Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.09.2021., 14:27   #1
Prezime Kresoja. Staro Hrvatsko Prezime.

I sam je prezimenski lik poučan jer se izvodi od pokraćenoga imena Krešo < Krešimir, lika jednoga od rijetkih imena narodnih vladara koje je u znatnijoj mjeri preživjelo veći dio srednjovjekovlja. Izvorni je lik toga narodnog imena bio Krešimir, a njegova je izvedenica Kresoja zabilježena u Zažablju 1418.
Kresoje su Hrvati, Škabrnja, Raštane, Prkos....dobrim dijelom iz okolice Biograda na Moru. U prošlom stoljeću relativno najviše hrvatskih stanovnika s ovim prezimenom rođeno je u Gradu Zadru i u okolici Biograda na moru.

Stara Hrvatska katolička obitelj Kresoja živjela je u Jadranskom zaleđu uzduž cijele Dalmacije. Poznati su po borbama protiv Turaka i uspješnog istjerivanja Turaka iz Dalmacije i Hercegovine. Danas ih najviše možemo naći u Zadru, Biogradu i okolici, (Škabrnja, Raštane Gornje, Prkos) također su tu zapisi da su neki članovi obitelji Kresoja kao Bunjevački Hrvati odselili u Vojvodinu. Mnogi iz obitelji Kresoja su također bili članovi NDH.
GrgurNinski45 is offline  
Received Infraction
Old 17.09.2021., 16:49   #2
Već sam prebacio ovo u opću temu o prezimenima. Ne možemo otvarati novi topic za svako prezime.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:46.