuela
http://www.quorion.de/Cash%20Registe..._registers.htm
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 16:22   #50
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Usro si sam sebe.
Prvo kažeš da bi bio sretan da ti ostane i 20% od poreza, maltene kao da si živi siromah a onda bubneš da si kupio dva stana u njemačkoj i da imaš još jednu nekretninu na crno. Pa od kuda su ti pare za to, Ha ?!?
Od tvojeg katastrofalnog minimalaca?
E pa ja ću ti reći, kradeš !! Jer neplaćanje poreza nije snalaženje već krađa. Koliko god ti to opravdavao i kukao kako ti je teško i djeca gladna (što me posebno iritira kad god čujem iz ustiju poduzetnika).
Sa 3 nekretnine ti si među zadnjima koji bi trebao kukati. Kako te nije sram.
Ali budeš ti brzo okrenuo ploču kad skužiš da na tvoj kapital u njemačkoj treba platiti i porez i da nema izvrdavanja.
Što misliš zašto nitko od naših vrlih poduzetnika nije preselio poslovanje u njemačku kad je to krasna država sa malim porezom.
E pa tamo sinko nema krađe i utaje. Ostaćeš ti u hrvatskoj dokle god možeš utajivat i krast.
Šta biste vi uzeli mi sve, da ništa nemam.Pa zašto da ja uopćem radim i brinem
o radnicima.Tada se i ja zaposlim u državnoj upravi i odem na bolovanje
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 22:15   #51
Nažalost previše poduzetnika ovako razmišlja.
Privatnik sam i znam sve namete i svejedno ti ostane nešto za tebe, inače ne bi radio. Ako ti je malo, unaprijedi svoje poslovanje, a ne traži način kako prevariti i utajiti, ali kod nas je to baš fora
Baš me zanima, ako se odluče za FP, kako će to implementirati. Taj dio mi je nejasan. Bit će zabavno.
Ideju čak i podržavam jer mi je dosta da sam ta koja plaća sve što treba platiti i gledam naokolo ljude koji se bogate i stalno su svima dužni.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 23:09   #52
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Nažalost previše poduzetnika ovako razmišlja.
Privatnik sam i znam sve namete i svejedno ti ostane nešto za tebe, inače ne bi radio. Ako ti je malo, unaprijedi svoje poslovanje, a ne traži način kako prevariti i utajiti, ali kod nas je to baš fora
Baš me zanima, ako se odluče za FP, kako će to implementirati. Taj dio mi je nejasan. Bit će zabavno.
Ideju čak i podržavam jer mi je dosta da sam ta koja plaća sve što treba platiti i gledam naokolo ljude koji se bogate i stalno su svima dužni.
Bilo bi učinkovitije ukinuti papirnate kune a svim građanima ugradit čip u glavu duboko u mozak da se ne može izvadit tako se nebi ni jedna lipa ukrala proračunu.Držanje deviza kažnjavat zatvorskom kaznom.U čip još ugradit i gps tako da vlada u svakom trenutku zna gdje je ko.Gostima čip ugrađivat u ruku da ga poslje mogu izvadit.
Osobe na proputovanju bi sve novce deponirali na granici i novac bi im se isplačivao na izlazu - bankarska provizija.


Pa je li cijeli svijet popizdija znate li čemu sve ovo vodi i na šta če to završit.Još malo pa čete plakati za robo vlasništvom jer robovi se nisu barem brinuli o hrani i lokaciji spavanja.
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2012., 09:22   #53
Ma lako za kafiće, mislim da većina njih neće propasti. Ono što se temelji na ljudskom poroku ne propada tako lako

Ali šta je sa malim trgovina prehrane? I sličnima trgovinama?

Morati će platiti 600-njak EUR printer, održavanje sa firmom od koje su kupili printer, nadogradnju postojećeg programa...ponavljam se ali neka prvo riješe lopove u svojim redovima koji troše naše novce a onda neka se spuste razinu niže i srede plaćanje poreza od malih firmi i obrta. I kakva je to glupost koju sam pročitao da firme sa većim brojem zaposlenih (više od 30) neće morati imati takve kase/printere? Odlično, neka veliki i dalje kradu na veliko a male treba skroz dotući.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2012., 09:52   #54
Quote:
more kaže: Pogledaj post
Šta biste vi uzeli mi sve, da ništa nemam.Pa zašto da ja uopćem radim i brinem
o radnicima.Tada se i ja zaposlim u državnoj upravi i odem na bolovanje
Ti pošteno radiš i brineš za radnike?
Aj priznaj koliko si utajio poreza da bi si kupio novi auto i stan i koliko plaćaš te svoje radnike koji su sigurno prijavljeni na minimalac jer drugo od takvih ni ne očekujem.
Tvoj radnik sigurno krpa kraj s krajem jer ne može dignuti kredit ni za gajbu za kanarince a ti se okolo vozaš u novom autu i pričaš kako si siromah teški jer imaš samo 3 nekretnine.
Ajd bar se nisi do kraja osramotio pa rekao da pošteno radiš i plaćaš porez.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2012., 13:02   #55
Quote:
more kaže: Pogledaj post
Pa je li cijeli svijet popizdija znate li čemu sve ovo vodi i na šta če to završit.Još malo pa čete plakati za robo vlasništvom jer robovi se nisu barem brinuli o hrani i lokaciji spavanja.
Prije su se kmetovi žalili jer su morali davati desetinu a sada se nitko ne žali kada daju preko 70% svojih primanja. Prvo ti uzmu pola plaće za poreze i kao tvoju mirovinu i zdravstvo a onda ti još kod kupovine svega uzmu 23% ili 25%. I onda bi još odrapili porez na tu kuću što imaš jer tko si ti da imaš kuću? Na aute već imamo taj porez jer izgleda da nismo platili porez na zarađene pare s kojima smo kupili auto, platili carinu, porez i trošarinu pa još imamo i trošarine, poreze, prireze, zareze na gorivo.
__________________
Pravo je znanost? :lol: :rofl: :kidaseodsmijeha: :rigo:
Hrc is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2012., 13:32   #56
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
I kakva je to glupost koju sam pročitao da firme sa većim brojem zaposlenih (više od 30) neće morati imati takve kase/printere? Odlično, neka veliki i dalje kradu na veliko a male treba skroz dotući.
Gospodin Linić je to izjavio neki dan na tv-u glavom i bradom...

S obrazloženjem da u tim velikim firmam imaju svoje interne kontrole blagajni i sl. bla bla bla da

Lakrdija od države

Rekao sam već da ova država maksimalno radi da malom obrtniku zagorča život i ta šaka malih firmi će zatvoriti svoja vrata, a ostat će samo velike korporacije kojima ne smije ući ni sanitarna inspekcija, a kamoli porezna.
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2012., 13:42   #57
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Privatnik sam i znam sve namete i svejedno ti ostane nešto za tebe, inače ne bi radio. .
Istina, ali ja kad se osvrnem oko sebe vidim oko 50% malih obrta koji su stavili ključ u bravu, a ovi što još rade ne vjerujem da će ih puno opstati...
Jako depresivna situacija i to nije u redu jer kad odem u Njemačku i vidim masu malih obrta obiteljskih da ljudi uspijevaju raditi desetljećima te poslove i država ih ne maltretira kao ovdje bude mi stvarno krivo.

Zar nije nedavno bila ona gospođa slastičarka iz Njemačke u onoj emisiji 8 kat na HRt-u kad je pričala koja je procedura za otvoriti slastičarnu u ZG naspram Njemačke da je ostala totalno razočarana i iznenađena da je ne čudi kako nitko neće da išta otvori jer se boje ljudi procedure i lihvarenja organa države
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2012., 14:16   #58
Fiskalizacija u Hrvatskoj! Vidim da se stvorila fama oko fiskalizacije u Hrvatskoj pa ću se uključiti u razgovor. Učestvovali smo u fiskalizacijama CG i BiH sa svojim proizvodom i mogu reći da znam o fiskalizaciji dovoljno za razgovor. Fiskalizacija u biti nije ništa puno promijenila. Naravno da je veliki broj fiskalnih uređaja prodan i da su pojedine firme ostvarile velike dobiti. Mali korisnici dobili su još jedan trošak i kreće se od 300€ za običnu fiskalnu kasu do 600€ koliko košta jedan prosječno dobar fiskalni printer sa GPRS modulom. Potrebno je da se kase kupe i onda vas inspekcija ostavlja na miru.

Zadnje uređivanje bilokoje : 13.01.2012. at 14:19. Reason: brisani linkovi
POS Sector is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 13.01.2012., 16:23   #59
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Istina, ali ja kad se osvrnem oko sebe vidim oko 50% malih obrta koji su stavili ključ u bravu, a ovi što još rade ne vjerujem da će ih puno opstati...
Apsolutno se slažem s tobom. Naša administracija je užasna i neefikasna, te uvelike otežava poslovanje. No to nije rasprava za ovu temu


FB bi trebali uvesti strožu kontrolu nad poslovanjem, te smanjiti utaju poreza. S time se slažem, ali staviti firmama na teret trošak toga je nepošteno (neće biti prvi put), te me zanima provedba ove ideje. Strah me da će, kao i s mnogim drugim stvarima (pada mi na pamet OIB), to staviti određen teret na firme, a zapravo će učiniti jako malo
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2012., 16:26   #60
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Ti pošteno radiš i brineš za radnike?
Aj priznaj koliko si utajio poreza da bi si kupio novi auto i stan i koliko plaćaš te svoje radnike koji su sigurno prijavljeni na minimalac jer drugo od takvih ni ne očekujem.
Tvoj radnik sigurno krpa kraj s krajem jer ne može dignuti kredit ni za gajbu za kanarince a ti se okolo vozaš u novom autu i pričaš kako si siromah teški jer imaš samo 3 nekretnine.
Ajd bar se nisi do kraja osramotio pa rekao da pošteno radiš i plaćaš porez.
Moje radnice su imali 213% veću plaču nego radnice na istom poslu u nizozemskoj.Normalno na normi.Normalno ja osobno sam s njima tu normu prebacio za 30%.Sad više nemaju ništa jer sam sve otpustio osim šta plaćam inženjera radi licence ali je uslov bio da ostane kuću i da radi od kuće.
Sada je proizvodnja u Nizozemskoj pa sindikalci mogu biti zadovoljni jedan manje iskorištava krv i znoj hrvatskog radnika.U hrvatsku se samo uvozi i apsolutno sve sam radim samo šta mi je malo dosadno i tužno biti sam u prostoru od 1800 m2.Sada više nemam želučanu nervozu i popravlja mi se poremećaj spavanja
Muški radnici su imali 30 kn po satu neto
Pod full poslom 2008 godine sam imao 4,5 miljona kn gubitaka a od 2009 do 2012 sam cijeli gubitak vratio ostalo mi je još oko 300000 kn duga poreznoj a u isto vrijeme su mi dužni oko 400000 kn Veliki dio duga sam vratio rasprodajom strojeva i manje prihodima ali pošto sam radnike otpustio i prekinuo proizvodnju riješio sam se ogromnih troškova a sa zalihom materijala prihodi su počeli padati tek 2010.
Ne znam kako je u ostalim granama proizvodnje vjerovatno su sposobniji od mene pa im je super.
more is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:59.