Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2018., 11:33   #1
Hrvatska u Drugoj Jugoslaviji 3: od Ustava 1974. do raspada Jugoslavije

Otvaram i treću temu o Hrvatskoj u Jugoslaviji.

Dakle s jedne strane Hrvatska jest dobila velike ovlasti Ustavom 1974. ali s druge strane nakon gušenje Hrvatskog proljeća polako se politička gibanja sele na druge dvije republike, SR Srbiju, koja teži ukidanju Ustava iz 1974. i SR Sloveniju koja teži što većoj federalizaciji.

Zemlja se također mora suočiti sa odlaskom dugogodišnjeg vođe 1980-te kao i geopolitičkim promjenama i unutarnjim previranjima.

Sve to će dovesti do raspada iste države.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 11:34   #2
O ovome se razdoblju dosta govori ali i kontekstu zadnjih par godina Jugoslavije, ali mene više zanima razdoblje recimo u prvim godinama 1980-tih, dakle razdoblje između smrti Josipa Broza a prije pojave Slobodana Miloševića.

To razdoblje se dosta spominje u glazbi, kulturi i filmovima, ali se relativno malo zna o političkim procesima.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 15:02   #3
Koliko znam doba od smrti Broza je prožeto srpskim pripremama za rat.

Imaš plan RAM II kojeg se nekako ne može više naći na netu osim u "šugavim" kutcima (ne volim sh wiki) poput ovog https://sh.wikipedia.org/wiki/Te%C5%BEina_lanaca ( a i tu je samo spomen).

Priča ti je o vojnoj vježbi, agresiji NATO pakta koja zauzima primorje i prodire sve do Tuzle.
Onda "junačka" JNA kreće u kontru i tjera neprijatelja u more.
Dosta bunkera koji su se koristili u ratu i BiH i Domovinskom ratu su oni koji su napravljeni u okvirima tog plana...

Mislim, tu ima puno nijansi, ali krajem 80.ih Miloševićevim pozivom "nitko ne sme da vas bije", je sve postalo jasno...
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 19:51   #4
Promijenio sam naziv topica, dodao "u Drugoj Jugoslaviji", jer smo period od 1946. podijelili na tri djela. Stavio bih "Socijalistička Jugoslavija", ali opet, u prvom djelu je bila "Narodna".
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:18.