Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.12.2016., 16:34   #101
Quote:
filiptg kaže: Pogledaj post
Da se malo prikačim na temu

Moje je mišljenje da sva priča oko licenci i "zaštite struke" pada u vodu dok SVI knjigovođe ne moraju biti licencirani.

Naime - čemu uopće sva ta priča oko licenci, uvjeta, školovanja i ostalog, kad će u stvarnosti to dovesti do toga za voditi knjige frizerskog obrta treba licenca (i svim uvjetima koje uz idu), a osobu koja vodi firmu od 1.000 radnika i povećim prometom nitko ne kontrolira i ništa joj ne uvjetuje?

Naravno da će takva velika firma paziti tko je glavni za računovodstvo i da ima revizora (koji recimo da radi svoj posao), ali postoji hrpa manjih firmi koje imaju svoje knjigovodstvo i gdje se radi "kako kaže gazda".

Ili - da karikiram - ne mogu imati knjigovodstveni servis i voditi knjige za 16 firmi jer nemam licencu, ali se mogu zaposliti u 16 firmi na pola sata dnevno i nitko niti mene niti firmu pita za bilo kakvi uvjet, znanje ili sposobnost?
Da se i ja malo pridružim raspravi, ali sa strane klijenta. Prvo da napomenem da shvaćam tvoju zabrinutost i da me ne bi ništa čudilo da ta reforma sa licencama od 1.1.2018. u praksi ne donese nikome nikakve benefite, a istovremeno samo da dodatno optereti računovođe.

Međutim profesionalizacija bi svakako mogla olakšati život svima. Evo izvrsnog primjera kako je to regulirano u UK koji očito uzima u obzir tvoje gornje primjedbe: https://en.wikipedia.org/wiki/Accountant
Quote:
Accountants who have demonstrated competency through their professional associations' certification exams are certified to use titles such as Chartered Accountant, Chartered Certified Accountant or Certified Public Accountant. Such professionals are granted certain responsibilities by statute, such as the ability to certify an organization's financial statements, and may be held liable for professional misconduct. Non-qualified accountants may be employed by a qualified accountant, or may work independently without statutory privileges and obligations.
Pa tko želi neka bira između "qualified" i "non-qualified" računovođe. Uz napomenu da razlika ne bi trebala biti samo u "papiru", tj. "licenci" nego i u obvezama i odgovornosti.

Quote:
A Chartered Accountant must be a member of one of the following:
  • the Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW) (designatory letters ACA or FCA)
  • the Institute of Chartered Accountants of Scotland (ICAS) (designatory letters CA)
  • Chartered Accountants Ireland (CAI)
  • a recognised equivalent body from another Commonwealth country (designatory letters being CA (name of country) e.g. CA (Australia))
Mislim da je @devilgirl jako dobro sve objasnila:
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
A tko tebe to gura igdje ?

Kao prvo, nitko nije govorio o zajedničkim cijenama i slično, već je rečeno da je problem što nemamo komoru/udrugu računovođa koja bi se borila za našu struku, a to je da ne ide sve preko naših leđa, da se uvažavaju naša opažanja i prijedlozi prilikom izrade zakona a ne da smo mi zadnja rupa na svirali i da se sve svaljuje na nas.

Slažem se s tobom jedino u tvojoj zadnjoj rečenici. Toliko.
Iz ovoga je očito da bi profesionalizacija kao jedan od glavnih ciljeva trebala imati podizanje produktivnosti. Mnoge će možda začuditi da u UK jedan "Chartered Accountant" uz sve položene certifikate, članstvo u udrugama i profesionalnu odgovornost koja uz to dolazi svom klijentu naplaćuje praktički isto koliko i računovođa u HR. S obzirom da u UK računovođa zaradi do 10x više nego onaj u HR očito je da ima razmjerno više klijenata, tj. produktivnost je razmjerno veća. Jasno je da bi povećana produktivnost kao posljedicu imala povećanu konkurentnost, tj. niže cijene i kvalitetniju uslugu računovođa, što bi svakako pozitivno utjecalo na malo poduzetništvo.
jeran is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 19:51   #102
Quote:
hugh grant kaže: Pogledaj post
slažem se , samo što uvijek postoji opasnost od nadobudnih. Možda bi bila dovoljna jedna jaka udruga. Ako imaš vremena i snage zauzmi se i osnujmo nešto
Nudim operativni dio, no nisam tip koji voli pozornost i kamere , a to slijedi ako se dobro radi i bori...tako da eto ako netko voli upravo to što ja ne volim, nema frke, ja nudim pozadinski dio
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 20:12   #103
Quote:
jeran kaže: Pogledaj post
...
Međutim profesionalizacija bi svakako mogla olakšati život svima. Evo izvrsnog primjera kako je to regulirano u UK koji očito uzima u obzir tvoje gornje primjedbe: https://en.wikipedia.org/wiki/Accountant


Pa tko želi neka bira između "qualified" i "non-qualified" računovođe. Uz napomenu da razlika ne bi trebala biti samo u "papiru", tj. "licenci" nego i u obvezama i odgovornosti.

...
Da me se krivo ne shvati - ja nemam ništa protiv profesionalizacije i udruživanja po komorama - dapače, to je jedan od jako dobrih načina izbacivanja "loših" knjigovođa iz posla, a i država i klijenti i sami knjigovođe od toga imaju velike koristi.

Ali sve to nema smisla dok obveza licence, komore ili sl. ne vrijedi za zaposlene u toj firmi/obrtu. Idemo onda postaviti zakon da svaki (ali svaki - neovisno o tome gdje tko i što radi) financijski izvještaj mora biti supotpisan od licenciranog knjigovođe. U tom slučaju licence imaju smisla.

Ili da opet malo okrenemo priču - sadašnja situacija sa računovodstvenim licencama preslikana na zdravstvo bi izgledala tako da doktori zaposleni u bolnici ne trebaju imati licencu (niti nitko ne provjerava njihovo znanje) dok liječe zaposlenike te bolnice, ali ako liječe "vanjskog" pacijenta, onda trebaju licencu?
filiptg is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 20:58   #104
Quote:
filiptg kaže: Pogledaj post
Ali sve to nema smisla dok obveza licence, komore ili sl. ne vrijedi za zaposlene u toj firmi/obrtu. Idemo onda postaviti zakon da svaki (ali svaki - neovisno o tome gdje tko i što radi) financijski izvještaj mora biti supotpisan od licenciranog knjigovođe. U tom slučaju licence imaju smisla.
S ovime se slažem.
Quote:
... are certified to use titles such as Chartered Accountant ... Such professionals are granted certain responsibilities by statute, such as the ability to certify an organization's financial statements, and may be held liable for professional misconduct.
Licenca nekome daje ovlaštenje za "supotpis", tj. "the ability to certify an organization's financial statements", što automatski treba značiti odgovornost("liability"). Licence jedino imaju smisla u slučaju kada postoji odgovornost. Gdje tko radi je potpuno nebitno(osim u apsurdistanu).

Uostalom, kada bi postojala takva odgovornost, raščistilo bi se sa "kreativnim knjigovodstvom" i hrpetinom firmi tipa: 10 radnika na minimalcu, 10-15 milijuna kuna prometa godišnje, dobit 20-30k kuna, itd. itd...
jeran is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 23:08   #105
Quote:
jeran kaže: Pogledaj post
Pa tko želi neka bira između "qualified" i "non-qualified" računovođe. Uz napomenu da razlika ne bi trebala biti samo u "papiru", tj. "licenci" nego i u obvezama i odgovornosti.
Razlika je da taj "non-qualified" mora paziti da njegov rad ne prijeđe u public practice.

public practice work will include:
• Producing accounts that a third party relies on
• Preparing personal or corporate tax returns (even where the
client submits them directly to the tax authorities)
• Preparing a report or certificate concerning a person’s financial
affairs that will be seen by a third party (including, for example,
confirmation to a potential lender of a person’s income).
Grinch24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 00:02   #106
Quote:
Grinch24 kaže: Pogledaj post
Razlika je da taj "non-qualified" mora paziti da njegov rad ne prijeđe u public practice.

public practice work will include:
• Producing accounts that a third party relies on
• Preparing personal or corporate tax returns (even where the
client submits them directly to the tax authorities)
• Preparing a report or certificate concerning a person’s financial
affairs that will be seen by a third party (including, for example,
confirmation to a potential lender of a person’s income).
http://www.accaglobal.com/content/da..._factsheet.pdf

Točno. Dakle treba biti "qualified" da bi mogao obavljati rad koji spada pod "public practice". Kako se čini kod nas će rad koji spada pod "public practice" moći obavljati i "non-qualified" ako je zaposlenik firme. A čim je "non-qualified" znači da odgovornost ne postoji.

Hint je u mom prošlom postu. Takvi tipovi firmi obično zapošljavaju dodatno 1-2 knjigovođu pa bi trebao svima biti jasan povod takvoj naizgled "nelogičnoj" zakonskoj regulativi koja se planira uvesti.
jeran is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 10:42   #107
Ne postoji odgovornost. U tom i jest bit. Fusari se na veliko zato i cijene jesu takve. Najgore prolaze ljudi koji pruzaju kvalitetne usluge jer se ubijaju od posla a cijene su ubitacne zbog ovih sta knjize za 500 kn. Svaka susa moze biti racunovoda nakon tecaja u narodnom ucilistu i synesisom. Ovo za ACCA govorim iz vlastitog iskustva jer sam na putu da postanem član i znam sta se zahtjeva od mene i koji trud se mora uložiti i svi moraju proci isti put.
Grinch24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 12:14   #108
Ima li novosti vezanih uz licence ? Ja vodim malu firmu do pet zaposlenih, znaci nis komplicirano place,ura,IRA,amortizacija,imovina... Knjizim i predajem fin.izvjestaje. inace sam ekonomist visa s.sprema, ali trgovačkog ne racunov.smjera... Hoce li me zakacit ova licenca ? Sad me naravno strah jer bas toliko znanje da znam svaku posl.situsciju proknjizit bas i nemam. Primjerice proizvodnju nikad nisam vodila... Obrt isto tako. Frka... Javite novosti ...
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 13:02   #109
Quote:
iva0404 kaže: Pogledaj post
Ima li novosti vezanih uz licence ? Ja vodim malu firmu do pet zaposlenih, znaci nis komplicirano place,ura,IRA,amortizacija,imovina... Knjizim i predajem fin.izvjestaje. inace sam ekonomist visa s.sprema, ali trgovačkog ne racunov.smjera... Hoce li me zakacit ova licenca ? Sad me naravno strah jer bas toliko znanje da znam svaku posl.situsciju proknjizit bas i nemam. Primjerice proizvodnju nikad nisam vodila... Obrt isto tako. Frka... Javite novosti ...
Primjena članka 7.st.4.Zakona (NN 120/16) licenciranje računovodstvenih poslova odgođen je i stupa na snagu 01.01.2019
lady G is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 22:31   #110
Quote:
iva0404 kaže: Pogledaj post
Ima li novosti vezanih uz licence ? Ja vodim malu firmu do pet zaposlenih, znaci nis komplicirano place,ura,IRA,amortizacija,imovina... Knjizim i predajem fin.izvjestaje. inace sam ekonomist visa s.sprema, ali trgovačkog ne racunov.smjera... Hoce li me zakacit ova licenca ? Sad me naravno strah jer bas toliko znanje da znam svaku posl.situsciju proknjizit bas i nemam. Primjerice proizvodnju nikad nisam vodila... Obrt isto tako. Frka... Javite novosti ...
Koliko je meni poznato,licenca ce se odnositi na racunovodje koji vode knjige drugim fizickim i pravnim osobama, odnosno, na racunovodstvene servise. Ako sami sebi vodite knjige, mislim da se to na vas nece odnositi.
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 22:35   #111
Quote:
mala-vidra kaže: Pogledaj post
Koliko je meni poznato,licenca ce se odnositi na racunovodje koji vode knjige drugim fizickim i pravnim osobama, odnosno, na racunovodstvene servise. Ako sami sebi vodite knjige, mislim da se to na vas nece odnositi.
Navodno je jedan od razloga zbog kojih je sve prolongirano upravo taj da se licenciranje prosiri na sve, a ne samo na knjigovodstvene servise.
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 07:11   #112
Quote:
ladak kaže: Pogledaj post
Navodno je jedan od razloga zbog kojih je sve prolongirano upravo taj da se licenciranje prosiri na sve, a ne samo na knjigovodstvene servise.
To će biti revolucija.Kako bude to u praksi izgledalo
kaj10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 23:04   #113
Quote:
kaj10 kaže: Pogledaj post
To će biti revolucija.Kako bude to u praksi izgledalo
Bojim se uopce pomislit na to kad bi se pripremala na tako zahtjevan ispit uz toliko ludo tempo.
Imam osjecaj da bi prije minjala struku.

osim ako neki nas zakon nebo uveo da tjedan traje 14 dana..pa bi cak imala vrimena..ono
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2017., 22:19   #114
Priča ide dalje: http://www.rif.hr/naslovnica/novosti...vene-profesije
benjamin8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 11:20   #115
Nestala zainteresiranost za ovu temu?

01.01.2018. se opasno bliži, a revizorska komora i savjetničke kuće gaze svim sredstvima da se uvede licenca.
Osobno protiv toga sam i pozivam istomišljenike da potpišu peticiju koju je devilgirl postavila tu
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 14:58   #116
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Nestala zainteresiranost za ovu temu?

01.01.2018. se opasno bliži, a revizorska komora i savjetničke kuće gaze svim sredstvima da se uvede licenca.
Osobno protiv toga sam i pozivam istomišljenike da potpišu peticiju koju je devilgirl postavila tu
U zadnje vrijeme puno toga prebačeno je na knjigovođe, e-porezna/svi mogući obrasci, potrebni i nepotrebni/, e-mirovinsko,e-zdravstveno, statistika,e-carina.... Obim posla se rapidno povećao, i troškovi naravno. E sad, cijena usluge bi trebala rasti, tj.mora rasti. Javni i državni sektor su si otvorili prostor za uštede, negdje se to mora preliti. U svakom slučaju nešto se mora učiniti.....
ovako rascjepkani knjigovođe malo toga nogu
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 15:15   #117
Quote:
ZEDXL kaže: Pogledaj post
U zadnje vrijeme puno toga prebačeno je na knjigovođe, e-porezna/svi mogući obrasci, potrebni i nepotrebni/, e-mirovinsko,e-zdravstveno, statistika,e-carina.... Obim posla se rapidno povećao, i troškovi naravno. E sad, cijena usluge bi trebala rasti, tj.mora rasti. Javni i državni sektor su si otvorili prostor za uštede, negdje se to mora preliti. U svakom slučaju nešto se mora učiniti.....
ovako rascjepkani knjigovođe malo toga nogu
Istina. Ova inicijativa je kap u moru ali od negdje moramo početi. Polako ćemo okupiti one koji žele dignuti guzicu sa stolice i prestati gunđati i učiniti nešto za sebe

Budući da se mora u petak predati, treba je brzo brzo potpisati
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 15:42   #118
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Istina. Ova inicijativa je kap u moru ali od negdje moramo početi. Polako ćemo okupiti one koji žele dignuti guzicu sa stolice i prestati gunđati i učiniti nešto za sebe

Budući da se mora u petak predati, treba je brzo brzo potpisati
Je knjigovođama su samo trpani poslovi zadnjih godina, jedno je Marić stopirao OPZ STAT obrazac, ali samo nakratko
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 15:45   #119
Možda da javne i državne službe plate naknadu po osiguraniku ili po obrascu, netko radi posao koji su oni do sada radili, i za to mu treba platiti
Utopija
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 15:51   #120
Quote:
ZEDXL kaže: Pogledaj post
Je knjigovođama su samo trpani poslovi zadnjih godina, jedno je Marić stopirao OPZ STAT obrazac, ali samo nakratko
A mi šutimo i radimo. Ma divni smo

Quote:
ZEDXL kaže: Pogledaj post
Možda da javne i državne službe plate naknadu po osiguraniku ili po obrascu, netko radi posao koji su oni do sada radili, i za to mu treba platiti
Utopija
Neloša zamisao. Sastavi peticiju da potpišemo
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:13.