Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2020., 09:28   #1
Koji je smisao svega?

Bok.
Otvarao sam nekoliko tema, manje više kako ulazim iz faze u fazu, a ovo trenutno što želim da pišem, nije faza nego činjenica u kojoj se nalazim konstantno.
Ne znam da li pripada u kategoriji duhovnosti, ali ako griješim, ispravite me.

Konstantno razmišljam o tome koja je svrha nas ljudi na Zemlji, šta je Svemir, a šta ne.
Koja je moja svrha kao individue, zašto je sve ovako kako i jeste.
Okrećem se unutra prema sebi, krenem osjećati nevjerovatnu energiju kada se odvajam od ovoga svijeta i materije u njemu. Počnem da se gubim u utopiji uma i onda se vratim u realnost, zapitam se zašto moram da idem na posao i provodim vrijeme sa ljudima koji se ne pitaju isto, o ljudima koji sebe vide kao takve kakvi su, isti ti ljudi koji su postali materija i koji su prihvatili realnost da rade posao i da se fokusiraju da postignu nešto što nije svrha.
Ja ne mogu da se sjedinjim sa materijalizmom, meni je sve smiješno ako pogledam objektivno nas ljude, pa ovdje smo svi u zatvorenom sistemu zvana Zemlja i svjedočimo eksperimentima od strane nekoga ili nečega i treba da prihvatim to da je moja misija u životu da radim za drugoga ili da neko za mene radi, da lažem, petljam, muljam, volim, mrzim i ostale parametre koje imamo u sebi. Često kada se osvjestim oko svega toga meni sve postane tako NIŠTA, tako se sitno osjećam u svemu ovome i tako sve vidim kao gluposti oko koje trošim vrijeme poput problema, novca, auta, posla, ljudi, a sve to nema smisla jer sve je to imaginacija u glavi, programirani smo da nas to zaokupi od onoga što je stvarno, a šta je stvarno?
Volim biti sam, razmišljati o sebi, pronalaziti odgovore i pod ovim ne mislim na fokusiranu meditaciju nego jednostavno meditacija i jeste razmišljanje unutar sebe i provođenje vremena u samoći, meni to prija.

Ja sam sebe osvjestio na taj način kako sam opisao gore, možda je to sve pogrešno i to je sve iluzija, ja sa 20 godina ne mogu baš da definišem da li vjerujem u Boga i šta je za mene Bog, takođe ne mogu da definišem šta je svrha i poenta života.
Ali sigurno nije to da me materijalni svijet i sve što on nosi zaokupi od toga da razmišljam koliko smo mi ljudi jadni i sitni u svemu, a u svojoj glavi pravimo od svoje indivudue da smo mi nešto jako važno ovome svijetu? Nismo, to ne znači da ja ne vidim smisao u bilo čemu, baš suprotno, ja vidim smisao u svemu što nije dio sistema, priroda, lijepe riječi i djela, ali ipak sam dio sistema i biću uvijek dok ne skupim khm i odem negdje daleko u planinu.


Možda cijela poenta ovoga jeste, koji je smisao svega?
Meni je ok da živim kao nebitna osoba, jer nemam problema previše sa EGOM i ne veličam svoje postojanje, mogu da se odvojim od svega i kažem sebi da sve ovo nema smisla ako čovjek postane bar malo svjestan dešavanja.
Da li me smatrate ludom osobom sa totalno promašenom pričom?
Ja konstantno čitam psihologiju, slušam teorije u svemiru, čovjeku, svemu što nas okružuje i vremenom sam počeo da stvaram ovakvo razmišljanje i prija mi ali sa druge strane mislim da je ovaj načim razmišljanja poguban za život na Zemlji, jer ko god previše zalazi u svrhu i detalje, postane ogorčen na to da zna nešto što drugi ne i teže mu je da živi materijalni život jer svoje znanje ne može koristiti u njemu.
Opet ovo što ja pričam nije znanje, nije spoznaja i nije ništa, ja nisam ništa i ja možda i ne postojim, možda je sve ovo oko mene sada laž i zar da me bilo šta od toga brine?

Apstraktno is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2020., 10:28   #2
Quote:
Apstraktno kaže: Pogledaj post
Konstantno razmišljam o tome koja je svrha nas ljudi na Zemlji, šta je Svemir, a šta ne.
Koja je moja svrha kao individue, zašto je sve ovako kako i jeste.
Dobrodošao u klub. Možeš razmišljati i pitati druge ali sve što češ dobiti su samo priče koje češ sam sebi ispričati ili će ti ih drugi reči. I onda će ti neka od tih priča djelovati kao istina neko vrijeme ili svo vrijeme (ako imaš sreće). Nitko od nas ne zna o čemu se radi, jedino što možemo je izabrati neku od tih priča kao svoju istinu i vjerovati u nju. To je najviše što možeš dobiti ovdje na ovoj planeti. Lakše je onima koji u tu odabranu priču vjeruju cijeli svoj zemaljski život, teže je malo onima koji gube vjeru u te priče i često moraju naći nove.

Quote:
Apstraktno kaže: Pogledaj post
Ja ne mogu da se sjedinjim sa materijalizmom
Na žalost moraš izabrati neki način funkcioniranja ako želiš živjeti u ovom materijalnom svijetu. Da bi tvoje tijelo (materija) živjelo treba materijalne inpute, dakle prisiljen si manipulirati materijalnim svijetom oko sebe.

Quote:
Apstraktno kaže: Pogledaj post
meni je sve smiješno ako pogledam objektivno nas ljude, pa ovdje smo svi u zatvorenom sistemu zvana Zemlja i svjedočimo eksperimentima od strane nekoga ili nečega i treba da prihvatim...
Da smiješno je, i tragično i sve između.


Quote:
Apstraktno kaže: Pogledaj post
Možda cijela poenta ovoga jeste, koji je smisao svega?
Meni je ok da živim kao nebitna osoba, jer nemam problema previše sa EGOM i ne veličam svoje postojanje, mogu da se odvojim od svega i kažem sebi da sve ovo nema smisla ako čovjek postane bar malo svjestan dešavanja.
Da li me smatrate ludom osobom sa totalno promašenom pričom?
Ja konstantno čitam psihologiju, slušam teorije u svemiru, čovjeku, svemu što nas okružuje i vremenom sam počeo da stvaram ovakvo razmišljanje i prija mi ali sa druge strane mislim da je ovaj načim razmišljanja poguban za život na Zemlji, jer ko god previše zalazi u svrhu i detalje, postane ogorčen na to da zna nešto što drugi ne i teže mu je da živi materijalni život jer svoje znanje ne može koristiti u njemu.
Opet ovo što ja pričam nije znanje, nije spoznaja i nije ništa, ja nisam ništa i ja možda i ne postojim, možda je sve ovo oko mene sada laž i zar da me bilo šta od toga brine?
Jedino što znaš je da postojiš i da je to sada. Ostalo je sve pišanje u vjetar, vrijeme će proči zato kad si već ovdje sudjeluj na način kako želiš sukladno datim okolnostima. Nisi lud.
__________________
Life is a war of attrition. You have to stay active on all fronts. It's one thing after another. I've tried to control a chaotic universe. And it's a losing battle. But I can't let go. I've tried, but I can't. - Harvey Pekar
Linden is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2020., 11:06   #3
Quote:
Apstraktno kaže: Pogledaj post
meditacija i jeste razmišljanje unutar sebe i provođenje vremena u samoći, meni to prija.
Posve razumijem da ti prija, ali to nije meditacija. To je mastanje, razmisljanje, sanjarenje... Naravno, to sve moze biti vrlo kreativno, ali to te nece dovesti do mira i razumijevanja.

Ti si misaoni tip pa ti pase razmisljanje, citanje ili umjetnost. Netko je vise tjelesni tip osobe pa mu bolje prija da se najede ili bavi sportom. Niti jedna od tih djelatnosti nije losa sama po sebi, samo sto ne vode postizanju mira i razumijevanja.

Quote:
Apstraktno kaže: Pogledaj post
ja vidim smisao u svemu što nije dio sistema, priroda, lijepe riječi i djela
Mozda bi mogao da se usmjeris u tom pravcu? Zasto se ne bavis umjetnoscu ili izucavanjem prirode... makar planinarenjem? To su sve lijepe i plemenite sklonosti.

Quote:
Apstraktno kaže: Pogledaj post
odem negdje daleko u planinu.
Ako vec odes u planinu, nemoj vrijeme trositi na razmisljanje, mastanje i sanjarenje, nego na meditaciju. Pokusaj iskusiti stanje svijesti iza misli.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2020., 12:17   #4
Quote:
Apstraktno kaže: Pogledaj post
...koja je svrha nas ljudi na Zemlji...
Ti si starseed. Član posade vanzemaljske civilizacije u orbiti koji trenutno odrađuje važnu misiju na Zemlji. Dizanje razine svijesti, vibracija. I radi vlastitog iskustva i razvoja.
Ti si kreator. Biće koje iza sebe ima milijarde godina razvoja, i može sve.
Ti si ono što želiš biti. Ti si manifestacija svijesti kakva želiš da sada bude ovdje. Što god i kakav god želiš biti. Nemaš ograničenja. Ti stvaraš sebe i svoj svijet.
Kreator koji se nastavlja razvijati.
LLSkylights is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2020., 12:37   #5
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Posve razumijem da ti prija, ali to nije meditacija. To je mastanje, razmisljanje, sanjarenje... Naravno, to sve moze biti vrlo kreativno, ali to te nece dovesti do mira i razumijevanja.

Ti si misaoni tip pa ti pase razmisljanje, citanje ili umjetnost. Netko je vise tjelesni tip osobe pa mu bolje prija da se najede ili bavi sportom. Niti jedna od tih djelatnosti nije losa sama po sebi, samo sto ne vode postizanju mira i razumijevanja.



Mozda bi mogao da se usmjeris u tom pravcu? Zasto se ne bavis umjetnoscu ili izucavanjem prirode... makar planinarenjem? To su sve lijepe i plemenite sklonosti.



Ako vec odes u planinu, nemoj vrijeme trositi na razmisljanje, mastanje i sanjarenje, nego na meditaciju. Pokusaj iskusiti stanje svijesti iza misli.
Nisam naglašavao, ali sportista sam i bavim se sa dosta sportova, mogu reći iznad prosjeka su mi sposobnosti.
Planinarim, kampujem.
Apstraktno is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2020., 12:39   #6
Quote:
LLSkylights kaže: Pogledaj post
Ti si starseed. Član posade vanzemaljske civilizacije u orbiti koji trenutno odrađuje važnu misiju na Zemlji. Dizanje razine svijesti, vibracija. I radi vlastitog iskustva i razvoja.
Ti si kreator. Biće koje iza sebe ima milijarde godina razvoja, i može sve.
Ti si ono što želiš biti. Ti si manifestacija svijesti kakva želiš da sada bude ovdje. Što god i kakav god želiš biti. Nemaš ograničenja. Ti stvaraš sebe i svoj svijet.
Kreator koji se nastavlja razvijati.
Kako ovo zvuči nevjerovatno dok čitam, da mogu sebe programirati da vjerujem u nešto onda bih rekao da želim vjerovati u to što Ste napisali.
Apstraktno is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2020., 12:59   #7
Quote:
Apstraktno kaže: Pogledaj post
Ja sam sebe osvjestio na taj način kako sam opisao gore, možda je to sve pogrešno i to je sve iluzija, ja sa 20 godina ne mogu baš da definišem da li vjerujem u Boga i šta je za mene Bog, takođe ne mogu da definišem šta je svrha i poenta života.
Moje mišljenje jest da svijet po sebi i nema neku svrhu. Čovjek je taj koji ga mora osmisliti, odnosno pronaći/stvoriti svoj smisao u svijetu. Gnothi Seauton, kao što su govorili nekoć.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2020., 15:04   #8
Dobro je rekla Leteća, smisao je na tebi da si ga zadaš.
Duša je realnost, duša je ono što postoji i svaka duša je 100% autonomna

Ja mislim da je problem pokretača teme što nije spoznao da je sam kriv za sve dobro i loše što mu se desilo u životu.
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2020., 15:24   #9
Smile

Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Dobro je rekla Leteća, smisao je na tebi da si ga zadaš.
Duša je realnost, duša je ono što postoji i svaka duša je 100% autonomna

Ja mislim da je problem pokretača teme što nije spoznao da je sam kriv za sve dobro i loše što mu se desilo u životu.
Ja ne pričam o svojim događajima u životu koji su bili dobri ili loši, svakako će biti uvijek svega jer ne mogu znati u kakvu situaciju će me neki moj korak dovesti.
Ali mogao bih se nadovezati na tvoj odgovor na moju temu i postaviti ti pitanje.

Da li sam ja odgovoran za sve dobro ili loše ili je sve što se meni ili tebi dogodi u stvari već predodređeno sudbinom i mi nemamo nikakvoga uticaja osim da slušamo sebe i postupamo tako, a samo slušanje sebe jeste put kojim je propisano da idemo i to se ne može mijenjati.
Neko ima jedan put, neko drugi, nekome je taj put jako dobar i sviđa mu se, a neko misli kako nema sreće u životu, šta ako su čovjeku koji je napravio nešto u životu i ovome koji nije jednostavno odgovor dolazi iz toga da to nisu ljudi sa istom misijom? Jedan je sa misijom poput mene da poveća svijest, drugi je sa misijom da ometa bića poput mene?
Apstraktno is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2020., 15:37   #10
Quote:
Apstraktno kaže: Pogledaj post
Ja ne pričam o svojim događajima u životu koji su bili dobri ili loši, svakako će biti uvijek svega jer ne mogu znati u kakvu situaciju će me neki moj korak dovesti.
Ali mogao bih se nadovezati na tvoj odgovor na moju temu i postaviti ti pitanje.

Da li sam ja odgovoran za sve dobro ili loše ili je sve što se meni ili tebi dogodi u stvari već predodređeno sudbinom i mi nemamo nikakvoga uticaja osim da slušamo sebe i postupamo tako, a samo slušanje sebe jeste put kojim je propisano da idemo i to se ne može mijenjati.
Neko ima jedan put, neko drugi, nekome je taj put jako dobar i sviđa mu se, a neko misli kako nema sreće u životu, šta ako su čovjeku koji je napravio nešto u životu i ovome koji nije jednostavno odgovor dolazi iz toga da to nisu ljudi sa istom misijom? Jedan je sa misijom poput mene da poveća svijest, drugi je sa misijom da ometa bića poput mene?
Ako udariš rukom u kamen, sudbina će ti biti da te zaboli ruka.

Sudbina postane neizbježna kad je stvoriš
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2020., 16:01   #11
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ako udariš rukom u kamen, sudbina će ti biti da te zaboli ruka.

Sudbina postane neizbježna kad je stvoriš
Život će dati bilo koje iskustvo koje je najkorisnije za nas u tom trenutku.
Kako znati koje iskustvo trebam? To je iskustvo koje imam sada.

U ovo ja vjerujem.
Apstraktno is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2020., 16:17   #12
Ljubav i učenje!
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2020., 16:52   #13
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Ljubav i učenje!
Seks i rat!


__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2020., 17:54   #14
Ljubav, smrt i roboti.

https://www.imdb.com/title/tt9561862/
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2020., 18:45   #15
Quote:
Apstraktno kaže: Pogledaj post
Život će dati bilo koje iskustvo koje je najkorisnije za nas u tom trenutku.
Kako znati koje iskustvo trebam? To je iskustvo koje imam sada.

U ovo ja vjerujem.
Ne mora biti korisno.
Možeš imati iskustvo boli i patnje, ovisnosti o drogama, iskustvo bijede i nedostaka ljubavi. To nije iskustvo koje trebaš i nije korisno.

A kad odlučiš promijeniti svoje duhovno stanje, onda se materijalna priroda počne prilagođavati tvojoj duši. Ako je duša odlučila da nastupi promjena, automatski se dešava promjena na materijalnom planu.
Dakle ako tvoja duša odluči da ide u smjeru koji će ti donijeti korist, doći će korisno iskustvo
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2020., 10:43   #16
Quote:
Apstraktno kaže: Pogledaj post
Konstantno razmišljam o tome koja je svrha nas ljudi na Zemlji
Evolucija. Ovdje smo da bismo postali bolji nego što jesmo.
Mi smo škart proizvodi. Ne funkcioniramo onako kako je Bog zamislio. Popravak je dugotrajan i mukotrpan i zato se taj popravak naziva evolucijom.

[/QUOTE]Koja je moja svrha kao individue [/QUOTE]
Popravak. Sve što ti se događa ima za cilj da te promijeni.
Nji Hao is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2020., 10:53   #17
Quote:
Linden kaže: Pogledaj post
Dobrodošao u klub. Možeš razmišljati i pitati druge ali sve što češ dobiti su samo priče koje češ sam sebi ispričati ili će ti ih drugi reči. I onda će ti neka od tih priča djelovati kao istina neko vrijeme ili svo vrijeme (ako imaš sreće). Nitko od nas ne zna o čemu se radi, jedino što možemo je izabrati neku od tih priča kao svoju istinu i vjerovati u nju.
Da, sve su to samo priče za koje ne možemo znati jesu li istinite.

Quote:
Lakše je onima koji u tu odabranu priču vjeruju cijeli svoj zemaljski život, teže je malo onima koji gube vjeru u te priče i često moraju naći nove.
I to je točno. Dobro je vjerovati u neku priču jer je tako lakše živjeti. Nije nužno da to bude religijska priča. To može biti bilo koja priča koja se svodi na ovo "sad je loše ali kad mi se dogodi xy bit će dobro". Taj xy koji trebamo dostići daje nam volju za životom i motivira nas da se pokrenemo.
Nji Hao is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2020., 10:55   #18
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Ljubav i učenje!
Da. Ljubav je krajnji cilj evolucije. A učenje (životno a ne teoretsko) je korisno zato što doprinosi razvoju ljubavi.

Nedostatak ljubavi je pravi razlog zašto smo škart proizvodi.
Postupno kroz mnoga životna iskustva mi to što nam fali izgrađujemo u sebi. To je individualno, neko je tek na početku, neko je već dosta izgradio, neko je pri kraju.
Nji Hao is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2020., 15:28   #19
Ljudi su za ovaj divni planet postali - isto što i peronospora za zdravi vinograd.
Bill Gates je u pravu, trebamo se vratiti na cca 1 mlrd stanovnika .. koliko je bilo, od čitave predhistorije do, 1800. godine n.e..
Od 1800. do 2020. došli smo na 7,5 mlrd stanovnika ... dakle, prirast od 6,5 mlrd stanovnika u samo 220 godina !!!
Da bi čovjek mogao normalno (osmišljeno) funkcionirati, prvo treba osigurati postojanje uvijeta takvog stanja i u društvu.
Ovako, rađamo se (i umiremo) u sve većem i većem kaosu.

Covid-19/20/21 ... do 1 mlrd stanovnika .. ili će "elita" napustiti planet (da useru neki drugi?), a nas ostaviti da ovdje "živimo" u ebenom kaosu?!
nedis is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2020., 12:28   #20
https://www.youtube.com/watch?v=smlx...ature=youtu.be
nan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:56.