Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.11.2008., 19:19   #961
Zanima me koje bi moglo bit porijeklo prezimena Čobrnić? Ima nas samo u Tučepima, kraj Makarske, u niti jednom drugom mistu na rivijeri. Navodi se da je biskup Josip Čobarnić iz Makarske ali nije.
U prvom popisu stanovništva makarskog primorja su 2 obitelji Čobrnića.
Da li je moguce da smo od plemenitog roda Čubranića iz Livna? Cudno jer se nitko njih nije doselija nigdi u okolicu. Više ih je put vodija prema Zadru i Rijeci.
Hvala!
*Vixo* is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2008., 13:51   #962
Quote:
dobbyn kaže: Pogledaj post
Prezimena Štrk i Štrok, da li netko zna nešto o njima? Gotovo nemoguće je pronaći bilo što u meni dostupnoj literaturi.
Prezime Štrk ima u Sisku
Agata1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2008., 14:53   #963
Moja mama koja je iz Medjimurja se preziva Štrok.
__________________
LITTLE GREEN PEPPERS FROM PADRON... Some are spicy, some not!!!
Peregrina is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 15:39   #964
ako može nešto o prezimenu Pustaj ovdje ili na pm... puno hvala
Zvrka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 15:52   #965
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Horváth - 9.080.000

Hrvatsko, mađarsko, svejedno je. Imaju ga i Mađari, Hrvati, Slovenci, Slovaci, Cigani itd.
Horváth znači Hrvat ili osoba iz Hrvatske/Balkana/juga. Nisu svi (bivši) Hrvati jer npr. među mađarskim Ciganima Horváth je jedno od najčešćih prezimena. Ovi Cigani su balkanskog porijekla.

svi horvati su podrijetlom hrvati. to im je bio znak podrijetla kad si bježali na sjever, pa nisu razumjeli pitanje o imenu i prezimenu, pa iz mađari upisivali po podrijetlu tj od kuda su došli..

to je neki dan na tv tvrdio i šimunović, koji se bavio prezimenima i napisao o tome 2 knjige... 1. je napisana još 70-ih godina, ali bila maskirana pod migracijom stanovništva u jugi.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 15:52   #966
Prezime Tušek?
__________________
Somewhere Over The Raimbow
Jana888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 15:54   #967
Quote:
Peregrina kaže: Pogledaj post
Moja mama koja je iz Medjimurja se preziva Štrok.

bio je jedan forumaš s nickom štrok. štrok u okolici siska znači roda! tako je on rekao.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 17:23   #968
Quote:
Jana888 kaže: Pogledaj post
Prezime Tušek?
Imam ovdje u NL jednu frendicu,preziva se Tušek,njezini su iz okolice Velike Gorice a i susjedi nasi u Zapresicu se tako prezivaju,ehm...bivsi susjedi posto nemamo vise kucu u onoj ulici.
__________________
LITTLE GREEN PEPPERS FROM PADRON... Some are spicy, some not!!!
Peregrina is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 17:30   #969
Quote:
dobbyn kaže: Pogledaj post
Prezimena Štrk i Štrok, da li netko zna nešto o njima? Gotovo nemoguće je pronaći bilo što u meni dostupnoj literaturi.
Možda ima veze s rodama,u staroj verziji albuma životinjsko carstvo sam davnooooo pročitao da rodu zovu i bijeli štrk... A i engleskom je roda Stork,mogla bi lako biti u njemačkom neka vrlo slična riječ za rodu,pa možda je iz tog germanizma nastalo prezime
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 17:38   #970
Quote:
Dunj@ kaže: Pogledaj post
svi horvati su podrijetlom hrvati. to im je bio znak podrijetla kad si bježali na sjever, pa nisu razumjeli pitanje o imenu i prezimenu, pa iz mađari upisivali po podrijetlu tj od kuda su došli..

to je neki dan na tv tvrdio i šimunović, koji se bavio prezimenima i napisao o tome 2 knjige... 1. je napisana još 70-ih godina, ali bila maskirana pod migracijom stanovništva u jugi.
Možda je tako,ali nisam baš siguran...Na američkom Dnk Projektu gdje imaju prezimenske baze dnk podataka gledao sam prije par mjeseci regionalni slovački projekt tih testova,bili su tamo, između ostalog i četvorica Horvata. Iako su dvojica imali haplogrupe tipične kod nas,I2a i R1a1, druga dvojica su imali haplogrupu I1a,koja je tipičnija u Germana,tako da nisam uvjeren da se na osnovu prezimena može generalizirati o porijeklu svih njegovih nosilaca
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 19:34   #971
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Možda ima veze s rodama,u staroj verziji albuma životinjsko carstvo sam davnooooo pročitao da rodu zovu i bijeli štrk... A i engleskom je roda Stork,mogla bi lako biti u njemačkom neka vrlo slična riječ za rodu,pa možda je iz tog germanizma nastalo prezime
Hvala, nesto od toga sam vec primjetio. Na njemackom se kaze Storch. Zanima me bas porijeklo prezimena i da li je istih korijena Štrk i Štrok.
Dosad sam saznao da u RH ima prezimena Štrk u okolici Zadra, Plitvica i Sisak.
dobbyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 21:59   #972
Quote:
dobbyn kaže: Pogledaj post
Hvala, nesto od toga sam vec primjetio. Na njemackom se kaze Storch. Zanima me bas porijeklo prezimena i da li je istih korijena Štrk i Štrok.
Dosad sam saznao da u RH ima prezimena Štrk u okolici Zadra, Plitvica i Sisak.
Ne znam jesu li ta prezimena istog korijena...Djelomično jesu,mislim. Ali vjerojatno ne baš uvijek,posebno zato što Šrkova ima u prilično različitim regijama. Našao sam u enciklopediji prije sat vremena da je Štrk naziv i za jednu vrstu obada[muhe koja grize domaće životinje]. Možda je u Dalmaciji prezime Štrk nastalo po toj zvijeri...
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 05:30   #973
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
ThanX. Btw, Mršića ima manje-više svugdje.
Tekst Petra Žulja sam već isprintao, no svejedno zahvaljujem na trudu.

Zna li još tko što o Mršićima?
Hercegovci su oni svi
Dobroljub_Pavić is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 10:37   #974
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Možda je tako,ali nisam baš siguran...Na američkom Dnk Projektu gdje imaju prezimenske baze dnk podataka gledao sam prije par mjeseci regionalni slovački projekt tih testova,bili su tamo, između ostalog i četvorica Horvata. Iako su dvojica imali haplogrupe tipične kod nas,I2a i R1a1, druga dvojica su imali haplogrupu I1a,koja je tipičnija u Germana,tako da nisam uvjeren da se na osnovu prezimena može generalizirati o porijeklu svih njegovih nosilaca


genetsko podrijetlo nema veze s novijim povjesnim kretanjem određenog stanovništva u određenom vremenu. činjenica je da su se hrvati (horvati) iseljavali (preseljavali) čak unutar istih političkih tvorevina ( austrougarska). npr. pomicali se na sjever ( i u mađarsku) pred turcima.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 16:20   #975
Matakovići, Maletići i Medaki

Jel zna tko šta o podrijetlu i rasprostranjenosti prezimena Mataković (Mataković, a ne kak me stalno zovu Matković), zatim Maletić i Medak. Matakovića ima u okolici Karlovca, a ponajviše u Dugoj Resi. Maletića isto ima u okolici Karlovca, u župi Novigrad na Dobri, a Medaki su iz sela Kućevice blizu Novigrada na Dobri, ali su vjerojatno prema pričanjima doselili iz Like ili Senja.
BrayacKlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 16:47   #976
Za sve koje zanima nešto o prezimenima postoji leksikon hrvatskih prezimena koji je izašao prije 2 mjeseca. Tamo imate sve o svakom hrvatskom prezimenu.
__________________
Charly says: Always tell your mummy
before you go off somewhere
periodičar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 17:43   #977
Quote:
Dunj@ kaže: Pogledaj post
svi horvati su podrijetlom hrvati. to im je bio znak podrijetla kad si bježali na sjever, pa nisu razumjeli pitanje o imenu i prezimenu, pa iz mađari upisivali po podrijetlu tj od kuda su došli..

to je neki dan na tv tvrdio i šimunović, koji se bavio prezimenima i napisao o tome 2 knjige... 1. je napisana još 70-ih godina, ali bila maskirana pod migracijom stanovništva u jugi.
- Aladár Horváth (romski političar)
- Teri Horváth (romska slikarka)
- Pista Horváth (romski pjevač)
- József Horváth (romski slikar)
itd., itd., ima vrlo mnogo (Horváth je jedno od najfrekventnijih prezimena među mađarskim Ciganima)

Mislim da oni nisu i nisu bili Hrvati, samo dolazili u Mađarsku iz Hrvatske/Balkana/juga.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 05:18   #978
Quote:
Dobroljub_Pavić kaže: Pogledaj post
Hercegovci su oni svi
Kao uostalom i pola Dalmacije , samo što su neki doselili prije 100 godina, drugi prije minimalno 200, a neki tek prije 10-tak godina. Ja pripadam drugoj kategoriji , ali uopće mi nije bed što mi je daleko podrijetlo loze iz Hercegovine. To su ionako isti rodovi i ista zemlja preko koje je povučena granična crta koja dijeli narod sa dalmatinske i hercegovačke strane.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 15:12   #979
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
-

Mislim da oni nisu i nisu bili Hrvati, samo dolazili u Mađarsku iz Hrvatske/Balkana/juga.




točno. to sam i rekla samo na drukčiji način. dolazili su s hrvatskog teritorija pa su ih kao takve i bilježili. danas bi rekli politički hrvati, tj građani hrvatske.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 16:50   #980
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
Kao uostalom i pola Dalmacije , samo što su neki doselili prije 100 godina, drugi prije minimalno 200, a neki tek prije 10-tak godina. Ja pripadam drugoj kategoriji , ali uopće mi nije bed što mi je daleko podrijetlo loze iz Hercegovine. To su ionako isti rodovi i ista zemlja preko koje je povučena granična crta koja dijeli narod sa dalmatinske i hercegovačke strane.
i ja pripadam u drugu kategoriju,pouzdano znam da mi je(bar dio rodbine)već 300 godina u dalmaciji
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:51.