Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2017., 23:26   #7201
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
A zašto bi muslimani prihvaćali naknadnu reinterpretaciju nekog dijela Kur'ana,i to od strane nekog trećeg? Onda bi svatko mogao tumačiti stvari kako hoće i bilo bi koliko muslimana toliko islama. Muslimani se drže tumačenja kakve je davao sam Poslanik ili se prenosi iz pouzdanih izvora.
Nije to naknadno nego je Kuran naknadan i preuzeo od gnostika taj dio.Ko ti je podučavao Muhameda nego gnostik?
Napravili su od divljaka sina Abdulaha koljača kakvog takvog čoveka.
Podučavao ga je Hibil Ziwa ili vama znan kao Gabriel.
SvFrancisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 23:31   #7202
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
kad se kaže da je "Isus postojao" uvijek se misli na to da je postojao kao čovjek (u ljudskom tijelu) i to jedino može biti njegova 'povijesnost' jer se govori o povijesti ljudskog roda i događaja na planeti zemlji.

ne ulazi se u to je li Isus postoji i danas (naravno da postoji) jer ne postoji kao čovjek, kao ljudsko biće, ali postoji na "nebesima".
dakle
-Isus je postojao (kao čovjek) na zemlji (o tome je tema)
-Isus postoji na nebesima kao duhovno biće Božanskog porijekla (sin Božji...sjedi Bogu s' desne strane..) to je već vjersko pitanje.

Hvala ANTI-PROTIVAN, da ne moram tipkati to isto.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 23:32   #7203
Quote:
SvFrancisco kaže: Pogledaj post
Nije to naknadno nego je Kuran naknadan i preuzeo od gnostika taj dio.Ko ti je podučavao Muhameda nego gnostik?
Napravili su od divljaka sina Abdulaha koljača kakvog takvog čoveka.
Podučavao ga je Hibil Ziwa ili vama znan kao Gabriel.
Aha, s tim da tu "alternativnu povijest" opet možemo naći samo u gnostičkim vjerovanjima.

Što će reći, skočili sami sebi u usta.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 23:34   #7204
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Aha, s tim da tu "alternativnu povijest" opet možemo naći samo u gnostičkim vjerovanjima.

Što će reći, skočili sami sebi u usta.
Ne nego u spisima iz prva stoleća i drugog.

Hajd reci kako Muhamed tumači ono da im se pričinilo?
SvFrancisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 23:37   #7205
Ne možete Hrista utrpati u jedno telo i u jedan vremenski kontext to je pričica o Aladinu i svetiljci u koju su zarobili duha.
Protrljajte malo momci !
SvFrancisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 00:01   #7206
Quote:
SvFrancisco kaže: Pogledaj post
Nije to naknadno nego je Kuran naknadan i preuzeo od gnostika taj dio.Ko ti je podučavao Muhameda nego gnostik?
Napravili su od divljaka sina Abdulaha koljača kakvog takvog čoveka.
Podučavao ga je Hibil Ziwa ili vama znan kao Gabriel.
The Mandean literatura? Gnostic Bible? Negdje nađoh tekst, sad sam tu stranicu zaboravio, ako se ne varam, Gnostic Bible, Isus (za sebe) reče I am Hibil Ziwa. (Mandean?) Gabrijel ili Isus tko to reče za sebe?

LP
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 00:05   #7207
Quote:
SvFrancisco kaže: Pogledaj post
Ne nego u spisima iz prva stoleća i drugog.

Hajd reci kako Muhamed tumači ono da im se pričinilo?
Znači, spisi iz prvog stoljeća govore o Muhamedu s.a.v.s.? Nešto sumnjam u to, pa će biti da si malo skočio s jedne teme na drugu. Otkud to tebi da je Poslanika poučavao gnostik? Iz koje knjige?

Što se tiče tumačenja, najraširenije je ono da je Isusa zamijenio neki mladi učenik te Isus nije razapet.

"Ibn-Ishak kaže: "Meni je rečeno da je među apostolima
bio jedan čovjek po imenu Sergije, a bilo je
trinaest ljudi osim Isaa. Tog čovjeka su kršćani nijekali,
i to je onaj koji se jevrejima pričinio umjesto Isaa."


(ukratko iz tefsira Ibn Kesir-a, da sad ne kopiram cijelu plahtu o tome)
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 01:58   #7208
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Znači, spisi iz prvog stoljeća govore o Muhamedu s.a.v.s.? Nešto sumnjam u to, pa će biti da si malo skočio s jedne teme na drugu. Otkud to tebi da je Poslanika poučavao gnostik? Iz koje knjige?

Što se tiče tumačenja, najraširenije je ono da je Isusa zamijenio neki mladi učenik te Isus nije razapet.

"Ibn-Ishak kaže: "Meni je rečeno da je među apostolima
bio jedan čovjek po imenu Sergije, a bilo je
trinaest ljudi osim Isaa. Tog čovjeka su kršćani nijekali,
i to je onaj koji se jevrejima pričinio umjesto Isaa."


(ukratko iz tefsira Ibn Kesir-a, da sad ne kopiram cijelu plahtu o tome)
Po svemu sudeći kolegi se prohtjelo pozabaviti se apokrifima, kojih preko 1 000. Treba li vas podsjetiti da se i islam drži apokrifnih zapisa, o Isusovom rođenju? Čuj, po islamu, rodni list Isusa Krista, ne sliči činjenici zapisanoj u Bibliji.

"trinaestog" apostola nikad niko živ vidio a još manje posvjedočio
(pitaj povjesničare, tim bolje biblijske)
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 09:48   #7209
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Po svemu sudeći kolegi se prohtjelo pozabaviti se apokrifima, kojih preko 1 000. Treba li vas podsjetiti da se i islam drži apokrifnih zapisa, o Isusovom rođenju? Čuj, po islamu, rodni list Isusa Krista, ne sliči činjenici zapisanoj u Bibliji.

"trinaestog" apostola nikad niko živ vidio a još manje posvjedočio
(pitaj povjesničare, tim bolje biblijske)
Nekako sumnjam. Recimo, isprva mi je bilo logično da su muslimani preuzimali takvo što... no onda se desi zanimljiv obrat: baš nitko ne može uprijeti prstom u to na koje se apokrife misli. Dakle i ta tvrdnja stoji kao kula u zraku.

Inače, ovo objašnjenje nije iz Kur'ana (pa ni hadisa), niti se obavezno mora prihvaćati. Zato i kažem da je najraširenije, a ne najpouzdanije.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 10:07   #7210
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Znači, spisi iz prvog stoljeća govore o Muhamedu s.a.v.s.? Nešto sumnjam u to, pa će biti da si malo skočio s jedne teme na drugu. Otkud to tebi da je Poslanika poučavao gnostik? Iz koje knjige?

Što se tiče tumačenja, najraširenije je ono da je Isusa zamijenio neki mladi učenik te Isus nije razapet.

"Ibn-Ishak kaže: "Meni je rečeno da je među apostolima
bio jedan čovjek po imenu Sergije, a bilo je
trinaest ljudi osim Isaa. Tog čovjeka su kršćani nijekali,
i to je onaj koji se jevrejima pričinio umjesto Isaa."


(ukratko iz tefsira Ibn Kesir-a, da sad ne kopiram cijelu plahtu o tome)
Kako su mogli vidjeti kad su se svi razbježali? Mislim da Evanđelja, djela i Poslanice govore o povijesti kršćanstva. Isto tako mislim da je Isus bio razapet.

Točno je da su gnostici u doketi tvrdili da se gledaocima pričinilo. To vjerojatno kao vjera nastaje mnogo godina poslije Evanđelja.

Postoje i teorije da je Muhamed primio vjeru od kršćana. To su vjerojatno bili Judeokršćani. U prvom do 6 stolječa je bilo mnogo kršćanskih crkvi. Muslimani polaze od Židovske vjere. Oni vjeruju da u ono što piše o Abrahamu, Sari i Hagari. O Izaku i Išmaelu pa se dokazuje i da je Muhamed bio potomak Jišmaelita.

Postoje teorije po kojima neki tvrde da i dokazuju da su proroci prorokovali dolazak Muhameda. A predaja o prorocima je data u Tori i Starom Zavjetu.

Kršćani proročanstvo dato Mojsiju o proroku sličnog Mojsiju koji će doći poslije Mojsija i kome će Bog staviti svoje Riječi u usta da govori narodu- tumače tako što dokazuju da se to proročanstvo odnosi na Isusa. Muslimani dokazuju da se to ne odnosi na Isusa nego na Muhameda.

To se dokazuje tvrdnjama iz same Biblije.

Kako je nastala Gnostička teorija o Zamjeni se točno nezna ali vjerojatno su Gnostici odbacivali tijelo tvrdeči da je Isus Bog.

Židovi nisu zamišljali da je Mesija ili Krist Bog ili Sin Božji.

Postoji teorija o trinajstom Apostolu koja se dokazuje pomoću Ivanova Evanđelja. To je učenik kojega je Isus ljubio jer da je Ivan stradao sa bratom Jakovom.

Teorije o zamjeni tvrde da je Šimun koji je dolazio iz polja kad je Isus nosio svoj križ bio zamjenio Isusa. Ali i ta teorija se može pobijati.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 12:29   #7211
Gnostički Hrist, rekao sam već NOVA TV dok zvanični crkveni kršćanski Hrist je HTV kojem treba plaćati preplatu.Što tu nije jasno?

Gnostički Hrist je teza starija od Metuzalema a ortodoksni Hrist je mnogo mnogo kasnije.
SvFrancisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 12:30   #7212
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Znači, spisi iz prvog stoljeća govore o Muhamedu s.a.v.s.? Nešto sumnjam u to, pa će biti da si malo skočio s jedne teme na drugu. Otkud to tebi da je Poslanika poučavao gnostik? Iz koje knjige?

Što se tiče tumačenja, najraširenije je ono da je Isusa zamijenio neki mladi učenik te Isus nije razapet.

"Ibn-Ishak kaže: "Meni je rečeno da je među apostolima
bio jedan čovjek po imenu Sergije, a bilo je
trinaest ljudi osim Isaa. Tog čovjeka su kršćani nijekali,
i to je onaj koji se jevrejima pričinio umjesto Isaa."


(ukratko iz tefsira Ibn Kesir-a, da sad ne kopiram cijelu plahtu o tome)
Sad najednom ima više tumačenja nisi li rekao da kod muslimana samo jedno tumačenje ? Neozbiljan si,uzimaš mi vreme i misao.
SvFrancisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 12:34   #7213
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Po svemu sudeći kolegi se prohtjelo pozabaviti se apokrifima, kojih preko 1 000. Treba li vas podsjetiti da se i islam drži apokrifnih zapisa, o Isusovom rođenju? Čuj, po islamu, rodni list Isusa Krista, ne sliči činjenici zapisanoj u Bibliji.

"trinaestog" apostola nikad niko živ vidio a još manje posvjedočio
(pitaj povjesničare, tim bolje biblijske)
Tvoja namera je očita pospremiti sve u ladicu što nije tvoga razmišljanja bez ikakve argumentacije.
Take namere smo videli u inkviziciji koja je uništavala palila ljude i spise koje navodno nisu pravoverni.
SvFrancisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 13:02   #7214
Kad pročitaš koji gnostički tekst tu se vidi jasno da ljudi su shvatali kako ovaj planet je planet potencijalnog kompromisa a ne planet apsolutna zla niti aposolutna dobra.
Oni su ovo naše prebivalište nazivali potencijalnom SREDINOM što je fantastično za tadašnje doba razmišljanja ali samo potencijalnom a ne suđenom sredinom,moguće da ovaj planet ne bude uspio uspostaviti takvu vrstu razuma.

Po njima Pleroma koja je izvor sredine se preslikava na ovaj planet a Hrist dolazi iz sredine ili razumska promišljanja eona.

Eoni s leva i desna su eoni extrema raznih ideologija koje Pleroma urazumljava.

Ti eoni s leva i desna se isto preslikavaju na ovaj planet kao i razumska pleroma eon.
SvFrancisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 13:40   #7215
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Zašto bi sumnjao, pa vidiš ga što piskara, spominje nekakve 'dokaze' a ne čita postove jer se bavi samo eventualnim izazivačkim upadicama, jučer na piku tebe a danas mene, on si valda misli da bez njega ovaj pdf je čista dosada. Haha.

Apokrifi? Da, čak bi se i moglo prstom uprijeti na koje se točno misli. Ali, to nam ovdje nije namjera. Rekoh jednom prije, šta se tog tiče, bilo bi ih na miliontu, svak ko si poželi nešto kontra Isusovog postojanja ispiše si svoje apokrife bla bla i eto apokrifa zamalo brojem ravnih ko brojem svjetske populacije.

Što na sve to reču ozbiljni povjesničari religijske struke... pitaj njih.
Opet se uvlačiš muslimanu a za deset minuta ćeš po njemu paljbu.
Reko bi čovek da namerno radim da vas spojim.
SvFrancisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 14:03   #7216
Quote:
SvFrancisco kaže: Pogledaj post
Opet se uvlačiš muslimanu a za deset minuta ćeš po njemu paljbu.
Reko bi čovek da namerno radim da vas spojim.
Dal si si preteški zadatak. I opet ne čitaš postove. I opet ti promaklo rečeno mu je, a ovom prilikom i tebi, da to što muslimani misle o Isusu, nedovoljno je. U školi bi profa reko ovo vam nije čak ni za dvojku, prolaznu ocjenu. Šta misliš, jel bi se profa zeznuo?, profa nešto nerealan, ne konta i muslimani su priznali postojanje Isusa.

A ti, zašto me izazivaš kad unaprijed znaš što ćeš čuti.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 14:05   #7217
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Dal si si preteški zadatak. I opet ne čitaš postove. I opet ti promaklo rečeno mu je, a ovom prilikom i tebi, da to što muslimani misle o Isusu, nedovoljno je. U školi bi profa reko ovo vam nije čak ni za dvojku, prolaznu ocjenu. Šta misliš, jel bi se profa zeznuo?, profa nešto nerealan, ne konta i muslimani su priznali postojanje Isusa.

A ti, zašto me izazivaš kad unaprijed znaš što ćeš čuti.
Pusti ti mene nisi se meni uvlačila nego njemu.
SvFrancisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 14:11   #7218
Quote:
SvFrancisco kaže: Pogledaj post
Pusti ti mene nisi se meni uvlačila nego njemu.
A ti ljubomoran, ha?
Čuj me, ispisah tolko anti-islam postova da je i bogu dojadilo, zemaljskom. Zapamtiše me muslimani ko trn u oku, možda skupa s tobom čekaju opet ću po starom. Al neću. Berem ne na ovoj temi. Što piše u naslovu - tog se drži. I to ti je to. Vozdra.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 14:14   #7219
Okrivljenik se pravda dokazuje da je kriv
SvFrancisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 15:42   #7220
London je postojao no Hary Poter iz Londona ne.
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:57.