Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.12.2017., 16:44   #21
Engleski je lingua Franca danas, za 20 godina će to biti kineski.
Većina ljudi (pogotovo u gradovima) koriste međuglas.
Problem sa ch ti je okolica. Nijemci, Slovaci, Česi... dakle cijela srednja Europa bi to čitala kao H.
Mi smo dosta anglofona zemlja, ali znanje engleskog naših susjeda (od Talijana do Mađara) je često smijalica.
Za ie, to bi bila normalna grafija. To je način pisanja koji koriste Francuzi, Španjolci...
U njemačkom je to oznaka za dugo i
Samo problem u jeziku je da ne možeš krenuti od nule, nego krećeš od sadašnjeg stanja. A to bi onda bilo je...
Poanta je da ima logike, ništa vise
Skaricevi prijedlozi imaju smisla.
Inače, č je češće u svakodnevnom jeziku od ć. Ć nastaje jotacijom t (manje vise), opcije gdje dolazi samo od sebe su manje vise iznimke.
Č je pak puno češći originalno u riječima, a palatalizacija iz k je tu sekundarna pojava :zubo)
Ili su jednostavno riječi sa č češće.
Za prezimena, mislim da pola ljudi u RH imaju završetak na -ić (myself included), a tu bi vjerojatno bilo svega
Problem je i s Hrvatima u drugim državama.
Ali ono
U sve tri države (Srbija, CG, BiH) imaš i ćirilicu, pa bi se takva razlika kompenzirala.
Jedino BiH muslimani (od naroda po susjednim državama) nemaju ćirilicu, ali kako je krenulo, oni bi mogli postat skloni uvođenju stanice
A i nažalost u Srbiji i CG je ostalo jako malo Hrvata
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2017., 18:16   #22
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Engleski je lingua Franca danas, za 20 godina će to biti kineski.
Većina ljudi (pogotovo u gradovima) koriste međuglas.
Problem sa ch ti je okolica. Nijemci, Slovaci, Česi... dakle cijela srednja Europa bi to čitala kao H.
Mi smo dosta anglofona zemlja, ali znanje engleskog naših susjeda (od Talijana do Mađara) je često smijalica.
Za ie, to bi bila normalna grafija. To je način pisanja koji koriste Francuzi, Španjolci...
U njemačkom je to oznaka za dugo i
Samo problem u jeziku je da ne možeš krenuti od nule, nego krećeš od sadašnjeg stanja. A to bi onda bilo je...
Poanta je da ima logike, ništa vise
Skaricevi prijedlozi imaju smisla.
Inače, č je češće u svakodnevnom jeziku od ć. Ć nastaje jotacijom t (manje vise), opcije gdje dolazi samo od sebe su manje vise iznimke.
Č je pak puno češći originalno u riječima, a palatalizacija iz k je tu sekundarna pojava :zubo)
Ili su jednostavno riječi sa č češće.
Za prezimena, mislim da pola ljudi u RH imaju završetak na -ić (myself included), a tu bi vjerojatno bilo svega
Problem je i s Hrvatima u drugim državama.
Ali ono
U sve tri države (Srbija, CG, BiH) imaš i ćirilicu, pa bi se takva razlika kompenzirala.
Jedino BiH muslimani (od naroda po susjednim državama) nemaju ćirilicu, ali kako je krenulo, oni bi mogli postat skloni uvođenju stanice
A i nažalost u Srbiji i CG je ostalo jako malo Hrvata
Engleski preko Interneta potpuno dominira i svi ovi susjedi ne uče svoje susjedne jezike nego uče engleski kao ludi.

Ako stvarno vjeriješ da će kineski biti glavni kroz 20 godina, počni učiti odmah, pa ćeš biti glavni kad dođe kinesko vrijeme.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2017., 19:57   #23
Znam par ljudi koji su radili u Kini, a i još par koji su ga učili.
Jebeni naglasci
Ista riječ može npr. značit mama i batina, ovisno o naglasku, a Kak sam ja iz ZG-a
Bumo vidli, ova godina je prošla u roku keks, 20 godina ti je tu iza ugla
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 10:35   #24
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Znam par ljudi koji su radili u Kini, a i još par koji su ga učili.
Jebeni naglasci
Ista riječ može npr. značit mama i batina, ovisno o naglasku, a Kak sam ja iz ZG-a
Bumo vidli, ova godina je prošla u roku keks, 20 godina ti je tu iza ugla
I po čemu onda zaključuješ da će takav jezik biti svjetska lingua franca u 20 godina?
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 12:28   #25
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
I po čemu onda zaključuješ da će takav jezik biti svjetska lingua franca u 20 godina?
Po globalnom utjecaju PRCa
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:02.