Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2012., 11:15   #1001
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Ne znam od kuda ti ovo, ali u svakom slucaju zvuci interesantno. Mozda bi mogao nesto vise napisati o tome ili postaviti link?

Mene zanima zasto je veliki procenat rumunjskih Vlaha, kao i nasih, crn "ko' Cigan". Ne izgleda mi da se je radilo o nekakvoj masovnoj asimilaciji Roma. Ova turkijsko/kumanska teorija bi mozda bilo nekakvo objasnjenje. Nadia Comaneci mi stalno lebdi pred ocima.


http://setimes.com/cocoon/setimes/xhtml/en_GB/features/setimes/blogreview/2007/09/07/blog-03
GAgg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2012., 12:52   #1002
Kakve veze imaju Kumani koji su došli na prostor ondašnje države Ugarske i utopili u Mađare s romanskoim starosjediocima iz pokrajne Vlaške , a zanimljivo je i da su na prostor ondašnje Ugarske ko nekakvo azijsko pleme stigli ko muslimani , znači prije najezde Turaka i širenja istih po Ugarskoj .
Uostalom ne postoji li još i danas velika zajednica ostataka tih Mađara u Rumunjskoj , i to ne u Vlaškoj nego u Sedmogradskoj tj Transilvaniji odnosno Erdelju , kako kome paše .

Pitanje je i zašto unutar Mađara danas nema nacije nacionalno neopredjeljenih muslimana ili Mađara muslimana , jer je sasvim jasno kako je u prošlosti bilo Ugara muslimana , gdje su oni nestali , otišli u Bosnu i postali Bošnjaci ?

Zadnje uređivanje krnk : 28.01.2012. at 13:21.
krnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2012., 13:59   #1003
Quote:
krnk kaže: Pogledaj post
Kakve veze imaju Kumani koji su došli na prostor ondašnje države Ugarske i utopili u Mađare s romanskoim starosjediocima iz pokrajne Vlaške , a zanimljivo je i da su na prostor ondašnje Ugarske ko nekakvo azijsko pleme stigli ko muslimani , znači prije najezde Turaka i širenja istih po Ugarskoj .
Uostalom ne postoji li još i danas velika zajednica ostataka tih Mađara u Rumunjskoj , i to ne u Vlaškoj nego u Sedmogradskoj tj Transilvaniji odnosno Erdelju , kako kome paše .

Pitanje je i zašto unutar Mađara danas nema nacije nacionalno neopredjeljenih muslimana ili Mađara muslimana , jer je sasvim jasno kako je u prošlosti bilo Ugara muslimana , gdje su oni nestali , otišli u Bosnu i postali Bošnjaci ?
Ama preko srpskog vara dragutina ,Kumani dolaze u bosnu i Srbiju kao protivn ici Bizanta,slaveniziraju se i ostaju.rADI SE O OGROMNOJ ETNICKOJ SKUPINI:50.000 miliona ljudi.Od svedske do Spanjolske,koji su asimilirani i promjenili ime u vlahe,vlaje,slavene,madzare.Nema to veze sa religijom imas Turke pravoslavce u Rusiji,imas codux Comanus na latinskom.ALI SU KUMANI IZ SIBIRA SA RIJEKE KUME IZVORNO;
GAgg is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 28.01.2012., 15:35   #1004
Quote:
GAgg kaže: Pogledaj post
Ama preko srpskog vara dragutina ,Kumani dolaze u bosnu i Srbiju kao protivn ici Bizanta,slaveniziraju se i ostaju.rADI SE O OGROMNOJ ETNICKOJ SKUPINI:50.000 miliona ljudi.Od svedske do Spanjolske,koji su asimilirani i promjenili ime u vlahe,vlaje,slavene,madzare.Nema to veze sa religijom imas Turke pravoslavce u Rusiji,imas codux Comanus na latinskom.ALI SU KUMANI IZ SIBIRA SA RIJEKE KUME IZVORNO;
50.000 miliona??
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2012., 15:59   #1005
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
50.000 miliona??
Pa i ti si jedan od kumana,skoro cijela hrvatska,Holandija,madzarska,Bosna,Srbija!Etnicki vlaj je ustvari Kuman tatar.Zvone Bosban,boksic,Alilovic,svi Hercegovci su vlasi starionom Kumani.ma vise od 50.000 miliona.RoNALD KUMAN Fudbaler,zena madzarskog oca nacije je kumanka elizabeta.nase rijeciAN je iz kumanskog jezika,guz.
GAgg is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 28.01.2012., 17:01   #1006
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
50.000 miliona??
tu valjda računa i gogoljeve mrtve duše
nevenb is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2012., 17:34   #1007
Quote:
GAgg kaže: Pogledaj post
Pa i ti si jedan od kumana,skoro cijela hrvatska,Holandija,madzarska,Bosna,Srbija!Etnicki vlaj je ustvari Kuman tatar.Zvone Bosban,boksic,Alilovic,svi Hercegovci su vlasi starionom Kumani.ma vise od 50.000 miliona.RoNALD KUMAN Fudbaler,zena madzarskog oca nacije je kumanka elizabeta.nase rijeciAN je iz kumanskog jezika,guz.
Prijatelju, 1.000 miliona je jedna milijarda. Kina danas ima oko 1.300 miliona (1,3 milijarde) stanovnika.

Ovo o Turkijcima-Vlasima je zanimljivo, ali pitanje je, da li postoje ikakvi drugi povijesni izvori koji govore u prilog te ideje. Inace mislim da su i Kumani kao i Kazari dosli u danasnju Rumunjsku i Madjarsku prije islamizacije, odnosno judenizacije.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2012., 18:07   #1008
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Ovo o Turkijcima-Vlasima je zanimljivo, ali pitanje je, da li postoje ikakvi drugi povijesni izvori koji govore u prilog te ideje. Inace mislim da su i Kumani kao i Kazari dosli u danasnju Rumunjsku i Madjarsku prije islamizacije, odnosno judenizacije.
I'm not sure about the Kazars, but the Bulgars, the Magyars, the Pechenegs, the Cumans, the Tatars and the Turks are attested in that part of Europe. The Second Bulgarian Empire, also known as the Bulgaro-Vlach Empire, founded in the 12th century, had a significant Cuman contribution. Tsar Ivan Assen, who called himself Imperator Bulgarorum et Vlachorum, may have been partly Vlach and partly Cuman. Later, in the 13th and 14th centuries, the presence of Cumans in Valachia is suggested by the name of the Vlach ruler: Basarab. The Cumans eventually got absorbed into Magyars and Romanians (i.e., Vlachs).
virgils is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2012., 19:17   #1009
Mene zanima odakle su Bugari, turkijski narod primili Slavenski jezik.
Isto mi je interesatno da je najstariji Slavenski jezik zabiljezen zapravo Starocrkveni Slavenski, koji je nasta u Solunu, od ruke Ćirila i Metoda.
Dali su oni i njihovi nasljednici zaslužni za širenje Slavenskih jezika.
Oni su napravili pismeni jezik, koji se uz to i koristija u Crkvi(Crkva je vrlo bitan faktor u to vrime), te ako se nevaran, najstariji Hrvatski zapisi su na latinskom, pa na glagoljici(isto dijelo Ćirila i Metoda).
Rumunji su isto imali širok Slavenski vokabular, prije njihove reforme di su zaminili većinu slavenskih riči iz Francuskog rječnika(mislim 18. ili 19. stoljeće)

Dalje...

Dali je moguće, da pošto je Vlah bio više i socijalni status nego etnički, koji se pripisuje onima nomadskog stila života, da su ti Kumani, Pečenzi ili šta već zapravo, današnji Romi, te da su se nekoć i Romi među ostalima zvali Vlasima???

Kad pogledaš malo di su bili ti nomadi, Bugarska, Mađarska, Srbija, i Rumunjska, te po Anatoliji, te zemlje danas imaju popriličnu Romsku manjinu.

Zadnje uređivanje Divljak414 : 28.01.2012. at 19:28.
Divljak414 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2012., 19:29   #1010
Quote:
Divljak414 kaže: Pogledaj post
Mene zanima odakle su Bugari, turkijski narod primila Slavenski jezik.
That is a fascinating question. You could also ask why do the Hungarians, who are genetically similar to their Slav-, German- and Romanian-speaking neighbors, speak Magyar? Or how did the Southern Slavs come to speak Slavic? It seems that the migration of Slavic speakers didn't involve a large number of people and that the modern Southern Slavs are to a significant degree descendants of the pre-Slavic populations.


Quote:
Divljak414 kaže: Pogledaj post
Dali je moguće, da pošto je Vlah bio više i socijalni status nego etnički, koji se pripisuje onima nomadskog stila života, da su ti Kumani, Pečenzi ili šta već zapravo, današnji Romi, te da su se isto nekoš Romi zvali Vlasima???

Kad pogledaš malo di su bili, Bugarska, Mađarska, Srbija, i Rumunjska, te Anatolija, te zemlje danas imaju popriličnu Romsku manjinu.
I don't think there is a connection between the Roma and the Turkic people you mention.
virgils is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2012., 19:43   #1011
Quote:
virgils kaže: Pogledaj post
That is a fascinating question. You could also ask why do the Hungarians, who are genetically similar to their Slav-, German- and Romanian-speaking neighbors, speak Magyar? Or how did the Southern Slavs come to speak Slavic? It seems that the migration of Slavic speakers didn't involve a large number of people and that the modern Southern Slavs are to a significant degree descendants of the pre-Slavic populations.




I don't think there is a connection between the Roma and the Turkic people you mention.
Hungarian language could actually be native to the Panonia plane, because they belong in same language group as Finns, who came into Europe even before indo-europeans.


Slavic literacy actually spread from modern Grece, and all Slavic languages are based of Old Church Slavonic, which was made by 2 Greek scholars and saints.
In my opinion Slavic language was either present when Bulgarians came, or it spread with Cyril and Methodius teachings and trough church.
In that time being Christian was major thing in Europe, matter of life or death actually.

Both of those options could explain so much Slavic words and toponyms in Rumania(or in its past), they were either original Slavic who got latinized by Romans, or Slavic language spread on them trough church.



Roma are still nomadic people, and they came here as nomads, thats for sure.
Only nomads present today on places where those listed were, are actually Roma.

Also their modern name "Roma" is similar to "Roman", which could mean as Romans were Latins, they got mixed up as latins because of similar name, or even the name Roma came as substitute name to Vlach, because both are somewhat connected with Latins(Romans)????
Its just a possibility.

Vlach was not a strictly ethnic term, but it was used to those with no settlements of their own, in other words, to nomads, and as you can see even Latins(Venetians) used the term Vlach for nomads, but not other Latins.

Zadnje uređivanje Divljak414 : 28.01.2012. at 20:00.
Divljak414 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2012., 19:59   #1012
Quote:
virgils kaže: Pogledaj post
I'm not sure about the Kazars, but the Bulgars, the Magyars, the Pechenegs, the Cumans, the Tatars and the Turks are attested in that part of Europe. The Second Bulgarian Empire, also known as the Bulgaro-Vlach Empire, founded in the 12th century, had a significant Cuman contribution. Tsar Ivan Assen, who called himself Imperator Bulgarorum et Vlachorum, may have been partly Vlach and partly Cuman. Later, in the 13th and 14th centuries, the presence of Cumans in Valachia is suggested by the name of the Vlach ruler: Basarab. The Cumans eventually got absorbed into Magyars and Romanians (i.e., Vlachs).
Pa onda tu smo. To je valjda sto GAgg prica. Samo ne vjerujem da su dogurali do Hvara, kako tvrdi GAgg.
Kazarije su dio madjarskog nacionalnog bica. Ono ih nazivaju Kozari ili Karbadi. Ako bi Magor slucajno privirio na ovaj topik, on bi nas sve prosvijetio.

Da se vratimo na temu. Mislim da nam je svima jasno da Vlasi (Valonci, Velsani, itd.) diljem Europe, nemaju puno zajednickog, i izgleda mi da to isto vrijedi i za Balkan. Samo zato sto govore slicnim verzijama kreoliziranog latinskog, ne znaci da su balkanski Vlasi jedni drugima "u rodu". Gledam slike Moskopoljskih Vlaha (oni dolaze u Moskopolje svake godine na proslavu) i oni mi izgledaju potpuno "nasi", sto ne bih mogao reci za Nadjine rodjake.

Mozda postoje podaci o krvnim analizama za pojedine vlaske grupe?
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2012., 20:06   #1013
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Pa onda tu smo. To je valjda sto GAgg prica. Samo ne vjerujem da su dogurali do Hvara, kako tvrdi GAgg.
Kazarije su dio madjarskog nacionalnog bica. Ono ih nazivaju Kozari ili Karbadi. Ako bi Magor slucajno privirio na ovaj topik, on bi nas sve prosvijetio.

Da se vratimo na temu. Mislim da nam je svima jasno da Vlasi (Valonci, Velsani, itd.) diljem Europe, nemaju puno zajednickog, i izgleda mi da to isto vrijedi i za Balkan. Samo zato sto govore slicnim verzijama kreoliziranog latinskog, ne znaci da su balkanski Vlasi jedni drugima "u rodu". Gledam slike Moskopoljskih Vlaha (oni dolaze u Moskopolje svake godine na proslavu) i oni mi izgledaju potpuno "nasi", sto ne bih mogao reci za Nadjine rodjake.

Mozda postoje podaci o krvnim analizama za pojedine vlaske grupe?
Mislin da su se Makedonski Vlasi testirali, i poprilično su heterogeni, kao recimo i Rumunji, i Srbi.

Nemaju nekih dominantnih Y haplgrupa, već sve nešto po 15-20% oprilike
Divljak414 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2012., 20:24   #1014
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Pa onda tu smo. To je valjda sto GAgg prica. Samo ne vjerujem da su dogurali do Hvara, kako tvrdi GAgg.
The Avars made it to the Adriatic and the Cumans reached at least to Macedonia. I believe there is a Y-DNA study that found an unusual population on Hvar which the authors attributed to the Avars. And probably the Avars and the Cumans were genetically similar.

Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Kazarije su dio madjarskog nacionalnog bica. Ono ih nazivaju Kozari ili Karbadi. Ako bi Magor slucajno privirio na ovaj topik, on bi nas sve prosvijetio.
Yes, you are right. I had forgotten.
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Da se vratimo na temu. Mislim da nam je svima jasno da Vlasi (Valonci, Velsani, itd.) diljem Europe, nemaju puno zajednickog, i izgleda mi da to isto vrijedi i za Balkan. Samo zato sto govore slicnim verzijama kreoliziranog latinskog, ne znaci da su balkanski Vlasi jedni drugima "u rodu". Gledam slike Moskopoljskih Vlaha (oni dolaze u Moskopolje svake godine na proslavu) i oni mi izgledaju potpuno "nasi", sto ne bih mogao reci za Nadjine rodjake.
You are right. But there are some prominent Croats who look like they have Turkic blood in part. For example this one

virgils is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2012., 20:30   #1015
Quote:
virgils kaže: Pogledaj post
The Avars made it to the Adriatic and the Cumans reached at least to Macedonia. I believe there is a Y-DNA study that found an unusual population on Hvar which the authors attributed to the Avars. And probably the Avars and the Cumans were genetically similar.


Yes, you are right. I had forgotten.


You are right. But there are some prominent Croats who look like they have Turkic blood in part. For example this one

Hvar was major trading port in Adriatic since Antiquity, actually it has one of oldest town in Europe.

Mesić grandmother was a Roma
Divljak414 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2012., 20:42   #1016
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Gledam slike Moskopoljskih Vlaha (oni dolaze u Moskopolje svake godine na proslavu) i oni mi izgledaju potpuno "nasi", sto ne bih mogao reci za Nadjine rodjake.

Mozda postoje podaci o krvnim analizama za pojedine vlaske grupe?
Jel to Moskopolje u djelu Albanije gdje žive Albanci Arvaniti koji su u toku prvog svijetkog rata formirali Autonomnu republiku sjeverni Epir i ne govore li ustari ti Arvaniti arumunski /vlaški a ne albanski pod što ga trpaju Albanci ?

http://en.wikipedia.org/wiki/Autonom...orthern_Epirus
krnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2012., 20:46   #1017
Quote:
Divljak414 kaže: Pogledaj post
Also their modern name "Roma" is similar to "Roman", which could mean as Romans were Latins, they got mixed up as latins because of similar name, or even the name Roma came as substitute name to Vlach, because both are somewhat connected with Latins(Romans)????
Its just a possibility.
The Roma (also called Gypsies, Tsigans, Gitanos, etc) did not take their self designation (= Roma) from the Romans (or any Latins). It is a coincidence with deep Indo-European roots. The name Romola exists in India. The Roma speak an Indo-European language and originate in India:
http://en.wikipedia.org/wiki/Romani_language
virgils is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2012., 20:47   #1018
Quote:
Divljak414 kaže: Pogledaj post
Mislin da su se Makedonski Vlasi testirali, i poprilično su heterogeni, kao recimo i Rumunji, i Srbi.

Nemaju nekih dominantnih Y haplgrupa, već sve nešto po 15-20% oprilike
Moskopolje je u Albaniji i ne znam koliko se uopce razlikuju albanski Vlasi od makedonskih. Evo ti nekoliko slika Moskopoljaca, pa usporedi s ovim "Hrvatinom" gore.

@virgils:
Od kud mu samo to licko prezime? Licani su lijepi i stasiti ljudi...
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2012., 21:01   #1019
Quote:
krnk kaže: Pogledaj post
Jel to Moskopolje u djelu Albanije gdje žive Albanci Arvaniti koji su u toku prvog svijetkog rata formirali Autonomnu republiku sjeverni Epir i ne govore li ustari ti Arvaniti arumunski /vlaški a ne albanski pod što ga trpaju Albanci ?

http://en.wikipedia.org/wiki/Autonom...orthern_Epirus
U linku sto si dao, Grci se nesto mnogo trpaju. Koliko sam ja shvatio, Moskopoljci nisu Grci nego su Arumunji, Vlasi, i osim sto im je (nekad) glavni centar/grad Moskopolje u danasnjoj Albaniji, a nemaju s Albancima nista. Albanci su im razorili u unistili Moskopolje nekoliko puta jos i za vrijeme Turaka.

Ovaj link govori govori puno vise:

http://en.wikipedia.org/wiki/Moscopole
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2012., 21:09   #1020
@Divljak414:
Sorry, zaboravio sam ti dati link.
http://www.moskopole.ro/Poze.htm
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:12.