Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.12.2008., 00:08   #1021
Moze li mi neko reci za Prezime Majer ... zanima me!!
ZgSokre is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2008., 00:36   #1022
čitao sam o tom nešto,na njemačkom kravar,govedar...ne mora nužno označavati ljude njemačkog podrijetla.
evo mi izvor http://www.ogorje.net/prezime/spar-majer/157.html
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2008., 05:52   #1023
jel mi može netko reći za prezime Pavić?poglavito Pavići iz Zagore.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2008., 13:37   #1024
Jeli mi tko može pomoći ?? Tražim značenje prezimena Bralić , Bralo , Brala i Brale.
Jesu li srodni jedan drugome ili su od nekog drugog nastali pa se sliče.

Fala
Spitamo Zarathusztra is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2008., 15:41   #1025
Quote:
Spitamo Zarathusztra kaže: Pogledaj post
Jeli mi tko može pomoći ?? Tražim značenje prezimena Bralić , Bralo , Brala i Brale.
Jesu li srodni jedan drugome ili su od nekog drugog nastali pa se sliče.

Fala
Šimunović piše:

Quote:
"...od nadimka: Bralić (:brale "bratić")."
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2008., 00:51   #1026
Fala ti , čudo si mi pomoga.Slutija san jer san za to čuja , ali nisan moga virovati.
E da mi je još samo grb naći i eto božića .
Spitamo Zarathusztra is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2008., 08:24   #1027
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
evo,danas sam bio kod rođaka.ispade da je on jedan od suradnika koji su radili na toj knjizi,ili ju bar sponzorirao ili tako nešto.obećao mi je dati jednu
inače knjiga nije toliko loša...bar su za moje točno napisali,iako su mogli i malo dublje i povijest,recimo one velike seobe prije 300-350 godina,ali ovo je sasvim zadovoljavajuće.
no ne znam što bi moji frendovi rekli...za dosta onih koji se smatraju hercegovcima i dalmatincima ispade da su iz srednje bosne
mislim da ih neće oduševiti to saznanje,ali tu dolazimo do toga,gdje se izražava sumnjivost porijekla tih podataka
"suradnik" u toj knjizi znaci da je on dao novce redakciji , i onda su od njega dobili podatke o njegovom prezimenu..
makar nisu svi suradnici sponzorirali al bar su davali podatke o prezimenu..sve u svemu, knjiga nikako nije trezultat znanstvenog istrazivanja, niti je tog bilo.primarni cilj te knjige je bila izvanredna zarada (strasno puno love su zaradili) jer se zna da ljude najvise zanima geneologija prezimena (najvise upita u knjiznicama se odnosi na geneologiju)
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2008., 14:13   #1028
Gdje mogu naći značenje svog prezimena( nije hrvatsko) na internetu?
posebna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2008., 14:48   #1029
eto nesto malo teze:

koje znacenje ima prezime "pezelj" i koje etimolosko porijeklo?
edomat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2008., 16:02   #1030
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
"suradnik" u toj knjizi znaci da je on dao novce redakciji , i onda su od njega dobili podatke o njegovom prezimenu..
makar nisu svi suradnici sponzorirali al bar su davali podatke o prezimenu..sve u svemu, knjiga nikako nije trezultat znanstvenog istrazivanja, niti je tog bilo.primarni cilj te knjige je bila izvanredna zarada (strasno puno love su zaradili) jer se zna da ljude najvise zanima geneologija prezimena (najvise upita u knjiznicama se odnosi na geneologiju)
meni je rekao dat knjigu za Božić
a odakle ti to da ljude zanima najviše genealogija?
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2008., 19:27   #1031
Danas sam prelistavao volumozni "Hrvatski prezimenik" u knjižnici i mogu samo reći
Knjiga je čista prijevara! Golema većina teksta su prijepisi iz već objavljenih knjiga i članaka, a onaj "telefonski imenik" popisa prezimena nema gotovo nikakav smisao ni uporabnu vrijednost. Mogu i sam isprintati sva prezimena po naseljima u Hrvatskoj. Ne treba mi Petar Šimunović za to. Podvala!
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2008., 19:33   #1032
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
Mene također zanimaju Mršići... Ako netko nešto zna o Mršićima ili barem literaturu gdje se može nešto naći, neka ostavi post. ThanX!
Pitanje je isto.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2008., 22:21   #1033
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
Danas sam prelistavao volumozni "Hrvatski prezimenik" u knjižnici i mogu samo reći
Knjiga je čista prijevara! Golema većina teksta su prijepisi iz već objavljenih knjiga i članaka, a onaj "telefonski imenik" popisa prezimena nema gotovo nikakav smisao ni uporabnu vrijednost. Mogu i sam isprintati sva prezimena po naseljima u Hrvatskoj. Ne treba mi Petar Šimunović za to. Podvala!
ja sam polagao prilične nade u to,ali se isto razočarah.enciklopedija hrvatskih prezimena mi je puno bolja,iako 30%podataka o porijeklu nisu točna,možeš se bar na trenutak uživit u to
ako hoćete znat porijeklo svog prezimena,najbolje je nabavit neku monografiju lokalnog pisca koji se bavi takvim stvarima,i obuhvaća samo pojedine općine,ili otići u župni ured i molit Boga da postoje neki podaci.ja sam našao jednu monografiju za općinu koju me zanima,idem u srijedu u NSB to podić
a ovo s telefonskim imenikom-pa baš
dok se ne napravi knjižurina koje objašnjava porijeklo prezimena i neke korisne stvari,nema od tog kruva.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2008., 05:17   #1034
Quote:
edomat kaže: Pogledaj post
eto nesto malo teze:

koje znacenje ima prezime "pezelj" i koje etimolosko porijeklo?
Moguće je da dolazi od turskog bezer (siromah, beskućnik) kao i hercegovačka prezimena Pezo, Pezić itd. (Šimunović)
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2008., 09:40   #1035
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
meni je rekao dat knjigu za Božić
a odakle ti to da ljude zanima najviše genealogija?
pa provjereno 100% , ne bih to bezveze pricala..u nsk najvise upita od strane korisnika su bas knjige/članci i teme o genealogiji...
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2008., 11:50   #1036
to je sad vjerojatno hit,ali ne vjerujem da je inače tako.glupo bi bilo za očekivat da takve stvari imaju najviše upita.
a tko zna,možda su i tvoji izvori 'povjerljivi' kao i u enciklopediji prezimena.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2008., 12:52   #1037
pa osobno znam te glavne iz redakcije "enciklopedije prezimena" i znam kak je krenuo taj projekt i sve te faze..ne mogu reci kak znam sve to (nisam osobno upletena u to hehehe)
plus ovo za geneaologiju je povjerljivo- iz same nsk i druge knjiznice..
ma samo sam htjela reci kak su ovi iz enciklop. iskoristili dobru priliku da dodju do dobre zarade iskoristivsi veliki interes ljudi za prezimena ..
osobno bih dala leksikografskom zavodu da izvedu projekt "hrv. prezimena", jedino njima bih vjerovala da ce to dobro napraviti..
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2008., 15:05   #1038
vidim da si upućena u nsk.pa daj mi reci,evo ja sam jednu monografiju u svezi prezimena htio baš podići u nsk.obrađuje jednu općinu u dalmaciji,njihove rodove,piše na web katalogu da je dostupno.misliš li da li je zaista dostupno ili je već netko prigrabio?koliko su pouzdani ti web katalozi za procjenjivanje istog?
mislim,ipak je to nsk,ne bi im se smjeli kojekakovi propusti događati.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2008., 15:47   #1039
reci mi naslov te knjige pa cu ti moci tocno reci..
uglavnom takve knjige ne idu van nsk nego se moze koristiti samo u citaonicama..
ako pise da je dostupno, znaci da bi trebala biti na mjestu i da nije van nsk...il ako ti vele da je nema, onda vjerojatno netko ju je uzeo na citanje u citaonici..ma najbolje da mi javis naslov, mozes i na pm, pa cu provjeriti ..
uglavnom se mozes pouzdati u to sto se tice web kataloga..iako ima gresaka i manjkavosti i puno toga bi se moglo prepraviti..samo pitanje je sto smije ici van a sto ne (cijela beletristika po defaultu smije ici van, a ovo ostalo kako što)
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2008., 04:30   #1040
bio sam i vidio sam...razočaran sam jer ivanković dovodi moje prezime u vezu,kao da je porijeklom od livanjske obitelji,a ne navode se nikakvi dokazi.samo 'ta obitelj' je nastala od 'te obitelji',i onda im je tamo kao starina.samo zbog sličnosti u prezimenu,no međutim,to je jako labavo i spekulativno.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:08.