Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Egzodusa na gospodarstvo ima:
Iznimno blagotvorne učinke (na kratki/dugi rok) 15 15.96%
Blagotvorne učinke (kratkoročno i dugoročno) 21 22.34%
Neutralan, nema nekog posebnog utjecaja 8 8.51%
Kratkoročno povoljan, ali dugoročno steti 38 40.43%
Dovesti ce do potpunog sloma države 12 12.77%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2018., 10:36   #11321
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Dobro rečeno.
I upravo zato egzodus neće potaknuti na nikakve promjene politike elita kao što misle Monsignor i RealBear.
Me neee...kad im Monsignor počne mahati svojim grafićima, ima da se uhljebi toliko useru, da si odmah smanje plaće i daju otkaz. Evo, jedan mega-uhljeb se nedavno toliko usrao zbog egzodusa, da si je isplatio milijun kuna bonusa. To je valjda taj "škrgut zubi" i to su valjda ta "epska vremena". No nema straha za RH, jer kažu naši forumski stručnjaci, da će sve probleme riješiti nevidljive sile, nevidljive ruke, nevidljivi kurci/palci.

Dakle, citira se biblijski "škrgut zubiju", vjeruje u nevidljive sile...ova tema kao da je sa pdfa Religija...sa grafovima.
Snack is offline  
Old 19.01.2018., 10:47   #11322
o sporosti interneta.

ja imam 25mbps i 4mbps (možda je sad i 8, ne znam više).. ne vidim nikakvu razliku..

ima li neko IT objašnjenje za to?

ali vidim itekakvu razliku od firefoxa starog prema firefoxu novom.. namučio sam se dok sam našao staru verziju koja radi kak spada, a da još uvijek morem gledati stranice novije. Sve drugo je sporije
Demografskislom is offline  
Old 19.01.2018., 10:52   #11323
i zahvalan sam Ht-u na analognoj telefoniji.. znate digitalna ne radi baš kak spada
Demografskislom is offline  
Old 19.01.2018., 11:18   #11324
Quote:
Mingus kaže: Pogledaj post
Medijima i općenito nekakvoj apatiji među ljudima.

Ontopic, vidjeh jučer nekakav naslov o ukidanju radnih dozvola za hrvatske državljanje u Austriji, Austrijanci procjenjuju da će im doseliti oko 150 000 Hrvata u par godina, kako se to uklapa u priču?
Clanak je dosta nabrijan:

Quote:
Lider socijaldemokrata Kern pak predviđa da će u sljedećih pet godina u Austriju doći oko 150 tisuća radnika, uključujući i njihove obitelji te da će većina njih biti iz Hrvatske. On pak smatra da cilj vlade treba biti smanjenje stope nezaposlenosti od 5,4 posto te izostanak pritiska na postojeću radnu snagu u Austriji kroz uvoz jeftinih radnika.
Mislim sto znaci vecina ?

Usput receno samo Bec ima rast stanovnika od preko 30k na godinu(normalno nije sve zbog eksterne migracije). Nije tih 150k neka tako cudna brojka.

Ono sto meni nije jasno nakon one rasprave kako Hrvati imaju iste place kao i svi drugi EU radnici i da to sindikati ne bi dopustili, sto znaci ova recenica:

On pak smatra da cilj vlade treba biti smanjenje stope nezaposlenosti od 5,4 posto te izostanak pritiska na postojeću radnu snagu u Austriji kroz uvoz jeftinih radnika.

Kako uvoz jeftinih radnika kad su svi placeni isto ?
Naslov clanka nije trebala biti ova glupost koju je index stavio vec upravo ovo. Oni nas smatraju jeftinim drekom.
I da se razumijemo to jako cijenim kod Austrijanaca i zbilja ih volim. Kod njih nema glumatanja kao u Njemackoj. Jedno je Svabo, drugo su svi ostali . Nisam sarkastican.
Uz to je Bec zbilja divan grad cak i u statusu jeftinog dreka (a i taj jeftini drek je zapravo fino placen).
Inžinjer ekonom is offline  
Old 19.01.2018., 11:25   #11325
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Kako uvoz jeftinih radnika kad su svi placeni isto ?
Da nema priljeva radne snage - plaće bi bile manje. "Egzodus" u državama primateljicama smanjuje opću razinu cijene rada.
U državama davateljicama je povisuje.
Monsignor.m is offline  
Old 19.01.2018., 11:31   #11326
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
[url]

Smanjenje PDV-a koristi isključivo samo turizmu i trgovcima a tamo se dešava i najveća utaja prometa. Dakle, efekt smanjenja PDV-a će biti jednak nuli tj. pomoći ćemo samo najvećim utajivačima da zarade još malo više.
Smanjenje pdv-a ide u korist poduzetnicima(ne izvoznici ) koji će ostaviti iste cijene svojih usluga i dobara a razliku staviti u džep. I to je OK. Ja bi rađe dodatno smanjio neke trošarine ili pak opet dirao dohodak

Samo mi nije jasno kako će utajivači poreza dodatno zaradit. Kako se utajivača poreza dotiču porezne promjene

Inače, u Zagrebu, a i u ostatku RH već kruže "lažni računi " koji imaju onaj JIR i slične brojeve koje generira program na blagajni tako da ne misliš da samo se dolje u dalmaciji ne prijavljuje porez
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Old 19.01.2018., 11:34   #11327
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Da nema priljeva radne snage - plaće bi bile manje. "Egzodus" u državama primateljicama smanjuje opću razinu cijene rada.
U državama davateljicama je povisuje.
Istina sve stoji, al ajmo se ne lagat da se zna sto je mislio pod uvoz jeftine radne snage.

Ljudi koji ce za manje para radit ono sto bi Austrijanac radio.

Normalno mozemo se pravit da je samo mislio na ovo sto si ti napisao (i sto je takodjer potpuna istina), ali zna se sto Austrijanci opcenito misle o bilo kome juzno i istocno od njih.

Uostalom vjerojatno znas za ovaj pojam:
https://en.wikipedia.org/wiki/Polish_Plumber
Inžinjer ekonom is offline  
Old 19.01.2018., 11:37   #11328
Quote:
mkovac67 kaže: Pogledaj post
Smanjenje pdv-a ide u korist poduzetnicima(ne izvoznici ) koji će ostaviti iste cijene svojih usluga i dobara a razliku staviti u đep. I to je OK. Ja bi rađe dodatno smanjio neke trošarine ili pak pak opet dirao dohodak
Nitko nikad ne stavi razliku u džep tako jednostavno - imaš kratkoročnu i dugoročnu elastičnost, i tako se razlika rasporedi između proizvođača i potrošača.
Onaj dio razlike koji proizvođači stave u džep se opet rasporedi između njih i njihovih zaposlenika.

Imaš i regulirane cijene npr. struja, plin, grijanje, itd.

Zadnje uređivanje Monsignor.m : 19.01.2018. at 11:55.
Monsignor.m is offline  
Old 19.01.2018., 11:40   #11329
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Istina sve stoji, al ajmo se ne lagat da se zna sto je mislio pod uvoz jeftine radne snage.

Ljudi koji ce za manje para radit ono sto bi Austrijanac radio.
Pa normalno da je na to mislio, a onda si ti tvrdio ovo:

Quote:
Kako uvoz jeftinih radnika kad su svi placeni isto ?
A istovremeno ulaz jeftinih radnika drži opću razinu plaća dolje (u npr. sindikalnim pregovorima).

Jedino što je bezvezarija ovih 150.000, ali jedno 5.000 godišnje se ufam da bi moglo biti.

Nisi nam rekao - jel ima Njemačka bruto2 ili nema?

Zadnje uređivanje Monsignor.m : 19.01.2018. at 12:11.
Monsignor.m is offline  
Old 19.01.2018., 11:41   #11330
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Do prije par stranica si pisao da bi izvoznike stimulirao smanjenjem PDV-a, šta se sad dogodilo?

Ti baš nikad nisi zadovoljan
Ne hvataj se svakog zareza čovječe...

Ozbiljno smanjenje poreza i njihova reorganizacija bi itekako pomogla svima ali ovdje govorimo od revolucionarnim promjenama na koje su "prisiljeni" uhljebi (zbog kako ti kažeš egzodusa) a koje su se svele na smanjenje pdv-a od 1% i to tek za godinu dana i to tek možda pošto im više ništa ne vjerujem.

Da je to išlo u paketu sa smanjenjem poreza na dohodak i možda flat taxom na isti onda bi to bila neka ozbiljna priča.

Ovako je taj 1% samo prdac u vjetar.....
Kerefek76 is online now  
Old 19.01.2018., 11:48   #11331
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Ne hvataj se svakog zareza čovječe...
Svakog zareza? Meni ovo baš ne liči na zarez, možda svakog uskličnika?

Quote:
Umjesto da se smanji PDV proizvodnim izvoznim firmama
Quote:
Pa upravo zato i treba smanjiti pdv izvoznicima hebemu!!!!
Baš si šašavko.

Eto, smanjit će im se PDV i sad ti ne valja. Jebiga, stari, ne kužim te.

Ja bi isto volio flat-tax i kolosalno odricanje uhljeba - ne brini. Pratimo našim grafićima kuda konvergiramo.

Quote:
Austrijska ministrica rada Beate Hartinger-Klein (FPÖ) protiv je potpunog otvaranja tržišta rada hrvatskim državljanima ove godine.

"Razmišljamo o tome da u potpunosti iskoristimo prijelazno razdoblje od sedam godina za Hrvatsku", rekla je Klein, javlja Kurier, prenosi Dnevnik.hr.

"Moramo uzeti u obzir 400.000 nezaposlenih u Austriji. O tome ćemo izvijestiti Europsku komisiju do 30. lipnja i navesti naše argumente za to", dodala je ministrica.
Austrija, naime, do 1. srpnja ove godine mora odlučiti hoće li za još dvije godine produžiti ograničenja za rad hrvatskih državljana. O tome će se, piše austrijski list, odlučiti unutar vladajuće konzervativne koalicije.
Mnijem da su Austrijanci malo zajebali stvar. Trebali su već odavno tražit od EK produženje i dokazati poremećaje.

Zadnje uređivanje Monsignor.m : 19.01.2018. at 12:35.
Monsignor.m is offline  
Old 19.01.2018., 12:01   #11332
otkad firme plaćaju pdv?
Demografskislom is offline  
Old 19.01.2018., 12:48   #11333
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Nitko nikad ne stavi razliku u džep tako jednostavno - imaš kratkoročnu i dugoročnu elastičnost, i tako se razlika rasporedi između proizvođača i potrošača.
Onaj dio razlike koji proizvođači stave u džep se opet rasporedi između njih i njihovih zaposlenika.

Imaš i regulirane cijene npr. struja, plin, grijanje, itd.
Ma da, samo ovo se odnosilo na njegovo konstantno pljuvanje po turizmu. Dakle ako se smanji pdv 1%, neće se po plažama smanjit cijena kave i sokova, ležaljki i slično za 1% a čisto sumnjam da će dio razlike otić radniku. Dižu im plaće zbog manjka radne snage pa sad i ovo
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Old 19.01.2018., 12:55   #11334
Quote:
mkovac67 kaže: Pogledaj post
Ma da, samo ovo se odnosilo na njegovo konstantno pljuvanje po turizmu. Dakle ako se smanji pdv 1%, neće se po plažama smanjit cijena kave i sokova, lećžaljki i slično za 1% a čisto sumnjam da će dio razlike otić radniku. Dižu im plaće zbog manjka radne snage pa sad i ovo
Dio uvijek ode radniku, samo je pitanje koliki, a u našim današnjim uvjetima odgovor je - "egzodus".
Monsignor.m is offline  
Old 19.01.2018., 13:22   #11335
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Mnijem da su Austrijanci malo zajebali stvar. Trebali su već odavno tražit od EK produženje i dokazati poremećaje.
Ovo sam ti ranije htio napisat, mislim da si nes krivo shvatio.
Nemoj odma ovo shvatit kao napad ili nesto, ionak cemo vidit za 4-5 mjeseci, ali Austrija nije bas toliko neozbiljna zemlja da ne zna za ovo.
Mozda u konacnici i budes u pravu, ali iskreno meni smrdi na to da ce svi samo produljit te 2 godine. Realno jedino za Nizozemsku ne kuzim, potpuno nebitna brojka ljudi bi tamo otisla, mogli su vec odavno otvorit.

I da znam za linkove sto ste ti i Realbear stavljali i da, znam da prema tome ispada da su se zajebali, ali vjerojatno ima tu nes dodatno napisano sitnim fontom. Nemam pojma, ponavljam, vidit cemo.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 19.01.2018., 13:24   #11336
Nisan od početka pratija temu (pročitah prvih i zadnjih stotinjak strana) pa nisam siguran jesu li već stavljeni neki od ovih linkova.

S obzirom da su Real Bear i Monsignor prilično dobro pokazali pozitivne učinke "egzodusa" na gospodarstvo mene je zanimalo ima li sličnih učinaka na političke institucije. Nekako razmišljah da se ekonomski stanje može poboljšat, ali ako se ne promini razmišljanje pojedinca, i posljedično političke institucije i sustav, s vrimenom ćemo opet upast u probleme.

Pa evo neka poluoptimistična razmišljanja:

The effect of emigration on home-country political institutions

Quote:
The number of immigrants from developing countries living in richer, more developed countries has increased substantially during the last decades. At the same time, the quality of institutions in developing countries has also improved. The data thus suggest a close positive correlation between average emigration rates and institutional quality. Recent empirical literature investigates whether international migration can be an important factor for institutional development. Overall, the findings indicate that emigration to institutionally developed countries induces a positive effect on home-country institutions.

PROS

International migration to democratic countries can improve political institutions at home.

Positive effects can occur through several channels, e.g. transfer of new ideas and political norms, return or circular emigration, and remittances.

In general, macro studies find positive global effects if migrants’ destination countries are democratic.

Micro studies generally focus on a single country, and find positive effects of some specific channels, such as transfer of norms and return migration.

CONS

International migrants can induce negative effects in the home country if they emigrate to less democratic countries.

Self-selection of migrants, in terms of education or ethnicity, can induce negative effects on institutions, as such individuals tend to be more politically engaged in their home country.

The main channels and specific mechanisms through which emigration affects institutions are not always empirically well-identified.
Kako se Hrvati sele u zemlje koje su puno uređenije od naše, ove prve stavke u CONS-ima se ne triba plašit.

How Does Emigration Affect Countries-of-Origin? Paul Collier Kicks Off a Debate on Migration

Quote:
Potentially the most important effect of emigration is on political institutions and social attitudes. There is now solid evidence that emigrants can be influential in their home societies. Students from poor countries who have studied abroad in democracies and then return home bring with them pro-democracy attitudes. They spread these attitudes and are sufficiently influential that they speed up democratization. An astonishingly high proportion of the political leaders of poor countries have studied and worked abroad, and this equips them with both new skills and new attitudes. Even migrants who do not return have some influence with their relatives back home. During elections they give advice and commentary, and they become role models for smaller family size.
Peti ortak is offline  
Old 19.01.2018., 13:26   #11337
Pa nebitan broj je islo i iz drugi drzava. Mozda nizozemcima je draze neka cekaju hrvati, nego da netko diplomatski najljuti "zasto smo Mi morali cekati 7 godina, a hrvati samo 5".
Nece se nizosemska spasiti pomoc Par tisuca hrvata ili propasti bez njih.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 19.01.2018., 13:29   #11338
Quote:
Peti ortak kaže: Pogledaj post
Nisan od početka pratija temu (pročitah prvih i zadnjih stotinjak strana) pa nisam siguran jesu li već stavljeni neki od ovih linkova.

S obzirom da su Real Bear i Monsignor prilično dobro pokazali pozitivne učinke "egzodusa" na gospodarstvo mene je zanimalo ima li sličnih učinaka na političke institucije. Nekako razmišljah da se ekonomski stanje može poboljšat, ali ako se ne promini razmišljanje pojedinca, i posljedično političke institucije i sustav, s vrimenom ćemo opet upast u probleme.

Pa evo neka poluoptimistična razmišljanja:

The effect of emigration on home-country political institutions



Kako se Hrvati sele u zemlje koje su puno uređenije od naše, ove prve stavke u CONS-ima se ne triba plašit.

How Does Emigration Affect Countries-of-Origin? Paul Collier Kicks Off a Debate on Migration
Pa to je bar sve jasno odavno. Nekoc su Japanci slali tako svoje studente u SAD bas iz ovih razloga

Ali i Orban je studirao na Oxfordu pa nije bas prenio u maticnu zemlju ideje o medjukulturnoj integraciji

Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Pa nebitan broj je islo i iz drugi drzava. Mozda nizozemcima je draze neka cekaju hrvati, nego da netko diplomatski najljuti "zasto smo Mi morali cekati 7 godina, a hrvati samo 5".
Nece se nizosemska spasiti pomoc Par tisuca hrvata ili propasti bez njih.
Ma tesko. Recimo Njemacka je nas prihvatila nakon 2, a Madjare i jos neke nakon 7 (imali su logicno opravdanje zbog krize 2009., ali mogli su ih pustit vec 2006.). Istovremeno Madjare i Poljake je UK prihvatila odmah ili nakon 2 godine, a vidis sto nama rade.
Mislim da je tu glavno pitanje lobija i lobiranja. U Njemackoj evidentno zbog povijesnih razloga imamo neke ljude koji nas poguraju, ko sto Madjari (valjda?) imaju u UK (i posebice SAD-u gdje ne trebaju vizu za razliku od nas).
Da, ne kazem da nije i zbog situacija na trzistu rada, ali mislim da je i do ovoga. Naglasavam ovo-mislim.

Za Nizozemsku ne kontam jer Hrvata bi otislo maksimalno 2-3000 i to ne svi u 1 srediste. Potpuno nebitno za vrlo decentraliziranu drzavu sa 16 milijuna stanovnika.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 19.01.2018., 13:35   #11339
Quote:
Mingus kaže: Pogledaj post
Medijima i općenito nekakvoj apatiji među ljudima.

Ontopic, vidjeh jučer nekakav naslov o ukidanju radnih dozvola za hrvatske državljanje u Austriji, Austrijanci procjenjuju da će im doseliti oko 150 000 Hrvata u par godina, kako se to uklapa u priču?
To je mišljenje tog desnog njihovog političara. Kao kada kod nas Ruža Tomašić krene o izbjeglicama, a sama dala glas za kvotu.

Službene procjene su ispod 50 tisuća ako me sjećanje ne vara. Sumnjam da će biti puno više.
Zek0slav is offline  
Old 19.01.2018., 13:47   #11340
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
I da znam za linkove sto ste ti i Realbear stavljali i da, znam da prema tome ispada da su se zajebali, ali vjerojatno ima tu nes dodatno napisano sitnim fontom. Nemam pojma, ponavljam, vidit cemo.
Oni u svakom slučaju moraju dokazati - "serious market disturbances" koje bi im Hrvati donijeli na njihovo tržište rada i tek onda im ovo produženje mora odobriti EK.

Ono što znam da su taj zahtjev morali predati do 30.6.2017.

Do 2020. bilo koja zemlja ima pravo i povući "freedom of movement" za Hrvate - ali opet ako pokaže serious disturbances, i to im mora odobriti EK.
Monsignor.m is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:38.