Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2018., 08:49   #5541
Samo kratki osvrt na ovaj problem sa smjestajem. Oni koji su radili u vise zemalja a ne samo u Irskoj znaju da je to goruci problem u svim vecim i znacajnijim gradovima. Ljudi su se jos prije 20godina iseljavali iz centra Stockholma zbog teskog i skupog nalazenja stana. Imam iskustvo sa stanovima u Stockholmu, Hong Kongu, Shenzhen i sad Reykjavik. Mjeseci i mjeseci trebaju u Reykjaviku da se nade soba. Jos kad znas da sobu placas +700€ onda ti je sve jasno. Uglavnom svi veci i znacajniji gradovi imaju manje vise isti problem. Za Reykjavik je definitivno razlog veliki boom u turizmu a i podatak da 70% populacije Islanda zivi ili zeli zivjet tamo. Znam da gradske vlasti pokusavaju odrediti koliko je dozvoljeno airbnb smjestaja jer trenutno se dolazi do toga da svaki stan se pretvara u airbnb i zaraduje puno vise nego u normalnom najmu. Ocekujem da se s godinom-dvije to mora promjeniti i nekako normalizirati.
ninac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 13:46   #5542
// Splicanka i Peter.

Nisam rekao da bi tako ili nako, vec da li netko zastupa taku vrstu retorike, politike itd. od ljudi koji imaju moc prosljediti istu tezu siroj masi.

Razlika izmedju Irske i Danske je ocigledno velika po brojnim pitanjima, kako dobrim tako i losim. BNP standard po stanovniku je nesto veci u Irskoj, no ocigledno prosjecan covjek znatno bolje zivi u Danskoj nego u Irskoj. Danska je nesto manja od Irske (povrsinski) no ima cca. 1 milijun stanovnika vise. Stranaca iz EU nema niti blizu koliko u Irskoj, jer su i mimo EU direktive ovdje zakoni strogi a da ne pricam o percepcij i mentalitetu ljudi. To su dva svijeta Irska i Danska. Od pogleda na EU do pogleda na strance. Inace kad bi covjek u nekom smislu pokusao objasniti, onda bi zvucilo, da u kolektivnom misljenu Danaca kao da Irska uopce ne postoji kao drzava. Opkladio bi se da je vise Danaca posjetilo Sloveniju nego Irsku. Zadnja dva susreta Danske i Irske u medijima je bilo zbog zabrane radu Ryanair ako ne postiva 100% danske propise o radu i ona nogometna tekma gdje je Danska zgazila Irsku ko da su igrali protiv Bangladesa. Inace Irske kao da nema na mapi niti se Danska ikad poredi s njom u bilo kojem kontekstu. Za neko poredjene je UK, Canada te ostale Nordijske zemlje su tu. Opet ako cemo gledati vise izbjeglica je Danska primila nego Irska. No Irska opet ima veci broj ekonomskih emigranata od Danske. I opet, cca. 70% izbjeglica u Danskoj nikad posla nije vidilo niti ce ga vidjeti. To je kad ih prime i odluce da zadrze kad tad goli trosak, jer ih ce imati na socijali neki cas a onda ih opcine prebace u ranu mirovinu, koja je mjesecno s beneficijom za stan, za samca cca. €2.000 na ruke. A da ne pricam o 80im godinama kada je drzava imala besposlenost od 350 - 450.000 ljudi pa su tad troskovi za iste bili abnormalno veci nego danas, pa je opet i tad zidala i gradila i nikad stanarskog problema nije bilo.

Gledam reportazu o Irskoj, covjek radio u IT fimi, ostao bez poslam ostao i bez stana i sad je na ulici, pa se pitam gdje je ta socijalna pomoc, jer u Danskoj tako nesto jednostavno nije moguce osim da instistiras da hoces da zivis na cesti.

Stranci su vecinom u Danskoj na socijali, jer teskog srca brojne danske firme primaju strance u kolektiv. Izuzetaka ima ali ima i izuzetaka u Zimbabveju, no izuzetak nebi bio izuzetak da je nesto vece. Broj radnika iz drugih EU drzava je jako mal na sprem brojci u Irskoj, a vecina EU radnika ovdje radi u fabrikama.

I opet nema housing problema. Imam zakone koji AirBnb gotovo prave ilegalnim ako nemas licence. Kazne su ogromne. Nema oddavanja stanova na crno. Tesko je oddati stan kao fizicka osoba. Ako slusate u medijima problem oko stanovanja onda je to obicno s studentima no i to je proslot. Izidalo se studenstkih zgrada u zadnjih 5, 6 godina ko pecurki poslje kise.

Housing problem u Kopenhagenu je to sto opcina prisilno zeli izmjeniti demografiju. Inace zidaju se stanovi kao ludi, a neke opcine dopustaju gradnju kuca pa ima i tu nekoga manjeg boom-a.

Na papiru prosjecan Irac ima oko $67.000 godisnje, prosjecan Danac ima $48.000 a da ne pricam o skupoci tj. standardu cijena u Danskoj da prakticki €50 u Danskoj tj. cca. 370 kruna nema vrijednost. To su tri pive u pubu te jedna Pizza u smislu take-away.

Ne znam da li je u Irskoj bilo slucaja gdje se moze reci da su EU emigranti doveli do kolapsa neke branse ili radnog polja s mogucim dumping-om place i sl.? Primjerice u Danskoj je doslo da su zanati poput tesarstva i zidarstva gotovo izumrli po tehnickim skolama, jer su pretezno Poljaci pa onda i do neke mjere Litvanci unistili trg bili s dumping placama. Da nije se zakonom steglo pa skoro vraceno u normalno stanje tehnicke bi skole pozatvarale odjele za te smjereve.

Nekako mi skroz amaterski zvuci kad jedna tako (danas) razvijena zemlja kao sto je Irska nije u stanju da rijesi stanarski problem.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 13:53   #5543
ok, a da pises sve to o Danskoj na temi za Dansku,a ovdje raspravljamo o Irskoj koja je tema ?

problem s stanovanjem ni Kanada ne moze rjesiti, ni Irska, jer eto gdje je veca potraznja od ponude cijene rastu, kao i obrnuto

i kazes tip iz it sektora dobio otkaz, odmah zavrsio kao beskucnik
moze link na tu emisiju, jer to zvuci kao cista izmisljotina, nitko u roku 2 dana ne postane beskucnik i nema socijalne pomoci
jel ju isti i zatrazio ?
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 14:03   #5544
Quote:
ninac kaže: Pogledaj post
Samo kratki osvrt na ovaj problem sa smjestajem. Oni koji su radili u vise zemalja a ne samo u Irskoj znaju da je to goruci problem u svim vecim i znacajnijim gradovima. Ljudi su se jos prije 20godina iseljavali iz centra Stockholma zbog teskog i skupog nalazenja stana. Imam iskustvo sa stanovima u Stockholmu, Hong Kongu, Shenzhen i sad Reykjavik. Mjeseci i mjeseci trebaju u Reykjaviku da se nade soba. Jos kad znas da sobu placas +700€ onda ti je sve jasno. Uglavnom svi veci i znacajniji gradovi imaju manje vise isti problem. Za Reykjavik je definitivno razlog veliki boom u turizmu a i podatak da 70% populacije Islanda zivi ili zeli zivjet tamo. Znam da gradske vlasti pokusavaju odrediti koliko je dozvoljeno airbnb smjestaja jer trenutno se dolazi do toga da svaki stan se pretvara u airbnb i zaraduje puno vise nego u normalnom najmu. Ocekujem da se s godinom-dvije to mora promjeniti i nekako normalizirati.
Nije tako u Kopenhagenu. Koliko god to smjesno zvucilo, ali ono malo kroz komican nacin da se opise, u Kopenhagenu prislino dizu cijenu da nebi netko bez nivoa ili ne dao bog veceg zla neki Poljak ili Romun se uvalio u jedan stan, jer se traze stanari kalibra iz Monaka, Holivuda itd. Citava ova politika je i zbog tkz. Bronx tj. jednog dijela grada gdje je opasnije pomoliti glavu nego u pojedinim US NO GO zonama. Zato prisilna izmjena demografije. Medicinska sestra i policajac u braku nisu ekonomski sposobni da kupe stan u Kopenhagenu pa skoro niti da budu podstanari bez da trose 1/2 prihoda na stan. No zato opcina trazi nekog Njemaca koji je na Jackpotu pobjedio 340 mil eura. da ih preseli u Danski pola plati porezu i moze reci da uziva u Kopenhagenu. Ludo ali je tako. Eto trenutno je na ponudi 1.626 stanova za najam. Ali stan od cca. 75m2 je €2.000-3.000 plus potrosnja. Ne znam, ali da u Danskoj na pogledati stan za oddavanje dodje 20 ljudi u isti tren je samo moguce ako je budi posto u ponudi. Inace za ovu cijenu stan moze lagano mjesec dana stojati dok se nadje podstanar.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 14:12   #5545
Odlicno rjesenje za stambenu krizu, digni cijenu da nitko ne moze nista kupit ni rentat osim loto dobitnika i problem rijesen

O cemu ti trabunjas majstore, kakva Danska, kakvi bakraci. Pobjedili ste u nogometu, bravo za vas, al kakve to pobogu veze ima sa ovom temom?
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 14:17   #5546
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
ok, a da pises sve to o Danskoj na temi za Dansku,a ovdje raspravljamo o Irskoj koja je tema ?

problem s stanovanjem ni Kanada ne moze rjesiti, ni Irska, jer eto gdje je veca potraznja od ponude cijene rastu, kao i obrnuto

i kazes tip iz it sektora dobio otkaz, odmah zavrsio kao beskucnik
moze link na tu emisiju, jer to zvuci kao cista izmisljotina, nitko u roku 2 dana ne postane beskucnik i nema socijalne pomoci
jel ju isti i zatrazio ?
Ne samo poredim. I opet me cudi da tako porezno ugodna Irska s tolikim profilom i danasnjim obrtom nije u stanju da izida 50 zgrada ili koliko vec. Mislim u cemu je poenta?

Postavio sam bio link u jednom ranije pisanju. Covjek tako kaze odnosno narrator tako rece za istog koji je dio emisije.

Ja opet kazem zasto tako jedan problem nema Danska ili Kopenhagen gdje su cijene znatno vece nego u Irskoj i Kanadi. Od zivotnih do stanarskih. Kako to da npr. jedan grad kao Aalborg u Danskoj u roku dvije godine izida 25 zgrada i trenutno je u zidanju jos 6 zgrada. Kako da Århus isto tako je izidao ogromnu kolicinu kako studentskih tako i za ove s dubokim dzepovima.

Nije nikakvo mudro slovo izidati 20 zgrada. Nego imam osjecaja da je to ono "Komunisticki" zidati zgrade cega se ocigledno neki ne stide dok eto neki se stide kao u Irskoj.

Ako im strane firme u Irskoj ukazuju na problem, pa cak i na ifrastrukturu onda ne kontam sto rukovodstvo Irske razmislja, pa pocnimo od opcina do drzave.

Kopenhagen je u zadnjih 10 godina izidao preko 500 zgrada - nisu to blokovi vec svaka lici na nesto moderno. Grad koji broji stanovnika s okolinom kao pola Irske.

U Parizu isto nemas problem.

Irska je prije 9 godina pukla po savovima. Pukla je i sad samo jos ne javno. I oba puta po istom pitanju. Nije vise stvar kako rijesiti problem vec izgleda nema se volje.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 14:22   #5547
Quote:
Peterpunk kaže: Pogledaj post
Odlicno rjesenje za stambenu krizu, digni cijenu da nitko ne moze nista kupit ni rentat osim loto dobitnika i problem rijesen

O cemu ti trabunjas majstore, kakva Danska, kakvi bakraci. Pobjedili ste u nogometu, bravo za vas, al kakve to pobogu veze ima sa ovom temom?
Jel to neko mudro slovo zaposliti arhitekte i da nacrtaju 50 zgrada i da u Dublinu se izida za naredne dvije do tri godine 50 zgrada? Ako je malo 50 onda 150 stambenih zgrada. Ocigledno ima potrebe onda se zadas u rad da rijesis problem. Nemoj mi reci da vlasti u Irskoj cekaju da im marsovci s neba posalju stanove. Irska po drugi put u istom tako reci sranju. Sipak ce im EU ili netko drugi izaci sad u susret a jos je tu Brexit. Da ne bude kroz 10 godina se islo u Irsku za poslom a mozda sad bude bejezi iz iste kud znas i umijes. Nije ne realno. Nije ni cilj svjetskim firmama biti na selu ili u drzavi u kojoj svako malo je raspad sistema, ocigledno.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 14:23   #5548
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Ne samo poredim. I opet me cudi da tako porezno ugodna Irska s tolikim profilom i danasnjim obrtom nije u stanju da izida 50 zgrada ili koliko vec. Mislim u cemu je poenta?

Postavio sam bio link u jednom ranije pisanju. Covjek tako kaze odnosno narrator tako rece za istog koji je dio emisije.

Ja opet kazem zasto tako jedan problem nema Danska ili Kopenhagen gdje su cijene znatno vece nego u Irskoj i Kanadi. Od zivotnih do stanarskih. Kako to da npr. jedan grad kao Aalborg u Danskoj u roku dvije godine izida 25 zgrada i trenutno je u zidanju jos 6 zgrada. Kako da Århus isto tako je izidao ogromnu kolicinu kako studentskih tako i za ove s dubokim dzepovima.

Nije nikakvo mudro slovo izidati 20 zgrada. Nego imam osjecaja da je to ono "Komunisticki" zidati zgrade cega se ocigledno neki ne stide dok eto neki se stide kao u Irskoj.

Ako im strane firme u Irskoj ukazuju na problem, pa cak i na ifrastrukturu onda ne kontam sto rukovodstvo Irske razmislja, pa pocnimo od opcina do drzave.

Kopenhagen je u zadnjih 10 godina izidao preko 500 zgrada - nisu to blokovi vec svaka lici na nesto moderno. Grad koji broji stanovnika s okolinom kao pola Irske.

U Parizu isto nemas problem.

Irska je prije 9 godina pukla po savovima. Pukla je i sad samo jos ne javno. I oba puta po istom pitanju. Nije vise stvar kako rijesiti problem vec izgleda nema se volje.
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Jel to neko mudro slovo zaposliti arhitekte i da nacrtaju 50 zgrada i da u Dublinu se izida za naredne dvije do tri godine 50 zgrada? Ako je malo 50 onda 150 stambenih zgrada. Ocigledno ima potrebe onda se zadas u rad da rijesis problem. Nemoj mi reci da vlasti u Irskoj cekaju da im marsovci s neba posalju stanove. Irska po drugi put u istom tako reci sranju. Sipak ce im EU ili netko drugi izaci sad u susret a jos je tu Brexit. Da ne bude kroz 10 godina se islo u Irsku za poslom a mozda sad bude bejezi iz iste kud znas i umijes. Nije ne realno. Nije ni cilj svjetskim firmama biti na selu ili u drzavi u kojoj svako malo je raspad sistema, ocigledno.

Jel uopce citas ti sta mi tu pisemo? Imas odgovor na sva ova pitanja dvije stranice unazad: https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...postcount=5496

edit: evo i da quotam sam sebe da ne moras trazit previse

Quote:
Cetvrti i najvazniji je manjak nekretnina na trzistu. To je zapravo jako velika i dugacka tema a krece od vremena Celtic Tigera pocetkom 2000tih. Tada je gradjevinski sektor u Irskoj eksplodirao, na krilima ekonomakog booma gradilo se sve i svasta a drzava je svojim poticajima i nebuloznim strategijama cijelu situaciju pogorsala. Naime, tih godina je drzava poticala gradnju velikih naselja u rurarlim podrucijma kako bi potaknula razvoj istih. Banke su davale povoljnije kredite, proces odobravanja gradnje je bio brzi i jeftiniji ako se gradilo u selima bogu iza nogu nego u urbanim podrucjima. Zbog toga danas u Irskoj postoje ghost estate naselja unatoc kronicnom nedostatku nekretnina, jer tko bi pobogu htio zivjetu u Monaghanu (manchild ) a posao mu je u Dublinu. Osim toga drzava je imala fiks ideju da svi zele zivjeti u 3+ bedroom kucama sa dvoristem pa je poticala urban sprawl tip gradnje naustrub mid to high density. Zbog toga danas danas Dublin, Cork, Limerick i ostali gradovi muku muce sa neadekvatnim javnim prijevozom.
Nakon sto se dogodio ekonomski krah vecina developera je propala a gradjevinski radnici (poljaci) su u potrazi za poslom napustili Irsku. Zbog toga je danas u Irskoj jako malo gradjeviskih investirora koji mogu isfinancirati neki veci projekt. Da stvar bude jos gora u cijelu situaciju se opet umjesala drzava i u dva (2009. te 2012.) navrata drasticno povecala regulacije za gradnju stambenih objekata te jos izgradnju socijalnih kuca (stanova) fino prebacila na privatni sektor tako da danas privatni investitor deset posto od svojih izgradjenih stambenih jedinica mora dati drzavi. To naravno investitor prebaci na krajnjeg kupca i eto 10% vece cijene za svaku izgradjenu kucu/stan. Nazalost to nije niti pocetak idiotizama nametnutih investitoru pa tako dolazimo do cijene nove 3 bedroom semi-di kuce od 330 kE a u kojoj su troskovi gradnje tek oko 150kE tj. 45%. Osim toga tu su i idiotski zahtjevi za gradnju koji izmedju ostaloga da sve novoizgradjene kuce/stanovi moraju biti energetski razred A, da sve prostorije i wc-i moraju biti wheelchair accessible, da svi stanovi u zgradi moraju imati pogled na dvije strane svijeta te da jedna od njih mora biti juzna, da u zgradi postoje 4 lifta po katu, stan ne moze biti manji od 40 kvadrata a i takvih moze biti najvise 30% u zgradi itd. itd.
Uglavnom, drzavna regulacija stambene gradnje je najveci uzrok nestasice stambenog prostora i razlog zbog kojeg je danas u Irskoj puno jeftiniji graditi uredski prostor (pogotovo open plan) te studentske domove jer oni ne ulaze pod kisobran suludih regulacija te ako vec investitor gradi stambeni prostor jeftinije mu je graditi kuce nego zgrade (pogotovo vise od 5 katova zbog broja liftova).

Kad se sve to spoji u jedan kratki vremenski period (3 do 4 godine) i to za vrijeme ekonomskog procvata i pojacane imigracije dolazimo do stambene krize koju Irska trenutno prozivljava.

edit: Izostavio sam An Bord Pleanála i pakao birokracije koji prolaze Irski investitori koji se mozda najbolje oslikava u mukama Applea da sagradi data centar u blizini Galwaya. Ukratko, dovoljno je da se na sudu zali makar i jedna osoba da ce vasa investicija (kuca, zgrada) umanjiti kvalitetu zivota susjedima i tu krece dugogodisnji sudbeni postupak. Sto je najsmjesnije osoba koja radi prituzbu niti ne mora biti iz istog grada ili countya.
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 14:28   #5549
Quote:
Peterpunk kaže: Pogledaj post
Jel uopce citas ti sta mi tu pisemo? Imas odgovor na sva ova pitanja dvije stranice unazad: https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...postcount=5496
Bolan nebio pa prosjecan Irac na papiru ima veci prihod od prosjecnog Danca, koji placa duplo vecu kiriju od prosjecnog Irca pa opet nema problema. U Danskoj tri auta kostaju koliko vila u Irskoj itd.

Jel trebam razumiti da na BNP po stanovniku od $67.000 je za stan od €1.500 malo dok u DK gdje je BNP po stanovniku $48.000 nije puno dati za stan €2.500

Onda vi nemate krizu vec bi se j*bali a da vam ne unidje se to kaze.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 14:35   #5550
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Bolan nebio pa prosjecan Irac na papiru ima veci prihod od prosjecnog Danca, koji placa duplo vecu kiriju od prosjecnog Irca pa opet nema problema. U Danskoj tri auta kostaju koliko vila u Irskoj itd.

Jel trebam razumiti da na BNP po stanovniku od $67.000 je za stan od €1.500 malo dok u DK gdje je BNP po stanovniku $48.000 nije puno dati za stan €2.500

Onda vi nemate krizu vec bi se j*bali a da vam ne unidje se to kaze.
Prosjecan Irac se niti ne zali na stambenu krizu. 70% Iraca zivi u vlastitoj nekretnini a jos 15% u social housingu. Ostatak su stranci, studenti, socijala i mladi na ispodprosjecnim placama.
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 14:50   #5551
Quote:
Peterpunk kaže: Pogledaj post
Prosjecan Irac se niti ne zali na stambenu krizu. 70% Iraca zivi u vlastitoj nekretnini a jos 15% u social housingu. Ostatak su stranci, studenti, socijala i mladi na ispodprosjecnim placama.
Pa ako 15% stranaca i mladih pravi toliku krizu i kaos u, sto je na papiru danas jedna "ozbiljna" gospodarska drzava, onda isreko primite moje saucesce. Ovo nije nikakva slal, niti podzajebavanje, vec mrtva ozbiljnost. Sto ce tek biti pocetkom naredne godine kad budete prelazili put do Belfasta s cekanjem u koloni na granicnom prijelazu i placao porez na uvoz iz UK ili oni na uvoz iz Irske.

Iskreno, moje vidjenje citave Irske situacije je, da je na srecu Irska postala bogata drzava i da to jednostavno nije odrzivo, i da ce se kroz narednih nekoliko godina, jednu deceniju stvar normalizovati, trenutan standard prepoloviti na normalan nivo kojim ta drzava moze da vlada. I da ce brdo doseljenika hvatati prve trajekte i letove negdje drugo.

Kakva stabilizacije S. Irske i razvoj Irske ima veze. Zivot u S. Irskoj nemoze biti pojeljenij nego sto je. Ni Plaestina i Izrael im nisu ravni. Odes kod agencije za nekretnine prvo pitanje je da li si katolik ili protestant. Zidovim tkz. mira s boljikavom zicom, ulice a katolike ulice za protestante itd. Siromastvo, bolje se drzi jug Italije. Sibica nedostaje i eto "finih" starih dana.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 15:21   #5552
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Pa ako 15% stranaca i mladih pravi toliku krizu i kaos u, sto je na papiru danas jedna "ozbiljna" gospodarska drzava, onda isreko primite moje saucesce. Ovo nije nikakva slal, niti podzajebavanje, vec mrtva ozbiljnost. Sto ce tek biti pocetkom naredne godine kad budete prelazili put do Belfasta s cekanjem u koloni na granicnom prijelazu i placao porez na uvoz iz UK ili oni na uvoz iz Irske.

Iskreno, moje vidjenje citave Irske situacije je, da je na srecu Irska postala bogata drzava i da to jednostavno nije odrzivo, i da ce se kroz narednih nekoliko godina, jednu deceniju stvar normalizovati, trenutan standard prepoloviti na normalan nivo kojim ta drzava moze da vlada. I da ce brdo doseljenika hvatati prve trajekte i letove negdje drugo.

Kakva stabilizacije S. Irske i razvoj Irske ima veze. Zivot u S. Irskoj nemoze biti pojeljenij nego sto je. Ni Plaestina i Izrael im nisu ravni. Odes kod agencije za nekretnine prvo pitanje je da li si katolik ili protestant. Zidovim tkz. mira s boljikavom zicom, ulice a katolike ulice za protestante itd. Siromastvo, bolje se drzi jug Italije. Sibica nedostaje i eto "finih" starih dana.
Kakve su ovo brije?

Kakve veze ima 3satno čekanje u koloni u Sl. Brodu i dnevno-politička situacija u BiH (sa svoja 2 entiteta, 3 naroda, 14 vlada...), sa ekonomskom i stambenom situacijom u Hrvatskoj?

E pa toliko i sadašnje (i možebitno buduće, nek ti bude) stanje u Sj. Irskoj ima s ovom temom, koja glasi Dijaspora --> Emigracija --> Irska
(republika, jelte)


Nije da nema nikakve, al brate pretjerao si... to i još neke sitnice tipa "u Parizu nema problema" dovode vjerodostojnost cijelog tvog opusa i upisa u pitanje.
*unknown* is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 15:25   #5553
Quote:
*unknown* kaže: Pogledaj post
Kakve su ovo brije?

Kakve veze ima 3satno čekanje u koloni u Sl. Brodu i dnevno-politička situacija u BiH (sa svoja 2 entiteta, 3 naroda, 14 vlada...), sa ekonomskom i stambenom situacijom u Hrvatskoj?

E pa toliko i sadašnje (i možebitno buduće, nek ti bude) stanje u Sj. Irskoj ima s ovom temom, koja glasi Dijaspora --> Emigracija --> Irska
(republika, jelte)


Nije da nema nikakve, al brate pretjerao si... to i još neke sitnice tipa "u Parizu nema problema" dovode vjerodostojnost cijelog tvog opusa i upisa u pitanje.

Da malo citas prije nego sto pocnes s pisanjem. Forumas je ranije spomenuo da je jedan og (vecih) razlog zasto danas je Irska bogata a ne siromasna kao nekada, je zbog mira u S. Irskoj. Ja sam samo rekao da nema veze. Pa sam samo opisao situaciju u S. Irskoj. Koju nisam povezao s gospodarsvom Irske.

U Parizu ne ceka u redu 20 ljudi da pogleda stan. Pariz je od kako se zna bio na cijeni, nekada je to za sam standard zivota bilo vise prihvatljivo nego danas, cak i prestiznijma. Imam stan u Parizu i znam vrlo dobro kako stoje stvari u gradu. Druga stvar Francuska imam skroz drucaij zakon o tkz. socijalnim stanovima gdje svaka opcina, grad mora da radi na istom pitanju i sl. U Francuskoj je i dalje moguce dobiti stan od vlasti doslovno dzaba.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 15:43   #5554
Sporazumi iz Belfasta su potpisani 1998. i tad su stvarno auta i dućani prestali letjeti u zrak.
No Apple je svoju prvu tvornicu u Corku otvorio 1980, a Irska je u EU (EZ) od 1973...

Ne kažem da povratak mira u Ulster nije pozitivno uticao na odluke potencijalnih investora, koji su se možda nećkali između Irske i još nekih lokacija, ali sad baš ići uspoređivati sa Bliskim Istokom je pretjerano.

A propos Pariza, normalno da ne čeka 20 ljudi da pogleda stan, kad agencije već unaprijed filtriraju (prihodi, obiteljsko stanje, pa svako malo iskrsne afera sa pritajenim rasizmom..) i uopće ni ne pozivaju "nepodobne".

Pa se onda traži od samostalne, zaposlene osobe, stare preko 30 god., i preko 45k€ primanja godišnje, da uz aplikaciju priloži još i 2 financijski sposobna garanta, i slične nebuloze wtf.

Istina je da u Francuskoj vladaju drugačiji zakoni po pitanju socijalnih stanova, i da onda ti socijalni slučajevi ni ne zaokupljaju ovaj privatni market, no tko stvarno želi ići u socijalni stan? Bude njih i finih, i fino sagrađenih, nije sve geto, al kad tad sama struktura stanovništva, i sve što ide uz to, ispliva na površinu.
*unknown* is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 16:04   #5555
Quote:
*unknown* kaže: Pogledaj post
Sporazumi iz Belfasta su potpisani 1998. i tad su stvarno auta i dućani prestali letjeti u zrak.
No Apple je svoju prvu tvornicu u Corku otvorio 1980, a Irska je u EU (EZ) od 1973...

Ne kažem da povratak mira u Ulster nije pozitivno uticao na odluke potencijalnih investora, koji su se možda nećkali između Irske i još nekih lokacija, ali sad baš ići uspoređivati sa Bliskim Istokom je pretjerano.

A propos Pariza, normalno da ne čeka 20 ljudi da pogleda stan, kad agencije već unaprijed filtriraju (prihodi, obiteljsko stanje, pa svako malo iskrsne afera sa pritajenim rasizmom..) i uopće ni ne pozivaju "nepodobne".

Pa se onda traži od samostalne, zaposlene osobe, stare preko 30 god., i preko 45k€ primanja godišnje, da uz aplikaciju priloži još i 2 financijski sposobna garanta, i slične nebuloze wtf.

Istina je da u Francuskoj vladaju drugačiji zakoni po pitanju socijalnih stanova, i da onda ti socijalni slučajevi ni ne zaokupljaju ovaj privatni market, no tko stvarno želi ići u socijalni stan? Bude njih i finih, i fino sagrađenih, nije sve geto, al kad tad sama struktura stanovništva, i sve što ide uz to, ispliva na površinu.

Meni nije niti malo pretjerano reci da S. Irska ima iste karakteristike problema kao i Izrael i Palestina. Cemu zidovi, ograde, skole za njih i skole za ove, cemu pitanja koje si vjere i sl.

S. Irska


Izrael/Palestina


Dobro slazem se u Francuskoj ima razlike da li znas jezik, da li si bjelac i sl. ali nije to toliko izrazeno kao sto mnogi pricaju. I mimo svega opet vise ima ksenofobizma u jednoj od Nordijskih zemlaja nego u Francuskoj.

Za irski sam samo postavio pitanje vezano za ksenofobizma, cisto da vidim odnosno cujem od ljudi koji tamo zive kakva je situacija po tom pitanju.

No Irska je vec jednom imala tkz. krah stanovanja i opet nema tu puno mudrologije. Imas 100.000 ljudi a imas stanova samo za 70.000 njih onda od preostalih 30.000 ako su stranci imas opciju da proucis situaciju a: da li su potrebni, ako ne - deportacija, ako su onda si duzan da pobrines da izgradis smjestaje za njih 30.000 i tu se zavrsava citava diskusija.

Zato kazem citav ovaj cirkus oko housing-a u Irskoj je samo prisutan kao amaterski odnos odgovornih. Ovo sto se zbiva u Irskoj nije slika drugih drzava. Pokusao sam to fino objasniti s Kopenhagenom koji je znatno kao grad a cak i sama drzava skupa za sam standard placa. Gdje ako te kosta samo 1/3 place za stanovanje se nogom u dupe udaras od radosti, jer vecina placa i preko pola place za stan. Zidaju se zgrade, pojedine opcine i kuce dopustaju. Manjka nema, cak ima viska, ali cjene se drze na nivou kako bi njima se filtrirali oni kojima ne zelimo da damo pravo na boravak. I tiem sam htjeo reci da se Irska i Danska razlikuju kao dan i noc. Nece tebi nitko reci da nisi dobrodosao jer si iz istocne Europe ili Zambije. Nego ce ti nabiti cijenu za stan da ti jednostavno ces reci idem negdje drugo. No, ako cca. 15% stranaca i studenta i sl. njima prave toliko kaos u Irskoj onda nemam sto reci, jer to je presmjesno. Ako 70% Iraca zivi u kupljenoj kuci, pa u Danskoj je samo cca. 55%. Pola drzave doslovno zivi u podstanarstvu pa opet nema problema.

Izgleda u Irskoj je previse IT inzinjera a nimaju dva gradjevinska cim tako "nezamariv" broj pravi problem a od problematike se pravi problem velicine svemira.

Halo Irci, rijesenje je u tome da izidate ne dvije vec 200 zgrada.

Sad nemam pojma kakv je omjer kojim se strana radna snaga placa. Da li je to javna tajna da su stranci nize placeni nego Irci. U Danskoj nitko o tom ne prica a svi znamo da je u 9 od 10 primjera praksa. Naravno i to igra ulogu ali ovaj se problem samo moze rijesiti da visak posaljes iz zemlje (ili da samo odustanu) vani ili da im izgradis smjestaj. Trece opcije nema.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 16:24   #5556
Ambientt, pise nevidjene gluposti a tesko ti je procitati dvije recenice nego samo tupis po svojem, dosadan si. Usporedit Sj. Irsku i Izrael/Palestinu cak i 70tih je teska budalastina a da ne spominjem sadasnje vrijeme. Nije mi jasno jesi li stvarno toliko ignorantan ili nas samo trolas ovdje.

Ti bi stambenu krizu rjesavao deportacijom Po ovome sto pises o Danskoj ispada da je stambena kriza gora nego u Irskoj ali su Danci podvili rep i normalno im je preko 50% prihoda davati za rentu, barem oni koji si to mogu priustit i kojima se ne nabijaju cijene iz rasistickih pobuda. Ostalima slijedi noga u dupe iz drzave.
50% prihoda za stanovanje ne daju ni stranci na minimalcu u Dublinu a kamoli Irci ili netko sa zavrsenom skolom i godinom, dvije staza. Da moram toliko lovu izdvojit za jebeni zid i krevet ne bi me Irska vidjela nikad. Pljackaju vas i gule do koze za osnovne ljudske potrebe i jos su vas uvjerili da ste najbolji na svijetu.

edit: dao sam si truda pa izracunao da je u Danskoj minimalac za punu stanicu mjesecno neto nakon poreza oko 1300E. Ambientt daj nam reci gdje zivi recimo poljak u Kopenhagenu sa tom placom i koliko placa smjestaj.
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 16:36   #5557
Quote:
Peterpunk kaže: Pogledaj post
Ambientt, pise nevidjene gluposti a tesko ti je procitati dvije recenice nego samo tupis po svojem, dosadan si. Usporedit Sj. Irsku i Izrael/Palestinu cak i 70tih je teska budalastina a da ne spominjem sadasnje vrijeme. Nije mi jasno jesi li stvarno toliko ignorantan ili nas samo trolas ovdje.

Ti bi stambenu krizu rjesavao deportacijom Po ovome sto pises o Danskoj ispada da je stambena kriza gora nego u Irskoj ali su Danci podvili rep i normalno im je preko 50% prihoda davati za rentu, barem oni koji si to mogu priustit i kojima se ne nabijaju cijene iz rasistickih pobuda. Ostalima slijedi noga u dupe iz drzave.
50% prihoda za stanovanje ne daju ni stranci na minimalcu u Dublinu a kamoli Irci ili netko sa zavrsenom skolom i godinom, dvije staza. Da moram toliko lovu izdvojit za jebeni zid i krevet ne bi me Irska vidjela nikad. Pljackaju vas i gule do koze za osnovne ljudske potrebe i jos su vas uvjerili da ste najbolji na svijetu.

S. Irska i Izrael/Palestina ista stvar samo drugo pakovanje. Tko misli drugacije taj stvarno je igrnorant.

Pa dobro onda u Irskoj nije housing problem realnim manjkom stanova vec to sto bi neki da se j*ebu a da im ne unidje. Slazem se u Danskoj se placa cca. 50% place za stan. Stan u obicnom gradu od 120.000 stanovnika od 65m2 tj. jedna spavaca i mozda veci dnevni s kuhinjim je cca. €1.000 - 1.400 mjesecno plus elektrinka. U Kopenhagenu isti stan je u dobrom slucaju €1.800, no vecina je na €2.000. U IBM netko s pet godina radnog staza ima cca. €2.800 netto, cijena za taj stan mi je cca. 2/3 place. Standardno. Nek on i zena imaju po €2.800, tj €5.600 dok i neka imaju jedno djete znaci stan za njih od cca. 80m2 je lagano €2.500 plus elektrika. znaci cca. 44% place prihoda ide za stan. Vrtic kosta cca. €550 /mjesecno znaci s vrticem cca. 55% place ili kucnog prihoda ide na dvije jedinice tj. vrtic djetetu i stan.

Pa ako je sam ne napustis tj onda ces jel biti na ulici i pod vedrim nebom? Alternativa ti je da placas skupe stanarske cijene ili da se iselis, no koju onda razliku pravi da sam pobjegnes ili da dobijes deportaciju? Mislim budite malo relani.


Poljak s tom placmom ne zivi u Kopenhagenu vec do 40km van Kopenhagena u stanu s jos pet samaca Poljaka. Ako zive u Kopenhagenu onda ih je sigurno u jednom stanu vise od 8. Sto nije dopusteno zakonski ali eto prolazi. To je skroz relana slika EU migranata u Danskoj. Koji dolaze s porodicom vecina brzo napusti. Ili zive u manjim mjestima na Jyllandu. Znaci govorimo o gradicima do mozda 5.000 stanovnika. U Irskoj cca. 125.000 Poljaka u Danskoj cca. 32.000.

Ja cu prvi reci koji zivim 40+ gdoina u Danskoj da Danska laze citav svijet kako je ovdje bajno. Uzanso skupa drzava, i da bi imao neki super omjer place i troska onda bi minimalna placa trebala biti bar €2.500 netto a medio minimum €4.000. Ali onda budimo relani s Irskom nije to housing problem vec ljudi ne zele da placaju neke cijene i radje ce biti na ulici ili sto vec.

Zadnje uređivanje Ambientt : 19.01.2018. at 16:54.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 16:54   #5558
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
S. Irska i Izrael/Palestina ista stvar samo drugo pakovanje. Tko misli drugacije taj stvarno je igrnorant.
Mislim da bi ti bilo bolje da prestanemo s ovom temom jer radis budalu od sebe nepotrebno.


Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Pa dobro onda u Irskoj nije housing problem realnim manjkom stanova vec to sto bi neki da se j*ebu a da im ne unidje. Slazem se u Danskoj se placa cca. 50% place za stan. Stan u obicnom gradu od 120.000 stanovnika od 65m2 tj. jedna spavaca i mozda veci dnevni s kuhinjim je cca. €1.000 - 1.400 mjesecno plus elektrinka. U Kopenhagenu isti stan je u dobrom slucaju €1.800, no vecina je na €2.000. U IBM netko s pet godina radnog staza ima cca. €2.800 netto, cijena za taj stan mi je cca. 2/3 place. Standardno. Nek on i zena imaju po €2.800, tj €5.600 dok i neka imaju jedno djete znaci stan za njih od cca. 80m2 je lagano €2.500 plus elektrika. znaci cca. 44% place prihoda ide za stan. Vrtic kosta cca. €550 /mjesecno znaci s vrticem cca. 55% place ili kucnog prihoda ide na dvije jedinice tj. vrtic djetetu i stan.

Pa ako je sam ne napustis tj onda ces jel biti na ulici i pod vedrim nebom? Alternativa ti je da placas skupe stanarske cijene ili da se iselis, no koju onda razliku pravi da sam pobjegnes ili da dobijes deportaciju? Mislim budite malo relani.
Znaci u Danskoj je otprilike slicna situacija ko i u Irskoj mozda i malo losija. Razlika je u tome sto ljudi u Irskoj odbijaju prihvatit te cijene pa se bune a u Danskoj samo sute i gutaju. ajd bar smo nesto razjasnili na kraju ove nebulozne diskusije
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 17:07   #5559
Quote:
Peterpunk kaže: Pogledaj post
Mislim da bi ti bilo bolje da prestanemo s ovom temom jer radis budalu od sebe nepotrebno.




Znaci u Danskoj je otprilike slicna situacija ko i u Irskoj mozda i malo losija. Razlika je u tome sto ljudi u Irskoj odbijaju prihvatit te cijene pa se bune a u Danskoj samo sute i gutaju. ajd bar smo nesto razjasnili na kraju ove nebulozne diskusije

Brojni lideri zemlja i naucni su opsiali S. Irsku i Izrael/Palestinu kao nesto srodno po pitanju segregacije.

Ja onda to sto vi dozivljavate housing krizu nebi dozivio housing krizom, jer tu onda nije rijec o manjku vec kao sto kazes sam ljudi ne zele da placaju a bune se sto je skupo. Zamisli kada bi se ja poceo obuniti na sve sto je skupo u Danskoj, i negirao da imam udjel u istom. Preostalo bi mi samo da se ubijem.

Nekada davno, vecina vas mozda nije bila rodjena ali kad si dizao kredit na zapadu za stan to je bilo maks 10 godina uz kamate do 20% Pa se produzilo na 20 godina u nesto nize kamate. Pa je sad i normalno do 30 godina na 80 cijene uz kamate pozitivne kojim jos dobivate novac ili placate 0,1% do 2,5% i sl. Sad ide natrag. Duzi krediti, prica se da se pomakne na 50 godina uz vece kamate i sl.

Nije vise neko ljudsko pravo imati krov nad glavo vec u kapitalizmu jaci kaci. Imati krov nad glavom u kapitalizmu je privilegija. Zato su cijene i uslovi takvi kakvi su. I Irci su naucili iz radnih dana da doslovno imaju socijalisticki stil zivota po pitanju stanovanja a da drzava radi kao kapitalisticka i ako im tada ekonomija i nije bas isla od ruke. Danci su vidili kako stoji stvar i skontali su jaci kaci, imamo izbor rat ili da zivimo opet OK je skupo ali brzo ce proci, 70, 80 godina brzo makne i onda si mrtav i nema vise poreza i racuna i sl.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 17:13   #5560
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Brojni lideri zemlja i naucni su opsiali S. Irsku i Izrael/Palestinu kao nesto srodno po pitanju segregacije.

Ja onda to sto vi dozivljavate housing krizu nebi dozivio housing krizom, jer tu onda nije rijec o manjku vec kao sto kazes sam ljudi ne zele da placaju a bune se sto je skupo. Zamisli kada bi se ja poceo obuniti na sve sto je skupo u Danskoj, i negirao da imam udjel u istom. Preostalo bi mi samo da se ubijem.

Nekada davno, vecina vas mozda nije bila rodjena ali kad si dizao kredit na zapadu za stan to je bilo maks 10 godina uz kamate do 20% Pa se produzilo na 20 godina u nesto nize kamate. Pa je sad i normalno do 30 godina na 80 cijene uz kamate pozitivne kojim jos dobivate novac ili placate 0,1% do 2,5% i sl. Sad ide natrag. Duzi krediti, prica se da se pomakne na 50 godina uz vece kamate i sl.

Nije vise neko ljudsko pravo imati krov nad glavo vec u kapitalizmu jaci kaci. Imati krov nad glavom u kapitalizmu je privilegija. Zato su cijene i uslovi takvi kakvi su. I Irci su naucili iz radnih dana da doslovno imaju socijalisticki stil zivota po pitanju stanovanja a da drzava radi kao kapitalisticka i ako im tada ekonomija i nije bas isla od ruke. Danci su vidili kako stoji stvar i skontali su jaci kaci, imamo izbor rat ili da zivimo opet OK je skupo ali brzo ce proci, 70, 80 godina brzo makne i onda si mrtav i nema vise poreza i racuna i sl.
Ako je vama u Danskoj u redu da vam drzava porezima jasi po kicmi 80 godina dok ne krepate onda sve pet. Mi u Irskoj ipak volimo uzivat u zivotu i svoje novce trosit na nesto vise od pukog prezivljavanja.
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:03.